IE COURANT Tweede Btod. VAN DONDERDAG 14 FEBRUARI 1924 PLAATSELIJK NIEUWS. Aan de Universiteit te Amsterdam Is tot arts bevorderd) de beer Oh. G. J. Dornickx al hier. Hr. Ma. „Heemskerck" en „Tromp". Hr. Ms. „Heemiékerck en „Tromp" ver trokken Dinsdag van Napels naar Palma (Balearen). Vlotbrug aan de Kooij. Met groote instemming zullen onze lezers kennis hebben genomen van de pogingen, door het Gemeentebestuur in het werk gesteld ter verkrijging van een betere ver binding met Anna Paulowna en het achter land via het Noord-Hollandsch Kanaal, nu tengevolge van de Zuiderzeewerkzaamheden het bestaande pontveer aan de Kooij moet worden verplaatst. De bedoeling is den overgang ongeveer 200 Meter zuidwaarts te verleggen, daartoe zal dan de weg in Anna Paulowna, die nu rechtstreeks op het veer uitkomt, omgelegd moeten worden over een kleinen afstand. Het verloop der onderhan delingen vindt men uitvoerig beschreven in de Bijlage, die wij afdrukten, en die a.s. Maandag in den Raad in behandeling zal komen. zijn voor de belangen men zelfs onze gemeente in kwesties als deze totaal sohijnt te negeeren. Want aan de verplaatsing van dit veer zit tevens vast het aanleggen van den grooten verkeersweg, die de verbinding zal moeten vormen tusschen het nieuwe ingepolderde land van de Zuiderzee en het overig deel van Noord- Holland. Daarbij moet toch met de belangen van een aanzienlijke gemeente als Helder rekening worden gehouden; zou men dezen verbindingsweg, zooals hét plan schijnt te zijn, over 't Zand willen leiden, waar ter Slaatse een brug zou worden gemaakt, an is voor Helder de kans uit haar isolement te worden verlost, verkeken. Het eheele verkeer uit de nieuw ontstane ge leden zou dan weder meer zuidwaarts worden geleid. Het is te hopen, dat de verdere pogingen van de belanghebbende gemeente- en polder besturen suoces mogen hebben; en de aanwezigheid van een behoorlijke vlotbrug in plaats van een pontveer zou reeds een aanmerkelijke verbetering beteekenen, die het verkeer met Helder ten goede zal komen. Hoewel wij er geen oogenblik aan twijfelen, dat de Raad niet eveneens het groote belang van deze verbinding zal inzien en gaarne de daarvoor gevraagde gelden zal willen beschikbaar stellen, meenen wij nochtans goed te doen het bovenstaande onder de aandacht van het publiek te brengen. Een goede verbetering. Onder de stukken, die de Raad ak. Maandag avond ter behandeling krijgt, behoort ook het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het omleggen van de steeg achter de R.-K. Pas torie Kerkgracht, en het maken van een muur rondom den tuin dezer Pastorie ter hoogte van 2 M, Doel van een en ander ls de verbetering en vergrooting van het Koningsplein, hoek Kerkgracht. Deze scherpe hoek van 00° leverde met het telken jare toenemend] verkeer een steeds grooter gevaar op voor auto's, fietsen en ook voetgangers, en B. en W. zinden op mid delen daarin verbetering te krijgen. Het ls het College thans jelukt overeenstemming te krij gen met het R.-K. Kerkbestuur; dit laatste is genegen een stuk van dén- tuin ter oppervlak- van 80 M». af te staan, waarmede dus deze hot.< zal worden verbreed1. Het R.-K. Kerkbestuur vraagt als vergoeding hiervoor omlegging va ej de achter de kerk liggende steeg ter oppervlakte van 66 M\ terwjjl de gemeente tevens verplicht zal zijn om den tuin een steenen muur van 2 M hoogte te plaatsen. Daar met een en ander slechts een bedrag van 2000 gemoeid ls, zal er ln den Raad niet h minste bezwaar tegen deze uitgave zijn, zoodm wij dus binnenkort een' aanmerkelijke verbet - ring van dit stadsgedeelte tegemoet kunnen zie. i. Ook de vervanging van de onooglijke houten schutting door een steenen muur zal zeer tot h*t verfraaien van het Koningsplein medewerken, zoodat ln alle opzichten dit plan valt toe te Juichen. Begrafenissen per auto. Zooals uit eene advertentie in dit nummet blijkt, heeft de begrafenisonderneming „Eendracht" haar materiaal uitgebreid met een auto voor het vervoer van lijken van bulten naar deze gemeente en omgekeerd. Ongetwijfeld een groote verbetering, die door belanghebbenden zal worden gewaar deerd. