T Derde Blad. VAN ZATEROAO 2 FEBRUARI 1924. Kloven in dé vingers PLAATSELIJK NIEUWS. (Vervolg van het 2e blad). Onze plaatsgenoot, de heer J. L. H. J. Westenberg, onderwijzer, is als zoodanig ge plaatst te Barsingerhorn. D. heer D. F. H. Steenman, leerling der Radiosdhool alhier, slaagde te den Haag voor het Rykscertificaat van Radlotelegra- fist. DE EERSTE HARING. Nu de mare al meer verbreid werd, d'at de haring waarschijnlijk een goeden prijs zal maken, omdat er, naar men zegt, voor Duitschland zal worden gekocht, heeft men deze week reeds een poging gedaan om wat van die haring te gaan bemachtigen. Het is een proeftocht geweest om te on derzoeken of de haring al reeds op weg was naar de paaiplaatsen in de Zuiderzee en, hoe wel de vangst zeer schaarsch was een veertig stuks heeft men toch dit resultaat er mee bereikt, dat men geconstateerd heeft, dat de voortrekkers reeds op weg waren. En nu hoopt men, dat, na deze verkenners, weldra het groote heir van haringen zal aankomen opdat daarmede een aardige cent in het laadje zal kunnen worden gebracht. Want die extra-cent is meer dan noodig, omdat hot, heel den winter door haast, knab belen op een houtje is geweest, behalve dan de werkeloosheidsuitkeering. En nauiw daarmee verhand houdend staat ook natuurlijk de beperking van uitgaven ten laste der gemeente en een grootere belas tingopbrengst. Het groote voordeel op te sommen, hetwelk de neringdoenden hebben van een goede haringteelt, is onnoodig, want ieder weet, dat haast al' dat verdiende geld in de gemeente zelf wordt verteerd. Laten we dus mede hopen, dat dl© veertig voortrekkers door groote hoeveelheden ha ring zullen worden gevolgd tot voordeel van de gemeente in haar geheel. Nieuws van A. G. O. Goed nieuws? vraagt de belangstellende lezer. En aarzelend moeten wij hierop antwoorden: ....nn....neen, goed nieuws is het niet. Slee hit nieuws dus?Oordeelt u zelf. In de eerste plaats: prof. Obbink uit Utrecht komt niet. Dat is dus regelrecht slecht nieuws. De hoogleeraar schreef voor dtezen winter zoozeer bezet te zijn, dat hij geen nieuwe werkzaam heden op zich kan nemen. In de tweede plaats kan de heer Alt niet ko men met d<J Hugenoten. Er lis malheur met de plaatjes. In plaats daarvan komt deze spreker nu op den vastgestelden datum, 11 Maart, met Bach's Mattheus-Passion. Het is mogelijk, dat deze mededeeling aanvankelijk even teleurstelt. Maar als wij er dadelijk op laten volgen, dat hierbij een aparte piano-accompagnateur komt, terwijl de heer Alt zelf sommige stukken met de viool begeleidt, en dat bovendien natuurlijk een groote menigte lantaarnplaatjes worden ver toond, dan gelooven wij niet, dat de ruil een slechte is. Want de Mattheus-Passion van den grooten Bach is een van de onsterfelijke wer ken, die de wereld bezit. 1Z00 ziet u, dht het, ofschoon niet positief goed nieuws, toch ook geen slecht nieuws is, wat wij hebben te melden. En ongetwijfeld zal voor den heer Alt de belangstelling wel weder groot zijn. Voordrachtavond „de Dageraad". Gisterenavond trad voor de Vereeniging „De Dageraad" op de heer Brettani, declamator uit Den Haag. Niettegenstaande een interessant programma was aangekondigd, was de groote zaal van „Casino" slechts half bezet. Wat hier van de oorzaak was, weten wij niet; wellicht het feit, dat de declamator hier ter stede onbekend was. Het Heldersche publiek houdt over 't alge meen wel van deze .avonden, en daar in de ver schillende publicaties zeer gunstige kritieken waren afgedrukt van toonaangevende bladen als b.v. de „N. Rott. Crt.", verwonderde ons