Frits" la bewerkt! naar den roman Erck- mann—Ohatrian, het Elzasser tweelingpaar auteurs, welker romans een vijftig jaar geleden zeer veel aftrek vonden. Het is een «tuk van een genoeglijken, tammen aard, dat menigeen gaarne weder eens zal willen zien, omdat Bouwmeester van den ouden rebbe zoo'n prachtige figuur maakt, waarnaar het een genot is te kijken en te luisteren. Laten zijn Heldersche bewonderaars hem dus bij die gelegenheid weder hun hulde brengen: de oude man met de eeuwige jeugd heeft die verdiend. Winkeinieuws. In korten tijd zijn naast den bestaenden kruidenierswinkel van den Heer Bakker, Keizerstraat, twee nieuwe zaken verrezen. Vóór twee weken maakten we melding van de zaak van den heer v. d. Plaat, nu is het de heer J. W. London, die in perceel Kei zerstraat 26 een nieuwe kruidenierszaak opent. Het perceel, vroeger bewoond door de Wed. Snel, sigarenmagazijn, is geheel tegen den grond gegaan en een nieuwe, naar de eischen des tijds ingerichte, kruideniers winkel is verrezen. Al direct trekt de keurig verzorgde etalage het oog. De winkel zelf maakt een prettigen in druk. De helder granieten vloer en toonbank en de lichte kleur van het plafond steken frisch af tegen de donkere winkelopstanden. De winkel is voorzien van de modernste installaties (snelwegers, kasregister, enz.). Een ruim pakhuis is aan den achterkant van het perceel ingericht. De verbouwmg geschiedde door den heer H. H. London, Westgracht, terwijl de elec- trische installatie werd aangelegd door den heer Schellinger. De heer M. Kaleveld ver zorgde het schilderwerk. OP DEN DIJK. Een zeldzaam schouwspel was beloofd bij gunstig weer, wanneer geen wolken den hemel zouden yegmoffelen achten hun grauwe nattigheid. Het was een zonnedag geworden, en als de zon zoet naar bed was gegaan, dan zou tegelijkertijd: de irwmn in de al volheid boven den horizon komen kijken, maar.... ver duisterd. En dat nog wel door ons! Op den dijk, het einde en het begin der wereld, waar horizon te over is, ging ik kij ken naar het beloofde* Daar speelden de kin deren, daar stonden de menschen, mannen, meisjes, ouden en jongen, daar stond ieder een. Daar w|as de zeè, zacht zilver wit; wat kabbelgolfjes rimpedd-en onder aan den dijk. Geen maan nog, en de zon was weg. Want die had] bronzen Ineveldekken uitgekozen, omdat het zoo koud is in zoo'n helderen nacht. En in het Oosten was de horizon zoek. Waar was dan die onzichtbaar ge maakt» maan? Hoe dom toch om te gaan kijken naar die maan; juist nu iedereen moest weten, dat zij onzichtbaar was: het schouwspel vanonzicht baarheid! De schermen gingen nog niet op, maar andere spelen werden opgevoerd. De spelers kwamen op in hot Westen. Sta tig, rustig, kalm. Zij gleden, zij zweefden een rhytmische dans. De visschersvloot keerde huiswaarts; de nevels deden de zee en lucht één worden, maar prachtig togen do silhou etten voorbij, soms in groepen, dan weer al leen schoven zij langs ons tafereel. Zij speel den krijgertje bij het havenhoofd, hun olie motoren tukten! wat driftiger, en dan zwier den zij vóór langs de Harsens,.naar huis. Een lange sliert van vogels trok vlak over het water maar het Noorden gaat de lente komen? 1 j Aan onze voeten geeft een jonge aalschol ver zwemséances. Heerlijk duikelt hij in het water, ginds komt hy weer boven; hij strekt zijn langen hals, toont zijn coquet kuifje, zijn spitse snavel en is weer weg. Alles wordt waziger; de nevels trekken hooger; 'pilos wordt zilvergrijs. Wat een zame plekjes, zwart vam bootjes in de verte; Aan den voet van het fort een vletje; twee mannen bij de fuiken, zwart spiegelend in het zilver. De lamp van het havenhoofd wordt ontstoken en prikt zijn licht de we reld in. D dijk is leeg geworden; de maan is er niet. Straks schijnt zij heidér in al haar vol heid* L.P. