Kwellende pijnen In kiezen, den middqg tot stemming overgegaan. Met 888 tegen 205 stemmen werd fi 2 van art. 2 aangenomen^ waarbij machtiging wordt ver leend tot het invoeren van bezuiniging bij decreet, nadat Poincaré de quaestie van vertrouwen had gesteld. BELGIE. Een plan tot drooglegging. De Kamer heeft Woensdag met nagenoeg algemeens stemmen een door minister-pre sident Theunis ingediend wetsvoorstel aan genomen tot verhooging van de rechten op alcoholische dranken mot 60 centimes per liter. Theunis deelde mede, dat de verhoogde rechten ongeveer negen millioen francs zou den opbrengen. In den loop der besprekingen verklaarde Vandervelde dat hij binnenkort een voorstel zal indienen tot wijziging van de fungeeren- de wet, welke terwijl zij dan verkoop van spiritualiën in café's, restaurant en hotels verbiedt, particuliere personen toestaat twee liter alcohol tegelijk te koopen. Vandervelde zeide, dat hij zou voorstellen België droog te leggen op de wijze als dit in Amerika ia geschied. HONGARIJE. Een mlsdadigerebende gearresteerd. Na twee jaren werken is het die Justitie ge lukt de aanstichters en bedrijvers van den bomaanslag op de EUsabeth-dlub te ontdek ken en voor het meerendeel te arresteeren. Deze bomaanislagi, die aan negen personen het leven kostte, werd bedreven door jonge personen, van wie bewezen is, dat zij alle sinds dien tijd plaats gehad hebbende bom aanslagen uitgevoerd hebben. Het onderzoek werd bemoeilijkt doordat de daders de leve ranciers der bommen onmiddellijk na het plegen van den aanslag vermoord hebben en hun lijken in den Donau geworpen. Een der andere betrokkenen is intusschen ge storven. De zeven personen, die de samen zwering hebben gesmeed en den bomaanslag gepleegd hebben, zitten in1 arrest. Onder hen bevindt zich de reeds meermalen gearesteer- de Warffy en een ingenieur Ohrtetiasy. RUSLAND. Via Riga komen berichten over binnen- landsche woelingen ln Rusland. Als zij jiuist zijn, zal men geneigd zijn er een bevesti ging in te zien van de sedert eenigen tijd uit het Oosten overwaaiende geruchten, vol gens welke er weer de een of andere groote omkeer in Rusland op til zou zijn, waarvan men zelfs voorspelt dat hij weer een groot vorst op den troon zou brengen. De Sowjet- regeering is intusschen el veel ernstig ver zet, zelfs muiterij onder matrozen en solda ten-, baas geworden. Ten slotte hangt voor zulk een regeering, die niet op een behoor lijke volksvertegenwoordiging steunt, alles af van de betrouwbaarheid van het gros van hare soldaten. Rykof, de nieuwe voorzatter van den raad van commissarissen van de Russische Sow- jet-Republiek en van den raad van commis sarissen. van de Unie van socialistische Sow- jet-republieken (Sowjet-Rusland, Oekraine, Wit-Ruslandi en Transkaufcasië), wordt al gemeen als een gematigd man beschreven-, die afkeerig is van terroristische methoden. Spoedig genoeg zal blijken aai blijken, in hoever de opvatting Juist is, dat de defini tieve verdwijning van Lenin een sterko ont- wrichting van de Sowjet-eemheid na zich zal sleepen. (N. R. Ot.) Reuter meldt, dat te Riga berichten ont vangen zijp: over ernstige woelingen in de Oekraine. De sawjet-autoriteiten hehben met moeite een opstand onderdrukt. Een groote munitiefabriek zou in brand gestoken en in de lucht gesprongen zijn. De erkenning door Engeland. Tsjitsjerin heeft aan te Moskou vertoe vende bulteniandscbe journalisten ver klaard, dat de erkenning van sowj et-Rus land door Engeland niet een voorloopig, maar wel degelijk een definitief karakter draagt Wat (het erkennen- van verschillera- de vroeger -gesloten verdragen betreft, zoo is het Kerensky geweest, die het