MARINEBERICHTEN. De „K IX". De „Heemskerck" LEGERBERICHTEN. STOOM V A ARTBERICHTEN. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. JULIANADORP. BREEZAND. Polderbestuur Anna-Paulowna. ANNA PAULOWNA. WEERINGEN. Burgerlijke Stand van Wieringen SP0RT1' ARK-PL ANNEN. V. Uiteeuloopemle meeningen. Wat het bestuur van do IJsclub „Het Noorden" er van denkt. Welke op lossing. Wij hebben ons or in zekeren zin over ver heugd, dat er zooveel uiteenloopende meeningen bestaan ten opzichte van de Sportparkplannen en dat verschillende personen moeite hebben geno men om die ineeningen op schrift te stollen, waar van meerdere kolommen „ingezonden" in ons blad getuigenis afleggen. Men zegt wol eens: „Du clioc des opinions i'aillit la vérité" (Door meeningsversehil wordt de waarheid benaderd). Al is men het tot heden niet eens geworden, toch is het een gunstig toeken, dat er belang stelling bestaat voor de zaak. Ware dit niet zoo, dan zouden de plannen reeds bij voorbaat tot mislukking gedoemd zijn. Wat niet zeggen wil, dat de kans op spoedige verwezenlijking groot is! Beschouwen we nog eens het verloop der zaak, dan komen we tot de conclusie, dat het tot heden neg slechts „in de ruimte" gsproken is. Wel heeft het voorloopig bestuur en te recht getracht de zaak in zekere banen te leiden, door een ontwerp en een exploitatie-opzet in bespreking te brengen, doch deze tactiek heeft gefaald, omdat het ontwerp veel te grootsch en te idealistisch en de exploitatie-rekening on zuiver was, zoodat men deze al spoedig wegens onuitvoerbaarheid liet varen. „Ad Interim" heeft diti n den breed© betoogd en wij hebben ons daar bij aangesloten, terwijl de heer Luyckx het zijne hieraan toevoegde. Het heeft ons dan ook wel verwonderd,dat de hoer Brinkman, secretaris van het voorloopig bestuur (geeft deze heer hierin werkelijk de meening van dit bestuur weer?), getracht heeft niettemin het plan van dat be stuur aan te prijzen en te verdedigen, hoewel dit vrijwel verloren moeite is. Ieder, die de zaak heeft gevolgd zal dit inzien. De algemccne opvatting is: „We waren op den verkeerden weg en moeten nu een anderen kant uit!" Welken kant? Wij hebben dit in 't kort reeds in een vijftal punten aangegeven, waarover na der (zie artikel IV). Wij gelooven echter, dat verdere besprekingen alleen dan vruchtbaar zijn, als men begint met een concreet voorstel, dat in al zijn geledingen kan worden overwogen. Waar men eenig houvast aan heeft. Nog enkele opmerkingen over hetgeen verschil lende inzenders te berde brachten. Deze betref fen den vorm van deelname van de voetbalver- eenigingen aan het Sportparkplan. Daarover verschilt men van meening. „Ad In terim" en de heer P. Luyckx meenen dat men slechts één flinke voetbalclub op het Sportpark zal kunnen laten spelen. De heer Brinkman zegt, dat men heel goed meerdere voetbalclubs kan toelaten, wanneer een behoorlijke regeling wordt getroffen. Beide meeningen zijn practisch uitvoerbaar. Wij kennen Sportparken, waar slechts één flinke voetbalclub speelt (Stadion en Hoorn b.v.) en wij kennen menig sportterreincomplex waar vele clubs op spelen (Gravenhage Gem. sport terreinen, toekomstig Zuiderpark Rotterdam (Woudensteijn). Welke oplossing hier mogelijk en aangewezen is, wordt beheerscht in de eerste plaats door de vraag, reeds in ons le artikel gesteld: „Hebben de vereenigingen voor een reeks van jaren de zekerheid, dat zij hun tegenwoordig terrein zullen behouden?" en een tweede: „Hoe duur is de grond?" Blijkt het, dat de meeste vereenigingen op korten termijn hun terrein kwijt kunnen raken en is de prijs van den grond zoodanig, dat een (alleen genivelleerd) stuk grond van 100 X 60 M. tegen schappelijke huursom aan een club in gebruik kan worden afgestaan (zonder meer), dan verdient het o.i. alle aanbeveling zoo spoe dig mogelijk centralisatie toe