Holland—Indlë vlucht Het „N. I. D. de Pr. Bode" verneemt, dat op 'het Departement van Oorlog van de re geering machtiging is ontvangen, den lui tenant-vlieger Drost uit te zenden naar Belawan (Medan) en Padang, teneinde er, met het oog op de aanstaande Holland Indië-vlucht, een onderzoek in te stellen naar de hoedanigheid van de aanwezige landings-terreinen en dan tevens voorstel len in te dienen voor het eventueel reser veeren van gronden op Sumatra ten behoeve van den luchtvaartdienst. OOST-INDIE. Inlandsche schepelingen. De commandant der zeemacht, toen nog schout bij nacht, Gooszen, keerde onlangs terug van zijn reis naar Makassar, waar hij de zeevaartschool inspecteerde. Het is wel licht niet algemeen bekend, dat die cursus in 1918 door den huidigen vlootvoogd is opgericht; hij kan thans constateeren, dat de uitgroei dezer school heelt beantwoord aan de verwachtingen, welke men daarbm trent bij de oprichting koesterde, meldde Aneta. Het betreft hier de kweekschool tot op leiding van inlandsche schepelingen. Am- boineezen en Menadoneezen voldeden daar tot nu toe het best, dank zij het uitgebreid onderwijs in de streken, waaruit zij afkom stig zijn. Van Javanen worden ook goede verwachtingen gekoesterd. tegadjisafcgtepA-;. Mijnenlegger. Op 2 Febr. j.1. zou een groote mijnen legger op het marine-etablissement te Soe- rabaja te water worden gelaten, naar de „N. Soer. Cour." meldde. Het dubbelschroef- schip met twee voor oliestoken ingerichte waterpijpketels, is lang 65, breed 10.5 meter, krijgt een bemanning van ongeveer 80 man, krijgt buiten de mijnen van de nieuwste soort, welke een groote springlading van trolyl hebben, een bewapening van twee mitrailleurs (en wordt uitgerust met twee sterke zoeklichten en een zeer krachtig draadloos station. De arsenicum-vergiftiging. Uit Koeta Radja wordt gemeld: De kinderen van gouverneur Hens zijn her steld. De gouverneur zelf en zijn ecbtgenoote zijn goed vooruitgaande. LANGS DE STRAAT. Moment-opname. Te twaalf uur is het altijd een levendige drukte in de hoofdstraten van onze stad. Kantoren, werkplaatsen en de Werf stroomen leeg en de hongerige menschen spoeden zich langs allerlei wegen naar hun woning, waar hen de middagpot, dampend en smakelijk, wacht. Het is een aardig oogenblikje, dat, juist als een kaleidoscoop, steeds weer an dere beelden geeft. Het is dan zaak goed uit te kijken, want van alle kanten komen fietson aangereden, waartusschen te voet zich veie andere mannen bevinden, -die allen zoo snel mogelijk zich naar hun woning spoeden. En natuurlijk vormen de vele schoolkinderen het uitgelatenste deel van de bevolking der straten: drie volle uren hebben ze opgeslo ten gezeten, is het wonder, dat ze daarvoor schadeloos willen worden gesteld? Slechts enkele minuten duurt deze leven digheid. Evenals na den storm windstilte in treedt, zoo zijn ook hier na hoogstens een kwartier de straten volkomen uitgestorven. Helder is aan den middagclisch, en daar het spreekwoord terecht zegt: „als de katten muizen mauwen ze niet", is het volkomen begrijpelijk, dat men een groot half uur niets hoort of ziet. Te kwart over een wordt het opnieuw levendig op straat. Maar zoo gezel lig als te twaalf uur is de drukte niet; het gaat nu geleidelijker en kalmer. Zij, die dagelijks de Postbrug moeten pas- seeren, troffen het Vrijdagmiddag al bizon der ongelukkig. Een zwaar geladen zand schuit moest passé eren, en al vóór half twee was de brug opengedraaid. In weinige oogenblikken stonden de beide kanten zwart van menschen. Een zeer groot contingent werd gevormd door schoolkinderen, maar ook veel volwassenen waren er bij. De man nen van