HELDERSSHE COURANT GlUMD's KAVERMOUTK, Tweede Blad. 21 cent per pondspak. VAN ZATERDAG 2 FEBRUARI 1924. (Zie verder Se blad). Eet PLAATSELIJK NIEUWS. De heer O. Scheurkogel, le officier Qxoote Stoomvaart, slaagde' Vrijdag 1 Februari j.L te 's-Gravenhage voor hert. Rijks-certificaat van Raddo-telegrafist Te 's-Gravenhage slaagde voor het Ma chinisten-examen diploma A, de heer P. Verth, alhier. Tooneelvereeniglng „Tavenu". Donderdagavond' werd door de Heldersche Tooneelvereeniging „Tavenu" voor haar le den en donateurs eene uitvoering gegeven, die, zooaHs steeds bij: Tavenu het geval is, zeer goed1 was bezocht. Opgevoerd werd Her man Roelvink's „Lentewolken". De Vereeniging, opgericht 30 Januari 1904, bestaat thans 20 jaar. De feestelijke herdenking van dezen dag zal in intiemen kring Zaterdagavond worden gevierd; het geen niet belette, dat ook dezen avond een woord aan de jubilaresse gewijd werd. Na tuurlijk was het de heer Schellinger, die als woordvoerder optrad; wij zeggen natuurlijk, omdat de'heer Schellinger van den aanvang af als werkend'lid der Vereeniging heeft ge fungeerd, en hij dus beter dan wie 'ook het lief en leed dier vereeniging kent. De heer Schellinger wenschte, naar hij zeide, geen resumé te geven van de werk zaamheid dier Vereeniging in die twintig jaren, omdat dit slechts enkelen zou interes seeren. Wel echter wijdde hij een woord van herdenking aan hen, die in den loop der ja ren door den dood aan de Vereeniging ont rukt waren. Dit zijn de hoiren Henri Meyers, ais voorzitter en adviseur, J. J. Oohen, als ijverig dilettant en secretaris, en Ohr. van Monfrans. Vele onzer kunstlievende leden zullen dejze sympathieke Tuvenu-vrlenden met oma in stille hulde willen gedenkon. Voorts dankt die vereeniging haar veeljarig bestaan aan de groote toewijding van den heer on mevrouw Van der Lee, onder wier leiding de Vereeniging zells eerste prijzen op wedstrijden mocht behalen, gesteund door het spel van goede krachten als de dames Lena de Vree, Hoor Vrieslander, mevrouw van den Bos-Burgers, Jao. Polak, Jansje Wijker, J. van Montfrans en L. Langerijs, en de heeren Jac Polak, Joh. Bakker, Kuhn, Dekker en anderen. Dames en heeren, aldus de heer Schellin ger, het is ondoenlijk alle namen te memo» reeren, doch een woord van hartelijke er kentelijkheid wil ik wijden aan onzen oud- voorzitter, den heef S. Meyers, zoomede aan de heeren D. Leyen, Janzen, M. H. Klerk, Lastdrager, K. Oosterhout, die eveneens de vereeniging in moeilijk© jaren in verschil lende bestuursfuncties steunden. Van dezen laatste was oen bloemenhulde dn ontvangst genomen. Zeker is ook vermeldenswaard, dait als kunstlievende leden de heeren O. de Boer Jr., J. O. Duinker (boekhandel) en F. B. A. Meyer, de Vereeniging sedert hare oprich ting belangstellend en finantieel steunden. Tenslotte herdacht spr. de hulp en welwil lendheid, van de casino-directie, ten opzichte van orkest, itooneelbediening en zaal steeds betoond, en beval de Vereeniging bij voort during in de sympathie van allen aan Deze rede werd met luid applaus begroet, waarna het scherm opging en de vertooning va® „Lentewolken" een aanvang nam. Voor dit driebedrijvige stuk is slechts één décor vereischt, waardoor dé regie haar taak dus aanzienlijk verlicht zag, en dientengevolge van dat ééne décor bizonder veel werk kon maken. Juist voor diilettanten-vereeniglngen zijn die deoorverwisselingen zoo fnuikend, omdat ze zooveel tijd in beslag nemen. En hier was dan ook met hert beschikbare uit stekende Oasino-materiaal Iets bizonder moois tot stand gebracht. „Lentewolken" speelt in hert'oude Delft en van het