t T Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND VAN DONDERDAG 28 FEBRUARI 1924. Vlotbrug aam de KooiJ. De gemeente Wieringon beschikte op het verzoek der Gemeente Helder om een bijdrage van 1/10 gedeelte in de kostieni eener vlotbrug aan de Kooij, met 8 tegen 3 stemmen afwij zend. Het is jammer, dat de discussies omtrent idiit punt in geheimen Raad zijn gehouden, daar nien nu de motieven van de raadsmeerderheid niet kent. Erg vooruitziend1 schijnt men daar niet te zijn! Sneeuw! Voor de maal ligt weer een pak sneeuw op straten en wegen en biedt het stadsbeeld weer het midwinter-aspect van de witte en wol lige straten. Hedenmorgen waren tl vrcug ten aantdl werklieden aan het sneeuwruimen, en allerwege was men stoepen en straten aan het reinigen. Inmiddels voorspelde een donkere hemel nog weinig goeds, maar later op d^n morgen knapte het weer wat op en beloofde het zeifs_ een mooie winterdag te zullen word -n. Zij, die zich met de komst van de lente vlei den), werden door deze nieuwe bezending sneeuw weder teleurgesteld. Sportparkplannem Op de onlangs gehouden openbare vergade ring over bovenstaand onderwerp, die zoo als men zich wellicht zal herinneren! geen positieve resultaten opleverde, hetgeen hoofdl- zakeiyk het gevolg was van den twyfel, welke by van het bestaande plan, waardoor dilit wel uit voerbaarheid! van het groote plan, werd tenslotte besloten, dat Helders Belang een afzonderiyke vergadering zou uitschreven met de besturen van verschillende sportvereenigingen., tenein de de plannen nog eens nader te bekyken en te trachten door bespreking met de' belangheb benden, te komen tot een zoodanige wyziging gvan het bestaande plan, waardoor dit wel uit voerbaar wordt Wanneer zoodoende een project ontstaan is, waarby op de volle medewerking van de sportvereenigingen gerekend1 kan wor den, zou Helders Belang het resultaat van die besprekingen ter kennis brengen van het voor loopig bestuur van het Hooydonckfonds, welk bestuur dan zyn maatregelen kan treffen. Uit een in dit nummer voorkomende adver tentie biykt, dat Helders Belang thans de be sturen van alle sportvereenigingen te Helder uitnooAgt, tot een vergadering op Woensdag 5 Maart a.s., des avonds te 8 uur, in het lokaal v. Weelde, op het Koningsplein. Wy vermeenen ons niet te mogen onthouden van een opwekkend) woord, gericht tot de be sturen der sportvereenigingen, om die verga dering by te wonen. Door een bespreking toch met de belang hebbenden, komt men misschien tot een goed resultaat. Uit die bespreking kan duidelijk biy- ken, waaraan behoefte bestaat en wat er in die richting bereikt kan worden. Vyfde Volksconcert. Het bezoek van het vyfde volksconcert der slafmuziiek, diat igisterenavond plaats had, was minder groot dan anders, een gewoon verschynsel tegen het einde van het seizoen. De zes- of zevenhonderd aanwezi gen, die naar 'schatting waren, genoten van een afwisselend programma, dat ten ge- hoore werd gebracht. Daar wy hieromtrent reeds ln het Helder's Advertentieblad een en ander meedeelden, kunnen wy volstaan met de vermelding, dat de marsch van Doorëk, waarmee geopend was, een zeer interessant nummer was van een bizonder klankgehalte, en pittig werd gespeeld. Gees tig was de balletmuziek van den Fransch- man Déllbes, vooral de variaties op de Sla vische volksmelodie, de suite van Bizet heb ben wy beter gehoord. De solo-klarinettist A. J. den Exter oogstte op beide avonden een enthousiast applaus met zyn conoertlno van Welber, waarmee hy ons liet hooren welk een mooi solo-instrument ook de ietwat droefgeestige klarinet ls. Het laatste volksconoert heeft ditmaal, ln afwyklng van den regel, op Maandag plaats, n.1. 