Eerste Blad. MAART 1924 52e JAARGANG AAN ONZE LEZERS. Vrouwtje,dit overhemd ziet er nu eens keurig uit! Heb je 'n andere waschvroiw?'',,lajongen-da 'S zeggen-ik laai* ze tegenwoordig tnui5 behandelen met Fabrikanten van Twink en Vim. COURANT Wij moeten een beroep doen op de wel willendheid van onze abonné's. Na het afdrukken van het nummer van Zaterdag LI. is een begin gemaakt met het afbreken van onze vlakdrukrotatiemachine, en het opbouwen van een nieuwe, van groo- tere capaciteit. Hierdoor zijn wij genoodzaakt de courant gedurende ruim een week weer te drukken op de oude wijize, n.1. op 2 of 3 enkelvoudige persen, hetgeen tot gevolg heeft, dat de op lage later dan anders geheel afgedrukt is. Om deze reden zal de bezorging gedurende dien tijd in sommige wijken iets later moe ten plaats hebben. Het Advertentieblad zal in verband met het bovenstaande Woensdag a.s. niet ver schijnen. In verband met bovenstaande moeten adver tenties uiterlijk kwart voor negen op den dag der verschijning aan' ons bureau worden be zorgd. Licht op voor auto's en fietsen: D;mdag 4 Maart6.13 uur Woensdag 5 6.14 HET FEUILLETON Is op pag. 1 van het Tweede Blad opgenomen. BUITENLAND. DE COMMISSIES VAN DESKUNDIGEN. Uit Parijs worden nieuwe beslissingen ge meld van de eerste oommissie der deskundi gen die onder leiding van Dawes staat. Het heet, dat zij zich eenstemmig heeft verklaard vóór de instelling van staatsmonopolies in Duitsohland, waarvan de opbrengst zou ge stort worden in het schadevergoedingsfonds. Venvacht wordt, dat de rapporten der comités van de Commissie van Herstel eerst tegen 15 Maart gereed zullen zijn. Briefwisseling tusschen MacDonald en Poincaré. De Engelsche premier Ramsay MacDonald heeft, zooals reeds eerder is medegedeeld, op 21 Februari een schrijven aan den Fran- schen premier Poincaré gericht, waarin hij den weg wenscht voor te bereiden voor een volledige wederkeerige verstandhouding, door zonder eenige reserve de moeilijkheden op te sommen, waarmee men te kampen heeft, en den toestand uiteen te zetten, zoo als hij dien persoonlijk inziet. Het is zijn doel aan zijn Franschen collega duidelijk te maken, dat zijns inziens de geschillen van het verleden niet altijd onvermijdelijk te noemen waren. MacDonald wijst er op, dat er vele lieden in Frankrijk waren, die verwachtten, dat de volledige nederlaag van Duitschiand, hun automatisch de bevrijding zou hebben gebracht van de bedreigingen, welke, zoo als ik ten volle besef, zeer reëel zijn. Som migen waren van meening, dat het noodig zou zijn, dat de Fransche grenzen werden uitgebreid tot den Rijn. Zij werden in deze verwachting echter teleurgesteld. In plaats daarvan werd hun een waarborg door En geland en de Ver. Staten aangeboden. Toen de Amerikaansche waarborg ten slotte niet gegeven werd, verviel dit aanbod vanzelf, en sindsdien kan het Fransche volk met eenig icebt naar andere en meer tastbare waarborgen zoeken. Ook met betrekking tot de schadeloosstel ling heeft het Fransche volk een teleurstel ling moeten dragen. Na er op gewezen te hebben, dat Enge- lands positie geheel verschillend is, en dat het Engelsche volk met ongerustheid de houding van Frankrijk gadeslaat, zegt MacDonald dat het gewenscht is met elkaar tot overeenstemming te komen omtrent de aanhangige kwestie, hetgeen nader dient te worden besproken. Wij dienen evenwel te wachten op de rapporten van de beide com missies van experts. Belangrijk is in het antwoord van Poin caré diens mededeeling, dat Frankrijk vol strekt niet droomt van de politieke of eco nomische vernietiging van Duitschiand. Het is in het belang van Frankrijk, dat