EXTRA AANBIEDING! MANTEL-COSTUUM WESTSTRAAT 17. naar maat, Tot 25 JANUARI f 65. OPRUIMING PELTERIJEN. BqCTüpgcn ma3fl3oBgfa& Rheumatlek en «plerpfjn Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezingdoor Sanaplrln-Tabletten(Ml)nhardt Koker 75 et. bii apoth. en drogisten. Voortgaande verklaarde dynes dat het feit, dat Frankrijk Dulteohlandi thans slech ter behandeld® dan Duitschland vijftig Jaar geleden Frankrijk deed, gelijkstond met de voorbereiding van een volgenden grooten oorlog. Engeland kan niet langer eenvoudig toezien en afwachten. De val van de regeering aanstaande. Asquith, d!e leider der liberalen verklaar de dat hij het amendement der arbeiders zou steunen. Daarmede is de val der tegenwoor dige regeering zeker, Asquith betoogde, dat arbeiderspartij. Wanneer zfl de tegenwoordige regeering op volgt, gebonden zou zijn aan de parlemen taire voorwaarden, die de verkiezing In het leven had geroepen. Zij zou geen vrijbrief hebben. Ofschoon de liberalen het amendement der arbeiders zouden steunen, zouden ri toch hun onafhankelijkheid behouden. Er waren fundamenteel® verschillen tusschen de liberalen en arbeiders, doch in sociale en andere vraagstukken zou samenwerking tus schen alle partijen mogelijk zijn. Hodges, de leider der mijnwerkers, ver klaarde, dat een revolutie in aantocht was door middel van den oonstitutioneelen geest van het volk, terwijl dit in andere landen laats had met bloedvergieten1 en geweld. >e arbeiders zouden plannen indienen tot indUstrieele reorganisatie, en indien natio nalisatie het eenig® middel was voor de we tenschappelijke organisatie van de industrie en den arbeid, zou dit worden voorgesteld. Joynson Hicks, de minister van Gezond heid, deed een heftigen aanval op de libe ralen, omdat zij door hun houding de arbei ders in staat zouden stellen, hun eigen poli tiek uit te voeren, welke door het kiezers corps beslister was veroordeeld dan de poli tiek der conservatieven. RUSLAND. De nederlaag vtm Trotsky. Eenige dagen geleden heeft het Russische Telegraaf-Agentschap het bericht geseind, dat Trotzky ziek is en rust noodig heeft en dat hij daarom voor een paar maanden naar het Zuiden zal moeten gaan en' och niet met de staatszaken zal kunnen bezighouden. Dit bericht beteekent voor den ingewijde, dat Trotzky den strijd, dien hij aangebonden heeft tegen zijn vijanden, heeft verloren en dat hij nu door de overwinnaars uit de re geering wordt verdrongen. Wat is er eigenlijk in Rusland' gebeurd? Toen het bleek, dat Lenin ongevaarlijk was en dat hij dus nooit meer zijn positie aan1 het hoofd van de regeering zou kunnen innemen, ontbrandde in1 de partij een hevige strijd tusschen die verschillende leiders, want iedereen dacht, dat hij de aangewezen op volger van Lenin Was. Het meest was hier van Trotzky overtuigd1 en hij eischite, d'at air len hem zoudleh gehoorzamen, evenals zij vroeger Lenin' gehoorzaamden. De keuze van den toekomstlgen regent moest de almachtige bolsjewistische partij doen en haar beslissing was voor Trotzky vernietigend: zij stelde een triumviraat in (Kamenew; Stalin en Zinowjew) en droeg aan deze personen de leiding der staatsza ken op. Kamenew werd wat wij zouden noe men premier. Trotzky heeft dus een1 nederlaag geleden. Als organisator van het RoodJe leger had hij echter veel aanhangers onder de troepen, zoodat het triumviraat den strijd niet op de spits durfde te drijven. Er ontstond een re geling, waarbij Kamenew ca de gewone staatszaken zouden voeren en Trotzky leger en vloot zou besturen. Zoo was de toestand, toen Trotzky ziek went De tegenstanders hebben dankbaar ge bruik gemaakt van dé afwezigheid van Trotzky omi In diens