de Reiniging zouden hun werk weer aanvangen; twee groote wagens en een vier tal kleine moesten aan de zijde van het Post kantoor wachten. Bevens dé noodige fietsen natuurlijk, en karren. Langzaam, uiterst langzaam vorderde de schuit, zwaar geladen met zand, Er was één, zegge 1, man op, die het gevaarte voort- boomde, en tergend langzaam kwam de schuit door de brugopening. Minuten duurde het eer zij gepasseerd was. en toen dat ein delijk gebeurd was, ging een zucht van ver lichting op uit de menigte, die elke seconde aangegroeid was. Toen kwam de puzzie van den overtocht; het Heldersche publiek is nogal gemoedelijk van aard, maar het is per slot van rekening precies als ander publiek. Alles wilde er tegelijk over, van twee kan ten tegen elkander in. Dat waren in dit ge val een vijftig schoolkinderen, zeer vele vol wassenen, twee groote-wagens van de Rei niging, vier kleine handwagens, een vijfen twintigtal fietsen, enz. In één woord: het was een opstopping, een prop, en al die haast gaf toch niets, want er was niemand, die meer op tijd kon komen. Wij zouden willen adviseeren: laat men de brug niet voor na half twee opendraaien. Zoo'n schuit kan best even wachten, beter dan al die menschen en kinderen. En hier ha-u-uen inderdaad ongelukken van kunnen komen. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Winterdienst ingegaan 1 October 1923. Dagelijks: Vertrek Texel: 8.v.m., 11.v.m., 2.30 n.m. Helder: 9.30 v.m., 12.midd., 4.15 n.m. Alleen des Maandags: Vertrek Texel 6 v.m. Vertrek Helder 7 v.m Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende over de Vrijwillige Verkeerspolitie. (Afdeeling Noord-Holland boven het Y. G-ezeteld te Alkmaar.) D-e bedoeling is, dat houders van automo bielen, rijwielen enz., in samenwerking met de politie zullen trachten te komen tot eene behoorlijke naleving van de verschillende be palingen van de motor- en rijwielwet, betrek kelijk het verkeer op de wegen. Hier wor den bedoeld de buitenwegen, die veelal van een geregeld politietoezicht zijn verstoken. De vorenbedoelde bepalingen zijn: behoor lijk uitwijken, rechts rijden, snelheid beper ken als de veiligheid van het verkeer dit eischt, voldoende verlichting van alle voer tuigen, onbeheerd laten staan van trekdieren hetgeen gevaar kan veroorzaken, het geven van signalen, dus in het algemeen alles wat een behoorlijk verkeer ten goede kan komen. Men denkt dit te bereiken door van tijd tot tijd mederuemen van politie in de auto of op de motorfiets, die dus de feiten op heeter- daad kan constateeren en door waarschuwing of verder optreden in deze zaken kan mede werken. Hieraan zijn geen kosten verbonden. De leden der afdeeling worden mede in het bezit gesteld van klachtenkaartjes. Wan neer men dus op een tocht, zander politie bij zich te hebben, het een of ander constateert, kan een duidelijk ingevuld klachtenkaartje worden ingezonden aan den Secretaris der Afdeeling, die zorgt voor verdere afdoening der zaak door bemiddeling der politie. Ieder belangstellende! kan van deze ver- eeniging lid worden tegen betaling van een jaarlijksche contributie van 2.50. Het bovenstaande is het voorloopig werk plan. Men is thans bezig leden aan te werven in verschillende plaatsen van het ressort, ten einde te komen tot een groot verband; ver der zal men in verbinding treden met de verschillende autoriteiten en worden de le den nader onderricht van het werken der af deeling. Inlichtingen aan belangstellenden te Hel der worden gaarne verstrekt door den cor respondent Joh. Bakker, Loodsgracht. De Reinigingsdienst. Door de uiteenzetting van den heer niet bevredigd, ben ik zelf aan het zoeken gegaan naar gegevens betreffende den Reinigings dienst, Ik vond, dat in 1922 de totaalkosten der G.