IE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAS 19 FEBRUARI 1924. EEN VLOTBRUG BIJ DE KOOIJ. Een groot belang voor de gemeente Helder, Algemeens actie voor de tot atandkomlng la noodzakelijk. Xn ona nummer van Donderdag namen wij een, schrijven op van Burgemeester en Wethou ders betreffende eene betere verbinding over het Noord-Hollandsch Kanaal nabij de Kooij door middel van een vlotbrug. Daar het hier een kwestie betreft, die wij van het hoogste gewicht achten voor de toekomstige ontwikkeling onzer stad, hebben wij In hetzelfde nummer onder de rubriek „Plaatselijk Nieuws" de aandacht ge vestigd op deze bijlage. Wij spraken daarbij den wensch uit, dat de pogingen van de zijde van de gemeentebesturen Helder, Anna Pau- lowna en Wieringen reeds in het werk gesteld tot het verkrijgen van een Provinciaal subsidie, succes zouden mogen hebben. Inmiddels is ons reeds de noodzakelijkheid van een spoedige, meer intensieve actie gebleken, en, nu deze aan gelegenheid gisterenavond in den Raad behan deld is, en van de zijde van het gemeentebestuur een adres aan Prov. Staten zal worden gericht, lijkt het ons wenscheljjk nog eens ampel op een en ander in te gaan. Het Plan. Zooals reeds is medegedeeld, is het plan te trachten in plaats van de bestaande pont, die tengevolge van de Zuiderzeewerken moet wor den verlegd, een vlotbrug nabij de Kooij te krij gen. De plaats, waar deze brug zou moeten ko men (en waar het oude pontveer weer zou komen te liggen), is eenige meters zuidelijker, tegen over de smederij van den heer Lanser. De weg in Anna Paulowna, die op dit pontveer uitkomt, zal dan eenigszins moeten worden verlegd. De benoodigde gelden. De kosten voor de verlegging zouden bedragen 15000, welk bedrag voor Rijksrekening komt. De totaalkosten voor een nieuwe vlotbrug wor den geraamd op 60.000. Van dit bedrag zou allereerst de rijksbijdrage ad ƒ15.000 afgaan. Verder stelden B. en W. zich voor, dat de Pro vincie 20.000 zoude bijdragen. De resteerende 25.000 komen voor rekening van de drie be trokken gemeenten Helder, Anna Paulowna en Wieringen. Uit den aard der zaak krijgt Helder het leeuwenaandeel in deze kosten. Immers, deze stad heeft het meeste belang bij een goede ver binding, en bovendien hgt de brug op haar ter ritoir. Daartegenover staat,- dat de te heffen retributies geheel ten bate van de gemeentekas komen. Het isolement van Helder. Is het noodig veel te zeggen over het isole ment van onze plaats? Ieder weet dit, ieder voelt dit aan den lijve. Ieder hoopte ook op de Zuider- zeeplannen, die Helder eenig achterland zouden bezorgen, en die het uit zijn isolement zouden verlossen. Steeds zijn van hoogerhand de belan gen eener gemeente van 80.000 zielen verwaar loosd; de verbetering van het provinciale wegen net strekt zich slechts tot Schagen uit: aan Helder denkt niemand, om Helder bekommert zich niemand. Helder is geïsoleerd en het moet geïsoleerd blijven. Hier is eene gelegenheid voor onze plaats om uit haar isolement te worden verlost Want aan dit brugvraagstuk zit tevens een belangrijk verkeersvraagstuk vast. Ook dit hebben wij kortelijks uiteengezet in onze be schouwing van Donderdag. Het groote verkeer tusschen het nleu W-ingepolderde land en bet achterland van Noord-Holland zal wor^pn geleid over een geprojeoteerde brug nabij Het Zandt, waardoor alles dus weder zuidwaarts zal gaan. Het is logisch, dat men een verbindingsweg aldus ontwerpt, omdat inderdaad deze verbinding met het zuidelijk deel der provincie rationeel is. Maar niet logisch is, dat daarbij de kop van