PLAATSELIJK NIEUWS Va ^'"^king, dat ui behoorlijken toon ge steld is, doch dat wij evenmin zuhen plaat sen om dezelfde, bovengenoemde reden. SVJÏJ^HARDT's Zenuw-Tabletten75 Vergadering van het „Cambo". Gisterenavond was door het bestuur van het „Cambo", waarin, zooals men weet, de drie be staande personeeisbonden van de Marine, t» w. de Alg. Bond van Onderofficieren K. M., de Bond van Korporaals en de Bond van Minder Marinepersoneel, zijn opgenomen, een openbare vergadering uitgeschreven, waarin de heeren Snnth en De Zwart de houding van dezen ge- combineerden bond tegenover het georganiseerd overleg uiteenzetten. Hoewel de vergadering openbaar was, hadden de daar gevoerde besprekingen, die zich hoofd zakelijk bepaalden tot een debat met den Chr. Bond, een meer intern karakter, dat ze voor ons blad van minder belang maakt. Wij zullen dus ook zeer in 't kort de besprekingen weergeven. Eerste spreker was de heer S m i t h (Bond M. M. P.), die eenige gebeurtenissen uit den laatsten tijd memoreerde. De salarisherzienin gen van 1909, 1911 en 1913 brachten weinig in, zooais spr. bij een vroegere gelegenheid al uit eenzette. In 1917 is het beter geworden; wij kregen eenige verhoogingen. Reeds kort na de inwerkingtreding van de duurtetoeslagen even wel begon men er aan te tornen en moesten wij alles inspannen om ze te houden. Wij hebben er nooit om gevraagd gelijkgesteld te worden met burgerlijke ambtenaren. Zeif is men met het woord „nivelleeren" gekomen. En al het mogelijke wordt gedaan van onze bedragen wat af te schaven en ze dus te nivelleeren. Zelf erkent minister Colijn de „grenzelooze nivel leering", al zijn zijn collega's het er niet mee eens. Zoo gaarne haalt men er tal van andere groepen bij. Maar tot 1918 heeft men ons altijd alleen laten staan. Later maakt min. Colijn wel een vergelijking met het vrije bedrijf. Stel, dat wij wat hoog wa ren bezoldigd ten opzichte van het vrije bedrijf, zou dat zoo erg zijn, waar men ons jaren minder betaald heeft? Bij gesprekken met Kamerleden bleek duide lijk, dat, met name de chr. en r.-k., op het stand punt staan, dat het marinepersoneel in salaris moet verminderen. Min. Colijn zou, ook als de begrooting sluitend ware geweest, nog gaarne wat verminderd hebben van onze loonen. Het levenspeil, voornamelijk van het rijkspersoneel, moet omlaag. Spr. behandelt de voorgenomen intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit en citeert hieromtrent de meening van mr. Miendels. Prof. Kranenburg noemde de intrekking staatsgevaar lijk en staatsonteerend. Prof. Oppenheim schan delijk, enz. Is het noodig dat tekort op de Staatsbegroo- ting (het is de vraag of het er werkelijk is), bin nen een jaar geheel te dekken door toepassing van loonsverlagingen? In het „Handelsblad" zet de heer Ten Broecke uiteen, dat ook wel op an dere wijze kan worden bezuinigd Ook de uit komsten van de Bedrijfsresultaten geven nog wel andere wegen, evenals de „Maasbode" (6 Febr. 1924). Minister Colijn heeft als zijn meening gezegd, dat hij misgetast had ten opzichte van de ver meende daling der levensmiddelen. Aan de hand van cijfers zet spr. uiteen, dat er verschillende artikelen met 5, 6 en 7 zijn gestegen. Op het oogenbük is weder een niet onbelangrijke stij ging van levensmiddelen aan den gang. Spr. moet eindigen, om hen, die zeiden, dat wij zoo verkeerd geleid hebben, de gelegenheid te geven, dit. aan te toonen. Wij hebben bewij zen, dat wat in het georg. overleg is gebeurd, aller instemming had. Laten zij die ingezonden stukken schrijven, eens