BINNENLAND, NIEUW ONDERZOEK MARINE- BEGROOTING. WJJ1 bJJ 8e nota van Wljalglnfl op d« Marlne-bógrootlng voorstellen worden ge daan ln verband met den aanbouw van 1 flottidjevaartulg, 1 torpedojager en een viertal verkenningsvliegtuigen, welke voor tstellen niet in de afdeelingen zijn onder zocht, heeft de Commissie van Rapporteurs voorgesteld, de gewijzigde begrooting op nieuw in de afdeelingen te onderzoeken De Kamer heeft daartoe besloten. Het afdeelingsonderzoek over deze nieu wigheden, alsook over de voorgestelde bij de 2e nota van Wijziging heeft plaats as. Woensdagvoormiddiag. De ontslagaanvrage van den directeur- generaal der posterijen en telegrafie. Het Alg. NederL Correspondientiebureau te 's-Gravenhage meldt: Naar wij: vernemen, is thans bij het Departe ment van Waterstaat ingekomen de ontslagaan vrage van den heer König, doxeoteur-generaal der posterijen en telegrafie. Wij meenen [voorts te weten, dat deze ontslag aanvrage uitsluitend om persoonlijke redenen is geschied. Kinderbijslag. Volgens „De Tijd" heeft de voorzitter van den ministerraad bepaald, dat ten aanzien van den kinderbijslag voor die rijksambtenaren de volgende toepassing moet gelden voor het geval de ouders beiden daarop aanspraak mochten maken: „De toekenning geschiedt aan den ambtenaar, die in den zin van het Bezoldigingsbesluit geacht moet worden het kind te bezitten en de kosten van het onderhoud te dragen. 'Indien de vader, na een volgend huwelijk zijner vrouw met een ander ambtenaar (hier moet waarschijnlijk een voorafgegane echtscheiding worden veronder steld) voor de verzorging van het kind moet blij ven bijdragen en ook de stiefvader in het on derhoud voorziet, geschiedde de uitkeering van den bijslag aan den natuurlijken'vader." te», nohhi mat «egolkflarten, noch met bussen. Hat publiek aal goed doen daarmede reke ning te houden en 1» geval in afwijking met iet vorenstaande wordt gehandeld, daarvan tennis te geven aan den Armenraad of aan de politie. Men wordt aangeraden in geen geval iets te geven, indien dit op de boven staande wijze wordt gevraagd. Bezuiniging op den maildienst Het „Hbl." verneemt, dat de directie der Stoomvaartmij. „Nederland1" heeft besloten, bi; wijze van bezuinigingsproef, den Indischen maildienst te gaan onderhouden met zeven, in plaats van met acht mailbooten, zooals bij den tegeniwoordligen dienst het geval is. De overtocht zal, bij de overzeesche verbin ding met zeven schepen, eenigszins bespoedigc en het verblijf der schepen in Amsterdam en te Tandjong Priok, thans drie en vier weken, in ieder dezer havens met één week worden ver kort. Schoolgeldregeling. Gedep. Staten van Noord-Holland, hebben bezwaar gemaakt tegen goedkeuring van de schoolgeldregeling voor L.O. te Haarlem. Deze regeling moet in zoover gewijzigd wor den, dat de verplichting tot betaling aan vangt bij een belastbaar inkomen vain f 600 en niet van f 1000, zooals bepaald' is; en ver der moet ook schoolgeld geheven worden van het 5e en volgende kinderen uit het zelfde gezin, hetgeen da regeling niet doet Nederlandsche Roisvereenlging. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft een sympathiek plan voor den a.s. zomer: zij wil namelijk, bij genoegzame deelneming een reis organiseeren naar Boedapest, teneinde .tal van pleegouders van Hongaarsche kinderen in de gelegenheid te stellen bun tijdelijke pleegkinde ren (en hun ouders eens te bezoeken. De duur van de reis zal ongeveer 11 dagen zijn, waarvan 7 dagen verblijf te Boedapest De kosten voor heen- en terugreis worden geraamd op 56. Hierbij is verpleging, maaltijden en eventueel logies onderweg inbegrepen. Voor hen, die niet bij de ouders der voormalige pleegkinderen logeeren, worden deze kosten nog met ongeveer 60 verhoogd'. Het spreekt vanzelf, dat deze cijfers slechts bij benadering kunnen worden gegeven. Reeds is uit Boedapest bericht ont vangen, dat een groot aantal met name genoem de Hollandsche families met vreugde te Boeda pest zullen worden ontvangen, zoodat op een hartelijke ontvangst kan worden gerekend. Indien men aan deze reis wil deelnemen, is het eerst noodig lid van de Reisvereeniging te worden. Dit is evenwel niet in het minst be zwaar, daar de contributie slechts 1.25 per jaar kost met een entrée van f 0,60. Het adres der Vereenaging is Koningin Emma kade 46, 's-Gra- venhage. mOBamOon noMMttA AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. De zege die het motorische paard opzijn Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe en Schrale Huid Springende Lippen geneest men met PUROL toegestane subsidie zou kunnen worden teruggevorderd. En in alle geval zou men voor 1925 niet op een even hoog bedrag aan subsidie mogen rekenen. De Vereeni- haver-etende broeder bevecht, wordt met irlngs-begrooting moesten daarop worden den dag grooter en meer definitief. Hier en daar als in enkele Londensche voorste den, mag een terugslag intreden: gevolg van het feit, dat de kosten van de maatjes laver onder die van de vereischte hoeveel heden benzine daalde, het blijft een tijdelijke terugslag en zelfs de meest en thousiaste minnaars van den edelen vier voeter zullen het moeten „aan-hooren", dat op den duur het blij gehinnik en het klet terend hoef-getrappel volledig vervangen wordt door het krijschend gebler der claxon, het zacht geronk der motor en het suizend zoemen der banden Op deze zegetocht is de automobiel-ten toonstelling die dezer dagen in het gebouw der R(ijwiel) en A(utomobiel) I(ndustrie) aan het eind der Ferdinand Bolstraat ge houden wordt, weer een der min of meer feestelijke gedécoreerde halteplaatsen. Het verschil met vroegere in deze uitstekende expositie-hal gehouden tentoonstelling, is wel voornamelijk hierin gelegen, dat het motorische paard er dezen keer het rijk geheel en al voor zichzelf heeft met uitslui ting van het dito-veulen, alias de motorfiets en van dien verren oud-oom: het rijwiel. Het spreekt vanzelf, dat, alhoewel voor beelden van uiterst luxieuse wagens niet ontbreken (een 8-cylinder Roylls Royce van maar eventjes f 83.000 trok b.v. de aandacht), de klein-auto en de vrachtwagen de meeste belangstelling tot zich trekken. We zijn nog wel niet zoo ver als in Amerika waar een groot deel der arbeiders 's ochtends in eigen auto de fabrieks-poort binnenrijdt, maar de gemiddelde burger is ook hier langzamer hand niet meer zoo heel ver verwijderd van de bezitters-plaats achter het stuurrad. De Fordjes, de Citroentjes en de kleine two- seater Rovertjes geven op deze tentoon stelling den weg naar het algemeene ver voermiddel der toekomst aan. Bescheiden hurken zij aan dewielen der bakbeesten vanvr aebtwagens en motor-bussen, die op hun te rreinhet publieke- en handelsleven, ook naar een zekere toekomst wijzen. De 16-wielige Ford-vrachtwagen, met zijn mede op de achterwielen werkende stuur-inrich- ting, waardoor niettegenstaande de omvang van het gevaarte, op een kleine oppervlakte gedraaid kan worden, heeft hier veel succes. Als typisch teeken van de geleidelijke démocratiseering van de automobiel moge hier tenslotte nog op de afbetalings-kwestie gewezen worden. Vroeger, nog niet zoo lang geleden, kon je alleen in tweede-handsch zaakjes wat meubelen, hier en daar zelfs een naaimachine