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Wij herinneren de leden van bovengenoem de Vereeniging aan de feestelijke vergade ring, hedenavond, alsdan zal mevr. Manna de WijsMoutom hare levensliedjes voordragen in het Chr. Militair Tehuis, Kanaalweg. Aan vang 8 uur. Prof. Dr. Ph. Kohnstamm. Morgen (Vrijdag) hoopt voor de A.V.O.C.G. alhier op te treden Prof. Dr. Ph. Kohnstamm uit Amsterdam. Geboren in 1878, behoort hij tot de leer lingen van den wereldberoemden Prof. v. d. Waals en werkte later proefondervindelijk en theoretisch samen met Prof. v.d. Waals Jr. Op het gebied der natuurkunde gaf hij uit „Warmteleer" en „Leerboek der Thermo dynamica". Als wij van zijn brochures en opstellen nog noemen: „Determinisme en Natuurwe tenschap", „Natuurwet, Wetmatigheid en Determinisme", alsmede „Ontwikkeling en onttroning van het begrip natuurwet", dan meenen wij voldoende te hebben betoogd, dat Prof. Kohnstamm met zijn onderwerp: „Geloof en Natuurwetenschap" midden in zijn levenswerk zit. Ook op het gebied van de wijsbegeerte beeft Prof. Kohnstamm zijn sporen verdiend. Als privaat-docent doceerde hij „Logica" en gaf hij de colleges van Prof. Spruijt uit. levens schreef hij een werkje, getiteld: „Persoonlijkheid en Idee", waarin hij de grondlijnen van een nog nader uit te werken Philosophisch systeem gaf. Als lid van hetJComité voor Internationaal Herstel heeft hij zich tot ver buiten de grenzen van ons vaderland bekend ger akt. Bovendien nog in acht genomen, dat of. Kohnstamm een aangenaam en bevattelijk redenaar is, gelooven wij, dat ons eenleer- zamen en belangwekkenden avond geboden wordt. i—- Gisterenavond vergaderden dn de bovenr zaai van het Gebouw M. M. P. de besturen der S.D.A.P., van den Heldersohen Bestuurdersi- bond en-der Afdi Helder „Bond van Ned1. Ondi", om te stichten een plaatselijk Comité van Actie tegen, de onderwijsverslechteringen. Genoemd comité werd samengesteld uit: A. G. A. Verstegen, Voorzitter. O. Heijblok, Dijkstr. 18, Penningmeester. J. J. van Elsacker, Koningstr. 84, Secretaris. Besloten werd, huis aan huls manifesten te verspreiden, teneinde een ieder in- de gelegen heid te stellen nota te nemen van dé plannen der regeering. Men verzoekt on® plaatsing van de volgende Motie. De Afdalingen Helder van: den Bond van Marine-Onderofficieren, den Bond van Korporaals bij-de Koninklijke Marine en den Bond voor Minder Marine-Personeel: in gecombineerde huishoudelijke vergadering bijeen op Dinsdag 12 Februari 1924 in „Casino" te Heldér; gehoord de besprekingen over de plannen der Regeenlng om te komen tot eene verlaging der salarissen van het Rijkspersoneel en het daaruit voortvloeiend schrijven van de leden der Com missie van het Georganiseerd Overleg Zee macht, behelzende de ultnoodlging om voorstel len in te dienen teneinde aan te geven de wijze, waarop dé door dde Regeering voorgenomen verlaging dér bezoldiging over 1924 naar een evenredig deel zal kunnen worden verkregen; herinnerend aan de vele het Marinepersoneel reeds opgelegde verslechteringen, waarvan in hoofdzaak worden genoemd de als onrechtvaar dig gevoeldé 6 salarisverlaging per 1 Juli 1922 en de per 1 Januari 1928 ingevoerde pre mieheffing voor pensioen; overwegende dat Intrekking van artikel 40 van het bezoldigingsbesluit van het burgerlijk Rijks personeel moreel niet te verdedigen ls; van oordeel: le. dat het tekort op de Siaatsbegrootlng op zichzelf niet mag worden gedekt uit de loo- nen der ambtenaren, doch dat tekort door het geheele Nederlandsche Volk behoort te worden gedragen; 2e. dat de salarissen van het Marinepersoneel beneden den rang van offloler bovendien geen verlaging gedoogen; bes-luit: le. de hoofdbesturen van de bonden ln den aanhef genoemd op te dragen niet mede te werken aan