T GELD! GELD! Tweede Blad. BINNENLAND J. HEIJLOO, v/h. FILBRI, BUITENLAND. VAN DINSDAG 4 MAART 1924. Het vertrek van de K IX. Vóór het vertrek van de K IX uit Vlissin- gen ontving de commandant van de Konin gin het volgende telegram: De Koningin draagt mij op U, overige officieren en be manning der K IX goede reis en behouden aankomst toe te wenschen. Adjudant van dienst Ruys. Hierop werd het volgende antwoord ver zonden: Als tolk van alle opvarenden van Uwer Majesteit onderzeeboot K IX veroor loof ik mij U hierbij onzen eerbiedigen dank te brengen voor Uwer Majesteit goede wen schen voor onze uitreis naar Oost-Indië. De wetenschap, dat de belangstelling van Uwe Majesteit op onze verrichtingen gevestigd is, zal voor ong allen een prikkel zijn onzen plicht te doen. Commandant K IX. De Directeur-generaal der P. T. en T. Naar uit den Haag aan de Telegr. wordt, gemeld acht men een terugkeer van den' heer E. P. Westerveld, den tegenwoordigen: minister van Marine, als Dir.-Gen. der Pos-! terijen, Telegrafie en Telefonie, niet on-J waarschijnlijk, zulks mede in verband met een mogelijke vereeniging van de departe-! menten van Oorlog en Marine. De Postchèque- en Girodienst. Het „Hbl." verneemt, dat na de goedgeslaag de proeven de machines van het Centrale Post girokantoor te 's-Gravenhage zoodanig zijn ver bouwd, dat de afrekeningstaten heel wat ver beterd zullen kunnen worden. Zij zullen voor taan op wit papier worden gedrukt. De zooge naamde „roetmop", dat vieze carbonpapier, waarover iedereen klaagde, vervalt dus. Maar bovendien zullen in den tekst der afrekeningen voor eiken post afkortingen in letters worden geplaatst, zoodat men, vooral wanneer men de afkortingen uit 't hoofd kent, onmiddellijk, met één oogopslag, een volledig overzicht heeft over den aard der posten. Zoo beteekenen de afkor tingen „St" storting, „Gi" giro, „Ch" chèque, „Lc" locale rekening, „Rt" rente, „Rg" recht, „Ao" automatische overschrijving, „Tr" trac- tement, pensioen, enz. en „Cr" correctie. In de cijfers, die geldsommen uitdrukken, zullen pun ten en komma's worden afgedrukt, ter onder' scheiding der duizendtallen guldens en hon derdtallen centen. En voor het opgetelde be drag der bij- en afschrijvingen zal het woord „totaal" voluit worden afgedrukt. In de machi nes, welke (vóór de verbouwing) de oude „roet mop" afleverden, kwamen al deze aanwijzingen niet voor. De rekeninghouders zullen ervaren, wanneer zij straks de verbeteringen onder oogen krijgen, dat zij een groote vooruitgang zijn. Voorts verneemt het blad, dat tot op het einde der afgeloopen week bij het Centrale Postgiro kantoor binnengekomen waren ongeveer 88.700 rekeningen, waarvan er ongeveer 30 nog niet waren behandeld. Van de welbehandelde reke ningen waren er bijna 78.000 accoord-verklaard, ruim 7000 niet-accoord-verklaard, terwijl de- houders der overige rekeningen vragenlijsten hadden ingezonden, om nadere gegevens te ver krijgen. Men ziet uit deze cijfers, dat het per centage van accoordverklaringen zeer gunstig blijft, maar dat er ongeveer 25.000 rekening houders zijn, die de ontvangen stukken nog niet hebben teruggezonden. Men zou op het Spaarneplein te 's-Gravenhage wellicht mogen aannemen, dat deze zwijgende garde instemt met de ontvangen eindafrekening, maar het is toch beter, dat ze dit dan ook even laten weten. Zij heeft er weinig werk mee en kan nieuw oponthoud helpen voorkomen. De Coöp. Groothandelsvereeniging De Handelskamer. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft aan de Twee de Kamer geschreven, dat blijkens de Staats- begrooting voor het dienstjaar 1924, 2 VII BI andermaal, thans onder artikel 122f, een Me- moriepost voorkomt, ten behoeve van uitgaven, voortvloeiende uit de door het Rijk aan de Ne- derlandsche Bank verleende garantie voor cre- dieten, door haar verleend aan de Coöperatieve Groothandels-Vereeniging de Handelskamer. dat adressante, van oordeel zijnde, dat de te genwoordige tijdsomstandigheden eischen, dat FEUILLETON. door ELEANOR H. PORTER. 