atjurülNT Derde Blad. VAN ZATERDAG 9 FEBRUARI 1924. L1 BUITENLAND. De commissies van deskundigen te Berlijn. Berlijn, 8 Febr. In "welingelichte kringen meent men te weten, dat de commissie van deskundigen tot de conclusie is gekomen, dat DuitscMandl ten hootrste een bedra^ van 60 milLiaiv goudmark zou kunnen betalen uit hoofde der schadevergoeding en dat het deze som in geruimen tijd, 80 tot 40 jaar, zou kunnen afdoen. De repeling zou dan ver moedelijk worden, dat Duitschland voor een dergelijk bedrag disoontabel papier uitgeeft. Het spreekt echter vanzelf dat de oommis sie van deskundigen in dit opzicht slechts een adviseerende stem .heeft en dat de be slissing bij de commissie van herstel ligt. ENGELAND. Engeland en Sowjet-Rusland. Londien, 8 Februari. Het kabinet wacht nog steeds op officieele berichtén uit Mos kou alvorens verdere stappen te doen in verband met de erkenning van Rusland. De hoofdvraagstukken die zullen moeten worden overwogen zijn: ten eerste de drie soorten van schulden: de leeningen van voor den oorlog, de oorlogsleenlngen etn de particu liere credieten, en in de tweede plaats de hangende politieke geschillen zooals de driemijlagrens In de Witte Zee en de pro paganda. Men hoopt dat het mogelijk zal zijn een voorloopige conferentie in de naaste toe komst te kunnen bepalen. De prins van, Wales breekt ztjn sleutelbeen. Looiden, 8 Februari. De prins van Wales heeft zijn sleutelbeen gebroken bij een vel van zijn paard. Lord Parmoor over de, positie van Duitschland. In een' rede aan een banket van Engel- echen en Oostenrijkers heeft Lord Parmoor, Lord President of the Oouncil in de nieuwe regeering, het ontbreken betreurd in den Volkenbond van „do groote zuster, de Dult- sche republiek, die den Oostenrijkers vriendschappelijk gezind is" en die, naar hij hoopte in de toekomst ook den Engeö- schen goedgezind zou zijn. Hij hoopte Duitschland te zullen zien onder de leden van den Volkenbond enr met hulp van Oos tenrijk en Engeland dezelfde verandering te zien ondergaan als over Oostenrijk is ge komen, zoodat Duitschland met het vooruit zicht van vrede en voorspoed verlicht zou worden van den last en de moeite, die er nu op drukken. DUITSCHLAND. Te Berlijn maakt het antwoord van Poin- oaré op de Duitsche nota inzake de Paltz een ongunstigen indruk. Men vindt, dat de Fransobe premier zich met een Jantje van Leiden van de zaak tracht af te maken en legt er den nadruk op, dat niet alleen Duit sche, doch ook onzijdige en zelfs gezagheb bende Ententegetulgen hebben geconsta teerd, dat de Franscben de separatistische beweging steunen. FRANKRIJK. Rumoerige tooneelen. Parijs, 8 Febr. In de Kamer had een hef tig debat plaats over een ameudement-Klotv, inhoudende dat op de bewapeningen nie bezuinigd' mocht worden. Dit amendemer. veroorzaakte een heftige en opgewonden dis cussie. Polnoaré verliet de zaal bij wijze var protest. Toen hij terugkwam, werd hem een ovatie gobracht De president bracht daarop artikel 1 in zijn geheel in stemming, waarbit Polmcaré 5 de quaestle van vertrouwen stelde. Het ai tlkel werd met 829 tegen 207 stemmen aar fj genomen. LUCHTVAART. In Zweden worden onderhandelingen ge veerd over een luchtvaartverbinding Londen Rusland vj n Zweden. Verder worden onderhandelingen gevoerd met de Junkermaatschappij in Duitschland over de levering van Junkermachines voor een route Stockholm'Leningrad via Hel- singfors. In Finland is groote belangstelling evenals in Rusland voor het.j)lan. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier. Bovengenoemde Kamer houdt een algemeene ledenvergadering in het Stadhuis te Alkmaar op Woensdag den 13en Februari 1924, des namid dags ten één ure. De agenda vermeldt o. m.: Ingekomen stukken, w. o.: Schrijven van het Ministerie v. Arbeid, Han del en Nijverheid, dat de begrooting der Kamer over 1924 is goedgekeurd. Bespreking in verband met de vergadering, gehouden op Maandag den 28en Januari Li met de Middenstandsbesturen van Schagen, Broek op Langend-ijk, Helder en Alkmaar, in welke vergadering aeze Vereenigingen verzochten: le. het adviesbureau voor den Middenstand onder te brengen bij de Kamer. (Tod. van den heer Schmalz). 