op termijn afbetaling koo- pen. Schoorvoetend volgden daarna de fietsenDe automobiel, doet het thans ook; maar niet schoorvoetendf. Zij blijft in het karakter van haar eigen tempo en zoo kan je je dan, blijkens een affiche op deze expo sitie, thans vervoegen bij een speciale maat schappij die bereid is je elk verlangd merk op „gemakkelijk termijnbetalings-voorwaar- den" te leveren. De cadeau's bij aankoop tot een zeker bedrag zijn er nog wel niet. Maar die komen óok well ingesteld en men had alle krachten in te spannen de inkomsten op andere wijzen, als daar zijn het werven van nieuwe leden en donateurs, in de toekomst te vermeerderen. Er waren er onder de Raadsleden die al dadelijk nog krachtdadiger wenschten in te grijpen. Zoo stelden de heeren Baas, Spier en Douwes per motie voor het voor dit jaar toegestane bedrag aan subsidie alsnog met 10°/o te verminderen. Zoover kwam het evenwel nog niet... Het Gemeentebestuur hoopte er tot nog toe, meer langs „lijnen van geleidelijkheid" te komenOf het dit de allerlaatste dagen nóg hoopt is de vraag I Er kwam namelijk plotseling een leelijke kink in den kabel. Gedeputeerde Staten toch hebben onlangs bericht de aangenomen Begrooting zooals zij daar ligt, niet zonder meer te kunnen aanvaarden. Het gaat om een post van f 8.200.000, bedrag dat van het Rijk als toelage zou binnen komen. Deze zilvervloot loopt thans echter alle kans niet uit de Haagsche haven te zullen uitvaren. En de Staten eischen nu dekking van deze verminderde inkomsten. Wethouder Wibaut had er bij de behandeling der Begrooting reeds op gewezen, dat, mocht deze tegenslag zich voordoen, een twee millioen dekking gevonden zou kunnen worden op Onvoor ziene Uitgaven, maar dat er voor de res- teerende f 1.200.000 dan wat „op gevonden" moet worden. En, als er geen wonder ge beurt, dan zijn we nu San het zoeken toe I Wat voor den Amsterdamsdhen burger een griezelige bezigheid beteekent. Want, de Wethouder heeft zich in een persgesprek al in die richting uitgelaten, de „vondst" zal wel nergens anders kunnen worden ge daan danin de zakken van den belasting betaler 1 Een nieuw plan voor den afsluitdijk van de Zuiderzee. van Leeuwen te Delft heeft een nieuwe J. methode bedacht voor het leggen van den Zuiderzeedijk, n.L door het maken van een soort rioolhuizen, die de lengte hebben van de dijkbreedte en die dan loodrecht op de dijkxiebting op elkaar zouden kunnen wor den gestapeld. Die rioolbuizen zouden met afsluitbuizen „zoowel in horizontalen als verticalen stand" moeten worden voorzien, zoodat die dijk of dam met een enkele bewe ging tegelijk gesloten zou kunnen worden. Vóór de stuiting zou het water steeds door de buizen kunnen blijven stroomen. De heer Van Leeuw is optimistisch genoeg om te meenen, dat indien men maar het aantal menschen om deze beweging te doen ge- schie(d!en juist kiest, de dam over zijn geheele lengte van ca. 28 a 80 KM. in zeer korten tijd zou kunnen worden gesloten. De buizen zijn voorzien van in elkaar grij pende openingen, z.g. maffen in de hoogte- richting. Daardoor kunnen later alle bui zen onwillekeurige tijden gevuld worden met beton of iets dergelijks. Alle buizen zijn van gewapend beton. De heer Van Leeuwen heeft nog niet uit gerekend hoeveel zijn dijk zou kosten, doch wal heeft hij zich met ingenieurs, profes soren en aannemers in contact gesteld. Hij wil zijn uitvinding gratis ter beschik king stellen van het land Nationaal Reddingsleger. De Armenraad te Amsterdam, welke voor eefeigen tijd waarsohuwd'e om in relatie te treden met deze instelling, heeft-thans be kend gemaakt, dat door de leiding