53) „Oh, Goddank, zoudt u denken, dat u 't kunt? Ik hoopte, dat u mij op de een of andere manier zoudt kunnen helpen. Maar, daaraan heb ik niet gedacht. Ik bedoel, dat u ze voor mij zoudt kunnen beantwoorden. Ik dacht, dat iedereen zijn eigen brieven moest beantwoorden. Hoe zult u weten, wat ik geschreven wil hebben?" De heer Smith lachte even. „Ik zal niet schrijven, wat u zoudt willen doen, maar wat ik zou doen. In dit geval, juffrouw Flora, mag ik een weinig buiten het boekje van een gewonen secretaris gaan, begrijpt u. Maar, u kunt op één ding reke nen. ik zal geen geld voor u uitgeven." „U zult hen dus niets zenden?" „Geen rooden cent!" Juffrouw Flora keek bezogrd. „Maar, mijnheer Smith, ik wil sommigen van hen iets zenden. Ik wil goed en lief dadig zijn." „Natuurlijk, is dat je bedoeling," sprak juffrouw Maggie. „Maar je bent noch vrien delijk, noch liefdadig, wanneer je zulke op lichterij in de hand werkt," zeide zij, terwijl zij naar het portret in juffrouw Flora's schoot wees. „Is het dan allemaal oplichterij?" „Daar zou ik mijn leven om verwedden," de staat zich zooveel mogelijk onthoudt van deel te nemen in handelslichamen, waarvan het be staansrecht twijfelachtig genoemd mag wor den en aan welke deelneming, hetzij direct of indirect, groote verhezen voor den staat ver bonden kuimen zijn, zich daarom veroorlooft het volgende onder de aandacht van de Kamer te brengen: Het jaarverslag 1922 van de Handelskamer wijst uit, dat men een groot gedeelte van het verlies in 1921 geleden, heeft weggewerkt, door hertaxatie der vaste goederen. Daarbij heeft men echter een onjuiste politiek gevolgd en b.v. op de balans voor de gebouwen een post opge nomen, die overeenstemt met de boekwaarde, terwijl op deze gebouwen afgeschreven had be- hooren te worden. Bedenkt men daarbij, dat het bedrag aan eigen vermogen 601.339.32 bedraagt en het tekort 1.260.663.72V2 beloopt, terwijl op 1 Ja nuari 1923 door deelgenooten nog een bedrag ad ƒ465.213.741/;. moest worden gestort, dan blijkt, dat behalve het eigen vermogen, nog een bedrag van circa 200.000 verloren is. Dat alles kon plaats hebben, niettegenstaande het inleg- geld per lid reeds verdubbeld was (van 3 op 6). Sinds de vorige balans steeg het regeerings- crediet dan ook weer met ƒ165.379, waardoor dit een bedrag bereikte van niet minder dan /33.429.351.81. Voor dit bedrag is dus de re geering bij de Nederlandsche Bank garant en dat wel voor een instelling, die feitelijk zonder eigen geld werkt. Redenen waarom adressante de Kamer ver zoekt dezen onhoudbaren toestand te doen ein digen, door, al moge niet terstond tot intrekking van het crediet kunnen worden overgegaan, het althans daarheen te willen leiden, dat de financieele steun van rijkswege zoo spoedig mogelijk eindigt, door afwikkeling van het ver leende crediet. Salarisverlaging rijkspersoneel. Naar het Ned. Corr.bur. te 's-Gravenhage „van bevoegde zijde" verneemt, heeft het uit Het Volk overgenomen bericht als zou met 1 April a.s. voor de subalterne officieren een hooger kortingspercentage (n.1. 