burcht, het Roode leger, vasten voet te krijgen. Oorspronkelijk was de bedoeling, dat Kamenew het oppercom mando over leger en vloot zou overnemen. Dit ontmoette echter in het ieger veel ver zet en leidde tot antisemitische demonstra ties: het leger duldde wel den Jood Trotzky, maar wilde zich niet onderwerpen aen den Joodl Kamenew. Toen heeft het triumviraat een ander middOl bedacht: het benoemde den zeer populairen generaal Boedjennyj, in wien het vertrouwen toon stellen, tot substi tuut van1 Trotzky. Trotzky kon deze benoe ming niet ongedaan maken; doch besloot een tegenaanval te doen. De kwestie kwam ten slotte, na een f' werd de kwestie aan onderworpen. De meerderheid verklaarde zich daarbij tegen Trotzky. EN OM HOT BINNENHOF. Den Haag, 17 Januari. Aan den vooravond der hervatting van de parlementaire werkzaamheden verscheen het mooie artikel van den hoogbejaarden De Sa- vornin Lokman, in „De Nederlander", over de ontaarding van het Parlement door het bekokstoven, bekonkelen van de zaken in club jes, in kliekjes, zoodat de publieke vergade ring niet anders wordt dan eene „vertooning", een komediespel; iets als de algemeene verga dering van aandeelhouders, die te „beslissen" heeft over voorstellen» waarvan immers vooraf bekend is, dat zij. met „verpletterende meerder heid" zuilen worden goedgekeurd. Tegen dat inconstitutioneel misbruik, al-erger inkankerend, waarschuwt de bijna negentigjarige ch-r.-histo- rische staatsman-in ruste. En mr. Lohman geeft ook zijne vreugde te kennen over het verschei den van de Rechtsche Coalitie. Gelukkig is rij dood!roept de oud-leider van de chr.-his- torische partij uit. En dat woord zal mag men zeker zijn, „eene rilling" hebben doen varen door de Rechtsche gelederen En het beheerschte, in zeker opzicht, de discussie over de Regeerings-verklaring, den 15en Januari door mr. Ruys de Beerenbrouck, den preimier van het nogmaais-herleefde Kabinet, in de Tweede Khmer afgelegd'. Die zitting van Dinsdag jl de eerste „nor male" sedert tachtig dagen, had- uiterlijk ©enigermate het aspect van parlementaire ver gaderingen, waar „spanning" is. De tribunes waren stampvoL 't Wachten bij sommigen was op herrie, kabaal. Men keek vooral' uit naar mr. Tkoelstra. Deze was present. Doch verkeerde blijkbaar in zeer-rustige gemoedsstemming. President Kooien heeft een werkprogramman stavast opgemaakt, en de Kamer keurde het goed'. Deze week is bestemd voor de crisis-be spiegelingen. Aan het groot-politiek debat, de Algemeene Beschouwingen over de Staats- begrooting, gaan wij niet vóór den 29en. Maar in de periode 2326 Januari moet zoo 't een- en ander afgedaan! Onder meer de interpellatie- Mej. Westerman over het ontslag der gehuwde ambtenares en die van mr. Boon over de Giro ellende. Dit laatste zaakje zou voor minister Van Swaay, die er door de crisis eind Octo- >er zoo heerlijk van verlost werd, -een „per- cara" kunnen worden van de lichtelijk-ou-pret- ti-ge soort. Intusschen, zooals de stemming YEREENIGDE STATEN. Het luchtschp „Shennndoah" losgeslagen. Woensdag is het groote luchtschip „6he- nandoah" van de Vereen. Staten van d'e meerpaal te Lakehurst losgeslagen. Er was een bemanning van 80 koppen aan boord. Kort na het losslaan werd een telegram ont vangen dat alles wel aan boord was en men zich maar voort liet blazen door den storm Ten slotte heeft men toch de oontrole over het luchtschip terug gekregen en Is men er ln geslaagd ln de huurt van d'e loods terug te keeren. Senator Borah over de Fransohe schulden. In den Amerikaanschen Senaat heeft Borah over de schulden die Frankrijk heeft aan de Ver. Staten, gesproken. Hij' zeidé, dat Frankrijk niet bereid was om een