Concert, H.R.C. Huishoudelijke Vergadering Muziekvereeniging „WINNUBS7". Groote openbare vergadering A. V. O. C. G. 10 oent) bijna tweederde ws d« oplaag van 1 millioen stuka onverkocht la gebleven. D«e segela vordeo nu vernietigd. Opheffing ren kantongerechten. De minister van Justitie stelt, om een ba- eulniging van ruim f 225.000 te verkregen, voor een 84-tal kantongerechten op te hef fen, w.o. Sohagen, Medembllk en Purmerend. Se bezuinigingsplannen van de regeering. Dinsdagmiddag heeft te 's-Grwvenhage een. bijeenkomst plaats gehad van de een< trale ooanmissie voor georganiseerd overleg in amibfcenaarszaken, ter bepaling van het in te nemen standpunt inzake de bezuinigings maatregelen, welke de regeering voorne mens is op de salarissen van ambtenaren en rijks werklieden toe te passen. Blijkens haar memorie van antwoord is die regeering alleen tot onderhandelen be reid!, voor zoover het betreft de verdeeliug van de 85 millioen, welke zi} op de salaris sen denkt te bezuinigen. De commissie van tien had reeds besloten dit standpunt on voorwaardelijk af te wijzen. Zij was bereid met de regeering te onderhandelen, Indien deze een nadere omschrijving zou geven van het garische complex van bezuinigings maatregelen, als daar zijn, werktijdverlen ging, wachtgeldregeling, herziening van het bezoldigingsbesluit en de 121/, millioen; die men op het onderwijs denkt de besparen. Naar Het Volk verneemt heeft de cen trale ooanmissie dit standpunt van-de oom missie van tien volledig overgenomen. In de Dinsdagmorgen gehouden verga dering is besloten 's middags aan de regee ring mede te deelen, dat da ooanmissie niet slechts een' definieering der bezuinigings maatregelen gewenscht acht, doch tevens wenscht te weten hoe lang d'e ambtenaren van verdere bezuiniging verschoond zullen blijven. Voorts wenscht men zich op de hoogte te stellen van de maatregelen, die de oonf er en daria van binnenlandsche zaken, de heer Oeulen, mogelijk acht om 45 millioen te be zuinigen, zonder dat van salarisverminde ring sprake behoeft te zijn. De heer Ceulen heeft over deze kwestie een brochure geschreven, die dezer dagen zal uitkomen. Verder verlangt de Centrale Commissie na kennisneming van het standpunt der re geering voldoende gelegenheid! om rustig met haar organisatieleden te dien aanzien overleg te plegen. Ten slotte wil de commissie gaarne inge licht worden omtrent het bedrag, dat reeds is bezuinigd door de 81/, pet pensioenpre mie, de inhouding van den vaoantietoealag, het garantieloon der gehouwden en vooral door de afvloeiing van ambtenaren. In de 's middags voortgezette vergade ringen voerde de heer Van Hinte het woord namens de ooanmissie van tien. Minister Westerveld gaf mondeling een schema van bezuiniging aan dat op militaire en burger lijke ambtenaren, behalve die der bedrijtven, 14 millioen moet opbrengen. Er zijn regeringsvoorstellen te verwach ten voor verhooging van de pensioenpremie. De regeering zal haar standpunt nog schriftelijk aan de Centrale ooanmissie stu ren, waarna gelegenheid tot overleg zal wor den geboden. De gehuwde ambtenares. (Vragen van Kamerleden.) Mevr. BakkerNort heeft den Minister van Justitie de volgende vragen gesteld: lo. Is de Regeering bereid, om "het ont slag van een gehuwde ambtenares, die niet als kostwinner is beschouwd, doch omtrent wie door de Commissie-Schepel wordt be slist, dat zij wel kostwinster is, ongedaan te maken'? 2o. Is de Regeering bereid, den gehuwden ambtenaressen, niet-kostwinster, met bijna zeven dienstjaren, aan wie ontslag is ver leend, wachtgeld te verleenen, totdat zdj ze ven dienstjaren hebben? 