De heer Geurts meent ook, dat er een dergelijke verordening voor andere verbruiks- artikelen moet komen, o. a. brood is hier duur der dan bijvoorbeeld te Velsen. Bij den heer Smits rijst de vraag: wat denkt men te kunnen doen? Spr. wil gaarne meehelpen aan prijsregeling, als men, daarmee praotische resultaten kan aantoonen. Als straks de leveranciers kunnen aantoonen, dat de prijs hen opgedrongen is, kunnen B. en W. dan ook tegen die anderen optreden, die de leveranciers dwingen? De heer VanLoo laat buiten beschouwing of de verordening practdsch nut oplevert Maar het was althans goed), dat de gemeente regelend kon optreden. De heer Van der Veer heeft wel eens anders gesproken, nJ. van de zeer hooge prijzen der melk. De heer Verstegen: 'i Gaat hier niet om het afschaffen van eene verordening. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan, dus elk verbaal, dat thans wordt opgemaakt wordt gestraft. Maar het gaat thans erom de bestaande verordening te wijzigen^ om ze soupel te maken. Dat is in het belang van consument en Leverancier. Neemt de Raad dit niet aan, dan zit men vast aan de bestaande verordening. De verordening is uitsluitend ter bescherming van het publiek, de bedoeling is den prijs thans te bepalen in verband met zuivelprljzen, etc. De heer VanderVeer:De heer Borkert heeft spr. erg zwart gemaakt. Spr. heeft niet gezegd, dat hij de menschen geen melk wil' ge ven. In de bestaande verordening is geen basis, waarop de prijs bepaald! wordt. Men zal dien naar de zuivelfabriek moeten regelen. Laat men de verordening op die wijze aanvullen. Het heeft spr. wel verwonderd, dat de melkprijs hier zoo hoog is. De heer V a n O sNa de woorden van den wethouder verwondert het spr., dat er geen adres is van de belanghebbende slijters, om den Raad dank te zeggen voor zijn goedheid. Spr. is door het antwoord niet bekeerd De heer Bok vraagt op welken prijs thans de melk bepaald is. De Voorzitter: U schijnt de zaak nog niet te begrijpen. Er zal bij de bepaling der prij zen zeer zeker advies worden ingewonnen bij deskundigen. De heer Zondervan Zooals B. en W. het thans voorstellen zouden wij tegen de voorstel len moeten stemmen. Wij handhaven de vigee- rende verordening. De heer Verstegen: De heer Zondervan is in de war. WJj hebben een voorstel omtrent eene wijziging van de bestaande verordening. Die verordening is niet nageleefd. Het is nu wei aardig te zeggen: ik eisch de naleving van die verord ning. Destijds is uit den Raad druk geoefend op het College om een prijs te stellen. En de heer Zondervan weet, dat de verordening niet kan worden 'toegepast. Daarin staat een prijs van 13 cent. De wijziging bedoelt juist de prijzen op peil te houden. Bedoelt de heer Zon dervan een prijs van 13 cent te handhaven? Spr. neemt dit niet voor zijne rekening. De heer Zon dervan: De destfjds vastge stelde prijs was te wijzigen. Kan dit niet aan het Ooilege worden geamendeerd? Geroep Dat is de bedoeling van dit voor- stel. De heer Zondervan betwist dit. We heb ben bij de nieuwe verordening geen max. prijs, dus dan hebben we straks niets. Deze wijziging moet eerst weer worden goedgekeurd. De heer Verstegen: Als deze wijziging aangenomen wordt, blijft de oude verordening van kracht totdat deze is goedgekeurd. Zonder verordening blijven we niet De verordening is thans niet toe te passen op 13 cent, en de bedoe ling is wel een max. prijs te kunnen vaststellen in verband met wisselende prijzen. De Voorzitter stelt voor de nieuwe ver ordening nog aan te vullen met de clausule, dat zij onmiddellijk in werking treedt. De heer Heiblok meent, dat de prijs hoo- ger is dan 13 cent en vraagt hoe de prijs gere geld wordt? Wil' men overleg plegen met de be trokkenen? Het voorstel-B. en W. (aangevuld als boven) komt in stemming, en wordt aangenomen met 18 tegen 