-R. op 158.000 geraamd werden, waarvan 40.500 door diverse baten als: verkoop afval producten, enz. gedekt werd. Resteerde een ge raamd tekort van 117.500, hetwelk tenslotte na afsluiting der rekening tot 121.700 opliep. Mij bleek, dat de kapitaallasten van bet be drijf niet bijzonder boog waren, n.1. 8200. De post „personeel" daarentegen liet me cij fers zien, waarvan ik schrok. In totaal werd daarvoor uitgetrokken 107.303.8872. Aan eigenlijke salarissen werd uitgekeerd 83.200 aan 49 personen, wat op een gemiddeld jaarloon van rond 1700 of een weekloon van 32.70 neerkomt. Aan vacantietoeslagen werd uitgekeerd 1700, wat op een gemiddelde ver hooging van het salaris van 34.64 per jaar, of 0.67 per week neerkomt. Voor pensioenstor tingen werd door de Gemeente ten behoeve van het personeel betaald ƒ8300, wat op een gemiddelde verhooging van het jaarloon van 202 of 3.85 per week neerkomt. Aan pen sioenen, gratificatiën, toelagen en voor 6 man werkzaam bij het Grondbedrijf en de plantsoe nen werd het resteerend bedrag besteed, zijnde de kosten verminderd met die restituties. Der halve was het gemiddelde weekloon ƒ32.70 0.67 3.85 37.22. De hooge loonen zijn hoofdoorzaak van onze dure gemeente-reiniging. De Centrale Boekhouding eischte bijna 7000 van de G.-R. Hierin was inbegrepen een post van 3000 voor rente voor ten behoeve van bet bedrijf opgenomen gelden. Dit komt daarop neer, dat (a 5 rente gevraagd wordt van de G.-R. voor bet geheele in den loop van het jaar ontstaande tekort vanaf het tijdstip van ontstaan tot ultimo December. Deze post staat op de begrooting uitgaven G.-R. alleen, omdat de G.-R. geheel als bedrijf beschouwd wordt. Voor salarissen had C. B. slechts ƒ3200 van de G.-R. te vorderen. Ik vond evenwel, dat ook buitengewone uit gaven werden voorgesteld'. lo. Was dit een uitgave van 59.000 teneinde het vuil door middel van onderlossers in zee te storten, waarbij men zich voorstelde met een 24 P.K. motorboot deze onderlossers met het zware in het Marsdiep loopende tij in bedwang te hebben, en dat het vuil zou zinken. De proefnemingen gaven het bewijs, dat het vuil dreef, zoodat het plan niet doorging. Het mooiste was evenwel, dat nadat dit reor ganisatievoorstel in de Raadsvergadering van 24 April 1923 was aangenomen, 13 Juni een voorstel van eenige raadsleden werd behandeld om het besluit van 24 April niet, dan nadat ge probeerd was of het plan uitvoerbaar was, uit te voeren, welke proefnemingen, in het najaar van 1923 gehouden, mislukten, 2o. Was dit de aankoop van een motorsproei- wagen-beerketel. Ik vond' in het Raadsverslag (H. C. 15 Nov. 1923), dat de wethouder, die het voorstel, verdedigde, „erkende niet in staat te zijn, de groote massa cijfers, door een raadslid ter tafel gebracht, zoo op het eerste gezicht te weerleggen", zoodat deze, die toch degeen moest zijn, die In elk opzicht, dus ook wat cijfers be trof, uitstekend van deze zaak op de hoogte moest zijn, een voorstel ter tafel bracht, waar van hij het eerste, het beste zakelijke argument, dat ertegen geuit werd, niet kon weerleggen, doch..nader. onderzoek moest, voorstellen. Ik vond verder, dat deze auto de gemeente niet kon binnenrijden, dan nadat 2 houten brug gen in de fortgrachten door dammen vervan gen waren, wat thans van Rijkswege gebeurt. Deze auto is tenslotte wel gekocht, zij kostte het bagatel van ƒ11.200 en had volgens offi- cieele opgave 550 onderhoudskosten per: jaar, waarbij 1 chauffeur en 3 helpers komen 1936 7744 per jaar. Zij zal dus een stij ging van de kosten der G.