17 Maart, het abonnementsconcert op Dinsdag 18 Maart, zoodat thans het volks- ooncert vooraf gaat. In ons blad van Dinsdag meldden we, dat Maandagavond omstreeks 10 uur aan den Zuideiyken hemel in onze gemeente een roode gloed zichtbaar was, afkomstig van een brand verderop ln de provincie. By Informatie bleek ons, dat deze brand vermoedeiyk achter Behagen heeft gewoed en ln de „Schager Crt." lezen we, dat het ln Dlrkshorn (gelegen op 0 K.M. van Beha gen en op pl.m. 20 K.MÜ van Helder, naby Zydewlnd) ls geweest met de volgende iby- zonderheden: „Maandagavond omstreeks 10 uur ont stond er brand by den heer Swager, café houder alhier. Door den feilen wind aange wakkerd, greep het vuur 'zeer snel om zich heen, zoodat het geheele pand spoedig een prooi der vlammen was. Alles is verbrand, ook het bezit aan werktuigen enz. van de gymnastiekvereeniging verbrandde. Als oorzaak wordt genoemd het vlamvat- ten van aan gasslang." ad Waterstaat. Ingediend' ls een Nota van wyziging ln hf t gewijzigd' wetsontwerp; biykens deze nota wordt het elmdcyfer van het hoofdstuk voor verschillende uit te voeren werken verhoogd met 8.779.085. Een Engelsche opdracht aan een Nederlandsche werf. De Nedlerland'sche Scheepsbouw-Mli, heeft, zoo meldt het Hd'M., de opdracht ontvangen voor dsen bouw van een aUbbelschroef tank- stoomschip voor Engelsche rekening. Heft schip krijgt een Lengte van 305', een breedte van 60' en een holte van .19' 6". De stoomwerktuigen zullen door Werk spoor vervaardigd worden. Het schip wordt op de oude werf der maat- schappy gelbouwd; over zes maanden zal het van stapel moeten Loopem. Opschorting zevende leerjaar. Aan het voorloopfg verslag over het T/eis- ontwerp ter opschorting van 'het zev ve leerjaar, is het volgende ontleend. De wijze waarop de regeering de uitgaven voor het onderwys wil terugdringen, gaf in t algemeen aanleiding tot ernstige kritiek. Men, oordeelde, dat in de bezuinigingsplan nen van de Regeering weinig systeem is te ontdekken. Verscheidene leden verklaarden by voor baat, de verschillende maatregelen, door de Regeering ter bezuiniging op het lager on derwys aangekondigd of reeds genomen, zoo noodlottig te achten voor het onderwys, dat zy onder geen voorwaarde daartoe hun medewerking zouden kunnen geven. Tegen de verhooging van den fcoelatings- leeftyd bestond by nagenoeg alle leden ern stige bedenking. Men meende dat de Regee ring een zoo ingrijpenden maatregel niet had mogen treffen, alvorens de Kamer in de gelegenheid te hebben gesteld, van haar zlenswyze te doen biyken. Waar de Regee ring niets doet voor het voorbereidend on derwys, zy het vervolgonderwijs heeft laten verloopen en zy thans ook het zevende leer jaar opheft, achtten de hier aan het woord zynde leden het K. B. van 19 Januari j.1. als op zichzelf staanden maatregel in zoodanige mate desorganiseerend voor het onderwys, dat alle beroep op paedagogische gronden 'beter achterwege kan hiyven. Op verschilletndle, in het verslag nader ontwikkelde, en uit de bladen, bekende gron den meende men nagenoeg algemeen, in trekking van het K. B. aan de regeering in overweging te moeten geven. Spoedige in trekking achtte men gewenscht, omdat het besluit onmiddeliyk in werking is getreden en maandeiyks nu aan deze, dan aan gene school groepen kinderen zullen moeten wor den afgewezen. Zeer vele leden, die tegen de voorstellen der regeering ernstig bezwaar hadden,- er kenden nochtans de noodzakeiykheid van belangrijke bezuinigingen op het Lager Onderwys; doch zy meenden, dat daartoe andere, meer doeltreffende en voor het on derwys minder schadeiyke middelen kun nen worden aangewend dan de regeering voornemens is toe te passen, terwyi de re geering de oplossing heeft gezocht in het weghouden en wegzenden der kinderen van de school, zouden zy haar willen zoeken in vermeerdering van het aantal leerlingen per leerkracht