voorstellen als in den brief aan dé leden van het Georganiseerd Overleg gedaan; 2e. vast te houden aan de waarborgen voorheen door de Regeering ten opzichte van de Be zoldiging van net Rijkspersoneel gegeven; Be. deze motie te publlceeren, en gaat over tot de orde van den dajg. IJsclub „Het Noorden". Dinsdagavond had de IJaclub „Het Noorden" ln „Muil» Sacrum" een ledenvergadering belegd, wel ke druk bezocht was. Geen wonder, want onder op de convocatie itond: „De directie van Muais Sacrum geeft na afloop een pootje gelegenheid tot dansen." GEMEENTERAAD. Raadscommissies. In de Raadsvergadering van 8 dezer werd om prae-advies Ln handen van B. en W. gesteld een voorstel van den heer E. J. Bok tot wijzi ging van de Verordening regelende de samen stelling en den werkkring der vaste Raadscom- rpisBiën, ais bedoeld in artikel 64 der Gemeente wet, in dier voege, dat bepaald wordt, dat die Commisslën voortaan minstens eenmaal per maand1 op vaste dagen vergaderen. Tegen de>ze wijziging bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Zij wenschen van deze gelegen heid gebruik te maken 001 eenige redaoSeverbe- teriingen in het desbetreffend artikel aan te brengen en om uitdrukkelijk te laten uitkomen, dat dé Voorzitter ln de vergaderingen recht heeft om aan dé stemmingen deel te nemen. B. en W. stellen voor de betreffende verorde ning aldus te wijzigen. Pensionneerlng Wethouders. B. en W. hebben aan den Raad! het vol gende schrijven gericht: Naar aanleiding van het in onze handen om prae-advies gestelde voorstel van den heer E. J. Bolk tot wijziging der Verordening regelende de pensionneering der Wethou ders en hunne weduwen en(of) weezen, heb ben wij de eer U mede te deelen, dat, waar dit voorstel uit d'en boezem van Uwe verga dering is voorgekomen, wij' meenen het aan Uw College te moeten laten ter beoordeeling of wijziging der Verordening moet plaats hebben, waarvan de voorbereiding bijv., evenals bij de laatste wijziging, door een Commissie zou kunnen geschieden. Vlotbrug aan de KooIJ. Burgemeester en 'Wethouders hebben tot den Raadi Eet volgende schrijven gericht: Nu, in verband1 met de uitvoering der Zuider zeewerken, het pontveer aan de Kooij. moet worden' omgelegd!, heeft, nadat eerst de Burge meester ter zake besprekingen had gevoerd met dén Directeur der Zuiderzeewerken, ons College zich ln het voorjaar 1928 ln verbinding gesteld met de Gemeentebesturen van Anna Paulowna en Wleringen. en met Dijkgraaf en Heemraden van dén Anna Paulownapolder, ten eindé te trachten te bereiken, dat bedoeld pontveer wordt vervangen door een vlotbrug. Nadat daarop ten Raadhulze alhier tusschen ons en de genoemde Besturen eene conferentie had plaats gevonden, waarin bleek, dat men al gemeen van gevoelen was, dat die vervanging zeer ln het belang van het verkeer tusschen onze gemeente en de twee overige gemeenten en den Anna Paulownapolder zou zijn, hebben wij en die Besturen ons den 22 Mei 1928 met een ge zamenlijk adres gewend1 tot Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, houdende het ver zoek om te bevorderen,- dat meerbedoelde ver vanging op 's Rijks kosten zou geschieden, en ln welk stuk tevens de verklaring werd opgeno men, dat adressanten bereid waren, désverlangd te bevorderen, dat uit de kassen hunner gemeen ten en polder eene bijdrage in dé kosten worde verleend. Tevens zonden wij' van dat adres een afschrift aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer Srovlncle, met het verzoek om aan het beoogde oei steun te willen verleenen. Toen wij in het begin van December 1928 nog geen antwoordi van den Minister hadden ont vangen en ons Inmiddels was ter oore gekomen, dat ce omlegging van het pontveer ln den loop van 1924 zou moeten geschieden, zoodat, wan neer voor het bereiken van het doel van die om legging geprofiteerd zou worden, er haast bij de zaak begon te komen, hebben wh aan Zijne Excellentie een ondérhoud voor de Burgemees ters van Helder en