8o. Is de Regeering bereid, aan de ontsla gen gehuwde ambtenaressen met minder dan zeven dienstjaren, voor zooverre zij niet in aanmerking worden gebracht voor een wachtgeld als in vraag 2o. bedoeld, de pen sioenpremie terug te betalen1 door toeken ning eener gratifioatie, zooals bedoeld is in het K. B. van 14 Auig. 1928? Een nieuwe Nederl. leening? Naar het Vaderland verneemt, ls een nieuwe staatsleening van f 800,000,000 op komst Bij navraag bleek het blad, dat ook de banken ervan vernomen hadden. Intus- sdhen werd omtrent het type der leening nog niets bekend. Men acht het inbankfcrin- gen zeer waarschijnlijk, dat voor een be langrijk deel medewerking van heit buiten land zal worden gevraagd. De JPleter Ocrrneliszoon Hooft*. Naar de TeL verneemt, zal het nieuwe mailschip van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", dat in Frankrijk zal gebouwd worden den naam dragen van „Heter Oor- neliszoon Hooft". Us In de Zuiderzee. De Amsterdamsche begrooting. beslist. Het opschorten van de noodudtkeering, aldus de heer Wibaut, beschouwen wij' slechte als een voornemen van de regeering, en het la volstrekt niet onmogelijk, dat net parlement als nog van meening li. nat; ondanks den toestand van la lande financiën, de regeering niettemin de toezegging van Minister De Geer moet na komen. De heer Wibaut deelde verder in dit gesprek De raad van Haaksbergen heeft besloten de ongeorganiseerde uitgesloten textielar beiders te steunen, deels door werkverschaf fing tegen 25 ct. per uur, deels door onder steuning via de armbesturen met 6 per week plus 75 ct. per kind. TWEEDE KAMER. Een kalmeerend middel dat U rust es kalmte schenkt en een verkwik kenden slaap, dat gejaagdheid en onrust doet ophouden is een koker MUnhardt's Zenuwta bletten. PrJJs 75 ot. J3tf apoth. en drogisten. Provinciale Staten van Ni-Holland. Volgens latere berichten zou het aantal d'ood'en tot 82 zijn gestegen. Het graf van Toet-Ankh-Amen. Het graf van Toet-Ank-Amen is Dinsdag geopend. De geheele voormiddag ging ver loren met het treffen van de noodige maat regelen; De inhoud van de kist was geheel door een gouden weefsel bedekt. Het weef sel bleek te bestaan uit een linnen lijkkleed, min of meer van kleur verschoten, doch ge heel bewaard. Toen het kleed was opgerold werd men daaronder weer een ander kleed gewaar van fijn linnen, dat over de kist lag gespreid en tot op den1 grond afhing. Nadat ook dit was opgerold, uitten de aanwezigen een kreet van verrassing! De belde lijkkleeden had den een kist van volmaakten menschelijken vorm bedekt, zóó groot van omvang, dat zij de geheele saroophaag vulden. Het geheel lag op een1 baar, geornamenteerd mrt ver gulde leeuwenkoppen aan het hoofd. De houten figuur hield in de rechterhand een dorschvlegel, in de linker een scepter, beide voorwerpen van goud en faience. De glans daarvan was door de lijkkleeden heen gedrongen. Aan beid© zijden van de ürist bevonden zich de figuren der beschermgo dinnen inet uitgesterkte vleugelen en de armen over het Lichaaam gekruist. Het gelaat bestond uit een stuk massief goud. De oogen waren van kristal. Het ge zicht leek sprekend op het portret van den koning. Ais men er op staarde scheen 't alsof men daar reeds het lijk van den ko ning zelf aanschouwde, instede van de kist, waarin het stoffelijk overschot was gebor gen; De bewerking van deze kist overtreft verreweg de andere kisten van mummies, welke men heeft gevonden. Een later bericht meldt, dat de saroophaag van Toet-Ank-Amen geopend: is zonder de vooraf bereide plechtigheid, welke op het laatste oogenblik door de Egyptische regee ring belet werd. Naar men