te passen; dus, be halve één „groot veld" met tribune, enz., ook meerdere bijterreinen in gebruik te nemen. In het andere geval zal slechts één flinke club het hoofdterrein kunnen bespelen. In dit verband zouden we de vraag willen stellen: „Wat verstaat men onder Sportpark?" Is het één hoofdterrein (voor voetbal, athletiek e.d.) met enkele kleine strooken grond (tennis banen). Of is het complex van terreinen, b.v. 4 voetbalterreinen van eenvoudige inrichting en één hoofdterrein voor belangrijke wedstrijden? Daarover zal met het dan ook eens moeten worden. Wij gelooven, dat een Sportpark een complex van sportterreinen omvat, doch daarover kan men anders denken. Dan willen wij er nog even op wijzen, dat het zeer wel mogelijk is op één terrein meer dan éen veroeniging te doen spelen. Op de gemeente lijke Sportterreinen te 's-Gravenhage b.v. is dit een niet zelden voorkomend verschijnsel. Zoo speelt b.v. des morgens tot 12 uur of 1.30 een H. V. B.-club en na dien tijd een N. V. B.-club (3e klasse). De kosten voor deze vereenigingen worden natuurlijk daardoor minder. En de com petitielijders houden zeer zeker rekening met dit feit; ook in dien zin, dat b.v. een veroeniging met moer dan één elftal op die uren één of meer uitwedstrijden krijgt te spelen. Een dergelijke regeling is zeer wel mogelijk. Hiermede meenen wij enkele punten, die ons troffen, nader te hebben bezien. Aan het slot van ons vorig artikel (IV) heb ben wij gewezen op de wenschelijkheid van samenwerking tusschen de sportvereenigingen en de IJsclub „Het Noorden". Wij verschilden dus ten deze van meening met „Ad Interim", die in zijn ingezonden stuk van 16 Februari dit idee verwierp. Hij motiveerde het door te zeggen: „Bij kans op vorst of bij lichte vorst dient een ijsclub hare terreinen direct onder wa ter te zetten en we weten allen, dat do mogelijk heid bestaat, dat het dan soms nog heel lang duren kan voor en aleer het ijs berijdbaar is. In een dergelijk stadium zou de voetbalvereeniging zonder terrein zitten, hetgeen een onmogelijke toestand zou worden." Deze redeneering zou inderdaad juist zijn, als de ijsbaan de geheel© oppervlakte van het Sport park (en omgekeerd) zou innemen, doch dit is niet de bedoeling, zooals in het vervolg ook blij ken zal. Men zet slechts een gedeelte van den grond onder water en laat de rest droog, zoodat er een permanent hoofdterrein naast de ijsbaan komt te liggen, dat ten allen tijde kan worden bespeeld. Daarmede is het grootste bezwaar op gelost. Toen wij vernamen, dat de IJsclub „Het Noor den" in den aanvang besprekingen had gevoerd met het voorloopig bestuur van het „van Hooij- donkfonds" over medewerking aan de Sportpark- plannen en er merkwaardig genoeg ook A. I. wees hierop ibijna niet op de openbare ver gadering over dit punt gesproken is, toen meen den wij eens nader te moeten informeeren en trachten antwoord te krijgen op de vraag: „Hoe het bestuur van de IJsclub „Het Noorden" er over denkt". Op zekeren avond hebben wij dan ook met voornoemd bestuur een onderhoud ge had, hetgeen wij zeer op prijs stellen, te meer daar zich blijkbaar nieuwe perspectieven openen. In het kort komt hetgeen wij vernamen op het volgende neer: De Lisclub heeft steeds veel voor de Sportpark plannen en voor samenwerking gevoeld. Het voelt daar nog voel voor en is steeds tot mede werking bereid, hoowel het voorloopig bestuur van het „van Uooijdonkfonds" tegenover de IJs club een vreemde houding heeft aangenomen. Bij een in 1923 gehouden bespreking in de Handels school, waar ook de IJsclub vertegenwoordigd was bood do club aan 3 a 3V» H A. grond aan te koopen en die grond ten deele voortdurend, ten üeele gedurende zomer en najaar (gebruik voor ijsbaan), ter beschikking te stellen van het voorl. bestuur voor Sportpark. Dit aanbod werd aan vaard en geen bezwaar werd gemaakt