2e. Den Minister van Waterstaat te berich ten, dat wjj ons standpunt blijven handhaven om te verkrijgen, dat door den gecentraliseer- den Postchèque- en Girodienst: a. geen rentevergoeding over het saldi der postrekening, b. geen Heffingen bij overschrijvingen wor den berekend. Het Ministerie te verzoeken om aan1 de Kamer een overzicht van de bedrijfsresultaten van de Ooöp. In- en Verkoopvereeniging „De Handels kamer" te verstrekken. Minstens tweemaal per jaar een bijeenkomst te houden door de Middenstandsvereenigingen in ons district met het Bureau dér Kamer ten einde meerdere samenwerking in de toekomst te verkrijgen. Uitgegane stukken, w. o.: Schrijven aan de Gemeente Alkmaar omtrent de weging aan de Waag. Adres aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid ter verkrijging eener soepeler toepassing der Arbeidswet (verlenging arbeids duur). Schrijven aan de Ned, Spoorwegen met voor gestelde verbeteringen in die Zomerdienstrege ling. Adres aan den Dir.-Generaal der Posterijen en Telegrafie met bezwaren tegen de vervan ging van de hulppostkantoren te Texel (de Waal, de Koog en Midden Eierland) door bestelhuizen. Arbeidsregeling, De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier heeft aan Zijne Excellentie den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het volgend schrijven gericht: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier heeft de eer Uwe Excellentie te berichten, dat zij, naar aan leiding van verschillende adressen, o. a. der Ka mers van Tilburg en Vlaardingen, vermeende eerst een onderzoek te moeten instellen naar de gevolgen der wettelijk» arbeidsregeling in ons district, alvorens aan ekking der genoemde adressen hare adhaes. kuigen. De Kamer heeft derhalve een enquête inge steld, waarop oirca 25 antwoorden zijn ont vangen. 'Hetzij or al of niet wordt geklaagd over wer keloosheid (al of niet tengevolge van de Arbeids wet), hetzij over malaise, er blijkt uit alle ant woorden duidelijk, dat een soepeler arbeidswet geving (verlenging van den arbeidstijd) van veel belang wordt geacht, omdat daardoor opleving ln zaken wordt verwacht. Slechte één bedrijf meldde, dat zij met voJJe capaciteit werkte! In verband' met het bovenstaande, vermeent de Kamer Uwe Excellentie te moeten verzoeken maatregelen te willen overwegen, die zullen lel den tot een dusdanige wijziging der Arbeidswet, dat deze meer ln overeenstemming zal zijn met de hedendaagsohe conjunctuur, die noodzakelijk eon opvoering van de arbeidsprestatie vraagt. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. VEREENIGDE STATEN. Sneeuwstormen. Ohlcago, 7 Febr. Een tiental personen zh omgekomen bij een nieuwe© blizzard, die a-1 Noordwestelijke en centrale staten geteisterd heeft. Chloago was drie uur lang geheel gt lsoleerd van het westelijk deel des lands op één telegraaflijn naar Des Molnes na. De uitvaart van ex-presldent Wllson. New-York, 7 Februari. Gedurende de plechtige begrafenis van ex-presldent Wll son te Washington, stonden te New-York op het Madlson Square-Garden-pleln 100.000 lieden met gebogen hoofd zwijgend te wach- tea Een minuut lang was het geheele be drijf van de wereldstad stop gezet, n.1. op het moment, dat te Washington de kist werd neergelaten in dien grafkelder. Woodrow Wilson Is als een particulier burger begraven. Om drie uur was een een voudige presbyteriaansche dienst voor hem gehouden, enkel bijgewoond 'door de naaste familieleden en intieme vriendea CHINA. Een overeenkomst tusschen Duitschland. en China Sjanghai, 8 Febr. De „North China Daily News" verneemt uit betrouwbare bron dat Duitschland etn China een overeenkomst hebben gesloten, volgens welke Duitschland aan China een oorlogsschadeloosstel'ling van 100.400.0000 dollar zal beialen. KORTE