handieils- en scheepvaartverdrag van 1868 heeft op gezegd. De sowjet-regeeringi zal onder zoeken, ln welke mate de overige overeen komsten nog voor toepassing ln -aanmerking konien. Mochten er van Russische zijde be denkingen tegen de toepassing worden ge opperd, dan zal tmen wel op de tegemoet komende houding van Engeland kunnen re kenen. Wat de. zinsnede van de Engeüsche verklaring .betreffende de propaganda aan gaat, zoo heeft men hier te doen- met de algemeene verplichting van een staat, zich niet te bemoeien met de binnenlandsche aangelegenheden van een ander lamdL Ben aantal principes van de sowjet-republiek zijp onaantastbaar. Dit geldt bijtvoorfbe-eld voor de houding van sowjet-Rualand tegen over de volkeren van het ontwakende Oos ten. (Deze slag om den arm zal in- Enge land in minder gunstigen indruk maken.) Wat de schulden betreft, vervolgde Tsitsjerin, heeft de Engelsche regeering de reciprociteit der wederzijdsche verplichtingen erkend. Als eerste vereischte voor het be talen van de schulden ia het noodig» dat Rusland credleten verkrijgt De volkscommissaris van buitenlandsche zaken besloot zijp verklaringen- met de woorden: we wachten nu af, welke de houding van Frankrijk zal zijn. Frankrijk weet, dat wij bereid zijn onderhandelingen te voeren-, maar alleen rechtstreeks met Parija RUSLAND EN ITALIË. Naar uit Rome gemeld wordt, is het Italiaansch-Russische verdrag Donderdag geteekerud. De Ibaliaansche regeering zal onmiddel lijk overgaan tot het benoemen- van een ge zant bij de regeering te Moekou en dien tengevolge zijn de politieke betrekkingen- tusschen die twee volken sinds 7 Februari definitief vastgesteld en omschreven. VEREENTGDB STATEN. Het ofl «-schandaal. Sinclair, de Ameriknansohe petroleummag- naat die, paar men weet, lil Europa ver toeft, ofschoon de Senaats-oommlssie voor het onderzoek naar de voorgeschiedenis der petroleumterreln-verpachtingen hem gaarne zoo spoedig mogelijk zou hooren schijnt er ernstig aan te denken naar de V. St. terug te keeren. HJJ is eergisteren uit Parijs naar Brussel vertrokken om daar zaken af te doen. Sinolair hoopt a.s. Dinsdag aan boord van de President Harding de terugreis te aanvaarden. De Senaatscommissie heeft aan oud-minis ter Fal-1 doen weten, dat hij op Vrijdag weer als getuige zal moeten verschijnen om op helderingen te geven over zijn financieel© relaties met de petroleum-financiers Doheny en Sinclair. In Washington is men in groote opwin ding wegens het gerucht, dat Fail nu maar besloten heeft alle te -vragen inlichtingen te verstrekken, hetgeen wel eens zou kunnen neerkomen op onverwachte pijnlijke onthul lingen. Men zal zich herinneren, dat Archie Roo- sevelt, die secretaris ls geweest van Sinolair, al zQn relaties met dezen laatste heeft ver broken, toen hij de lucht kreeg van de be denkelijke financieel© vriendelijkheden van Sjnclair voor FalL Het blijkt nu achteraf, dat het besluit van Archie Roosevelt om zijn ontslag te nemen bij Sinclair definitief werd in een familie-raad van de Roosevelts en dat vooral de drang van zijn zuster mevr. Allee Longworth, de zaak besliste. De doodstraf. In de Staatsgevangenis van Nevada, te Oarson Oi-ty, zullen voortaan de doodvonnis sen worden voltrokken door toediening met cyaan-waterstofgas. Tot dat doel zijn lucht dichte cellen gebouwd. Het gas zal bij-na on middellijk en daarbij pijnloos den dood ver oorzaken. De eerste twee vonnissen zullen worden toegepast op twee Chlneezen, die een jaar of wat geleden een landgenoot hadden ver moord. MEXICO. De opstand. Huerta heeft de revolutionaire regeering verplaatst naar Tuxpan, waarheen hij met zijn staf per boot is vertrokken. Zijn