en in besparing op de salaris sen. Men meende, dat de salarissen van de ongehuwde onderwy'zers en onderwyzeres- sen zonder bezwaar met 800 zouden kun nen worden verlaagd, hetgeen reeds een besparing zou opleveren van jaariyks zes millioen gulden. Verdeeling van lasten van verzekerlngs- en pensioenwetten; belegging van gelden van rijksverzekeringsbank, enz. Ingesteld is een oommiss'e tot onderzoek van de mogelijkheid van een rationeele ver- dleeling over de komende jaren van de ge- zameniyke lasten, welke uit hoofde van de financiering der Ouderdomswet, InvalMi teitewet en Pensioenwet, alsmede van de rente en aflossing der crlslsleeningen, op de staatsfinanciën drukken en een geschikt be- legglngsveld te vinden voor de door de Rijksverzekeringsbank die Rykspostspaar- bank, den Postcheque- en Girodienst en het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds te vor men kapitalen, - De reis van Prins Hendrik naar Spanje. Omitrent de reiis naar Spanje van Prins Hendrik wordt nader geimeld, dat de Heems kerk, aan boord waarvan Z. K. H. zich te Marseille zal inschepen, den 8den Maart te Barcelona verwacht kan worden. Na afloop van de reis door Spanje zal Prins Hendrik zich In een der Noordeiyke havens van dialt land weer inschepen op Hr. Ms. Heemskerk en die geheele terugreis naar Nederland aan boord van dien bodem onder nemen. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. Te Utrecht werd) Dinsdag opnieuw een hulshoudeiyk congres gehouden van de Ne- deriandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, ten einde te beslissen over de voorsteden van d'e directie der Ned. Spoorwegen, Inzake de loonsverlaging. De volgende door het bestuur voorgestel- de motie werd met op 4 na algemeene srtem- i men aangenomen. Het oongres enz. is van. oordeel, dat de beislliisBing van het congres van 8 Febr. 1924 heit uiterste is geweest waartoe de Ned. Ver. kan igaan. Het bevestigt mitsdien de op diat oongres f nomen besllsa'ng (handhaving van art. 88 D. V. met toezegging da|t de Ned. Ver. niet zou of zal laten procedleeren over do loonsverlaging en 'draagt het hoofdbestuur op om op dezen grondslag zoo spoedig mo- gieiyk de nu loopandie actie laif te wikkelen. Door de aanneming van deze motie is dus d'e door de directie geëischte verklaring van afstand van rechten inzake art. 38 R. D. V. afgewezen. Blykens een artikel in het „Seinlicht", zal de Prort. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel de overeenkomst met de spoor wegdirectie zooals die in de laatste bespre king is geformuleerd, aanvaarden. Naar d'e Tel. verneemt, ligt het in de be doeling der spoorwegdirect'e, daar.de on derhandelingen met d'e moderne organisatie tot geen resultaat hebben geleid, onmiddellijk een gieheel nieuwe toonregeling aanhangig te maken, welke behalve een verlaging der sa larissen, ook een niöt geringe wyziging zal brengen in de onderlinge verhouding der thans bestaande regeling. Deze nieuwe loonregeling 1'gt reeds in oonc pt gereed en zal, nadat het advies va/n den loonraad gehoord ls, zoo spoedig moge lijk aan den minister van Waterstaat ter goedkeuring voorgelegd worden. Bekend is, dat de directie, zoo zy met de meerderheid der vakvereenigingen tot over eenstemming zou komen, bereid was, artikel 3 van het R. D. V. intact te laten ^durende den tyd dier overeenkomst, doch het perso neel dan een verklaring te laten teekenen, dat het over de thans en voor 1924 ingevoer de loonsverlaging niet zou procedeeren. Het is, nu de moderne organisatie deze verklaring heeft afgewezen, niet de bedoe ling van de directie, de onderhandelingen met de vakvereenigingen voort te zetten. Over de voorstellen zullen geen besprekin gen meer plaats vinden. De directie acht thans ingevolge haar schrijven van 11 dezer op alle gebied en ook ten aanzien van artikel 36 zich weer geheel vrij. De arbeidsvoorwaarden ln het haven bedrijf. De Scheep vaart-Vereeniging Zuid heeft aan den Oentralen Bond! van Transportarbeiders, den Bond! van Oh rist, Fabrieks- en Transport arbeiders en den Nederl. R.