Anna Paulowna aange vraagd, doch ontvingen wij daarop ten antwoord, dat Zijner Excellent!e'B beslissing binnen ern kele dagen ln ons bezit zou nfln, zoodat een on derhoud achterwege zou kunnen blijven. Op 0 Januari jl ontvingen wij dan 's Minis ters beslissing, en deze houdt ln, dat Z. Exc. geen aanleiding vindt om de uitvoering voor 'e Rijks rekening te nemen of daarvoor eene Rijksbijdrage te geven, doch wel, om bij wijze van uitzondering en zonder erkenning van.eeni ge verplichting daartoe, de kosten, verbondén aan de ln verband met den bouw van een schut sluis noodlg géwordén verplaatsing van bet ontveer der gemeente Anna Paulowna voor pontveer oer gemeente Rijksrekening te brengen wij hebben, ln verband met een en ander,, op 10 Januari J.1. met de meergenoemde Besturen behalve het Gem.-bestuur van Wleringen, dat door stremming van dé verbinding met dén vasten wal verhindérd was te komen opnieuw ten Raadhulze alhier geconfereerd, en kwam toen tot de conclusie, dat dé pogingen, om het beoogde doel te bereiken, moesten worden door gezet, ln de eerste plaats door nogmaals te trach ten- eene bespreking met den1 Minister te kun nen voeren. Dat is alstoen gehikt, want den 14 Januari j.1. zijn de Burgemeesters van Helder en Anna Paulowna door Zijne Excellentie ln audiëntie ontvangen, en het resultaat daarvan is Voorts werd', behoudens dezelfde instemming, goedgevonden, dat de gemeente Helder de exploitatie dér vlotbrug voor hare rekening zal nemen, vooral omdat dtie brug op het grondge bied dier gemeente zal komen te liggen, zoodat ingevolge de bepalingen der Gemeentewet alleen Hélder de bevoegdheid tot tolheffing heeft. Omtrent de financieele uitkomsten dezer ex ploitatie kunnen wij- nog mededeelen, dat als vasltstaandé mag worden aangenomen, dat die door de gemeente voor dé tolheffing te bedingen pachtsom wel de onderhoudskosten plus de af- schrijvingsbedragen der brug zal dekken. IWlj geven U in overweging te verklaren, dat U met deze regelingen accoord- gaat. Ten slotte meenen wij', ter motiveering van ons voorstel, hier te moeten laten volgen een gedeelte van het bovenbedoelde gemeenschap pelijke adres aan den Minister van Waterstaat: dat het hun bekend! is, dat het sedert 1908 be staande pontveer over het Noordhollandsch Ka naal bij- de Kooij, tusschen de gemeenten Helder en Anna Paulowna, in; verband met den bouw eener schutsluis, behoorende tot de Zuiderzee werken, in den loop van dit jaar opgeruimd zal moeten worden, terwijl het de bedoeling van de Direotie der Zuiderzeewerken is, dot veer, voor Rijksrekening, iets verder Zuidwaarts te ver plaatsen; dat voor het hedendaagach verkeer een pont veer, én vanwege het gevaar èn vanwege het op onthoud dat er .medé gepaard gaat, ondoelmatig ls te achten; dat sedert genoemd pontveer is tot stand ge komen de behoefte aan een beter commumcaM'e- middél tusschen- Helder en de over het Noord1- hoUandaoh Kanaal gelegen streken (dé -gemeente en dé polder Anna Paulowna en de gemeente Wleringen) dan ook voortdurend1 ls -toegenomen, niet alleen omdat dé plattelandsbewoners dier stréken voor hunne producten een goed' afzet gebied aan de stad Helder hebben, doch ook wijl de inrichtingen van onderwijs ln de stad hoe lang zoo meer door leerlingen van uit Anna Pau lowna en Wleringen bezocht worden; dat toch Helder met zijn pl.m. 80.000 Inwo ners voor Anna Paulownd en Wieringen Is de naastbljgelegen stad van eenige beteekenls, waar allerlei onderwijsinrichtingen worden gevonden; dat ln de toekomst een nog Intensiever be langengemeenschap over en weer zal ontstaan, vooral wanneer de droogmaking der Zuiderzee werkelijkheid' zal zijn géwordén; dat, zij het in meer algemeenen zin. ook de verder afgelegen streken ln het oostelijk deel van Noordelijk Noordhollandi, tot Medemblik, Hoorn en Enkhulzen, bij een- verbeterd com municatiemiddel als bovenbedoeld belang heb ben, omdat de verbinding per voertuig van uit die streken naar Heldér