leger heeft Vera Oruz per trein verlaten. OP EN OM HET BINNENHOF. Wij zijn dan, eigenlijk Woensdagmiddag 6 Februari, maar met nog een „staartje" voor Donderdag-erop, door die Indische Begrooting gekomen. Het staartje zou in hoofdzaak bestaan uit het aandringen op zorg voor de arme oude gepensionneerden van de Marine. Men weet, de heer Henri ter Hall, de beschermer van deze paupers, door Vader Staat zeer s-tiefvaderljjk behandeld, is wegens ziekte afwezig. De Indische Begrooting voor 1924 is door de Tweede Kamer in v-roeglente, of laatwinter- 1924, hoe men will op rustige wijze behan deld. 't Moet erkend-. Het vorige jaar werd, en niet zond-er reden! gezegd, dat het Indische Budget werd- „af gejakkerd". Dat woord bracht president Kooien in groote, felle verontwaardiging. Toch was er reden voor. Nu hebben wij vele maanden gedwongen Parlaments-recès, door de Kabinets-crisis, gehad. Wanneer ons Parlement, met het Kerst einde voor oogen, aan de Begrootingen gaat, dan wordt het voortdurend beklemd^ beangstigd, gesuggereerd' door die gedachte: „Wij moeten klaar zijn uiterlijk 23 DecemberI...." T Is d'e waarheid, en slechts deze, dat de op 26 October '23 ontstane Kabinets-crisis, thans ach ter den rug liggend1, althans dit goede heeft ver schaft, dat wij nu de zaken rustig kunnen af doen. Het wonderbaarlijke, eigenaardige verschijn sel doet zich hierbij voor, datde Kamer minder praatlustig lijkt! Zich bepaalt tot zake lijke afdoening. 't Is inderdaad niet gemakkelijk, de „psyche" van het Parlement te doorpeilen. Een factor van beteekeniis hierbij is onge twijfeld, dat minister De Graaff, zeker man van deugdelijke kennis der Indische zaken, door veeljarige aanschouwing, ervaring, alsook door nijvere studie, figuur is, zóó dor-onaandoen- lijk, dermate bevroren-ambtenaarlijk, dat dó Ka mer tenslotte geen „vat" heeft op deze Excel lentie 1De heer De Graaff heeft bij deze gelegenheid geïmproviseerd, in plaats van voor te lezen. Dat gaf natuurlijk iets meer-levendligs voorzoover daar bij Z. Exc. van Koloniën over te spreken valt! aan zijn betoog. Maar het was en bleef in den regel slaapwekkend-een- tonig en vervelend. De minister heeft zich over Indië's economi sche toekomst optimistisch uitgelaten). Bij- dezen- bestuursman van strak -droefgeestig uiterlijk, alsook van het steeds meer-dan-ernstige woord, nooit ofte nimmer opgemonterd door een kwink slag, is dat zeker iets van bjjzonderen aard. Ook de katholieke Ir. Feber heeft ronduit ver klaard: „Indië is döor het ergste heen-1 De groote vraag is nu: hoe groot is die invloed van het communisme op den inlander?Al gemeen is erkend, dat de moderne vakbeweging van Westersch modlel in de Oost geen bodem vindt om er te groeien. Wèl het communisme!.... De inlander met zijn romantisch-aangelegde na tuur wordt door de boLsjewieksche beil-theorieën aangegrepen!De spoorwegstaking, die in het voorjaar van 1922 korten tfldi op Java plaats had, moge dan zooals de heer Wijnkoop zei, geen communistisch karakter hebben gedra gen, zjj werd- door communisten geleid! Op de gereserveerde tribune van de Tweede Ka mer zat Semoean, de aanstoker van die „strike". Een 24-jarige Javaan van zeer intelligent, sym pathiek uiterlijk. Op het ijzerstrakke, onbewege lijke gelaat van dezen inlander was onderwijl hjj za-t te luisteren naar het debat over de staking e. a., niets van emotie te bespeuren. Maar wie goed lette op de fluweel-zwarte oogen, kon be speuren, dat er nu en dan iets in gl-oeide.De ziel van den inlander is immers een dier kraters, schijnbaar sluimerend, op gansch-onverwach t la DBSfl 3 g II' 2 ui Bare zij hem!. Want: Ln ernst, - waarom M de heer Braat