Psalm 15 2 nalezen. Tweede spreker was de heer D. C. A. d e Zwart (Korp. Bond). Op 1 Febr. van dit jaar aldus spr. kre gen wij de uitnoodiging van den Voorzitter van het G. O. om aan te geven op welke wijze de 10 verlaging kon worden toegepast. Toen was dat nog niet besproken in de organisaties. Wij hebben een bijeenkomst gehouden van de hoofdbesturen der samenwerkende bonden. Men was het er over eens, dat wij het personeel moes ten hooren, en een aantal gecombineerde ver gaderingen was er het gevolg van. Men doet het nu voorkomen alsof het in te nemen standpunt tevoren op deze vergaderingen was beïnvloed. De vergaderingen zijn uitgenoodigd hun mee ning bekend te maken. Spr. heeft drie vergade ringen meegemaakt en op alle vergaderingen kwam juist een afwijzende houding naar voren. En wij stellen hier de pertinente vraag aan de leiders der confessioneele bonden of zij aldus ook hebben gehandeld. Naar spr. ervaring te Vlissingen, waar hij de batteerde met den heer Herweijer, is hem het tegendeel gebleken niet alleen, maar bleek men zelfs persoonlijke inzichten naar voren te bren gen, zonder dat de organisaties geraadpleegd waren, wat den Chr. Bond betreft. 12 Febr. had de vergadering plaats van de Centrale Vereeniging G. O. Omtrent het resul taat bleek uit het persbericht, dat een aantal zaken naar voren waren gebracht, die wel reeds waren besproken, maar die aan de regeering nader ter beantwoording zouden worden voor gelegd. O. a. zou aan de regeering worden ge vraagd eene opgave van alle maatregelen, opdat hieruit eens zou blijken hoeveel reeds op de sala rissen van het overheidspersoneel was gekort. Ook werd gevraagd welke maatregelen nog aan hangig waren boven de 10 en nogmaals 10 Wij hebben overwogen of geen andere bezuini gingen naar voren konden worden gebracht, maar begrepen wel, dat die waarschijnlijk niet in bespreking zouden komen. Ten derde werd gevraagd of het personeel nu 4 of 5 jaren van de bezuinigingsmode zou zijn bevrijd, en tenslotte of deze bezuinigingen zou den worden besproken met het personeel, opdat zij in het G. O. konden worden besproken. Ons voorstel werd evenwel verworpen. De heeren Angenent en Herweyer stellen het thans voor of wij de geheimen van de vergade ringen van het G. O. zouden schenden. Spr. gaat daarop nader in In de Commissie G. O. heeft men eerst de principieele vraag besproken, zooals die op de vergaderingen is gesteld. Tegen de opstelling van het resumé der ver gadering, zooals dat is gepubliceerd, protesteert spr., omdat hierin de indruk gewekt wordt alsof zij, die de vergadering verlieten, geen plichtsge trouwe militairen zouden zijn. De Bonden van het Chr. en R.-K. Personeel zijn opgenomen in het G. O. wegens hun andere levensbeschouwing. Zij kijken niet uitsluitend naar het materieele, maar ook naar het geeste lijke. Men had dus mogen verwachten, dat hun advies zou hebben geklonken als een klok. Wat is het geval? De een vond de 10 te zwaar, en gaf het vrachtje aan een ander: geen der voor stellen kon een meerderheid vinden. Het ergste is, dat zij meehelpen de princi pieele grondslagen van de salarisregeling af te breken. Het is de regeering alleen te doen de begrooting sluitend te maken om de gaafheid van den gulden te handhaven. Zoo zeide minis ter Ruys, maar een uurtje lader sprak minister Colijn en zeide, dat het te doen was om de sala rissen op het peil te brengen van die der bur gerij. Tot een ernstige bespreking over andere we gen ter bezuiniging wordt het personeel niet toegelaten, alleen over de