BERICHTEN. ]>e Üplomatloke beirekkingen tusschen Turkije en Rusland zijn, naar uit Konstan- tinopel wordt g meld, hersteld. Franpoisse, de nieuwe directeur-generaal van de Belgipdhe staatsspoorwegen, treedt vandaag in functie. Dan gaat tevens de pen sioneering en op wachfcgeldstelling van 78 hoofdaimlbtenaxeni in. Bij de verdere behandeling van de begroo ting voor Nederlandsch-Indlê bespreekt de heer Van Boetzelaar van Dubbeldam (o.h.) den geest onder het Marine-personeel en de geestelijke verzorging daarvan, die abso- j luut onvoldoende is. Spr. beveelt een een voudige oplossing aansteun van het parti- j culier initiatief. Thans worden proeven ge nomen met aanstelling van een Protestantsch en een Katholiek geestelijke te Soerabaya. Wat zullen die geestelijken echter kunnen doen Niet veel meer dan een enkel bezoek of een enkele preek. In de eerste plaats dient gezorgd voor aangename en gezonde ontspanning en afleiding. Er moet voor dit Sersoneel gewerkt worden ln den geest van e Y. M. C.,A.(Young MenChrlstian Asso- ciatlon). Hier te lande heeft zich nu een vereeniging gevormd om in door spr.'s be doelden geest in protestantsche richting te werken onder het Indisch Marine-personeel, in de eerste plaats te Soerabaya. Zij vraagt daarvoor f 15.000 subsidie. Als nu voor een dergelijke Katholieke vereeniging evenveel wordt gegeven, dan is men met f 30.000 klaar. Hij vraagt daarom een Memoriepost op de begrooting te willen plaatsen. De heer Scheurer sluit zich daarbij aan. Daarentegen acht de heer H u g e n- h o 11 z dit geld weggegooid. Overal, waar men christelijke tehuizen heeft opge richt, worden deze weinig of niet door het personeel bezocht. Men moet veeleer de organisaties-zelf ln den arm nemen, niet alleen de kleine christelijke organisaties, maar ook den grooten bond van Minder Marine-personeel en met die organisatiesin overleg treden omtrent hermeen op het gebied van de ontwikkeling personeel moet gebeuren. De minister De t f gevoelt zeer veel voor tegemoetko aan het werk, van particuliere zijde - -hernomen voor de geestelijke verzorging /an het personeel. Of daarbij de organisaties van het personeel behulpzaam zouden kunnen zijn, zal in Indië moeten worden overwogen door de Regee ring en den vlootvoogd. Een Memoriepost wordt op de begrooting gebracht. Van de rest valt te vermelden, dat de heer J. ter Laan een motie heeft ingediend, waarin hij herziening van de pensioenen der oud-gedienden voor 1920 vraagt, omdat hij de steunbedragen van totaal f 160.000, voor hen uitgetrokken, onvoldoende en in ieder geval maar een tijdelijke hulp vond. In Indië wordt reeds lang gewerkt aan een herziening en de genoemde steunbedragen waren slechts uitgetrokken, in afwachting dier herziening. De heeren F e b e r en Scheurer wezen er op, dat met de aan neming der motie de oudgedienden, waarom het hier gaat, toch niet gebaat zouden zijn. De motie kreeg slechts den steuu van de sociaal- en vrijzinnig-democraten, de commu nisten en den heer B oon. Tegelijk met de hoofdstukken der Indische Begrooting, is ook nog aangenomen een wijziging van de Indische Tariefwet, waarbij het invoer recht op sigaretten wordt verhoogd van f 100.tot f 150.per K.G. Deze wijziging zal een hoogere opbrengst geven van 1.5. mil- lioen gulden. MARINE-BEGROOTING 1924. Verschenen is de Memorie van Antwoord op heit Voorloopig Verslag over de Marine-Begroo- ting, waaraan wij het volgende ontleenen: Ofschoon de regeering zich, wat haar alge meen marinebeleid betreft, zou kunnen aanslui ten bij de in het Voorloopig Verslag tot uit drukking gekomen opvatting, dat men dit beleid belichaamd achtte in het De Regeèring staat blijkens dié verklaring op het standpunt, dat de verzorging onzer maritie me verdediging nadere voorziening eischit. Zij kan daaraan toevoegen zoodanige voorzie ning zonder wettelijke regeling niet mogelijk te achten, omdat: lo. de continuïteit in het marinebeleid voor zoover -technisch mogelijk het volgen van een