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek in verband met de Raadsverslagen moest het ingezonden stuk 'betreffende de sportparkplannen nog blijven liggen. Hte zal in de „Held. Crt." van Zaterdag BINNENLAND. aantal beschikbaar zijn? 4. Is de minister bereid, aan deze vreemde concurrentie een einde te maken on ulthans ook de bedoelde soorten bouwarbeiders te doen begrijpen onder de bepaling sub B van de onder 2 genoemde circulaire P Leeftijd van toelating tot de lagere school. De Minister vam Onderwijs heeft Dins dag de heeren mr. H. Smeenge en Klaas de Vries in particuliere audiëntie ontvangen ter toelichting vam het verzoekschrift ingezon den dpor het hoofdbestuur vam „Volksonder wijs", diat vraagt oim intrekking van het IK. B. van Jan. waarbij de leeftijd van toe lating tot die lagere school vam gemiddeld 6 op 7 jaar wordt gebracht De totaal-indruk van het onderhoud was, dat de maatregel die al te diep ingrijpt, zoowel in het gezins- als in het schoolleven, terwijl de aansluiting tusschen het einde van den leerplichtigen leeftijd en den leeftijd vam 14 jaar, waarop de kinderen overeen komstig de arbeidswet te werk gesteld mo gen worden, op deze wijtze toch eerst over zes jaren zal worden bereikt in zeer ern stige overweging zal worden genomen. Oud-minister König terug naar 's rijks waterstaat De hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat in de directie Zuid-Holland en Utrecht, met standplaats te 's-Gravenhage, de heer M. Galand, zal eerlang vervangen worden door den oud-minister van water staat, ir. A. A. H. W. König, die, naar men weet, tegen 1 April ontslag heeft- gevraagd uit het ambt van directeur-generaal der pos terijen en telegrafie. Schapenfokkerij in Noordholland. Da Vereemi'ging tot verbetering van de Schapenfokkerij in N.-H., houdt op Dins dag 26 Februari 1924, voormiddags 11 uur een algemeen» vergadering in „Ceres" te Schagen Schriftelijke vragen van Kamerleden. Concurrentie van Dnltsche arbeiders. Van den heer Schaper aan den minister van arbeid, handel en nijverheid: 1. Is het den minister bekend a. dat in het Noord-Oosten des lands Duitsche bouwarbeiders timmerlieden, metselaars en stukadoors in beduidende aantallen over de grens komen en aldaar arbeid Verrichten voor 30 35 ct. per uur, terwijl de loonstandaard van onze bouwvak arbeiders is 50 60 ct. per uur? b. dat daardoor de werkloosheid onder onze eigen arbeiders vergroot wordt, zoodat de besturen der grensgemeenten voor nog grooter moeilijkheden zijn komen te staan dan reeds het geval was 2. Hoe kan genoemd euvel plaatsvinden, waar in de circulaire van 30 October 1928 aan de directeuren der districts-arbeids- beurzen ónder B wordt medegedeeld, dat de Nederlandsche consuls slechts gemachtigd zijn, zonder voorafgaande goedkeuring van het Rijkspaspoortenkaqtoor aan Duitsche arbeiders een visum te verleenen in drin gende gevallen en slechts voor een termijn van ten hoogste 14 dagen, „mits worde overgelegd een verklaring van een Neder- landsche arbeidsbeurs, waaruit blijkt, dat de indiensttreding voor den -werkgever dringend noodig is"? 8. Wordt aai) deze bepaling wel de hanc gehouden en zoo niet, krachtens welke be schikking wordt hiervan dan afgeweken, zoodat Duitsche timmerlieden, metselaars en stukadoors zonder eenige moeite een Êasvisum voor Nederland bekomen, terwij ederlandsche werkkraohten in voldoend Gemeenteraad van Helder. Vergadering van Woensdagavond. (Wegens plaatsgebrek bekort). Afwezig wegens ziekte de heer Schoeffelen- berger. De algemeene beschouwingen over de Ge meente-Begroeting worden voortgezet. De heer Smits zet zijn standpunt als r.