salarisverlaging. Wij doen daaraan niet mee en worden nu door de kleine confessioneele bonden weder in den rug aangevallen. Eerste debater was de heer Nijbakker, van den Bond van Chr. Marinepersoneel. Hoe wel spr. persoonlijk niet ter verantwoording is geroepen, wil hij tcch eene uiteenzetting van het gebeurde geven. Den Bond als zoodanig treft geen schuld. Toen de Bond de voorstellen kreeg te over wegen hoe de 10 moesten toegepast worden, hel::i wij gedacht die dankbaar te moeten aanvaa len, omdat daaruit een erkenning sprak van onze organisatie. Natuurlijk gaan wij niet met de verlaging accoord. Er - wèl overleg gepleegd met do leden, n.i. op denzelfden avond van de huishoudelijke ver gadering van het Cambo. Niemand zal een verlaging sympathiek vin den, maar onze Bond redeneerde: a's de regee ring toch loonsverlaging wil toepassen, is het ons niet onverschillig op welke wij te dit gebeurt. De organisaties vertrouwen op hun leiding. Spr. begeeft zich in eene uiteenzetting van het wer ken van den Christelijken Bond. Het ware beter geweest, dat het Cambo, dat zooveel beter ingelicht was dan onze kleine Bond, ons op de hoogte had gesteld. Spr. meent, dat men beter doet een voorstel, waarvan men weet, dat het niet aangenomen wordt, niet in te dienen. Men kan wel lange en dikke dossiers maken, die toch niets bereiken. „Het G. O. is slecht, we hebben er niets aan". Spr. hoopt, dat er een tijd komt, dat dit wel het geval is. Wij hebben getracht een voorstel in te dienen aan de hand van de begrooting, waarop bezui nigd moest worden. Dat was voor ons als leeken lang niet gemakkelijk. Een staatje wordt deze maand in het orgaan gepubliceerd, maar het bleek, dat de verlagingen te hoog waren, en wij kwamen nog tot andere regelingen, door de af vloeiing in rekening te brengen, zoodat er een gemiddelde vermindering van 7V2 ontstond. Spr. zet uiteen, dat de beide afgevaardigden ten slotte tot overeenstemming kwamen, en hoewel de voorstellen niet aangenomen werden, hopen wij toch, dat de regeering er rekening mee houdt. Spr. zet de voorstellen nader uiteen ten be- tooge, dat de Chr. Bond niet tegen de belangen van de leden heeft gehandeld. Naar aanleiding van spr. laatste woorden verkrijgt de heer Prins het woord om te betoogen dat het Cambo nimmer vijandig tegenover het christendom heeft gestaan, waarvan spr. een voorbeeld geeft. Deze spreker stelt den debater een vijftal vragen, waarop de heer Nybacker antwoordt. Tweede debater was de heer Zwolsman, eveneens van den Chr. Bond. Deze deelt mede, dat het H. B. van den Bond van Chr. Mar. pers. niet het standpunt deelt van den heer Herweyer. Uitvoerig gaat spr. in op het ontstaan van het G. O. De regeering doet met de adviezen van het G. O. precies wat zij vroeger deed met de requesten etc. Is het G. O. daarom een mislukking? Neen, men kan beter zijn wenschen kenbaar maken; er is eene bespreking van deskundigen etc. Men moet dus mét iets beters komen dan vroeger. Spr. doet voorlezing van het advies op de huish. vergadering van den Chr. Bond aangenomen, en den staat waartoe men bij globale berekening kwam, behandelt de kwestie der medezeggenschap en art. 40. Het bedoelde voorstel was door het G. O. ingediend vóór de vergadering, maar er is uitdrukkelijk gezegd dat er nog in ver anderd kon worden. Spr. bepleit tenslotte opname van den Chr. Bond in het Cambo. De heer de Zwart heeft met genoegen vernomen dat de Chr. Bond niet achter den heer Herweyer staat. Wij mogen nu ook verwachten dat in de „Standaard" openlijk tegen diens onware