-R. geven van rond J 900Ö 's jaars. H. Een mislukte Inbraak. Donderdagavond omstreeks halfelf merkte een dochter van een bewoner van pand No. 19 aan de Kruiskade te Rotterdam op, dat de bond onrustig telkens naar de gangdeur üep en aan sloeg. kij opende die deur, waarop de nond naar beneden liep. Zij volgde hem en beneden in net trapportaal gekomen, zag zij boven het zich daar bevindende koienluik een mannenhoofd te voorschijn komen. Die man zeide, naar een sieutei te zoeken, die door het luik in den kolen kelder was gevallen. Inmiddels kwam een zuster van het meisje thuis en werd hun vader, die reeds naar bed was gegaan, gewaarschuwd» Beneden in het trapportaal staanue, zagen zij toen een tweeden man uit den koienkeioer te voorschijn komen en hoorden zij, dat de eene man tot de andere zeide: Joost, heb je je overjas niet vergeten? De vader greep een van de mannen, beet, doch neze ruste zich los en beiden gingen aan den haal. Daarop is de vader naar het hoofdbureau van politie op liet Haagscheveer gegaan en heeft hij bij de recherche meaedeehng van zijn bevinding gedaan. Daar begreep men, dat ver- nioeueiij'k zekere Joost G., een bekende inbre ker, die een reeks vonnissen achter den rug heeft, in deze zaak betrokken zou zijn, en uit een aantal foto's, welke men den vader vertoon- ae, wees deze terstond het portret van Joost G. aan ais dat- van een der beiae mannen. Joost G. is daarop uit zijn bed gelicht. Hij ontkent alles. In den kolenkelder zijn bij nader onderzoek twee valiezen met inbrekerswerktuigen ge vonden.' De voorgenomen inbraak blijkt zorgvuldig te zijn voorbereid. Een paar weken geleden Huurden een man em een vrouw een kamer in hetzelfde bovenhuis en kwamen daardoor in het bezit van -den sieutei van de huisdeur. Zij zijd' daarna met medeneming van den sieutei verdwenen. Het is blijkbaar de bedoeling ge weest om, naoat men- zich toegang tot den ko lenkelder verschaft had, te trachten te komen onaer den in het benedenhuis gevestigaen goud- en ziiversmidswinke! van de firma Ame- nng Merkes. Datum van verzending 4 Maart 11 en 14 Maart 16 Maart 19 Maart 24 Maart 26 Maart 30 Maart 2 April 7 April1 13 April Brievenmail aan Hr. Ms. Onderzeeboot K IX. Laatste buslichting Laatste lichting stadsbussen Hoofdkantoor haven van bestemming Sevilla Tunis Alexandrië Port Said Aden Colombo 6.30 a. 6.30 a. 6.in' 6.30 a. 9.30 m. 6.30 a. 6.m. 6.30 a. 9.30 m. 6.m. 6.30 a. derde lichting, derde lichting. 15 Maart 4e lichting, derde lichting, eerste lichting, derde lichting. 29 Maart 4e lichting, derde lichting, eerste lichting 12 April 4e lichting, derde lichting. 16 April In de zendingen worden alléén opgenomen volledig gefrankeerde en van de daarvoor vastgestelde aanwijzing voorziene brieven en andere stukken (geen postpaketten). Zedenmisdrijven. Als verdacht van een zeaennnsdrijf met min derjarigen- van bet vrouwelijk gesiacht is te Amerongen gearresteerd de 36-jarige J. v. H., uit de Betuwe. De aangehoudene heelt een vol ledige bekentenis afgeiegd. Als verdacht van ontoelaatbare handelingen is de onderwijzer W. K., te Uithuizermeeuen, aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. ■- ..u-l. i Een zoekgeraakt jongetje. De ouders van den elfjarigen G. K. uit de Molenaarstraat te 's-Gravenhage deden by de politie aangifte dat dit jongetje niet thuis was gekomen. Om twee uur was hij naar schooi gegaan; om vier uur daarvan wegge gaan en verder was niets van hem bekend. Nadat door de ouders en agenten van politie overal gezocht was, werd de hondenbrigade gewaarschuwd, en trokken twee rechercheurs met de speurnonden "Willy en Max er op uit. De rechercheurs lieten overal de