T Hotel „DËrT BURG". Tweede Blad. Café Restaurant. C. VAN TRIET, VAN ZATERDAG 9 FEBRUARI 1924. Bg het aan de Technische Hoogeschool gehouden candldaats-examen voor civiel in genieur is geslaagd de heer H. O. Poortman, alhier. SPOORSTRAAT 126 - Telefoon S70. H. PLAATSELIJK NIEUWS. HARINGVANGST. Na de voortrekkers, die verleden week waren gesignaleerd, zijn de haringen in grooter getale komen opdagen en Vrijdagochtend klonk de blijde mare, dat een dertig tal haringen was aan gevoerd, die tegen een prijs van 9 10 per tal aan de vischmarkt waren verkocht. Dat bracht dadelijk bedrijvigheid in de vis- scherskringen, want alle vletten en zegen, die maar beschikbaar zijn, worden klaargemaakt, om, nu de trek reeds zoo vroegtijdig schijnt be gonnen te zijn, te trachten ook daarvan een deel tje machtig te worden. Ook de „komzetters", die juist deze week van de Visscherijdnspectie hun gevraagde plaats weer toegewezen kregen, togen aan den arbeid om de palen in zee te kloppen, waar het komnet dan „op hoop van zegen" tusschen gespannen kan worden. Hardnekkig gaat 't gerucht, dat voor Duitsch- lan<f zal worden gekocht en ook dat bericht be roert de gemoederen, omdat men hoopt, dat daardoor langdurig de prijs op de haringen zal blijven. Hopen we voor onze gemeente, dat al die ver wachtingen niet teleurgesteld zullen worden. GROENTEN-VEILING. De groentenvedling, zooals wij die reeds een aantal jaren kennen, is meer dian eens in ons blad besproken. Zoo hebben wij al eens aangeroerd de ongeschikte plaats, welke de groentenvedling alsook de Zaterdagavond- markt is toegewezen. Is er wel één punt in de stad aan te wijzen, waar zooveel be langrijke wegen samenkomen als het Ko ningsplein (een beetje uitgebreid genomen). Om maar te noemen: Polderweg, Emma- straat, Kerkgracht, Postbrug, Loodsgracht, Koningstraat, Prins Hendriklaan. Het voor deel van de tamelijk centrale ligging van het Koningsplein weegt eigenlijk niet op tegen de dikwijls ernstige verkeersbelemmering, welke daar wordt veroorzaakt. Wij hebben dan ook steeds gehoopt, dat daarin eindelijk eens verandering zou komen. Wij vernemen thans, dat die verandering, wat de groentenveiling betreft, gxoote kans heeft tot stand te komen. Het bestuur van de Veilingvereeniging heeft n.L reeds ge durende eenigen tijd uitgezien naar een ge schikter, meer eigen plaats. Want op het Koningsplein was men tenslotte toch steeds nog afhankelijk van het Gemeentebestuur en was de inrichting wel wat primitief. Het terrein, dat men thans op hot oog schijnt te hebben, is gelegen aan het einde van den Polderweg, en wel tuséchen de loco motieven-loods van de NederL Spoorwegen en den Watertoren, dus op grond deel uit makende van de terreinen der Nederl Spoor wegen. Over het in huur of in pacht nemen van dit stuk land zijn onderhandelingen met de Spoorweg-directie gaande en deze moeten reeds vrij ver gevorderd zijn. Het terrein zal grootendeels wonden bestraat voor het uitleggen, dor -groenten - terwijl er natuurlijk ook een veiltngsgebouw zal verrijzon. Het veilingsterrein zal een tweetal verbindings wegen, vermoedelijk met den Polderweg ter zijde van het Watertoren-plantsoen, krijgen. De ligging van het terrein, hoewel nog tamelijk van het stadscentrum verwijderd, is in zooverre voordeeüg, dat de overlading van groenten uit de spoorweg-wagons verge makkelijkt wordt. En het grootste voordeel zou wel zijn, dat de veiling naar een eigen terrein van het Koningsplein verhuist Daarom is het ook voor de vooruitgang van onze stad, zeer