tegen de oerwaarde, dat de IJsclub voorloopig de leiding zou krijgen. Na deze bespreking heeft het voorl. bestuur niets meer van zich laten hooren en verrees het „\an Uooijdonkfonds", zonder dat de vereeni gingen, welke in het oude Weeshuis bijeen wa ren geweest (w.o. de IJsclub), er iets van afwis ten. Deze vreemde handelwijze heeft de IJsclub dan ook weerhouden zich voorloopig met de zaak in te laten; men wilde eerst eens zien, hoe de zaak zich ontwikkelt. Het aanbod blijft echter gehandhaafd, al voelt het IJsclub-bestuur er wei nig voor opnieuw met het voorl. bestuur in zee te gaan. Liever zoekt men nog directe samen werking met andere vereenigingen (een der groote voetbalclubs, korfbalclub) en met het ge meentebestuur voor schoolterreinen. De laatste kunnen zeer goed op de ijsbaan worden aange legd, omdat toch alleen in het goede jaargetijde door de scholen openlucht-spelen kunnen worden beoefend. De IJsclub denkt zich de zaak zoo, dat van het aangekochte stuk land het hoogst gelegen gedeelte voor permanent sportterrein (met tri bune, enz.) wordt ingericht en het laagst gelegen, grootste gedeelte voor ijsbaan. Tusschen deze beide stukken denkt men zich, behalve een aar den wal, nog een waterkeering van in den grond 'gezette betonnen platen. Verdere bestrijding van overlast en verdeeling van het water geschiedt met een flinke bemalingsinrichting. Op deze wijze is de combinatie sportterrein-ijsbaan zeer wel mogelijk en o.m. te Groningen moet oen der gelijk plan reeds zijn uitgevoerd en met succes. Uit een en ander moge blijken, dat „Het Noor- don" van goeden wille is en er nog veel kan worden bereikt. Bovenomschreven meenin-g was ons reeds be kend, toen wij in ons 4e artikel onze 6e concusie neerschreven, n.1.: „Om onverklaarbare redenen heeft het voorl. bestuur onvoldoende aandacht gewijd aan het aanbod van de IJsclub „Het Noor den." De lezer zal de juistheid hiervan voor zoover men er aan mocht twijfelen thans wel beamen. In welke richting moeten we nu zoeken? In ons vorig artikel resumeerden we vijf plannen, waarvan het le (dat van het voorl. bestuur) wel als afgedaan kan worden beschouwd. De vier overige plannen al loopen ze in finesses uit een hebben dit gemeen, dat ze beoogen: een bescheiden opzet met mogelijkheid van uitbouw. Dat is de kern van de zaak. Uitgaande hiervan gelooven we, dat de meest voor de hand liggende oplossing is, dat de sportvereenigingen, welke er belang bij hebben, zich verstaan met de IJsclub „Het Noorden"; de vereenigingen benoemen een kleine commissie van uitvoering, welke een plan doet ontwerpen, uitgaande van de combinatie Sportpark-ijsbaan; de commissie van uitvoering raadpleegt intussehen het gemeentebestuur, in verband met medewerking ten behoeve van de schoolsport. En naar een bestuurder van de IJs club ons nog heel onlangs verzekerde hebben we nog einde 1925, als alles meeloopt, een klein sportpark en een behoorlijke ijsbaan tegelijker tijd! Deze oplossing is zeker aanlokkelijk en dient nu eens in bespreking te komen. Ook wij hebben ons plan (zie Held. Crt. 27 December 1923) in verband met de laatste ervaringen nader uitge werkt, doch èn plaatsruimte ontbreekt voor een uitvoerige uiteenzetting èn wij achten het beter nog eens de vergadering van 5 dezer af te wach ten. Wij komen echter op de zaak terug. L. Blijkens een gistermiddag bij het dep. van Marine ontvangen telegram is de onderzee boot „K IX" wegens zwaar stormweer gis teren te Plymouth binnengeloopen. Het pantserschip „Heemskerck" is 1 Maart te Marseille aangekomen. De onderzeeboot K IX is 2 Maart van Port land vertrokken ter voortzetting van de reis naar NetL-Indië. Naar wij vernemen wordt de hoofdingenieur der marine Jl C. S. Schokking in den loop van dit jaar overgeplaatst naar het Dep. van Marine en bij 's Rijks werf alhier vervangen door den hoofdingenieur S. F. Monhemius, thans werkzaam ben genoemd Departement. De off. van gez. le kl. L. Hendriks, aange wezen voor een verblijf van vier jaar in Oost- Indië, is met het s.s. Vondel daarheen vertrokken De uit Oost-Indië teruggekeerde luit. ter zee 2e kl. C. A. Weemhoff is geplaatst bij het vlieg kamp de Mok op Texel. Adelborst le kl. W. A. Deters, van de Kon. marinereserve, is ontheven van zijne plaatsing te Willemsoord en in het genot van onbepaald verlof gesteld. Kap. ter zee J. F. Nijland, afgetreden lid van het hoog militair gerechtshof in Ned.