Noord-Holland bulten beschouwing wordt gela ten, en evenmin, d'at de belangen van Helder, belangen, die in de toekomst nog zooveel grooter zullen zijn, zoo schromelijk worden verwaar loosd. Niet logisch is, dat Helder ais een onbe- teekenend dorpje moet worden afgesneden, uit geworpen uit het groote verkeer. Het is niet alleen niet logisch, het is ln hooge mate onbil lijk. Helder behbort tot de noodlijdende gemeen ten; al jaren lang hebben wij dit feit als een noodlot aanvaard. Welnu, wat kan betere politiek zijn dan te tra'chten Helder wat rijker, wat aan zienlijker te maken? Wij vragen alleen: verlos ons uit ons isolement I Én ons verzoek is zeer bescheiden: een beteTe verbinding met de xileuw aan te winnen landstreek. Ons gemeentebestuur wordt in deze ln zijn pogingen gesteund door de beide omliggende gemeenten Anna Paulowna (met het bestuur van den Polder) en Wieringen. V ooral Breezand heeft bij de totstandkoming van deze brug groot belang. De aangelegenheid is gisteren in den Raad besproken; het scheen aanvankelijk, dat enikele raadsleden het belang ervan niet voldoen de inzagen. Na de uiteenzettingen van den Bur gemeester kon de Raad zich algemeen vereeru- gen met het voorstel door B. en W. gedaan om aan Prov. Staten te vragen een subsidie van 20.000 hiervoor uit te trekken. De heeren Maters en Van der Veer, die beiden den plaaN selijken toestand' kennen, wezeni op het drukke verkeer aan de Kooij; de he$r Van der Veer zeide zelfs, dat dit verkeer tweemaal zoo druk was als bjj Westeinde. Dit is een sterk argu ment, waarmede een provinciaal subsidie kan worden bepleit. Ook werd gewezen op den reeds bestaanden autobusdienst van Ewflcksluts op Helder, die straks tot Wieringen zal worden uit gebreid. Bemoeiingen van den Burgemeester. Onze Burgemeester, de heer Houwing, die het Sroote belang van deze verbinding voor onze gemeente inziet, heeft inmiddels reeds uitne mend werk te dezer sake gedaan. Wij lezen hieromtrent in het schrijven van Burgemeester en Wethouders aan den Raad: «Nu in verband met de uitvoering der Zuider zeewerken, het pontveer aan de Kooij moet worden omgelegd, heeft, nadat eerst de Burge meester ter zake besprekingen had gevoerd met Oen Directeur der Zuiderzeewerken, ons College ZfCM n voorïaar van 1^23 in verbinding ge steld met de Gemeentebesturen van Anna Pau lowna en Wieringen en met Dijkgraaf en Heem raden van den Anna Paulownapolder, ten einde te trachten te bereiken, dat bedoeld pontveer wordt vervangen door een vlotbrug." «Na eene conferentie ten stadhuize alhier met de betrokken besturen, heeft bet Ooilege zich reeds 22 Mei 1923 mede namens de betrokken gemeenten Anna Paulowna en Wieringen, als mede den Polder Anna Paulowna met een geza menlijk adres gewend tot Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, houdende het verzoek om te bevorderen, dat meerbedoelde vervanging op 's Rijks kosten zou geschieden), en in welk stuk tevens de verklaring werd' opgenomen, dat adressanten bereid waren, dêsverlangd te be vorderen, dat uit de kassen hunner gemeenten en polder eene bijdrage in de kosten worde ver leden." Toen de Minister zich in zwijgen bleef hullen en de tijd drong, werd een audiëntie bij Z. Exc. aangevraagd. Vlot ging dit niet. Doch toen het eindelijk gelukte op 14 Januari een audiëntie over deze zaak bij den Minister te bekomen, deed deze dank zij het pleiten van den Bur gemeester de toezegging, dat een Rijks bijdrage van hoogstens 15.000 zou worden verleend voor dit doeL Deze 15.000 vormen het bedrag, dat besteed moest worden indien het