PU ROL GELD! GELD! Eerste Blad. Nr. 5830 52e JAARGANG Donderdag 14 Febr5.37 aar. Vrijdag 15 5.40 mS999S9~—595H—HH-"9 BUITENLAND. De maritieme conferentie te Rome, Naar de Neue Freie Press (Weenen) uit Roane verneemt, zouden de Ver. Staten ge weigerd hebben deel te nemen aan de con ferentie voor de ontwapening ter zee,te Rome, zelfs in offioieuzen vorm, daar zij niet met vertegenwoordigers van de sowjet-regee- ring wiliem samenkomen. FRANKRIJK EN ENGELAND. De correspondent van de N. R. Orfc. te Parijs meldt: Tegenover MaoDonaïd's verklaring, in het Lagerhuis afgelegd, vallen de linker en rech ter bladen scherp uiteen, terwijl de groote informatiepers daartusschen het midden houdt. De eersten zijn heel tevreden met de vriendelijke woorden aan Frankrijks adres, vooral om de openhartigheid, die er uit spreekt, in tegenstelling met de speldeprik- ken van Curzon. MacDonald's program is het hunne, waar hij toenadering tusschen beide landen, de opdracht aan den Volken bond om de huid'ge geschillen te beslechten en ontwapening nastreeft. Dit zijn even vele redenen voor de nationalisten om tegen hem te waarschuwen. Zij vreezen, dat Frankrijk daarbij het kind van de rekening wordt. Ook zij wenschen vernauwing van den entente met Engeland maar dan moeten de conces sies van weerskanten komen. DUITSCHLAND. Naar in parlementaire kringen verluidt, is er geen overeenstemming bereikt tusschen de partijen over een der gewichtigste pro blemen van de noodverordening voor de be lastingen, namelijk over de valorisatie der hypotheken. Er schijnt geen uitzicht te be staan, dat er in den Rijksdag een meerder heid van twee derde in deze kwestie zal te verkrijgen zijn. Het is nog steeds niet zeker, wat de plan nen der rijksregeering ten aanzien van den staat van beleg zijn, schrijft de Demokra- tigche Zeitungsdienst. Eenigen tijd geleden scheen ze tot een spoedige opheffing ge neigd, doch de laatste dagen moet ze tot an dere gedachten gekomen zijn, vooral omdat ze den staat van zaken in Beieren minder dan ooit vertrouwt. Ook in Noord-Duitsch- land doen zich trouwens zorgwekkende ver schijnselen voor onder de landbouwende be wolking, die moppert over de hooge belastin gen. Communistische actie. Volgens een bericht uit Brunswijk zijn daar stukken in beslag genomen, waaruit blijkt dat de communistische Centrale van Duitschland voor het geheele rijk een actie voorbereid had onder het parool: ;JRedt den achturendag, tegen den uitzonderingstoe stand en tegen den verplichten1 arbeid van de werkloozen". Onder dit parool wil men, wat men noemt, bezit nemen van de politie ke maóht", hetgeen in de praktijk wel neer zal komen op het uitlokken van relletjes door het uittarten van de politie. De oom- imlssarls van de politie te Brunswijk heeft verzekerd, dat hij met de plannen van de oominunisten volkomen op de hoogte is, en dat men niet zal nalaten om de actei dade lijk te onderdrukken. Ook te Berlijn wordt te bevoegder plaatse verklaard, dat men de plannen der commu nisten kent en alle (maatregelen reeds heeft getroffen om de orde te handhaven. In deze uitlatingen ligt natuurlijk een bevestiging opgesloten van het bericht, dat aan commu nistische zijde plannen', als boven aange duid, bestaan. Te Koningsbergen zijn 85 communisten gearresteerd, die voornemens waren deel te nemen aan een groote betooging, die mor gen zou plaats hebben. Ook ln ander plaat sen ls men op het spoor gekomen van plan nen tot het houden van groote betoogingen. FEUILLETON. door ELEANOR H. PORTER. 