GEMENGD NIEUWS Na de hervatting kreeg de heer J. Laraers, algemeen secretaris van den Bond van Nederl Onderwijzers, het woord. Na de rede van zijn voorganger, wilde deze spreker trachten uiteen te zetten, wat de ver schillende regeeringen in den loop der tijden eigenlijk met het onderwijs hebben voor gehad Dit heeft een diepere beteekenis en spr. is ge noodzaakt een weinig „den schoolmeester te spelen" door iets mede te deelen over de ge schiedenis van het Lager Onderwijs. Hij zal zich daarbij tot enkele grepen beperken, hetgeen vol doende is om te doen begrijpen waar het bi, Volksonderwijs eigenlijk om gaat. Op de school heeft men wellicht reeds iets over de geschiedenis van het L. O. gehoord. B.v.: „800— Karei de Groote stichtte scholen en ging op 30-jarigen leeftijd nog lezen en schrijven leeren". Vóór 800 heeft men nooit van scholen gehoord. Hoe komt het dan, dat die plotseling verrezen? Dat komt, omdat er toen een nieuw tijdperk begon en zich een geestelijke revolutie voltrok, waarbij merkwaardig genoeg het onder wijs steeds belangstelling ondervond. Karei de Groote trachtte uit de geestelijke revolutie van zijn tijd voordeel te trekken. Hij begreep, dat hij middels scholen gemakkelijk het christendom kon doorvoeren en dit was voor hem een wel kom middel tot machtsvergrooting. Waar de school niet hielp, deed het zwaard dienst. Na 800 en den tijd van Karei de Groote hoort men echter niets meer van scholen en wel omdat men ze toen niet meer noodig had: de macht was gevestigd! De scholen waren niet voor de kinde ren, doch voor den heerscher. Later in de ge schiedenis vinden we nog zoo'n revolutie, n.1. de Hervorming. Toen had men weer scholen noodig! Weer met een bijzonder doel, de macht 'moest uit handen van de ridderschap in handen van de rijke kooplieden en de regenten komen. Toen dat gebeurd was, had men ze niet meer noodig. Nu bleven ze wel bestaan en met tweeër lei doel: le. moesten ze de jeugd onderdanigheid aan kerk en leer bijbrengen en 2e. gehoorzaam heid aan de van God geplaatste heerschers in prenten. Voor dit doel was het niet erg, als de meester zelf nauwelijks lezen en schrijven kon. Hij behoefde slechts onderdanigheid aan geeste lijkheid en dorpsheer te leeren. Een afgedankte koetsier, die tevens de functie van klokkeluider en doodgraver vervulde, onderwees de jeugd. De meergegoeden zorgden wel voor behoorlijke scholen voor de kinderen. Het volkskind was niet in tel en behoefde slechts gehoorzaam die naar te worden. Voor dezen was goed onderwijs niet noodig; fabrieken waren er niet en voor het ambacht was lezen en schrijven immers niet noodig. Waarom het kind „in gevaar te bren gen" door het te laten „weten"? Tenslotte kwam een derde zeer gewichtige revolutie, de Fransche. Deze bracht de groote leer: „Alle menschep, zijn gelijk". Overal vond dit beginsel aanhangers, een algeheele ommekeer ook in ons land had plaats in Staatswezen en Staatsbestuur. Toen de toestanden weer normaal waren, was één der eerste wetten de wet van Rutger Jan Schimmelpenninck, de raadpension- naris; dit was tevens de eerste L. O.-wet, welke uitging van het standpunt: het onderwijs niet voor de macht, maar voor alle kinderen gelijk. Hier lag dus de kiem voor de Volksschool. In latere jaren is het steeds meer in de richting van opheffing van het kind gegaan; elke regeering verbeterde. Maar langzaam aan kwam ook de tegenstand: het rechtsche deel der bevolking zag met angst en vreeze de openbare school groeien Het volksonderwijs greep meer en meer om zich heen en de tegenstand werd grooter, men begon van die zijde een gevaar te-zien in wetenschap en weten, doch dorst het nog niet te zeggen. Be grijpende, dat de ontwikkeling niet tegen te houden was, paste men een ander systeem toe, n.1. met liefde koesteren en langzaam dooddruk ken. In dit verband herinnerde spr. aan het ont staan en de opkomst der vakvereenigingen. 