te wenschen, dat de plannen van de veiling vereeniging met succes bekroond zullen worden. En zou men dan niet eens kunnen over wegen om de Zaterdagavond markt te ver plaatsen, b.v. naar het Stationsplein voor de goederenloods, waar men toch ook een be schutte plaats vindt? Onze Plantsoenen. Na den noodkreet van den heer J. van Ames- foort in ons blad, is de Dienst der Gemeente- peods uomBALJfeq ^etn ueueosiTOij- ue fhqSpuiai aan het werk getogen inet mes, schaar en bijl, om onze plantsoenen bij te werken. Zoo is het Plantsoen om den Watertoren dezer dagen duchtig onder handen genomen. Daarbij ls nog eens overtuigend- gebleken op welk een schan dalige en vandalige wijze er door de jeugd in het weinige, dat wij in onze stad plantsoen mo gen noemen, is omgesprongen. Wij wezen daarop in den afgeloopen zomer reeds In ons artikel „Onze Plantsoenen". Het behoeft wel geen betoog, dat deze ver nieling de gemeente op extra-uitgaven komt te staan, hetgeen in dezen tijd van bezuiniging natuurlijk moet worden vermeden. Wij ver men dan ook, dat door de autoriteiten wordt overwogen om het Watertoreni-plantsoen, ter bescherming tegen vernielzuchtige handen en voeten, eenvoudig te sluiten (hetgeen trouwens officieus tijdens de wintermaanden reeds is ge schied). Hierbij overweegt zij de vraag, of de belangen van het publiek hierdoor ernstig ge schaad- worden. Wij zouden- de vraag op grond van praotische ervaringen ontkennend beant woorden. Tegenwoordig althans, want van- de gelegenheid- tot wandelen in plantsoenen zal o. i. in de toekomst meer gebruik worden gemaakt, naarmate de plantsoenen uitgebreider, aantrek kelijker en gemakkelijker bereikbaar worden gemaakt. Nu evenwel wordt b.v. het Watertoren-plant soen bijna uitsluitend gebruikt: le. door de jeugd om op vrije middagen en- In de vacan-tie te ravotten (gevolgen bekend); 2e. des avonds gunstig en zelfs bij ongunstig weer door fW paartjes, die aldaar rendez-vous hou- ewone" wandelaars blijken het plantsoen eszeifs bankjes boel weinig te gebruiken. ^kwestie is nu, of het op den- weg der over head hgt het vorenbedoelde bezoek mogelijk te maken c. q. te bevorderen. Wij meenen, dat dit met, het geval is. Wel dient de overheid zorg te aragen voor het stadsschoon o, Schoonheids commissie 1 dus voor uitbreiding en behoud van plantsoenaanleg. In het onderhavige geval gelooven we, dat het verstandig zou zijn het Watertoren-plantsoen voorloopig maar af te sluiten. Men brenge er een net, doorzichtig rasterwerk om aan en wijzige den aanleg van het plantsoen zoodanig, dat het hooge hout langs de achterzijde, dius grenzende aan het spoorweg emplacement, -komt te staan. Daarvóór, dius langs het hek van dfen Polderweg, legge men een mooi gazon met kleine heesters, planten, bloe men en bloembakken aan. Van den weg af krijgt men zoodoende een fraai- gezicht op het plantsoen, zonder dat men er juist doorheen behoeft te loopen. En door het hechte rasterwerk beschermt men het plantsoen deugdelijk tegen de baldadige jeugd. Wij gelooven, dat deze oplossing heel aanne melijk is, vooral in verband met de toekomstige (en spoedige?) verfraaiing en verbetering van den Polderweg. Ten overvloede merken we nog op, dat, zoodra ■alle scholen in- de omgevin-g van den Watertoren (Van Galenstraat, R.