45) „Maar, wie is hij?" „Nu, om te beginnen: is hij op Mellicent verliefd." „Dat behoeft u mij niet te zeggen, want ik heb hom en Mellicent gezien." „Oh!" Juffrouw Maggie glimlachte begrij pend. „Wat ik echter weten wil is, wie hij is?" „Hjj is een jongmemsch, dat Mellicent van dén zomer ontmoet heeft. Hij' speelt viool en zij heeft hem op eenlge uitvoeringen bege leid. Dat is hun eerste kennismaking ge- woest. Hij is de zoon van een dominee, die dicht bij het kamp woonde en bij wien de meisjes ter kerke gingen. Ik geloof, dat 't een flinke jongen is. Hij heeft 't erg te pak ken, dat is zeker. Hij is dadelijk naar Hiller- ton gekomen en werkt nu op het kantoor van Hammond's hypotheekbank. Dus u ziet, dat hij 't ernstig schijnt te meenen." „Dat geloof ik inderdaad. Op het eerste 8< zlcht beviel hij mij uitstekend." »Ja, ,mij ook.Maar ik geloof, dat baar noeder er niet mee ingenomen is." „Wat bedoelt u?" Maakt ze bezwaren?" 0ker- Zij zegt, dat hij nog erger is dfin ®ri Pennock, want hit beeft heelemaal geld.- De separatistische beweging. Volgens de „B. Z. am M." gaat de ontbin ding der separatistische heerschappij in de de Palts thans verrassend snel in haar werk. In alle steden der Palta is de Duitache politie weder gewapend en daardoor in staat de zuivering der openbare gebouwen met kracht te doen geschieden. Bloedige botsing met separatisten. De vertegenwoordiger» der burgerij van Pir- masens stelden Dinsdag den separatisten, die zich in het Bezirksamt bevonden, een ultimatum, inhoudende, dat het gebouw des middags 5 uur door separatisten moest zijn ontruimd en dat zij dan de stad moesten verlaten. Toen de separa tisten aan dezen eisch niet voldeden, begaf de burgerwacht zich naar het gebouw, waar een verwoed1 gevecht ontstond met de separatisten, die over een ruimen voorraad' munitie beschik ten. De burgerwacht werd door de brandweer gesteund. De „Selbstschutz" begon des avonds een stormloop op het regeeringsgebouw, dat door separatisten was bezet. De aanvallers werden beschoten. Daarop werd het gebouw door de be volking met benzine begoten en in brand ge stoken. De vlammen laaiden hoog op en ver lichtten 't nachtelijk strijditooneel. Alle klokken in de stad luidden en de geheele bevolking be vond zich op straat. De wanhoop maakte zich van de separatisten meester. Elke tegenweer was vergeefsch en daar ook de Fransche hulp, waarop men had gehoopt, wegbleef, staakten de separatisten ten slotte het vuren en verzochten hun leven te sparen. De bevolking kende echter geen erbarmen en sloeg eiken separatist, die vluchtend voor de vlammen het gebouw verliet, dooch Met brandWeerladders klom men naar de bovenste verdiepingen om de separatisten in hun schuilhoeken op te zoeken. In het branden de gebouw werd man tegen man gestreden. Van de 40 separatisten, die zich in het Bezirksamt bevonden, zijn er 28 öf in de vlammen omge komen öf door de verwoede bevolking gedood. In KaiserSlautern hebben zich Woensdagmor gen dergelijke tooneelen afgespeeld. i Sedert 8 uur is ook daar het Bezirksamt on afgebroken door de bevolking bestookt. De klok ken riepen allen tot den strijd1, alle zaken, fa brieken, winkels en zelfs de scholen waren den ganschen dag gesloten. Nadat reeds aan beide zijden vele dooden wa ren gevallen, traden de bezettingsautoriteiten op en zetten het plein en het Bezirksamt, waar zich niet alleen het hoofdkwartier der separatis ten, maar ook de zetel van het Fransche dis- trictsbestuur bevindt, af. Een delegatie uit de burgerij begaf zich naar den Franschen plaatse- lijken. commandant en esichte den aftocht der separatisten, daar anders alle bedrijven zouden worden stopgezet. De commandant behield' zich zijn beslissing voor. De beweging onder de bevolking om zich zelf te helpen schijnt zich ook over andere plaatsen in de Palts uit te breiden. Op het oogenblik is het echter moeilijk nauwkeurige berichten te ontvangen. ENGELAND. De rede van MacDonald. Het Lagerhuis kwam Dinsdag bijeen om de verklaring der