dit geringe bezoek niet weinig. Wij meeHen goed te doen toch op dezen avond te wijzen, omdat wij het zouden betreuren als de heer Brettani het bij dit eerste optreden liet blijven. Want als declamator voldeed hij ons bizonder. Hij heeft een buigzame stem, waardoor hij vele intonaties kan weergeven, hij heeft een expressief gelaat, dat het hem mogelijk maakt alle nuanceeringen en subtiliteiten der door hem vertolkte dichters! uit te beelden, en hij draagt rustig en sober voor zonder bewegen van armen of lichaam. Den ganschen avond stond- dte heer Brettani met zijn handen in elkander gevouwen vóór zich op het tooneel. Alles wat noodig is om kracht van uitdrukking te geven, om een suggestie te wek ken, een sterke ontroering te geven, geschiedde uitsluitend door stem en mimiek. Hierdoor gaf zijn optreden een rustig gevoel; men kon hem aanhooren zonder door hinderlijk armzwaaien of geloop te worden afgeleid. Dit is een belang rijke factor voor eenr voordrachtkunstenaar. Of hij op deze wijze voldoende het auditorium wist te boeien en te ontroeren? Zonder eenigen twijfel. Vóór de pauze droeg hij van Oscar wilde allereerst voor één van diens „Sprookjes na melijk „de Nachtegaal en de Roos", een ver haaltje, waarvan een van Wilde's biographen (Ingleby) zegt, dat het is „een verhaal vol van hartstocht en teedenheidl, en treurig van smart om verwoeste sympathie en versmade liefde Het was misschien goed' igezien van den decla mator om het slot, dat zoo typisch is voor Wil de's sarcasme, weg te laten en het subtiele sprookje te eindigen bij den dood van de nachte gaal, uit wier hartebloed de roode roos der liefste Is ontbloeid. Een uitstekende vertaling van Hen drik van der Wal gaf al déze poëzie en het Hiythme van de taal van dezen bizonderen En- gelschman volkomen weer. Van een drietal kleinere gedichten- was dat v&n A. van Oollem verreweg' het best. Het was geweldig van lyriek, het was ontroerend schoon va-n taal en dichterlijke visie; het was an und für sich een juweeltje. En de schoonheden er van liet de heer Brettani volkomen tot hun recht komen, zoodat het, als besluit van het eerste deel van den avond, een machtige ontroering naliet. Na de pauze kregen wij Oscar Wilde's „Ker kerballade", eveneens in de vertaling van Hen drik van der WaL Deze vertaling is niet zuiver metrisch; de vertaler heeft het consequent door gevoerde staamde rijm en het jambische rhyth- me van het origineel nu en dan met sleepende rijmen en dactylen of anapesten' (dat is resp. een lange en twee korte of twee korte en een lange versvoet) afgewisseld. Maar wel geeft de vertaling dezelfde suggestie van het- origineel, en daarop komt het tenslotte aan. Hier en daar moest de vertaler zeer vrij te werk gaan; zoo gingen de prachtige herhalingen, die in ver schillende variaties door het geheele werk terug keer© n, tengevolge van de te vrije vertaling ver loren. De sublieme voordracht intusschen deed aan het wonderschoone werk Wilde's bittere zwanenzangl alle recht wedervaren. Wjj hopen te eeniger tijd1 op eene herhaling en verwachten dan het thans thuisgebleven publiek in massa's! BINNENLAND. Suppletolre begrooting Binnenlandsche Zaken voor 1922. Bij nota van wijziging wordt voorgesteld om den reeds met 1 millioen verhoogden post: „subsidiën aan dé gemeentebesturen in de kosten van dé Armenzorg in verband met de opheffing van het Kon, Nat Steunoomité 1914" nogmaals te verhoogen met f 800.000. De Verzekeringsraad. Naar bet Nederl. correspondentiebureau in Den Haag verneemt, mist het beriebt van De Telegraaf, als zou de