-k. raadslid uiteen. Spr. behoort niet tot de z.g volkspartij, maar tot de R.-K. fractie. Ook hij betreurt sommige ingezonden stukken in de Held. Courant". Komende op de kwestie van den vacantietoe- stag, zet hij uitvoerig uiteen wat eigenlijk vacan- tietoeslag is. Spr. zou het te betreuren vinden als men dit recht niet langer toekende. In Haar lem, waar een zeer goed geregelde vacantietoe- slag bestond, heeft -men dien gewijzigd! en ge halveerd, maar slechts voor één jaar, zoodat automatisch de oude toestand weer hersteld wordt. Spr. had zich hier de regeling ook aldus voorgesteld. Het komt spr. dan ook wenscheljjk voor niet het harde besluit te nemen den vacan- tietoeslag af te schaffen. Spr. zal tegen het voor stel B. en W. stemmen. Ook de verificatie kost veel geld, zegt men. Waar wil men toch heen? Het spijt spr., dat er stemmen zijn opgegaan em de C. B. en de Verificatie op te heffen, en spr. dringt er op aan beide instellingen tot een nog hooger peil op te voeren. Misschien zijn er wel vereenvoudigingen aan te brengen, mits het instituut maar behouden.biijft. De subsidies. Ik ben dankbaar, dat we het Stafmuziekkorps hebben, maar we hebben ook andere corpsen. Op de begrooting komen 2 pos ten voor de Marinekapel voor, nJ. voor de zo mer- en winterooncerten Spr. meent, dat men één van beide wei kan opdoeken; de andere corpsen kunnen die concerten wel aanvullen. De heer Bot was aanvankelijk niet van plan alg. beschouwingen te houden, die hij niet nuttig vindt.'Geen der sprekers heeft spr. aangevallen, alleen de heer Borkert heeft gezegd, dat de chr.- dem. partij niet bestaat. Het laat spr. koud hoe men hem wil indeelen, het is evenwel jammer, dat spr. zijn collega hier niet meer is, dan zou den de punten nog wel op de i komen.1 Of het een goede ruil is geweest, dat wij de Vereen. „Gemeentebelang" in de plaats hebben gekregen? Voor de democratie althans niet. Spr. heeft enkele vragen gesteld; die In het rapport niet voorkwamen. Hy wenscht Haar antwoord op. De heer H e Jj b 1 o k wil de verschillende ver slechteringen bespreken. Spr. drukt er zijne verwondering over uit, dat dit jaar de Nieuw jaarsrede achterwege bleef. Anders was die rede nogal optimistisch en dit stemde ons thans wat pessimistisch. Kort daarna kwamen de voorstel len voor de verslechteringen. De heer VanBreda: Dat was vóór Nieuw jaar! De heer H e Ij b 10 k Maar nu komen B. en W. om den vacantietoeslag in te trekken. Spr. vindt het niet reëel om niet te voldoen aan het Georg. Overleg. De voorstellen van B. en v\ gaan sommige ledon nog niet ver genoeg. oor- namelijk betreffen ze het gemeentepersoneel. Spr. behandelt allereerst de pensioenstorting, voorgesteld in de secties door enkele leden. Een kantoorbediende bij de Post en Telegraaf maximum 2600; klerk gemeente max. 2000. Adj.-comm. P. en T. max. 2980; adj.-comm. gemeente max. 2600. Comm.-titul. P. en T. max. 3650; commies gemeente max. 3200. Oommies P. en T. max. 4320; hoofd-comm. gemeente max. 4300. Hoofdcom-m. P. en-T. ƒ5190 en Directeur P. en T. van ƒ5300 tot 5900 21/» kinder toeslag; hoofd van eqn bedrijf in onze gemeente 5000 2 vacantietoesla?. De heer Van Loo was in zijn betoog over de loonen wat ongelukkig. Hij zei: Toen de loonen wat beter werden, is -men er aan gaan tornen, doordat hijzelf medewerkte aan eene verslechte ring inzake de jeugdige werklieden. Wat willen ze den? vroeg de heer Van Dam. Dat is gemakkelijk gezegd, in deze maatschappij zijn de -tijden nog -niet zoo, dat men zoo maar