is beslo ten niet meer tq eolleoteesen, noch met lijs- Dat tegelijk met de voortdurende toe neming van, speciaal het auto-vrachtwagen- verkeer, in onze Gemeente het invoeren van de „geruischlooze bestrating" ernstig en energiek wordt aangepakt, is een ge lukkig verschijnsel. Het is dan ook de hoogste tijd.Nü al staan, in sommige smalle straten, naar de heer Gulden inden Gemeenteraad opmerkte, tengevolge van het zware motorische verkeer, de huizen - te dansen I Wat behalve andere bezwaren die men er tegen zou kunnen aanvoeren, ook dit heeft: dat het op ongehoorde wijze tegen het nog altijd geldende openbare dansverbod ingaatFrisch en vlug en veel asphalteeren dus maar I Evenwelafge scheiden nog van de financieels zijde van de zaak, zoo heel vlug zal dat onder de nieuwe regeling niet gaan. Die nieuwe regeling toch, ingesteld ten behoeve van joom- en stadsschoon beschermende Raads leden, wil dat elk afzonderlijk plan tot asphalteerlng en verbreeding van een straat aan den Raad ter goedkeuring wordt voor gelegd. Zulks geschiedde dan ook deze week. Het dient echter gezegd, dat deze eerste poging om de nieuwe werkwijze in praktijk te brengen niet naar meer deed smaken. Evenals dat in de Tweede Kamer nog al eens voorkomt, waar diverse afge vaardigden bij de Waterstaatsbegrooting allereerst het bruggetje of sluisje of wegje in hun speciale district het vóór-alles noodige achten, zoo ook komen in onzen Raad meerdere leden moeilijk boven hun „buurt- gevoel" uit. Hun straat, hun brug, moet het eerst aan de beurt komenhün boom moet het eerst beschermd. En overigens blijken de meeningen waar een boom b.v. al dan niet verplaatst kan wordsn zonder aan het stadsschoon afbreuk te doen steeds mijlen ver uiteen te loopen. Een klein beetje meer vertrouwen in onzen dienst van Publieke Werken zou in dezen geen kwaad kunnen. P. W. doet het kappen en verplaatsen van boomen toch niet uit baldadigheid en de leiders van den dienst zullen toch wel niet éllen zulke, door vak-techniek bezeten wezens zijn, dat er geen ruimte overblijft voor eenig schoonheids-besef „Het" schip, het nieuwe mailschip heeft dan met loods Pothuis aan boord, de tafel van B. en W. bereikt De interpellant Pothuis was, jammer ge noeg, minder in deze belangrijke materie ingewerkt dan men verwachten mocht. Bij zijn toelichting van zijn vragen over de plaatsing van den „Nederland"-order in Frankrijk, haalde hij een en ander nogal eens door elkaar, zoo, om een voorbeeld te noemen, de personen van 2 leden van het geslacht BoissevainEvenwelde burge meester ging bij de beantwoording diep op de zaak in. Alhoewel, verklaarde hij, B. en W. van meening zijn, dat het niet op hun weg ligt in overleg te treden met de verte genwoordigers van het grootbedrijf, zijn zij evenwel principieel bereid in bepaalde ge vallen, in overleg met de regeering, steun te geven. Maar elk geval moest op zichzelf beoordeeld worden en, naar aanleiding van een later verworpen motieWijnkoop, merkte hij op, dat B. en W. ter contröle van eventueele plannen onmogelijk de in dustrie kunnen gaan afloopen met de vraag „Is er nog een ordertje?" Hoezeer den loop van zaken betreurende, kwam de burgemeester tot de conclusie, dat noch de Mij. „Nederland", noch de Ned. Scheepbouw-Mij. eenig verwijt kon treffen. Zaken 'zijn nu eenmaal zaken, zeide hij, en waa r enkele jaren terug, toen onze werven overkropt zaten, ook buitenlandsche in schrijvingen waren toegelaten, daar kon men thans die inschrijvingen van buitenaf niet gaan weigeren. En dat de Scheepsbouw Mij. op den dag dat de zaak met de Fransche werf „definitief" werd, nog kwam