-Indië, zal eerlang den dienst met pensioen verlaten. De uit Oost-Indië teruggekeerde luit. ter zee le kl. J. J. Lagaay is geplaatst bij 's rijks werf te Hellevoetsluis. Off. van gez. le kl. J. Boosman is te Willems oord geplaatst. De uit Oost-Indië teruggekeerde officier van den M.S.D. 2e kl. H. Poldermans wordt te Nieuwe- diep geplaatst aan boord van Hr. Ms. artillerie- instructieschip Gelderland. Het moederschip voor den onderzeedienst te Vlissingen de Cornelis Drebel, en de onderzee booten O 5 en O 6 zullen Donderdag a.s. naar hier vertrekken en blijvend worden gestationneerd, do torpedobooten Z 3 en Z 4 zullen Dinsdag hier heen vertrokken. De zeemacht te Vlissingen zal bestaan uit het wachtschip Buffel met de Vali, welke laatste van Willemsoord zal worden over gebracht, de pantserboot Gruno en de mijnen- leggers Van Meerlant en Hydra; deze wordt eerstdaags te Hellevoesluis in dienst gesteld. Met ontslag uit den zeedienst. 16 Maart 1924: militair werkman J. de Jeu, schipper G. D. van 't Veer, machinedr.-maj. J. G. Schut, licht matroos J. J. Ekeler, korp. der mari- nieis J. Blonk, marinier le kl. F. Palmkoeck, korp.-schrijver G. J. Nederhelman, serg.-'bottelier L. Davidse, militair werkman M. J. Heijligenberg 18 Maart 1924: marinier le kl. T. M. van der Staaij. 19 Maart 1924: stoker le kl. J. Dieffenbach. 24 Maart 1924: matroos 3e kl. M. J. Wagenaar. 25 Maart 1924: stoker le kl, J. M. H. Schouten, tambour le kl. G. C. Kraayeveld. 1 April 1924: militair werkman W. R. Hiene- kapm idem L. Zonneveld. 9 April: 1924: marinier 2e kl. P. van der Z waart. 16 April 1924: marinier le kl. F. J. F. Simonie. 26 April 1924: korp.-mach.dr. 2e kl. J. Schouw- v lieg er. 1 Mei 1924: serg.-maj. dr mariniers G. B. Wen- ■gelaar, marinier le kl. G. Gerritsen, torpedist- maj. P. Vermeer. 2 Mei 1924: marinier le kl. C. Koorn. 12 Mei 1924: schipper P. H. Jansen. De navolgende onderofficieren zijn aangewe zen om in de maand April a.s. naar O.-I. te ver trekken Mont.-maj. F. J. W. van Asperen, bootsman J. Buman, R. v. d. Steen, serg.-schrijver S. Spoelder, torpedomaker-maj. H. E. Brok, serg.-torpedoma- ker N. van Oord, J. A. van Seumeren, serg.- mach.dr. A. J. S. de Ridder, schippor J. N. Kop penhagen, serg.-torpedomaker J. C. Ertzen, G. F. Franken, serg.-mach.dx. K. Beukenkamp, boots man F. A. Prins, W.A. Wahlers, serg.-mont. J. F. Vogt. Als reserve zullen optreden: serg.vliegtmr. N. Dhont en serg.-konstabel L, L. van Velzen en 6erg.-ziekenverpl. A. van Andel. 6 Maart: off. v. d. M. S. 2e kl. K. G. J. Lugton van onderzeedienst Vlisingen naar dien te Wil lemsoord. 18 Maart: geplaatst aan boord Triton luit. ter zee le kl. F. A. Gastman als commandant, luit. ter zee 2e kl. J. Callenfels, oudste officier, off. van gez. 2e kl. E. Loesberg. De luit. ter zee 2e kl. E. J. Borgesius van Heemskerck en de id. J. A. L. Muller van Gruno, zijn aangewezen om den 19en April a.s. per s.s. Slamat naar O.-I. te worden uitgezonden, de eerste als commandant, de laatste als mede geleider van het transport marine schepelingen, dat met het s.s. naar O.-I. vertrekt. In verband hiermede wordt luit. ter zee 2e k. E. J. Borge sius na binnenkomst van Hr. Ms. Heemskerck en de id. J. A. L. Muller den 17en Maart a.s. ter be schikking gesteld. De luit. ter zee 2e kl. J. G. A. Veerman thans ter beschikking wordt den 17en MaaPt a.s. ge plaatst aan boord Gruno. 