-K. Scholen) bevolkt zullen zijn-, de overlast van de jeugd daar ondervonden sterk zal toenemen. I Een aanwinst De verbindingsweg StroowegHuisduinen. Dezer dagen hebben wij eens een kijkje ge nomen op het werk van den aanleg van den ver bindingsweg tusschen den Strooweg en den inuisduinerweg. Het schiet al- aardig op en men krijgt reeds een i-naruk van den toestand, zooals die zal zijn als alles gereed- is. Naar men weet, wordt bij dit werk zooveel mogelijk van werk- loozen uit de gemeente gebruik gemaakt, zoodat het ook daarom van beteekenis is. Komende vanaf den Strooweg begint de nieu we verbinding eenige tientallen meters voorbij de woning van, den voormaligen doodgraver Zwaan, De weg staat daar bijaia loodrecht op den Strooweg en loopt, evenwijdig aan het hek van het Kerkhof, doch op eenigen afstand- daar van, recht aan op het gebouw van het pomp station der Waterleiding. Dit gedeelte is blijk baar het eerst onderhanden genomen en is al een heel eind gevorderd-; de onderlaag van grof puin voor de wegverharding liigt daar grooten deels reeds. Ook de bermen zijn daar al met zoden belegd. Bij het hek van de Israëlitische begraafplaats -buigt de weg eerst naar rechts en dan naar links; aldus een flauwe S-bocht ma kend om de terreinen van de Waterleiding heen, die -ter linkerzijde liggen, evenals „De Tuintjes" blijkbaar sterk in verval, wat jammer is, want als de weg eenmaal klaar is, kan een onderne mend man- in deze uitspanning (de eénige met een aantai hoornen) goede zaken maken. Want dat deze weg druk bereden en beloopen zal wor den in het zomerseizoen, meenen we nu reeas te kunnen voorzeggen: een lang niet onaardig stukje natuur we gaan gedeeltelijk langs vrij hooge groene duinen ter eene, het polderland schap ter andere zijde wordt voor het publie ke oog ontsloten. En de lengte van den weg is zoodanig, dat een rondiritje Strooweg, verbin dingsweg (we zouden dien „Duinweg" willen noemen!), Huisduinerweg en omgekeerd wel de moeite waard zal zijn. Het gedeelte tusschen Strooweg en Pompstation biedt ter zijde, vooral aan die niet langs het Kerkhof gelegen, een mooie gelegenheid voor aanleg van een villa- duinpark in de -toekomst, zooals men b.v. ook onder Noordwijk, Zandvoort en 's-Gravenhage aantreft. Wij vernamen, dat er reeds denkbeel den in die richting worden gekoesterd. Nabij „De Tuintjes" loopt de nieuwe weg uit op de reeds bestaande verbinding (naar rechts) met den Huisduinerweg. Tusschen twee haakjes hopen we, dat men ook dit stukje nog even onderhanden zal nemen! Voortgaande gaan we om „De Tuintjes" heen (links) en daarna bijna evenwijdig aan den Huisduinerweg onder de diuinen langs tot ter hoogte van de boerderij- van den- heer Terra eni „Driehuizen". Op dit punt maakt de weg een korte bocht naar rechts en eindigt naast het per ceel Huisduinerweg 0 loodrecht op dien weg. Van het plan om recht door te gaan op de kerk aan moest wegens de onkosten er zou o. m. een heel stuk grond aanzienlijk moeten word-en opgehoogd1 voorloopig worden afgezien. Wij hopen echter, dat van uitstel geen afstel moge komen, want dit doortrekken is noodig op den duur. Het gedeelte tusschen „De Tuintjes" en den Huisduinerweg, vanwaar men een aardig gezicht op Huisduinen heeft, is nog niet zoover gevorderd en moet gedeeltelijk nog worden- af gegraven. Het werk zou volgens plan in Maart gereed komen, doch het zal, naar men ons mededeelde, wel A-pril worden, wat -niet zoo erg is, omdat het seizoen toch- eerst later begint. De weg, welke aan weerszijden een grasberm va-n pi. m. 2 M. krijgt, wordt over een breedte van 4 M. verhard en wordt dus breeder dan de Strooweg. Het werk wordt door een particuliere firma met behulp van werkloozen uitgevoerd-, onder toezicht van1 den heer