de Kamer boeten voor een Koninklijk Besluit ter uitvoering van eene wet, waaraan rij -part noch déél heeft!? voortdurend met zwaar weer te kampen ge- had- en had nog nimmer zooveel noodseinen gehoord. Zij waren hü wijze van spreken niet van die lucht. Het sein heeft niet langer meer de bet eekenis, dat een schip gevaar loopt schipbreuk te HJden. Zoodra er maar iets In de machinekamer niet pluis is geeft men noodseinen. Volgens den Engelsohman zjjn de Engelsche kapiteins huiverig om nood seinen te geven, als het niet dringend- nood zakelijk ls, doch zouden vooral de Fransche en Amerikaansohe gezagvoerders spoedig ln een paniekstemming geraken. De kapitein stelt voor naast het sein S.OJS. een ander noodsein in te voeren, dat een verzoek om bestand' Inhoudt, zonder te boteekenen, dat het schip rechtstreeks ln nood' verkeert Vondelingen. Op Coney Mand, de meest bezochte had plaats ter wereld, vlak bij New York„ la 's zomers een „vondedingenstation", waar op zichters alle zoek geraakte kindertjes depo- neeren. Dit Hikt u ook al overdreven toa Hoe kunnen ouders zoo lichtzinnig zijn, roept gij uit. Gij vergeet, dat aan dit strand, van ongeveer vijf kilometer lengte, een half millioen menschen bij elkaar komen, om het stof van hiun heete lichamen af te spoelen in zee. Dan, wanneer de ouders een bad na men, verzoekt men zijn buurman, zoolang op het kind te passen. Het kind gaat spelen en raakt zoek. Surveilleerende agenten transporteeren het verloren schaap naar het „Vondelingen Station". Een cynisch aangelegd New Yorker ver telde mij,-dat tientallen ouders met voorbe- dachten rade hun kleinen „te vond leggen". Zij wachten af, tot een der opzichters helt kind meeneemt en gaan dan uiterst tevreden een dag pleizier. maken, om tegen den avond met groot misbaar het „verloren" eigendom op te eischen. Zü weten dat de verpleegster» uitstekend' voor de vondelingen zorgen, dat zij te eten krijgen en te drinken, slapen en spelen kunnen naar hartelust (Tel.) DAMRUBRIEK. Valeriusstraat 64hufa, Amsterdam. Oplossing vraagstukje rubriek 2(5 Januari: Wit Zwart 1. 8580 25 82 2. 87 10 6 25 8. 814! gewonnen. S. O. s. De Engelsche bladen maken gewag van een klacht van den kapitein van de Ansonia van de maatschappij Ounard, dat er te veel misbruik van het noodsein S.OH. wordt ge maakt. De kapitein bad op zijn uitreis bijna Zwart: 2, 8, 6,11,18,15,10, 21, 28/26. Wit: 22, 27, 81/88, 88/40, 48, 46, 47. In dezen stand had de Fransche kam pioen, Marinus Fabre, Wit Op verschillende manieren kOn hij voordeel behalen, hier onder eenige Interessante varianten: Wit Zwart 1. 81—28 11—17 2. 22 11 6 17 8. 88—28! 18—19 4. 27—221 8-8 6. 22 11 ifi 7« 6. 2617 met schijfwinst en over wegenden stand. Een andere variant: Wit Zwart L 81—20 2480 2. 20:17 80—85 8. 17—12 85:44 4. 89 50 2—8 5. 83—28 8:17 6. 28:8 17:87 7. 8—2 gewonnen. Febre echter won onmiddellijk en wel als volgt: Zwart 28:82 11:22 (a) 8:14 21:82 62:84 gewonnen. Wit 1. 82—28 2. 22—17 8. 27:9 4. 38:27 6. 43—38 0. 40:0 8. 81—20 20:30 40:29 (a) 21:12 82:21 25:84 met schijfwinst Een interessant stukje van P. Kleute uit do rubriek van J. de Haas. 4. 5 Zwart: 3, 4, 8, 9, 14, 17, 19, 26, 40. Wit: 18, 27, 28, 88, 85, 87, 88, 48, 44. Zwart 40:49 0:18 18:29 17 :28 49:88 88:21 10:80 gewonnen. Wit 1. 88—29 2. 18—13 3. 29—23 4. 28—22 5. 88—32 6. 32:84 7. 87—82 8. 