met een herziene inschrijving van ö'/s ton lager, was wel jammer, maar bij aanbestedingen kan men nu eenmaal niet meer op de zaak terug komen. En de heer De Vlugt kan dit, als oud-aannemer, weten 1 Ongetwijfeld heeft de Burgemeester met een en ander handig kool en geit gespaard- En veel anders dan meegaan met zijh ver zuchting „dat het jammer is", en dat de valuta-verhoudingen nu eenmaal tegen ons waren kan men al niet doen. De heer Pothuis heeft met zijn interpellatie althans dit bereikt, dat een motie door hem ingediend, behelzende een voorstel tot uitbreiding der bevoegdheden van de werkeloosheidscom missie, in verband met eventueelen steun aan Amsterdamsche industrieën, naar B. en W. om prae-advies verhuisd is. actief 0500, waardoor de uitkeering 100 kan bedragen. De HolUuidsohe Oredletbank, de oren» tie van Broekhuijs, heeft voorioopig eon actief van 11.600, de vorderingen bedragen f 2(MI87, waarvan een klein bedrag preferent ia, zoodat aan de oonourrontie crediteuren naar schatting ongeveer 80 kan worden uitgekeerd. Zoödat de 08 oredlteuren, die op de voorloo- o li)st in dit faillissement staan, er waar- jjnlijk nog het best uit zullen springen. De moordaanslag te den Haag. Omtrent den moordaanslag in de Engelen- burgstraat te 's-Gravenhage kan nader worden gemeld, dat de verdachte J. v. d. G., een (broer van de verslagene, nog steeds blijft ontkennen. Intussch-en vermeerderen! de tegen hem gerezen bezwaren voortdurend, zoodat hij in arrest wordt gehouden. De commissaris Kramer meent wel op het goede spoor te zijn, ofschoon nog zeer veel duis tere punten moeten worden onderzocht en op gehelderd, alvorens in deze zaak volkomen klaar heid' zal zijn gebracht. De daad schijnt zeer waarschijnlijk te zijn gepleegd met een bijl. De schedel was van voren naar achteren geheel gekloofd; daarna moeten de linker- en rechterslaap zijn ingeslagen. Voorts wordt nog gemeld, dat het slachtoffer om half elf 's morgens nog voor het huis heeft gewerkt, o. m. de bel heeft gepoetst. Om onge veer elf uur is zij nog gezien door overburen uit de Joubertstraat, aan wie zij het kind liet zien, dat zij op iden arm droeg; zooals (bekend, heeft de misdaad te ongeveer 12 uur plaats gehad'. Aan het verzoek om mededeeling te doen van dé ontvangst van halve guldens na het plegen van de misdaadi, is door velen gevolg gegeven. Voordat daaruit een conclusie kan worden ge trokken, moeten nog meer personen worden gehoord. Zooals bekend is dit van belang in ver band met het feit, dat uit de portemonnaie van de verslagene halve-guldenstukken zijn geroofd. De Hoornsche boot ln hef Ijs beklemd. Reeds vroeg in den morgen van Zaterdag werd het anders zoo rustige Volendam plot seling opgeschrikt door herhaalde noodsig nalen, welke afkomstig bleken te zijn van de z,g. JËoornische Boot", die vergezeld van een motorboot, ten N.O. van Marken in het ijs beklemd was geraakt en om hulp seinde. In Edam had men ook al gauw.de mare een schip in nood" vernomen. Van hier werden de eerste pogingen tot helpen on dernomen. Schipper Simoms voer met zijn motor, waarop o.m. burgemeester Kolf schoten zich bevond, de haven uit, doch spoediig moesten zij ondervinden, dat de boot, die zich op ongeveer 2 KM. van de kust bevond, niet te bereiken was, vanwege het ija Onverrichter zake keerde men terug. Te Volendam zat men intusschen ook niet stil Een 11-tal personen vertrokken met een vlet, voorzien van levensmiddelen. Het was een gevaarlijk waagstuk, dat men ondernam en dat door een talrijke menigte, die zich op den zeedijk had verzameld, met groote spanning werd gevolgd. Eén per soon begaf zich