regeering bet voor nemen bebben, den Verzekeringsraad op te beffen, allen grond. De stroomprijs van bet P. E. N. Eenige jaren geleden hebben vele ge meentebesturen in Noord-Holland aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf een stroom- prijsverhooging van 60 Per kilowatt toe gestaan in verband met de slechte uitkom sten van het bedrijf. In de gisteren gehouden raadsvergadering te Beemster stelden B. en W. voor, om met het oog op de gunstige financieels resulta ten van het P. E. N. in 1922 en 1923 en dte verwachtingen daaromtrent in 1924, niet lan ger te aanvaarden de strooraprijsverhooging van 50 voorwaardelijk toegestaan bij raadsbesluit van 22 December 1919. Zij willen hieromtrent bij voorbaat wel ver klaren, bereid te zijn op loyale wijze mede te willen werken tot wijziging, indien daarmede beoogd wordt een zoo mogelijk uhiformtarief op billijken grondslag. In afwachting van de stappen daartoe van de provincie achten B. en W. opzegging van de toegestanp verhooging in overeenstem ming met het bovengenoemd raadsbesluit". Met algemeene stemmen heeft de ge meenteraad tot deze opzegging besloten met ingang van 1 Januari 1924. De Ford-Mij te Rotterdam. Naar wij vernemen, bestaat sedert eeni gen1 tijd! bij de Ford-Maa t schappy het voor nemen, zich te Rotterdam te vestigen, ten einde ons land voor den afzet van hare auto mobielen te bewerken. i Het nieuwe stoompontveer te Velsen. De nieuwe stoompont over het Noordzee kanaal zal a.s. Maandag in dienst worden gesteld, zoodat dan twee ponten tegelijk zul len varen. De nieuwe pont zal voorloopig echter slechts een gedeelte van den dag dienst doen en wel van 9—12 u. 80 en van 36 u. 80. Opgelegde schepen. Het aantal opgelegde schepen in de Am- sterdamsche haven bedroeg gisteren zes stoomschepen van de Stoomvaart Mij. „Ne derland"; de „Saleier" 661 br. reg. ton, de „Salabangka" 6645 ton, de „Sumatra" 5950 ton, de Salawati" 6640 ton, de „Boetoen" 6253 ton, dte „Kangean" 6857 ton en een vier- mast motorschoener, de Bovenkarspel" 615 ton.a Alle schepen zijn van Nederlandsche nationaliteit en behooren in Amsterdam thuis. Het gezamenlijke aantal opgelegde sche pen bedraagt dus zeven met een tonnenmaat van 39671 br. reg. ton. De vorige maand' be droeg het aantal opgelegde schepen acht, te zamen metende 46601 br. reg. ton. BUITENLAND. Ingezonden mededeeling. en wondjes aan Uw handen ztjtf met de konde pijnlijk en genezen moeilijk. Purol verzacht dadelijk en geneest volkomen. In doozen 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. en drogisten. De politieke constellatie ln Europa De „N. Rott. Crt." schrijft: Vlak pa de „middelbare" Entente van Tsje- cho-Slowaklje met Frankrijk is intusschen een nog veel merkwaardiger aaneensluiting tot standi gekomen- door de onderteekening van het trac- taa-t tusschen Italië en Servië. Deze nieuwe mid delbare entente Is gegrond op een „traotaat van vriendschap en goede buurschap", hetwelk de kwestie van Fiume in de eerste plaats voor goed regelt. Het is een heel succes voor Mussoli.nl, dat hij aan een kwestie, die nog in September j.1. tot een open breuk dreigde te voeren, zulk leen gunstige wending heeft kunnen geven. Volgens de overeenkomst krijgt Italië Fiume en redt het zoo zijn eigenliefde, Verder krijgt Italië een verbinding met Istrië, en Zuid-Slavië een flink stuk van het om Fiume gelegen gebiedt Deze regeling is beklonken kunnen worden, omdat geen van beide partijen veel maaldte om Fiume, behalve dan als symbool. Het belang van Italië is om Triëst tot ontwikkeling ite brengen en de