-K. Bond. van Trans portarbeiders „St. Bonifacius" den volgenden brief gezonden; Wy ontvingen uw schryven. van 28 dtezer, riaar aanleiding waarvan wy u mededeelden,, dat wy bereid! blyven, een collectieve arbeidsover eenkomst met u aan te gaan op basis van de u bekende grondslagen, welke wy voor de aller naaste toekomst voor de bedryven nood'zakeiyk achten. Wat de in uw schryven gemaakte opmerking betreft, dat er geen enkele aanleiding zou be staan om voor de Rotterdamsche arbeiders een lager loon te aanvaarden dan voor de Amster- damsche, willen wy uw aandiacht erop vestigen, d'at ook in de thans afloopende oollectdeve over eenkomst van 1928, zoowel als ln die van 1922, verschil' in loon bestond. Aardolie ln Nederland. Omtrent de aanboring van petroleum te Corle verneemt de „Tel." nog de volgende by- zonderheden. De Rijks Opsporingsdienst van Delfstoffen, die onder leiding van dr. P. Tesch in Oct. 1908 voor een termyn van 15 jaar voor het opsporen van delfstoffen in Nederland' in het leven was geroepen, zou tegen 1 Februari van dit jaar opgeheven worden. IMen meende, dat ons land voldoende onder zocht was en de dienst, dus verder overbodig zou zyn. By het opsporen van steenkool en zout in den Achterhoek werden by de boor- kernen onlangs echter eenige sporen van aard olie aangetroffen en in verband daarmee be sloot de regeering de opheffing van den Ryks- Opspóringsdienst nog eenigen tyd uit te stel len. Zooals gemeld, heeft de aanboring Succes gehad. Hoewel de aangetroffen aardolie nog niet scheikundig is onderzocht, heeft de heer Tesch toch reeds verklaard!,' dat naar zyn meening de olie van goede kwaliteit is. Ofschoon omtrent de vermoedeiyke hoeveel heid1 ter plaatse uiteraard nog weinig te zeggen valt met petroleum is dit gewoonlyk zeer speculatief gelooft men ter bevoegde plaatse, dat de aanboring niet van beteekeriis ontbloot is. Wat het ryk verder doen zal de vondst 's zyn eigendom is nog niet bekend. De eigenaar van den grond, waaruit de olie gewonnen is, heeft zonder concessie niet het recht ook maar de geringste hoeveelheid te winnen. Rentezegels by werkverschaffing. By B. en W. van Winschoten kwam een schryven in van den minister van Binnen- iawdsahe Zaken, die kennis hndi genomen van het raadsbesluit, 'om voor rekening van de gemeente voor de wierklioozen, tewerkge steld by de van Rykswege gesubsidieerde werkverschaffingen, rentezegels te plakken. De m'nister wyist er op, d'at de regeering geen rentezegels ten behoeve der arbeiders op haar werkverschaffingen meer laat plak ken, o.m., omdlat de Staat zeer krachtig moet bezuinigen en daarom ook deze uitgaven moet nalaten. Dat nu de gemeente Winaoho- ten meent, dit wel te moeten doen, ofschoon zy van Rykswege zeer hooge subsidies voor d'e werkverschaffing ontvangt, is voor (jen minister een bewys, dat Winsohoten den tot nu toe ontvangen steun voortaan kan ont beren. Alle aan Winschoten verleende subsidies voor werkverschaffing, besluit de minister, zullen dan ook met Ingang van den eersten Zaterdag na ontvangst van dit schrijven vervallen zijn, terwijl verder geen toestem ming zal worden verleend om arbeiders te plaatsen by het werk ln den Carel Oojenraald- polder. 