Visser, opzichter van Gemeente werken. Onze totaal-Indruk is: een aanwinst! Vooral „Driehuizen" komt aardig te liggen, wat de Maatschappij „Zeebad Huisduinen" -ten goede kan komen. Echter nog enkele opmerkingen. De uitmon dingen van den nieuwen weg op Huisduiner weg, weg naar „De Tuintjes" en Huisduiner weg bijna onder een rechten hoek mogen in het belang van het verkeer, in 't bijzonder met motorrijtuigen; wel- extra -voorzien worden, Dat wil zeggen de hoeken mogen wel flink word-en afgerond, zoodat flauwe bochten ontstaan. En in die bochten mag de weg wel over de geheele breedte bestraat worden; een ervaring, waarvan men elders ook met vrucht partij heeft getrok ken-. De wegho-eken en de berm worden voorai bij droog weer, anders spoedig omgewoeld en mui, hetgeen stof verwekt en het slipgevaar vergroot Ook in de S-bocht nabij het Pompstation zou men di-t moeten doen, Hoe flink we den opzet van de zaak ook vin den en hoe groot we den- aanwinst voor onze ge-, meente ook achtten, de plaats en de wijze van uitmonding op den Huisduinerweg kunnen we niet erg bewonderen. Di-t kruispunt kan in- het drukke seizoen nog wel eens moeilijkheden op leveren, omdat de breedte van den Huisduiner weg ter plaatse, waa-r de bocht-en genomen moe ten worden-, niet groot is. Bovendien belemmert het perceel Huisduinerweg 6 ernstig het vrije uitzicht. Om de moeilijkheid geheel op te lossen zou men het al oude huisje eigen-lijk moeten afbreken, althans een heel stuk van het voorerf afnemen voor verruiming van de bocht. Indien men den- weg direct tot de kerk had doorgetrokken, xou deze moeilijkheid niet ont- Ingezonden Mededeellng. Telef. 55. Kamer met Ontbijt vanaf f 2.50 Lunch van 12—2 uur f 1.75. Diner van 5'/a—7 uur vanaf f 2.50. Restaurant la carte den geheelen dag. Warm Zit- en Douchebad f 1.—. Pension Inbegrip Kamer minstens acht dagen f 5.— per dag per persoon. Zondags van 6—7 uur Diner Menu f 1.50. Het op de bovenzaal gelegen Cafó biedt een gezellig zitje met riant uitzicht op de haven. Zalen voor vergaderingen zeer billijk. Uitstekende Keuken en Wijnkelders. Uitzending van verschillende schotels. Hors d'oeuvre, Zalm en Kreeftenmayonnalsea. Croquetten, Pasteitjes, Visch- en Vleeschschoteis. Pudding. staan zijn. Ook zou een oplossing gevonden zijn oor den weg achter het bedoelde huisje om met een scherper bocht op den Huisduinerweg te „oen uitmonden op eenigen afstand van het café. Wij vertrouwen echter, da-t men voor dit bezwaar hetwelk naar wij hoorden ook reeds de aandacht der politie, in verband met de ver keersregeling heeft, wel een oplossing zal- vinden. Verbetering Huisduinerweg. ,De Huisduinerweg wordit tusschen het voet bal-terrein van „Sparta" en de woning van het Hoofd der School verbeterd, Bedraagt de ver- breed-ing bij het voetbalveld niet veel meer dan een Meter, verder op -naar Huisduinen toe word-t de aanwinst aan d-ie zijde veel grooter, hetgeen het verkeer zeker ten- goede zal komen. Het ge deelte bij het café blijft echter nog steeds vrjj smal, waaraan voorloopig weinig te doen schijnt. Men schijnt verder in overweging te hebben om het plein rondk>m de kerk, dat nu met grint is bedekt, -te bestraten. In verband met het eind punt der autobussen, die daar keeren- moeten en standplaats innemen, zou dit zeer gewenscht zijn. Nu we toch in deze omgeving zijn, willen we eens wijzen op de urgentie van een verbreeding en een- betere bestrating van dte belling naar het Badpaviljoen. Deze verkeert al geruimen tijd in slechten toestand, is op drukke dagen