Zuid-Slaven schijnen besloten te zijn, een. nieu we haven meer naar het Zuidten aan te leggen, die met een nieuwen spoorweg'met Lagreb ver bonden- zal worden. Maar daarna komen nog veel belangrijker bepalingen. Zoo verbinden beide landen zich eerst tot onzijdigheid] in geval van oorlog. Een tweede bepaling stelt een weder- keerig defensief bondgenootschap in bij een in val of een dreigenden inval door een anderen staat of andere staten. Ook zijn voorzieningen getroffen tegeni verweer in geval er tegen een van beide landen een oeconomische oorlog on dernomen wordt. Tenslotte wordt bepaald, dat er binnen een maand1 een handelstractaat te Bel grado zal geteekendl wordlen. Ziedaar, twee te genstanders, die elkaar nog veel hartelijker in de armen zijn gevallen, dan Frankrijk en Tsje- cho-Slowakije, die al vrienden waren. Voor de constellatie in de Middellandse!]e Zee da dit van die grootste beteekenis. De Italianen zijn niet vergeten en zullen niet licht- vergeten, dat Engeland hun Korfoe niet gegund1 heeft. Zij slaan links de hand uit naar Spanje, rechts naar Zuid-Slavië. Hoe komt Roemenië nu ook aan- zijn „moy enne Entente"? De leening, die Frankrijk .het zou verschaffen, gaat niet door. Vanwege de gezondheid van den franc misschien. Er zijn geruchten, dat Italië er thans voor zal zorgen. Zal dit ook een belooning voor goed; gedrag zijn? Maar wij moeten afwachten. Juist is het bericht gekomen, dat de Koning en Koningin van Roe menië dit voorjaar op reis gaan en achtereen- volgens Rome, Parijs en Londen zullen bezoe ken. Zal Roemenië niet beslissen vóór het weet wie de meest biedende is? Intusschen wordt Europa alweer een warnet van bondgenootschappen met ai de „entangling engagements", die Washington terecht zoo vreesde. Een internationale conferentie? De New York Herald weet te berichten, dat, wanneer de oommissies van deskundi gen een oplossing kunnen vinden waarmee alle gedelegeerden instemmen, er kans be staat, dat er eind Maart een conferentie bij een wordt geroepen van eerste ministers der geallieerde regeeringen. Aan de Ver- eenigde Staten en aan Duitschland zou een uitnoodiging gezonden worden om deel te nemen aan hetgeen beschouwd wordt als een laatste poging om overeenstemming te bereiken. Tegelijkertijd met deze conferentie of onmiddellijk daarvoor zou er getracht wor den om, volgens het denkbeeld van Mac- Donald een internationale bijeenkomst te beleggen, waarin het vraagstuk van de schulden der geallieerden onderling ter sprake zou komen. Men hoopt op de mede werking der Vereen igde Staten om dit punt van den vrede in Europa te regelen. Zoodra er overeenstemming bereikt is, zou, volgens de New-York Herald Duitsch land tot den Volkenbond worden toegelaten onder voorwaarde, dat het zich aan zijn verplichtingen houdt. Het onderzoek naar Dnltschland's btalingsvermogen. Volgens het „8 Uhr Abendblatt" schijnt het comité van deskundigen bij het onder zoek der Duitsche begrooting de quaestie van de opbrengst der rijksspoorwegen op den voorgrond te zullen stellen. Volgen» het blad beschouwt het comité de spoorwegen als een samenhangend geheel en ineenen zij de rentabiliteit te moeten onderzoeken zonder rekening te houden met de toestanden van het oogenblik, dus de Fransche regie in het bezette gebied buiten beschouwing te moe ten laten. De deskundigen zuilen het Rijnland en het Ruhrgebied' bij hun onderzoek beschouwen als een integreerend deel. van het Duitsche Rijk. De meerderheid der deskundigen schijnt van oordeel te zijn, dat de stabilisatie der Duitsche valuta en het in evenwicht