afstand kan doen van een stuk loon. De heer Eylders somde een reeks bezuinigin gen op. Als hij zijn zin kreeg, werden alle zaken die verkregen zijn na jaren strijd, te niet gedaan. Met het domme potlood is het gemakkelijk te bezuinigen- Spr. behandelt de Schoolreisjes, die zeer op voedend werkten, de Schoolarts, Openbare Lees zaal, een van de nuttigste instellingen ;n de ge meente, zomerconcerten. De liefhebberij-corpsen zyn nog- niet van dien aard, dat ze met dit be roepscorps kunnen worden vergeleken. De heer Bok heeft gezegd-, dat de hooge loonen oorzaak zijn van den1 achteruitgang der industrie. Het is andersom. Men beginne met- den prijs der productie te verlagen. Er is spr. meegedeeld, dat men bijv. de melk tegen 61/» ct aan de zui velfabrieken levert. Zoo is het met alle produc ten. textielfabrieken trachten nu door uit sluiting de loonen te drukken. Spr. noemt enkele hooge dividenden van deze fabrieken. Spr. "behandelt de regeerirfgsmaatregelen in zake het onderwijs. Van alle 'kanten, anti-rev., chr.-hlst, kath. wordt hiertegen geageerd. Als de Raad unaniem van- meening is, dat deze maat regelen niet goed zijn, moet iets gebeuren. Spr. stelt voor een desbetreffende motie tot de regee- r'ng te richten. Mocht de regeering dit niet willen, dan dient de gemeente de zaak van de stiohting van bewaarscholen ter hand te nemen. De heer Zondervan bespreekt het Voor woord der Begrooting. Is het wel juist, vraagt spr., dat indertijd de 10 verhooging op de belasting moesten ko men? Als ik zie welke reserves wij nu hebben, lijkt mij dit niet noodig. Nu ligt die 10 er op, en z;j moet thans geheven worden van de ver laagde inkomens. Is het niet mogelijk voorloopig een kleine verlaging van belasting te probeeren? Wat de noodultkeeringen aan oe gemeenten betreft, meent spr., dat het nog niet zeker is, dat minister Coljin zijn zin krijgt. Spr. wil den balven post op de begrooting brengen als on voorzien. Geroep: Grunwald krijgtzijn zin! De heer Zondervan: Juist, en het heeft mjj verwonderd, dat de heer Grunwald, die steeds zoo ijverde voor afschaffing ervan, thans niet als wethouder dit heeft voorgesteld. Hier kan een post van ƒ25.000 bezuinigd' worden. Voor Publ. Werken is thans 5000 uitge trokken, vroeger niets. Reiniging idem, de di recteur kan het zeer goed -met een jongen doen. Spr. wil niet zooals de heer Smits, plles opdoe ken, maar het kan vereenvoudigd worden. De heer VanderVeerwil den hem toe geworpen hal terugkaatsenu Spr. is overigens niet zoo erg aangevallen; alleen de heer Borkert viel spr. vaderlijk aan en als zoon zal hij hem antwoorden (gelach). Zeker liepen spr. en de heer Adriaanse wel eens uit elkander, maar niet waar het het be ginsel betreft. De begrooting is erg hoog; van het begin af dat spr. hier zat, zijn we vooruitgegaan.... ir. schulden. Straks zijn onze schulden hooger dan onze bezittingen, we loopen vast. Op het oogen- blik moet evenveel aan rente en aflossing wor den betaald ais bij spr. intrede -in den Raad aan belasting ontvangen werd. Natuurlijk krijgt men dit niet ineens weer in het rechte spoor. Allerlei bezuinigingen worden van de hand gewezen door den weth. v. financiën. Wijs niet te veel af, zegt spr., maar onderzoek het. Het door den heer Heyblok genoemde cijfer van de melk was onjuist, dat is geweest 9.75 gemiddeld, geen 61/» cent, Spr. komt op don prijs der producten, on houat een betoog om te bewijzen, dat het daar mee ook niet »">o erg la. Naar spr. meening is er wel wat te bezuinigen op de begrooting. Men zegt wel van niet, maar als we gisterenavond al dadelijk gestemd hadden, hadden we al bezuinigd; Men wil niet aan oude