20 tot 25 jr. geleden werd van den kansel tegen het vakvereenigingswezen gewaarschuwd en verbo den. Het heeft niet gebaat. En wat ziet men nu? De kerk is vol van vakvereenigingen, geestelijke adviseurs e. d. Het gewone proces, door liefde vermoorden. Met het onderwijs is het ook zoo gegaan. Mi nister Kuyper zag destijds het gevaar en van zijn standpunt juist en in „Ons Program", een brochure, welke nog bij de anti-revolution- nairen in zwang is, leest men op blz. 210 o. m., dat de volksschool eigenlijk beneden de academie staat, dat de eenvoudige ontwikkeling even goed in het gezin en in den ambachtswinkel kan plaats hebben en dat van gestudeerde menschen steeds de meeste invloed uitgaat. De conclusie is: toen het onderwijs slecht was, was er welvaart. Doch spr. vraagt wat van het meeste belang is, de bovenste 10 of de onderste 100.000 (Geroep: Juist!). Spr. haalde uitlatingen aan van rechtsche Kamerleden uit het laatst der vorige eeuw, o. m. mgr. Everts (r.-k.), die instituten als volksuni versiteiten geheel nutteloos en zelfs gevaarlijk achtte; Dr. Vermeulen (r.-k.), die bij de behan deling van de Leerplichtwet zeide, dat het vol doende was, als een vrouw een beetje lezen, schrijven en rekenen kon; Pastoor A. Hoogen- boom, die onderwijs voor alle kinderen niet noo dig achtte, omdat ongeletterden toch ook wat kunnen bereiken. Nadien is men gaan liefhebben. Zelfs het pen- ninkske der weduwe werd geofferd om maar bij zondere scholen te kunnen bouwen. Toen die er eenmaal waren, kwam de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Dat was een eisch van rechtvaardigheid, doch links eischte terecht waarborgen en rechts naf tenslotte toe. Zoo ontstond de L. O.-wet-De Visser, één van de mooiste wetten, die spr. kent. Nu moesten de scholen, wat inrichting en organisatie betrof, aan bepaalde voorwaarden voldoen. Doch nu is 't met de liefde gedaan! Men drukt nu dood, nu men z'n zin heeft en die openbare school is gebonden aan die bijzondere. Nu neemt men de waarborgen terug! Men stelt zich op het standpunt: het volksonderwijs kan niet- slecht genoeg wezen, er moet zoo weinig mogelijk voor uitgegeven worden. De bezuiniging komt er bij, doch ook zonder deze zou het toch gebeurd zijn! Colijn past toe: Maak ze niet te slim, ze moeten niet te veel we ten, ze zijn al lastig genoeg! Hp schreef een achttal artikelen in ..De Standaard", waarin hij betoogde, dat de overheid met behoud der ge lijkstelling niet meer moest geven dan een mini mum. De scholen kunnen door de ouders wor den bekostigd. Het volksonderwijs ook het eonfessioneele moet beperkt worden, onscha delijk blijven. In dit licht moet men de onder- wijsbezuiniging zien. Tegen dit verdorven, cleri- cale standpunt roept spr. het volk, dat het wel met het L. O. meent, tezamen, om er tegen te strijden. Spr. wees, hoe de Minister van Onderwijs in Engeland waar thans een Labour- regeering is geheel tegenover den onzen staat. Tn de „Telegraaf" van eergistermorgen 'aSjSjr'' Engelsche minister gezegd hsd, dat men daar reeds veel te ver gegaan ïeer v> u w was met bezuinigen op het onderwijs; hij achtte dit onherstelbare schade en hij zou nu de machine weer op vooruit zetten. De klassen zullen kleiner gemaakt, het aantal bevoegde leerkrachten uitgebreid, geen hulponderwijzers aangesteld, voortgezet onderwijs bevorderd, middelbare scholen uitgebreid én studiebeurzen beschikbaar gesteld worden. De Minister verklaarde hiervoor de noo- dige gelden te hebben. (Applaus). Dit is een voorbeeld voor Nederland, hoewel in Engeland de oorlogsschuld per hoofd der bevolking veel grooter is. Men