bren gen der begrooting slechts kunnen worden verwezenlijkt, indien indien in het Ruhr- gebied en in het nieuwbezette Rijnland we der het Duitsche civiele bestuur wordt her steld. DUITSCHLAND. De Duitsche spoorwegten en de Duitsche posterijen. Het rijkskabinet heeft vandaag een onit werp-verordeaiing goedgekeurd, welke onder den naam Duitsche Rijksspoorweg een zelf standige oeconomische onderneming instelt ter exploitatie van de spoorwegen. .Tevens keurde het een ontwerpwet goed, welke de Rykspost tot een zelfstandig lichaam maakt, dat beheerd zal worden door den minister van posterijen met behulp van een raad van beheer. Het vreemde bezettingsleger la Duitschland. Volgens een bericht uit Duitsche bron bevinden zich in het bezette gebied in het geheel 143.000 Fransche militairen of een vijfde gedeelte van het Fransche leger. Het aantal Belgische militairen in het bezette gebied bedraagt 21.000 of ongeveer een vijf de deel van het staande Belgische leger. Duitschland moet niet alleen alle door deze bezetting veroorzaakte uitgaven betalen maar ook de loonen van de beambten van het Fransch-Belgisch spoortvegbeheer en het onderhoud van hun familie komen voor rekening van den Duitschen staat. Vóór dte bezetting van het Roergebied be vonden zich in het bezette gebied 96.000 Franschen, 18,500 Belgen en 11.000 Engel- schen. De separatistische beweging. Wiesbaden ontruimd. Wiesbaden, 1 Febr. Hedennacht hebben de separatisten het regeeringsgebouw, het raiad huis en twee andere openbare gebouwen wlke zij bezet hadden, in alie stilte ontruimd De ambtenaren hebben weder bezit genomen van hun bureaux. Vo gens den Duitschen radiografischen dienst hebben de separatisten ook de stad Wiesbaden zelf ontruimd. ENGELAND. De „Daily Mail" meldt, dat dè regeering ui'; zuinigheidsoverwegingen besloten heeft, het tijdelijke personeel bij de departementen van algemeen bestuur in te krimpen. Aan ongeveer 350 ambtenaren zou reedis -hun ontslag aange zegd zijn. Rusland officieel erkend. Londen, 1 Febr. De Britsche regeering heeft officieel de Russische regeering er kend!. Hodgso®, dte Britsche vertegenwoordiger te Moskou, heeft dit heden ter kennis der Russische regeering gebracht. In de desbetreffende nota noodigt de Brit sche regeering 'dte Russische regeering uit vertegenwoordigers te zenden naar Londen ten einde besprekingen te voeren' over de vroeger met Rusland gesloten verdragen, de Russische propaganda, etc. De binnenlandsche politiek van het nieuwe Kabinet Uit Londen wordt gemeld, dat de minis ters bezig geweest ztfn met de voorberei ding van hunne plannen. Snowden heeft de begrooting onderhanden. Men verneemt, dat hij zijn best doet het eerste arbeidekabinet zoo mogelijk te kenmerken door een verla ging van den belastingdruk op het gezin, en dat hij voornemens zou zijn de suiker- belasting belangrijk te verlagen of geheel af te schaffen. Indien het hem gelukt vol doende bezuinigingen aan te brengen, zou hij ook voornemens zijn de theebelasting af te schaffen. De nieuwe minister van Landbouw, Bly- ton, onderzoekt maatregelen om de land bouw, die moeilijke jaren achter den rug heeft, er weer boven op te helpen, en wil daartoe een conferentie van den Landbouw bijeenroepen. Wheatty, de nieuwe minister van Volks huisvesting, werkt eveneens in die richting. Hij heeft reeds een beraadslaging gehad met het hoofdbestuur van alle vakvereeni- gingen in het bouwbedrijf. Voorstellen en plannen van belangrijken aard zijn daarbij reeds besproken, terwijl een motie werd' aangenomen, waarbij de aanwezigen zioh