bekende straatje (niet van Vermeer, maar een van de Casino-deoors) had men op uiterst smaak volle wijze een grachtgezichtje gemaakt. De tuin, waarin zich de handeling afspeelt, was kwistig met rozen en groen versierd, aardige meubelen waren aangebracht, en er was een gezellige serre gemaakt met een plano erin. Kortom, het was werkelijk zeer smaakvol en de regie verdient hiervoor alle hulde. Het stuk zelf valt helaas minder te prijzen; het is allesbehalve een sterk speelstuk, en zelfs hier en daar te gerekt. Als de kat om de heete brij draalt de schrijver, drie bedrij ven lang, om zijn onderwerp heen, en toen tenslotte, heelemaal aan het eind, alles op z'n pootjes terechtkwam, en leder zij-tje haar ware hij-tje kreeg, ging er een luid gejubel op uit het publiek. Zooiets Is altijd dubbel zinnig, want het is in een geval als dit meer een uiting van blijdschap, dat het stuk uit was, dan van genoegdoening over den afloop. Er komen nochtans verschillende aardige tooneeltjes In dit blijspel voor; wij denken bijvoorbeeld aan het slot van het eerste be drijf, en ook de dialoog is af en toe wel pit tig, ofschoon' wat zwaar. Dat een zure oude vrijer als Markus Andreas Nleuwenburg bij gelegenheid van San's examen een zoo „lite rair" vers maakt als hij declameerde, Üjkt ons wat erg onwaarschijnlijk: dat de knappe Do straalt voor haar examen (op alle vakken liefst), en de volstrekt niet knappe Freddie daarentegen slaagt, idem. Dat gezegde Fred die aan den boemel gaat ter wille van Do, die,hem heeft afgewezen, en, als Do uit me delijden het jonge mensch onder haar hoede neemt en hem belooft zich met hem te zullen verloven als4e door zijn examen komt, en dat vervolgens de geslaagde Freddie, die bezig was zijn leven te verwoesten-voor Do, thans, nu hij haar krijgen kon, niets van haar hebben moet, dat zijn van die voor de®, mal houderijen van een schrijver, die toch werkelijk niet door den beugel kun nen. Ook Is het niert vriendelijk van den heer Roeflvirik gezegden slappen^ fut- en karakter lozen Freddie cadeau te geven aan de lieve San, die beter verdiend had. Maar een schrij ver is ook een mensch, en het stuk moest toch een slot hebben, nietwaar? Wat nu het spel betreft, zoo blonken naar onze meening de heeren Denker en Wijker en de padvinder boven alle uit. Voor padvinder fungeerde mejuffrouw Stoker, die zich in haar travestirol uitstekend thuisvoel- de, de handen in de zakken stak als een kwajongen en floot als een .padvinder. De grimeur had een weelderig© blonde pruik voor haar opgezocht, en, zoo, ver sierd' met allerlei hooge onderscheidingen uit de padvinderswereld, vervulde zij den gan- schen avond haar aardige, dankbare rol, plaagde haar zuster (San) en was zoo'n beetje postillon d'amour tusschen Phil en Do. De heer Denker, die de rol van Phil vervulde een niet gemakkelijke rol, die veel zelfbe- heersching vereischte kweet zich daarvan uitmuntend, hij heeft in deze zijn gestalte en stem ook mee, zoodat hij in alle opzichten voldeed. De heer Wijker (Freddie) gaf ook verdienstelijk spel. Als de oude heer Nieu- wenburg fungeerde de heer Swart; hij jvas zoo'n beetje de wrijfpaal van de weduwe de Wilde, maar kreeg aan het slot nog de ver- eerende taak van verzoenend tusschenper- soon. Van de dames dienen te worden genoemd mejuffrouw Stoker noemden wij al me juffrouw Knipper als de weduwe Eleomora de Wiide. Een jonger rol ware oJ. beter voor haar geschikt geweest, maar vooral in het laatste bedrijf de scène met Phil gaf zij zeer goed spel. De studente Do (mejuf frouw Dijkshoorn) was over 't algemeen uit stekend. Mej. J. Roggeveen vertolkte de