rechten komen, welnu, dan torn© men ook niet aan de oude rechten van den vrijen handel Spr. meent, dat het gemeente-personeel nog vrijwel tevreden is. Als het dat niet is, kan het natuurlijk elders werkzaam komen, waar de toe stand dan zoo rooskleurig is. Als men niet bezuiyigt op deze begrootmg, behoudt spr. zich zijn stem voor. De heer Boon heeft in de sectievergadering aanmerking gemaakt op het verwerken van ƒ147.000 van vorige dienstjaren, waardoor de begrooting sluitend kon worden gemaakt met j 825.000 belasting. Als we nu in 1925 niet kun nen beschikken over die f 147.000, zal de be- lasting hooger worden. Het is niet denkbaar, dat de"" begrooting minder zal worden. Is het nu wel voorzichtig, vraagt spr., voor 19-4 de be grooting te drukken en niets over te houden voor 1925? Spr. stelt voor de 91.000 uit de begrootin-g te lichten en het ontbrekende ge deeltelijk uit de bedrijven, gedeeltelyk uit de bijdrage voor het pensioen te dekken, waar veie rijksambtenaren achteruitgaan in inkomen, mag dit ook van de gem.-ambtenaren verlangd Spr. stelde ook voor den werktijd op 39 uur te brengen en ziet niet in, dat dit te veel is. Met de schrijversfunotie bedoelde spr., by nieu we benoemingen deze functie in te voeren Replieken. De heer Grunwald, beantwoordt de verschillende opmerkingen. Tal van. raads leden hebben opbouwend werk verricht. Bij den heer Borkert is onze partij er goed afgekomen. De S.DA..P. en de R.K. gingen een overeenkomst aan inzake de wetliou- dersbenoeming, Dat was openbaar. Dat wij niet sterker uit de Stembus kwamen, was het gevolg van de actie van „Gemeentebelang", die o.L niet door den beugel kon. Gelukkig kunnen wij met den vertegenwoordiger daarvan goed samenwerken. Wy betreuren het, dat die heer Bok zijn kracht zoekt in isolement. De heer Borkert zeide, dat op de sociëteit politiek gemaakt wordt Spr. verheugt zich erin, dat dit wordt besproken; van-de socië teit is slechts spr. en de Burgemeester lid, en er wordt absoluut «een politiek gevoerd. Ook verleden jaar wilde spr. al de 48-uiige werkweek invoeren en den vacantietoeslag afschaffen. Het is nu weer door de Oommis sie van Overleg verworpen, maar het Col lege behoeft niet steeds alles over te nemen vain dit adviseerend lichaam. Spr. heeft zich aanvankelyk verwonderd over de redeneering van zijn partijgenoot van Loo, die toch tenslotte naar spr. is toe gekomen. Hij wil uit principe slechts in het uiterste geval aan de loonen tornen; dat is uitstekend, mits men dan ook maar dat prin cipe op zij zet als het niet is door te voeren. Inderdaad is de post van 14.000.voor onvoorzien te weinig. De heer van Dam wil verlaging van pre sentiegeld. Spr. acht het bedrag zeer gering. Er zijn toch vele leden, die voor de raads zittingen dikwijls moeten verzuimen. In verschillende bedrijven is het personeel niet te groot; in tal van andere plaatsen is het grooter. De zaak van de groepsmdeeling zal onder de oogen worden gezien. Do mee- ningen hieromtrent zijn zeer verdeeld. In derdaad is Helder een biijzondere gemeente. Progressieve kinderaftrek zal wel niet worden -goedgekeurd. Wij zitten met groot© kapitaallasten op de gasfabriek, maar we schrijven flink af. De ovens, die wij hebben, zijn goed, en. er wordt voldoende op afgeschreven. Duur water en electricitedt. Deze zaak heeft de aandacht van het College. Afschaffing kermis zou ons 112.700%- 61.000,belasting minder geven. Spr. komt nu op den heer Bok. De heer Bok moet aantoonen dat en hoe wij ge draaid zijn. Thans is de belasting terugge bracht op 825.000.