over planken, die voorzich tig tot op een 50-tal meters over het ijs wer den geschoven, voor de vlet uit en bevestig de vervolgens een anker stevig in het ijs. Met behulp van een touw, dat aan1 dit anker was bevestigd, trok men de vlet dan vooruit, daarna dezelfde manoeuvre herhaald werd. Op deze wijze vorderde men, daar Let ijs zeer slecht was, uiterst langzaam. Een twee tal jeugdige Vplendammers, die voor geen kleintje vervaard bleken te zijn, duurde dit te lang. Het waren Thames Steur, meer be kend onder den naam „Olivter"- en K Kil (bijnaam „Pontje"). Zonder eenige reddings middelen bij zich begaven deze knapen zich op het uiterst zwakke ijsvlak en wisten onder groote spanning van het publiek op den dijk, het zeldzame waagstuk te volvoeren en de stoomboot te bereiken. Hier vernamen zij, dat de boot, hoewel eenigszins overhel lende, niet direct in gevaar verkeerde, doch alleen verzocht werd om een sleepboot De jongens door den kapitein van de boot voor zien van een stuk touw, dat zij om hun mid del bonden, begaven zich thans eerst naar de vlet, die nog onderweg was, en deelden de bemanning daarvan hun ervaringen mede. Daarna zetten zij hun tocht naar den wal voort. Bijna hadden zij dezen bereikt toen plotseling „Olivier" door de zwakke ijs korst zakte. Tot groote verademing van do angstige menigte op den dijk, wist hij, met behulp van vriend „Pontje" hot veoge Ujf nog te bergen. Enkele tientallen meters scjieidden het moedige tweetal nog van den diik, die verder zonder ongelukken bereikt werd. De vlet met bemanning keerde eveneons, na een tocht van ruim 61/, uur, te half in den namiddag te Volendam terug. Hiermede eindigde de veel bewogen ge schiedenis. ■Eindelijk konden de ingevroren vaartui gen met hulp van een ter assistentie ge- arriveerde stoomboot uit Hoorn, naar do Hoornsche haven terugkeeren. neut hoeft afgebeten. Hjj heeft het gedaan toon zi| het kerkhof van Hatignollea verlieten. De af. Hchuwelljk verminkte vrouw verkeert in bet zie kenhui», waarin zij 1» opgenomen, ln ernstlgen !oi\<;ilhi. Bon wilde rijder. [De Lord opperrechter ln het hof van van HertfonlHH.ro heeft 2500 (dus volgons den tegenwoordlgen koer» 28.760) sehadevergoe. ding toegekend aan den slager Gray, die op zijn motorfiets door den geneesheer dr. Richard Philpott, terwijl deze een auto stuurde, omver gereden- was. Tengevolge van het ongeluk, heeft Gray zyn rechter been moeten laten afzetten. Reeds vroeger was dr. Philpott 3n verband met ditzelfde ongeluk tot 100 boete veroor deeld wegens onbesuisd rijden. Vrouw verbrand In een' woning te Heemskerk ontstond Donderdag brand dóórdat de vrouw des hui zes met de rokken het petroleumstel aan raakte, dat op last van den dokter gebrand werd om met waterdamp te stoomen, daar een der kinderen lijdende was aan longaan doening. In minder dan geen tijd hadden kleeren vlamgevati Men doofde de vlammen zoo spoedig mogelijk, waarna de vrouw per brancard naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd werd, waar zij, volgens een V.D.- bericht, dós nachts aan de bekomen brand wonden overleed. De overledene was moe der van zes kinderen. UIT DEN OMTREK. Van de flnancieele zijde gewaagden wij, zooals boven gezegd, dan nog maar niet. Het is anders voor de Gemeente in haar geheel wel iets om van te gewagen Reeds ging er van het Gemeentebestuur een circulaire uit aan de subsidie-genie tende Vereenigingen en instellingen met de waarschuwing, dat, mocht blijken dat deze lichamen hun huishouding niet zooveel mogelijk versoberden, een gedeelte van de GEMENGD NIEUWS. Het failllssememt-Broekhuya. Onder dien titel „Het