verneemt is de koninklijke mummie gevonden. LUCHTVAART. Tusschen het Turksche ministerie van posterijen en de Duitsche Junkerworko la een oontraot gesloten voor de exploitatie van een dagelijkschen vUegdlenst tusschen Konstantinopel en Angora. Het trajeot zal ln 8l/i uur worden afgelegd. gemengd nieuws. Diefstal of verduistering van een briefkaart Een bewoonster van de Van Woustraat heeft zich te Amsterdam te verantwoorden gehad wegens diefstal of verduistering van een (briefkaart, toebehoorende aan een hare» Duitsche dienstmeisjea De beide Duitsche dienstboden verdach ten bekl. ervan, dat zij meermalen voor haar bestemde correspondentie achterhield. Speciaal trok het de aandacht, dat zeo wei nig brieven binnenkwamen op een adver. tentie, die een1 harer in „De Telegraaf ge. plaatst had om zich als dienstbode aan te bevelen. Zij waarschuwde de politie en het onderzoek dat deze instelde, leidde tot de vervolging van beklaagde. Deze ontkende. Het O. M„ mr. Van Thiel, achtte het feit door het getuigenverhoor bewezen. Hij vindt de zaak ernstig. Door de handelingen van bekl. werd 't den' meisjes onmogelijk gemaakt een nieuwe betrekking te krijgen en haar arbeidskracht op de arbeidsmarkt te brengen. Zij weiden daardoor gebracht in een toestand van loonslavernij, wat alles zins af te keuren is. Het middel van bekL is buitengewoon laag. Wanneer zij nu nog bekend had door de dienstbodenmisère tot de daad te zijn gekomen en daarvoor excu ses had gevraagd, zou spreker een geldboeta hebben geëischt. Thans eischt hij veertien dagen gevangenis. Mr, F. Pauwels pleitte vrijspraak of op. legging van een geldboete. Te Pletersbierum (Fr.) ia de 88-jarige werkman T. J. van Dijk op tragische wijze om het leven gekomen. Tijdens zijn arbeid ontstond brand in het braadhok waarin hg werkte. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de man niet meer te redden was. Later werd zijn geheel verkoold l$k van onder de asch te voorschijn gehaald. Van Zaterdagmiddag half 2 tot 's avond» 8 uur heeft te Drunen een groote bosch- ea heidebrand' gewoed; Vele hectaren hei en eenige mastboschen, toebehoorende aan da gemeente Drunen, zijn een prooi van da Vlammpn geworden. De recherche te Haarlem heeft aangehou den een 58-jarigen grondwerker, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een 16-jarigen jongen. De aangehoudene heeft voor zijn arrestatie gepoogd zelfmoord te plegen. Ingrijpen noodig. De steenzetters van het nieuwe „tuindorp" aan den overkant van het IJ staken niet. Jam mer genoeg, dlait zij óók niet werken: zij hebben het aangeboden werk niet aanvaard, omdat het aangeboden loon „maar" 42 bedroeg, hetgeen minder is dan zij zouden verdienen volgens het collectieve contract, dat hen in staat zou stellen, ongeveer 10 per dag te halen. De crisiscom missie, die aan de duidelijke regels van haar in structie gebonden is, heeft geen mogelijkheid gezien, om op grond van een arbeidsconflict den steun in te trekken. Want er is geen conflict geweest, alleen maar een vergeefsche onderhan deling over te werk stelling. Toen de heer Dal- meyer, een ongeorganiseerde steenzetterspa troon, met zijn mechanische installatie uit Haar lem kwam, wilde deze natuurlijk niet de bepa lingen van de collectieve arbeidsovereenkomst volgen, omdat de machines juist besparing op de loonen moeten brengen. Hij deed toen het gemelde aanbod, met het gemelde gevolg, en gebruikt nu arbeiders uit Durgerdam en omge ving. De Amsterdamsche steenzetters ontvan gen dus hun steun. 