85:2 tanden en aangezicht, verdrijft men door Swnaplrln-Tabletten (M^nhardt). Koker 75 ot. T'.ij apoth. en drogisten. ln rusttg „tempo". Een Inlan der op de tribune. Gevaarlijk spel. Obstructie-Braaf. Concessie- plannen. De moeizame tocht tot Paschen. Door d« zuiver» »amen- «telllng heeft Erdal alle ei|, welke voor het onderhoud Uwer schoe nen noodig rijn. - Zij geeft niet alleen een hoogen, duurzamen glans, maar ook Erdal voedt het leder. - Door voortdu rend gebruik van Erdal blijft het leer in zijn oorspronkelijken toestand van lenig heid en taaiheid. Hl *3 j oogenblik uitbarstend!, hel van verdelgend vuur uitstortend-, Caveant consulesl Met groote omzichtigheid, niet met „net talhout", óók niet met overdreven-ethasche slap heid, dient de „oudere blanke broeder de ge hate blanda, hier op te treden-. Te pogen by don bruinen jongere vertrouwen te wekken in zijn streven om de inlandsche bevolking allengs tot meer zelfstandigheid te brengen. De communis ten, die den inlander opruien, diets maken, dat hij voor volledige mondigheid rijp is, kunnen stellig zijn echte vrienden niet worden S°Het communisme blijft voor den Hollander in de Oost voorshands gevaarlijker vijand dan de denkbeeldige vreemdeling uit het Westen, die ons zou willen verdringen! De Algemeene Beschouwingen hebben dit maal een viertal moties gebaard- De liefde voor moties zit de Kamer-up to date nu eenmaal in bloo^-I De heer Albarda, die hier voor zijn partijge noot, den erBStig-kranken mr. Troelstra, op trad, en 't deed met talent, met sympathieke be- zjriigdheidl, had- in de eerste plaats per motie willen doen uitmaken, dat het antiwoord, door minister De Graaff op zijn diverse vragen, mm twee daarvan gegeven, voor de bijzonderhe den verwijs ik naar het verslag, onbevredi gend is geweest. De Kamer verwierp Dinsdag j.L deze -motie met 51 stemmen tegen 19, die van vrijz.- en sociaal-democraten en de beide communisten. De heer Wijnkoop had twee moties gebaard. De eerste verklaarde, dat de Indische regeering niet gelijk art. 55 Reg.-Reglement verordent, de inlandsche bévolking tegen- willekeur be schermt. Zij tuimelde met 56 tegen 14, die van soc.-democraten en communisten. Op ge lijke wijze werd- verworpen eene tweede motie- Wijnkoop, het optreden van de Regeering ten opzichte der volksbeweging in Indonesië (zooais Insulinde in communistisch spraakgebruik heet) afkeurend, het aftreden van den Gouv.-Generaai eiscbend, alsook de onverwijlde intrekking der z.g. exhorbitante rechten. Men ziet, d'e communist Wijnkoop houdt niet van halve maatregelen of slappe recepten.... Eindelijk was er nog een motie-Albarda, in trekking vragend van het veelbesproken art. 6ibis Indisch Wetboek van Strafrecht (tegen stakingen). Deze -ging van de parlementaire baan met 51 tegen 19, de stemmen van vrijz.- en soc.-democraten met de twee communisten. Dat al deze moties zouden duikelen-, was den voorstellers ervan natuurlijk vooraf glashelder- duideltjk en -klaar. Ze hebben weet men slechts de betee* kenis van „politiek vlagvertoon". Misschien zou de Kamer reedis Woensdag j.l. 6 Februari door de Indische Begrooting zijn ge komen, indien- zich toen niet had1 voorgedaan een incident van zeer-eigenaardig karakter. (Men weet, dat deze week is ^gekomen het Kon. Besl-uit, bepalend, dat de Zomertijd in 1924 zal duren van 1 April tot 5 October. Dat is een bijzonder lange periode. En voor den heer Braat, den Plattelander, in wiens gemoed de allerfelste en -grimmigste haatgevoe lens ontgloeien, zoodra hij' slechts van wettelij- ken Zomertijd- hoort reppen, extra-ordimair tergend, prikkelend. Het vorige jaar, toen de Regeering hem wat lang het wachten op zijne Zomertij d--vragen, toen door hem gesteld, dreigde de heer Braat met obstructie. _T Hij liet dat plan- toen varen. Maar Woensdag 1.1. kon hij zich niet meer bedwingen. Hij zou de Kamer eens-eff et jes mores leeren 1 Ze zouden hem, Braat, in zijn volle, geduchte kracht aanschouwen'!iit x Het Reglement