2 stemmen. Vóór Mevr. Van der Hulst, de beeren Van der Veer, Zondervan, Van Loo, Borkert, Heij- blok, Boogaard, Boon, Maters, Smits, Eyldera, Geurts, Van Dam, De Zee, Verstegen, Van Breda, Grunwald en Bok. (Held. Ort, 14 Febr.). De beer Boon maakt bezwaar tegen het feit, dat bij staking van stemmen de Voorzitter be slist en dus 2 stemmen kan uitbrengen. De heer Verstegen zegt, dat dit ge schiedde om stakingen van stemmen te voor komen in geval de commissie onvoltallig verga dert. Naar de meening van den wethouder is het van meer belang als door de beslissende stem van den Voorzitter een positief resultaat wordt bereikt, dan wanneer de stemmen zouden sta ken. De zaak is echter van zeer weinig belang, daar het slechts een commissie van advies be treft en de Raad toch moet beslissen. De heer Boon legt zich tenslotte bij deze regeling neer. (HeldL Grt., 12 Febr.). Den heer VanBrediais hedenmiddag door de betrokken organisaties verzocht de zaak van de agenda af te voeren, daar men wil afwachten, of de wettelijke regeling nog dit jaar tot stand komt Conform besloten. (Held. Crt, 12 Febr.). Hieromtrent is een adres ingekomen van 25 belanghebbenden van den volgenden inhoud': Vergun ons, EdelAchtbare Heeren, dat J. Luidinga en verdere ondergeteekenden ernstig bezwaar maken tegen de vernauwing der brandl- steeg achter de R.-K. Kerk. Ondergeteekende Luidinga heeft in de brand- steeg een aardappelpakhuis, welke bergplaats door die vernauwing niet meer te bereiken is met voertuigen of handwagens, waardoor het pakhuis waardeloos wordt, terwijl verdere onder- teteekenden ook ten zeerste geschaad worden, loordat geen Gemeente-reiniging, brandstoffen- wagens etc. meer de achteruitgangen kunnen bereiken. Reden waarom ondergeteekenden zich tot UEdelAchtbaren'wenden, met het beleefd ver zoek, rekening te willen houden met de belangen van J. Luidinga en verdere ondergeteekenden. Gp grond hiervan stellen B. en W. voor het punt voorloopig van de agenda af te voeren. Mevrouw Van der Hulst merkt hierom trent op, dat naar zij meent te weten bij de ver kaveling van de brandsteeg indertijd is bepaald, dat deze niet mag worden versmald. De heer Zondervan bespreekt de kwestie van den muur. Op andere plaatsen in de ge meente worden bepalingen gemaakt om een lagen muur te krijgen (o. a. aan den R/uijghiweg voor de tuinen van de woningen der Sluisdijk- straat). Hier zou nu een muur van 2 M. moeten komen midden in de stad. Kan niet worden ge tracht een lageren muur van b. v. 1 Meter hoogte hier om te krijgen? De heer Bok wijst er op, dat voor de verleg ging der brandsteeg twee huizen zullen moeten worden ontruimd. Komen we dan niet in conflict met de Woningwet? vraagt spr. DeVoorzltterzalal deze kwesties nader onder de oogen zien. Aangezien de heer Van O s nog het woord verlangt, en boos wordt als de Voorzitter hem dat niet verleent, krijgt deze heer nog gelegenheid voor eene opmerking. De heer Van Os wijst er op, dat van de zijde van het R.-K. Kerkbestuur alle mogelijke medewerking wordt verleend en diat het niet aangaat, dat thans nog een viertal sprekers dier gelijke bezwaren aanvoeren. Het punt wordt verdaagd. (Held Oit, 12 Febr.). Aangenomen. (Held Crt., 16 Febr.). De heter Smits: Toen in d!e vergadering van Deo. 1923 dfeze zaak aan de orde kwam, heeft spr. gezegd' dat hij zich aan de uit spraak van het Georganiseerd overleg wilde houden. Dit beteekemde niet dat spr. het daarmee eens was. Het had tot gevolg dat bij de stemming abuizen zijn begaan', niet bij die van 6 Jan., toen gestemd is zoo als had moeten geschieden, maar bij de eerste stem ming. Het ware beter geweest als toen tege lijkertijd een ander voorstel ware gekomen. WIJ zjjin met een voorstel gekomen om dit weer te hersteilen. 