'Nu een brief over terroristisch optreden door arbeiders is ingekomen, is er kans, dat de Oom missie inderdaad het conflict zal oonstateeren, wat zjj tot nu toe niet had kunnen doen. N. KUNST t fuiicms mis mooiiiiii. openbarevergadering op ZONDAG 17 FEBRUARI, op VRIJDAG a.s, op VRIJDAG 15 FEBRUARI a.s., In CASINO. spreker: Prof. Dr. PH. KOHNSTAMM, onderwerp: „GELOOF en NATUUR WETENSCHAP". afwttf—.nit t» 128456789 enz. Advertentien: Regelmaat Het motorschip „Wally" heeft te Enkhuizen aan wal gebracht de kinderen van schipper Koopman», bevarende het tweemast-klipper- sohip „Twee Gebroeders", uit Medeanblik. Dit schip, dat door het ijs aiiet kon binnenkomen, is in de Zuidelijke richting vertrokken. De tweemast-schoener „Actief" heeft zich, door het uitbrengen van ankers, uit het ijs we ten los te werken; het is eveneens in Zuidelijke richting weggezeild. Door de sleepboot „Rijp" werd de geladen tweemast-schoener „Drente", thuisbehoorende te Groningen, behouden binnengebracht. Te Harlingen binnengekomen booten van Amsterdam rapporteeren weer veel ijs op het Pampus, zoodat ze naar Amsterdam via Nieun wediep varen door het Groot Noond-Hollandsch Kanaal. Er is veel grondijs. Naar aanleiding van het met-goedkeuren der Amsterdamsche begrooting door Ged. Staten op grond van den daarop geraamden post Nooduit- xeering over 1924 ad f 8.200.000, heeft wethou der Wibaut in een persgesprek geantwoord; dat hij den tijd om aan den Raad nieuwe voorstellen ter dekking van dit bedrag te doen nog niet ge komen acht, en het College wil afwachten wat hieromtrent door de Tweede Kamer zal worden mede, dat de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten bereids pogingen in het werk stelt een initiatief-voorstel uit de Tweede Kamer te verkrijgen voor bestendiging eener noodudtkee- ring totdat een betere finantóeele verhouding tusschen rijk en gemeenten is verkregen (thans bij een staatscommissie in studie). De uitsluiting In de textiel Industrie. Bij de algemeene beraadslagingen over de Staats- begrooting 1924, die Dinsdag zijn aangevangen, is de heer Braat (Plattelandspartij) de eerste spreker. Hij heeft van radicale maatregelen in het regee- ringsbeleid niets gemerkt, acht de bezuiniging on voldoende, en imeent, dat van deze regeering in dit opzicht niets te verwachten is. Meer dan 60 van de ambtenaren, waarop men thans bezuinigen wil, zijn onder de huidige regeering aangesteld. Wij moeten terug naar 1914, om daarna misschien, als het lijden kan, wat concessies te doen op sociaal gebied. Vrijheid van arbeid moet er zijn, geen be perking van den werktijd. Gelukkig wordt men in onze havens de Arbeidswet al moe en laat men schepen buiten ons land bouwen (1). De onbillijke wachtgeldlbetaling moet ophouden; een boer krijgt ook geen wachtgeld. Als die pensioenen en wacht gelden van de begrooting af gaan, komt er wat perspectief in de financiën. De salarissen van de overblijvende ambtenaren moeten worden herzien. Waarom alleen kindertoeslag aan ambtenaren? Men breekt af in den Haag; zie maar naar de wegen, die nergens zoo slecht zijn als in Nederland. De pro vincies, aldus betoogt spr. verder, moeten bij de wet worden gemachtigd tot het hebben van gelden ten behoeve van wegverbetering De salarissen der Kamerleden moeten worden teruggebracht op het niveau van voor den oorlog. Het aantal minis ters moet worden ingekrompen tot 7 met een salaris van f 12.000. Als er minder staatsbemoeienis is, zijn er minder ministers noodig. Spr. wil Koloniën en Buitenlandsche zaken bijeenbrengen. Oorlog bij Ma rine, het Ministerie van Arbeid opdoeken en bij Landb. en Waterstaat onderbrengen. Op die wijze wordt 96.000 bezuinigd. Hij protesteert voorts te gen de achterstelling van het platteland