van Orde bepaalt, dat, wan neer één lid hoofdelijke stemming over eenig voorstel vraagt, aan dien eisoh moet worden voldaan. Wei-nul.... Toen Woensdag-middag te 1.10 ure president Kooien voorstelde om de berichten van leden» die gemeld hadden de ritting niet te kunnen bij wonen, voor kennisgeving aan te nemen, vroeg de beer Braat telling der neuzen. Hij- had' verwacht, dat het „quorum er niet zou zijn. Men weet, 't is onzalig gebruik, dat tal van leden, na even de presentie-lijst te hebben ge- teekend, verdwijnen. Bovendien is de opkomst bij behandeling van d'e Indische Begrooting steeds zeer slap. 't Was dan ook op het nippertje af!.... Er bleken toch nög 54 leden aanwezig te zijn. En van hen stemde slechts de heer Braat tegen liet gewichtige presidiale voorstel, zooeven aan- geruid Nog een paar maal herhaalde de Plattelander het kunstje van obstructie. Maar president Koo ien was hem te forsch en te kwiek af. En welhaast.... gaf de heer Braat zich ge wonnen! D.w.z., hij staakte het stemming-vragen. Moet verklaard hebben, dat bij de Kamer nog wel op andere manier zal „krijgen"Was misschien, na de droevige figuur, die hij sloeg, toch nog overtuigd, dat hij, Braat, de „heros celebratus", het kranige kereltje, was?.... Zijn mede-Plattelander, de heer De Boer, moest blijkbaar van deze zotheid niets hebben. Bovendien is deze afgevaardigde noch slag vaardig, noch kundig, noch geestig genoeg om een zoo moeilijk spel als van obstructie te leiden. De heer Duys, ln 1911, gaf wonderbaarlijkheden van obstructie-gevatheid, van „Ausdauer te aanschouwen. t De Plattelandsche partij bezit ln den heer Braat niet iemand, die hare belangen op waar dige, van eenige kennis getuigende manier kan dienen. De heer De Boer is een heel-wat sym pathieker, verstandiger figuur. Het zotte incident berokkende nu slechts eenig oponthoud. De Vrijheidsbonders hebbon, weet men een voorstel ingediend, 'strekkend' om den wet- telijken Zomertijd op wat matiger wijze ln 1924 toe te passen dan de Regeering wik Nogmaals, en afgescheiden van 's heeren Braafs optre den, de periode 1 April—6 October is inder daad- met filte kwistige hand en alte weinig eer' bied voor sommiger bezwaren gekozen. In de zitting van Woensdag ji. heeft Ir. Van der Waerden op het tapijt gebracht de kwestie der geruchten over eene Duitsche concessie-aan vrage, strekkend om voor geheel West- en Noor delijk Nieuw-Guinea (oppervlakte van eventjes 200.000 K.M.', zoowat gelijk aan Nederland) te krijgen het alleen-ontgiiiningsrecht voor mijn bouw. Met ejgen havens, eigen politie-korps, eigenrechtspraak. In ruil dit alles voor 10 pCt. van de winst aan den Staat der Ne derlanden. Indien deze geruchten op waarheid1 zouden berusten, wat natuurlijk niet is aan te nemen, dan had men hier werkelijk te maken met een soort van gezags-overdracht door onze Re* geering. En al is 't formeel niet aldus, zei mr. Mar- chant volkomen terecht, dan is t toch zaak om in deze hijzonder voorzichtig te zijn. Men weet, wat koloniseeren naar Duitsch model beduidt!.... En gewaakt moet worden tegen het gevaar, dat feitelijk, zij 't dan niet formeel, de oon- cessionnaris op N.-Guinea het heft in handen krijgt, de haas wordt, terwijl het Gouverne ment „nominaal" heer en meester zou worden. De heer Van der Waerden bracht een en ander in verbandi met het bezoek, kort geleden door den broeder van prins Hendrik (dien hij „den heer Van Mecklenburg" noemde), ge bracht aan onze ministets van Buitenl. Zaken en van Koloniën. Hij had zelfs eene motie ge reed, waarbij- de Kamer als -haar oordeel zou uit spreken, dat niet tot eenige concessie inzake exploitatie van N.