1272 pet.) worden toegepast dan voor andere militairen, geen enkele grond. Invoerrechten op haring in Polen. Naar wij vernemen heeft de Poolsche re geering plotseling besloten om op haring, welke tot nu' toe vrij mocht woraen inge voerd, een invoerrecht te heffen van 15 goud- francs per 100 K.G., of omstreeks 20 sh, per gepakte ton. Deze belasting beteekent voor Noorsche baring een prijsverhooging van bijna 100%, voor Schotscne en Hoilandsche haring van ongeveer 50 Vooral voor de vrije stad Danzig is de maatregel zeer schadelijk. Men heeft zich er daar dan ook onmiddellijk tegen verzet en zelfs de hulp vian den Volkenbond er te gen ingeroepen. Verwacht kan worden, dat ook van Schotland, Noorwegen en Neder land pogingen in het werk zullen worden gesteld ten einde dezen nieuwen maatregel te doen eindigen. Het Hoofdbestuur van de Reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche Haringvisscherij neeit zich te dien einde reeds tot de regee ring gericht en daarbij gewezen pp het be lang van den Nederlandschen haringexport. Predikant-Kamerlid. Reeds meer dan éénmaal kwam de vraag aan de orde in den boezem der Chr. Geref. Kerk, of men het Kamerlidmaatschap ver- eenigbaar kan achten met de bediening van het predikantsambt. De gevoelens loopen hierover in die kringen uiteen. Thans is op de classis Utrecht der Chr. Gerf. Kerk offi cieel de vraag aan de orde gesteld, en door ds. Berkhoff van Utrecht ingeleid: Kan een predikant der Chr. Geref. Kerk tevens Ka merlid zijn? De eindconclusie, na bespre king, dezer classis is geworden: „dat het ambt van dienaar des Woords en Kamerlid onvereenigbaar is". Tevens besloot genoem de classis, deze zaak door te zenden naar de part. en generale synode der Chr. Geref. Kerk. Zoodat eerlang (de generale synode wordt in 1925 gehouden) een officieele en voor het geheel bindende beslissing kan wor den verwacht. Beroepskeuze. De secretaris van de vereeniging de Am bachtsschool te Rotterdam heeft bij de Za terdag gehouden jaarlijksche prijsuitdeeling der school medegedeeld, dat de keuze van beroep zich bij de nieuw-ingeschreven leer lingen in tegenstelling met de laatste jaren zeer sterk bewoog in de richting van het timmervak en dat daartegenover het bank werkersvak verlaten werd. Het percentage van de timmerlieden be droeg in de laatste 10 jaar 10 tot 15 pet. der nieuw ingeschrevenen, dat der bankwerkers verklaarde de heer Smith. „Allen hebben er iets van weg." Juffrouw Flora bewoog zich onrustig. „Maar het was heerlijk om te kunnen ge ven, totdat die akelige brieven kwamen." „Flora gaf je, omdat het gevoel van 't geven en dank te ontvangen jou aangenaam was of omdat je werkelijk iemand wilde helpen?" vroeg juffrouw Maggie. „Maar, Maggie Duff! Ik wilde de men- schen natuurlijk helpen," huilde juffrouw Flora bijna. „Nu dan! Probeer eens zóó te geven, dat zij, die het krijgen, er werkelijk mee gehol pen zijn," zeide juffrouw Maggie. „Volgens mijn opvatting is een geschenk in geld een van de meest gevaarlijke dingen in de we reld. Gelooft u ook niet, mijnheer Smith?" „Ehahwat? Ja natuurlijk," stot terde de man, die om een natuurlijke reden plotseling erg in de war was. „Ja.ja, dat geloof ik ook." Terwijl hij ophield, keek hij met een zenuwachtigen blik naar juf frouw Maggie's gelaat. Zij had zich echter weer naar juffrouw Flora gekeerd. „Dus," vervolgde zij, „nu moet je doen, wat mijnheer Smith zegt. „Geef hem de brie ven en denk er verder niet over. Natuurlijk zal hij je zeggen, wat hij geantwoord heeft, maar je zult geen last meer van hen heb ben. Trouwens, spoedig zal je ze niet meer ontvangen, nietwaar, mijnheer Smith?" „Dat geloof ik ook. Althans zullen ze, nadat ik ze behandeld heb, heel gauw sterk verminderen." „Nu, dat zou ik prettig vinden!" zuchtte juffrouw Flora. „Maar,.kan ik niet iets geven?" vroeg zij smeekend. Ingezonden mededeellng. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADF voor het spoedig vervaardigen van ongeveer *50. Thans bedraagt het aantal tim merlieden 50 pet. en is het percentage der bankwerkers gedaald tot nauwelijks een half procent. Hieruit blijkt, dat er op geschiktheid of aanleg niet gelet wordt, en dat de loonen den doorslag geven. Veerdienst Enkhuizen—Stavoren. De veerdienst EnkhuizenStavoren is Za terdag hervat. Een passagiersboot en een stoonipont, die Vrijdag door het ijs in de ha ven van Stavoren waren opgesloten, zijn Za terdagochtend! te Enkhuizen aangekomen. Het weer in Februari. Het Kon. Nederlandsch Meteorologisch In stituut in de Bilt geeft het volgende voor- loopige overzicht van het weêr in Februari: In de eerste tien dagen was de temperatuur gemiddeld twee graden Celsius boven nor maal metg eringe dagelijksche schommelin gen; daarna was zij ongeveer 4 graden er be neden en daalde zij 's nachts dagelijks bene den het vriespunt. Gemiddeld over het ge- heelie land viel 20 tot 25 millimeter neerslag tegen 40 normaal. De Bilt had 3 ijsdagen en 12 sneeuwdagen tegen resp. 1 en 4 dagen normaal, en bijna 75 uren met zonneschijn tegen 69 uren normaal. DE COMMISSIES VAN DESKUNDIGEN. Uit Berlijn wordt gemeld: De financieele deskundigen schijnen met de kwestie der monopolies afgerekend te hebben. Volgens de Petit Parisien zijn de deskundigen eenstemmig voor de instelling van monopolies, waarvan de opbrengst recht streeks aan de kas van het herstel moet ge stort worden. Ze hopen Maandag met op stelling van het definitieve rapport te kun nen beginnen. Acht Maart moet het aan de commissie van herstel worden voorgelegd. Naar de Chicago Tribune hoort, wordt de jaarlijksche opbrengst der monopolies van alcohol, suiker en tabak op 2 miliiard goud mark geschat. Volgens dat blad komt de bank niet te Zurich, maar te Amsterdam of Den Haag. Ze willen: het toezicht der Duit sche financiën „onzichtbaar" maken, daar anders bij de Duitschers wrijvingen en on tevredenheid moeten ontstaan. De emissiebank. De (Parijsche) Matin meent te weten, dat de deskundigen besloten hebben den zetel van de emissie-bank in Nederland te vesti gen. DUITSCHLAND. Het proces-Hitier. In zijn verdere verklaringen zeide Luden- dorff o. a., dat het hem duidelijk was geworden; dat een Duitschland zonder nationalen wil ver loren was, en dat deze overweging hem tot de völkische vrijheidsbeweging deed komen. Slechts door gezondmaking der Duitsche arbeiders klasse kan de vrijheid worden herkregen. Hitier kon het volk geluk schenken. Ludendorff ver klaarde verder monarchist te zijn en besprak de gebeurtenissen in den Bürgerbraukeller. Wij willen geen Rijnbond bij de genade van Frankrijk, zoo besloot hij, geen staat onder in vloed van marxistische, joodsche of ultramon- taansche machten, maar een Duitschland, dat slechts den Duitschers toebehoort. ■Op een vraag van den voorzitter, hoe Luden dorff zich de voortzetting dezer beweging voor stelde, antwoordde hij, dat deze beweging, ge steund door de vaderlandsche verbonden in het noorden, tot een zoo geweldige betooging in het Duitsche rijk zou zijn geworden, dat de zaak zonder eenige daad van geweld haar beslag zou hebben gekregen. Zaterdag werd kapitein Roehm, leider van den Bund Kriegsflagge, verhoord. Hij wist van de voorbereiding van den staatsgreep niets af. „Natuurlijk, kun je dat," riep juffrouw Maggie. „Maar, ik zou beginnen met eerst inlichtingen in te winnen, denkt u ook niet, mijnheer Smith? U is toch ook op inlich tingen gesteld?" Wederom keek de man alvorens te ant woorden, met een vragenden blik naar juffrouw Maggie's gelaat. „Ja, oh, ja, ik 'ben sterk voor inlichtin gen," zeide hij toen. „Maar nu, juffrouw Flora," voegde hij er opgewekt aan toe, terwijl hij haar mantel opnam, „als u mij zulks toestaat, zal ik met u meegaan, om mijn nieuwe betrekking van secretaris in handen te nemen." HOOFDSTUK XIV. Andere vliegen. Toen de werkzaamheden, verbonden aan zijn secretarisschap bij juffrouw Flora bijna tot niets waren teruggebracht, wenschte de heer Smith plotseling, dat hij denzelfden dienst aan juffrouw Maggie zou kunnen be wijzen, omdat hij buitengewoon veel be lang stelde in een brief, welke op een goe den morgen