en omgekeerd' aanmer kelijk zal worden bekort; dat Immers -thans de eerste behoorlijke gele genheid- en van uit die streken het Noordhol landsch Kan-aal over te komen, ls te t Zand, zoo- dat steeds een vrij groote omweg moet worden gemaakt; dat het, naar de meening van adressanten, thans het geschikte moment ls bovenbedoeld betere communicatiemiddel tot. stand te brengen, nu Immers de voor dé omlegging van het pont veer te maken kosten ln mindering kunnen- wor den gebracht op de aanlegkosten van dat betere middel; dat adressanten voorts van oord'eel zijn, dat, vanwege de kosten ln verband! met de doelmatig heid een vlotbrug ls te achten de meest ge- wen9chte verbinding tusschen Helder en de andere genoemde gemeenten en polder. «EMEENTE-BEGROOTING 1M4 ALOEMEEN RAPPORT (Vervolg). Wetorleidlng. Wordt vervolgd. INGEZONDEN. DE KAPITAALSDIENST, HET GROND* BEDRIJF EN NOG WAT. Ook hier kan ik uit des heeren betoog geen goed beheer opmaken: Veda II 81 Jan.: „Dooh vast staat een „vrijwel algemeen gangbare meening, dat „de jaarlijks terugkomende uitgaven „moeten worden gerekend tot de gewone „uitgaven, die dus ook telken Jare uit de „gewone ontvangsten dienen te worden „bestreden. Daaronder behooren dus de „exploitatiekosten, waaronder men mede „kan begrijpen de verschuldigde rente en „aflossing van geleend kapitaal." Kan, neen, moet begrijpen. Men doet dit te Helder niet. De f 285.000.—, die thans geleidelijk (in 10 jaar) voor de af lossing van leeningen worden gebruikt, waren buitengewone inkomsten, die dus niet voor de gewone aflossingen gebruikt mochten worden, maar voor buitenge wone, wat met mijn werkmethode geschied ware. (Overigens is slechts f 150.000.— be schikbaar, dit zal over 5 jaar blijken). Men leze hierover VedaII, 31 Jan.: „Dit geschiedt nu inderdaad" tot het einde, en •Veda III, 7 Febr.: „Verder zij medegedeeld" enz., waarin het gebruik van buitengewone middelen voor den gewonen dienst Wordt genoemd als een van de middelen om de. tegenwoordige groote lasten te verminderen. Die lasten, die erkend worden, zijn juist het bewijs van weinig vooruitzien en slecht beheer, deze oplossing is ook „feitelijk geen goed financieel beheer". Een opmetking moet ik hier tusschen- voegen, het betreft een fout in het betoog van den heer Deze becijfert, dat we door die f 285.000.te gebruiken als thans gebeurt, onze lasten vermeerderd zien met I 7100.— '/zo afl. P- jaar), zoodat de winst Circa half negen opende de voorzitter, de heer B. Tentlje, de vergadering met een korte rede, waarin hij ln herinnering bracht hetgeen de IJs club ln de afgeloopen vorstperiode had tot stand gebracht, n.1. de verlichting en lnitandhoudir.it van de ljibanen op het Helderich Kanaal en de Fort- gracht. Dit li een flinke prestatie geweest en vele ingezetenen werden daardoor ln staat gesteld om na afloop van het werk nog te kunnen achaataen- rijden. Maar niet In den hlak was het, dat het pu bliek ln 't algemeen*zoo weinig deze goede zorgen waardeerde; althans financlëel, want het kwam her haaldelijk voor, dat met weigerde om een lot van één dubbeltje te koopen ter bestrijding van de extra- onkosten, terwijl men toch dubbel en dwars profi teerde I De leden van de ijsclub hebben nu feitelijk voor een groot deel het genoegen van anderen be kostigd. Indien men niet 400 leden had mogen In- sohrljven, zou het zeker op een financlëel fiasco zijn uitgeloopen. Meer medewerking van het publiek ten deze is dan ook noodzakelijk, wil de ijssport al hier behoorlijk kunnen worden beoefend. Men streeft nog steeds naar een eigen terrein, waardoor eigen Inkomsten worden verkregen. Dit tijdstip schijnt niet ver meer te zijn verwijderd, als ten minste alles meeloopt. Het bestuur heeft een moei lijke taak gehad en verschillende bestuursleden wa ren „ln den ijstijd" meermalen van 7.30 v.m. tot 3 uur 's nachts ln touw. Spr. memoreerde hier de medewerking van verschillende zijden ondervonden. Zoo zorgde de alager