voorstelling wordt ge protesteerd. In „Het Baken" was al van te voren principieel ingestemd met de regeerings- maatregelen. Men verwijt ons geen overleg van te voren hebben gepleegd met den Chr. Bond. Zij zelf hebben een bestuursvoorstel ingediend, zonder dat zij met hun eigen leden overeenstemming konden krijgen. Een Bond heeft alleen rekening te houden met de belangen van zijn leden. Wij hebben bovendien voorstellen ingediend die geen geld kosten. Beide debaters hebben niet uiteengezet waarom zij medegaan met de regeerings- plannen. Het (doet spr. genoegen eens te hooren dat in het Cambo de zedelijke en geestelijke belangen van het personeel veilig zijn, omdat men bij het christelijk deel der natie een anderen indruk omtrent ons tracht te vestigen. Spr. gaat nog in ;op de beschut diging van separatisme aankweeken. Wij willen geen afzonderlijke organisaties, omdat wij daarmee zoudén erkennen dat ze noodig zijn, dat hun beginsel niet voldoende uit komt. Dat is onwaar. Tenslotte geeft spr. eenige citaten van rechtsche zijde, die tegen de regeerings- plannen betreffende het onderwijs ingaan. Wij gaan tegen de besprokken plannen van de regeering in, omdat hiermede een men taliteit geschapen wordt die zeer verderfe lijk is voor den geest onder de marine. En wij meenen, dat van een machtige organi satie als de onze wel kracht kan uitgaan. De vergadering die af en toe nog al rumoerig was, was druk bézocht en werd te middernacht door den voorzitter, den heer van der Pol, gesloten. Het verkeer op den weg. Niet alleen in de stad, doch misschien meer op de buitenwegen, laat de behoorlijke na leving van de verschillende verkeersregelen door de weggebruikers veel te wenschen over. Buitendien worden de wegen dikwijls vernield door zware motorrijtuigen, doch dit is een vraagstuk op zich zelf, dat wij thans niet aan de orde willen stellen. Wel willen wij in herinnering brengen, wat wij in ons blad van Februari hebben gezegd over de „Vrywillige verkeerspolitie" en de aandacht vestigen op een desbetreffend ingezonden stuk in dit nummer. Daarin vindt men in het kort vermeld, wat met dit instituut wordt bedoeld; hoe de werkwijze is en waar men zich kan aanmelden. Opgemerkt dient nog te Ingezonden mededeeling. 7F. Laxeer-Tabletten ...60 ct Hoofdpijn-Tabletten co a Bij Apoth. en Drogisten. worden, dat niet alleen automobielen en mo torrijders, doch ook alle andere weggebrui kers (wielrijders, voerlieden, voetgangers) lid kunnen worden. Naast het melding ma ken en bestrijden van overtredingen, zal de organisatie natuurlijk zich ook met verkeers- propaganda bezighouden. De politie-autori- teiten staan algemeen sympathiek tegenover de plannen. Ook hier ter stede had reeds een voorloopige bespreking met de politie plaats en bleek men ook veel voor de zaak te gevoelen. Reeds gaven zich eenige personen als lid op en zoodra een voldoend aantal le den te Helder zich hebben doen inschrijven wij hopen dat dit spoedig zal zijn zal het werk (zooals dit in het ingezonden stuk omschreven wordt) na en in overleg met de politie worden begonnen. Gaarne moedigen wij elk dus zeker ook dit streven ter verbetering van de ver- keerstoestanden aan, hoewel wij van oordeel zijn, dat alleen een (beroeps-)verkeersinspec- tie, zooals in de provincie Gelderland reeds werkzaam is, (en met bemoedigende resulta ten) za!l kunnen voldoen en op den duur noodzakelijk zal blijken. Doch daarover la ter. Thans moeten wij roeien met de riemen, welke wij hebben.! Nieuws van A. G. O. Volgende week Dinsdag krijgen wij ein delijk den lang beloolden, door oinstandig- heaen steeds uitgestelden A.G.O.