voor haar was gekomen. Hij had dezen zelf van den brievenbestel ler aangenomen en op juffrouw Maggie's kleinen lessenaar neergelegd. Terwijl hij dit deed, viel zijn oog toevallig op de enve loppe en hij zag den naam van een notaris firma uit Boston. Op dat oogenblik echter had hij er niet bij stil gestaan, maar toen hjj later in de huiskamer aan het werk was en hij juffrouw Maggie een kreet van ver bazing hoorde slaken, had hij opgekeken en zag hij haar met een beurtelings rood en Van groot belang waren de verklaringen van dr. Weber, den leider van den Bund Oberland, die uitvoerig verslag gaf van de conferentie, die 6 November onder leiding van Von Kahr in het Staatsoommissariaat had plaats gevonden. In deze conferentie, aldus dr. Weber, verklaar de Von Kahr, dat de normale middelen ter op lossing van het- Duitsche vraagstuk uitgeput waren. Thans moest naar abnormale middelen worden gezocht. Daartoe waren zekere finan cieele en militaire maatregelen, alsmede maat regelen, die betrekking hadden op de voedsel- politiek noodzakelijk, en deze waren voorbereid of in voorbereiding. Weldra zouden deze mid delen toegepast kunnen worden. Op grond van de conferentie van 6 November bij Von Kahr had: Weber de overtuiging, dat tusschen' het driemanschap Von KahrLos- sowSeiszer en den Kampfbund volkomen overeenstemming bestond. Dit bleek later verkeerd uit te komen. De voorzitter vroeg, of het juist was, dat reeds tusschen 1 en 2 uur geruchten opdoken over een veranderde houding van de heeren Von Kahr, Lossow en Seiszer. Weber: „Een officier kwam ons die geruch ten mededeelen. Ludendorff weigerde echter, dit te gelooven en verklaarde, dat een Duitsch officier zijn woord niet breekt. Ik had de vaste overtuiging, dat Lossow ergens werd vastge houden om hem te verhinderen in de uitvoering van zijn besluit." De voorzitter: „Wanneer hebt gij eigenlijk een betrouwbare mededeeling ontvangen om trent het nieuwe standpunt van de heeren Von Kahr c.s.?" Weber: „Nooit. Het eerste duidelijke bericht gewerd ons, toen aan de Feldbernhalle op ons geschot enwerd." UIT HET BEZETTE GEBIED. Wolff meldt, dat de regeeringscommissie in tal van gemeenten de benoeming van wethou ders, die zich tegen de Fransche politiek in het Saargebied hadden uitgelaten, ongeldig heeft verklaard. De gemeenteraad van Saarbrücken heeft be sloten daartegen bij den Volkenbond te protes- teeren. Bij Germersheim in het bezette gebied is dezer dagen een Fransche schildwacht dood geschoten. De Franschen dachten aanvankelijk dat Duitschers de misdaad hadden gepleegd, doch thans is naar men uit Essen meldt uitgekomen, dat de man door Fransche solda ten is gedood. ENGELAND. De Engelsche oorlogsbegrooting. De parlementair© medewerker van de Daily Telegraph zegt dat de oorlogsbegroo ting voor het financieele jaar, dat begint met 1 April, bij het Lagerhuis is ingediend en binnenkort zal worden bekend gemaakt. Zij geeft een vermindering aan van zeven mil- lioen pond sterling vergeleken met het be drag, dat verleden jaar is toegestaan. De correspondent voegt er aan toe, dat de regeering door het aantal schepen, dat voor zien wag voor aanbouw in het program van het vorige ministerie, in te krimpen, de uit gaven voor de marine zal verminderen met twee en ©en half millioen pond sterling, ter wijl er in ander© richtingen ook bezuinigd zal worden. De vlootbasis te Singapore. Naar verluidt, heeft het kabinet een com missie benoemd onder voorzitterschap van Clynes voor de behandeling van de kwestie van de Engelsche vlootbasis te Singapore. De „Daily News", die de basis bestrijdt, ver neemt, dat de voornaamste ministers niet zoo erg tegen het plan zijn gekant als vroeger. Men gelooft, dat- de regeering tenslotte het plan zal goedkeuren. FRANKRIJK. Tumult in de Kamer. De Kamer heeft