bepaalde door de Volksvertegenwoordi ging goedgekeurde gedragslijn vordert: 2o. zoodanige gedragslijn ook noodig is ter verkrijging van den vasten en harmoniechen grondslag voor de personeel-organlsatie, een eerste elsch voor economische exploitatie, het geen te meer klemt omdat door den vooruitgang der techniek voortdurend hoogere eischen aan het personeel worden gesteld, specialiseering meer en meer toeneemt en dientengevolge aan tal, duur en kosten van dé noodzakelijke oplei ding steeds grooter worden; 8o. de gewijzigde staatsrechterlijke verhou ding tot Indië, op het punt der kostenverdeeling aan wettelijke regeling dezer materie de voor keur doét geven boven een regeling bij alge- meenen maatregel van bestuur, zooals tot dusver gebruikelijk. De Regeeriimg is derhalve voornemens spoedig een in te dienen. Aangezien het treffen van maatregelen ter genezing van het ziekteproces, dat 's Lands fi nanciën doormaken, door den loop der omstan digheden van zelf den voorrang heeft verkre gen, laat het zich aanzien, dat dit ontwerp-Vloot wet in dit zittingsjaar niet meer in openbare behandeling zal kunnen komen. Waar de Regee ring het niet verantwoord1 acht den achterstand, die thans in den aanbouw van voor de vloot on misbaar geacht materieel is ontstaan, nog meer te vergrooten, worden in een bijgevoegde Nota van Wijzigingen voorstellen gedaan, om daarin eenigermate te voorzien. Deze voorstellen gaan uit van een samenstel ling der vloot, zooals deze in hoofdzaak in het verworpen ontwerp-Vlootwet was belichaamd en omvatten:, a, het ln aanbouw-brengen van twee flot tielje-vaartuigen en twee bbrpedobootjagera van de ln het ontwerp-Vlootwet 1924 bedoelde typen voor de vloot ln Indië; b. de aanschaffing van zes verkennings vliegtuigen, ter gezamenlijke waarde van 650.000, voor den verkennlngsdilenst in Ne derland, ter vervanging van door ouderdom min der gevechtswaardilg geworden luchtvaartma- terleel Wat de flottdeljevaartuigen en torpedöboot- jagers betreft, te uitgetrokken een eerste -ter- mijn, groot reep. f 1.275.000 en 1.725.000, waarvan volgens de thans geldende regeling de helft ten laste der Indische begrooting aan de middelen ln Nederland wordt vergoed, zoodat feitelijk 1.500.000 ten laste der Staatsbegroo ting terugkomt. De totale kosten van aanschaffing, geheel ge reed voor den dienst, worden voor een flottielje- vaartuig geraamd op 8 mlllloen en voor een torpedojager op 4.750.000. Eerstgenoemd1 type van schip zal worden gebouwd volgens een ont werp gemaakt aan het Departement van Marine; voor de torpedobootjagers, omtrent welker con structie hier te lande nog geen ervaring is op gedaan, zullen plannen van bekende buitenland- sche bouwmeesters worden gevraagd. Het ligt echter in de bedoeling, dat de bouw van de vier aangevraagde schepen ook voor zoover zulks voor de o-nderdeelen mogelijk te hier te lande zal plaats hebben, hetgeen een be langrijke opdracht voor onzen kwijnenden scheepsbouw en machine-industrie zal bete©- kernen. Tenslotte wordt nog aangevraagd1 een bedrag van 1000, als begintenmijn voor dien bouw van Ook voor dit vaartuig, waarvan de kosten van aanbouw geraamd worden op 5.500.000, zal met een bultenlandsche firma gecontracteerd moeten worden, met dien verstande, dat de bouw zelf hier te lande zal moeten geschieden. Van het aangevraagde bedrag zal eveneens de helft' uit de Indische middelen aan die in Ne erland worden teruggegeven. Bjj de raming van het in de Memorie van Ant woord op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting; ge noemde op de defensie-uitgaven te bezuinigen bedrag van 121/* milidoen gulden is gerekend op omstreeks de helft voor de Marine. Ten einde dit bedrag te verkrijgen zal de re geering alles doen om een spoedige invoering van Ihet beginsel, dat elk deel der vloot haar eigen personeel krijgt-, zooveel mogelijk te be werkstelligen. Het- ligt in de bedoeling der regee ring daartoe een interdepartementale oommissie te benoemen, met