veel te smal en door het op en af rijden van wielrijders motorrijtuigen voor voetgangers niet ongevaar lijk. Maatregelen tot beteugeling van te 'groote snelheid van motorrijtuigen en van het op- en afrijden van de helling met rijwielen, als het \erkeer dit feitelijk niet toelaat, zouden even eens te overwegen zijn. Tenslotte willen wij nog de aandacht vestigen op de vermindering van de breedte van den Huisduinerweg tusschen de boerderij van den heer Terra en de bocht bij „De Tuintjes". Noor delijk van den weg heeft -men heesters geplant, doch dit- plantsoen schijnt weinig levenslust te bezitten, zoodat het misschien beter is bet in een wandel- of rijwielpad te veranderen, waar door een aanmerkelijke verkeersverbetering tot stand- zou komen. Bestrating Inundatiekade. Naar wij vernemen zal weldra een aan vang word-en gemaakt met de verdere be strating van de inundatiekade der z.g. bdn- nenliniegracht, n.L het gedeelte Tuindorp Anemonenstraat. Weld-fa is dus deze nieuwe verkeersweg, die zich uitstrekt van Java- straat via den Middenweg over het Tuin dorp tot de Anemonenstraat, en zoo op den Brakkeveldweg, geheel gereed. Borgen van brood. Donderdag vergaderden In het Chr. Militair Tehuis de broodbezorgers van verschillende in stellingen en bakkerijen hier ter stede tot be spreking en het nemen van maatregelen tegen het borgen van broodi, waarvan dé bezorgers veelal de dupe worden. Van patroonszijde waren ook vertegenwoor digers ter vergadering. Besloten werd om geza menlijk over te gaan tot het aanleggen en in stand houden van eene z.g. zwarte lijst, waarop de wanbetalers zullen- worden genoteerd. Ned. Ver. van Huisvrouwen, Zet de Nedi. Ver. van Huisvrouwen hare deuren bij lezingen en demonstraties altijd wijd: open, niet alleen voor hare leden, doch ook voor niet-leden. Donderdag a.s. zal zij daarvan eens afwijken. Dan herdenkt n.1. de Heldersche afdeeling den dag, waarop rij vóór 4 jaren werd' -opgericht. Onder een 'kop je thee met versnaperingen zal mievrouw Manna de WijsMouten met hare levens liedjes trachten op den avond van dien op richtingsdag de loden nrettig bezig te hou den. En waar jaardagen gewoonlijk in ln- tiemien kring gevierd worden, zoo wil ook het bestuur hierop geen uitzondering ma ken en- inviteert hierbij alleen hare le den (toegang op vertoon van diploma). Don derdag 14 Februari a.s. 's avonds 8 uur in het Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg. Introduc ties worden voor dezen avond niet rondge zonden. -Mochten niet-leden dezen avond nog wen schen bij te wonen, dan geven zij zich vóór Donderdag nog als lid op bij: Mevr. Dekker, Westgracht 9 of Mevr. van -Willigen, West straat 90. De contributie, 2.50 per jaar, kan ook per half jaar, 1,25, betaald worden. In- voorbereiding zijn een cursus in batik ken en een in Zweedsche gymnastiek voor leden en kinderen van led-en. Morgen, Zondag, zullen de Samenkom sten in het Leger des Heils geleid! worden door Kolonel Schuurman, secretaris van het Maatschappelijk werk van het L. d. H. in Nederland. De kolonel is een- der meest vooraanstaan de officieren van het Leger en een zeer be kwaam redenaar, zoodat een bezoek aan de Samenkomsten van a.a Zondag voorzeker aan iediers verwachting zal beantwoorden. Afra ln „Musls Sacrum". Het Is de directie van „Musis Sacrum" mogen gelukken iets bizonders voor Helder te kunnen engageeren, n.1. „Afra", het raadsel der 20ste eeuw. Overal waar zij optreedt staat men verstomd over haar prestaties. Voorloopig volgen hier eenige