pontveer in zuidelijke richting werd verlegd. Subsidie Prov. Staten. Het is duidelijk, dat in deze van de houding van Prov. Staten alles afhangt. Met het even tueel door de provincie te verleenen subsidie staat of valt de zaak. Helaas heeft Helder in de Provinciale Staten geen vertegenwoordiger voor een dergelijk specifiek Heldersch belang. De heer Michels als lid van Gedeputeerde Staten, zal natuurlijk gaarne zijn medewerking verlee nen, maar zoolang Prov. Staten niet van de nood zakelijkheid eener betere verbinding overtuigd zijin, zal zijn stem die eens roependen in de woestijn blijven. Ook de Commissaris der Ko ningin is, naar wij vernemen, vooralsnog niet voor bet pian gewonnen, hoofdzakelijk uit overwegingen van bezuiniging. Erg gunstig staat de zaak er dus in dit opzicht op het oogen- blik niet voor. Actie uit de burger]] noodzakelijk. Het is dus, gezien het bovenstaande, drin gend noodzakelijk, dat uit den boezem der burgerij eem stevige actie op touw wordt ge zet om Provinciale Staten ter doge van die noodzakelijkheid der totstandkoming van deze brug te overtuigen. Het adres, dat van wege den Raad wordt gezonden, is niet vol doende. Een petitie namens de burgerij moet aantoonen, dat inderdaad de behoefte aan deze verbinding wordt gevoeld. En dat moet nu gebeuren, daar het anders te laat is en de kans voor goed is verkeken. De Economische Commissie. Lag het niet op den weg der Economische Commissie deze zaak ter hand te nemen? De tijd dringt, en het is een primair economisoh bellang voor onze gemeente. Een actie om Provinciale Staten te overtuigen van de ur gentie dezer zaak kan dan worden gesteund door de bestaande Mlddenstandsvereenigin- gen, de Kamer van Koophandel, de Polder besturen (de Anna-Paulowna-polder werkt al samen met de gemeentebesturen), de Ver- eeniging „Helder's Belang", enz., enz. Ook officieuse en officieel® lichamen uit de om geving, uit Anna Paulowna, uit Wleringer- waard, enz., moeten zich daarbij aansluiten. Motleven voor een adres. Motieven voor een adresbeweging aan Provinciale Staten zijn door Burgemeester en Wethouders reeds uitvoerig aangevoerd in het gemeenschappelijke adres aan den Mi nister van Waterstaat Wij laten de belang rijkste ervan nogmaals volgen en verwijzen voorts naar hetgeen door de heeren Maters en van dier Veer gisterenavond is gezegd omtrent het verkeer (zie hierboven). dat voor het hedendaagsch verkeer een pontveer, èn vanwege het gevaar èn van wege het oponthoud dat er mede gepaard gaat, ondoelmatig is te achten; dat sedert genoemd pontveer is tot stand gekomen de behoefte aan een beter com municatiemiddel tusschen Helder en de over het Noord-Hollandsch Kanaal gelegen stre ken voortdurend' is toegenomen, niet alleen omdat de plattelandsbewoners dier streken voor hunne producten een goed afzetgebied aan de stad Helder hebben, doch ook wijl de Inrichtingen van cftderwijs in de stad hoe lang zoo meer door leerlingen van uit Anna Paulowna en Wieringen bezocht worden; dat toch Helder met zijn pl.m. 80.000 In woners voor Anna Paulowna en Wieringen lichamen om ten spoedigste deze zaak ter hand te nemen en een stevige actie op touw te zetten. Wfl zijn overtuigd, dat velen in en buiten de gemeente haar zullen willen steunen. PLAATSELIJK NIEUWa Te 's-Gravenhage slaagden voor het Ma chinisten-examen diploma O, theoretisch ge deelte, de heeren P. de Boer en O. Kramer alhier. Onze plaatsgenoot, de heer G. H. Vocks, zal met ingang van 1 Maart as. worden over geplaatst naar Zwolle. Taptoe. Hedenavond bij gunstig weer taptoe. Vrijwillige