bij de ste den, wil herziening van het kiesstelsel en komt zoo, na een „slip of de mond" zooals hij het, onder het gelach der Kamer, noemt, te hebben gemaakt be treffende steun aan den Roomschen boer, op het tijdregelingsvraagstuk. Er moet een overeenkomst tusschen stad en land worden gemaakt, als de Re geering maar bereid is te geven aan het platteland, hetgeen het toekomt. Mocht de Regeering op de door spr. genoemde punten niet voeren tot het be leid, dat hij verlangt, dan verklaart spp. haar poli- t-.ek niet te zullen steunen. Wij zullen niet schromen het jonogipad te/betre- den. Obstructie zal spr. niet voeren; de N. Rott. Crt. schreef, dat spr. daarvoor te dom was. Zeker, dat is ook zoo, daarvoor moet men dominé of hoog geleerde zijn. Dat zijn de vruchten van ons onder wijs. De plattelander is te doml De Voorzitter merkt op, dat spr. wel wat erg ver van zijn onderwerp afdwaalt. De heer Braat hoopt verder, dat de Regeering geen beschermende rechten zal heffen en den vrij handel zal handhaven. De bezuiniging op het onder wijs heeft hij met vreugde gezien (I). Hij bespreekt voorts de kwestie der pasvisa, het verlengen van •den aflossingstermijn der staatsschulden om de be grooting sluitend te maken, betere belooning van redders van schipbreukelingen. De heer W ij n k o o p (comm.) zet uiteen, dat het taktiek is om den finantieelen toestand van het Rijk zoo zwart mogelijk te schilderen. Het tekort wordt maar op 130 millioen gesteld zonder eenig werkelijk motief. Het doel van dit pessimisme is een paniekstemming aan te kweeken en de arbeiders murw te maken. Spr. zal niet ontkennen, dat er een tekort is, maar men mag dat niet overdrijven. Op den duur brengt een tekort de inflatie, kunst matige inflatie, waardoor de nationale rijkdom on gewijzigd blijft, evenals in Duitschland. In Rus land was het een ander geval, daar was de inflatie ontstaan uit armoede. Spr. gaat hier nader op in en betoogt, dat de alleenheerschappij op den duur in handen komt van een groep kapitalisten, die de arbeiders als koelies beschouwen. Wij moeten te gen de oorzaak dezer kunstmatige inflatie strijden. Maar niet met middelen, die de burgerlijke partijen voorstellen. Het wordt een machtsvraag, de bour geoisie wil de nadeelige gervolgen afwentelen op de arbeidersklasse. Het plan van Minister Colijn be wijst, dat hij durft aan te pakken; het plan van den heer Wibaut, die ook verlaging van de salarissen wil, toont, dat deze heer niemand durft aan te pak ken, noch de kapitalisten, noch de arbeiders. Ten slotte zal het natuurlijk van de arbeiders moeten komen. De bourgoisie wil alleen de lasten vermin deren. Bij een revolutionaire beweging evenwel zou een streep worden gehaald door alle rente van staatsschulden, die opgebracht wordt door het volk ten bate der bezittende klasse. Spr. bepleit verlaging van den rentevoet van 4.2 tot 21/„ hetgeen een be zuiniging oplevert van ongeveer 471/, millioen. Spr. zou tot die renteverlaging willen komen door een kapitaalheffing Ineens. Het nationaal vermogen is met 12 in de laatste 10 jaren toegenomen. Spr. komt voorts op tegen de versnippering van het onderwijs en de afschuwelijke pacificatie, waar aan zoo spoedig mogelijk een eind moet komen. De heer Dresselhuys (Vr.b.) zet uiteen, dat de bezuiniging niet veel te beteekenen heeft. In geen enkel hoofdstuk der Staatsbegrooting is het mes gezet. Spr. vergelijkt de Millioenennota en de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I met el kander. De bravourpolitiek van het vroegere mi- nisterie-Colijn is veranderd in een opportuniteits- politiek van het nieuwe kabinet. De Vlootwet