'Nu is van B. en W. een ander voorstel gekomen en het heeft geen zin meer om het voorstel van ons te hand haven, zoodat spr. voor zich persoonlijk het zijne intrekt. De heer Eeyblok: Toen 8 Jan. deze voorstelen ter tafel kwamen hebben wij ons ertegen verzet omdat wij den tijd nog niet gekomen achtten voor verlagingen. Spr. zét nader uiteen, dat het gewenscht is het voor- stel-Smiits-v. Loo "te handhaven. ©e heer van Loo is het met den heer Smits eens. Het doet spr. genoegen dat B. en W. ons tegemoet zijn gekomen. De heer Boon kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, maar niet dat tus- schen gehuwde en ongehuwden verschil ge maakt wordt. De Voorzitter: Dit betreft alleen een overgangsbepaling, er wordt geen verschil gemaakt Spr. wil het voorstel-B. en W. in stemming brengen. De heer Zondervan wenscht het andere, als het verst strekkende in stem ming te zien gebracht Het wordt verworpen met 13 tegen 7 stemmen. Vóór de heeren Zondervan, Borkert, Heyblok, Boogaard, Geurts, de Zee en Verstegen. Hiermee is het voorstel van B. en W. aangenomen. Held. Crt. 16 Febr. De heer Zondervan zet uiteen, dat het voorstel ontstaan is uit den wensch van den Raad hieromtrent een schriftelijk voorstel te mogen ontvangen. Het doet spr. genoegen dat ook de rijks- en >ge|meente-omtvanger in deze oommsdsie zitting zullen nemen. Het voorstel wordt aangenomen. Held. Crt 14 Febr. De heer Bot begrijpt niet waaruit flle hooge kosten ontstaan. Is zoo'n brug wel van genoegzaam belang voor dat deed dier ge meente? Spr. vraagt een nadere uiteenzet ting omtrent de mogelijke opbrengst der veergelden. De heer Geurts vraagt of de Gemeente Anna-Paulowna niet een groot belang bij dit veer heeft? Kan de bijdrage hiervan niet worden verhoogd? Dan is die verhouding beter. De heer E ij 1 d e r s: Waarom is deze zaak niet in de Commissie van PuhL Werken be sproken? De Voorzitter antwoordt, dat de brug niet voor een deed der Inwoners wordt ge bouwd, maar voor de geheele gemeente. Op elk gebied van het verkeerswezen wordt Helder steeds afgesneden veto alle hoofdwe gen. Met het spoor ia dat gebeurd, thans gaat het verkeer weer over 't Zand. En wij oor- deelen het een groot belang voor onze ge meente. Ook de omliggende gemeenten voe len het groote belang en wij willen deze ge meenten ter wille zijn door mede te werken aan deze brug. De geldelijk» bijdragen zijn berekend naar het aantal inwoners. De kwestie komt bij PubL Werken als wij met den bouw ginnem. De raming van de kosten is door deskundigen geschied. De heer Bót hoopt niet dat we teleurge steld! worden. Spreker meent toch dat het verkeer niet zeer gebaat wordt. Anna- Paulowna kan gemakkelijk over de andere brug aldaar gaan. Spr. meent, dat men zich te veel illusie maakt door hiervan iets te ver wachten. De Voorzitter: Een plaats wordt be langrijk als er de wegen naar toe geleid worden. Helder neemt ook de bediening en heft de retributies. Do pachter thans '480.— per jaar en het is gemakke lijker een electrisch te openen brug te be dienen dan een veer. De heer Bogaard is het niet met den heer Bot eens. Als het Amsteldiep gedempt wordt, is er kans op een autoverbinding. Geroep: Van Ewijcksluis is die er all De heer Boogaard meent dat de brug zeer urgent is. De heer Maters is het eens daarmee. Spr. woont er dicht bij. Het verkeer is bij de Kooij veel belangrijker dan bij West- einde^ Het is een groot belang voor de ge meente. De heer v. dL Veer: De heer Bot vergist zich. Het verkeer aan d» Kooij is tweemaal zoo groot als aan het Westeinde. Het is een druk veer. Spr. betreurt het dat de overheid zoo weinig doet voor het verkeer, met deze streek. De voordracht wordt met algemeene stem men aangenomen. Aangenomen. Held. Crt. 18 Febr. Aangenomen. Benoemd worden dó noe. 1 dezer voor drachten. De heer Zondervan verzoekt, alvorens aan dó begrooting te beginnen eerst het toe