— doch dat geschiedde niet om op het vorige college een blaam te werpen. Immers, diit beteekent geenszins be lastingverlaging, maar is geraamd wegens de vermindering der inkomens. Of er het volgend jaar belastingverhooging zal plaats hebben weet spr. niet. De heer Bok wil de inkomsten verhoogen en de uitgaven verminderen. Dan moet men ook aangeven hoe. Spr. gaat. nog op andere punten, door den heer Bok ter sprake gebracht, in, en komt vervolgens tot den heer Eylders. Deze heer is pas raadslid, en spr. zal hem daarom niet te hard aanvallen. Het is zijn eerste begroo ting, hij schermt met onjuiste cijfers. Wat de gemeente hier doet met bedrijven, ge schiedt in vele plaatsen, waar men winst idt ,de bedrijven maakt. Laat de heer Eijlders met positieve cijfers komen, niet in de ruimte wat praten en met cijfers schermen. Bij; de kermis is hem iets ontvallen wat spr. hem evenwel niet kwalijk neemt. Het verschil tusschen zijn en spr. geloof is, dat wij de leer niet naar de letter opvatten, maar naar den geest. Spr. is genaderd tot den heer Smits. Het was zeer logisch waar deze zeide, dat kapi taal en arbeid onafscheidelijk zijn Maar in onderling overleg kunnen maatregelen wor den genómen tot salarisver mindering als het kapitaal ze niet langer kan opbrengen Spr. meerling omtrent de Centrale Boek houding is bekend. Spr. staat nog on het zelfde standpunt, dat hij er tegen is Vnnr den Ophaaldienst is eene commissie be noemd. Muztefcw»P8 en Winnubst zyn uitstekende corpsen, maar het is de Mn- sstsiE* sDoor cen waardeering hiervoor ook i, hoog te houden. ^Preekt de late indiening rre7rvr» 1"roo .n^- pat is in het voorwoord al gezegd, er is bijzonder veel zorg aan be- ww Jyufers z«n zeer Juist- M;rinst gasfabriek behoort in het bedrijf. aar is de heer Bot dan geneigd de belas- F -mny^riujogen? Na 81 Dec. 1923 is nog snr %ift04.1etr ^efblok heeft gezegd durft w ^balen, n.1. dat het Ooilege een broeinest Is. Toch is het juist, wi hebben op de begwotipg ritten broeien- Ed straks zeldo spr. al, dat wij niet, ateeda op t* hoeven volgen wat het Gttorganlsocrd over leg wil. Er la geen aprake van, dat de loo- nen van het personeel alultpoat rijn, dat riJA de belastingen. Verlaging consumptle-artUwfleo. Kon men dait maar! Wij staan daartegenover volko- men maohtoiooa. Spr. komt op den hoor Zondervan, dia hel met het College e* s was. Deze lieer .-preekt van „potjes", die er nog zijn; het Collega ke<nt ze niet Èr is op de begrooting geen post van overwerk, dat is op een supple. toire begmooiing geweest Spr. behandelt nog de kwostie van de 48- uri.ge werkweek en komt daarna op de nood- uitkeering. Het hjkt spr. verkeerd een fio- tieven post daap/oor op de begroeting te brengen» Opcenten op de Vermogensbelasting. Die belasting brengt op het sobere bedrag van j U.530. Het betreft dus slechts een bedrag van 5000 aan opcenten. Spr. leest voor wat hier aan belastingen geheven wordt: in totaal 245 op de personeele belasting. Verder Grondbelasting, in totaal 160 opcenten. De Vermogensbelasting is totaal belast met 65 opcenten. De Inspecteur t^ij wion spr. infor meerde, gaf als zyn meening, dat het bedrag der vermogensopoen-ten siechts zeer gering zou zyn en bovendien d? belasting tal van kleine rente niers zou treffen. Het verbaast spr. thans, dat de heeren nu zoo vóór opheffing van de C. B. zijn en- men ihij alleen liet staan destijds. Door de deoentralisatie van de Ongevallenwet heeft men een groot aantal ambtenaren ge kregen. j De heer Zondervan: Absoluut onjuist! De heer Grunwald wijst voorts op de slechte wijze, waarop de R.V.B. de uitkeeringen doet en op alle manieren, de menschen tracht te beknotten. De heer Zondervan heeft zich verwonderd over spr. houding inzake de