Duitschiand werkt en produceert en zich herstelt. Evenmin koestert Frankrijk de heerschzuchtige plannen, welke het soms in Engeland worden toegeschreven en welke in tegenspraak zijn met alle principes van een democratische republiek. Geen enkel redelijk Franschman heeft er ooit over ge dacht, ook maar het kleinste deel van Duitschiand te annexeeren. Nimmer hebben wij om den Rijn als onze grens gevraagd. Wij hebben alleen ge vraagd, dat Duitsohland niet langer in een positie zal verkeeren, welke het zou kunnen veroorloven, om den Rijn als militaire basis voor nieuwe aanvallen tegen Frankrijk te gebruiken. Engelsche persstemmen over de brief wisseling tusschen MacDonald en Poincaré. Londen, 3 Maart. De openbaarmaking van de tusschen MacDonald en Poincaré gevoer de correspondentie heeft hier een zeer gun- stigen indruk gemaakt. De Engelsche pre mier wordt door de bladen van alle partijen gelukgewenscht met zijn initiatief en zijn oombineeren van openhartigheid en tact, die uit zijn brief blijken. Er zijn algemeene aan wijzingen dat zijn verlangen om overeen stemming te bereiken ten opzichte van de kardinale vraagstukken waartegenover de geallieerde landen zijn geplaatst door de meerderheid van zijn landslieden wordt ge deeld. De hartelijkheid van het antwoord van 1 omcaré wordt beschouwd als een gunstig voorteeken voor toekomstige samenwerking en zijn verwijzing naar den Volkenbond wordt aangehaald' als van bijzondere betee- kenis. De Manchester Guardian noemt de cor respondentie een concreet voorbeeld van wat inen onder open diplomatie heeft te verstaan. Een part. bericht uit Londen aan de N. Rt. Ot. zegt dat de voldoening gematigd is, want men ontveinst zich niet dat de corresponden tie de zaken niet veel verder brengt en dat in het bijzonder de brief van Poincaré, be halve dat hij vriendelijk gesteld is, het oude standpunt van Frankrijk ten voile handhaaft. DUITSCHIAND. Tweespalt onder de Dultsche socialisten. Berlijn. 3 Maart. Gisteren is het congres der soc. dem. partij voor Groot Berlijn en het aangrenzende Teltow Beeskow gehouden, in welke beide districten de radicale rich ting de overhand had. Deze heeft doorgezet, dat Heimann en Bernstein, door het partij bestuur aanbevolen om bovenaan de lijst geplaatst te worden voor de Rijksdag-ver- kiezingen, vervangen werden door de gewe zen onafhankelijken Chrispien en Zubeil. Hierop ontstond kabaal en scheldpartijen met het gevolg, dat alle candidaten die tot de vroegere soc. dem. partij hebben behoord zich terugtrokken. Toen de partijvoorziiter Ditmann tot vrede maande, werd hij over schreeuwd. Voorts werd temidden der verwarring een protest aan het partijbestuur tegen de candi- daatstelling van Noske aangenomen. Dit is kenschetsend voor de tweedracht in den boezem der sociaal-democratie. Sommigen spraken reeds van een nieuwe splitsing. Gedeporteerd. Duitsche bladen hebben op gezag van Pertinax (Echo de Paris) gemeld, dat Palt- sers, die hebben deelgenomen aan de be storming van het Bezirksamt te Pirmasens, naar het eiland Ré zijn gedeporteerd. Aan vankelijk had de Petit Parisien dit tegen gesproken, doch het blad is daarop later teruggekomen. Het B. T. leidt hieruit af, dat Pertinax goed was ingelicht en vraagt nu: „Met welk recht zijn deze menschen gedeporteerd, daar Frankrijk zich immers met de binnen!andsche aangelegenheden van Duitschiand, als hoedanig het ook het sepa ratisme zegt te beschouwen, niet wil laten?" Dit laatste slaat natuurlijk op de terugzen ding van de laatste Duitsche Palts-nota. ENGELAND. Zware sneeuwval. Londen, 3 Mrt. Ontzettend veel sneeuw is gevallen over Schotland en