Snijders van het Tuindorp eenlge malen voor een tweetal groote ketels warm water, dat gebruikt werd voor het dichten van de scheuren op de Fortgrachtbaan. Jammer was het, dat van de leden voor dit werk zoo weinig mede werking werd ondervonden. Genoemd moeten nog worden de heer Thijssen, die belangeloos zijn auto bus beschikbaar stelde voor het vervoer van ma teriaal e.d. en vooral ook de directie van de Ma rinewerf en van de Gasfabriek, die veel hulp ver leenden met materiaal voor de verlichting (lampen, draad, e.d.). Spr. besloot met een opwekking om de IJsclub ook verder te steunen. Daarna kreeg de secretaris, de heer F. Winter, gelegenheid tot het voorlezen van de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Bij de bestuurs verkiezing werd de eenige door het bestuur gestelde candidaiat, de heer Nonnekes, bij acclamatie geko zen. Door de ziekte en het overlijden van den pen ningmeester, de heer D. van Zoonen, kon in de vorige vergadering geen kascontrole plaatshebben. Thans werd een financiëeie commissie benoemd, bestaande uit de heeren Bohlen, Brinkman en v.d. Leeuw, welke de boeken en bescheiden van den pen ningmeester controleerde en rapporteerde, dat deze in orde waren bevonden en de penningmeester werd gedéchargeerd. Het batig saldo over 1923 bedroeg per 1 November f 282.33. Dit is reeds een gqpstig teeken, wij vernamen, dat de financiën er momen teel ook goed voorstaan. Medegedeeld werd, dat op 8 Maart a.s. een soirée cabaret-avond zal worden gehouden, welke veel belooft. Aangezien de rondvraag niets opleverde, werd de vergadering te ruim negen uur gesloten en ging men een dansje maken, waarnaar velen reeds zaten te popelen. geweest, dat dé Minister zich bil schrijven van 26 Jan. j.1. bereid verklaarde te bevorderen, dat eene Rijksbijdrage wordt verleend van ten hoog ste 16.000, hot bedrag, dat thans voor de ver plaatsing van genoemd veer beschikbaar zou worden gesteld. Intusschen was van Gedeputeerde Staten nog gcenerlel bericht omtrent bereidverklaring om steun te verleenen- Ingekomen, en meendén wij daarom nu de tijd' gekomen, om nogmaals dien steun te vragen. Daartoe werdén door de Bur gemeesters van Helder, Anna Paulowna en Wie- ringen en dem Dijkgraaf van den- Anna Pau lownapolder op 7 dezer besprekingen gevoerd met den Commissaris der Koningin en- den Hoofdingenieur-Directeur van den Provincialen Waterstaat, Ofschoon door de genoemde provinciale auto riteiten geen bepaalde toezegging werd gedaan, blijven de drie Burgemeesters en de Dijkgraaf b(j hunne meening, dat een bijdrage in de kos ten aan dé Staten der Provincie moet worden gevraagd, omdat deze aangelegenheid! van zeer groot belang voor deze streek en diensvolgens ook van voldoend provinciaal belang is te achten. Waar wij die meening volkomen deelen, stel len wij U voor: a. ons te machtigen om met de overige be langhebbende besturen een verzoek te richten tot de Provinciale Staten, om In de kosten van het verkrUgen van een vlotbrug nabij de Kooij een subsidie uit de fondsen! der Provincie te ver leenen tot een bedrag van 20,000 (pl. m. een derde gedeelte der totaalkosten, zijnde bij de tot standkoming van het pontveer- eveneens een derde der kosten door de Provincie bijgedragen); b. te verklaren, dat U bereid' zijt de kosten, welke bij bereiking van het meergenoemde doel, voor rekening dezer gemeente zullen komen, te betalen. Ter toelichting van het bedrag der kosten voor deze gemeente diene, dat, volgens raming, dé totaalkosten zullen bedragen ongeveer 60.000 en dat, behoudens instemming van de respectie ve Gemeenteraden, ie overeengekomen, dat het voor. rekening dér drie gemeenten komende be drag (de gemeente Anna Paulowna en de Anna Paulownapolder moeten in dezen1 billijkheids halve als één beschouwd worden) verdeeld' zal worden als volgt,: Helder 4/6, Anna Paulowna 1/10 en Wieringen 1/10 dier kosten. omtrant het onderzoek der Ocmeente-Bagrooting over het dlemtjaar :p»4- Een