regeling met de Ver. Staten te treffen over de terug betaling van de Fransohe schulden. En ter zelfder tijd schiet Frankrijk groote sommen voor aan de Europeesche regeeringen. Frankrijk is thans zoo Borah zeide de grootste militaire mogendheid, die Europa nog ooit had gekend; en de Amerikaansche belastingbetalers dragen er toe bij om dat mogelijk te maken. Wel gelooft Borah niet, dat het Italiaan- sche volk en het Fransohe volk hun schuil den willen verloochenen, maar het was y,i, duidelijk dat de regeerders van die landen hen tot roo'n opvatting wilden1 opvoeden. van het Lagerhuis nu is, zal ook deze onweers wolk wel voorbijdrijven zonder ongelukken te berokkenenl De heer Wijnkoop heeft gezorgd voor een zooveelste interpellatie, over de 10 pot. loons verlaging bij de Spoorwegen. Deze zeker zeer urgente kwestie zal worden behandeld- bij Wa terstaat, zoodra het Eindverslag over die Be grooting is verschenen. Hier hebben de com munisten de S.DAP. een zeer-vet vliegje afge vangen! De heer Van Braam-beek, de spoor weg-specialiteit der soc.-democratische fractie, had zich een tikje meer moeten beijveren-. Van 29 Januari af loopen wij dus „door het creupelhout van de Begrootingen", zooals de ïeer Troelstra het uitdrukt. D. w. z., al de financieel© plannen, de bezuiniging rakend, ko men- dan op het tapijt. Nadat wij, i!n- de vol gende week, ook nog de Indische aardolie- ontwerpen ca. hebben afgedaan. Men ziet, chauffeur Dion Kooien geeft het parlementaire karretje, dat zoo langen -tijd „panne" had, aanstonds een vaart om van te duizelen. 'Of het eindstation Paschen— zal worden >ereikt zonder al te groote averij, nogmaals: heeft den schijn, alsof ongelukken niet be- ïoeven -te worden gevreesd. Zekerheid daaromtrent is er natuurlijk nog ang niet! In die vergadering van 15 Januari heeft de Tweede Kamer een uur besteed aan het stem men over de vervulling der vacature-Visser van Yzendoorn in dé Huishoudelijke Commissie. Werd eene bopelooze versplintering van stem men. Tenslotte, de vijfde maal!, ging het tusschen- de heeren Dresselhuys en Hugenholtz. De Vrijheidsbonder zegevierde met 42 stem men, terwijl de soc.-democraat 41 stemmen op zich vereenigde. Over de vraag, van welken politieken aard de ïulptroepen waren, die den heer Hugenholtz n'deze kwamen steunen, valt te bespiegelen. Misschien kom ik nog wel eens op deze stem mingen over eene op-zichzelf onbeduidende va cature terug. Ze zijn wel „teekenendi" voor de Kamer-van-nu. Van mr. Ruys' Dnisdag afgelegde Regee- ringsverklaring zou een oneerbiedig inensch met wijlen Robertus Nurks, van Hildebrand, kunnen uitroepen: „Niet veel zaaks!...." En de heer Ketelaar, de geestige aarts-Inter- rumpeerder, liet zich dan ook, toen de Pre sident voorstelde over de Verklaring te discus sieeren, een: ,,'t Is de moeite niet waard!" ont vallen. De premier heeft niets nieuws gebracht. Da-t het Kabinet het votum van 26 October „als een feit aanvaardt", zal niet voor leder aanstonds* glashelder en duidelijk hebben geklonken. Be doeld is: wij leggen er ons bij meêr. Wat uit het uit den schjjn-dood herrezen zijn van het Kabinet-Ruys reeds voldoende was gebleken. De oude Vlootwet is dood, een nieuwe wordt met spoed voorbereid. Mr. Marchant voorspelde Woensdag, dat men van deze vóór 1925 niets zal bespeuren. Qui vivra verra!.... De „bereids beraamde" bezuinigings-maatre- gelen gaan voor. Ter genezing van het ziekte proces, dat 's lands financiën nu doormaken". En de Regeering verklaart haar beleid nader te willen toelichten bij- de Algemeene Beschou wingen over het Bud-get-1924. Wa-t dius zou be- teeken-en, dat zij öf moest weigeren -om zich bij het crisis-debat van