verplichtten de regeering van ganscher harte by te staan, om dit vraagstuk tot een oplossing te brengen. Het kunnen beschik ken over voldoende en goed in evenwicht blijvende arbeidskrachten is een van de belangrijkste factoren van dit probleem, en de vakvereenigingen zullen thans medewer- cen om te zien hoe dit het best kan worden bereikt. Om de „Tubantia". Voor het Admiraliteitshof is Donderdag ge pleit in dte zaak 'tusschen twee Engelsche ber gingsmaatschappijen, die elkaar het wrak van de „Tubantia", het door de Duitschers jn den oorlog getorpedeerde Nederlandsche passagiers schip, betwisten. De eischende maatschappij, die door den bekenden advocaat Sir John Simon vertegenwoordigd was, voerdte aan, dat zij al sedert 1922 bij' het Wrak bezig geweest was en de andere maatschappij, de Semper Paralus, de operaties van hare duikers in Juli j.1. had ge saboteerd door, terwijl deze onder water waren, twee motorbooten in het rond te laten varen. Daardoor was groote ongerustheid' ontstaan en hun veiligheid in gevaar gebracht. Sir John Simon was van meening, dot de eer ste maatschappij reeds in het bezit van het wrak was. zy had aan de berging 40.000 ten koste gelegd, toen de concurreerendemaat- schappy met hare vaartuigen verscheen. FRANKRIJK. Millerand en de Roer-bezetting. De Duitsche dichter Heinrich Mann, die te Praag door president Masaryk ontvan gen is, geeft in de Neue Freie Presse ver slag van dit gesprek. Hij vertelt onder an dere, dat Masaryk hem gezegd heeft dat Poincaré tegen de Roerbezetting 'geweest was, maar dat Millerand die bezetting ge wild had. Masaryk voegde daar inmiddels aan toe, dat Millerand in het gesprek, dat Masaryk te Parijs met hem gehad had, vreedzame en insohikketijke bedoelingen aan den dag gelegd had. OOSTENRIJK. In de Teh geeft (Dr. R.) F(eenstra) een sohril beeld van de ellende in het hedendlaag- sche Oostenrijk. Wy nemen er het volgende uit over: Ben jonge dokter; 1917 gepromoveerd; Spitals arzt. Met het bezuinigingsmes, dat overal in kerft, krtygt hij de jaap. Want hij is zwak en presteert niet veeL Ontslagen! Hy boft nog vreeseiyk, dat vóór dat zyn ont slag ingaat, hij een acute longcatarrh op loopt; want nu moeten ze hem houden. Op 6 December wordt hij echter als genezen ont slagen, en de philantropische vereeniging „Berei'tschaft", doteert hem met een ton 3.75). Van deze ton leeft deze jonge aria langer dan een maand; al solldciteerende. Hy is tot alles bereid. Niet te vies en niet te lui, om iets, wat ook, aan te pakken. Boe lapt hij hem dat? Zyn kamer in het Spital, en zyn bed is hy kwyt; en. een kamertje zou zyn heeie kapitaal optreden. Hy leeft den hee- Len dag op „Tee". „Tee" is de goedkoopste vertering in het Wiener café. Het Wiener café heeft een schitterende leestafel; ruimere huiseiyker gastvrijheid dlan het Hollandsche café Het eischt niet na zooveel uur plakken, wéér een navertering. De arts las; en solli citeerde bepostzegelde de brieven niet; maar bracht ze zelf 's nachts in d© bussen der advertentiebureaux. Hij at van den af val der andere gasten. Als hy een halve zoute krakeling of een paar suikertjes zag liggen, plofte hij, een en al krantenverdieptheid, er by neer, en wist deze beten te veroveren. He was geen diefstal; het was nemen, van wa anderen versmaadden. Zoo leefd'e deze jonge arts langer dan één maand. Zyn beroerd ste uren waren die tusschen het sluiten 's nachts om één uur van zyn stamcafé; en het openen van het eerste marktcafé om vier uur. Dat leverdte broodkorsten', worstresten van marktvTouwtjes, enz; een betaalde „Tee" en