Noord-Engeland. In Aberdeenshire en Banffshire kwam de sneeuw bijna tot de daken der huizen. Vele gezinnen zitten gevangen in hun woningen en moeten daar blijven totdat hulpbrigades de sneeuw komen weggraven. Zes treinen zijn ingesneeuwd. BELGIE. De oplossing van de Belgische kabinetscrisis zou gezocht worden in de richting van een zakenkabinet. De heer Vandevyvere zou zijn belast met de vorming van een nieuw Belgisch kabinet. TURKIJE. Naar het einde van het Chalifaat. Konstantinopel, 2 Maart. Hier is bericht ontvangen, dat de volkspartij met overwel digende meerderheid het ontwerp tot afzet ting van den chalief en tot afschaffing van het chalifaat aangenomen heeft. De politie heeft uit Angora opdracht gekregen toezicht te houden op de huishouding van den chalief om te voorkomen, dat er kostbaarheden ver dwijnen. Men zegt, dat de chalief den wensch te kennen heeft gegeven te willen vertrekken naar een Mohammedaansch land, bij voorkeur Egypte. VEREENIGDE STATEN. Ingezonden Mededeeling. De Drankwet. „De vijand" Londen 3 Maart. In de toelichting bij het aanvragen van een crediet van 13.859.000 dollar ter uitbreiding van den kustwacht- dienst der Vereenigde Staten ter bestrijding van de dranksmokkelarij wordt het smokkel bedrijf „de vijand" genoemd, wiens „hooge zee-vloot bestaat uit 34 stoomschepen en 132 zeilschepen, de meeste onder buitenlandsche vlag. Ook worden soms vliegtuigen gebezigd. De „vijand" heeft, zoo wordt verklaard, een omkoopfonds en een organisatie aan den wal. Admiraal Billard, de commandant van de kustwacht, verklaart, dat er een toestand is ontstaan, waardoor de waardigheid der Ver. Staten door de buitenlandsche scheep vaart in het openbaar tot een aanfluiting wordt gemaakt." Ook thee en koffie. Op grond van het feit, dat het achttiende amendement op de grondwet niet alleen alcohol, maar alle bedwelmende dranken verbiedt, wil de heer Hudson Maxim, uit New Jersey, een campagne beginnen tegen thee en koffieZijn eerste „slachtoffer" zal een groot hotel in New-York of inNewark zijn. KORTE BERICHTEN. Te Ceiba, in Honduras, waar een opstand woedt, hebben revolutionairen het consulaat der V. S. beschoten. Er is een afdeeling ma riniers van den kruiser „Denver" ontscheept om het consulaat te bewaken. De werven te Stettin hebben het voorbeeld van die te Hamburg, Bremen en Kiel ge volgd en bun arbeiders uitgesloten. De uit sluiting treft 7000 man. Tengevolge van een verschuiving in de slakkenstortplaats van de mijn Nordstern te Essen zijn een aantal arbeiders naar beneden gestort en door de vallende brokken erts en steen bedolven. Twee hunner werden ge dood, een levensgevaarlijk gewond, en nog verscheidene min of meer zwaar gekwetst. LUCHTVAART. Luchtvaartdienst. Ondanks de zware sneeuwstormen, die Vrijdag in West-Europa hebben gewoed, zijn dien dag alle vliegtuigen van de Kon. Luchtvaartmaatschappij van en naar Parijs en Londen regelmatig vertrokken en op tijd aangekomen. Een Vliegtuig van die maatschappij heeft Zaterdag den afstand LondenRotterdam afgelegd in 1 uur 43 min. Dat is record. Het vliegtuig had een volle lading. Vlieg-ongelukfcen. Londen, 3 Maart. Bij een botsing in de lucht tusschen twee vliegtuigen hoven het Dux- ford-vliegveld bij Cambridge kwamen deze beide te vallen. Een officier en een sergeant van de R. A. F. werden daarbij gedood, twee andere officieren zwaar gewond. Een ander ongeval gebeurde bij Bigging Hiil- vliegveld; daar werd eveneens een officier en een sergeant gedood en een sergeant gewond. De reis van den Prins. Met den Parijschen trein van 8 uur 33 min. is gisterochtend Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, kapitein