rol van San «en voldeed daarin zeer goed. Aardig was ook mejuffrouw O. Visser als huishoudster Pietje („douairière Piet"). Twee kleine rolletjes vervulden de dames PhiL Koek en E. Wigbaut. Het was bijna middernacht toen het bal aanving. Gertrnd! Leistikow In Casino. Men schrijft ons: AI wonen wij hier op een uithoek, toch blijven wij niet verstoken van ai wat ware verheven, schoone kunst da. Het Ibeste, het edelste, dat in geheel Europa, in Petersburg, Berlijn, Riga, Wee- nen voor het voetlicht gebracht is, komt Dinsdagavond in Casino. Gertrud Leistikow, waarvan men te Berlijn zegt: „Zij is de ge niaalst© danseres, daz© wereldberoemde vrouw, in wie zulk een fantastische gestal- tenrijkdom leeft," zij komt, dank zij de be moeiingen der Casino-directie in Helder. Het Is te hopon, dat het Heldersche pu bliek deze eer op prijs zal stellen, want ster ren ais Leistikow treden gewoonlijk alleen ln de hoofdsteden op. Gertrud Leistikow hoeft zich een roem verworven, die nooit zal sterven! Want niet alleen in het Concertgebouw t© Amsterdam zag men ademloos op tot haar, die een open baring van gratie en vreugde was, doch blij kens de kritieken uit geheel Europa, uit Petersburg, Riga, Budapest, Berlijn, kun nen wij verwachten, dat er door deze onver gelijkelijke kunstenares iets 'gepresteerd zal worden, dat nog nimmer op dit gebied aan schouwd werd. De volgende critieken spreken voor zich zelve: De gestalte een ®eLdïame slankheid.een operubariiïg van gratie. Handelsblad. Al wie de schoonheid genieten wil, moet haar gaan aietk. Nleuiws van den Dag. Haar kunst omvat de uiter sten van mensch e- lijk voelen.... ze behoort tot de allergrootste kunstenaars. Het Vaderland. Bij niemand vindt men aóó aterk het contact tusschen rhythme, melodie en gebaar als bij Leistikow. De teerste wendingen trillen uit in de prachtige hand- en vingerbewegingen' en vin den altijd een uitbeelding in de llniën van het, lichaam, die als bloemstengels de finessen der gebaren dragen. Den Haag, De Tijd. „De Kribbebflter" ln Casino. Naar wij vernemen, loopt het reeds storm met het plaatsbespreken voor het lachsuc ces van het seizoen het „vroolïjk spel van hert huwelijk" „De Kribbebdjter". Hier volgen nog eenige van de zeer gun stige kritieken: De Middelburgsche Courant: „Het stuk sloeg voortreffelijk in het succes was groot" Nieuwe Hoornsche Courant: „De Kribbe- bijter heeft het publiek zeer voldaan." Haariem's Dagblad, Utrechtsche Courant en tal van andere bladen schrijven ln gelij ken! geest. Wie dit vroolijke, aardige stuk dus zien wil, wachtte niet met het koop en van een plaatsbewijs. Hètel „Bellevue". Men schrijft ons: Het Hdtel-Gafé-Resrtauramt „Bellevue" alhier, eigenaar de heer W. J. M. Schouten, zal eene belangrijke verbouwing ondergaan. De beide zijvleugels worden elk met een ver dieping opgetrokken. Billard» en oonversatie- zaal worden geheel vernieuwd' en gemoderni seerd. Voor de bezoekers komt een aparte lees- en schrijfzaal, in het ontwerp zijn bovendien nog twee vergaderzalen geprojecteerd. In totaal zullen na de verbouwing 25 hotel kamers gelegenheid tot logies verschaffen, ver warming en stroomend' water wordt aange bracht, benevens een badkamer. De keuken zal een geheele verandering on dergaan en worden ingericht volgens nieuwe methode zooals voor grootere inrichtingen ge bruikelijk. Ook het uiterlijk van het gebouw ondergaat een heele wijziging. De tuin, die zoo'n vriende lijk uitzicht geeft op het plantsoen, wordt voor zien van nieuwe waranda's, ook aan de beide zijvleugels, waardoor men bij de a.s. zomercon- certen ook bij koele avonden voldoende be schut is. De verbouwing zal ongeveer drie maandten tijd vorderen. Aannemer is de N. V. Bouwbedrijf dir. 