treurige slot" deelt de „N. Rott Ort." een! |en ander inedie omtrent de verificatievergadering 'in het faillissement- Ongeluk met een revolver. Te (Zelham bad Vrijdag de 36-jarige A. J. Bel net ongeluk, dat bij het schoonmaken van ziin revolver, dit wapen afging. De kogel drong het hoofd' binnen, tengevolge waarvan de ongeluk kige terstond diood) was. Ontrouw beambte. -r--Tir-Te Siddeburen (Gr.) is wegens diefstal van Broekhuijs. Er was één schuldeischer opgeko-1 Ult een afingeteekende zending op het dos(- J."kantoor aldaar aangehouden de 18-jarige k<! toonbediende E. B., die het feit bekend heeft. Een drama. men, een der agenten, die een vordering had I ^an't°or aldaar aangehouden de 18-jarige kan- van 816 gulden. Hij had in goed vertrouwen de 1W v--1-* premies steeds maar uitbetaald), en was daardoor in voorschot gekomen. Verder had het 's-Gra- venhaagsche obligatiekantoor een vordering in gediend van 8600, die werd teruggebracht tot 2825. Het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen was er met 276 obligaties 10, doch was te laat en kon niet op deze eerste lijst voor komen. Een dokter was (naar Londen en Wee- nen geweest voor het inwinnen van rechtskun dige adviezen omtrent de uitgifte van premie- leeningen en declareerde nu 3000. Daar de dokter zelf van de Bank 6000 had geleend), zal over de vordering worden geprocedeerd. Nadat de rechter-oommissaris nog had mee gedeeld, dat ook in dit faillissement het accoord van 100 door Broekhuijs persoonlijk op 27 November ter griffie gedeponeerd, was inge trokken, bracht de curator verslag uit. De Hol- l8ndsche Verzekeringsbank, aldus bleek, 'keert nihil uit, de Zuid-Nederlandsche Credietbank dito, alleen in het faillissement van de Ooster garage, een afzonderlijke vennootschap, is het ■w Te Berlijn—Lichtenberg heeft in den narte van Vrijdag op Zaterdag een smid, die met zijn zyn WdeVo£3S35 3 en 4 jaar en zijn zwangere vrouw gewurgd 5ich ie deuf-iX vertrek, waarin het- drama was geschied. Toen de buren in. de kamer binnendrongen, waren de vier personen reeds dood. Aangehouden. het Fransch-Zwitsersche grensstation, is de Nederlander V. Br. aange- snn non' t i edelge®teen'tei1 ter waarde van 800.000 frank over de grens wilde brengen. De» neus afgebeten. ,J^rij^he;bl!d.en ^melden het niet dagelijks voorkomende feit, dat een man dezer dagen, in n aanval van jaloerschheid, zijn minnares den Anna-Paulowna. Terwijl de winter zich nog krachtig manifes teert door dorre velden, bladerlooze hoornen, een ijle vrieslucht en groezelige sneeuwrestanten, hier eD in greppels en langs slootkanten nog achtergebleven, heeft de zaal van den heer Knijnsberg drie dagen lang de voorjaarsweelde gekend van kleurige narcissen, den geur van hooggetroste hyacinthen en de ranke elegantie van bloeiende, veelkleurige tulpen. Want de af- deeling Anna Paulowna van ^Bloemencultuur" heeft daar Zondag en Maandag een fraaie expo sitie gehouden, die op lofwaardige wijze van het kunnen der kweekers hier ter plaatse blijk gaf. De tentoonstelling werd door Burgemeester (tovink geopend, die verklaarde de uitnoodiging daartoe gaarne te hebben aangenomen. De ver eenigingen „Bloemehcultuur" toch, waarvan de bloemisten hier een aldeeling vormden, had, wegens den ijver, de energie en bekwaamheid harer leden, sprekers volle sympathie. Hoevelen hadden, in dezen tijd van malaise, moedeloos het loofd laten hangen. De kweekers echter niet; zij waren paraat gebleven, waarvan ook deze tentoonstelling het bewijs gaf, en die volharding verdiende bekroond te worden met een gunstig resultaat. Spreker achtte het alvast een voor recht de