ter zee von Mühlen, naar MarseiJle vertrokken, om daar over eenige dagen aan boord te gaan van de Heemskerk, waarmee Z. K. H. naar Spanje vaart. De Prins wordt den 27sten of 28sten dezer te IJmuiden terugverwacht. Invoerrecht op thee. Verhooging bieraccijns. Verschenen is de Mem. van Antw. op het wetsontwerp tot verhooging van den bieraccijns en van het invoerrecht op bier en thee. Het in voerrecht op thee wordt van 100 per 100 K.G. tot 75 per 100 K.G. teruggebracht. De heffing van een invoerrecht op koffie is nog in overwe ging. Voorziening tegen besmettelijke ziekten. Ingediend is een wetsontwerp houdende voor ziening tegen besmettelijke ziekten. De burge meester kan een bewijs van bezwaar tegen vac cinatie geven, dat recht geeft tot schoolbezoek zonder inenting, zoolang dit niet op grond van ziektegevallen bedenkelijk moet worden geacht. Georganiseerd overleg Ambtenaren zaken. In de vergadering der Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in ambtenarenza ken van Vrijdag 29 Febr. j.1. werden de bespre kingen betreffende de eventueel noodig geachte salarisverlaging voor het rijkspersoneel met mi nister Westerveld voortgezet. Bij brief van 21 Febr. bad de Regeering der commissie 'in verband met het ter vergadering van 12 Febr. door de vertegenwoordigers der ambtenaren-organisaties gedaan verzoek inlich tingen verstrekt „omtrent de hoofdzaken der maatregelen, die de regeering, met het oog op den toestand van 's lands financiën zich ten aan zien van de rijksambtenaren genoodzaakt ziet te treffen". Na breedvoerige besprekingen en nadat door de vertegenwoordigers van de Federatie van personeel in openbaren dienst deze verklaring was afgelegd', dat zij nadere besprekingen met de regeering verder ongewenscht achtten, kwam van de vertegenwoordigers der vijf overige amb tenaren-organisaties het voorstel in stemming, der regeering mede te deelen, dat de Centrale Commissie zich ten volle tot overleg omtrent eene eventueel noodig geoordeelde salarisver- mindering van het overheidspersoneel bereid verklaart, mits de zóó gewenschte spoedige be slissing zich beperkte tot den noodmaatregel eener salarisverlaging voor dit jaar en de regee ring bij het overleg hierover niet vasthoudt aan het eenmaal genoemde bedrag van 14 millioen en voorloopig art. 40 intact laat, waarna het to tale complex van bezuinigingsmaatregelen, in te gaan op 1 Jan. 1925, tezamen met de intrekking van art. 40 in bespreking zal worden genomen, zoodat de organisaties hunnerzijds daarbij het volle gewicht van art. 40 in de schaal zullen kun nen werpen; dat voorts vóór 1925 geen enkele verdere bezuinigingsmaatregel op het personeel zal worden toegepast en de datum van 6 Maart eenigermate zal worden verlengd, zoodat de or ganisatie-vertegenwoordigers behoorlijk gele genheid zullen hebben vóór de eindbeslissing hunne organisaties te hooren. Het voorstel werd verworpen met 5 tegen 7 stemmen. Over een voorstel van den voorzitter om het overleg met de regeering voort te zetten op de door de regeering gestelde basis als door haar aangegeven in den brief van 21 Febr. en nader aangevuld door de mondelinge mededeelingen van minister Westerveld staakten de stem men. De regeeringsvertegenwoordigers stemden vóór, de organisatievertegenwoordigers tegen. Voorts bracht de Centrale Commissie nog advies uit over een wijziging in de salarieering van het U. L. O.