'Th. Overtoom te Schagen, architect'de heer J. M. J. Ammerdorffer te Helder. Ongetwijfeld zullen onze lezers met voldoe ning van bovenstaande mededeeling kennis nemen. De entrée in onze stad1 zal daardoor aan merkelijk verfraaid worden. Het is te hopen, dat deze verbouwing zich aanpast aan de fraaie en monumentale gehouwen, die wij hier bezit ten en waarvan het vergroote pand van Vroom en Dreesmann en het Bondsgebouw, met de mooie muziektent en het vriendelijke plantsoen zoo'n waardig geheel vormen! We kunnen hier dan mettertijd, indien ook de onoogelijke goede renloods eens verplaatst wordt, een aantrekke lijk plekje krijgen. Ingezonden Mededeeling. BINNENLAND. EnkhuizenStavoren. De veerdienst EnkhuizenStavoren is he denochtend volledig hervalt De postchèqne- en girodienst. De Rotterdamsche Middenstadsvereeni- ging Handel en Nijverheid heeft den mi nister van waterstaat verzocht, zoo spoe dig mogelijk den ouden toestand bij den post- chèque- en girodienst te herstellen, met af schaffing van rentevergoeding en portvrij dom. Bezuiniging op de salarissen. Naar de' Res.bode verneemt, Is de Oen- trale commissie voor het georganiseerd over leg tegen Dinsdag 12 Februari a.s. bijeen geroepen voor de behandeling van de nieuwe bezuinigingsvoorstellen, door de regeering in haar Memorie van Antwoord op hoofd stuk 1 aangekondigd. De regeering heeft (zooals trouwen in de memorie v. antwoord reeds als haar plan was aangekondigd) aan die commissie me degedeeld, met haar te willen.' overleggen of op andere wijze, en zoo ja, welke wijze, de millioenen kunnen gevonden worden, welke de regeering door een verlaging van 10 pet. op de salarissen meende te kunnen verkrij gen. Aan dit overleg zullen de minister van fi nanciën en waarschijnlijk ook de voorzitter van den ministerraad persoonlijk deelnemen. Het Verbond van NedL Fabrikanten- Vereenlglngen en de Arbeidswet 191». Het Vertoond van Ned. Fabri'kanten-Ver- eeniginjgen heeft een adres gezonden aan den Minister van Arbeid, nu deze weder is opgetreden als hoofd van dit Departement, en daarin de aandacht gevestigd op d© be zwaren, die uit de Arbeidswet, 1919 voor de Nederiandsche nijverheid blijven voort vloeien. Het Verbond dringt opnieuw bij den minister aan te bevorderen, dat de Arbeids wet 1919 zal worden herzien ln dien zin, dat voor het Nederiandsche bedrijfsleven als wetteljjke norm zal worden gesteld eén arbeidstijd van 10 uur per dag en 56 uur per week. „Wij vragen geen onmatigen arbeid. Zware en1 gevaarlijke arbeid zijn vaak tot een iminder getal uren beperkt moeten blijven. Daartegen rijst dezerzijds geen beziwaar. Maar in het algemeen dient op den uniformen maximalen' arbeidsdag van 8 uren te worden teruggekomen. Slechte door gestadigen, langdurigen, intelligenten en intensen arbeid zal herstel zijn te ver wachten van onze verarmd© maatschappij." Vreemde werkkrachten ln ons land. Het Handelsblad heeft zich door den directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling laten voorlichten omtrent de maatregelen ten aanzien van vreemde werkkrachten in ons land. Het schijnt, dat dit aantal sterk vermindert nu tegenwoordig de mark ge stabiliseerd is en de rentenmark is inge voerd. Zelfs schijnt er neiging te zijn weer naar Duitschland terug te keeren. Ook vele Duitsche dienstboden schijnen na de Kerst dagen maar in haar Heimat te zijn gebleven. Overigens moet er voor arbeiders uit landen, waarvoor een Nederlandsch visum vereischt is (incasu Duitschland) een verklaring van de Arbeidsbeurs van