Vrijdag een uiterst rumoe rige vergadering gehouden, waarbij het tot handtastelijkheden gekomen is tusschen leden van de rechter- en leden van de linkerzijde. Het kabaal werd zoo erg, dat de voorzitter zijn hoed opzette en de tribunes liet ontruimen, waaraan de vechtende volksvertegenwoordigers zich ech ter niet stoorden en den strijd voortzetten. Het kabaal brak los toen de afgevaardigde Mandel zich op het spreekgestoelte bevond en daar een redevoering hield; waarmede hij ongeveer de geheele Kamer prikkelde. In deze redevoering kwam van alles ter sprake: de redevoering door Briand1 te Carcassonne gehouden, de zwakke positie van het nationale blok, de religieuze poli tiek van de regeering, de veroordeeling van Malvy en Caillaux, waarbij hjj aan Herriot vroef of hij den moed heeft amnestie voor Cail laux te vragen. Herriot antwoordde op felle wijze door Mandel voor de voeten te werpen, op bleek gezicht met den brief in haar hand voor zich uit staren. „Maar, juffrouw Maggie, wat is er!" riep hij van zijn stoel opspringende, uit. Toen zij zich naar hem keerde, zag hij, dat haar oogen vol tranen stonden. „Het is.het is een brief, waarin men mij bericht". Zij hield eensklaps op en bleef hem aan kijken. „Ja, zegt u het mij maar?" vroeg hij. „Maar, u.huilt, beste juffrouw Maggie". De heer Smith was zich er blijkbaar niet van bewust, dat hij een dergelijk familiaar woord had gebruikt, want hij trad naderbij met een uitdrukking van warm medegevoel in zijn oogen. Juffrouw Maggie's gelaat werd nog roo- der. Zij trok zich een weinig terug. Alhoe wel deze beweging zeer opvallend was, kwam ze toch meer voort uit verlegenheid dan wel uit afkeer. „Het is niets, werkelijk, het is niets," stotterde zij. „Het is alleen een brief, die. die mij verrast." „Maar, hij doet u huilen!" „Ach, ik.ik huil soms heel gauw." Met zichtbaar bevende handen vouwde zij den brief op en deed dezen weer in de enveloppe. Daarna gooide ze hem met een veel te op vallende onverschilligheid in den open les senaar. Wat ook haar bedoeling mocht zijn, het was duidelijk, dat zij niet van plan was den heer Smith van den inhoud van dezen brief op de hoogte te brengen. „Toe, juffrouw Maggie, zeg 't mij Was het slecht nieuws?" „Slecht? Maar, natuurlijk niet," lachte zij vroolijk. welke manier zijn politieke partijgenooten wel tegen hun tegenstanders optreden; Mandel, die politiek met lage politie-diensten vergelijkt. Toen het stormachtige applaus, dat op Herriot's woorden volgde, bedaard was, riep Leon Dau- det uit, dat de door Herriot gewraakte praktij ken ook vóór Mandel voorkwamen. De royalis tische spreker bracht in herinnering, dat Pain- levé in 1917 hem (Daudet) en Maurras, den tweeden hoofdredacteur der „Aotion Frangaise", wilde laten vervolgen en veroordeelen. De lin kerzijde protesteerde heftig tegen Daudet's bewering en de oud-minister-president Painlevé, die zich met moeite verstaanbaar kon maken, deed nu een heftigen aanval op het optreden der royalisten. Toen nu een hunner, de afge vaardigde Magne, aan Painlevé's adres het woord „canaille" gebruikte, werkte dit, in de oververhitte atmosfeer, waarin deze overspan nen vergadering plaats had, als een lont in kruit gestoken. Painlevé stormde op Magne af, door verscheidene leden van de linkerzijde gevolgd. Deze falanx bewoog zich naar de zitplaatsen van uiterst rechts en een algemeen handgemeen volgde, waarin vuistslagen werden uitgedeeld. De boden waren machteloos om de vechtenden te scheiden. Onbewogen boven dit vuistgevecht uit stond op de tribune de schrale gestalte van Mandel, die tijdens den slag op het spreekgestoelte was gebleven, Toen de kalmte was teruggekeerd, en de ver gadering hervat kon worden, bleek heel de her rie op een „misverstand" te berusten. Er volg den uitleggingen en