deze week uit haar -tent te laten lokken óf dat wij ons op een „bis ln idem", herhaling van overigens reeds bekende din gen, hebben- voor Ibe -bereiden. Ik vrees, dat ook nu het laatste wel zal geschieden! Op den eersten dag van de crisis-bespiegelin gen zullen tal van menschen vermoedelijk te leurgesteld zijn. Het „kabaal" bleef uit. De redevoeringen waren die van dr. Van Ravesteyn dan uitgezonderd, zoo mak, zoo tam, zoo rustig en vriendelijk van toon ais de hevigste tegenstander van „rumor in casa" slechts kon wenschen. De heeren Dresselhuys, Troelstra, Marchant en Van Ravesteyn voerden het woord. De soc.- democratische leider het langst, ruim twee uren. In de speech van den Vrijheidsbonder was nu niet de gloed, waarmeé hij over de Vlootwet mw!edMHn{|. bieden wij aan van prima Gabardine, Serge, Kamgaren of Laken, in zwart en blauw met zijde gevoerd, voor MANTELSvan 1ste kwaliteit zijden Pluche met zware zijde gevoerd, tegen veel verminderde prijzen. Nieuwe modellen. 1ste klas bewerking. DAMES-KLEEDERMAKER, BONTWERKER, sprak. Toch- wist mr. Dresselhuys n-u en dan door een geestig woord de stemming op te mon teren. Hij laadde vurige kolen op het zwaar beproefde hoofd van de Coalitie.... Van de schijndood©. Want de heer Dresselhuys is nog lang niet overtuigd, dat de Coalitie „echt dood" is, hoe gaarne hij dat ook zou willen. De crisis noemt hij een gevolg der mentaliteit, in Coalitie-kringen heerschend. Waar men aan partij-belang van klein allooi meer waarde hecht dan aan 's lands hoogste belangen. Al wat bui ten „het aocoord" lag, werd geminacht. Waar om, aldus de heer Dresselhuys, heeft Rechts, nadat het zijn onmacht tot Kabinets formatie moest bekennen, niet meegeholpen aan de vorming van een Ministerie, waarin ook Linksche elementen waren opgenomen? Wat deed de Linksche Concentratie in 1913, toen de soc.-democraten geweigerd hadden, zitting te nemen in een Ministerie? Op deze laatste vraag heeft mr. Marchan-t Dinsdag jJ. geantwoord-, herinnerend aan het verwijt, in '13 door nu wijlen mr. Loeff, den katholieken Staatsman, -tot de Vrijzinnige Con centratie gerich-t, dat het d-eze aan besef van ver antwoordelijkheid had -ontbroken, welk ver wijt d-e heer Marchant, met een schamper: „Daar zitten ze nu met hun negen-en-vijfti gen! -tot Rechts richtte. Uit de rede-Dresselhuys zij nog aangestipt, dat de Vrijheidsbond-leider de Regeering vol ledige opheldering vroeg -ten opzichte van haar tegenwoordige verhouding tot Rechts, nu het voormalige „aocoord" immers werd verbroken. Het weder-optreden van dit Ministerie noemde mr. D. „eene der slechtst-denkbare oplossingen" van de crisis, niet om de personen der minis ters, maar het Kabinet beschouwend als een „onpersoonlijk lichaam". Dat het alle basis mist, op niets kan steunen, zoodat „de wortels op het water drijven", acht mr. D. een groot» ernstig gevaar in een tijd, waarin juist eene zeer sterke Regeering noodig is. Dat de Kroon het ontslag weigerde, keurt de heer Dresselhuys niet af, en z. L is hier ook van een Koninklijk Kabinet geen sprake. De ministers zitten er krachtens eigen verantwoordelijkheid, óók te genover de Kamer. Daarvoor was geen gecon trasigneerd Koninklijk besluit noodig. Dat men hier, gelijk de oommunist Van Ravesteyn betoogde, zou te -maken hebben met eene ongrondwettige machts-aanmatlging door de Kroon, is natuurlijk hiji rustig-onbevangen be schouwing niet vol te houden. Het Kabinet- Ruys III -was, ma al de vruchtelooze pogin gen tot vorming van een Ministerie, inderdaad een nood-Kabinet, gelijk mr. Marchan-t erkende. Kamer-ontbinding zou z.i. weinig hebben ge baat, allicht dezelfde Kamer hebben doen terugkeeren, zoodat