6 Maart: serg.-mont. E. J. Hayes en id. W. J. Groen van Onderzeed. Vlissingen naar Onder- zeed. Willemsoord. Wijziging vredesorganisatie. Met ingang van 1 Maart is de benaming „Batal jon wielrijders" gewijzigd in „Regiment wiel rijders". De organisatie der wielrijders is ver meerderd met 1 majoor-hoofdinstructeur en 1 kap.-adjudant en verminderd met 1 eerste of tweede luitenant-adjudant. Levering brandstoffen. Met ingang van 1 Mei a.s. zal in de behoefte aan brandstoffen, noodig voor de korpsen en inrichtingen, ressorteerende onder het Dep. van Oorlog met uitzondering van de art.-inrichtin- gen door de zorg van het Rijksinkoopbureau worden voorzien. De Directie der art.-inr. zal echter bij aanschaffing van brandstoffen het Rijksinkoopbureau moeten aten mededingen. Bij Kon. besluit is nader bepaald, dat bij over lijden van een jaarwedde genietend militair in werkelijken dienst of met bezwaar der schatkist op nonactiviteit, jaarweddde te goed wordt ge daan tot en met den dag van overlijden. Zoo spoedig mogeijk na het overlijden van een jaarwedde genietend militair wordt aan zijne weduwe een bedrag uitgekeerd, gelijkstaande met de bezoldiging van den overledene over een tijdvak van 6 weken. Laat de overledene geen weduwe na, dam ge schiedt de uitkeering ten behoeve van de min derjarige wettige of erkende natuurlijke kinde ren van den militair. Ontbreken ook zoodanige kinderen, dan ge schiedt de uitkeering indien de overledenen kost winner was van ouders, broeders, zusters of meer derjarige kinderen, ten behoeve van deze betrek kingen. Indien de overleden militair 'geen betrekkin gen, als hiervoren bedoeld, nalaat, kan het be doelde bedrag door of namens den minister van oorlog geheel of ten deele worden uitgekeerd voor de betaling van de kosten der laatste ziekte en der begrafenis, zoo de nalatenschap van den overledene voor de betaling dier kosten ontoe reikend is. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Saleier, vertr. 3 Maart v. Umuiden n. Rangoon. Prinses Juliana, thuisr., wordt Woensdagochtend te A'dam verwacht. Rotti, thuisr., vertr. 2 Maart v. Djeddah. Gelebes, arr. 3 Maart v. Hamburg te A'dam. Jan Pietersz. Coen, uitr., arr. 2 Maart te Portland Johan de Witt, vertr. 1 Maart v. Batavia n. A'dam. Krakatau, thuisr., vertr. 29 Febr. v. Port Said. Madoera, vertr. 2 Maart v. Shanghai n. Vancouver Modjokerto, uitr., pass. 2 Maart Perim. Rembrandt, thuisr., pass. 1 Maart Perim. Vondel, uitr., arr. 2 Maart te Southampton. Koningin der Nederlanden, uitr., vertr. 29 Febr. v. Colombo. Kon. Paketvaartmaatschappij. Plancius, vertr. 1 Maart v. A'dam n. Java. Houtman, arr. 1 Maart v. Java te Melbourne. Kon. Hollandsche Lloyd. Flandïia, thuisr., vertr. 2 Maart v. Cherbourg en 3 Maart v. Southampton. Drechterlande uitr., vertr. 1 Maart v. Rio Grande. Gelria, thuisr., vertr. 2 Maart v. Pernambuco. Zaanland, arr. 2 Maart v. A'dam te R'dam. Orania, uitr., vertr. 27 Febr. v. Las Palmas. Kon. West-Indische Maildienst. Almelo, arr. 2 Maart v. Talcahuano, 1. v. Havre, te Duinkerken. Crijnssen, vertr. 1 Maart v. Cristobal n. Puerto Colombia. Heemskerk, arr. 3 Maart v. Hamburg te A'dam. Nickerie, vertr. 29 Febr. v. New-York n. Cap Haitien. Orion, thuisr., vertr. 1 Maart v. Ponta del Gada n. Havre. Prins Fred. Hendrik, vertr. 28 Febr. v. Parama ribo via Madera n. A'dam. Stuyvesant, arr. 2 Febr. v. West-Indië te A'dam. Venezuola, arr. 2 Maart v. Hamburg te A'dam. Calypso, arr. 28 Febr. v. Puerto Barrios te King ston (Ja). Rennekom, vertr. 1 Maart v. A'dam n. Hamburg. Rhea, vertr. 1 Maart v. A'dam n. Hamburg. Jason, vertr. 