'Na eenige bespreking werd het voorstel van den w.n. Voorzitter, dien heer Anderson, tot Intrekking van het desbetreffend raads besluit zonder stemming aangenomen. Gasprtjs te Zaandam. De Raad van Zaandam besloot, behoudens goedkeuring, met Ingang van 1 Februari j.1. den gasprijs met 1 cenit te verlagen, zoodat dleze dan zal 2djn 11 oent en ll1/, oent voor muntgas. De nieuwe Directeur-Generaal P. T. en T. In postkringen worden als ernstige can- dlid'aten genoemd voor directeur-generaal dor P. en T. professor Bruin, hoogleeraar aan d'e Hoogl Handelsschool te Rotterdam, onlangs benoemd tot lid der Glro-oommisslo, en de heer Vani 't Sant, hoofdcommissaris van de politie te 's-Gnavenhage. Laatstgenoemde kwam bij de vorige vaca ture na het ontslag van den beer Wester- veld eveneens ernstig in aanmerking. Naar wy vernamen sprongen de onderhan delingen tuisschen de Regeering en den heer Van 't Sant destijds af. Haring naar Polen. De Vereeniging „Handelsbelang" te Sche- veningen heeft zich tot het Ministerie van Bilnnenlandsche Zaken en Landbouw, afdee- ling Visscheryen, gewend met een adres, waarin verzocht wordt by de Poolsche Re- geerng de noodige stappen te doen, ten ein de een door deze ingesteld invoerrecht op harjng weder opgeheven te krijgen, aange zien dit Invoerrecht mede voor dein Holland- schen haring-export een ernstig beletsel op levert. Aan de Kamer van Koophandel te Amsted'am, heeft de Vereeniging verzocht dit adtres te ondersteunen. IJs ln de Zuiderzee. Op het Pampus is Dinsdag een ysdam ge vormd. Eenige stoombooten, o.a. uit Zwolle, Kampen en Amsterdam, geraakten er in be kneld; zy zyn later door een ysbreker naar de Oranjesluizen gebracht. Het fort Pampus is door ysheuvsls omgeven. ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. De hevige daling In francs is weer door een herstel gevolgd, waarby speciaal België, dat tydelyk zelfs 9.10 noteerde, sterk opliep naar 10.30, om nu Dinsdag weer naar 9.90 terug te gaan. Parijs, dat was ingezakt tot 11J.21/» is inmiddels opgeloopen tot 11.90, doch noteert heden weer 11.421/,, waaruit volgt, dat de stabiliteit nog verre te zoeken is. Zooals reeds meer gezegd, hebben de fluctuaties op'de wisselmarkt een grooten invloed op de effectenmarkt, wat ook niet anders dan een natuurlijk verschynsel is, aangezien de effectenbeurs uiterst gevoelig is voor politieke gebeurtenissen. Eveneens behoort de effectenbeurs te reageeren op gunstige berichten van de productenmarkt, doch is daarvan eigeniyk niet veel te be speuren. Het publiek schynt zich nog veel te weinig voor de productenmarkt te inte- resseereni, aangezien d'e koersen der aam- deelen zeer weinig variatie vertoonen. De maatschappijen, die koffie verbouwen, moe ten toch wel goede zaken maken, daar de koffieprijzen per dag omhoog gaan, wat niet aan speculatiezucht geweten schynt te moeten worden, doch aan voortdurend toe nemende vraag naar het product door stij- gende afname voor de oonsumptie. Speciaal Amerika heeft een groot koffieverbruik en schynt veel koffie op de wereldmarkt op te koopen. Zoo het met koffie ls, is het met de suiker, vandaag werd ln verkoop door de V. I. S.P. gemeld van 19.75 per plooi voor een klein kwantum, zoodat de stygende iyn ook voor dit product nog steeds gevolgd wordt. Uit die Nedteriamdsche industrieele wereld komen zoo af en toe weer mindier gunstige berichten. Deze week plotseling een.' daling in aandleeien Gouda-kaarsenfabrlek, die van nog zeer onlangs circa 70 tot 42 wer den omlaag giedrukt op allerlei vermoedens; doch het rechte is nog niet bekend gewor den. In elk geval laat deze beweging: niet nia, Indruk te maken en' bewijst wel, dat het in somimilgie bedrijven nog geen couleur de rosé is. Zoo is ook de beweging ln Jurgens- aandeelen geheel afgetoopea en reageerde de koers tot 62 op mededeeling, dat één der commissarissen zyne functie heeft neer gelegd, waaruit de beurs, als steeds voor barig, concludeert dat de zaken minder goed gaan. De beweging ln aandeden Kon. HolL Lloyd schynt al evenmin te wenden doorge zet, de koers, die zoo mooi was