terreinen in den omtrek van het huis en de school af zoeken, nadat zij lucht gegeven hadden aan een schoen en een pet van het jongetje, doch aanvankelijk zonder gunstig resultaat. Dit was echter niet te verwonderen, omdat, ten gevolge van dein zwaren regelval en de sneeuw de honden niet spoorloopen konden. Toen de rechercheurs na anderhalf uur speuren nog niets gevonden hadden, ook niet opeen groot bouwwerk daar in de buurt-, waar zij het knaapje wel dachten te vinden, trok ken zij naar het terrein om de houten hulp- school aan de Spiistraat. Daar gaven zij de honden het commando, bij alle vreemde ver schijnselen Te blijven staan en daar te blaf fen, het z.g. revieren. In korten tijd hoorden de rechercheurs verwoed geblaf en daarop afgaande, vonden zij de bonden aan weers zijden van het verschrikte jongetje, dat daar in de sneeuw had liggen slapen. Zonder de honden was het ventje zeker niet gevonden en was de kans zeer groot geweest, dat hij daar doodgevroren was. Gevraagd, waarom hij zich daar te slapen gelegd had, vertelde het knaapje dat hij niet naar huis had dur ven gaan, omdat hij zijn broek bevuild had. Nederlandsch stoomschip gestrand. Uit Messina wordt gemeld, dat het Neder- landsche vrachtschip „Garoet" uit Oost- Afrika komende en op weg naar Marseille in de Straat van Messina bij Ganzirri op het strand geloopen is. Ongeveer de helft van den romp zit aan den grond. Men is druk bezig pogingen te doen het schip vlot te brengen. Het stoomschip „Garoet" is een der vracht schepen van den Rotterdamschen Lloyd. "Vechtpartij. Doordat een dronken man weigerde aan de bevelen van de politie te voldoen, is Za terdagavond laat te Scheveningen een he vige vechtpartij ontstaan. Een der vechten den kreeg van de politie een sabelhouw over het hoofd en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand was vrij ernstig, Starre ambtenarij. Naar de „Zutph. Ct." mededeelt, ziet de firma W. de Gussinkle te Aalten, wier knoo- penfabriek aan ongeveer 100 personen werk verschaft, zich genoodzaakt tegen half Maart haar fabriek stop te zetten. Aan de leidende Duitsche werkkrachten in deze specifiek Duitsche industrie wordt geen ver lenging van verblijf in Nederland toege staan, omdat de firma geen verklaring kan krijgen van de districtsarbeidsbeurs, dat zij niet te vervangen z.ijn door bianenland- sche werkkrachten. Wel heeft haar de arbeidsbeurs werk krachten aangeboden, doch de firma ver klaarde, ter wille van don goeden gang van zaken in het bedrijf, niot in staat te zijn onervaren personeel een leidende positie te geven in deze branche Dit is nu al het tweed e geval van dezen aard dat in korten tijd te onzer kennis komt, schrijft het blad. Eerst heeft de N. V, H. van Eyck en Zoon te Bredevoort aan al haa r werklieden ont slag aangezegd, omdat d e districtsarbeids beurs weigerde de verkl aring af te geven, dat geen Hollander beschi kbaar was ter ver- Thans moet de knoopenfabrikant te Gus- sinklo een honderd man ontslaan om gelijke reden Administratief zal dit wel volkomen m orde wezen, schrijft het blad. He arbeids beurs zal wel door haar voorschriften ge dekt zijn bij het nemen van deze beslissing. Maar het riekt t-ooh wel sterk naar starre ambtenarij, wanneer aan een fabrikant het uitoefenen van zijn bedrijf onmogelijk worat maakt, omdat hij Duitschers in dienst wil houden als leidende krachten in zijn be drijf. Hij moet zich, wil hij zijn personeel aan den gang houden, maar Hollanders la ten opdringen, zelfs als hij die voor bet werk niet bekwaam of geschikt acht. De vrije keus wordt hem volkomen belet. Opgelegde scheepsruimte. Volgens parlementaire stukken, die pas