Arbeidersregeering inzake haar politiek te hooren. De ministerieele banken waren dicht bezet met arbeidersieden. Het Huis en de galeriien waren stampvol; er waren meer afgevaardigden dan er konden zitten, terwijl de tribunes van de pers en de genoodigden tjokvol waren. De mi nisters zaten vlak op elkaar, haast op elkander's knieën, op de eerste bank. Dicht tegen elkander gedrongen zaten eveneens in de voorste linker- bank de leden van het gevallen kabinet. Naar aanleiding van een motie tot verdaging legde MacDonald een politieke verklaring af. Hij verklaarde, dat de regeering niet zou aftre den, tenzij zij in het Lagerhuis zou worden ver slegen op gewichtige vraagstukken of op begin- seiquBesties, of tenzij een votum van wantrou wen tegen baar zou worden uitgebracht. Omtrent de binnenlandsche politiek verklaar de MacDonald1, dat de regeering trouw zou blij ven aan de sociale maatregelen, in de Troonrede vermeld en een politiek zou volgen, die er op berekend was vertrouwen te wekken. Het wo ningbouwplan der regeering streefde naar de afschaffing van goedkoope woningen, die kon den worden verhuurd tegen redelijke huren. Wat de werkloosheid betreft zou de regeering haar pogingen conoentreeren ten eerste op het herstel van den handel met behoorlijken onder stand van de werkloozen gedurende het tijdperk van herleving van den handel. De landbouw zal worden gesteund met leeningen of waarborgen. Ingezonden mededeellng. „Geldl" zeide de heer Smlth, ten' hoogste verbaasd. „U wilt toch niet zeggen, dat zij 't op geld zal laten afspringen, wanneer Mellicent wer kelijk van hein houdt? Het ls nog niet eens een jaar geleden, dat zij zelf er aanmerking op maakte, dat mevrouw Pennock hetzelfde deed ten opzichte van haar zoon Carl en Mellicent." „Dat weet ik," knikte juffrouw Maggie. „Maar ze schijnt dat vergeten te zijn." „De rollen schijnen ditmaal omgekeerd te zijn." „Het lijkt zoo." „Hm!" bromde de heer Smith. „Ik geloof echter niet, dat Jane hen nog veel in den weg gelegd heeft. Zij zijn pas thuis, ziet u, en zij heeft het net ontdekt. Maar, zij heeft mij gezégd, dat zij 't geen oagenblik wil laten doorgaan. Zij heeft an dere plannen voor Mellicent." „Zou ik mij misschien met dingen be moeien, die mij niet aangaan, wanneer ik vraag, welke die plannen zijn?" vroeg de •heer Smith bescheiden. „U weet, dat ik ln juffrouw Mellicent erg veel belang stel." „U is ln het geheel niet onbescheiden, 'integendeel ik stel uw belangstelling erg op prijs. Misschien kunt u een oplossing voorstellen," zuchtte juffrouw Maggie. „De kwestie is deze. Jane wil, dat Mellicent met HIbbert Gaylord trouwt." „God bewaar* me. Ik heb dien jongen Gray slecht» eenmaal ontmoet, maar ik geef meer voor zijn pink dan voor een wagon lading Gaylords, flapte de heer Smlth er uit. Jk ook," «tarnde juffrouw Maggi» tos. Phorm. Fflbriek A. Mijnhardt - Zeist MacDonald hieldi zich vervolgens bezig met de buitenlandSche zaken. Hij zeide, dat onder de conservatieve regeering de betrekkingen met Frankrijk in een richting gingen, die in de toe komst oorlog zou hebben beteekend. Het was zijn eerste teak, een gezonder atmosfeer te scheppen, waarop Poincaré onmiddellijk harte lijk antwoordde. De Britsche diplomatie moest, oprecht en openhartig zijn en Frankrijk sympa thiek tegemoet treden en wanneer daarop door de anderen in gelijken geest werd geantwoord, had Frankrijk van de Britsche politiek niets te vreezen,. Wij. mogen het al niet eens zijn met Alles wat het doet. wij verlangen niet dat het aan al onze wenschen gehoor geeft, aldus MacDo- rtltï, doch er d'ent tusschen ons mets anders te zjjn "ten goede wil, eerlijke behandeling en op rechtheid. Wij moeten problemen als het scha- dévergoedingsvraagstuk en het Ruhrvraagstuk. bezien uit