slechts geld en -tijd er door werden verspild. Er stond de Kroon geen andere weg open dan de -thans-gevolgde. De heer Dresselhuys heeft, ook namens zijne politieke vrienden, het Ministerie samenwerking beloofd. De heer Troelstra sprak zijne lange rede uit op den mafcteni, sliependen toon, dien men lm lateren tijd van hem kent. Ditmaal was de leider van de S.D.AJ?. buitengewoon „dof" van voor dracht. Nadruk legde mr. Troelstra op de vraag, waar om nu minister Oolijn toch de nederlaag leed bij de Vlootwet, niet mr. De Geer ln het Ka binet is teruggeroepen? En deze vraag is mis schien wel de lastigste, welke mr. Ruys d-e Bee renbrouck bij deze gelegenheid is voorgelegd'. De heer Troelstra wacht voorts een uitvoerig overzicht, in alle bijzonderheden, van hetver- oop der „bistoria morbi", het ziekte-proces van d-e crisis. Zooals men weet, is mr. Ruys eén meester n de kunst om zulk overzicht te geven ln een paar zinnen zonder ,,'hoüvast", terwijl er ook teen kans bestaat om „aanvulling" te krijgen. Kamer-ontbinding blijft mr. Troelstra onvermij delijk achten, maar bijzondere haast om daartoe over te gaan, heeft -hij niet. Hij ziet achter de crisis het „oonflict tusschen Kamer en volk", daar men de zaak -tot de Rechterzijde wilde beperken, die „bleef rondsnuffelen om 't lijk der Coalitie". In varband hiermeë bracht mr. Troelstra een eere-saluut aan De Savornin Loh- nan, aan de houding der chr.-historlsche partij, ln de crisis-periode. Ontbinding, besloot hij, zal eene zuiverder atmosfeer brengen. Dat de heer Troelstra vermoedelijk zijn ge duld nog wat zal moeten „trainen", werd al- dadelijk op den 15en Januari ieder duidelijk. De „toon" van het debat zal het Kabinet stellig zijn meegevallen. De vrijz.-democratische leider, mr. Marchant, was meer oonciliant dan wij hem ooit hebben bijgewoond!Hij begon met dank te brengen aan de ministers van bet Kabinet-Ruys IH, die ons „uit eene gevaariijko anarchie" hebben ge red, en „dat stellig niet voor bun genoegd!: deden". De vorm, waarin de orisis werd opge lost, acht de heer Marchan-t „niet zoo verkeerd Wij hebben nu zegt 'hij een Nationaal Kabinet, dat noch Roohtnoch Links naar do oogen behoeft te zien, -Maar hienneê was de voorraad vriendelijke woorden bij mr. M. dan ook uitgeput. Hij haal de z'n schaê in door Rechts ervan-langs te ge vea dat de stukken erbij vlogen Mr. Mar chant 'beschuldigt de Rechtsche partij van staat kundige obstructie, zoo niet sabotage. Ook hij maakte eene uitzondering voor de chr.-histori schen. En hij „onderstreepte", dat de heer H Oolijn de stokebrand en speUebreker is geweest, die vorming van een nieuw Reohtsch Kabinet onmogelijk maakte, wijl hij, hoofd van de zestien leden tellende anti-r-evolutionnaire frac tie, de lakens wilde uitdeelen, baas spelen. Gelijk straks gezegd-, hier heeft men -een voor het Kabinet uiterst-lastig punt. Dat slechts met den eleganten zwier, mr. Ruys eigen, zal kuhnen „ontweken" worden.... Ook dr. Van Ravesteyn ondernam een gewel digen aanval tegen den heer H. Oolijn, zelfs insinueerend, dat zij-n juist nu op reis gaan nog wel andere dan treurige familie-omstandigheden tot oorzaak zal hebben, waartegen presideri' Kooien aanstonds met alle kracht -protesteerde. Volgens den heer Van Ravesteyn is slechts mr. Aalberse „tegen wil en dank", noode, aan de groene tafel blijven zitten-. Men heeft hier z. i. te doen met de afbraak van het parlemen taire stelsel reeds in 1913 begonnen. Het trium viraat OolijnVan KarnebeekDe Graaff moest zegt de communist blijven, verte genwoordigend de groot-kapitalistische invloe den; die door de crisis zij-n versterkt. Voor dr. Van R. is die Kabinets-crisis eene