is tot 1925 verschoven, de korting op traktementen zal op geheel andere wijze ge schieden, de bezuiniging is grootendeels naar de verre toekomst verschoven, de werkeloozenvoorzie- ning verdwenen; nieuwe belastingen, die het Room- sche volksdeel bizonder lief zijn, ingevoerd. Het kunstmatig op peil houden onzer vulata waarborgt geenszins onze economische gezondheid. Alle voor gestelde bezuinigingen werken maar tijdelijk. In perking van staatsbemoeiing, meer vrijheid voor het economisch leven wenschelijk. De sociale ver zekering moet niet worden ingekrompen of be perkt, maar de staat moet zich beperken tot waar werkelijke misstanden bestaan. De staat is top zwaar geworden; voor Duitsche dienstboden moet men zegeltjes plakken, voor ouden van dagen wordt geen behoorlijke voorziening getroffen. Spr. bepleit voorts werktijdverruiming. De socialisatie is zoo dood als een pier, de drang tot inperking der ambtenarenbemoeiing is doorgedrongen in alle la gen der bevolking. Spr. gaat uitvoerig op een en ander in. De heer Troelstra (s.d.) is van meening, dat in geen geval minister Colijn weer achter de groene tafel had behooren te zitten. Hij zal geen motie van afkeuring daarover indienen, omdat die toch zou worden verworpen en aan den heer Colijn daarmee een parlementair-constitutioneelen grond slag zou zijn gegeven. Spr. kenschetst den Minister als een cijferdemagoog, en gaat op de z.i. misleiden de voorstellen van den heer Colijn nader In. Hij Tsigftmndein Medodeelltig. acht dezen minister minder betrouwbaar dan de heer de Geer. Vergadering van Woensdag. Voortgaande bespreekt de heer Troelstra de voor genomen intrekking van art. 40 Bezoldigingsbesluit. Prof. Fabius en prof. Oppenheim keuren dit voor nemen in scherpe bewoordingen af. Scherp criti- seert spr. de maatregelen ten opzichte van het on derwijs voorgenomen; hij stelt hier omtrent een motie voor van den volgenden inhoud: „De Kamer, van oordeel, dat geen uitvoering kan worden gegeven aan het aangekondigd program van bezuiniging op het lager onderwijs, alvorens door een te benoemen Staatscommissie is nagegaan, welke bezuinigingen mogelijk en gewenscht zijn op den grondslag der pacificatie en zonder aanranding van de qualiteit van het onderwijs, gaat over tot de orde van den dag." Hij wijst op hetgeen de Engelsche regeering voornemens is te doen voor het onderwijs. Komen de op de reorganisatieplannen van den staatsdienst, critiseert hij de voorgenomen bezuinigingen; de fi- nancieele plannen van den heer Wijnkoop zouden wij eens nader moeten bezien. Verlaging der rente van de staatsschuld zou prachtig zijn, maar als wij geld noodig hebben moeten wij toch weer bij die vervloekte kapitalisten aankloppen, en ons staats, crediet zou er geweldig door worden geschokt. Den algemeenen toestand besprekend, vindt spr. daarin tal van lichtpunten, (betalingsmogelijkheid van Duitschland, erkenning van Rusland algemeene politieke opleving, enz.). Mejuffrouw Westerman (Vr.b.) bespreekt de houding der regeering tegenover de ambtenares sen, die in het huwelijk wenschen te treden. In geen der ons omringende landen bestaan maatregelen tot ontslag van gehuwde of huwende ambtenares sen. De heer L o v 1 n k (c.