-personeel en de toepassing van de Pensioenwet op los personeel in de provincie Groningen. De Postchèque en Girodienst. De Kamer van Koophandel voor Holland's Noorderkwartier heeft aan de overige Ka mers in ons land een schrijven gericht waar in o.m. wordt gezegd: In verband met de mogelijkheid, dat bin nen afzienbaren tijd de gecentraliseerde Postchèque- en Girodienst zijne werkzaam heden zou kunnen aanvangen, heeft de Ka mer van Koophandel en Fabr. voor Holland's Noorderkwartier besloten om zich tot alle Kamers in den lande te wenden om te trach ten, zoo mogelijk, een regeling te verkrij gen, die in alle districten bij Handel en In dustrie instemming zal kunnen vinden. In de adviezen, welke door eenige Kamers werden gegeven bestaan n.1. verschillende van beteekenis! De Kamer van Utrecht verzoekt in haar adres d.d. 13 October 1.1. gericht aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat o.m: le. Geen rentevergoeding over de saldi der postrekening. 2e. Opheffing van het recht voor cheques, 3e. Opheffing van het Stortingsrecht, met welke voorstellen, zoowel de Middenstands- besturen in ons district aLs onze Kamer, zich geheel kan vereenigen. De Amsterdamsche Kamer zou het-daaren- tegen op prijs stellen indien w e 1 rentever goeding over de saldi en ook overschrijvings- kosten worden berekend. Het wil onze Ka mer voorkomen, dat bij een gemeenschappe lijk© bespreking door afgevaardigden (of door de Bureaux) van alle Kamers wel één voorstel zou zijn samen te stellen, dat, zon der te veel afbreuk te doen aan bepaalde districtebelangen, ten voordeele van den Handel en Industrie in ons geheele land, zou kunnen worden toegepast. Alhoewel de pogingen, die destijds reeds zijn aangewend om te geraken tot gemeen schappelijk overleg, nog niet tot het ge wenschte resultaat hebben geleid, vermeent de Kamer om bovenomschreven reden toch een verzoek tot alle Kamers te moeten richten om op een nader te bepalen plaats en dag bijeen te komen, teneinde te trachten door gedachtenwisseling de gewenschte op lossing te vinden voor het giro-vraagstuk; mogelijk kunnen dan tevens eenige andere onderwerpen onder oogen worden gezien, waarvan het algemeen belang eischt, dat de Kamers zooveel mogelijk gelijkluidend advi- seeren. Gewezen wordt voorts op de wenschelijk- heid van meer overleg tusschen de Kamers over verschillende onderwerpen, zooals bijv. het wegenvraagstuk, handelsverdragen met andere rijken, wijziging faillissementswet en inschrijving van verleende cessies. De postchèque- en girodienst. Het bestuur van den postchèque- en giro dienst zal dezer dagen aan onderscheidene directeuren een opgaaf doen toekomen van rekeninghouders, die zijn uitgenoodigd, hun debet-saldo aan te zuiveren door storting op eigen postrekening. Enquête van het Rijksinkoopbureau. Wij lezen in „Het Vad.": Vermoedelijk om het hier en daar nog be staand wantrouwen aan de commercieeie, in uit geval bezuinigende, waarde van het Rijksinkoopbureau voor goed te nekken, beeft het bureau een soort enquête onder zyn afnemers georganiseerd. Bij de besteliijst is de volgende Vragen lijst gevoegd, waarop spoedig antwoord wordt verzocht: 1. Zijn de artikelen op uwe bestellijsten aangevraagd, reeds alle te uwent ontvangen? 2. Zijn de artikelen geleverd in een quali- teit als door u verlangd. 3. Zijn de bereken de prijzen over het algemeen naar wensch of zijn er artikelen waarover U vermeent dat dat de prijzen lager kunnen zijn en zoo ja, op welken grond? 4. Welke opmerkingen zijn er te maken, welke naar uwe meening den gang van zaken zouden verbeteren? 