een slaapje. Maar, die uren tusschen 1 en 4 met zyn lederen dag slechtere schóe- nen! Een tippel van Stldbahn over West- bahn naar Nordbahn was het eenige wat er op zat, wilde hij politiepatrouilles uit de iyn blijven. Deze uren leken eindeloos; en vraten niet alleen zyn schoenen; maar ook hein zelf ten slotte op. Tegen Kerst was hij zóó murw, dat toen hij in het marktcafeetje een Kuindge- bung van de werving voor de sneeuwploeg las hy er heen ging. Drie duizend kro nen in het uur hy vatte weer hoop. Maar de wervers zeiden: Ga nou gauw; jy met je brilletje; en dte botten, die jy hebt, kame raad. Men nam hem niet. Na Nieuwjaar hield hjj het niet meer uit en vroeg by de politie om een nachtasyl. Men zei hem: u kunt natuuriyk nachtleger in het „werkhuis" krijgen. Maar die daar eenmaal zyn, gaan allen naar de bee-ël. Pro beer het nog eens by die meneer dit zit in vele organisaties van maatschappeiyk werk en hy is journalist. Herr Doktor heeft het, na een paar dagen aarzelen tusschen reserve-ouwel of bediel- gang, gedaan. En hy is nu geholpen. Een firma creëerde een klein baantje voor hem, en het vrouwenhart zond veel geld. Maar wat is er een, op de honderden Middel-Europee- sch© gestudeerde proletariërs, die van sta tion tot station loopen; en voor de deur van een Armbestuur huiverend omkeeren? GRIEKENLAND. De Daily Express verneemt uit Athene, dat 6 geneesheerén Venizelos hebben mede gedeeld, dat de minste opwinding hem het leven kan kosten, en dat het eenige middel om zyn leven te redden is, dat hy zioh voor goed uit de politiek terugtrekt. Mevrouw Venizelos is Donderdagavond uit Parijs naar Athene vertrokken, vergezeld door een hart specialist, professor Vasquaz. RUSLAND. Volgens een zegsman van dte Daily Mail zou den in Rusland ernstige gebeurtenissen te verwachten zyn. Er zou een groote bewe ging tegen de Joden oip 'handen zijn. Onder de 'boeren wordt verteld, dat Lenln de laat ste dagen van zyn leven steeds herhaald zou hebben.dat de Joden gedood moesten wor den. VEREENIGDE STATEN. Oud-president Wilson. Uit Washington wordt gemeld, dat presi dent Wilson sedert eenige dagen ernstig •ziek is. Zyn toestand is zeer ernstig. Een drankbestrfjdlngsschandaaL Biykens een telegram uit 'New-York is William Anderson tot voor kort een der hoofdbestuurders van den anti-kroegenbond, schuldig verklaard1 aan oplichting. De straf is nog niet uitgesproken. Een gruwelijke geschiedenis. De dagbladschrijver, die om zyn beroep te kunnen uitoefenen, geregeld kennis dient te ne men van wat er in tal van buitenlandsche bladen vermeld wordt omtrent verrassende, schokkende en zoo op het oog ongeloofiy.ke gebeurte nissen is, na een kwarteeuw-praktyk, niet zoo gemakkeiyk meer tot verbazing te brengen. Maar af en toe komt hem toch wel weer eens ets onder de oogen, dat nu toch werkeiyk ver bluffend mag worden genoemd. Zoo ook thans. Korten tyd geleden bekende aan de politie te Chicago zekere Warren Lincoln, dat hy een verklaring kon geven van de toen onopgehel derde verdwyning van zyn vrouw Lina en haar broer Byron Shoup. Hy dischte by die gelegen heid een vreemd verhaal op. Hy was n.1. op ze keren dag thuis gekomen en had toen zyn vrouw en haar broer in een twist gewikkeld ge vonden, die liep over de ongeoorloofde betrek kingen van zqn vrouw met. andere mannen. Lina was daarby zoo buiten zichzelve geraakt, dat zy haar broer met een revolver had doodgeschoten. Daarop was zy op haar man aangevallen en deze had haar nu uit zelfverdediging n -ergosla- gen met een pook. Dat was dus een dubbele moord gepleegd ten