-avond met de heer Alt. Het is niet noodig hiervoor nog veel tot aanbeveling te zeggen; de getrouwe A.G.O.-bezoekers weten dat zij in den heer Alt een boeiend causeur hebben, die zijn auditorium op zeer bevattelijke en aange name wijze in de schoonheden van het werk, dat hij behandelt, inleidt. Zooals wij reeds hebben meegedeeld, is het ditmaal het schit terende werk van den grootmeester der Duitsche componisten, Johann Sebastiaan Lach, namelijk diens Mattheus-Passion, dat zal worden toegelicht en verklaard. Wat de Mattheus-Passion is, zegt ons de naam reeds: het is de muzikale bewerking van het Evangelie van Mattheus. Bach's muziek, die dagteekent uit het begin der 18e eeuw Bacil werd in 1685 geboren en overleed in 1750 -kenmerkt zich door een onuitput- telijken rijkdom van vormen, een buiten gewone individualiteit en een groote diepte, irischheid en originaliteit. Zooals bij vorige gelegenheden het ge val was, heeft ook thans de heer Alt weer een groote menigte lantaarnplaatjes, waar mede hij zijn woorden illustreert. Daar ver schillende gedeelten van zijn voordracht ook muzikaal geïllustreerd worden, en de spre ker zelve enkele vioolpartijen zal vertolken, heeft onze stadgenoote, mevrouw Veichuys- Huchshorn welwillend de pianobegeleiding op zich genomen, ld dit opzicht dus geeft deze A.G.O.-avond meer dan de vroegere. Bizonderheden betreffende kaartverkoop, enz., zullen in het volgend nummer worden bekend gemaakt. Verder kunnen wij nog mededeelen, dat Donderdag 27 Maart, de heer mr. Fock eene lezing zal houden over Venetië. Mr. Fock is als spreker bekend onder den naam van Jan van Lumey, en heeft mooie lichtbeelden van deze schilderachtige Italiaansche stad, zoodat ook deze lezing zeer interessant be looft te worden. Scheeps- en Assurantie-agentuur. Oudere ingezetenen van Helder herinne ren zich nog den tijd, dat het Noord-Hol- landsch Kanaal de aangewezen toegang was voor de zeeschepen naar Amsterdam; dat onze haven een beeld van levendig verkeer te zien gaf en de bedrijven van kooplieden, reeders, cargadoors en makelaars hier krach tig bloeiden. Na opening van het Noordzeekanaal ver loor het Nieuwediep zijn beteekenis als voor haven van Amsterdam en verplaatste het koop waardij verkeer zich naar IJmuiden, waar dan ook vele der genoemde bedrijven zich noodgedwongen moesten vestigen. Onder deze bevond zich ook het scheeps- en assurantiekantoor der firma Van Vliet Co. De banden, die déze firma echter nog steeds aan Helder bleven hechten, deden bij haar den wensch opkomen, om hare relaties te hernieuwen en zij "heeft daaraan thans ge volg gegeven door oprichting van een filiaal van haar kantoor, met welks leiding zij den heer J. W. v.- d. Hulst alhier heeft belast. Dit bijkantoor is sedert 1 dezer gevestigd: Laan 2, Helder. In hcoger beroep. In hooger beroep zal op 20 Maart a.s. voor het Gerechtshof te Amsterdam dienen de zaak van H. K., wonende alhier, die onlangs door de Arrondissements-rechtbank te Alk maar wegens het plegen van abortus-provo- catus tot 9 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: een motorrijdershandschoen, een haarkam, een portemonnaie, een bruin kinderhand schoentje, een zwarte dameshandschoen, een glacé heerenhandschoen, een ceintuur, een damesportemonnaie met inh., een kinder- taschje inh. zakdoek en portemonnaitje, verder bij: Borgaert, Achter-Binnenhaven 24 een hee renhandschoen. L. P. Schwarz, Hertzogstraat 21 een zijden halsdoek Bakker, Binnenhaven 