vertegenwoordigers der De partementen van Marine, Koloniën en Finan ciën» teneinde de regeering voor te lichten op welke wijze de splitsing in twee marine-perso neelsorganisaties zoo spoedig mogelijk tot uit voering zou kunnen worden gebracht. In afwachting van een en ander is de Minister echter bereids met zijn ambtgenoot van Kolo niën in overleg getreden over een dadelijke wij ziging in' de recruteermg en opleiding van irt Indië benoodigde categorieën van personeel, die geen bepaalde marine-opleiding in Nederland1 noodiig hebben, waardoor een niet-onaanzien lijke bezuiniging kan worden verkregen. In verband- hiermede zal het gebruik in Indië van dienstplichtig-, reserve- en inlandSch per soneel ten krachtigste worden bevorderd!. De uitgesproken meening, dat het Departe ment omslachtig en bureaucratisch zou zijn georganiseerd, heeft den Minister zeer be vreemd, omdat hem meermalen te gebleken, dat degenen, die daadwerkelijk met die organisatie aanraking verkregen, tot een geheel -tegengestel de opinie kwamen. Met beslistheid moet voorts worden ontkend, dat- voor den omvangrijken en belangrijken werkkring der afdeeling Materieel de bezetting te groot- zou zijn. Dok kan naast- en boven de locale staven in de oommandementen der marine een algemeene staf aan het Departement niet worden ontbeerd. De Minister zegt voorts die verzekering te kunnen geven, dat een streven naar beperking bij de bezetting v&n het personeel wel degelijk bij hem voorzit en op verschillende wijzen tot uiting is gekomen. Waar door de bestaande Vlootcommissie dit vraagstuk bovendien reeds onder de oogen is en zeker nog nader zal worden gezien, te van den Minister de instelling van een commissie van onderzoek, als dioor eenige leden gewenscht, niet te verwachten. In verband met het aantal ln dienst zijnde en opgelegde schepen, meent de minister, dat het aantal commandeurs en de sterkte van het toe zicht voerend personeel niet te groot is. Aan de grief van verscheidene leden dat Bij het bepalen van de sterkte in de verschil lende korpsen en rangen moet worden uitge gaan van hetgeen voor het bemannen van een vloot van een bepaalde samenstelling noodig te. Het ontwerp-Vlootwet gaf hiervoor de richting aan; zoolang door het ontbreken van een bepaal de vlootsterkte de vaste baste voor een goede personeelsorganisatie wordt gemist, zal zich zulk een klacht kunnen herhalen. heeft geregeld en voor zoover mogelijk rekening houdende -met die wisselende marktwaarde, plaats. Mede rekening houdende met de reeds be langrijk verminderde sterkte onzer marine, acht de minister aanbouwvacantie ten eenenmale on verantwoord. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat men op den duur het zuinigst uit te met geregelden aanbouw volgens een vast plan. Het besef van de absolute noodzaak tot bezui niging heeft geleid tot inkrimping van het Ma rinestation te Vltesingen en opheffing in vre destijd van het oommandement der marine te Middelburg, waaronder ook Vlisslngen ressor teert. De minister verklaart, dat met de defensie- belangen van de in den laatsten oorlog uit een strategisch oogpunt zeer belangrijk gebleken Zeeuwsche stroomen voldoende rekening te ge houden. Ook met het oog op defensiehelangen komt het den minister voorshands niet doelmatig voor, van de werf Hellevoetsluis geheel afstand te doen. Door de voorgenomen, en reeds gedeel telijk aangevangen Inkrimping van de werf te Uellevoetslute wordt gerekend op een globale besparing van 80.000 per Jaar. Door de over brenging van den magazijn voorraad van Am sterdam naar Willemsoord wordt een verminde ring aan uitgaven bereikt van ongeveer ƒ76.000 en door de overbrenging van het torpedo-atelier een besparing van ruim 40.000 per Jaar. Ook door den- minister wordt de lange duur van den bouw der kruisers „Java" en „Suma- tra" betreurd. Het laat zich aanzien, dat de op levering der thans in aanbouw zijnde onderzee- booten binnen aanmerkelijk kortoren tijd zal ge schieden