verkeerspolitie. Er gaat haast geen dag voorbij of men leest in de courant van verkeersongevallen, die meestal met materieelen schade of erger nog met groot lichamelijk letsel gepaard gaan. Ofschoon dikwijls een noodlottige samenloop vau omstandigheden de oorzaak is, zou in heel veel gevallen het ongeluk niet hebben plaats gehad indien de regels van het verkeer waren in acht genomen. Dat deze inderdaad niet altijd naar be- hooren worden nageleefd, is bekend, en dit geschiedt deels uit onwetendheid, deels uit slordigheid, doch ook helaas meermalen uit moedwillige tegenkanting. Dat de laatste categorie van weggebrui kers het gevaarlijkst zijn, behoeft geen be toog, doch ook de beide eerstgenoemde vormen een voortdurend gevaar voor het verkeer. De autoriteiten hebben reeds hun aandacht op dit euvel gevestigd en vele gemeenten maken verordeningen en geven de politie speciale opdracht, op nakoming der verkeersregelen te letten. Op de buiten wegen is evenwel een geregeld doelmatig toezicht vrijwel onmogelijk en gebeuren dan ook de meeste ongelukken. Teneinde hierin te voorzien op een goed- koope en doeltreffende wijze, hebben eenige personen het initiatief genomen over te gaan tot het oprichten van een „vrijwillige verkeerspolitie", die zich ten doel stelt, bij ernstige overtredingen op verkeersgebied aan hen die zulks uit onwetendheid doen, het gevaarj daarvan onder de oogen te brengen en hen die zulks moedwillig doen, gerechtelijk te doen straffen. Het behoeft geen twijfel of dit plan zal bij vele wegge bruikers sympathie ondervinden en wanneer de vereeniging een oproep dienovereen komstig zal doen aan alle weggebruikers, vertrouwtmendatvelen zich bereid verklaren zullen tot de vrijwillige verkeerspolitie toe te treden of die te steunen. Er is op deze manier zeer veel te bereiken en wanneer de karrevoerder die zijn wagen onbelicht en onbewaakt midden op den weg neerzet, zoowel als de automobilist, die met groote snelheid rijdt, waar een geringe vaart strikt noodzakelijk is, en vele anderen die op een of andere manier gevaar voor het verkeer opleveren, ter verantwoording geroepen kunnen worden, zal meer voorzichtigheid worden betracht en een dalend ongevallen- Bcijfer het gevolg zijn. - Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken. Naar aanleiding van de aangekondigde lezing van den heer J. Ph. Klapmeyer over „hoe versier ik mijn huis met eenvoudig naaldwerk" in de Vakschool voor Meisjes, aan den Polderweg, deelen wij nader mede, dat het doel van deze lezing tweeledig is. In de eerste plaats zal getracht worden bij' het Heldersche publiek belangstelling te wekken voor het kimstnaaldwerk, in de tweede plaats wil de Vakschool komen tot de oprichting van dames- en volksouxsussen ln teekenen en stofversieren om de aange wakkerde belangstelling gaande te houden. Met eenvoudige naalidtechnAeken zal ge tracht worden naar eigen fantasie practl- scho en mooie voorwerpen op goedkoope grondstoffen tot stand Te brengen. Verschillende besturen van vrouwenorga nisaties heeft het Bestuur der Vakschool aangeschreven om hun leden op te wekken deze lezing bij te wonen en waar het be oefenen van eenvoudig naaldwerk zooveel genot en vreugde kan schenken tussohen uw dagelijksohe beslommeringen, kunnen wij niet nalaten nog eens de aandacht van het publiek te vestigen op bovengenoemde le zing. Concert „Winnubst". Men schrijft ons: Zondag 17 Februari gaf deze Muziekvereenl- alng voor een volle zaal naar tweede concert voor ionateurs, onder leiding van den heer H. B. Schenkels. De avond werd