verklaringen,, waarbij het Kamerlid Magne zeide, dat hij met het woord „canaille" volstrekt Painlevé niet bedoeld had, maar dat hij, een uitdrukking van Barrès aan halende, gesproken had over het canaille van de Bonnet Rouge. BELGIE. Prinses Louise van België, t Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat daar vanmiddag op 66-jarigen leeftjjd prinses Louise van België, noemer van oen vorigen Belgischen koning, overleden is. Prinses Louise was 10 f ebruari JS58 te Brussel geboren. Op 4 Februari 1875 was zij gehuwd met prins van Saksen-Coburg- Crotha, welk huwelijk 15 Januari 1966 ont bonden werd. DuurtereUetj^esTeMechel en. Zaterdag zijn op de Markt te Mechelen duurte-opstootjes voorgekomen. Oud-strijders ten getalge van verscheidene honderden met muziek en vaandels zijn naar de markt getrokken en hebben geëischt, dat de boter niet voor meer dan 16 frank ver kocht zou worden. De boeren moesten toege ven en hun boter tot dien prijs verkoopen. De politie was vrijwel machteloos. w j VEREENIGDE STATEN. Een nieuw schandaal. Reuter meldt uit Chicago, dat het land ge schokt is door het schanaaal, dat bekend ge worden is doordat de federal grand jury den oud-directeur van het rijksbureau voor vet ten en een aannemer te Uhicago beschuldigd heeft van samenspanning en omkooperij. Volgens het rapport van de jury zouden zij regeeringsfondsen hebben gebruikt voor spe culaties en voor het „stoppen" van twee con gresleden. Ontploffing in een nitratenfabriek. Tengevolge van een ontploffing in een fa briek van nitraten aan de Raritanrivier (New York), zijn 8 menschen omgekomen en wor den er 12 vermist. Bovendien zijn meer dan honderd lieden gekwetst. Mijlen ver in den omtrek werden deuren uit hun hengels ge slagen. KORTE BERICHTEN. Ten gevolge van een verkeerden wissel stand is de laatste wagon van een lokaaltrein gederailleerd in het station Saint Lazare te Parijs. Er werden twee personen gedood en ongeveer vijftien gewond, van wie drie zwaar. 1" 7?L£.''.T Te Norden (Oostfrieslnad) kwam Vrijdag morgen de tijding dat een stoomschip met be manning, ter vischvangst bij IJsland, was verongelukt. 5 ingezetenen uit Norden zijn omgekomen. Volgens berichten uit Praag is daar groote opschudding gewekt door de arrestatie van een aantal officieren van het ministerie van landsverdediging. De redten der arrestaties is onbekend. Alleen weet men, dat het kabi net zich met de zaak bezighoudt. De heer Smith meende iets, wat veel op een snik geleek in haar lach ce hooren. „Maar, misschien zou ik u kuunen helpen," drong hij aan. Zij schudde het hoofd. „Dat zoudt u niet kunnen. Werkelijk, dat gaat niet." „Juffrouw Maggie, gaat 't over geld zaken?" Het antwoord werd geraden door de hooge roode kleur, die onmiddellijk op haar gelaat kwam.maar haar lippen zeiden: „Het was niets.ik bedoel niets, waar u zich bezorgd over behoeft te maken." Daarna spoedde zij zich haastig naar de keuken en liet den heer Smith alleen om op en neer in de kamer te loopen, zich te ver bijten en woedende blikken te werpen op de enveloppe, die op zijn kant lag tegen het fleschje inkt in juffrouw Maggie's lesse naar, juist, zooals zij deze met onverschil lige 'hand had weggeworpen. Juffrouw Maggie ontving nog verschei dene brieven van de notarisfirma in Boston. De heer Smith wist dit, niettegenstaande hij haar over de andere brieven nooit meer een kreet hoorde slaken. Dat deze haar echter sterk ontroerden, was zeker. Haar duidelijke pogingen om hem te over tuigen, dat zij voor haar van geen werkelijk belang waren, bewees 'hem juist het tegen overgestelde. Hij sloeg haar daarom nauw lettend gade, verlangend haar te helpen, maar niet den moed bezittend haar nog maals zijn diensten aan te bieden. (Wordt vervolgd-) -

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5