camouflage, eene manoeuvre, dienend om het votum van 26 October ongedaan te maken. Eind-conclusie natuurlijk: eenheidsfront van het proletariaat Nogmaals, de inzet van het crisis-debat in de Kamer bracht het Kabinet-Ruys ni onge dachte aanmoediging bij de hervatting der taak. „Aan den slag!" schijnt nu de leuze voor- loopi-g te blijven. En dat is mag zeker van neutraal stand punt gezegd', ook maar 't best! Uit de redevoeringen, Donderdag door de heeren Nolen-s, Schokkin-g en Rutgers gehou den, zij- aangestipt, dat zij- er nadruk op legden, dat de Rechtsche partijen wel degelijk door ge meenschappelijke wereldbeschouwing worden Tijeen-gehouden» schoon verschil van opvatting niet is uitgesloten. Zij verzekerden evenals Mej. Van Dorp het Kabinet van hunne me dewerking, verwachtend, dat het Ministerie ook van zijn kant rekening zal houden met de wen schen en bewaren uit de Kamer voortkomend. De sfeer van zin tot samenwerking met het labinet-Ruys Hl werd dus slechts door de com munistische protesten verstoord. Voor het oogenbiik is het vóór het herrezen Kabinet ,MeeresstiIle und' glückliche Fahrt". Mr. ANTONIO. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. Het middelpunt dér belangstelling wordt gevormd door de buitengewoon levendige beweging in francs. Zooals het vroeger met marken ginlg, gaat het thans met het Fran sohe betaalmiddel. Rijlzing en daling volgen elkaar op den voet, van waardevastheid is geen sprake. Bij zulke gelegenheden regent het meestal geruchten omtrent de redenen der fluctuaties. Zoo wilde men Maandag, toen de koers van Parijs tot circa 11.85 zakte, dat d'e reden daarvan gezocht moest worden in verkoopen van francs voor Fransohe reke ning, <0® daarvoor Ponden en Dollars koch ten, waardoor de koersen van Ponden en Dollars resp. stegen tot 11.47 en 2.71. Op Dinsdag echter, toen onder beurs dé wissel koers van Parijs opliep van 11.70 tot 12.06, was de actie, naar mén beweerde, juist tegengesteld en werden Ponden en Dollars verkocht. Afgezien van de oncontroleerbaar heid' dezer beweegredenen, een feit is het, dat de d-eviezenhandél uiterst nerveus is de laatste dagen; met een algemeen da-lende tendenz voor de Fransohe en Belgische franc. In Frankrijk zelve maakt ook het publiek zich ernstig ongerust over de daling van het -betaalmiddel, wat alleszins begrijpelijk is met het Dultsche voorbeeld1 voor oogen. Het schijtnt echter, dat de Fransohe regeering wel doordrongen is van het gevaar, want er worden maatregelen verzonnen om de la wine te verhoeden. Doch welke maatregelen 1 Uitwijzing van valutaspeculanten, contróle op huitenlandsche telefoonverbindingen e.d., die in het Algemeen Handelsblad zoo Juist werden becritiseerd, alsof dé zee met een dweil te keeren ia Inderdaad, de val is daar door niet te verhoeden, slechts maatregelen, die léiden tot herstel van de financiën, als bezuinigingen op loonen, op militaire uit gaven en heffing van meerdere belasting zullen ln staat'zijn -het evenwioht te behou den. Doch schijnt dé Fransche regeering daaraan, uit vrees voor binnenlandsohe on lusten, nog niet te denken vooralsnog. De effectenbeurs beleeft ook levendiger dagen en begint zich langzamerhand in de belangstelling van het publiek te verheugen. Er 'bestaat weer vraag naar goede fondsen, speciaal Koninklijke Olie, H.V.A., en nog steeds Scheepvaartwaarden. Verder is er weer een geweldige beweging in Gonsol Olie geweest, welk fonds tot circa 200 is op- -geloopen, op geruchten, dat er 20 dividend betaald zal wordén. De zaken de Roemeen- sohe en Russische Oli-eondernemingen schijnen -goed te gaan, zoodat er behoorlijke winsten' gemaakt kunnen worden. De suikermarkt ligt ook weer