zijn rondgedeeld, bedraagt de heele koopvaardij- scheepsruimte, die over de heele wereld is op gelegd, op grond van een onofficieele schatting, ongeveer 7 millioen ton. Een drama. De bladen vermelden het volgende drama, dat zich te Parijs heeft afgespeeld, waarvan ja- loerschheid de beweegreden- is geweest. Een Ital-iaansGhe weduwe* moeder van twee dochters, van wie -de oudste achttien, de-jongste vijftien jaar telde, had gebroken, met den man, die veertien jaar lang haar minnaar was geweest. Deze, een Italiaan, wilde zich bij de scheiding niet neerleggen» wat in bet huis, waar de vrouw met liaar kinderen bescheiden woonde, tot al lerlei tooneelen aanleiding gaf. Donderdagoch tend. 0111 half negen is de afgewezen minnaar, een man van viiji'-en-veertig jaar, weer bij de Italiaansche binnengedrongen en heeft haar met haar oudste dochter doodgeschoten. Enkele uren later is het lijk van den man in het Bosch van Boulogne gevonden; hij had zich een ko gel in het hart gejaagd. ANNA-PAULOWNA. Doodelijk gewond. Men meldt ons uit van Ewycksluis: Zater dagavond heeftalhier een vechtpartij plaats -gehad, waarbij zekere van Brederode met een mes in den buik is gestoken en doode lijk verwond. De gewonde werd naar het Ziekenhuis te Helder overgebracht, terwijl het parket uit Alkmaar onmiddellijk werd gewaarschuwd en maatregelen nam. De da der is gearresteerd. De gewonde schijnt er slecht aan toe te zijn. Meerdere bijzonder heden ontbreken tot heden. SPORT. Sportpark pi anneii. Wij herinneren nog even aan de door „Hel- der's Belang in de zaal van v. Weelde aan het Koningsplein op Morgenavond uitgeschreven ver gadering, waar de sportparkplannen zullen wor den besproken. Middels een advertentie in ons blad is hierop reeds de aandacht van belangheb benden. gevestigd. Opgemerkt dient te worden, dat deze advertentie als uitnoodiging geld, aan gezien dit niet bij afzonderlijk rondschrijven zal geschieden. Wij vertrouwen, dat alle belangheb benden aanwezig zullen zijn. De Olympische spelen te Parijs. De zeilwedstrijden. Aanvankelijk zouden de zeilwedstrijden voor de 8e Olympiade op de Seine bij Meulan (12 mijl van Parijs) worden gehouden. Van verschillende zijden werd hiertegen geprotesteerd, omdat men de baan ongeschikt achtte. Thans is -besloten het zeilen -bij Havre te doen houden. Do Olympiade-actie. Hedenavond vergadert het plaatselijk co mité met de subcommissies in het Chr. Militair Tehuis aan den Kanaalweg, ter vaststelling van het definitief programma. Op deze belangrijke bijeenkomst dienen alle belangstellenden tegen woordig te zijn! Voetbal. Mislukte oogst. De afgeloopen Zondag heeft niets opgeleverd daar alle terreinen door vorst en sneeuwval on bespeelbaar waren. Ook voor den N.-H. V. B. ging niets door. In onze gemeente was Zaterdag j.1. reeds alles afgelascht. 't Gevolg is een laat seizoen, waarover wij in ons Zaterdagblad reeds een beschouwing gaven. Do middelen tegen dit euvel zijn -geen van alle afdoende. Wij wezen reeds op de vermindering van het aantal elftallen per competitie. Daarnaast ware het o.i. gewenscht het voetbalseizoen- aan te vangen met den eersten Zondag in September. Voorts opperde één der sportbladen dezer dagen h-et denkbeeld om den achterstand van dit seizoen in te halen door zoo mogelijk ook Zaterdagsmid dags te spelen, hetge-en, vooral als de Zomertijd er is, heel goed zou kunnen. Bij de weinige leiding, welke van d-cn N. V. B. uitgaat, is het echter niet te verwachten, dat men zoo iets zal beproeven. Jammer genoeg! Publieke Belangstelling voor Voetbal. Onder dezen titel vonden we onlangs in Do Sport" een interessante beschouwing, welke wii om