moet niet bezuinigen op de verkeerde manier. Daarom moet de regeering, die raakt aan de be langen van onze kinderen, weg(Luid Applaus). Van de gelegenheid tot debat werd door de heeren de Wijn en Stam gebruik gemaakt. Hunne opmerkingen gingen echter vrijwel langs de zaak heen. De voorzitter bracht dank aan de sprekers van dezen avond en wekte alle aanwezigen op tot een krachtig protest en uitdragen in eigen kring. Spreker stelde ten slotte de volgende motie voor: De vergadering, bijeengeroepen door de S.D.A.P., B. v. N. O., H. B. B. en de afd. Helder Volksond., gehoord de besprekingen over de aanhangige regeeringsvoorstellen, spreekt zich uit tegen: het verhoogen van den leeftijd van toe lating tot de lagere school van 6 op 7 jaar, zonder dat de regeeringsvoorstellen voorzien in de daardoor ontstane behoefte aan voor bereidend onderwijs; de schrapping van het 7e leerjaar; de terugkeer tot een zesjarigen leerplicht het zes jaar lang de scholen te doen be staan uit vijf leerjaren; de verwijdering uit de school van duizen den leerkrachten; het in de school brengen van niet voor zijn taak berekend personeel; het niet meer meetellen van alle school gaande kinderen bij het bepalen van het aantal onderwijzers; tengevolge waarvan het onderwijs wordt gedesorganiseerd, het onderwijspeil wordt verlaagd op een wijze, als in Nederland nog niet gekend, en geheel in tegenstelling met wat in de Staten en Landen om ons heen gebeurt in het belang van onze kin deren en hun toekomst, dit protest uitspre kende in het belang van de volksontwikke ling en de volkswelvaart". Besluit deze motie ter kennis te brengen van den Ministerraad en de Kamers der Staten-Generaal en te publiceeren in de pers. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. (Applaus). Ten slotte wekte spr. op om deel te nemen aan de groote protest-meeting op Zondag a.s. Hij raadde aan op elke school ouder-com- missies te vormen om mede invloed te kunnen uitoefenen en vestigde nog de aandacht op de vereeniging „Volksonderwijs". Te elf uur werd de vergadering gesloten. Aan den uitgang van de zaal werd gecol lecteerd voor de uitgesloten Twentsche textielarbeiders. Openbare Verkoopihg. Woensdagmorgen werden op de Marinewerf alhier openbaar verkocht: De afgevoerde schoener Dolfijn. Ingeschreven werd door: N. V. Holland, Zwijndrecht voor 5656.J. Rijsdijk, Hen drik Ido Ambacht, voor 9151.J. C. Kleijen, Rotterdam voor 6666,G. B. Pos Zn., Bolnes, voor 8150.T. C. Pos, Sche veningen, Slooperij de Koophandel, voor 7200.C. H. O. Sunderman, Dordrecht, voor 7150.L. Jansen, Nw.-Lekkerland, voor 10525.—; Pais Metaalhandel, Amster dam, voor 7523,80; D. de Jong, Helder, voor 9525,26; W. Pais, Rotterdam, voor 5251, Fr. Rijsdijk, Hendrik-I.-Amb. voor 6760. N.V. Techn. Scheepsbureau Pilo Co., Am sterdam, voor 4157,—; J. v. Ek, Middelburg, voor 4620. Gegund aan L. Jansen, Nw.-Lekkerland, voor 10525.—. Het afgevoerde logemenitschip Schouten. Ingeschreven werd door: Benjamins, Wou- drichem, voor 2200.—; N.V. Holland, Zwijn drecht voor 1212.—; Sijbolt de Boer. Haar lem, voor 2777.J. Rijsdijk, Hendrik-Ido- Ambacht, voor 1721.—; G. B. Pos Zn», Bolnes, voor 1400.T. C. Pos, Scheve ningen, voor 1200.—; C. H. C. Sunderman, Dordrecht, voor 1300.—; L. J. Jansen, Nw- Lekker-land, voor 2025; D. de Jong, Hel der, voor 1255.25; W. Kolk, Amsterdam, voor J 990.90; Fr. Rijsdijk, Hendr.-Ido-Amb., voor 1050,N.V. Techn. Scheepsbureau, Pilo Co, Amsterdam, voor 1611, Gegund aan S. de Boer, Haarlem, voor 2777,-. De afgevoerde kanonneerboot III. Ingeschreven werd door: N. V. Holland, Zwijndrecht, voor 808,—; G. B. Pos Zn., Bolnes, voor 1980,J. Rijsdijk, Hendrik- Ido-Ambacht, voor 1781,—; T. C. Pos, Sche- veningen, voor 2000,—; C. H. C. Sunder man, Dordrecht, voor 2060,—; L. Jansen, Nw.