opgezet tot 20 is weer gedaald tot 151/,, waarby de geruchten omtrent de verieenïng van sub sidie verstomd zyn. De Amerikaansche beurs wordt deze weken bewogen door de onderzoekingen van regee rngswege van het z.g. Teapot Dome schandaal. H'erby schynen eenige regeeringspersonen in het spel te zyn, die meegewerkt hebben aan omkoopingen op groote schaal op het geb'ed van petroleumconcessies. De politiek heeft er zich med© bemoeid en daardoor wordt de zaak sterk opgeblazen, omdat de tegenpartij der thans regeerende Republikeinen een wapen in dé hand gekregen heeft. De aandeelen der Olie- maatschappyen worden jaardoor sterk geïn fl'uenoeerdi en men schynt zich veelal door over* dryving noodieloos ongerust te maken, aange zien bedoelde maatschappyen door de hooge olieprijzen vermoedeiyk geen slechte zaken maken. Toch heeft dit alles niet kunnen weer houden, dat Koninkiyke Olie ln een paar we ken een 40 is teruggeloopen tot circa 435%, wat wel een bewys ls, dat de speculatie duchtig aan het verkoopen ls gegaan. In tegenstelling met dit aandeel zyn Geconsolldeerden voortdu rend vast gestemd1 en opgeloopen tot 245 verhandeld wordende in groote bedragen. Hier in schynt ook het publiek wat goeds te zien, aangezien dit fonds zich voortdurend ln de be langstelling van het publiek mag verheugen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zltöng van 25 Februari. Tweede en laatste vervolg van, de inbraak historie te Koegras. Stond die vorige week de jeugdige Dirk S. terecht wegens inbraak in het café van den hoer Matrees tl© Koegnas, gepleegd in den nacht van 81 December, bedien moeat zyn ondiere broed'er, Jian, zich verantwoorden, omdat hiy van die gestolen zaken, drank en sigaren mee badl geprofiteerd. Jan erkendte zyn medeplichtigheid. Hy had buiten ge wacht en het gastotanie aangiepatot. De ka raf met drank was ln d)e consternatie gebro ken. Voorts gaf hij toe onder den Invloed te hebben verkeerd. Zy hladden eerst port ge dronken en waren toen op het oorlogspad getogen teniedlndle wat meer krachtige sptri- tua/Hia te bemachtigen. Overigens stond' Jan beter bekend dkn zyn jongste broeder. Hy had zioh nog nl«t aan een vermogena-diellot schuldig gemaakt. Na de behandeling dier zaak werd de re kening opgemaakt en Dirk veroordeeld tolt 8 maanden gev. terwyi tegen Jan. hert meer clemente vonnis lUlddle: 2 maanden gevan- genllstmf voorw. met 2 proefjaren en bijzon- dtere voorwaarden. ARRONDIS8EMENT8 RECHTBANK. ZittMg van 26 Februari. Het O. M. had wel pech. Voortgezet werd heden de aan onze lezers bekende zaak tegen den werkman P. O. S. alhier, die voor eenigen tyd terecht stond ter zake diefstal1 met braak in een alhier ge vestigde rnanufactu renfabriek. In zyn bezit werden aangetroffen een vulpenhouder en eenige spontfianelien, terwyi ook bleek, dat hy 'n paar sportflanielen aan medearbeiders had verkocht. S. verklaarde op de vorige zitting, d'at hy de vulpenhouidler in een ver lofzaak had gekocht van den verlofhOuder W. C. N. De sportflanelletjes had hij ge kocht op „Onrust" van "n paar hem onbe kende personen. De rechtbank schorsite toen de zaak, ten einde door den rechtercommissaris naar de herkomst van de vulpen een onderzoek in te doen stellen. Hert bleek heden op de zit ting, dat belkl. de waarhe'd had' gesproken. BodOelde verlo-fhouder, thans als getuige gehoord, had die vulpenhouder gekocht van een straatventer en weer verkocht aan bek! De Officier moest deze te lastelegging dus laten vallen. Maar de sportflanelletjes bleven nog over. Het was 't plechtsanker voor den Officier en voor hem 't motief by zyn genomen re quisitoir 3 maanden gevangenisstraf te per- sieteeren. De verdediger oniökendle dat het. overtui gend bewijs hier zou geleverd zyn en con cludeerde Vrij spraak. As. week