geopend met de mooie ouverture Tbétes van Jules Watelle. Als solist trad op onze plaatsgenoot, de heer Tjalling Joh. Dito (viool), als begeleidster Mej. A. Tuin piano), Schagen, die als No. 2 met La Pi;éc!euse flrect de sympathie van den avond gewonnen hadden. No. 8 was Mendelssohn's fraaie viool concert, wat uiterst muzikaal en met een schit terende techniek werd vertolkt, vooral het an dante trof ons zeer; evenals het staccato uit het inolto vivace bewondering verwekte. Na de pauze werden Liebesleld van Krelsler en een zeer geestig Scherzo van Tj. Joh. Dito, evenals Sarasaté's Zapataedo op brillante wijze afge werkt. Na een verdienstelijke cornet-solo, door den heer O. Dol voorgedragen, gaf „Winnubst" is de naastbijgelegen stad van eenige betee-j .een waardig slot met de Tersichore Fantasie kenis, waar allerlei onderwijsinrichtingen worden gevondlen; dat in de toekomst een nog intensiever be langengemeenschap over en weer zal ont staan, vooral wanneer de droogmaking der Zuiderzee werkelijkheid zal zijn geworden; dat, zij het in meer algemeenen zin, ook dè verder afgelegen streken in het oostelijk deel van noordelijk Noordholland, tot Me- demblik, Hoorn en Enkhulzen, bij een ver beterd communicatiemiddel als bovenbe doeld belang hebben, omdat de verbinding per voertuig naar Helder en omgekeerd aan merkelijk zal worden bekort; dat immers thans de eerste behoorlijke gelegenheid en van uit de streken het Noordhollanidsch Kanaal over te komen is te 't Zand, zoodat steeds een vrij groote om weg moet wonden gemaakt. WQ doen een beroep op de Economische Commissie of een dor anders bovengenoemde Ballet van Louis Ganne. Mejuffrouw Tuin, die op uitnemende wijze begeleidde, gaf daardoor blijk van kundige prestatie. De Kaps-vleugel, welwillend afgestaan door de N. V. Goldschme- ding, voldeed-in alle opzichten. Spaarbank „St. Antonins van Padua". Vrijdagavond! j.L werd in het gebouw van den R.-K. Volksbond de vergadering gehou den van inleggers der Spaarbank „St. An- toniius van Padua" onderafd. van den R.K. Volksbond. Na opening door den voorzitter kenschet ste dieze d!e spaarbank als 'zijnde een' instel ling van groote soliditeit en staande op vaste fudamenten. De toenemende bloei is volgens hemi voor al te danken aan de solide beleg ging der 'gelden. Ook dit keer kon men weer met tevredenheid op het afgeloopen jaar terug zien. Het verslag van den Penr ningmeester zou hiervan 'blijk geven. Hierna gaf de voorzitter order tot voor lezing der notulen van de vorige jaarver gadering, welke onveranderd werden goed gekeurd. Uit het versla» van den penningmeester bleek, dat het tegoed! der inleggers op 1 Jan. 1924 bedroeg 114.641. 63, terwijl aan 81/, interest weid bijgeschreven 8951.82. Niettegenstaande het nadeelig koersver schil op effecten kon nog een behoorlijk be drag van de overwinst toegevoegd worden aan het Reservefonds, hetwelk thans be draagt 6951,39 of ruim 6 van het totaal tegoed Het aantal inleggers is thans gestegen tot 582. Door de Oommjissle van Verifieurs werd over het vorig -boekjaar verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat met de door den penningmeester Overgelegde bescheiden volkomen accord werd gegaan; dank werd hem daarvoor gebracht. Na do benoeming van drie verifieurs voor bet afgeloopen boekjaar prees bij de rond vraag d'e voorzitter van d'eh R.-K. Volks bond het bestuur, dat deze Spaarbank zoo tot bloei wist to brengen. Daar niets meer aan de orde was, werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. De A.G.O.