-Lekkerland, voor 1500,—; Pais Me taalhandel, Rotterdam, voor 2282,23,—; D. de Jong, Helder, voor 2376,25; Fr. Rijsdijk, Hendr.-Ido-Amb., voor 841,—. Gegund aan D. de Jong, Helder, voor 2376,25. De afgevoerde kanonneerboot Fret. Ingeschreven werd door: N. V. Holland, Zwijndrecht, voor 1616,—; J. Rijsdijk, Hen- dnk-Ido-Amb., voor 2081,—; G. B. Pos Zn., Bolnes, voor 2435,—; T. C. Pos, Sche- veningen, voor 2510,—; C. H. C. Sunder man, Dordrecht, voor 2250,—; L. Jansen, Nw.-Lekkerland, voor 1600,—; Pais Me taalhandel, Amsterdam-, yoor 2382,10; D. de Jong, Helder, voor 2025,25; Fr. Rijsdijk, Hendr.-Ido-Amb., voor 1651,—; N.V. Techn. Seheepsbur. Pilo Co., Amsterdam, voor 1657,—. Gegund aan T. C. Pos, Slooperij de Koop handel, Scheveningen, voor 2510,—. De afgevoerde torpedoboot G 10. Ingeschreven werd door: N.V; Holland, Zwijndrecht, voor 3232,—; E. Pais, Rotterdam, voor 2935,35; G. B. Pos Zn., Bolnes, voor 3640,—; T. C. Pos, Scheveningen, voor 4096,—; C. H C Sun derman Dordrecht, voor 4000,-; L. Jansen, Nw.-Lekkerland, voor 2900,—; J. do Jong, Helder, voor 4519,93; Pais Metaalfci., Am sterdam voor 3713,80; D. de Jong. Helder, fVaJ 45T6i5-;. W" Pais' Rotterdam, voor J 2b75,—; J. Rysdijk, Hendr.-Ido-Amb.voor 3851,Fr. Rijsdijk, Hendr.-Ido.Amb., voor 2350,—; L. Gossler, Amsterdam, voor 3215.50. Gegund aan D. de Jong, Helder, voor 4566.25. De' afgevoerde Loodsschokker No. 1. Ingeschreven werd door: Pluylaar v. Heyningen Klinkert, voor 250,S. Rus- selman, voor 300,E. Pais, Rotterdam, voor 215,90; P. B. Keyzer, den Burg, voor 255,—; J. J. Nienaber v. IJbo, Schevenin gen, voor 375,—; J. Rijsdijk, Hendrik Ido Ambacht, voor 452,Pais Metaalh., Am sterdam, voor 425,10; D. de Jong, Helder, voor 451,25; W. Pais, Rotterdam, voor 217,—; de VriesLentz, Nieuwendam, voor 410,—; Gebr. Visser, Helder, voor 405,10; Fr. Rijsdijk, Hendr. Ido Ambacht, voor 500,—; Geert Bakker, Helder, voor 411,—. Gegund aan Fr. Rijsdijk, Hendr. Ido Am bacht voor 500, De afgevoerde Motorboot Giro. Ingeschreven werd door: Plylaar v. Heiningen Klinkert, voor 300,J. Rijs dijk, Hendr.-Ido-Amb., voor 201,—; T. C Pos, Scheveningen, voor 360,Pais Me taalh., Amsterdam, voor 425.10; W. Klok, Amsterdam, voor 442,42; W. Pais, Rotter dam, voor 287,De VriesLentz, Niem wendam, voor 425,Fr. Rijsdijk, Hendr.- Ido-Amb., voor 461, Gegund aan Fr. Rijsdijk, Hendrik-Ido- Ambacht, voor 461, Marcelle de Haas Elsa Nolthenius. Zooals reeds eerder werd medegedeeld geven Marcelle de Haas, violiste, leerares aan de Muziekschool van den heer A. J. Leewens en Elsa Nolthenius, pianiste, Woensdag 12 Maart een populair concert in „Casino". Hieronder laten wij eenige persbeoordeelingen over beide kunstenares sen volgen: Zutfen. (Concert Marcelle de Haas.) Zij beheerscht haar spel volmaakt, ook gaf zij rythmisch en in de cantilene opmer kelijk schoon spel, dat haar prestatie dade lijk ver boven het schoolsoh opgeleide deed stellen. Haarlem, 1921. Else Nolthenius is een schitterende pia niste. Zij bezit al de eigenschappen, waar mee een piano-kunstenaar den mensch ge lukkig maken kan. Haar optreden in onze concertzaal was een openbaring, (de Nobel.) Telegraaf, Januari 1923. Elsa Nolthenius vond in twee solo-voor drachten gelegenheid tot fijn genuanceerd spel, dat van welbewuste opvatting getuigde. Volk, October '22. E. N. is een zeer begaafde pianiste. Haar begeleiding is stijlvol. (Sanders.) Verdronken. Door den café-houder, Constant, te Bur gervlotbrug is Dinsdagmorgen om zes uur aan den kant van het Noordhollandsch Ka naal een lijk gevonden, vermoedelijk van de vrouw waarvan de opsporing in ons vorig nummer door de Commissaris van Politie, al hier, werd verzocht.; De ongelukkige i§ tot de Burger vlot brug