kweekers geluk te mogen wenschen met het feit,-dat in het afgeloopen jaar reeds weer voor 26 millioen aan bloembollen was om gezet en dat aan het voornemen van Amerika, om zijn grenzen voor den Invoer daarvan te sluiten, tot heden nog geen gevolg was gegeven. Lof werd gebracht aan de bloemisten hier ter plaatse, die, toegerust naar de eischen des tijds, eveneens -moedig den strijd hadden aan vaard om aan hun product in den handel steeds meerdere bekendheid te geven en die door deze fraaie tentoonstelling mede op ondubbelzinnige wijze toonden, op wélk eetf hooge trap hier de bloemencultuur reeds staat. Spreker hoopte dan ook van harte, dat het succes daarvan geëvenre- digd zou mogen wezen aan de moeite en kosten, die zij er zich voor hadden getroost. De organi- seëring eener zoo smaakvolle bloemen-expositie, in een tijd, die zich helaas maar al te zeer door onverschilligheid en verwildering kenmerkte,, stelde de Gemeente op zeer hoogen prjjs. Met den wensch besluitend^ dat de arbeid en het streven der kweekers hier, zou mogen bij dragen tot meerdere bekendheid onzer ge meente, tot grooter vermaardheid der bloemen teelt in het algemeen en die der leden van de plaatselijke vereenlging in het bijzonder, ver klaarde spreker de tentoonstelling voor geopend. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer Rozebroek, voerde vervolgens de heer A. van den Berg het woord, die verklaarde, dat de sym pathie, welke de eerste bloemententoonstelling had mogen ondervinden, voor de leden een aan moediging tot herhaling was geweest, doch deze herhaling zou voor de aanwezigen, die de expo sitie van verleden- jaar hadden gezien, tevens een lultbrelddng blijken. Deze vooruitgang was te danken aan de be langstelling van het publiek, maar vooral ook aan de medewerking van den Burgemeester, de bloemisten ten allen tijde -ter rwllle was ge weest en steeds met raad en daad hun terzjjdö had gestaan. Het was spreker dan ook een aan gename taak, den Burgemeester daarvoor na mens de vereenlging hulde te brengen. Bekroningen. Ie prijs, voor tulpen, hyacinthen en narcissen Inzenders Prins en .Van KesseL le prijs, voor collectie Scilla's, idem. 4e prijs, voor tul-pen en hyacinthen, inz. Fii®* P. Hopman en Zn. Eervolle vermelding: verzameling tulpen, opluistering, Inzender R. Dekker. N. Onderwater. 3e -prijs, voor tulpen en narcissen, Wem. Eervolle vermelding: inzending ter opluistering van G. Duindam. 2e prijs, inzending .tuljpen van, Gebrs. Van den (Berg. 2e prjjs, voor inzending collectie snijbloemen, idem. I le prijs, voor inzending snijbloemen en perk- beplantlng van G. Preijde. le prijs, voor de beste inzending tulpen, inzen ders Gebrs. Van den Berg. 2e prijs, voor inzending tulpen en hyacinthen, inzender O. Boerman. Wlerlngen, 16 Febr. 1924. J.L Vrijdagavond is de boerenwoning van den heer D. Kort te Zandburen alhier geheel ver brand. Alleen het vee is gered. Kortsluiting oorzaak van den brand' geweest Een veel t0 lage verzekering dekt eenigszins de schade, zoo- dat de brand -voor den betrokken eigenaar eeD financieels strop is. Wegens de vorst zit opnieuw de zee vol ij9- Voor den derden keer zitten we in deze winter periode geïsoleerd'. De postdienst wordt per ij*" I vlet eenmaal per dag onderhouden. Scheep" vaart, visscherij, -Zuiderzeewerken, enz., en^ alles is stopgezet. 302* Automobiel-tentoonstelling. De asphalteerlng. Gemeentelijke be zuiniging. oos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ja___ j li? tt- I P ollr» lrronhtan in t.Pi Ie prijs, voor hyacinthen (miniatuur), inzend®

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2