gezegd» onderhoud in comité betreffende het Ziekenhuis te mogen hebben. De heer Van Breda heeft niet toege zegd dat hiervoor een geheime zitting zou komen. De heer Zonldervami handhaaft zijn voorstel betreffende een1 besloten raad. De Voorzitter: Wij kunnen weinig positiefs mededeel en: De heer Zondervan wil er gaarne eens een en ander over hooreni D» heer Grunwald meent, dat het een onvruchtbare discussie wordt Als wjj straks eene conferentie hiervan hebben gehad' kun nen' wij meer positiefs zeggen. Wij kunnen zeer goed' thans overgaan tot d» behandeling van de begrooting. De heer Zondervan: In het algemeen rapport zijn hieromtrent vragen gesteld. De buitenwereld weet meer van de zaak af dan de Raad zelf. De heer Van Breda: De heer Zonder van moet zich niet voorstellen dat er een discussie zal plaats hebben. Wij kunnen niet meer dan inlichtingen geven. Het voorstel-Zondervan wordt aangeno men', (de heeren v. Dam, Grunwald en Bok stemmen tegien). Alisniu wordt overgegaan tot de benoe ming van een raadsoommissie-Bok (inzake de wethouderispensionneering). Hierin wor den benoemd de heeren Smith, Zondervan, Bok en van Loo met resp. 15, 18, 20 en 16 stemmen. Op voorstel van den heer Van Os wordt wordt de heer van der Veer, die het naastvolgende hoogste stemmeuaantal verwierf (9) als 5e lid gekozen. Vervolgens wordt de raadsoommlssie-Zon- dervan (inzak» de belastingen) benoemd. Hierin worden gekozen de heeren van der Veer (14), Zondervan (17), Bok (11) en van Loo (14). Als voorzitter wordt door het Col lege aangewezen de heer Grunwald. Hiermede is de agenda afgehandeld en gaait de Raad in comité-generaal. Hedenavond! wordt een aanvang, gemaakt met de behandeling der begrooting. J» P. Hovinjp, Juliaaadorp, een vulpotlood meit klammer. Ji. van Stroijen, Broodsteeg 8, oen oeintuur. Spijkerman, ömiddwarsetraat 11, een rozekrana In etui. BINNENLAND. De collecte, Vrijdagavond op de ver gadering van de A. V. O. O. G., op verzoek, ten behoeve van de Textielarbeiders gehou den, heeft opgebracht 20.45. Het bedrag is afgedragen aan den heer v. Zwijindrecht die voor verdere verzending zal zorg dragen. Lijst van gevonden voorwerpen. Roekei, Heerstee», 5, een eigarenpljpje 1» etui De werkloosheidssteun. Wij hebben onlangs medegedeeld, dat de regeering haar voornemen om zich tegen 1 Januari 1924 aan den werkloosheidssteun te onttrekken, zóodat de crisiswerkloozen naar het Burgerlijk Armbestuur zouden worden verwezen, voorshands niet heelt uitgevoerd. Het in werking treden van dien maatregel is verschoven eerst tot 1 h ebruari j.1., daarna tot 1 Maart a.s. Sedert hebben de besturen der vier groote gemeenten met klem bij minister Ruys betoogd, dat de onthouding van dien regee- ringssteun ongewenschte gevolgen na zich zal sleepen. Een definitieve beslissing is door den minister van Binnenlandsche Zaken nog niet genomen, doch uit alleszins betrouw bare bron verneemt het „Hbl." dat de kansen voor het bestendigen van den bestaanden toestand zeer zijn gestegen. Zoodat per saldo de regeering zich hoogstwaarschijnlijk niet aan den werkloosheidssteun zal onttrekken. Wachtgelders. Bij K. B. is bepaald, dat de aanhef van art. 2 van het K. B. van 8 Aug. 1922, hou dende regeling van de toekenning van wachtgeld aan burgerlijke Rijksambtenaren, zooals dat later is gewijzigd en aangevuld, gelezen wordt als volgt: „Behoudens het bepaalde in art. 3, derde lid, van dit besluit worden met betrekking tot den duur en het bedrag van het wachtgeld de burgerlijke Rijksambtenaren onderscheiden in:". Na het tweede lid van art. 8 van dat K. B. wordt ingevoegd een nieuw lid, luidende aldus: „Aan een ambtenares, die ten tijde van het ontslag gehuwd en niet de kostwinster van een gezin is, wordt het genot van wachtgeld steeds toegekend op den voet van het bepaalde in het tweede lid van dit artikel." Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag van dien der dag- teekening van het „Staatsblad" waarin het is geplaatst en is alzoo van toepassing op de wachtgelden ter zake van ontslagen die op of na dien dag van inwerkingtreding ingaan. („St.-Ct.") De spoorwegen en de Zomertijd. Naar aanleiding van de initiatief-voor stellen Braatde Boer en Staalman c.s. inzake den zomertijd, heeft de directie der Nederlandsche spoorwegen zich een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij wijst op de bezwaren, die een verandering van tijd medebrengt voor het publiek indien daarbij niet rekening wordt gehouden met andere landen. Daar in Duitschland niet, in Frankrijk, België en Engeland wel zomer tijd is, moet in ieder geval onze dienstre geling gewijzigd worden, wil zij zich aafi de dienstregelingen van deze landen aan passen. De bezwaren, aan het wijzigen der dienst regeling, bij het begin en het einde van den zomertijd verbonden, zijn voor beide gevallen ongeveer gelijk, indien althans de zomertijd in Nederland geldt gedurende dezelfde periode als in België, Frankrijk en Engeland. Wordt echter de zomertijd geregeld, als aangegeven in het voorstel-Staalman, dan zou wijziging der dienstregeling noodig worden le. einde Maart, omdat België, Frankrijk en Engeland den zomertijd invoeren; 2e. einde Mei, omdat Nederland den zo mertijd invoert; 8e. 1 Juni, invoering nieuwe dienstrege ling, die ingevolge internationale overeen komst jaarlijks plaats vindt op 1 Juni of enkele dagen later, indien de datum van het Pinksterfeest dit noodig maakt; 4e. begin September, omdat de zomertijd in Nederland eindigt; 5e. begin October, omdat de zomertijd in België, Frankrijk en Engeland eindigt. Vooral aanneming van het voorstel-Staal man ontraadt de directie. Het beste is, als de zomertijd wordt gehandhaafd, dien te doen samenvallen met dien in Frankrijk, België en Engeland. Loon- em arbeidsvoorwaarden in de haven van Rotterdam. De Scheepvaart-Vereeniging Zuid heeft aan den Centralen Bond van Transport arbeiders, den Nederl. Bond van Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders en den R.K. Bond van Transportarbeiders St. Bonifacius geschreven Daar u de onderhandelingen over onze voor stellen, althans over een deel ervan, voor het aangaan van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de havenbedrijven te Rotterdam, hebt afgewezen, zoodat het bereiken van overeensfemming blijkbaar niet mogelijk is, zien wij ons genoodzaakt de overeenkomst, gesloten tot uit. September 1923 en daarna stilzwijgend gedurende den duur der tusschen en ons gevoerde onder handelingen verlengd, per 1 Maart a.s od zeggen. y Voorts deelen wij u mede, dat wil met ingang van 8 Maart a. s. een gewijzigde loonregeling zullen toepassen op basis van f 5.50 per dag voor de losse en f 27 75 ner week voor de vaste arbeiders. «De Telegraaf" en „Het Volk". Men weet, dat de „Telegraaf" heeft ver klaard, dat zij „Het Volk" in rechten zou h„T ®tphPre wegens hetgeen dit blad ^chreven over de subsidies, die de f Van Russische regeering ontvangen voor het uitgeven van Rus sische supplementen. Thans deelt „Het Volk" ?T.e'i «Telegraaf" een vordering tot scnaoevergoeding dus niet een aanklacht WwgfD-tSr ,,eLeediging heeft ingesteld tegen „net volk wegens een toen de „Telegraaf" zoo schreef, nog niet verschenen buiten- landsch overzicht in „Het Volk". Op den zelfden dag dat de „Telegraaf" haar voor nemen een vervolging te doen instellen pu- Sic.eerde' schreef „Het Volk" een buiten- landsch overzicht, aldus beginnend; „Men weet nu, dat ook de heeren van de Amster- HHPmPHMHiregeerlng vc ai" die" redacties of directies hield, die zh op deze wijze voor haar wankelend stelsel meende te kunnen winnen enz. De Telegraaf" stelt, dat sommige harer abonné's wegens