uitspraak. SPORT. entie jd 9 SPORTPARK-PLANNEN. IV. I De openbare bespreking. Groote en kleinere plannen. De pacificatie. Wat nu? Het is beleend, dat wij herhaaldelijk op openbare bespreking van de Sportparkplannen hebben aan gedrongen en dat tenslotte het voorloopig bestuur van het „Van Hooydonkfonds" tot dez,en"stap is overgegaan. Deze vergadering waarvan wij be reids een verslag gaven heeft resultaat opgele verd, zij het geen tastbaar. Want wij zijn niet ver der gekomen, dan idat nu bekend js hoe de verschil lende belanghebbende groepen in de gemeente er over denken, doch dit is op zichzelf eigenlijk voor 't oogenblak van nog meer belang dan te weten, hoe het voorl. bestuur zich voorstelt het toekom stige Sportpark aan te doen leggen en te finan cieren. Wij hebben ons er in de eerste dagen na de ver gadering van onthouden om zelf op de zaak terug te komen en wel om de belangstellenden gelegen heid te geven om een vrij oordeel te vormen en zich waar gewenscht vrij te laten uitspreken. Dat dit een goede opvatting is geweest, blijkt uit het feit, dat een anonymus, „Ad Interim", en de heeren Brinkman en P. Luyckx in ons blad reeds hun meeningen uitten. Behalve deze en andere ingezonden stukken, wielke in ons blad geplaatst zijn, ontvingen we nog een stuk van den heer F. N. Duyn scheidsrechter en vereenigingsbestuurder die eveneens komt tot de wenschelijkheid van een minder omvangrijk plan. Hij denkt zich een geheel bestaande uit een voetbal-, oefen- en tennisveld (het voetbalveld te vens geschikt voor athle,tiek). De kosten raamt hij op 20.000, de jaarlijksche uitgaven op 5700, die ontvangsten op 4800 (huur te betalen door 3 voetbalclubs, korfbal- en athletiekvereeniging 2500,' ontvangsten buffet en reclame 300, bij dragen van het gemeentebestuur voor schoolsport 2000), Een tekort ontstaat dus van 900, welk bedrag uit giften en donatdën ware te verkrijgen. De afmetingen van het geheele Sportpark zou den dan op 240 X 125 M. tomen. Wij vermelden dit plan volledigheidshalve. Wij hebben dus nu: i°. het plan van het voorloopig bestuur; 20. het plan van „Ad Interim"; 3°- het plan van F. N. Duyn; 40. het plan van de IJsclub „Het Noorden" (dit bestaat, al is het nog niet aan de groote klok gehangen); 5°. het plan van onze sportredactie (zie Held. Crt. van 27 December 1923). De zaak heeft dus wel wel belangstelling: vijf plannen en meerdere ingezonden stukken! Thans achten ook wij den tijd gekomen, de zaak opnieuw te bezien, nu wij met meerdere personen van gedachten gewisseld hebben. Allereerst willen wij wijzen op enkele opmerke lijke dingen, welke in de vergadering van het „Van Hooydonkfonds" naar voren zijn gekomen en waar- mede»men voor het vervolg rekening heeft te hou den. Deze punten zijn: 1. Er zijn twee belangen, n.1. die der sportver eenigingen en die van de lichamelijke ontwikkeling der schooljeugd. (De combinatie dezer belangen is moeilijk en zelfs onmogelijk, wanneer men niet elke groep evenredig laat bijdragen in de kosten. 'Volgens het ontwerp-exploitatierekening van het voorl. bestuur betaalden de sportvereenigingen praktisch een belangrijk deel van de tosten voor de schooljeugd, hetgeen onbillijk is); 2. Het „Van Hooydonk-fonds" staat (volgen» verklaring van het voorl. bestuur) buiten de Sport parkzaak als zoodanig en dient uitsluitend voor het bijeenbrengen van de 10.000, welke men van par ticulieren en vereenigingen denkt te ontvangen; 3. Het ontwerp van het voorl. bestuur vindt algemeen geen'bijval (financieele bezwaren; prac- tische bezwaren van de zijde der vereenigingen; algemeene bezwaren, te grootsch opgezet voor een gemeente als Helder, houdt geen rekening met de behoefte) 4. Er is openbaar althans niets bekend ge worden over het standpunt van het Gemeente-be stuur, of en