het betrokken district worden overgelegd, waaruit blijkt, dat er geen geschikte Nederiandsche werkkrachten zijn te vinden. Voor dienstboden, musici en mijnwerkers evenwel geldt deze eisch niet. Tuberculosebestrijding. Betreffende de wijze waarop voortaan rijks subsidies aan de vereenigingen ter bestrij ding van de tuberculose zullen worden ver leend, is door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid een nieuwe regeling ontworpen. Het rijkssubsidie wordt voor taan berekend volgens twee grondslagen in de eerste plaats ontvangen de vereeni gingen' *13 vergoed van het salaris der huis bezoeksters (hieronder begrepen de even- tueele vergoeding voor rijwiel, dienstklee- ding, woning, etc.), in de tweede plaats ont vangen de vereenigingen een zeker bedrag per hoofd der bevolking, dat elk jaar wordt vastgesteld naar de som, die op den begroo- tingpost beschikbaar blijft. Dit bedrag moet voor de helft worden besteed aan propphy- lactlsche (voorbehoedende), voor de andere helft aan verplegingsdoeleinden. Een andere regeling hieromtrent kan ln overleg met den Inspecteur worden gemaakt. De Zuiderzeewerken. In de driemaandeüjksche mededeelingen be treffende de werkzaamheden vodr de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, treft men bijzonderheden aan over de verrichte grondbo ringen, peilingen en stroommetingen. Er werden overeenkomsten gesloten voor de levering en voor het vervoeren en opslaan van Belgische bloksteen en zware stortsteen. Met de levering van deze steen, welke voor een groot deel is bestemd voor de werken tot afsluiting van het Amsteldiep, ls nog niet begonnen. - Blijkens de toelichting tot de begrooting van uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1923 was voor dat jaar een bedrag van 1.500.000 bestemd ais eerste gedeelte van de kosten van de afsluiting van het Amsteldiep tusschen den vasten wal van Noordholland en het eiland' Wieringen. Omtrent het ontwerp voor dit gedeelte van de afsluiting der Zuider zee wordt o. m. het volgende medegedeeld: De as van den te maken afsluitdijk loopt on geveer in eene richting van W.Z.W. naar O.N.O., van de Noordhollandsche kust even be noorden Van Ewijcksluis naar de westpunt van het eiland Wieringen even bezuiden de voor malige Quarantaine-plaats. Aan de westzijde sluit de afsluitdijk aan tegen den ln aanleg zijn- den nieuwen zeedijk langs het afwaterings- en scheepvaartkanaal, dat buiten den bestaanden zeedijk wordt aangelegd'. Aan de oostzijde sluit de dijk aan tegen de hooge gronden van het eiland Wieringen. Het westelijk deel van den afsluitdijk loopt over de beoosten de Noordhol landsche kust gelegen plaat genaamd het Balg- zand, waarvan de bovenkant is gelegen op 0.70 M. N.A.P. of hooger; het oostelijk deel loopt door de diepe geulen van het eigenlijke Amstel diep, in welke in 1920 beteugelingsdammen wer den gemaakt, reikende tot de hoogte van onge veer 4.50 M. N.AJ?. De ondergrond op het Balgzand bestaat over afwisselende diepten uit klei- en veenlagen, welke veelal geen groot draagvermogen bezitten, terwjjl'de ondergrond in het Amsteldiep uitslui tend bestaat uit vaste zand- en keileemlagen. Op het Balgzand zal bijgevolg rekening moeten worden gehouden met vrij belangrijke inzak kingen van het dijkslichaam in den ondergrond, gelijk die zijn opgetreden en nog optreden hij den aanleg van den zeedijk langs het afwate rings- en scheepvaartkanaal langs den Balgdijk. Daarentegen zijn in het eigenlijke Amsteldiep ernstige verzakkingen in den ondergrond niet te verwachten. De kruirishoogte van den afsluitdijk is voor de geheele lengte vastgesteld op 