geloopen, aangezien men haar schoe nen aan den kant van het kanaal aldaar heeft gevonden, terwijl menschen daar uit den om trek een vrouw 's nachts omstreeks 1 uur hebben zien loopen, In een der schoenen vond men een ring, gemerkt B. B. of D. B. Het lijk is naar de begraafplaats van de gemeente Zijpe vervoerd. Leger des Heils. Door geheel Nederland zullen in de komende weken de Heilssoldaten zich op maken, om steun te komen vragen voor den arbeid van de welbekende stichting van Generaal Booth. Dien arbeid nader onder Uw aandacht te brengen, is feitelijk overbodig. Duizenden hebben in den loop der jaren de genegende invloeden van dien arbeid érvaren. Het Leger bezit op het oogenblik in Nederland ongeveer 150 korpsen en maat schappelijke inrichtingen, en voor dien om vangrijken arbeid is geld, veel geld noodig. Dringend doen wij dan ook een beroep op Uw aller hartelijke medewerking, die het Leger in staat zal stellen, zijn arbeid voort te zetten, en zoo mogelijk nog uit te breiden. Het Leger wil gaarne overal helpen, doch is daarbij afhankelijk, ook van Uw finan- cieelen steun. Wil ons die s.v.p. in ruime mate schenken, en de duizenden misdeelden in de maat schappij zullen er U dankbaar voor zijn. Uit het Politierapport. Baldadigheid. Een bewoonster van de Ruijghweg deed aangifte, dat door een jongen uit de Vijzel straat een ruit van haar woning was stuk gegooid, hetgeen wordt .onderzocht. Verzoek tot opsporing vervallen. Naar aanleiding van het in het blad van Dinsdag (onder „Laatste Berichten") voor komende verzoek van den w.n.d Commissa ris van Politie alhier om opsporing of be kendmaking van de verblijfplaats van een vermiste vrouw, kan worden medegedeeld, dat dit verzoek als vervallen kan worden beschouwd. den rijkskanselier hedenavond de machtiging verleend om den Rijksdag te ontbinden. Indien de ontbinding werkelijk nog in den loop van deze week plaats vindt, zullen de verkiezingen misschien reeds op 6 April worden gehouden. Het proces-Hitier. De duur van het proces. Een Wolfbericht deelt mede, dat het pro ces no" wel drie weken kan duren. In de vol- gende dagen zal het getuigenverhoor er zijn ongeveer 230 getuigen opgeroepen voortgezet worden. Het vonnis zal ongeveer eind Maart worden gewezen. Een communistische Putschpoging te Miinchen op het spoor. De politie te München beweert een commu nistische Pu'tschpoging te München op het spoor te zijn en een nieuw organisatieplan der roode „Hundertschaften ontdekt te heb ben. In een voorwijk van München werd be- slaggelegd op een klein wapendepot, waar niet minder dan een halve centenaar ont- ploffingsstoffen gevonden werd. ENGELAND. De luchtverdediging. Generaal-majoor Ashmore is belast met de geheele leiding der verdediging, zoowel op den beganen grond als in de lucht, van Britannië tegen aanvallen uit de lucht- Volgens de „Daily Ohronicle" is bet. zijn plan om groote gebieden van de lucht tot op een hoogte van drie mijl en meer, zoo danig van „mijnen" en netten en hinder palen te voorzien, dat geen lucht „raiders' er in kunnen leven of zich bewegen. Kunst matige nevel van grooten omvang zullen eveneens een onderdeel van zijn plannen 14 dagen te Rotterdam 760 opgebracht. Bij de vertooningen van de revue te Am- stc i-dam en in Den Haag zullen deze boekjes eveneens te koop worden aangeboden. vormen. BELGIE. Arbitrage tusschen de Skandinaafsche landen. Stockholm, 5 Maart. De conferentie van de Skandinaafsche landen, dezer dagen te Stock holm gehouden tusschen afgevaardigden van Zweden, Denemarken, Finland en Noor wegen, om te beraadslagen over het sluiten van verdragen betreffende de wijze van on derzoek en bemiddeling in internationale ge schillen, heeft geleid tot overeenstemming in zake een voorstel, waarbij alle