het gezichtspunt van Frankrijk, Groot-Britannië en Europa en alles doen om een bevredigende overeenkomst te vindien. Vóór alles moeten wij beiden ons in de herinnering prenten, dat de tijd een. zeer tragischen wed- loon met ons houdt. MacDonald besloot met te zeggen, dat Poin caré noch hijzelf zich eenige illusie maakten met betrekking tot de teak van verzoening en oplos- s'ng, doch zoo zij voortgingen in den geest-, die was geschapen, Frankrijk en Groot-Britann'ë vóór het e:nd van dit jaar van ganscher harte samenwerken met de andere landen van Europa tot het in het- leven roepen van de voorwaarden voor een Europeesebe schikking. Hij zeide wat de erkenning van Rusland be treft, dat deze had plaats gehad met de volle in stemming van zijn teollega's. Hij was voorne mens naar Moskou een- volledige lijst te zenden van alle bestaande moeilijkheden, voor zooveel zü bij het denartement van butteniandsche za ken bekend waren. Baldwin verklaarde, dat MacDonald geloofde, dat hij door het ten toon spreiden van een geest van redelijkheid geheel Europa kon buigen naar Engeiand's wil, doch men zou de redelijkheid wel eens kunnen overdrijven zonder de recht matige belooningen daarvoor in te oogsten. (Toejuichingen bij de oppositie). De toestand was verbeterd, doch MacDonald zette eenvoudig de politiek voort, die gedurende de laatste twaalf maanden consequent was gevoerd. Asquith, die daarna aan het woord' kwam, be weerde dat het meerendeel der voorstellen van het binnenlandsche politiek program der regee ring terug was te vinden in het verkiezingspro gram van de partijen, die zich thans in de oppo sitie bevonden. Hij wijdde een bespreking aan dén bestuurs maatregel van den minister van gezondheid, waarbij de beperking werd ingetrokken ten aan zien van het bedrag aan uitkeering, dat de plaat selijke autoriteiten aan armlastige personen kunnen uitkeeren, en eveneens de straffen wer den kwijtgescholden, krachtens deze beperking door het armbestuur van Poplar opgelegd. Hij zeide, d'at indien de regeering dezen maatregel niet herzag, het uitgesloten was, dat het Lager huis er zijn goedkeuring aan zou hechten. Deze zinspeling op de omstandigheid, dat der regee ring bij de aanstaande discussie over dit onder werp wel eens een- nederlaag zou kunnen wor den toegebracht, werd bij' de conservatieven en liberalen met gejuich ontvangen. Na het debat werd een motie van de conserva tieven, waarbij' de instelling van een commissie van onderzoek naar de beste manier om de En gel sche industrie te vrijwaren tegen buiten- landsche mededinging werd aanbevolen, ver worpen met 290 tegen 108 stemmen. De libera len stemden met de labour-leden. De vlootbasls te Singapore. In het Engelsche Lagerhui» «telde de af gevaardigde Kenworthy de vraag of de re geering voornemens is nieuwe uitgaven te doen om te Singaipore droogdokken te doen plaatsen ten behoeve van slagschepen. Ammon, de parlementaire secretaris der Admiraliteit antwoordde, dat hangende het onderzoek van het geheele plan door de re- „Maar Jane.nu, Jane denkt er anders over. Om te beginnen ls zij er zeer mee ge vleid, dat Gaylord zooveel attenties aan Mel licent bewijst.des te meer, omdat hij Bessie oh, neem mij niet kwalijk Ellza- beth voor haar links laat liggen." „Dus juffrouw Ellzabetih ls ex ook bij be trokken?" „Erg ook. Dat is een van de redenen, waarom Hatti zoo naar meer geld verlangt. Zij wil kleeren eii juweelen voor Bessie koo- pen, zoodat zij met de Gaylords mee kan doen. U ziet, er is geen waarom of er is een daarom." „Dat zou ik ook zeggen." „Voor zoover ik 'kan zien, was de jonge Gaylord Bessie's trouwe aanbidder totdat Mellioent op 't tooneel verscheen. Toen had hjj alleen ooigen voor haar, iets wat Bessie en haar moeder niet weinig