dan die der vorige. Het oordeel van sommige leden, dat aan het verlangen van het machlne(kamer)personeel om den naam machlnedrijver te veranderen in ma chinist gereedelljk zou kunnen worden voldaan, wordt niet door den minister gedeeld. voor het personeel acht de minister zeer noodig; zij zal -echter billijkheidshalve eerst aan de orde komen, wanneer dit voor het geheele Rijksper soneel noodzakelijk wordt geacht. Door samenvoeging van de adspirantenschool te Dordrecht met het Kon. Instituut voor de Marine te een bezuiniging verkregen van 38.400. Voorts zal aan loonen 16.000 minder noodiig zjj-n dan is geraamd, terwijl 81.000 wordt be spaard voor soldij en voeding van de beman ning van Hr. Ms. „Bonaire", welke als loge- mentsschool behoorde tot de adspirantenschool. Over de diensten van deze bemanning wordt thans elders beschikt De post voor te verminderd met 87.886, omdat in verband met de niet-toislandkomir? van de Vlootwet 1924 het aantal in 1924 a- te nemén adelbor sten ;s teruggebracht van 70 op 36. Opheffing van de omstandigheden niet in overweging wonden- ge nomen. Verplaatsing van de nieuwe Bezuiniging op de uitgaven voor de genees kundige verzorging van gezinsleden van mili tairen zal nader worden overwogen. Het te juist, dat het blad „De Vrijdenker" aan boord van schepen en bij inrichtingen der zeemacht te verboden, en wel wegens het bevat ten van bijdragen van anti-militaristische strek king. Het ligt ln de bedoeling om in 1925 geen gel-1 den meer aan te wagen voor subsidie aan die marine-sportvereeniging „Zeemacht". De instelling van een Raad Van Beroep, waar toe het loodspersoneel zich in geval van ernstige bestraffing kan wenden, is sedert het optreden van dfen minister in overweging. lIn verband met eenige andere opmerkingen geeft de minister nog als zijn meening te ken nen, dat de behoefte aan een afzonderlijken bouwkundigen dienst van het loodswezen vast staat. Het is gebleken, dat aan den tijdelijk opge heven Kanaaldienst van het Loodswezen in het 4e/5e district (Rotterdam) geen voldoende be hoefte bestaat om de zeer hooge, jaarlijks terug- komendé uitgaven aan zulk een dienst verbon den, te rechtvaardigen. De Kanaaldienst zal daarom, althans in zijn ouden vorm, niet weder worden ingesteldi, en de kustdienst voor den Nieuwen Rotierdamschen Waterweg definitief worden opgedragen aan de te Maassluis gesta- tionneerde vaartuigen van dfen opgeheven Ka naaldienst. Het ligt niet in de bedoeling de zellloodsvaar- tulgen van Hellevoetsluis naar Rotterdam te verplaatsen. Begrootlng van Financiën. Aan de Memorie van Antwoord ontleenen wij het volgende: De minister te bereid een regeling te ontwer pen, krachtens welke voor gewezen ambtena ren, voor wie de regeling van het pensioen bul ten hun- schuld ernstige vertraging ondervindt, de gelegenheid wordt geopend' uit het Pensioen fonds een voorschot op hun pensioen te ont vangen. De huidige regeling van- de predikantstracte- mehten wortelt in de bestaande finanoieele ver houding tusschen Kerk en Staat. «Zoolang der-i onveranderd blijft, Is het ultizlcht op wijziging dier regeling, naar het den minister voorkomt, uitermate gering. Drankwet Aan de Memorie van Antwoord wordt ont leend, dat de voorstellers niet kunnen Inzien, dat vernieuwde lndlenlna van een te voren verwor pen voorstel in strijd zou zijn met goede parle mentaire gebruiken. De stelling, dat drankbestrijding moet steunen op zedelijke overtuiging en dat dwang bier niet het gewenschte middel ls, kunnen de voorstel lers goeddeels onderschrijven, doch juist ln verband daarmede wordt het stelsel van plaatse lijke keuze aanbevolen. Staatsbegrooting Hoofdstuk IX .