-lezinig op hedtenavond door Prof. v. d. Pluym over Rembrandt's leven en werken, vangt aan om 8.15 uur. In het artikel van opgenomen in ons nummer van Zaterdag 1.1., wordt in een staatje o. a. genoemd een leening van 1.360.000 tegen 6 Dit moet zijn 5 Uit het Politierapport De Troubadours. Wegens het imiziekmaken en liedjessin- gen in de Balistraat en Javiastraat werden een viertal mannen aangehouden op den Huisduinierweg. Nadat proces-verhaal was opgemaakt, werden ze in de gelegenheid ge steld onze goê-gemeente te verlaten, te meer waar twee hunner reeds verleden week Zaterdag voor een zelfde feit waren be keurd. Door de politie werd Zaterdagavond assistentie verleend in een café aan de Hoofdgracht, waar een marine-matroos met andere bezoekers wilde vechten. Doordien de vechtersbaas inmiddels het hazenpad koos, was de orde spoedig hersteld. Door de Marine-autoriteiten werd bij de politie gedeponeerd een heerenrijwiel, dat Zaterdagnacht door een marine-schepeling onbeheerd voor het z.g. „Peperhuisje was aangetroffen. Door een bewoonster van de 2e Vroon straat werd aangifte gedaan, dat Zondag middag eenige voetballende jongens een papierprop door een glasruit van haar woning hadden getrapt. (Een pleidooi voor een Sportpark en kinderspeeltuinen. Red. H. O.). Door een bewoner van de Bloemstraat werd aangifte gedaan, dat zijn 14-jarig dochtertje, dat Zondagmiddag op den Midden weg een rijwiel bereed, nabij den Polderweg is aangereden door een man, die volgens het meisje verkeerd uitweek. Deze zaken worden onderzocht. Zondagavond omstreeks kwart voor twaalf werd aan de politie medegedeeld, dat in een café aan de Hoofdgracht werd gevochten. De politie trof voor het café een aantal personen aan, die daar blijkbaar bij betrok ken waren geweest, terwijl het in het café rumoerig was. Op verzoek van den café houder werd een matroos, die de orde verstoorde, uit het café verwijderd, doch liep even daarna weer binnen. Hij werd opnieuw verwijderd, en om herhaling te voorkomen medegenomen en aan het bureau terzake openbare dronkenschap in arrest gesteld. Op hem werd een bankhamer bevonden, welke van het vliegkamp „de Kooij" af komstig bleek te zijn en waarvan de arrestant geen aannemelijke verklaring kon geven. Wel was hij voornemens geweest om de hamer bij het vechten te gebruiken. De hamer werd op het bureau gehouden ter beschikking van de Marine-autoriteiten. Gemeenteraad van Helder, Vergadering op 18 Februari 1921 Afwezig de beer J. J. Schoeffelenberger.' N« eene opmerking van den heer Boon vastgesteld. De volgende stukken worden voor kennis geving aangenomen: Conform. De navolgende stukken worden in handen ge steld' van B. en W. om prae-adviea: Als boven. Verder zijn nog ingekomen: p. Verzoek om eervol ontslag van: Conform. Aangenomen. (Held). Ort., 14 Febr.). De heer B o k dankt het College, dat het dit punt in den Raad heeft gebracht. Het- stelt spr. evenwel teleur, dat er geen andere voorstellen hieromtrent van het College zijn. Nu wordt de behandeling voor den Raad moeilijker. Spr. stelt het evenwel op prijs, dat de zaak thans hespro- ken kan worden. Handhaving der vigeerende verordening lijkt spr. niet langer oirbaar en ten einde de zittende functionnarissen niet te bena- deelen, meent spr., dat thans geschikt tot wijzi ging kan worden overgegaan. Over een 20 jaar zouden er meer gepensionneerde wethouders'in de gemeente zijn dan raadsleden. De heer Z 0 n d e r v a n wil niet meewerken aan de totstandkoming van deze aangelegenheid. Pas 2 jaar is de verordening oud en als we die nu al gaan veranderen, komen we wellicht