Oentr. Boekh. Maar er zitten ook andqren- in het Ooilege. Spr. ontraadt opheffing van den post Verifi cateur. De vele correspondenties over potlooden etc. zijn met het optreden van het nieuwe Ooi lege belangrijk verminderd. Waterleidingtarieven. Is reeds toegezegd, dat deze zullen worden herzien. Nu zouden ze de begrooting in de war gooien. De heer Van der Veer wyst op het groote be drag aan rente en aflossing. Maar de toestanden zyn overal veranderd. Zonder groote noodzaak zal het College niet medewerken aan verlaging salarissen. Wordt de* weistandsgrens verminderd* dan zal ieder ge noodzaakt zijn zich te verminderen. Sen slotte de heer Boon. Als wy thans niet be kken over die 91.000, moet de belasting daarmee verhoogd, worden. De hee^ Boon: Maar wpt doet U dan in 1925? De heer Grunwald1: Dit is ook het vorig jaar gebeurd en ais de toestand niet- verandert, zal het ook volgend jaar moeten gebeuren. Het is onmogelijk dit meerdere bedrag te innen. Wij móeten uit de bedrijven een, matige winst ra men. Het welstandspeil van het gemeenteperso neel mag niet dan in het uiterste geval worden ^aangetast. Het voorstel om den vacantietoeslag terug te nemen, geschiedde uit overweging, dat mogelijk het volgend jaar nog grootere vermin dering anders zou moeten plaats vinden. De vergadering wordt verdaagd' tot heden middag 2 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 19 Februari. In de Dinsdag gehouden zitting herdacht de voorzitter der Kamer in de eerste plaats het verscheiden van den heer Kolkman. Vervolgens was Minister Ruys aan het woord. lil de eerste plaats behandelde spr. de sa larisverlaging. Het is een pijnlijke noodza kelijkheid, die de regeering daartoe dwingt. Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit staat de regeering slechts schijnbaar in den weg. I >e regeering betreurt, dat artikel 40 in hot Bezoldigingsbesluit ls opgenomen. In juridisclien zin heeft men hier met een publiekrechtelijk voorschrift te doen, dat nla ieder ander door hot gezag, dat het heeft in gevoerd, kan worden gewijzigd of ingetrok ken. Art. 40 moet worden ingetrokken, omdat het den schijn heeft aangenomen, anders te zijn dan, het ia Komende tot het overleg, zeide spr., dat d'e regeering op overleg hoogen prijs stelt Het beteekent niet anders dan het inwin nen van een adivies. Dat overleg zal niet meer moeten loopen over intrekking van artikel 40. Dit is oen rechtsvraag, waarover, de regeering onaf hankelijk haar standpunt heeft vastgesteld. Het ontslag aan gehuwde ambtenaressen. Komende tot het ontslag aan de huwend» ambtenaressen, behandelt spr. de positie die* vrouwen» Hetgeen thans te dezen opzichte wordt voorbereid, berust op principieelen grond slag. Spr. vond echter, dat mejuffrouw Wes terman en mevrouw BakkerNort het prin cipieel©. uit het oog hebben verloren. De voorstelling alsof het tegen de cultu- reéle ontwikkeling der vrouwen gaat, wijst spr. af. In 1909 beaamde oen koninklijk besluit het inzicht van sommige gemeenteraden, dat ontslag niet bij zwangerschap en bevalling mochten volgen, indien dit niet bij huwelijk was verleend. Dit zou een premie op de kin derloosheid en een afkeuring der natuurlijks gevolgen van het huwelijk zijn geweest. Het -ontslag dient dus óf niet óf aanstond» bij het huwelijk te worden gegeven. De regecring kiest het laatste, omdat zij geen conflict in het leven mag roepen tus- schen het huwelijksleven en de dienstbelang geni. Voor uiteonderingsgevalleri, waarto zulk een conflict niet dreigt, wordt in hfif ontwerp K. B. de voorziening getroffen. De vrees van mej» Groenoweg, voor vallen van ooncubinaat, door dezen maotre* gel uitgelokt, kan