28 Febr. v. Valparaiso n. Corral. Oranje Nassau, uitr., arr. 29 Febr. te Barbados. Halcyon Lijn. Stad Delft, 29 Febr. v. Caleta Buena te Holtenau. HollandAmerika Lijn. Lochgoil, arr. 29 Febr. v. R'dam te San Francisco Cardiganshire, v. R'dam n. Vancouver, vertr. 2 Maart v. Antwerpen. Edam, v. New Orleans n. R'dam, vertr. 1 Maart v. Havana. Blijdendijk, arr. 1 Maart v. New-York te R'dam. Breedijk, vertr. 1 Maart v. Norfolk n. R'dam. Nieuw Amsterdam, v. R'dam n. New-York, pass. 3 Maart Scilly. Rotterdam, arr. 1 Maart v. Piraeus te Galata. Blommersdijk, v. R'dam n. New-York, pass. I Maart Cape Race. HollandAustralië Lijn. Abbekerk, arr. 3 Maart v. Australië t« R'dam. Schiedijk, uitr., pass. 28 Febr. Perim. HollandBritsch-Indië Lijn. Bovenkerk, thuisr., arr. 2 Maart te Antwerpen. Hoogkerk, arr. 2 Maart v. R'dam te Hamburg. Andijk, arr. 2 Maart v. Antwerpen te R'dam. Koudekerk, uitr., arr. 29 Febr. te Rangoon. Ridderkerk, vertr. 29 Febr. v. Calcutta n. R'dam. IIoll.O.-Azië Lijn. Alderamin, uitr., vertr. 29 Febr. v. Sabang. Nijkerk, arr. 29 Febr. v. R'dam te Hamburg. Oostkerk, uitr., pass. 29 Febr. Gibraltar. Saparoea, thuisr., vertr. 1 Maart v. Shanghai. HollandOost-Afrika Lijn. Enggano, vertr. 27 Febr. v. Mozambique n. Dar- es-SalaamI Nijkerk, arr. 29 Febr. v. R'dam te Hamburg. Madioen, uitr., pass. 29 Febr. Gibraltar. HollandZuid-Afrika Lijn. Randfontein, uitr., pass. 3 Maart Ouessant. HollandWest-Afrika Lijn. Banda, arr. 1 Maart v. West-Afrika te A'dam. Jaarstroom, vertr. 29 Febr. v. A'dam West-Afrika Rotterdamschc Lloyd. Kertosono, vertr. 1 Maart v. Middlesbro n. Ham burg. Tosari, v. R'dam n. Bahia Blanca, pass. 3 Maart Ouessant. Bandoeng, thuisr., pass. 2 Maart Algiers. Djember, vertr. 29 Febr. v. Buenos Ayres n. R'dam. Kawi, arr. 1 Maart v. R'dam te Batavia Tabanan, thuisr., pass. 1 Maart Kaap del Armi. Tambora, uitr., pass. 1 Maart Gibraltar. Arakan, arr. 1 Maart v. Java te R'dam. Blitar, thuisr., vertr. 29 Febr. v. Padang. Sitoebondo, thuisr., pass. 29 Febr. Point de Galle. Tjerimai, uitr., pass. 29 Febr. Perim. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Algorab, arr. 3 Maart v. Hamburg te Antwerpen. Aldabi, thuisr., vertr. 1 Maart v. Montevideo. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Telemachus, v. Batavia n. Liverpool, arr. 28 Febr. te Marseille. Euryades, v. Batavia n. A'dam, pass. 3 Maart Gibraltar. Laertes, arr. 29 Febr. v. Hamburg te Bremen. Agapenor, v. Japan n. A'dam, vertr. 28 Febr. v. Colombo. Antenor, vertr. 1 Maart v. Leith n. Java. Elpenor, v. Japan n. R'dam, arr. 29 Febr. te Shanghai. Medon, arr. 2 Maartr v. Java, 1. v. A'dam, te Londen. Myrmidon, v. A'dam n. Java, pass. 1 Maart Perim Phemius, v. Japan n. R'dam, arr. 29 Febr. te Penang. Alhena, thuisr., arr. 29 Febr. te Las Palmas. Laertes, vertr. 28 Febr. v. Cuehaven n. Bremen. Phemius, v. Japan n. R'dam, arr. 29 Febr. te Penang. JavaChinaJapan Lijn. Tjibodas, v. Batavia n. Japan, vertr. 28 Febr. v. Manilla. JavaNew-York Lijn. Yang Tsze, v. Batavia n. New-York, arr. 27 Febr. te Colombo. Samarinda, arr. 1 Maart v. New-York te Batavia. Tjitaroem, arr. 2 Maart te Soerabaya. 3 Maart. 1924. Aangekomen van Harlingen en vertr. n. Huil Ned. s.s „Vliestroom". 4 Maart 1924. Alhier aangekomen van Cardiff Ned. s.s. „Dirksland" met steenkool voor de Marine. Zaterdag 1 Maart, de traditioneele verhuis dag voor vele vaste boerenarbeiders. Wij hebben er dit jaar bijzonder weinig van be speurd, en aan een bant bekeken, was bet ook wel gelukkig te noemen, dat er niet velen met hun heele hebben en houden op den wa gen langs den weg moesten, want er stond den geheid en dag een stormachtige wind af gewisseld door sneeuwbuien. De tijd, dat wij gebruik zullen kunnen maken van electrisch licht, kracht enz. begint nu toch te naderen, al zal het nog een paar weken duren. Met bekwamen spoed worden thans de meters in de aangesloten perceelen geplaatst en worden de monteeringen in de transformatorengebouwtjes