6.20 M. -j- N.A. P., en wel in verband met de na de volledige afsluiting der Zuiderzee te verwachten hoogste stormvloeden en den daarbij mogelijken hoog- sten golfoploop.. Daarbij' is aangenomen, dat na de afsluiting van het Amsteldiep de bestaande diepe geulen nabij den afsluitdijk in verloop van tijd zullen opslibben tot de hoogte van het aangrenzende Balgzand. Wel zal dus aanvanke lijk in het Amsteldiep de diepte buitendijks grooter zijn dan op het Balgzand, doch daar staat tegenover, dat' de stormvloedshoogte dan gerin ger zal zijn dan na de volledige afsluiting van de Zuiderzee. De kruinsbreedte van den afsluitdijk is be paald op 2 M.; de helling van het buitenbeloop boven water neemt van 21/» op 1 aan den teen naar boven geleidelijk 'toe tot 7 op 1, en bedraagt gemiddeld ongeveer 4 op 1; de helling Van het binnenbeloop bedraagt boven den na te noemen binnenberm 21/» op 1 en daar beneden, tot den onderbouw van den dijk 8 op 1. Hellende van 4.20 M. N.A.P. tot 8.50 -f- N.A.P. is een 30 M. breede binnenberm ontwor pen, waarvan een breedte van 10 M. aan de noordzijde bestemd is voor een later aan te leg gen spoorbaan met dubbel spoor, terwijl op het zuidwaarts overblijvende deel voorioopig een klinkerweg ter breedte van 4 M. zal worden aan gelegd, Aan de buitenzijde van den dijk ls een laagwaterberm van 2 M. breedte ontworpen, ter wijl het beloop onder water geacht kan worden aan de buitenzijde ongeveer 4 op 1 on aan de binnenzijde ongeveer 7 op 1 te zullen bedragen. Met de voorbereiding van de uitvoering van den afsluitdijk tusschen de Noordhollandsche kust en het eiland Wieringen Js bereids een aanvang gemaakt. Dp werken tot aanleg van het eerste vak, lang 2200 M„ van het afwaterings- en scheepvaart- kanaal in verband met de afsluiting van het Amsteldiep, werden voortgezet. Het opspuiten van den dijk vorderde tot aan het eindpunt van het werk, terwiil verder ook werd onbespoten de tijdelijke afsluitdam, aan sluitende tegen den Balgdijk op 64 M. ten noordwesten van dijkpaal 93; aangezien op ver schillende punten nog niet genoeg zand aan wezig is tot vorming van het volledige dijks- profiel, zal de zandaanvoer nog eenigen tijd moe ten doorgaan en eerst in het volgende jaar vol tooid kunnen worden. Met het afwerken van het zandprofiel werd intusschen voortgegaan. Het uitbaggeren van het kanaal tot 4.00 M. N.A.P. kwam gereed.! Het bekleeden van het dljkprofiel met klei werd! voortgezet. De oeververdediging langs het kanaal kwam langs den zuidelijken oever geheel en langs den noordelijken oever over rond 200 M. lengte gereed. De bouw van een schutsluis bij de Kooi werd voortgezet. Met het oog op verruiming van werkgelegen heid werd het in het afgeloopen najaar wensche- lijk geacht, nabij De Kool eenige grondwerken te doen uitvoeren, deel uitmakende van het al- gemeene plan der aldaar nog uit te voeren wer ken, en aansluitende hij de in uitvoering zijnde grondwerken voor de in aanbouw zijnde schut sluis. Er werd een onderhandsche overeenkomst gesloten voor de uitvoering voor een gezamen lijk bedrag van 84.200. De aanleg van een omringdijk voor een sluis- put op het Balgzand bij Oostoever en van aan sluitende dijken, werd met kracht aangevat. Nadat de beschermlngsdljk om het terrein, be stemd voor den bouw van sluizen beoosten Wie ringen, gereed was gekomen, bestond gelegen heid om dit terrein droog te leggen en verschil lende proeven te nemen, welke voor den lateren bouw der sluizen van groot belang kunnen wor den geacht. Met het uitbaggeren van de havengeftl der Van Ewijcksluis werd begonnen. Het overleg met Gedeputeerde Staten van