hindert. Bijna den geheelen zomer waren zij te zamen en ik geloof, dat Hattie dacht, dat het spel ge wonnen was, maar nu zij' in Hillerton terug is vliegt-hij weer naar Mellicent." „En Mellioent?" Juffrouw Magigie's oogen keken bezorgd. „Ik begrijp Mellicent niet. Ik geloof van .neen, Ik weet, dat zij van dien jongen Gray houdt. Maar.nu, ik kan 't wel zeg gen ook, zij is altijd klaar om op een vree- selijke manier te flirten, met HIbbert Gay lord ofof met wien ook. Ik heb gezien hoe ze met u op de laatste kerstmispartij flirtte." Juffrouw' Maggie's gezicht was vuurroof geworden. De heer Smith begon hartelijk te lachen. „Maakt u maar niet bezorgd, juffrouw Maggie. Al» zij met d«n jongen Gaylord en geering dergelijke uitgaven niet zullen wor den gedaan en dat aan de autoriteiten te Singapore order is gegeven, geen toezeggin gen dienaangaande te doen. De berging der Dultsche oorlogsschepen bij Scapa Flow. Gemeld' wordt, dat met de Britsche admirali teit een contract is geteekendi voor de berging van het grootste gedeelte der Duiitsche slagsche pen, welke bij Scapa Flow tot zinken zijn ge bracht. Dit zal het grootste bergingswerk wor den, dat ooit is 'Uitgevoerd. ZUID-SLA VTE. Malversaties met oorlogsbuit Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Oom- missie, die een onderzoek had in te stellen naar de malversaties die met den oorlogs buit is gepleegd, haar rapport heeft uitge bracht, hetgeen ertoe geleid heeft, dat veer tig personen in staat van beschuldiging zijn gesteld. Deze behoorden tot een organisatie, die stelselmatig nieuw bruikbaar oorlogs tuig bij' wagons over»de grens bracht en verkocht, met name in het Zuiden van Servië bij Prilep en Gradsko. Op deze wijze verdwenen onder meer de geheele kabel- spoor, die de Duitsohers tijdens de bezet ting daar hadden aangelegd. De Oommissie kan op grond van het materiaal waarover zij beschikt, vaststellen, dat de Zuid-Slavi sche staat een schade lijdt van 26 millioen dinar. Zij spreekt echter tegelijk de over tuiging uit, dat de werkelijke schade in de honderden millioenen loopt, 'hetgeen echter niet met de stukken in de hand te bewij zen is. VEREENIGDE STATEN. Het petroleum-schandaaL De Senaat had met 47 tegen 34 st. aange drongen op het aftreden van den minister van marine, Denby. De vorm, dien het lichaam daarvoor koos was een resolutie, ge richt tot president Coolidge. Men weet echter dat Denby van te voren had verklaard niet te zullen aftreden, wat feitelijk wel vreemd is, want op den duur kan de Senaat hem en ook aan de geheele regeering het leven zoo zuur maken, dat hij wel moet aftreden. Mi nister Denby stelt zich eenter op het stand punt dat hij aan het gebeurde met de petro- leum-terreinen, die in handen waren ge speeld van Sinclair en Doheny, geen schuld heeft gehad en hij zulks ook in het Congres of voor de commissie van enquête uit den Senaat op voldoende wijze kan aantoonen. Thans is een nieuw element in het geschil gekomen, doordien president Coolidge een officieele verklaring heeft uitgevaardigd, waarin hij de Senaats-resolutie van zich af schuift en zich op het standpunt stelt dat die resolutie inbreuk maakt op het preroga tief d'es Presidenten, die immers zélf en al leen de ministers benoemt of ontslaat. Het optreden van de Kn Klnx Klam De herrie van Herrln. De oorrespondent van de „Daily Mali" te New York meldt nadere bijzonderheden om trent het gebeurde te Herrin, ln het graaf schap Williamson ln den staat Illinois. On geveer een maand geleden was de Ru Klux Klan met den hoofdambtenaar voor het drankverbod, Glenn Young, een krach tige campagne begonnen tegen het drank- smokkeien. Gemaskerde mannen deden in vallen in tientallen particuliere woningen, brandden clandestiene kroegen tot den grond af