de regeering niet geheri deelen. De heer Braat heeft, vervolgde d'e mini»* ter ondier groote hilariteit der Kamer, in ril0 verheven rede de regeering tal van nuttig® wenken gegeven Sommige punten, als otf' trent de herziening van het kiesrecht, zw die afgevaardigde eohter nader moeten rik werken. Ernstige overweging toegezegd. Centrale Boekhouding. Waar alles roept om centralisatie, is het spr. vreemd thans een klank te hooren voor decentralisatie. Spr. geeft een voorbeeld van de omslachtige wijze van werken van een bedrijf. Zwembad. Dit zou ook te duur zijn. Over het algemeen wil de jeugd gaarne zwemmen, maar het liefst iri de vrije natuur. Mjj om 't even. Spr. stelt een financieele regeling hieromtrent voor. Ophaaldienst. Indien eenigszins mogelijk handhave men een nuttige sociale instelling als deze. De gem.-ontvanger krijgt hiervoor afzon derlijk salaris, hetgeen spr. niet wenschelijk voorkomt. Beroepskeuze. Een instituut, dat zeer ze genrijk kan werken, en dat men ook zou willen opdoeken. Het kan zich in een plaats als deze onvoldoende outilleeren. Het moet hier meer ais adviseerend lichaam ingericht worden en zijn cliënten naar een uitstekend geoutilleerd ge sticht verwijzen. Finantieel behoeft dit geen be zwaar te zijn. Kindervoeding. De heer Eylders heeft al het standpunt van ons christenen uiteengezet. Vacantietoeslag. Spr. heeft daaromtrent een voorstel om dien alleen voor gehuwden te geven. Kindervoeding. Spr. juicht dit toe, dat er meerdere stemmen in den Raad komen om de wijze van werken te veranderen. Verlenging van werktijd voor ambtenaren, waaraan spr. niet wil tornen. Den rang van schrijver wenscht hij niet in te voeren. 1 erge- Ujking met de rijksloonen gaat niet op, omdat het rijk een belangrijken kindertoeslag geeft Spr. geeft enkele voorbeelden; voor de gemeen te-ambtenaren worden hoogere eischen van ont wikkeling gesteld1 dan voor de werf. Een aantal vergelijkende cijfers staven dit betoog. Kindervoeding zooals de heer Eylders wil, is voor onze gemeente niet mogelijk wegens de -groote kosten. Er znn bij deze kinderen ook vele katholieken. Onderwijs. Spr. had verwacht, dat spr. na- de toezegging van den Burgemeester alsnog de ge vraagde gegeven» zou ontvangen en dringt daar op aan. Hij behandelt het adres van de ouders van de kinderen van school 8 inzake de ver plaatsing der schoot Kan hieromtrent nog na der overleg worden gepleegd? Ziekenhuis. Kunnen wij daaromtrent eenige mededeelingen in het openbaar ontvangen? Vacantietoeslag. Een post van 14.000 voor onvoorzien is te klein, maar het gaat niet op de salarissen van bet personeel als sluitpost van de begrooting te beschouwen. Het personeel heeft reeds 1/15 van het weekloon minder door den verlengden arbeidstijd, dan is het overwerk- percentage verminderd. Deze mensehen hebben al reeds een veer gelaten en "wij' willen daaraan niet verder medewerken. Opcenten vermogensbelasting. Waar wij moeten zorgen voor hoogere inkomsten, meent spr., dat deze -maatregel ook hier wel kan worden genomen. Centrale Boekhouding. Inderdaad, wij zijn voor centralisatie. Maar decentralisatie kan ook goed- werken (Ongevallenwet). Waar de O. B. 91.000 kost, zegt spr.: dat ding kan ge mist worden Waterleidingtarieven. De verstrekte gegevens zyn onvoldoende voor de bepaling der huur waarde. Spr. vraagt voorloopig de prijzen on veranderd te laten in afwachting van de nadere regeling der huurprijzen. J loy.uoo.gemeente-belasting in te vor deren van het jaar 1921, voor 1922 193.000 gemeentelijke inkomstenbelasting. Dit be- geW niet zoo vlot binnenkomt. 0

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 6