ander lid bespreekt d<e wenechelijkhedid het plaatsen ven watermeter» ln 't algemeen om on- noo'dig waterverbruik tegen te gaan. Een lid wil bet ikwantum van 10 M". verhoogd zien. Een lid vermeent, dat ide gekweekte rente tot een hooger bedrag kan wprden opgevoerd, als de qultaaitles eerder worden geïnd dan nu het geval I9. Dit geldt ook voor gas en electriciteit. Meerdere leden vroegen een nieuwe en juistere Indeeling van de perceelen naar de huurwaarde, Bij juiste indeeling der perceelen wordt verwacht, dat de tarieven belangrijk kunnen worden vermin derd om dit bedrijf sluitend te maken. Een lid vroeg of een goedkoopere bedrljfskracht njet mogelijk wa», b.v. electricltek. Uit het. antwoord van B. en W. Reedt meermalen la de aandacht er op gevea- tigd, dat het gewenacht zou zijn ln alle perceelen watermeter» te plaatsen. De kwestie heeft onze aandacht, doch men vergete niet, dat met het plaatsen van meters ln alle perceelen de schulden last van het bedrijf met een belangrijk bedrag zal worden verhoogd. Wij meenen, dat voorshands voor de kleinere woningen aan een maximaal kwantum van 10 M'. te moeten vasthouden. Ten opzichte van een vluggere Inning zeggen B. en W. diligent te zijn. Misschien kan door een meer gecentraliseerde inning van verschillende ge meentegelden nog iets worden bezuinigd. Mocht de binnenkort te houden generale opname der huurprijzen aantoonen, dat eene verlaging der tarieven verantwoord is, dan zullen in dien zin voorstellen worden gedaan. Omtrent de vraag, of electrische drijfkracht voor het waterleidingbedrijf niet voordeeliger zal zijn, hebben B. en W. reeds verschillende overleggingen en besprekingen gevoerd. De zaak heeft nog bij voortduring de aandacht van het College. Gasfabriek. Meerdere leden stelden voor de gasprijzen met 1 cent te verlagen en te brengen op 12 en 13 cent per M'., want, zoo meenden deze leden, gezien de winstcijfers in vorige jaren gemaakt, zou ook dan nog bedoelde winst wel worden gemaakt. Een lid merkt op, dat in de Commissie voor de Bedrijven eenstemmig besloten was den gasprijs op 12 ct. te brengen; dat echter later door B. en W. de prijs weer op 13 cent gebracht is. Met het oog op het verkrijgen van grootere af zet, wordt door meerdere leden gevraagd om de nog verschuldigde distributie-boeten te annuleeren. Tevens werd de vraag gedaan nu de prijs van licht en kookgas dezelfde is, of een der twee meters, welke in verschillende perceelen staan, zal worden weggehaald, of wel dat maar voor één meter huur zal worden berekend. Een lid meent o.a., dat door de hooge kapitaal- lasten per M'. cent) het zorgelijk kan worden als het geld duurder wordt. Dan zitten we met duur gas, wat te erger is, daar we zooveel munt- gas afzetten. De verbrandingswaarde van petroleum is per Liter zoowat tweemaal zoo «root als van 1 M*. gas. Daarom is 't gewenseht om winst te reserveeren, om zoodoende mogelijkheid te scheppen met ver lies te werken, zonder de gemeentekas te drukken. Verschillenden leden maken nog opmerkingen over den prijs. Een lid vraagt of het juist is. dat een zes-tal per sonen aan de gasfabriek dienden te worden ont slagen, daar toch deze personen niet meer in staat blijken de volle arbeidskracht te kunnen leveren, en meende dit lid dat dan deze vacatures niet moe ten worden aangevuld. Uit het antwoord van B. en W. Wü hebben omtrent de mogelijkheid om de gas prijzen te verlagen, het advies ingewonnen van den Directeur en deze schrijft ons o.a.: „De voorgestelde gasprijzen zijn het gevolg van het door Uw College uitgesproken verlangen, om een minimum-winst te garandeeren van f 50.000. Wordt nu de gasprijs met I ct. per. M'. verlaagd^ dan kan bovengenoemd, winstcijfer niet worden be reikt, temeer, daar de gasconsumptie reeds vrij hoog iis geraamd en nog lang niet met zekerheid mag worden aangenomen, dat het geraamde gasverbruik wordt bereikt." In het verdere gedeelte van zijn brief geeft de Directeur toe, dat het