en arresteerden 150 burgers van Herrin. Een contra-organisatie, die zich de Knlghts of the Flamlng Cirole noemde, ver scheen ten tooneele, als verdedigster der persoonlijke vrijheid. Zij omvatte den mayor van Herrin, Anderson, den Sheriff, Calllgan en den deputy-aheriff Layman, terwijl de Ku-Klux-Klan-mannen onder leiding ston den van den vrederechter Cagle, het hoofd der politie John Ford en den heer Young. Terwijl de ridders van den Vlammend en Cirkel Vrijdag vergaderden, drongen1 leden van de Klan, door politie vergezeld, het lokaal binnen en arresteerden verscheiden sprekers onder verdenking van drankamok- keten Het volgende oogenblik viel de heer Cagle, die aan den Ingang van de deur stond, dood neer met een1 kogel ln het hoofd. De deputy-sheriff Layman viel enkele oogenblikken later neer. Woedende Ku KI a na-mannen1 volgden den heer Layman, die alleen gewond was, naar het ziekenhui» anderen flirt i» het zoo erg niet. Hoe meer, des te minder gevaarlijk, weet u!" „Maar, ln elk geval vindt lk het niet goed, dat zij flirt." „Het ls geen flirten. Het 1» alleen maar kinderlijkheid en jeugd, die een uitweg zoekt. Zij kan het niet helpen. Zij 1» zoo lang opgesloten geweest, vergeet u dat niet. Werkelijk, alles zal wel in orde komen, maar- niet met Hilbert Gaylord. Let u op mjjn woorden." Juffrouw Maggie schudde het hoofd en zuchtte. „U kent Jane nog niet. Zij zal nooit toe- geven. Zij zal bedaard blijven, maar ze zal standvastig zijn. Met de eene hand zal ze Gray weghouden, terwijl ze met de andere hand Gaylord naar voren zal duwen. Zelfs Mellicent zelf zal niet weten hoe het gedaan wordt. Maar 't zal gedaan worden en lk vrees voor de gevolgen." -Hm!" De heer Smith's oogen keken nu niet meer zoo vroolijk. Hij mompelde in zichzelf: „Zou ik misschien.... was 't niet beter, d'at ik deze zaak zelf in handen nam." „U zegtIk verstond niet wat u zedde," prevelde juffrouw Maggie weifelend. „Niets! Niets, juffrouwi Maggie!" ant woordde de man. Toen hief hij vastberaden zijn hoofd op. „Hoe lang zeide u, dat deze zaak gaande is?" „Nu, voornamelijk sinds zij' allen, twee weken geleden, thuisgekomen zijn. Tot dien tijd wist Jane niets van Donald Gray af." „Maar, wat voor rol speelt Carl Pennock op het oogenblik?" Juffrouw Maggie maakte een wanhopig «ebaar. Wordt vervolgd. van Herring, waarheen de Ridders van den Vlammenden Cirkel de wijk genomen had den. Epn salvo schoten werd gelost op het aiekenhuis, waardoor alle ruiten verbrijzeld werden. De belegerden, aangevoerd door den kroeghouder Thomas, schoten terug. Aan belde zijden werden groote verliezen geleden. Intusachen had «herlff Calllgan het hoofd der politie, Ford, en twee andere politie mannen gearresteerd. Hij duwde ze in een auto, die ze naar de naburige stad Oaibon- dale bracht oan, naar h)j zeide, te voor komen dat zij gelyncht werden. Maar het hoofd der politie van Carbondale liet zijn collega's viij en arresteerde Sheriff Oalll- fan. Intusschen had de „droge" leider 'oung het hoofdbureau van politie te Herrin bezet. Den heelen nacht patrouilleer den gewapende ridders van de Ku Elux Klan door de straten, die alle lantaarns uit schoten. Zooals gemeld zijn er thans troepen te Herrin aangekomen om de orde te herstel len. Volgens, de mannen van de Klan heeft de sheriff den heer Cagle doodgeschoten, terwijl de ridders van den Vlammenden Cir kel zweren, dat de heer Ford op den heer Layman geschoten heeft. De mayor had zich Zondag in het ziekenhuis gebarricadeerd, terwijl de bedreigde leden van het politie corps naar een andere stad zijn gevlucht. KORTE KERTCHTEN. De haven van Vera Oruz is weer opengesteld voor het internationale handelsverkeer. Volgens de „Vorwfirts" zal de Britsche mi nister van Arbeid een conferentie van de