Noordholland en het bestuur van den Anna Paulownapolder over eene nieuwe regeling van het onderhoud der havengeul heeft in beginsel geleld tot eene over eenkomst, krachtens welke het Rijk het noodlge baggerwerk tot onderhoud der diepte ln de ha vengeul zal uitvoeren tot de afmetingen, welke voor den Rijksdienst moodiig zullen worden ge acht, doch zoo mogelijk tot een diepte van ten minste 2.50 M. en tot geen mindere diepte dan 2 M. onder N.A.P., en de provincie en den Anna Paulownapolder in de kosten van dit bagger werk zullen bijdragen op dien voet, dat de bij dragen jaarlijks zullen worden bepaald op den grondslag van de in het 10-jarig tijdvak 1912— 1921 tot onderhoud der havengeul gebaggerde hoeveelheden, ln dier voege, dat het bedrag van 1/3 van dit gemiddelde, zijnde 2721 kub. M„ zal worden vermenigvuldigd met den jaarlijks van Rijkswege te bepalen eenheidsprijs Van het in dat jaar uitgevoerde baggerwerk, met dien ver stande, dat de aldus berekende bijdragen het maximum van 1200 voor elk niet zuilen over schrijden. ÓOST-INDIE. De onderzeebooten ln Indië. v Wij lezen in het Bat Nbl. van 2 Januari: Hedenmorgen vertrok de landvoogd! uit Buitenzorg per auto naar TandjongrPriok om een tocht met de onderzeeboot-dlvlsi© te maken. Te halflnegen scheepten d© landvoogd schout-bij-nacht Gooszen en d© chef van den marine-staf, Van Rheede aan boord van de K H in, de heeren Weiter en Cramwinckel op de K VTH, de heeren Bremer en Bollaan op d© K VU. Bulten de haven van1 Priok déken de cm- derzeebooten, waarna ln divisie-verband ge varen werd tot 9 uur 50 min Vervolgens begaf de landvoogd! zich met zijn gevolg ln een «loep naar de Pelikaan, welk schip bezichtigd werd. De bemannino werd geïnspecteerd. Om half twaalf ging de landvoogd van boord onder een driewerf hoera van de be manning en hert gedonder van 21 saluutscho ten. Het hooge gezelschap aanvaardde weder om per auto d© terugreis naar Buitenzorg. Den 4den Januari hebben eenige journa listen een proeftocht met de onderzeeboot- divisie gemaakt, N GEMENGD NIEUWS. Treinbotsing. Woensdagavond heeft er niet ver van Tours een spoorwegongeluk plaats gehad. Op een kruispunt is de restauratiewagen van den sneltrein Tours—Parijs aangereden door een uit Sargé komenden trein. Van het perso neel van den restauratiewagen, die op het oogenblik van de botsing bijna leeg was, zijn twee menschen gedood; vier reizigers zij®, gekwetst. De materieele schade te groot. Door den mist verdwaald. Twee jong© boeren, die Woensdagmiddag op de sLLkke®! bij Ouddorp aan het jagen war ren op eenden, zijn door den -mist uit den koers geraakt Toe®, het water opkwam, trachtte eem hunner, de 30-jarige J. Br., zich zwemmende te redden; hij is verdronken. Zijn makker, die zich aan takkenbossen vast hield, is een half uur later door visscher» gered. Geheime distilleerderij. Dinsdagavond hebben zes belastingamb tenaren en twee rechercheurs van politie een inval gedaan in de woning van J. K. op den Rotterdamsohendijk te Delft. Zij betrapten op den zolder den bewoner en J. v. G. aan dien arbeid bij; een in werking zijnd distillatie toestel. Het toestel is in beslag genomen. Tegen J. K. en J. v. G. is proces-verbaal op gemaakt. Van een Jacht over de «Twfrnn, BJj den opkooper Weeterbaan te Amster dam werd onlangs, in verband! met de in braak te Kampen ten nadeeie van de N,eder- landsche Bank gepleegd, huiszoeking ge daan. Bij die gelegenheid ztfn lappen nieuwe stof voor heorenpakken gevonden, van mis drijf afkomstig. Ér zijn eenige maanden geleden vier stuk ken der gevonden heerenstof gestolen uit een in de Paleisstraat gevestigde®, winkel