de „beschuldigingen en isinuaties" van „Het Volk" hunne abonne menten opzeggen en anderen „ervan woi den teruggehouden om abonnó te worden dat adverteerders haar advertenties zullen ont houden, dat autoriteiten „een gereserveerde houding" jegens haar zullen gaan aanne men, enz. De zaak dient 4 Maart voor de Amster- damsche rechtbank. Bezuinigingspogingen te Amsterdam. Het Hbl. verneemt, dat bij het ooilege van B. en W. het ernstige voornemen bestaat op de begrooting voqr 1925 ten minste een be drag van tien millioeni te bezuinigen. Ten einde nauwkeurig na te gaan in hoeverre de uitgaven der verschillende diensten kun nen worden ingekrompen, zal wethouder Wibaut met leder zijner ambtgenooten af zonderlijk en in het bijzijn van een der hoofdambtenaren van „Financiën, beraadt- slagen. Staatsbegrotingen voor 1924. De minister van financiën: heeft aan' da Kanier een overzicht dóen toekomen van de verminderingen, wélke dó ingediende be grootingen voor 1924 tot dusver reeds heb ben ondergaan op den gewonen dienst Het totaal dezer verminderingen op alle hoofd stukken bedraagt 7.623.611,67, terwijl van de departementen van oorlog, arbeid en ko loniën nog nadere nota's van wijziging wor den ingewacht waarvan de gezamenlijke vermindering den gewonen betreffende nog ongeveer 902.846 zal bedragen. De som der tot nog toe verkregen bespa ringen, in totaal op 30 millioen geraamd, bedraagt derhalve 7.523,611.67 -f- 8.426,467.67 of rond 4.8 millioen. BUITENLAND. DUITSCHLAND. Spoorwegongeluk bfl Erfurt Erfurt, 18 Febr. Het spoorwegviaduct bij Ludwigstadt is ingestort op het oogenbiik, toen een goederentrein er overheen reed. De machine en een aantal wagons stortten in de diepte. Drie personen werden gedood, een stoker zwaar, de hoofdoonducteur min der zwaar gewond. De huizen onder het viaduct geraakten1 ln brand en zjjn gedeeltelijk in de asch gelegd. De verkiezingen in Mecklenbnrg. Een verpletterende overwinning der rechts-radicalen. Naar uit Mecklenburg-Schwerin wordt ge meld, hebben de rechtsradicalen bij de ver kiezingen een nog veel grooter overwinning behaald dan men aanvankelijk meende. De Deutsohvölkisohe Freiheitsparti} zal waar schijnlijk niet minder dan 18 zetels krijgen; de D.-nat. circa 20, de D. V. P. vijf, de de mocraten maar twee, de republikeinen geen enkelen zetel, de soc.-dem. 10, de onafhan kelijker! één en de communisten 9 zetels. Zijn deze cijfers juist, dan hebben de D.-völki- schen met de D.-nat. de meerderheid in den Mecklenburgschen Landdag. De verkiezingen ln Mecklenbnrg. Berlijn, 18 Febr. De verkiezingen in Mecklenbnrg zijn voor de linkerzijde on gunstig uitgevallen. Volgens de voorloopige uitslagen hebben de socialisten bijna da helft van hun vroegere stemmental verloren, terwijl de onafhankelijken vrijwel op da- zelfde hoogte zijn gebleven en de commu nisten wat meer stemmen dan vroeger op zich hebben vereenigd, zoodat zij vermoede lijk 8 in plaats van 2 zetels ln den Landdag krijgen. De Duitsch-nationalen, die met de Deutsch- völldschen een stembusaoooord hadden aan gegaan, zullen waarschijnlijk twee zetels winnen, dó Deutsch-volklschen zes (zij ko men dan op 8 zetels). De volksparty heeft van haar 12 zetels ten minste 4 verloren. De deelneming aan de verkiezingen li buitengewoon groot geweest. Het gebeurde ln de Palts. Parijs, 18 Februari. De „Pétit Parisien" meldt, dat er onweerlegbare documenten bestaan, die bewijzen, dat het program van den moord op de separatistên in de Palts, tevens een stelselmatige organisatie van de Palts omvattende, te Heidelberg met mede plichtigheid van de Beiersche regeering ia opgemaakt. Het is door de Fransche auto riteiten aan de Engelsche overheid meege deeld, die het in bijzonderheden kent Arrestaties te Pinnasens. Berlijn, 18 Febr. Uit Pirmasens wordt go- meldt, dat de Franschen