de gevolgtre-kkingon, die er in 't algemeen uit te maken -zijn, willen overnemen. Het blad schrijft dan „Wij hooren en lezen den laatsten tijd geregeld klachten over verminderde belangstelling van het publiek voor eerste-kla&se-vootbalwedstrijden en hebben reeds meermalen zelf geconstateerd dat het aantal toeschouwers inderdaad dalende is. Wat is daarvan do oorzaak Interesseert het publiek zich niet meer voor voetbal? Dat ge kloven we niet, doch er zijn enkele redenen, welke d'o aantrekkingskracht van het bruine monster verminderden, of beter gezegd er is één hoofdoorzaak en die is de verwatering van de Eerste Klasse. Sommigen beweren, dat voor zoo veel het Westen betreft ook de wederinvoering van degradatiewedstrijden aan die verminderde belangstelling debet is. Nu de menschen die met genoegen gemist worden. Immers deze lisden begeven zich niet naar oen vootb-r! ter-rein om een voetbalwedstrijd te zien, zij gaan er heen r.n de-,' hoop iets sensationeels moe te maken. Iets anders is die daling van-het- -pelpoü,. waar op we 'hierboven doelden, en daarbij zouden we de vraag kunnen- stellen: ,,Is voor de ware vrien den van ons mooie spel tegenwoordig een oerste- k las- v o etb&l w ediitr ij d nog wei hét aankijken waard? Hot spijt ons (te moeten verklaren,1 dat ook naar onze nieoaing deze vraag: vaak ontken nend zal moeten - worden beantwoord, i Dit achten wij te betreuren, niet alloen uit pro pagandistisch oogpunt doch ookin verband met: onze internationale positie» Zoolang wij er nog.,, prijs op blijven stellen, dat we den goeden naam», dien we op internationaal gebied veroverd, had- deni, niet goh cel zullen verliezen,- zal het noodig wezen dat het spelpeil wordt opgevoerd. Nu de nieuwe competitie-indeeling een maand of vier oud is, hebben we reeds voldoende (gele genheid gehad om te kunnen constateeren zoo als trouwens niet anders was te verwachten dat. deze mot liet oog- op het spelpeil- een ver slechtering beteekent. Om .tot verbetering daar van te -geraken bestaat-naar het ons voorkomt, behalve seirieuse oefening welke tegonwoor- dig veel te wenschen over laat slechts een middel, n.1. inkrimping van het aantal eerste klassers of vorming van een hoofdklasse in twee of ten hoogste drie competities over het gehèele land. De N. R. Ct. sprak onlange van de -krankzin nige overdaad aan -eerste klassers, 51 liefst in ons kleine lamdje" en het moge iets sterk uit- edrukt zijn, doch au-fond bevat deze uitdrukking waarheid. Bij die -gelegenheid merkte genoemd blad dat ongeveer een zelfde middel ter -verbete ring aangaf nog het volgende op: „Wie aandringt, gelijk wij) op concentratie van goede krachten, niet als doel, verbetering van ons spelpeil, opvoering van de spelkwali-, teit, versterking van onze positie op de we reldmarktja, die loopt de kans te worden aangezien voor iemand, die niets voelt voor clubliefde en clubtrouw omdat hij niet mee-» doet aan het weeë gelamenteer over deze dingen. We respecteeren clubliefde en we achten clubtrouw noodzakelijk, maar dat neemt niet weg, dat we van oordeel blijven, dat de Neder- land6che Voetbalbond door een andere compe titie-indeeling moest aansturen op een concen tratie van de weinigen in den lande, -die nog benul van voetbal hebben, om hen te vereeni gen in één, twee of althans zoo-weinig -moge-- lijk competities, die dam in qualitait zoude» stijgen en een beknoptere staalkaart zouden vormen voor de ijverige lieden, die thans als hulpbehoevende lieden rondtasten in 't duister om een dragelijk Nederlandsch elftal bij me» kaar te grabbelen." Dat ook de keuzo van. het Nederlandsche elft&l hierdoor belangrijk zou worden vergemakkelijkt en daardoor tevens de kans dat inderdaad de sterksteploeg .ons land zal vertegenwoordigen, aanzienlijk vergroot, achten wij eveneens een niet te onderschatten voordeel." Met veeil wat in het vorenstaande is gezegd kunnen wij accoord- gaan. Wanneer wij-het vraag stuk van plaatselijk standpunt bezien,- dan be merken we, dat het hier nog zoo- erg niet is. Toch is het ons al meer dan eens opgevallen, dat. bij competitie-wedstrijden zelfs N.VJJ.