op welke wijze dit tot steun bereid is; 5. Het voorloopig bestuur heeft geen rekening gehouden met (en tot de vergadering In het Chr. Mil, Tehuis verzwegen) het afwijzend standpunt van de sportvereenigingen, die reeds op een tevo ren gehouden conferentie in de Handelsschool, om redenen ontleend aan de praktijk van het vereni gingsleven, hadden verklaard èn met het ontwerp Sn mot den financieelen opzet niet te kunnen ntee- glin; 6. Om onverklaarbare'redenen heeft het voorl. bestuur onvoldoende aandacht gewijd aan het aan bod van de IJsclub „Het Noorden"; 7. Het eenige practische resultaat van de open bare vergadering is, dat we nu weten hoe het Sport parkplan niet moet worden opgezet. Deze opmerkingen kunnen we maken met alle waardeermg voor den ijver, welke het voorl. be stuur aan den dag heeft gelegd. Dat men dit werk belangeloos en zonder bijbedoelingen deed, wij hebben geen reden dat te betwijfelen. 'Het ontwerp was een prachtstuk theorie, doch het was met de praktijk niet in overeenstemming te brengen. Was het pl-afl zelf een schoone toekomstdroom, de finan- cieele opzet getuigde van een te groot optimisme. En we denken zelfs aan het befaamde „halve mini mum der Vlootweit", nu iemand („Ad Interim") een ƒ20.000 pla^ bepleit! En nu we toch een ver gelijking maken, achten we het niet onwaarschijn lijk, dat het Sportparkplan de laatste Vlootwet achterna gaat en we het tenslotte ook met een be scheidener, een „bijgewerkt" plan zullen moeten doen, Wij kunnen ons dan ook grootendeels ver eenigen met de opvattingen van „Ad Interim" en weinig met den heer Brinkman. Slechts op enkele punten verschillen wij van meening. Zoo vraagt „Ad Interim" pf onze voetbalterrcl- nen nu zoo slecht zijn om daarmede de behoefte aan een groot sportpark te bestrijden. Inderdaad, het gaat nogal wat de terrednsnesteldheld, doch niet steeds wat de kleed- en waschgelegenheid be treft. En dan stellen wij deze o. 1. voor de geheele zaak zeer belangrijke vraag: „Hebben de vereeni gingen voor een reeks van jat-en de zekerheid, dat zij hun tegenwoordig terrein zullen behouden?" Deze vraag houdt nauw verband met het uit breidingsplan 'der gemeente, den woningbouw en de thans geldende contracten. Wij zouden haar gaarne spoedig en afdoend beantwoord zienl Hebben de vereenigingen die zekerheid niet, dan is het zeer in hun belang om aan het Sportparkplan (zij het dan een ander dan het eerste) hun volle medewerking te verleenen en daarop vasten voet te krijgen om zoodoende voor de toekomst van een behoorlijk speelterrein, mitsgaders kleed- en waschgelegenheid, verzekerd te zijn. In het andere geval zouden de voetbalvereenigingen althans wei nig of geen belang bij de zaak hebben, een enkele uitgezonderd. Wij komen dan tevens tot de samenwerking tus- schen voorl. bestuur en de vereenigingen, welke niet zoodanig is, dat het vooruitzicht alleszins gun- stigkan worden geacht. Op de openbare vergade ring werd aan „Helder's Belang" overgedragen de taak om een soort pacificatie te beproeven door het bonden van een conferentie met de vereenigingen. Wij hopen er het beste van, doch men dient het „alle hoofden in één zalf' (woorden van den heer Biersteker) alleen te beproeven met het Sportpark- plnn en geen pogingen in 't werk te stellen, die h*t zelfbeschikkingsrecht der vereenigingen zouden kunnen aantasten. Want verdeeldheid op vereeni- gingsgebied hoe betreurenswaardig soms ook is overal, niet alleen te Helder, niet alleen in de sportwereld. Ziet de vakorganisaties, ziet de mid denstands-dito's, enz., enz. Wij vertrouwen echter, dat alle sportvereenigingen zonder uitzondering op die conferentie zullen Verschijnen. Het ware echter van groot belang geweest, indien die conferentie

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5