aangebracht. Zaterdagavond 1 Maart gaf de muziek- vereeniging „Concordia", directeur de heer H. B. Schenkels, een uitvoering voor dona teurs en leden in de zaal van den heer Jb. Borst. De voorzitter, de heer A. Raap, heette de aanwezigen welkom en uitte zijn voldoening dat, ondanks de gladde wegen, de opkomst niettemin zoo groot was. Daarop werd met de afwerking van het programma begonnen dat, voor zoover het musicale gedeelte betreft, bestond uit een negental, soms lang niet gemakkelijke num mers en er moet heel wat gestudeerd zijn, om die op zoo lofwaardige wijze te kunnen uitvoeren, als door „Concordia" Zaterdag avond werd gedaan. O zeker er waren tekortkomingen, weife lingen, een enkele maal viel wel eens iets, dat niet volkomen zuiver was op te merken, maar toch, hoeveel goeds, hoeveel moois werd geboden, zoodat het luisteren inder daad een genot was. Niet genoeg te waardeeren is dan ook het feit dat Breezand menschen bezit, die na een dag van arbeid nog voldoende ambitie hebben om hun avonden aan de beoefening der muziek te wijden En die waardeering kan men niet beter toonen, dan deze wak kere vereeniging te steunen met zijn lid maatschap niet alleen, maar vooral ook door daarna persoonlijk de uitvoeringen bij te wonen. „Concordia" verdient zoodanige belang stelling ten volle, m aar ook, zij heeft die noodig, zoo goed als ieder andere vereeni ging, of zou men denken, dat muziek geen geld kost, dat instrumenten maar eeuwig duren Voorloopig valt alvast te constatee- ren, dat allengs meer volwassenen van hun belangstelling doen blijken dan vroeger het geval was en „Concordia" zal dat zeer zeker op prijs stellen. Nadat het muzikale gedeelte was afge werkt, gaven de heeren J. Wiggers en K. Cornelissen nog verschillende voordrachten en tot slot kregen we van eenige heeren het bekende „Naar de Noordpool!" Hierop werd door voorzitter gesloten met een woord van dank aan directeur en wer kende leden voor het. gepresteerde en aan de aanwezigen voor hun rustige aandacht. In onze gemeente doet zich weer een geval van roodvonk voor. Vergadering van Hoofdingelanden, Dijk graaf en Heemraden Van den AnnaPaulowna- polder, op Zaterdag 1 Maart, des voormiddags te 11.30 uur, in het Polderhuis. Voorz. de heer C. Wijdenes Spaans Jr., dijkgraaf. Secretaris de heer C. Keijser afwezig; de heer D. Stammes. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en verzocht den secre taris, de notulen te lezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Medegedeeld wordt, dat de portvrijdom, voor zoover deze voor de waterschappen bestond, met ingang van 1 Januari is opge heven; dat het slootwerk is aanbesteed en gegund; dat de verpachting van grasgewassen heeft opgebracht f 3.242. tegenover f 4.003.in het vorige jaardat de kasgeldleening is goedgekeurd; dat voor werkverschaffing is uitgegeven f 1.488.05. Al deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Een verzoek is ingekomen van C. van Eeten Jr., om het pensioen aan wijlen zijn vader toegekend, geheel of gedeeltelijk toe te kennen aan diens weduwe. Het Dagel. Bestuur stelt voor, te rekenen van den dag van het overlijden, de helft of f 1.75 per week toe te kennen, welk voorstel wordt goedgekeurd. Van beambten in dienst van den Polder, is een verzoek ingekomen, om terug te komen op het besluit tot verhaal van 25 °/0 van de voor inkoop van diensttijd te betalen sommen. Nadat de secretaris, op verzoek van den voorzitter, het desbetreffende adres heeft voorgelezen, deelt voorz. mede, dat het Dagel. Bestuur het verzoek der beambten ernstig in overweging heeft genomen, doch de huidige toestand veroorlooft niet, daarop heelemaal in te gaan. Het Dagel. Bestuur zou echter kwijtschelding willen verleenen van één der tien verschuldigde termijnen, welk voorstel wordt goedgekeurd. Van P. Dekker is een verzoek ingekomen, om gedurende één jaar voor de verplaatsing van den opzichter te mogen zorgen tegen denzelfden prijs (f 895.