recensies. „L e i p z i e e r Weekblad": Qn-willekeuri# dwingt zich aan on» de gedachte op, dat er toch nog dingen zijn „tue- schen hemel en aarde", die ons verstand niet kan -bevatten. „Haagsche Courant": Wat zij en haar partner presteeren, grenet aan het onmogelijke. De grootste geleerden hebben hunne hersenen gepijnigd, om er achter te komen, hoe deze dame het „lapt". W iener Tageblatt": allee speelt zich af onder contrOle van het i puibiok, en de geheimzinnige kracht gaat hoven ons -bevattingavermogen, Hugo Ganske, bekend letterkundige en theater- reoensent, treedt als haar partner op. Louis Bouwmeester. De „Oasdnö"-directie heeft Louis Bouwmees ter aangezocht om, evenais in de groote steden, ook hier te Helder weer op -te treden jna zijn herstel. Dit pogen van den heer Polak is met succes bekroond en zullen we onzen grooten Louis op 28 Febr. kunnen bewonderen in zijn mooie creatie van „de Rebbe" in „Vriend Fritz". Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Januari 1924. MANNEN. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 1 controleur, 3 colporteurs, 80 grondwer kers, 2 kantoorbedienden, 2 kantoorbedien den ben, 18. jaar, 2 loopknechts, 161 losse- werkli-eiden, 1 matroos o/g, 4 schilders, 1 schil der-halfwas, 1 schildersleerling ben. 18 jaar, 1 'timmerman., 1 rietvleohtersleerlling ben. 18 jaar. Totaal 200 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 bamketbakkersbed. ben. 18 Jaar, 1 beton werker, 1 broodbakker, 1 conciërge, 1 contro leur, 2 electriciens, 44 grondwerkers, 2 incas seerders, 1 kellner, 6 kantoorbedienden, 1 koksleerling, 2 kleermakers, 1 landarbeider, 0 loopknechts, 4 loopjongens ben. 18 jaar, 1 loodgieter, 167 losse-werklieden, 4 losse- werklieden ben. 18 jaar, 1 machinist, 11 met selaars, 1 monteur, 1 matroos, 1 motorher steller ben. 18 jaar, 1 magarijnknecht, 1 machinedrijver, 8 opperlieden, 1 reiziger, 1 rijwielhersteller, 2 stokers, 1 smid-bankwer ker, 2 smid-bankwerkers bén. 18 jaar, 0 schil ders, 1 schilder-halfwas, 1 schildersleerling bea 18 jaar, 45 transportarbeiders, 14 tim merlieden, 2 timmerlieden-halfwas, 2 tim- mermansleerlingen ben. 18 jaar. Totaal 349 personen. Geplaatst Werden: 1 controleur, 3 oorporteurs, 30 grondwer kers, 2 kantoorbedienden, 2 kantoorbedien den ben. 18 jaar, 1 loopknecht, 161 losse- w-erklieden, 1 matroos o/g., 4 schilders, 1 schilderhalfwas, 1 schildersleerling bea 18 jaar, 1 timmerman Totaal 198 personen. VROUWEN. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 1 aardappelschilster, 9 dagdienstboden, 2 dagmeisjes, 5 dienstboden, 2 huishoudsters, 1 kamermeisje, 1 waschvrouw 6 werksters. Totaal 27 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 dagd-ienstboden, 2 dagmeisjes, 6 dienst boden intern, 1 dienstbode Intern ben. 18 jaar, 1 huishoudster, 2 kamermeisjes, 1 kin derjuffrouw, 1 kindermeisje,' 10 werksters, 1 winkeljuffrouw, 2 leerling winkeljuffrou wen ben, 18 jaar. Totaal 28 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 6 dagdienstboden, 2 dagmeisjes, 2 dienstboden intern, 1 wasch vrouw, 7 werksters. Totaal 18 personen. Uit het Politierapport. De snelheldsdnlveL De laatste dagen werd een viertal proces sen-verbaal opgemaakt tegen bestuurders van motorrijtuigen, die de maximum-snel heid in de kom der gemeente met een flink aantal kilometers overschreden. Indlanola. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een tweetal jongelui, die aan den Zeedijk vuilnis neerwierpen en daarhlji een vuurtje hadden aangelegd. Heelemaal alleen. Vanwege dien Zeekrijgsraad werd Woens dagmorgen aan de politie kennisgegeven, dat reeds geruimen tijd voor het gebouw een automobiel onbeheerd stond. Btf onderzoek bleek de bestuurder nergens te vinden te zHn en de door de registers aangewezen eigenaar bleek met de „Heemskerck te zijn varen. Door de politie werd de hulp van de Ge meente-reiniging ingeroepen, - die met een paard het vehikel zou wegsleepen. Juist toen men daaraan beginnen wilde, werd- door een motorreparateur aanstalten gemaakt om met behulp van een -ander motorrijtuig hetzelfde te doen, teneinde de noodig© reparaties in de garage te kunnen verrichten. Het bleek toen, dat vermoedelijk een officier-vlieger den war gen in gebruik had. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Tegen den draad In! Door een sergeant-majoor van de Marine werd aan de politie kennisgegeven, dat hij, toen hg met een militaire vrachtauto door de Langestraat reed, een aanrgdlng heeft gehad met een vischkar, welke bestuurd weid door een jongen uit d-e Oranjestraat. De jon gen zou rich aan de herhaalde signalen niet hebben gestoord1 en zou niet hebben uitge weken op d-e voorgeschreven wg-ze, waardoor een botsing onvermgdeUjk was. De jongen werd aan den voet gewond en was niet meer in staat te loopen. Nadat dé vischkar op een nabijzijnd erf was -gereden, werd de jongen met de auto naar het Marine-hospitaal ver voerd om verbonden te worden. Door de po litie werden d-e ouders gewaarschuwd, ter- wgi een nader onderzoek zal worden inge steld. Ongewenscht bezoek. In den, nacht van Dinsdag op Woensdag verscheen aan het bureau Molenplein een officier-vlieger, die onder drank-invloed bleek te v-erkeenen en ter plaatse heelemaal geen boodschap had. Aangezien hg zich op vordering van die politie niet wensebte te Ingezonden mededeellng. BURGER- en IPIIJTAIRE KLEEDERRfAKERIJ tn HEERENMODES. Thans Is ook het bes-ie binnen Uw be reik op heft gebied van XLEEOING. Ome prijzen zijn zoo, dat eikdon kan profiteeran van zulverpassende Kleeding naar maat. VRAAGT STALEN. Uniformen voor Stoomvaartlijnen. verwijderen; zag deze rich getnoodzaak den ongewenschten bezoeker uit het bureau te zetten. TREFFENDE OVEREENSTEMMING. (Ingezonden). L Met belangstelling en genoegen heb ik de artikelen, getiteld Veda, van den heer gelezen. Met de meeste van zijn stellingen en de daarvoor aangevoerde bewgzen kan ik volkomen instemmen. Echter moet ik zeg gen, dat zgn stellingen ook tot de oonclusie leiden: Het gemeentebeheer is niet in orde. Tk begin, om dit te bewgzen met een staat uit Veda I (26 Jan.). „Dat toen inderdaad de magere jaren kwa men, de kurk, waarop de gemeente-huishou- ÜLng dreef, radicaal verdween en men toen maatregelen op finantieel gebied trof, die Vloekten met elk gezond beleid, Ine-ens de belasting op het belastingbiljet verdubbelen kon niiet. Er ontstoorden dus, mede daardoor, tekorten op den gewonen dienst, welke gaten gestopt werden met bui tengewone ontvangsten (O.W.-beüasting en leeningen)." Ziehier „in a nutshell" de reden, waarom groote uitgaven mogeigk waren. Het groote publiek bleef in den waan, dat het niet veel kostte, al die uitbreidingen der laatste ja ren, was de belasting ineens omhoog gevlo gen, er ware eerder geschreeuwd. Thans nu de leeningen afgelost en de renten opge bracht moeten worden, blijkt dat van Ge meentewege de zaken te grootscheeps zgn opgezet. B. en W. erkennen zelf in hun voor woord de begrooting klopt felteUjk niet In de oorlogsjaren ontstond de z.g. crisis schuld door het doen van crisisuitgaven ten bedrage van- f 165.228.34l/a. Hiervoor kwam het Rgk belangrijk te hulp, immers Veda II 81 Jan.: „Nu heeft de Gemeente wel ter dekking van de hierboven genoemde uitgaven, bui tengewone ontvangsten genoten en wel uit 's Rgks kas een deel "van de opbrengst der O.W.