en de opkooper verklaarde dat goed in ont vangst te hebben genomen van Johannes Kollewijn, een jongeman, die ondanks zijn negentien jaren, zeer ongunstig bij politie en justitie staat aangeschreven. Uit het voort gezette onderzoek bleek dat dit jongemensch en een zijner makkers, zekere Jongejan, niet geheel onkundig zijn van dien diefstal. Hier bij komt dat Kollewijn wordt verdacht van de berooving van 10.000, in een woning aan de Ceintuurbaan gepleegd, waarvan een Duitsche bankdirecteur het slachtoffer was. Die misdaad zou zijn, gebeurd dn het huis, door Johannes Kollewijn en Nellie Koore- mans bewoond. Om al deze redenen was de politie van het bureau Pietershal er zeer op gesteld, met deze personen nader kennis te maken. Jongejan ls eenige maanden geleden voor een ander feit opgeborgen, Nellie Kooremans en Johannes Kollewijn waren echter niet te vinden. Inspecteur Joosten, die herhaaldelijk probeerde het stel op te sporen, trof het zoo, dat het telkens juist was vertrokken als hij het juiste adres gevonden had. Zoo verging het hem o.a. Dinsdag j.1. in de Chineesche wijk te Rotterdam. Maar dat was de laatste maal. Want nog dienzelfden avond werd door de Rotterdamsche recherohe op de Hoogstraat aldaar een auto aangehouden waarin beide fèzochten zaten en zekere Polmeijer uit d© ordaan, waarbij Johannes vroeger heeft ge woond. De Rotterdamsche politiemannen zagen Polmeijer voor Kollewijn aan, arresteerden den eersten en lieten; den laatstcn gaan. Deze maakte er gebruik van per auto zich naar Den Haag te laten brengen, naar een adres in het Achterom. Doch Woensdagmiddag heeft inspecteur Joosten, met ©enige Am- sterdamsche rechercheurs en geassisteerd door de Haagsche politie, de hand op Kolle wijn gelegd1! De vluchteling trachtte over de daken te ontkomen, liet zich langs een schoorsteen af glijden, sprong van plat op plat, sprongen van minstens drie meiter ©n, van één op den beganen grond.ln ©en waschtobbe. Toen maakte hij wéér boenen, liep door een boek winkel de straat op doch werd opgemerkt en door de politiemannen gegrepen. Hedenmorgen ls het tweetal te Rotterdam gearresteerd naar hier overgebracht, en de Haagsoh© arrestant zou in den namiddag volgen. Daarna zal het voorioopig onderzoek tegen dit trio beginnen. De 19-jarige Kollewijn had een voorwaar delijk© veroordeeling tot zes maanden gevan- geni straf op zijn kerfstok, de rechtbank heeft gelast dat die straf door hem moet worden geboet wijl hij zich niert aan de voorwaarden heeft gehouden. Door hypnose blind gemaakt De Berijjnsche politie heeft een doctor in de philosophle gearresteerd, die een 28- jarigen landbouw-student door hypnose blind gemaakt zou hebben. De student was reeds 2 maanden blind, toen hij toevallig kennis maakte mert 'n geleerde die erin slaagde hem te genezen. Deze geleerde diiende een klacht tegen den déotor ln d© philosophle in. Wat dezen heeft bewogen tot een dergelijke gru welijke daad is onbekend. Vermoedelijk wii de hij de ouders van zijn Slachtoffer geld afpersen. Een overspannen geest Te Lammes bij Alise, niet ver van Dyon, had zich kort geleden ©en jonge medicus ge vestigd. Een jong meisje uit de buurt, kind uit een arbeidersgezin, niet ouder dan zes tien jaar, bizonder mooi, met een ongunstige reputatie, maakte heel veel werk. van de®, dokter,' dien zij naliep zonder dat deze notie van haar nam. Enkele dagen geleden heeft het meisje zich bij den medicus aangemeld. Onmiddellijk nadat zij zijn kamer was bin nengelaten klonken er schoten. Het meisjs had den dokter doodgeschoten en vervolgen»

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5