minis ters van alle betrokken landen bijeenroepen, ter 'nterniationale vastlegging van den 8-urendag. Oostenrijk heeft besloten de Russische aovjst- regeering „de jure" te erkennen. Het eerste comtié van experts heeft na zij* terugkeer urt Berlijn verklaard, d'aa Duitse bl inds betalingsvermogen het in staat stelt ieder jaar een toereikend- bedrag aan schadevergoe- !'ng te betelen: BINNENLAND. A. E. Dudok van Heel t. Na een korte ziekte is, 64 jaren oud, te Naarden, waar hij woonachtig was, overleden de heer A. E. Dudok van Heel„ Met het heengaan van A. E. Dudok van Heel verliest de Nedérlandsche weerbaar heidsbeweging een bezielende en leidende kracht. Anton Verhey. t Dinsdag overleed te Rotterdam op 53-jarigen leeftijd' ten gevolge van een beroerte de bekende directeur dér Toonkunsl-zangvereenlgingen te Rotterdam en Den Haag, de heer Anton Verhey. Reeds op 14-jarigen leeftijd volgde Verhey zjjn vader op ais organist der oud-Katholieke Kerk te Rotterdam. In 1891 hij was toen 20 jaar werd hij dirigent van bet Rotte's Man nenkoor. Vier jaar later werd1 hij directeur van de Toonkunst-zangvereenlgingen te Rotterdam en Den Haag. Als pianist en organist was Verhey zeer be kend1 en in het buitenland is hij meermalen als zoodanig opgetreden. In Helder hebben wij hem een paar malen als organist gehoord tijdens een concert, dat hy met Mevr. Noordewier en haar kunstzuster Mevr. De Haan—Manlfarges in de N'euwe Kerk gaf. Als componist van mannen koren had bij bekendheid. De beer Verhey was ridder in de Orde van Oranje v8"»S3ii en offlo'er de L'T.ns'ruction Pu- bllqu'e. In 1920 verleende de Komlng'n hem de z'lveren medaille voor Kinsten en Wetenschap-» pen. Nederland en Rusland. De heer 8. Henner, secretaris van de ver tegenwoordiging der sowjet regeering te Londen, heeft op zijne doorreis van Mos kou naar Londen, een bezoek gebracht aan het département van bultenlandsche zaken, en aldaar de zienswijze van zijn regeering uiteengezet, nopens een hervatting van be trekkingen tusschen Rusland en Nederland. Nederland en Polen. Zaterdag beginnen te Warschau de on derhandelingen tusschen Polen en Neder land, waarbij als onderhandelaars zullen optreden de Poolsche minister van nyver heid Kledron en de Nederlandsche gezant Van Asboek. Het collectief contrast ln de bouwvakken. De hoofdbesturen van de Bouwvak arbei dersbonden zyn tot overeenstemming geko men Inzake het collectief arbeldsoontract. Wijziging van den naam van den Vrijheidsbond? De algemeene vergadering van den Vrij heidsbond wordt 16 Maart a.a. te den Haag gehouden. Aan de orde komt o.a. het rapport van de oommissie tot wyziging van de statu ten en het huishoudeiyk reglement van de party; ojn. wordt voorgesteld den naam van den Vrijheidsbond te wyzigen ln „Libe rale staatsparty". Reorganisatie Rykswaterstaatsdlenst. De minister van waterstaat heeft, over wegende, dat het wenscheiyk ls een onder zoek in te stellen naar de vraag, of de be staande organisatie van den Rykswater- staat ln zijn tegenwoordigen opzet kan blij ven bestendigd en, zoo neen, welke wyzl- gingen dan moeten worden aangebracht, een commissie ingesteld, aan welke dit on derzoek wordt opgedragen. Ryks-dagnormaalscholen. De nieuwe cursus aan de Ryks-dagnor maalscholen zal niet met 1 Mei zooal» tot nog toe maar met 1 September aanvan gen. Het toelatingsexamen zal gehouden worden ln Juni. Tevens is de Fransche taal In dit examen-programma opgenomen. Weldadigheidszegels. Gemeld wordt, dAt van de weldadlgjkeida- eegefa va® B en 10 o«*t (verkoopprijs T m HE COURANT Licht op voor auto's sn fietsen Ruwe enSchraleHuid DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten Critiek van Baldwin. De critiek van Asquith.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1