86 een portemonnaie met inhoud. W. van Baaren, Dijkstraat 7 een paar gym nastiekschoenen. Moor, de Ruijterstraat 12 een kooizak. Vroom en Dreesman Spoorstraat een hand mof. Gras, de Ruijterstraat 13 een kinderhand schoen. F. Kramer, Jan in 't Veltstraat 12 een hor loge in polsarmband. Van Ooijen, Vijzelstraat 137 een kinder armbandje. UIT DE PERS. De verlaging der ambtenaarssalarissen. Di „koningin en Vaderland", chr. week blad onder üoofdredacue van het Kamerlid Snoeck Henkemans, wordt een middel aan geraden oan, zonder maai- eenigziiis inbreuk te maken op het bekende art. 40 van het Bezoluigingsoesluit, toch te bezuinigen ook op ue saaarvssen der Rijksambtenaren. De scnrjjver meent, dat er ainus 18 mdhoen per jaar aan woraen gevonden op de volgende WJJze: ....- volgens artikel 36 van de Burgerlijke Pensioenwet van Mei I9z2 moet jaarnjits omstort worden in het Pensioenfonds, uopr rtijii. en Gemeenten, lü van het totaal sa larisbedrag voor het eigen ambtenaarspen- sioen en u /2 voor het weduwenpensioen. Van deze 10 /2 mogen ten hoogste 8'/a op de ambtenaren werden verhaald. De ove rige 7 moeten door Rijk en Gemeenten worden betaald. Het ts botend hoe aanvan kelijk. niets op de ambtenaren werd verüaaid Toen de linaneieéie zorgen kwanten, is, op initiatief van Minister De Geer, bepaald dat deze 8lh inderdaad zou worden verüaaid. ihans staat nog open de weg tot wijziging van bedoeld artikel 36, zoódat niet ten hoogste 8*/a maar de volte l51/a ver haald mogen woraen op de ambtenaren, vv are dit artikel gewijzigd in dien zin, zoo kon nog 7 van aiie salarissen voor het Rijk worden bespaard. De totale korting se dert i9z0, zon man klimmen tot lö*/a Wchr. zoekt de aannemelijkheid van dit denkbeeld voor de ambtenaren ten eerste hierm, aat de korting beperkt zou blijven tot nog 7 van het salaris, en ten tweede in de zekerheid, dat het gewaarborgd salaris verder gehandhaafd bleef, ten derde in het ongewijzigd bhjiven van den pensioengrond slag. voor het Rijk noemt schr. deze drie voor deeden op: le. kon onmiddellijk een jaariijk- sche besparing worden verkregen van 7 van 260 miiiioen, d.i. 18 miiiioen gulden, 2e. was hef Staatsbudget voor goed onthe ven van den zwaren en steeds-toenemenden pensioenlast; 3e. zou de besparing zijn ver kregen, vermoedelijk zonder veel bezwaar van de zijde der ambtenaren, wegens de drie bovengenoemde voordeelen en zeker met instemming van hen, die de Regeering gaarne wdlen steunen, maar die over het be zwaar van artikel 40 nog niet goed heen kunnen stappen. Een geheimzinnige verdwijning. Dinsdagmorgen is een getrouwde dame van middelbaren lpeftijd spoorloos verdwe nen uit een hotel te Roseneath in Dumbar- tonshire (Schotland), waar zij den vorigen dag was afgestapt en waar zij meegedeeld had, dat zij vermoedelijk tot Vrijdag zou blijven, wanneer haar man zou komen. Het geheimzinnige der verdwijning wordt nog grooter door de omstandigheid, dat Woens dagavond in een weekblad te Edinburg een advertentie verscheen, het overlijden der dame vermeldend met toevoeging „Op ver zoek geen bloemen". Deze advertentie is per post aan het blad toegezonden en naar reeds gebleken is, noch door den echtgenoot, noch door een zijner familieleden geplaatst. Waarschuwingen. De Hoofdcommissaris van Politie te Groningen waarschuwt niet in handelsrela tie te treden met Hendrik Springer, 40 jaar, wonende te Groningen, Ruiterstraat 1, alvo rens bij hem inlichtingen te hebben inge wonnen. De Commissaris van Politie te Leiden geeft in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens in handelsrelatie te treden met Karei Frederik Aronds, geb. te Tapa- noeli 1868, gep. O.