(Waterstaat). Omtrent de autobussen deelt de minister mede, dat dteze als openhaar vervoermiddel aan de wet van 23 April 1880 onderworpen- zijn. Omtrent een ontwerp tot aanvulling van dei: algemeenen maatregel van bestuur, -ten einde scherpere keuring te verzekeren en overlading tegen te gaan, te bereids het gevoelen der -pro vinciale bestturen gevraagd. Op dfen voorgrond schijnt te moeten komen de vraag, of autobussen, hoe nuttig zij ook als aan- en afvoermiddel van spoor- en -tramwegen) en voor afgezonderd liggende plaatsen kunnen zijn, desniettemin behooren te worden geweerd, voor zooveel zij als schadelijke mededingers tegen spoor- en tramwegen optreden. De minister meent, dat vooral ten aanzien van dergelijke belangrijke vragen het verslag van deze commissie dient te worden afgewacht. De plannen en een begrooting van kosten voor een nieuw zijn- inmiddels opgemaakt. De kosten zijn in-tus- schen zoo aanzienlijk ƒ436.000 ineens en 40.000 per jaar verhoogde exploitatiekosten dat a-Heen, indien door de gemeenten Amster dam en Zaandam in belangrijke mate wordt bjj- ontwerp- Vlootwet, meent zij, nu dit ontwerp in de Tweede Kamer geen meerderheid heeft kunnen vinden, aan haar bij monde van dfen voorzitter van den Mi nisterraad op 15 Januari JJ. in de Tweede Kamer afgelegde verklaring nog een en ander te moe ten toevoegen. nieuw ontwerp-Vlootwet een onderzeéboot-mljnetilegger voor de vloot in Indië. Bezuiniging. Departement van Marine. te veel personeel van hoogen rang wordt gebezigd voor werkzaamheden van een- vou|digen aard, waardoor ln' verhouding tot den gepresteerden arbeid veel- te hooge salarissen worden betaald, werd door den minister volle aandacht geschonken. De gewraakte toestand is evenwei zeer verklaarbaar. Opruiming van onbruikbaar materieel Opheffing station te Vlisslngen. Werf te Hellevoetsluis. - Materieel. Personeel. Herziening van de bezoldlgtngs- penslonneeringsregeling en opleiding der adelborsten Hoogere Marine Krijgsschool zou aan de organisatie op den duur ernstige schade toebrengen en kan zelfs in de huidige matrozenopleidlng van Gorinchem naar elders zou, naar het oordeel van den minister, niet in het financieel belang van het land zijn. Loodswezen. Personeels belasting. De woningbelasting blijkt, alles bijeengenomen-, sterk progressief te zijn en de minister ziet geen reden om de -pro gressie -nog -te versterken. Afdoening van pensioenaanvragen. De minis ter kan niet ontkennen, dat er reden- te tot klacht over dfen- in sommige gevallen langzamen gang van zaken bij den Pensioenraad. Vervroegd ouderdomspensioen. Tegen uit breiding van het aantal betrekkingen, waaraan uitzicht op vervroegd ouderdomspensioen te ver bonden, bestaat bezwaar. Nooduitkeering aan gemeenten. Aan den wensch van die leden, die de voor 1921 en 1922 vastgestelde regeling van de nooduitkeering aan gemeenten- ook voor volgen-de jaren bestendigd zouden wenschen te zien totdat een nieuwe defi nitieve regeling van de financdeele verhouding tusschen bet Rijk en de gemeenten zal zijn tot stand -gekomen, kan- dfe minister geen gevolg geven; de uiterst zorgelijke toestand van 's lands financiën zou niet toelaten de staatsbegrooting, welke thans reeds zulk een aanzienlijk tekort aanwijst, nog met een dergelijke uitkeering extra te belasten. Staatsloterij. De minister is eveneens van meening, dat het wenschelijk te de staatsloterij af te schaffen. Een wetssntwerp, hetwelk die afschaffing op geleidelijke wijze beoogt, te in voorbereiding. Flnancteele verhouding tusschen kerk en staat. Zooals reeds ten vorigen jare medege deeld!, bestaan er naar het oordeel der regeering geen grondwettelijke bezwaren tegen de alge- heele losmaking van den finanoleelen band tus schen kerk en staat. De moeilijkheid te vooral gelegen ln de omstandigheid^ dat het niet vast staat, welk orgaan- als het rechthebbende op de gekapitaliseerde gelden moet worden -beaat- woord. Rtjkstnkoopbureau. Omtrent de werking van dit bureau wordt medegedeeld', dlat de verkregen resultaten totdUsver alleszins beantwoorden aan de' verwachtingen, welke daarvan worden ge koesterd Voorstel-Rutgers tot wijziging der Drankwet. Uit de Memorie van Antwoord. stoow.pontveer nabij de Hembrug UU UJJ-

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9