-belasting die echter voor andere dingen werd ge bruikt, ik citeer verder: doch die zgn tot del ging van de in die jaren stggende gewone uitgaven gebruikt." Ai, ndj, is dit nu goed beheer! Het wordt geëxcuseerd: „Voor de jaren 1015 tot 1919 kan men fei telijk niet spreken van gewone en buiten gewone ontvangsten, want toen werden deze begrippen maar dooreen gemengd." (Veda I 26 Jan.). Een1 verontschuldiging, die eerder een be vestiging van mijn stelling is, de Gemeente- financiën worden niet goed beheerd. Eindeigk in 1921 vonden Gedeputeerde Staten van Noord-Holland het noodig ln te grgpen (Veda II 81 Jan.): „Hoewel de Raad voor het moeiigke over gangsjaar 1921 besloot om het bedrag uit de O.W.-belasting weder aan te wenden ter ge- deelteigke delging van de gewone uitgaven, is dit door Gedeputeerde Staten niet goed gekeurd, maar bepaald, dat dit bedTag aan gewend moest worden voor d'eJging der aan gegane schulden." Een officieel college, dat al twee jaar ge leden tot ntijta. conclusie kwam. Tenslotte een citaat uit het Voorwoord O enieente-Bcgrooting (H. O. 29 Dec.): „Het is duldeigk dat een voorzichtig fi nancieel beheer eigemigk zou eischen dat deze bedragen 56.000.— overschrgding raming 1928 en f 91.000.belasting 1922 1928 H.) niet ln eenmaal ten voordeele van de gewone inkomsten van een dienstjaar worden gebracht, en nu dat noodgedwongen toch gebeurt, moet men er rich wel reken schap van geven, dat de begrooting eigen lijk slechts sluitend is te maken met een op brengst aan Inkomsten-belasting van 972.000— Thang erkennen B. en W. zelf, dat geen voorzichtig beleid gevoerd is. Op grond van al deze citaten meen ik mijn stelling te kunnen handhaven. „De gemeente-financiën worden niet jnlst beheerd". En toch worden steeds maar nieuwe din gen opgezet, de Hoofdactecursus b.v. Ik zie nog eens de Heldersche Universiteit bou wen. H. P.S. De Kapitaaldienst een volgende keer. NIEUWE UITGAVEN. „Ons Eigen Tijdschrift' bevat een reeks artikelen over verschillende „Vastenavond^-gebruiken. D. J. v. d). Ven schrijft over „Het Vastenavondfeest van „<V Metworst" te Boxmeer", welk feest schrijver verleden jaar meevierde. De foto's, die dit arti kel vergezellen, benevens enkele der verdere illustraties uit dit nummer herkennen we nog wel van de laatste A.G.O.-lezin-g van- dien fol klorist. Over het. „Oamaval te 's-Hertogen-bosch" of Oeteldonk schrijft Vincent Oleerdin. Teekenin- gen van Herman Moerkerk verluchten ddt arti kel. Ook vinden we een „Oeteldonksch Volks lied", woorden van Driek Pakaan op muziek van Hannes Krassert en een „Oarnavalsver- beelding", een redevoering door Mr. P. H. Rit- ter en een artikel over „Het Carnavalstournooi der Bieze-Pêrdjes" door D. J. v. d. Ven. Dr. Felix Rutten schrijft in dialect „Ein joegend-er- innering oet Zittert". Foto's van de „Marotte- Club" en „De lollige denjelókkersch" (eende- iokkers), beide Sitiardsche vereenigingen, en van de Carnavalsviering in 1923 in Sittard staan naast den tekst. Van Rie Oramer vinden we een paar mooie teekeningen: „Venetiaan-sche maskers" en „Pierrot en Pierrette", de laatste bg een ge dichtje van Bep Smits. Ook de jeugd viert Vastenavond. A. B. van

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5