-I. ambtenaar, wonende te Leiden, Nieuwe Rijn 105. De Burgemeester van Enkhuizen her haalt de waarschuwing van zijn ambtgenoot van Grootebroek tot het aanknoopen van handelsrelaties met W. A. Vernooy Azn., handelaar in manufacturen te Grootebroek (N.-H.), ook bekend onder den naam Anton van Rooy. Deze doet overal in den lande be stellingen en na ontvangst blijft betaling in den rege.1 uit. Nieuwe Uitgave. Esperanto-wijsheld. De heeren G. Joh. en Joh. M. Duinker mcerven in een ingezonden stuk te moeten protesteer en t gen ons oordeel omtrent de vaarde van een kunstmatige taal ten op zichte van literatuur, kunst, e.d. Zij doen dit op een ietwat agressieven, arroganten toon, die niet tot polemiek met deze heeren uit lokt, gesteld al, dat wij dat overigens zouden wenschen. Zoo stellen zij de onbe hoorlijke vraag of de schrijver wel ter zake kundig is. Wij zullen bedoeld ingezonden stuk niet opnemen, in de eerste plaats omdat het geen gewoonte is antikritieken te plaatsen van beoordeelingen. In de tweede plaats niet, omdat in hun stukje niets weerlegd wordt; slechts worden een aantal namen genoemd van bekende personen, die wel iets vrien delijks en goeds over het esperanto hebben willen zeggen en worden er enkele verta lingen in genoemd. Deze laatste zouden wij gemakkelijk met een dozijn titels kunnen vermeerderen. Waar evenwel vertalingen van de eene levende taal in de andere niet in staat zijn de schoonheden en de bedoeling van eenig werk juist weer te geven, daar kan men levendig begrijpen, dat van een ver taling van een levende taal in een kunst matige, dus doode, heelemaal niets terecht kan komen. Meer zullen wij van het geval niet zeg- gen; misschien komen de onderteekenaars van bedoeld Ingezonden stuk later nog wel eens tot het inzicht, dat hun bewering als z0" vOI?ze recensent onbevoegd zijn geweest tot het geven van een oordeel, wel ietwat kwajongensachtig is geweest. Voor henzelf zullen wij het althans hopen! ontvingen een tweede stuk van ge- Wanneer de heeren esperantisten ons we derom geschriften ter beoordeeling zenden, gelieven zij tevens een handleiding aan te geven hoe zij besproken moeten worden; dat voorkomt in de toekomst conflicten als deze! „Symphonia". Tijdschrift sewijd aan de Instrumentale Muziek. Voortzet ting van de A-editie van het tijd schrift „Euphonia". Uitgever J. J. Lispet, Hilversum. Het muziektijdschrift „Euphonia' is thans ge splitst in twee ijdschriften, waarvan het eene ge wijd is aan den zang en het andere, onder den naam van „Symphonia" aan de verzorging van de belangen van de instrumentale kunst. Deze specialisatie is gebleken in overeenstem ming te zijn met de vele eischen, welke een ernstig beoefenaar van de huismuziek stelt, en „bympiio- nia" groeide u:t tot een maandblad, dat van de zijde zijner lezers een groote belangstelling ondervond. De gang van zaken deed redactie en uitgever besluiten, „Symphonia" te doen verschijnen m een nieuw kleed, meer passend bij zijn wezen en in overeenstemming met de groote eischen, welke gesteld worden. Het aantal pagina's zal worden uitgebreid. Deze uitbreiding geschiedt vooral ook met het cfbg op de nieuwe rubrieken, die onder lei ding van uitnemende auteurs uit de wereld der muziek zullen worden geopend. Meerdere plannen tot verbetering en uitbreiding zullen in den loop der tijden htm verwezenlijking vinden. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Datum der ter post bezorging. Tijdstip der laatste buslieh ting aan het Postkantoor. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per floll. mail via Genua of Marseille Per Eng. mail via Marseille 14 en 28 Maart 7 en 21 Maart 10 en 24 Maart 16 en 30 Maart eiken Woensd. 6.30 'sav. 6.30 'sav. 9.— 'sm. 5.30 'sm. -6.30 'sav. Naar Ned. West-lndië. Naar Suriname: 5 Maart. Per zeepost via Amsterdam Per mail via Amsterdam (Colonlijn) Per mail via St. Naznire 6 en 20 17 6.30 'sav. 6.30 's av. 6.30 's av. Naar Saba, St. E u s t a t i u s en St. M a r t i n Perzeepostvia Amsterdam (Colonlijn) 6 en 20 Maart. Per mail over Engeland 6.30 's av. |Elken Vrijdag.] 5.30 's m. Naar Aruba, Bonaire en Curaijao: Perzeepostvia Amsterdam (Colonlyn) 6en 20 Maart. 6.30 'sav. Per mail over Engeland 11 en 14 Maart 5.30'sm. De per zeepost te verzenden stukken zijn te voorzien van de aanwijzing „zeepost." Alleen correspondentie voor Bengkalis. Siak, Indragiri, Djambi, Riouw en de Natoena- en Anambaseilanden. Overig gedeelte van N.O.I. uitsluitend op verzoek van den afzender. Naar Hr. Ms. onderzeeboot „K IX'' te S e v i 11 a 4 Maart, 6.30 a.Tunis: 11, 14 Maart, 6.30 a. en 16 Maart, 5.30 m. VERGADERINGEN. VERMAKELIJK HEDEN. ENZ. Dinsdag 4 Maart. Uitvoering Toonkunst, Casino, 8 uur. MARKTBERICHTEN. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Maart 1924. Grove uien 12.5013, drielingen 14.80, peen 5.40—6, roode kool 17.30—21.30, kleinere 7.1010.70, gele kool 1822.10, kleinere 16.80—17, Deensche witte 9.80—12, kroten 7.20, alles per 100 K.G. Aanvoer: 3700 K.G. uien, 1950 K.G. peen, 31,400 K.G. roode kool, 33,200 K.G. gele kool, 49,400 K.G. D. witte, 170 K.G. koten. PURMEREND, 4 Maart. 112 stapels Fabriekskaas p. K.g. 45.tot 48.öu; 12 stapels boerenkaas p. 50 K.g. 46 tot 50.—; 572 K.g. boter per K.g. 2.60 tot 2.70; 336 runderen: vette 135 p. K.g 0.80 tot 1.25; 194 me'ke en gelde 175,— tot 400.—; 7 stie ren geen pr.; 18 paarden 200.— tot 250. 10 vette kalveren per K.g. 1.60 tot 1.75; 1203 nucli id. voor de slacht p. st. 10.tot 40 voer t' fok p. st. 16.- - tot 37.—; 403 vette vf ikens voor de zouterij 0.64 tot 0.66; voor de slacht p. K.g. 0.68 rot 0.70; 50 mag. varkens p. sl. 20. tot 40.184 biggen p. st. 14. ot 22.—, 160 schapen 30.- tot 50.—; 33 bok- ,"2®°11 PriJs; kipeieten per 10 stuks 6.50 tot 7.50; eendeieren p. 1100 stuks 7,75. VISSCHERIJ BERICHTEN. 1 Maart 1924. Niets binnen. 2 Maart 1924. Niets binnen. 3 Maart 1924. Aangevoerd door 5 trekkers: 62 tal haring p. tal 9.60—11.70. 4 Maart 1924. V.in. 8 uur. Aangevoerd: 20 tal haring p. tal 9—10.90. LAATSTE BERICHTEN. Brussel, 4 Maart. De Koning ontving gis teren de heeren Theunis, Vandevijvere en van Couwelaar. Men meent te weten dat den heer Theunis verzocht is aan te blijven tot na de verkiezingen. Opsporing verzocht. Namens den echtgenoot verzoekt de wnd. Commissaris van Politie alhier opsporing- of opgave, der verblijfplaats van Neeltje Brandenburg, oud 40 jaar, huisvrouw van D. Doeksen, wonende Binnenhaven 86 Be doelde vrouw heeft gisteravond omstreeks 7 uur de echtelijke woning verlaten, waarin ze tot heden niet is teruggekeerd. De mo gelijkheid van een ongeluk is niet uitge sloten. 6 De Jvrouw is gekleed in blauw cheviot costuum zwarte kousen en lage zwarte pan- toftels, blootshoofds, gezet postuur, pl.m. 1.60 r ïi*' f'*e om^renf genoemde vrouw in lichtingen kunnen verstrekken, worden uit genoodigd zich ten spoedigste aan het Hoofd bureau van Politie te vervoegen. e£T BOflVii»»"'

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2