5. Zijn u nog artikelen bekend waarvan con centratie van levering moet worden bevor derd, zoo ja, welke? Stakingen in de Rotterdamsche haven. De arbeiders van de Centrale graanfactorij en het technische personeel en een aantal tremmers van de machinale bedrijven, met name Tliomsen's havenbedrijf, N.V. Stuwa doorsmaatschappij v.h. P. v. Koeveren, N.V. Corn. Swarttouw's Stuwadoors-maatschappij, Fr. Swarttouw en de Scheepvaart- en Steen- kolenmaatschappij, hebben gistermorgen ge weigerd, op de door de Scheepvaart-Vereeni- gmg Zuid met ingang van 1 Maart inge voerde loonen en arbeidsvoorwaarden aan het werk te gaan. De Scheepvaart-Vereeniging had besloten, de loonen te bepalen op 5.50 per dag voor de losse arbeiders en op 27.75 per week voor de vaste. Onder de verdere voorwaar den behoorde de invoering van den 10-uri- gen, werkdag, met dien verstande, dat de 48-urige werkweek niet zal worden over schreden voor de machinale bedrijven. De orgairsaties hebben daarop nog bericht, met de voor Amsterdam geldende loonen van 5.60 per dag en 28 per week genoegen te zullen neinen, doch dit voorstel heeft de Scheepvaart-Vereen'ging afgewezen. In het stukgoedbedrijf in de haven en aan de Steenkolen-Handelsvereen. wordt doorge werkt. Van werkgeverszijde schatte men het aan tal stakers op niet meer dan 500. Ia de vergaderingen voor de personeelen, gis tere vond dcor den Centralen Bond belegd, heb ben de stakers zich met de gestelde voorwaarden vereenigd. In het graanfactorsbedrijf wordt over de loons verlaging nog deze week verder onderhandeld, doch den werknemers is een regeling in uitzicht gesteld, waardoor de 1.75 loon, die ze per week zouden derven, door een premie-garantie wordt vergoed. Voor de machinale bedrijven zou het loon van f 5.50 per dag en 27.75 per week gehandhaafd blijven, doch ook hier zal een herziene premie regeling den achteruitgang van het loon com- penseeren. IJs in de Zuiderzee. Uit Lemmer wordt gemeld: Andermaal is de haven door het ijs geblok keerd. Zoowel ten Oosten als ten Westen van de haven vertoont de zee zoover het oog re'kt, weder één ijsmassa. De Lemster visscher L. Poepjes, die met zijn schuit nabij het Vrouwezand in het ijs bekneld zat en wiens toestand niet zonder gevaar was, is erin geslaagd Zaterdag de ha ven van Stavoren binnen te komen. GEMENGD NIEUWS. Moeilijke arrestatie. In den nacht van Zaterdag op Zondag is bij Delden een paard met wagen gestolen. Daarvan wordt verdacht een zeer berucht in dividu, A. Fr., vroeger woonachtig te En schedé, sinds geruimen tijd in Duitschiand vertoevende om verschillende straffen te ontgaan. Marechaussees van Hengelo, Olden- zaal, Lonneker, Glanerburg en grenspolitie en rijkspolitie zijn Zondag den geheelen dag in de weer geweest om dezen man op te sporen. Tegen den avond gelukte het hun, den beruchten inbreker, in gezelschap van een Duitscher in een boerenwoning bij 01- denzaal te arresteeren, nadat vooraf tusschen dit tweetal en de politie wel vijftig schoten waren gelost, en de Duitscher links aan het oog was gewond. Het tweetal was in het bezit van zware brownings, waaruit zij ook nog vijf schoten op de landbouwers hebben ge lost, die liet huis waren binnengedrogen. In een varkenshok werden zij gearresteerd. Fr. heeft verschillende inbraken en diefstallen gepleegd en wordt verdacht van moord op den spoorloos verdwenen directeur van Wed- dehoef, bij Goor. Verduistering. Bookelman, chef van het telefoonkantoor te Makassar, is gearresteerd wegens verduis tering van 7000. Ingezonden Mededeeling. Iedereen heeft by tyden een zacht laxeer middel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreek» op de lever, wekken de vloeiing der gal op en ver schaffen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen verzekerd Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. (11) i

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1