wellicht mogelijk zal zijn, dat de consumptie tengevolge van een lageren prijs zal toenemen, doch hij vindt de voorgestelde ver laging alleen verantwoord wanneer men met een winstcijfer van f 12000 a f 15000 genoegen neemt. Op grond van een en ander verklaren wij ons ten sterkste tegen de voorgestelde verlaging der gas prijzen. Het idee om de thans nog verschuldigde distri- butieboeten wegens te veel gebruikt gas te annu leeren, wordt door on® overgenomen, weshalve wij voorstellen, daartoe te besluiten. Voor perceelen, waarin nog twee meters zijn ge plaatst, wordt voor slechts één meter huur bere kend, en wel eventueel voor den grootste. Thans reeds ten koste van het leggen van hooge lasten op de ingezetenen kapitaal te verzamelen waarvan het zeer denkbeeldig is of het bepaald voor het beoogde doel zal imoeten worden gebruikt, schijnt ons, al is het dan ook waar, dat momenteel de rentestandaand oploopt, niet practiseh. Waarschijnlijk zullen er wegens lichamelijke on geschiktheid een viertal mannen ontslagen moeten worden. Volgens den Directeur zal het wellicht mogelijk zijn een der ontstaande vacatures niet aan te vullen, doch zal het wel noodig zijn drie nieuwe werklieden aan te stellen. Deze aangelegen heid zal door ons nog nader onder de oogen wor den gezien. Electriclteitsbedrijf. Meerdere leden stelden voor den prijs met 3 cent per K.W.U. te verlagen. Deze leden meenden, dat gezien het winstcijfer in vorige jaren gemaakt, ook thans, trots de voorgestelde verlaging van den prijs, bedoelde winst nog wel zou worden gemaakt, daar door deze verlaging het gebruik belangrijk zal stijgen. Meerdere leden vroegen om wat vrijgeviger te zijn met het leggen van kabels in straten, daar de kleinbedrijven die nog geen aansluiting konden krijgen, in veel ongunstiger conditie zijn dan de bedrijven die wel aansluiting konden krijgen. Gevraagd werd of er al gegevens waren omtrent het gebruik in Koegras en wat het de gemeente kost. Een lid pleit voor rëserveeren met het oog op den aanleg ln den durerv tijd. Wat Koegras aangaat merkt een lid op, dat de 10 M. vrije aanleg voor aansluiting daar te wei nig is. Uit het antwoord van B. en W. Ook omtrent het idee, om oen electridteitsprijs met 3 ets per. K.W.U. te verlagen, hebben wij het advies van den Directeur gevraagd. Deze hoofd ambtenaar naadt de voorgestelde verlaging af, o.a. wijl in de begrooting een tamelijk groot verbruik voor Koegra9 Is geraamd en daaromtrent nog geen zekerheid bestaat. B. en W. deelen de bezwaren van den Directeur. Aan den drang, om wat vrijgeviger te zijn met het leggen van kabels iri sommige straten, kan be zwaarlijk worden voldaan zoolang het raadsbesluit van kracht is, waarbij is bepaajd, dat in zekere straat een kabel zal worden gelegd wanneer de be langhebbenden een bedrag voor jaarlijksche 5tjoom- afname garandeeren, gelijk aan 10 der kosten van aanleg. B. en W. kunnen niet tot intrekking van bedoeld raadsbesluit adviseeren, omdat hét aanileg'gen. van kabels in straten, waarvan vooruit is te zien, dat zij in de eerste jaren een betrekke- lijk groot tekort zullen opleveren, de economie van het bedrijf in de war zal sturen, Omtrent de opbrengst der electrlflcatie v»n Koe- gras is nug piet met zekerheid te zeggen. Nu er echter aldaar reed» ruim 100 aansluitingen verze kerd/ zijn en de eenheidsprijzen, f 0.40 voor licht en f o.ao voor kracht, hier heel wat lager zijn dan ln elders op het platteland, waardoor nog een be langrijke toeneminr;, van het getal aansluitingen te verwachten, zullen de geraamde bedragen wel opgebracht worden, Ook voor dit bedrijf beataan, naar bet oordeel van B. en W. geen voldoende redenen om 'boven de ruime afschrijvingen nog bedragen te reserveeren. Het idee om, ter bevordering van het verkrijgen van meerdere aansluitingen te Koegraa, in plaats van 10 M„ 25 M. aansluiting gratis te geven, zui len zij ln overweging nemen.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5