aldaar 28 burgers en vijf schupo's hebben geairesteerd en op gesloten iiQ d» gevangenis van het Amtsge- richt. (Volgens het W. B. zijn 60 personsen gP" aresteerd, w.a vijf inldlustrieelen.) BEIEREN. BerUjn, 18 Februari. Gisteren is in Beieren de volksstemming, waarvoor de Beiersche volksparty den stoot had gegeven, gehouden over de voorstellen tot ontbinding van den Landdag en om grondwetswyziging met volstrekte meerderheid in plaats van met een meerderheid van 2/3 mogeUjk te maken. Ofschoon de definitieve uitkomst nog niet vaststaat, is het waarsclfijniyk, dat het aantal stemmen, hetwelk voor Landdagontbinding noodig is (800.000) daarvoor is uitgebracht. Ie Munchen zyn voor de Landdagontbin- dmg 108.892 stemmen en voor de grond wetswyziging 99.903 stemmen uitgebracht. Van Kahr afgetreden. Munchen, 18 Februari; Von K*hr en vofl Lossow zijn afgetreden. Volgens de Munj- chemer Zeitung meent von Kahr, dat hij, W de verdeeling van dó bevoegdheden tusscben den commissaris-generaal en het ministerie waartoe de Landdag besloten heeft, dó vei* antwoordelijkheid niet langer pp zich kaSJ Raadscommissies. Voorstel tot wijziging van de Verordening rege lende de samenstelling en iden werkkring der vaste Raadscommissiën als bedoeld in artikel 84 der Gemeentewet. Winkelsluiting. Voorstel is sake de 8-urige winkelsluiting. Vsrkssrswssen. Voorstel tot afronding vas des hoek Kerk- grachtKoningsplein. Landverhuizing. Vooretal ia aake Landverhuizing va» weiMooee arbeider*. Salarissen. Voorstel van de leden van den Raad P. A Smits, L. F. van Loo en C Heijblok tot aanvulling van de Ambtenaren- en Werklieden-reglementen. Ophaaldienst. Voorttel van ihet lid van dien Raad B. Zon (iervan tot het benoemen van een commissie van onder zoek in zake de invordering van belasting. •Verkeerswezen. Voorstel tot het verleenen van medewerking ten einde het pontveer aan de Kooij te vervangen door •en vlotbrug. Begrooting. Voorstel tot het doen van betaling nit den post voor „Onvoorzieno Uitgaven". Grondbedrijf. Voorstel tot het uitgeven van grond In erfpaoht aan M. J. 't Hart. Benoemingen. Voorstel tot het benoemen van leden der Com missie tot Voorlichting bij Beroepskeuze. Aanbe volen worden: 1. Mevr. G. H. Teunev. d. Vijgh. 2. Mevr. J. C. H. Gratamar. d. Borg. 1. A. G. A Verstenen. 2. H. S. Petera. 1. J. Meijer, 2. G. J. Eijlders, afgevaardigden Prot. Chr. Vakvereeciging. i. AA Valkhoff, a. G. A. Minnes, afgevaardigden v. d. Held. Bestuurdersb. 1. A Zuidervliet. 2. Mej. J. L. Niemeyer. Voorstel tot het benoemen van leden en plaats vervangende leden van de Commissie van Advies voor den Dienst der Arbeidsbemiddeling en Werk loosheidsverzekering. Aanbevolen worden: 1. B. Zondervan, lid. 2. K. C. Valkenburg, pl.verv. lid. 1. J. de la Houssaije, lid. 2. A A Valkhoff, pl.verv. lid. 1. A. Krijnen, lid. 2. J. Smit, pl.verv. lid. 1. H. C. M. Nijpels, lid. 2. J. A Zoetelief, pl.verv. lid. Teru« te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: oenlse handschoenen, een aantal sleutele, een zakje bruine boonen, een Ijsmuts, een zweep, een manteloeintuur met, metalen versiering, een dames portemonnal, een kinderbontje, een haïner, een rozekrans in etui en hij: Kramer, Lentestraat 40, een broche met steentjes. K. Klein, Molenstraat 194, een hondje.. D. J. Bocxm, Gravenstraat 55, een wollen das. D. Jl Boon, Gravenstraat 55, een wollen das. Gaainogebouw, Kanaal weg, een wollen muts, een baret, een paar handschoenen en 2 ceinturen. J. D. Brandt, Breewaterstraat 8, een zweep. Bootsman, Dijkweg 72, een astrakan heerenhand- schoeni. Elinga, Wilhelminastraat 4, een handbesohermer van een rijwiel. O. van Os, Spoorgraoht 5, een portemonnale met inhoud. A. Schaap, Oostslootstraat 80, een portemonnaie niet inhoud. 'Vii VI

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 6