-h.) meent, dat er ten op zichte van de voorgenomen -bezuinigingen meer eenheid moet komen. De 40 mlilioen nieuwe hef fingen betreurt hij; daartegenover wil hij krach tige inperking van den staatsdienst. D heer Van Gijn (Vr.b.) constateert, dat de bezuinigingsplannen-Colijn tijdens de crisis verwa terd zijn. De 12l/, millioen bezuiniging op onder wijs is voldoende. De rationeele weg ware geweest door extra belastingen het volk te noodzaken tot inkrimping van eigen verteringen. De heer Schouten (a.r.) bespreekt de voorge stelde plannen der verschillende partijen en conclu deert, dat aan de positieve critiek op de plannen der Regeering geen waarde kan worden toegekend, omdat hetgeen men in de plaats daarvan wil on- mogelijk, onbruik- of ontoelaatbaar is en voorzoo- \er het bruikbaar mocht zijn een even sterke mate- rieele critiek verdient als de critiek uitgeoefend op de plannen der Regeering. De vergadering wordt daarna verdaagd tot hedenmiddag. De voorwaarden voor de bijdrage van de Provincie voor werkverschaffing. De hoer C. Thomassen hoeft aan Gedeputeerde Staten de volgende schriftelijke vragen gezonden: L Zijn Gedeputeerde Staten bereid mede te deelen, welke voorwaarden hunnerzijds worden gesteld' bij het verleenen van subsidie uit de provinciale kas voor werkverschaffing? 2. Is het verleenen van eteun eteeds aan deze voorwaarden gebonden geweest, zoo niet, waarin bestaat dan het verschil? In hnn antwoord zeggen Ged. Staten dat zij gewoonlijk de volgende voorwaarden stellen: Door het Rijk moet ten minste een evon groote bijdrage worden verleend. Om voor plaatsing in aanmerking te komen, moeten de werkloozen zich als werkzoekenden laten inschrijven bij den oorrespondent der ar beidsbemiddeling in hun gemeente. De te werk gestelden moeten arbeid, al of niet aangeboden) door den correspondent voornoemd, aanvaarden. Bij weigering moet de tewerkstel ling eindigen. Zooveel mogelijk dient in acooord of zooge naamd aangenomen werk te worden gearbeid.' •De loonregeling dient als volgt te zijn: Indien de te werk ges telden niet ln accoord werken, dus in zoogenaamd vast werk staan, tijdloon ontvangen, mag het uurloon niet hooger zijn dan het bedrag, dat als zoodanig door het Rijk bij het verleenen van een bijdrage voor deze werken wordt bepaald', terwijl aan voor lieden ten hoogste 76 pet. van het loon dor losse gemeentewerklieden kan worden -betaald. Indien de te werk gestelden acooordwerk ver richten, d.w.z. een zekere hoeveelheid wenk voor een vooraf bepaald bedrag verrichten, dient het aoooordloon aldus «eregeld te worden, dnrf1 em uurloon tot oen bedrag, «Je in 4* vorige alinea bedoeld, ale grondslag wordt genomen voor een normale arbeidsprestatie bij het eoooordwexk, mot dien verstomde, dat per week nimmer moor wordt betaald dan 20 pot. boven het bedrag dat Toren- bedoeld uurloon ale grondslag heeft. De voorwaarde, dat door het Rijk ten minste eeni even groote bijdrage moet worden verleend, werd ln den eereten tijd van de bemoeiing der provincie met de werkloosheidsbestrijding niet gesteld, hetgeen niet weg neemt, dat het Rijk toen evenzeer, na overleg met Gedeputeerde Sta ten, voor de door de provincie gesteunde wer ken ©en bijdrage placht te verleenen. Sedert is slechts 'bij wijze van uitzondering ten behoeve van gemeenten, welker omstandigheden zoodani ge uitzondering wettigden, van den eisoh, dat ook het Rijk steun zou verleenen, afgeweken, in welke gevallen dan het- maximum-uurloon door Gedeputeerde Staten zelf werd bepaald. Overi gens geschiedt de vaststelling van het uurloon door het Rijk, ln den regel, nadat overleg is ge pleegd met dé provincie en veelal ook met do gemeente. De verdere bovenvermelde voorwaarden zijn, afgezien van onbeteekenende wijzigingen, steeds geeteld, behalve ln oen geval, toen de werkver schaffing hangende de beslissing omtrent den gevraagden steun met inachtneming van hetgeen bij die gebruikelijke voorwaarden is voorgeschre ven, reeds begonnen1 en ook wedegeëindigd was, zoodait het stellen van deze voorwaarden