tot nog verder gaande voorstellen. Er zijn destijds in verschillende gemeenten verordeningen ge maakt, die veel verder gaan dan de Heldersche. De heer Va n L 00 is het eens met den heer Zondervan. Spr. meent, dat er geen aanleiding voor den Raad is hierop terug te komen. De positie van wethouder is nu niet zoo erg begee- renswaard. De heer V a n D a m Op de begrooting staat thans een post van 1500 voor pensionneering na 2 jaar werking van de verordening en terecht wees de heer Bok er op, dat de post over eenige jaren aanmerkelijk hooger zal zijn. Spr. meent, dat de beste wijze is de benoeming eener com missie voor de instelling van een onderzoek. De heer Geurts wil ook medewerken aan de totstandkoming eener zoodanige commissie. De Voorzitter merkt op, dat van het Col lege moeilijk een voorstel kan uitgaan. Het Col lege heeft dat altijd vermeden. Steeds zijn deze voorstellen uit den boezem van den Raad ge komen. De heer V a n D a m stelt voor eene zoodanige commissie te benoemen. ■Het voorstel wordt ondersteund en komt di rect in stemming. De wethouders verlaten hierop de vergadering. Het wordt aangenomen met 11 tegen 6 stemmen. Vóór de heeren Bok, Van der Veer, Van Os, Bot, Mevr. Van der Hulst, Boon, Maters, Smits, Eylders, Geurts en Van Dam. Aangenomen. (Held Ort., 12 Febr.). De heer VanOs: Indertijd is spr. tegen de verordening geweest. Thans ia gebleken, dat er inderdaad niet» van terecht is gekomen. Op grond daarvan zal spr, ook thans weer tegen stemmen. De heer Heifblok meTkt op, dat de ver ordening wel gehandhaafd had' kunnen worden als het publiek voldoende de gemeente gesteund had. Het is hier evenwel niet mee afgeloopen; in die toekomst zal deze zaak toch onder de oogen moeten worden gezien. De heer M a t e r eIs er een verordening op den melkprijs? De Voorzitter: Ja, zij is goedgekeurd door de Kroon. De bedoeling is haar thans wat soupeler te maken om haar te kunnen toepassen. De heer Maters wil de verordening intrek ken. Spr. begrijpt niet waarom aleen voor melk een maximum prijs wordt vastgesteld'. Er is concurrentie genoeg op het gebied' van melk, met dien prijs loopt het zoo'n vaart niet. Ook de heer Van der Veer zal tegen stemmen, omdat het hier slechts één artikel be lieft. B. en W. geven geen basis aan, waarop zij bun verordening gronden. Als men zegt, dat de prijs op de basis b.v. van een zoetfabriek wordt geregeld', heeft men een vasten grond. Men kan niet in 't wild maar prijsregelend op treden. De melkveehouders zijn toch niet ver plicht de melk aan Helder te leveren? Er is geen distributie meer, waarbij men kon dwingen melk te leveren. Er is geen artikel, waar minder voor wordt betaald naar de voedingswaarde. Spr. citeert een artikel van den zuivelconsulent dr. Bos in de „Telegraaf". De gemeente verhuurt haar grond duur en' wil nu maar, dat de melk goedkoop geleverd wordt. De handel ls toch vrij? Men moet dan ook op max. prijzen aandringen van het veevoeder, enz. De heer B 0 r k e r tDe heer Van der Veer heeft een meesterlijk pleidooi geleverd voor onze huidige samenleving. Als er niet genoeg verdiend wordt, gooi het dan maar ln 't kanaal. Dat is de moraal ven deze maa'schappij. Er zijn hier 'n 80 melkleveranoiers. Deskundigen zeg gen: er is oven'oed van meik, en nog nooit is de melk zoo duur geweest. Er is anarchie op het gebied van melkprijs en het ligt op den weg van de overheid' daarin prijsregelend op te tre den. Als de Raad zijn sociale taak begrijpt, mag ktf deze verordening niet tegenwerken. 1«111 Irirran" FT3oll/U T T,-ijr« III v A. G. O. Beatificatie. - Vechtlustig. Klein goed. Een lastig heer. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergadering van 18 December 1923 «n 8 Januari 1924. Ingekomen Stukken. Besluit van Gedeputeerde Staten: a. tot verdaging der beslissing op het Raads besluit d.d. 30 Mei 1922 tot het afstaan van een gedeelte van het schoolgebouw, gelegen aan de Weatatraat; b. .houdende goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 18 December 1923 tot het voeren van een rechtsgeding tegen S. Gijsbertt. c. houdende goedkeuring van de 4e suppl. be grooting dienst 1923; - d. tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 26 September 1923 tot h?t doen van betaling uit den post voor „onvoorziene uitgaven",, dienst 1923; e. tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 8 Januari 1924 houdende aanvulling van het raads besluit van 13 November 1923, tot uitgifte van grond in erfpacht"aan fa. Starrenbung en Boerdijk; f. houdende goedkeuring van het Raadsbesluit van 8 Januari 1924 tot wijziging van het raadsbe sluit van 26 September 1923 tot uitgifte van grond in erfpacht aan G. Groot; h. schrijven van Gedeputeerde Staten, houden de mededeeling, dat het besluit van den Raad d.d. 13 November 1923, tot wijziging der verordening op de heffing van plaatselijke inkomstenbelasting bij Koninklijk Besluit van n Januari 1924 No. 1 is goedgekeurd; i. Bericht van G. Tjalsma, dat hij de benoeming tot Directeur van den Gemeentelijken Hoofdakte cursus aanneemt; j. Berichten van aanneming 'der benoeming tot resp. regentes en regent van 'het Algemeen Wees huis van Mevr. S. SpruitGovers en A. M. En- gelmann; k. alsvoren van W. H. Burgers en I. J. Gakeer, der benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur; 1. alsvoren van G. C. Dihbetz, Ds. J. Koster en J. Zwart, der benoeming tot lid der Commissies van Toezicht op het M. O. en N. O.; .m. Missive van het bestuur der Woningstich ting, houdende mededMling, dat tot panaiagmaaa- ter is benoemd W. van Klaveren en dat het salaris vap den penningmeester is teruggebracht van 1000 op 500 per jaar. (Voorgesteld wordt de vaststelling van dit salaris goed te keuren). n. Adres van het bestuur der Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Helder", houdende verzoek het jaarlijksche subsidie met 500 te veorhoogen. 0. Adres van het Comité v. Actie uit ouders van leerlingen der openbare lagere school no. 8, nopens verplaatsing dier school naar het schoolgebouw aaa de Van Galenstraat. Mej. C. A. van Zoanen, ais onderwijzeres aan school 2; Mejv M. E. van der Kaaij, als.onderwijzeres aan school 1; Mej. M. van Kampen, als onderwijzeres aan school 9- (Voorgesteld wordt dit ontslag eervol te ver leenen met ingang van een door Burgemeester en Wethouders te bepalen dag). Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het be sluit van den Raad dd'. 18 December 1923, tot het doen van betaling uit den post voor „Onvoorziene Uitgaven". (Voorgesteld wordt dit stuk voor kennisgeving aan te nemen.) Grondbedrijf. Voorstel tot het vaststellen van een besluit, aan gevende de waarden van de in het Grondbedrijf te brengen of daarvan af te voeren gronden. Pensioenen Wethouders. Prae-advies Ln zake het voorstel van het lid van den Raad E. J. Bok dn zake wijziging van de Ver ordening, regelende de oensionneering der Wet houders en hunne weduwen en (of) weezen. Grondbedrijf. Voorstel tot verhuring van een stukje grond G. de Beurs Gzn. Melkprijs. Voorstel tot wijziging der Verordening op den prijs van melk.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5