-Guinea zal worden overge gaan, alvorens de Kamer daarin zal zijn gekend. De soc.-democratische afgevaardigde, man van ernstige stevigheid, trok die motte echter in nadat minister De Graaff had1 verklaard, dat Z. Exc. niet slechts wacht op berichten over deze aangelegenheid, hem door den G.-G. te zenden, maar ook, dat de minister nooit ofte nimmer zijne medewerking zal verieenen tot het verleenen van oonoessies, welke direct of in direct tengevolge zouden- hebben wat de Mer- bedoelde geruchten aanduiden. Die verklaring was ruiterlijk, bevredigend, ondubbelzinnig. Zij kunnen want Exc. De Graaff is even sttjf-houterig als strikteeerlijk begrijpelijke ongerustheid' wegnemen. Maar 'toch is 't zeer goed', dat deze zaak in de Kamer ter sprake is gebracht. Sommige gezag-lievenden en op koloniseeren belusten kunnen 't zich „voor gezegd: houden"! Nog kwam Woensdag j.1. aan de orde eene lichtelijk-netelige kwestie. Mr. Dresselhuys be sprak namelijk de „perkara" van de bergge- scbut-levering. Waarbij de Zweedsche fabriek- Bofors, aan welke de leverantie is gegeven, zou zijn bevoorrecht. Zelfs wordt In eene brochure gezinspeeld op de frauduleuze handelingen, wel ke döor een Nederlandsch ambtenaar zouden zijn gepleegd in deze. (Minister De Graaff is met verontwaardiging opgekomen voor de eer van ons ambtenaren korps. En de heer Dresselhuys kon na 's minis ters verduidelijking zeggen^ dat hjj vooralsnog geen redèh heeft om hier aan knoeierij te blij ven denken. Maar wèl hield hij vol, dat het Gouvernement in deze een tekort aan economisch inzicht ver toont, door concurrentie te hebben uitgescha keld. Daarme was de zaak uit. Of zij nog een staartje zal hebben, moet de toekomst leeren. Van de Indische Begrooting restte voor Don derdag (op 8 Februari werkt d'e Kamer lm de af- d-eelimgen) oog slechts afdi Marine, waarhij -het droeve lot der arme, oude gepensionneerden dus weer op het tapijt zou -komen), en daarna de jongste wijziging van de Indische Tariefwet. En as. Dinsdag 12 Februari: „tot dien aan vang" voor het groot-politiek debat, de bezui nigingsplannen, met al dien aankleve van dien! Introductie van d-en tocht door het kreupelhout der Begroetingen, dewelke zal duren tot Pa schen toe. Bij hoofdstuk Marine van de Indische Be groeting bespraken de heeren Van Boetzelaer, Scheurer en Hugenlholtz de geestelijke verzor ging van het Marine-personeel ln Indië. Eerst genoemde vroeg 30.000 subsidie voor de -nieu we vereenigimg, welke zich ten döel st elt het per soneel ontspanning te verschaffen door sport, muziek, lezingen e. d. De minister van Koloniën bracht op de Begroeting eejj memorie-post: „Geestelijke verzorging van het Marine-perso neel in Indië!". Met de Indische autoritei-ten zal dön worden overlegd, hoe t best de eventueele subsidie-gelden voor dit doel te besteden. Hoofd stuk II (Uitgaven in Indië) is goedgekeurd' met 54 tegen 20 stemmen. De soc.-democraten wa ren „en bloc" tegen. De heer J. -ter Laan besprak het treurige lot van zoovele oude Indische gepensionneerden en stelde een motie voor, vragend- herziening der verhouding tusschen gagementen en pensioe nen der Indische militairen beneden den offi ciersrang, vóór 1 Januari 1920 uit den militai ren dienst getreden. minister betuigde warme sympathie met. d-e zaak en- wees erop, dat bij den Volksraad eene regeling aanhangig is, welke de meest- hulpbehoevenden ten goede zal komen. Od de volgende Begrooting zal een post voor dit b<v lang wordön uitgetrokken. Zij is „en marche"! Mr. ANTONIO. GEMENGD NIEUWS. Alles betreffende deze rubriek te adres- zeeren aan: Den Dam redacteur der Hektersche Courant, 2.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2