-ant- moetiiugen de ware animo zoek is. Ook hier schijnt door te werken het verschijnsel, dat het alleen dan druk loopt, als er wat pittigs, wat -sen satie te beieven is. In zooverre verschilt heit plaatselijke hier met de -toestanden elders, dat wij nog steeds strijden voor hooger -op. Toch meenen we dat het goed is, het euvel klaar naar voren te brengen, opdater wellicht nog wat aan te doen zal zijn. De goede sport blijve hoofdzaak! KORFBAL. Korfbalbond „Hollands Noorderkwartier." De vergadering, tot oprichting van.'een Korf balbond „Hollands Noorderkwartier", uitge schreven door de hoeren P. Brinkman, J. Harpo Jr. en H. Kwast, gehouden op Zondag j.1. in de Han delsschool, Kerkgracht, had nog niet het ge- wenschto resultaat, daar slechts drie afgevaardig den aanwezig waren, n.1. van Pro Patria, Sparta en H.K.C. Dat er 'geen afgevaardigden van bui ten waren, zal wel hoofdzakelijk hierin gezeten hebben, dat deze vereenigingen Vrijdag 29 Febr. pas aangeschreven zijn, zoodat de voorbereiding veelte kort was. Definitief is er ook niets vastgesteld. Er werd door de commissie naar voren gebracht, dat zij hiertoe (gekomen waren uit financieel oogpunt, daar het voor de korfbal- vereeniging-en uit Holl. Noorden niet mogelijk was om aan de competities van den N-H K B deel te nemen. Het doel is dezen' bond m twee kringen te verdeelen, en wel Helder en behagen, omdat het anders voor Schagen en omstreken weer bezwaarlijk zal zijn om naar hier te komen. Er zijn 12 vereenigingen aange schreven. Het ligt in het vooroemon, als deze poging mocht slagen, lid van den N. K. B. te worden, daar het dan een erkende bond is. Er werd nog door de afgevaardigden naar voren gebracht, dat de N.-H. K. B. weinig aan de vereenigingen beneden Alkmaar, laat gelegen liggen, vandaar dat het wenschelijk ia) dat tot oprichting van een dergelijkon bond wordt besloten. Aan het slot werdhet besluit genomen over drie weken weer te vergaderen, om dan, zoo mogelijk tot oprichting te komen. Het plan is na deze vergadering een vergadering in Schagen te houdern De secretaris, de heer J. Harpe Jr., Goversstraat 41, zal alle vereenigingen nog eens- aanschrijven: Iütns- schen gaat de commissie voort i mot? haar werken in dezo richting. De voorzitter sloot- hierancde de vergadering met dank aani.de aanwezigen. Wij willen hier nog aan toevoegen, dat wij veel voor oprichting van een dergelijkon bond voelen. Wellicht wordt do korfbalsport dan moer populair in deze gemeente. Het- bezwaar- uit financieel oogpunt zal door deze regeling zijn opgelost. Het is van de commissie:zeer goed-,ge zien om twee kringen te stichtern, Wij wekken d-e vereenigingen, die de -korfbalsport beoefenen op om dezo-poging van de commissie, te doen slagen. vanging vari den Duitse hen werkmeester.! daarvoor wegblijven, zullen naar onze moèning Athletlek. Athletiekkringen, 9p initiatief van het Loidsch Dagblad, den Beidschen Voetbalbond en- den Leidsehen- Turn kring, is dezer -dagen en Leid scha Athletiekkring kring, waarvoor reeds 13 vereenigingeno.m. alle grootere voetbalclubs zich opgaven' De Kring zal zich aansluiten bij den Z.-H.'A. B.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 6