toen geen zin moer had. OOST-INDIE. De botsing ln Tangerang. Het stoffelijk overschot van dien politie-op- ziener J. Scheepmaker, die overleden is aan de verwondingen, hem toegebracht hij- het gevecht te Tangerang, is Woensdagmiddag onder zeer groote belangstelling begraven. Resident Schenk de Jong, die den landvoogd vertegenwoordigde, voerde het woord' en legde een krans op het graf neer. (De overleden politie-opziener zou de volgen de maand met verlof gaan; om zijn hier te lande wonende bejaarde ouders na jarenlange afwezig heid' weer te zien). Verbrand! Boschbrand. Aangehouden. Het „HbL" schrijft: _sdA. 40-Jarlge Echtvereenlglng. Zoo de Heere wil, hopen onze geliefde Broeder en Zuster REIJER ZWAAN en PIETERNELLA ZWAAN-BAIS, den 28sten Febr. a.s. den dag te herdenken, waarop zü vóór 40 jaar met elkander ln den Echt werden verbon den. Dat de Heere hen nog vele j aren apare iade wenach van hun Broeders en Zusters. Namens allen Ds. G. ZWAAN. 28 Febr. 1884-28 Febr. 1924. Zoo de Heere wil, hopen onze geliefde Ouders REIJER ZWAAN en PIETERNELLA ZWAAN-BAIS, den 28sten Febr. a.s. den dag te berdenken, waarop zy vóór 40 Jaar in het huwe- ïyk werden verbonden. Dat de Heere hen nog vele jaren spare is de wensch van hun Kinderen en Kleinkinderen. Namens al de Kinderen en Kleinkinderen 3 ANTHONIS ZWAAN, ij 15 Gladys Ave. Clifton N.J. U.8.A. Ondertrouwd en- W. BRUIN. Helder, 18 Februari 1924. Kanaal weg 24—37. De Heer en Mevrouw P. VAN WAASDIJK— Nolthkniüs De Mas, geven U kennis van de geboorte van hun Zoon PIETER ANDRIES. Helder, 13 Februari 1924. Hoofdgracht 80a. Hiermede vervullen wy den trenrlgen plicht U ken nis te geven van het over laden van onze Innig ge liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. de Wed. W OLIVIER—WINKEL, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, in den ouderdom van ruim 72 jaar. Helder, 8 Februari 1924. Wegens buitenlandsche be trekkingen eerst heden ge plaatst. Heden overleed na een kortstondig ïyden, en na voorzien te zyn van de H.H Sacramenten der Sterven den, onze geliefde Echtge noot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer in den ouderdom van 59 jaar. Namens Echtgenoote en Kinderen. Helder, 11 Februari 1924. Achter Binnenhaven 1. Algemeene kennisgeving. Onderget. betuigen hiermede hun hartelijken dank voor de vele bewyzen van belangstelling by hun huweiyk ondervonden. Helder, 14 Februari 1924. N. RIJKERS en A. RIJKERS Vader. DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt zyn oprechten dank aan H.H. Doc toren en Verplegers, voor de uitstekende behandeling en ver- pleging, gedurende zyn ziekte in het Marine-Hospitaal onder vonden. K. E. PELS, Oud-O.-Q. K. M. op Dinsdag 19 Februari, ?er "odoflandscha Christelijke Landarbeidersbond te Koegraa.in de Chr. School,te Koegraa. Aanvang 7 uur. Spreker: Een Hoofdbestuurder van genoemden Bond. DEBAT VRIJ. Het Bestuur. aangeboden door de aan donatenra en begunstigers, 's avonds 8 uur, In den R.K. Volksbond, Molengracht, met welwillende medewerking van den Heer Tj. JOH. DITO, Helder, Viool en Mej. A.TUIN, Piano. Kaps' Vleugel welwillend af gestaan door de Firma Gold- schmedins, filiaal Hoofdgracht, alhier. In het Militair Tehuis, Spoorstraat (bovenzaal), dat avonds 8 uur. Agenda ter vergadering. HET BESTUUR. Buitengewoon Hoogleeraar In de Natuurkunde aan de Gem.-Unlversltelt te Amsterdam. Zaalopening 7 uur. DEBAT vrij. Aanvang 8 uur- Kaarten f 0.30 verkrijgbaar by: Freeke, Spoorgracht; KaiC. JoM™' P»»rden«rJ., Ia Ma«, Coiffenr, Koningstraat; v. d. Plas, Drogisterij, Koningsplein. vM

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2