—), in welk geval daarvoor zal worden gezorgd door middel van een automobiel. Het Dagel. Bestuur kon dit verzoek op eigen houtje niet toestaan en doet daarom het voorstel, om het oude contract, dat nog loopt tot 1 April, voor 1 jaar te verlengen. Goedgevonden. Volgt opmaken van een aanbeveling voor Heemraad, ter voorziening in de vacature door periodieke aftreding van den heer C. Geerligs. De uitslag der stemming is, dat alsNr. 1 op de voordracht komt: C. Geerligs, met op 1 na algemeene stemmen: 2. A. Langereis, met 13 st. (A. v. d. Berg 1, C. Reselman Dz. 1) 3. A. v. d. Berg met 10 st. (Reselman 3, P. J. Visscher 2). Allen laten zich deze ver kiezing welgevallen. Een verzoek van Joch. Noorden om 'een perceeltje grasland, aan Zwin en Lotweg, tot bouwland te mogen maken, meent het Dag. Bestuur te moeten toestaan, waarmee de vergadering zich, na toelichting, kan vereenigen. Het Dag. Bestuur vraagt machtiging tot voorziening van de losplaatsen. Er is gebrek aan ruimte, uitbreiding wordt noodzakelijk. Voorzitter doet aan de hand vaneen platte grond uitvoerig uitleg van de eerste en allernoodzakelijkste verbetering, die het Dag. Bestuur zon wenschen aan te brengen en de wijze, waarop dit werk het best kan worden verricht. De machtiging wordt ver leend. Voorts wordt machtiging gevraagd tot aanbesteding der levering van grint en het lossen en vervoeren daarvan. Door den natten herfst en de bieten campagne is verleden jaar meer grint ge bruikt, dan aanvankelijk was geraamd. Het Dag. Bestuur vraagt thans machtiging voor de aanbesteding van 3500 a 4000 M3. Kan men het met minder redden, zooveel te beter natuurlijk. De machtiging wordt verleend. Nadat bij de rondvraag nog een en ander naar voren komt, wordt de openbare ver gadering gesloten. Hierna volgt, in besloten zitting, bespreking van de vervanging van het pont aan de Kooij door een vlotbrug. Wij vernemen, dat in de besloten zitting van het Polderbestuur, Zaterdag 1 Maart gehouden, de vergadering met het plan- Helder, inzake een vlotbrug aan de Kooij, accoord kon gaan. Met ingang van 1 Maart j.1. is de diensiê van het hulp-telegraaf- en telefoonkantoor te de Haukes vereenigd met den dienst van het hulip-postkantoor aldaar. De openstellingsuren van 't vereenigde hulpkantoor luiden: Voor post- en telegraafdienst van 8.30 11.30 u., 24 u. en 67 uur. Voor telephoondienst 8.301 u., 24 u. en 67.30 uur, en Zondags voor alle diensten van 89 uur voorm. J.1. Zaterdagavond hield onze afdeeling van den R.-K. Volksbond op de bovenzaal van den heer A. Veerdig te Hippolytushoef, een feestvergadering, met aanwezig ruim 90 leden. Pastoor de Rooi opende met een hartelijke toespraak en wees er op dat de hotelhouder zoo uitstekend had gezorgd voor het in orde brengen van het tooneel en de keurige ver lichting. Hierna zong men gezamenlijk het bondslied1, waarna een drama in drie bedrij ven, getiteld „Een oudejaarsavond", werd opgevoerd. Dit drama werd uitstekend weer gegeven en viel goed in den smaak. Vooral de hoeren C. Huijbers, gebrs. G. en Th. Rasch waren best in hun rollen en leverden verdienstelijk spel. Ook de overige heeren gaven hun min of meer opgedragen rol goed weer. Er kan dan ook gezegd worden dat de opvoering van het drama best was. Na afloop dankte pastoor de Rooi voor de medewer king der toonelisten waardoor deze avond zoo goed is geslaagd. Een uurtje gezellig hal na en ieder keerde voldaan huiswaarts. over de maand Februari 1924 GEBOREN: Mattbeus Johanmes z. v. O. Boersen en D. Bakker. ONDERTROUWD: D. Heijblok en A. Minnes. OVERLEDEN: Nan Koster, oud 43 jaren, echtgenoot van Maartje Poel; Antje Keijzer, oud 63 jaren, echtgen. van Jan. Vermeulen.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 3