vaster, mee- rendeels op het bericht, dat de V.IJS.P bi©, dingen heeft geweigerd van 16.75 pér ni- köl, terwijl ook dé Oubaansohe suikernótee- ringen de laatste dagen weer verbeteren, h H. V. A. liep weer naar 500 - 1928 weer normaler geworden en zakte geleidelijk tot 4 8/8 Dnisda'g j.I., zoodat de overvloedige vraag bevredigend schijnt te rijn. Door bovengenoemde aankoopen van Pon don en1 Dollars is- de Dollarkoers Maandag gevoelen en noteerden de meeste obligaties lager, hoewel de verlaging slechts fractio- neel was. iDé n iet-constante rijzing van! den' Dollar zal echter wel dusdanigen Invloed! hébben, dat het publiek zioh niet verder laat verlei den zijne obligaties op te ruimen tegen aan koop van Amerikaansche obligaties, die veel minder rente geven en veel duurder zijn. Op politiek gebied heerscht er thans rust en leeft men in afwachting van dé ver. d-ere ontwikkeling van het schadevergee- dinigsvraa-gstuk. In het Duitsche industrie, gebied gaat thans alles rustig zijn gan'g, er wordt onder de Fransohe en Belgische regie gewerkt en de leveranties gaan normaal zon der stoornissen ais stakingen, oproer enz. DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- «eeren aan: Den Damredacteur der Helderache Courant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. Stand ln cijfers: Zwart: 8, 4, 8,14,10 en dam op IEL Wit: 18, 21, 22, 29, 30, 32, 83 en 87. Een echte probleemstand; in een partij zal een dergelijke stelling hoogst zelden voor komen. Is de stand dus niet geheel „natuurlijk", de afwikkeling echter vergoedt alles. Voor al de eerste zet is schitterend en de daarna ontstane stand doet werkelijk even wonde- derlijk aan, het verdere verloop wijst zich daarna zelf, echter zonder een moment ver velend te rijn. Wit Zwart. 1. 29—23 Nu kan Zwart op vier verschillende manieren slaan: door 1989 verovert hij 2, door 10:26 zelfs 8 vijande lijke schijven. Evenveeil kan hij met zijn dam nemen van 16 naar 16. Meerslag gaat echter voor; dus moet hij met zijn dam vttn 16 via 83, 87, 21 en 22 naar 28. De schijven mogen eerst weggenomen worden na den slag, dus schijf 32 mag hij niet nemen: 1.1628 met den volgenden stand: Stand na L16 28 In cijfers: Zwart: 3, 4, 8,14,19 en dam op 28. Wit: 18, 23. 8Q en 82. Vervolgens: 2. 18—13 28 46 8. 1824! Met den doodeenvoudigen slotstand, echter na welk schitterend soeil 8. 46:19 4. 24:2! Dit fraaie .stukje trof ik aan in het Fran sche tijdschrift ,JLe Jeu de dames" en is van den Hollandschen problemist P. Kleute Jr. Nu een veel eenvoudiger stukje. Zwart: 7/10,12,17, 2Q en 24 Wit: 26/28, 81/36. Wit speelt 27—22 waarna Zwart niet 1721 en 1221 spelen mag, door Wit 81—27 (Z. 21—26 gedwongen) en Wit 27—21 enz. wint. Na: 1. 27—22 moet Zwart dus sluiten door: 7—11 en nu Wit: 2823 17 80 (moet 3 slaan) 28—19 2418 L 2. 8. 4. 85 4 gewonnen. (Na 1. 7—11 kan Wit door 22—18 enz. eenvoudig een schijf winnen, wat jammer is voor het vraagstuk). Uit het Politierapport -Door een bewoner van de Koningdwars- straat werd bij de politie aangifte gedaan, dat, toen hij werkzaamheden verrichtte aan de Vlamingstraat niet naar dén zin van een collega-gemeentewerkman, laatstgenoemde hem zonder eenige aanleiding zijner- rijds een heyigen slag op het hoofd gaf, waardóór hM op de straat vieL Da politie stelt een onderzoek in. Door het hoofd van de Zusterschool aan ae Jonkerstraat, werd kennisgegeven, dat in die school een ruit is stukgegooid. Een on derzoek heeft plaats. Mr. Loljnarta vermaning. Het parlementaire schip in zeel Zte Oeer—Coüjn. Vrtendelijke ont vangst. j. J. H. /VI/ uwu vifciu JU. nUCi CóUegtalltett. Baldadigheid.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2