huize van Warren Lincoln. Maar. uc iyken waren niet gevonden m de politie wilde dus nu precies weten wat Liio.n er mee ge daan had. Nu, die wetenschap werd haar niet onthouden-. Lincoln, die er een groote broeikas met for nuis op na hield, had de lyken in dit fornuis verbrand. Maar de politie was er eigenlijk geens zins van overtuigd, dat de man de volledige waarheid had gezegd'. Vooral dat verbranden van menschenhoofden in den broeikasoven, wilde er by de politie niet goed in. En ziet: Warren Lincoln is al weer met een variant en ook met een aanvulling voor den dag gekomen. En hier wordt nu ook de geschiedenis buiten gewoon. In de eerste plaats heeft hy naar hij nu heeft erkend1 niet slechts één, doch de beide moorden gepleegd. Hy was eens thuis ge komen en. had toen zyn vrouw en haar broer betrapt op een bloedschendig bedryf. Zy poog den te ontsnappen, maar hy had hun op de plek neergeschoten. Toen had hij de beide lijken ont hoofd. De lichamen, had hy inderdaad in het broeikas-fornuis verbrand, maar met de hoofden had hy meer moeite gehad. Maar tenslotte had hy een list bedacht. Hy had een groot betonblok gemaakt, waarin de hoofden verstopt zaten. Zoodra de beton redelijk verhard was, had hy het blok dat byna 150 K.G. woog a's stut onder de wankelende stoep van zyn huis ge plaatst. Daar had de griezelige stoep geruimen tyd open en bloot gestaan, zonder ook maar de rainste verdenking te wekken. Loog Warren Lincoln opnieuw, toen hy dit verbaa] vertelder' Het is niet wearschynlyk tenzy wat de gruweiyke betichting van zyn vrouw en schoonbroer aangaat. Maar dat vn de hoofden is waar. Hy had on den duur het stuk beton naar een vuilnisbelt srebracht en daar weggegooid. De politie ging zoeken, vond het blok, liet het met de grootste zorgvuldigheid openbikken, ende hoofden zaten er nog in, nog vry goed herkenbaar, weinig door ont- bindinc aangetast, en met het haar nog volko men, intact. MEXICO. De burgeroorlog. Washington, 81 Jan. De minister van oorlog heeft gelast, dat dte Amerikaansche krui ser „Ohama" en zes torpedoboot-vern!elers te Vera'Cruz zullen biyven, om te waken tegen moord' en diefstal, die niet zoudieni kunnen uit blijven, indien de Mexlcaansche opstandelingen- benden, d'ie de stad naderen, daar zouden aan komen. Naar gemeld wordt heeft de Mexicaansche consul de stad' verlaten. Uit Mexico (stad) wordt nog gemeld, dat de regeeringstroepen nog maar 18 myi van Vera Oruz venrijderd zyn. JAPAN. Schandaal en gevechten ln het parlement. De ontbinding van den. Landdag heeft Woens dag plaats gehad onder wanordteiyke tooneelen. De oppositie van het Lagerhuis beschuldigde de regeering van medeplichtigheid1 aan de poging om een trein te laten ontsporen, waarin drie leiders van dte oppositie. Toen de minister van spoorwegen wilde ant woorden baanden drie kerels, die in het geheim waren binnengeloodst, zich. een weg naar het spreekgestoelte en verjoegen den spreker. Een hevig i gevecht volgde, waarby flesschen en vuisten gebruikt werden. Na het gevecht in den Landdag werd dte zitting van heit Huis geschorst. Tijdens de pauze deed d'e premier onverwacht mededee ling van de ontbinding, verklarende dat de oppositie, gevoerd' door de drie tegen de re geering gezinde partyen, een behooriyke be handeling van zaken onmogeiyk maakte. De regeering was van meening dat dit niet de wensch van het volk was, en voelde zich daarom genoopt,' het parlement te ontbinden teneinde een beroep te doen op het land. Het besluit van den premier voorkwam een

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9