vier lan den zich verbinden om ieder geschil aan een arbitrage-commissie te onderwerpen. Dit be sluit zal thans aan de regeeringen van de vier landen worden meegedeeld. DUITSCHLAND. De ontbinding van den Dultschen Rijksdag. Berlijn, 5 Mrt. Rijkspresident Ebert heeft Theunis opnieuw kabinetsformateur. Brussel, 5 Maart. De koning verzocht Theunis opnieuw de mogelijkheid te onder zoeken van de vorming van een Kabinet. Theunis verzocht om een korten bedenktijd alvorens op dit verzoek te antwoorden. SPANJE. De Spanjaarden in Marokka Gibraltar, 5 Maart. De Spaansche generale staf heeft last gegeven alle beschikbare troe pen naar Melilla in te schepen, waar er een aanval op het garnizoen is gedaan. Volgens een officieele mededeel in g te Madrid gedaan is de toestand in de oorlogszone in Marokko ernstig. BULGARIJE. De Bulgaarsche autoriteiten hebben meer dan driehonderd Macedoniërs gearresteerd, volgens een verklaring in de Sobranje om redenen van staatsbelang. ZUID-SLAVIE. De Kroatische boerenleider Raditsj heeft besloten, met de oppositiepartijen in de Zuid-Slavische Skoepsjtina samen te werken om de regeering ten val te brengen. RUSLAND. Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat het handelsverdrag tusschen de Sowjet- republieken en Italië, dat door den raad van volkscommissarissen is goedgekeurd, nu aan de ratificatie van den Uitvoerenden Raad der Sowjetrepublieken zal worden voorgelegd. Het verdrag bevat geen enkele verplichting voor Rusland ten opzichte der erkenning van oude schulden of andere vorderingen en het berust uitsluitend op wederkeerigheid, zoo dat de beide mogendheden wederzijds voor deel der regeling zullen hebben. Het verdrag is aangegaan voor den tijd van drie jaar. VEREENIGDE STATEN. Aardbeving in Centraal-Amerika. Londen, 5 Maart. De aardbeving in Costa Rica heeft zich volgens berichten uit San Juan Del Norte ook tot Nicaragua uitge strekt, waar eveneens 3 heftige schokken zijn waargenomen. Duitschland en de Ver. Staten. Berlijn, 5 Maart. Uit New-York wordt ge meld, dat bij den Senaat een wetsontwerp is ingediend, waarin wordt voorgesteld om van de door den curator beheerd wordende in beslag genomen vermogens van de voor malige vijanden honderdvijftig millioen dol lar te bestemmen als crediet voor Duitsch land en Oostenrijk tot aankoop van goederen in de Ver. Staten. De ontploffing in Wallstreet. New-York, 4 Maart. De districtsprocu reur Banton deelt mede, dat een Engelsch- nian in de gevangenis heeft bekend mede plichtig te zijn geweest aan de ontploffing, die in 1920 in Wallstreet plaats had, waarbij 30 personen gedood en een groot aantal anderen gewond werden. Men is thans de mededaders op het spoor. (Een ander bericht spreekt van een man in een Engelsehe gevangenis," doch niet van „een Engelschman".) KORTE BERICHTEN. Volgens een officieel bericht uit Washing ton hebben de opstandelingen in Honduras de hoofdstad Tegucigalpa en de havenstad La Ceiba ingenomen. Te Kroonstad bij Johannesburg is een kaffer gestorven, die 124 jaar oud zou zijn geworden. In 1865 ,v„s ,,„„de Jas- ïrtg£ Bteld van dienst als ossedrljver in don oor- log tegen de Basoeto s, omdat hij de leef tijdsgrens van 60 jaar had overschreden. 9oo(»|de K3(!i'sche Anilinfabriek weigerden werken 8 neSen uur per dag te Autobus-ongeluk. Een autobus- die gistermorgen van de Lijnbaan in Den Haag naar 's-Gravenzande vertrok, is aan den Loosduinschen Weg, ter hoogte van de Gaslaan, tengevolge van een aanrijding in de Loosduinsche Vaart ge raakt. De autobus, waarin 11 passagiers za-' ten, kantelde. Juist passeerde een schipper met zijn schuit, en de opvarenden van dit vaartuig redden een aantal van de passa giers, door hen door deur en ramen van de bus op de schuit te trekken. Twee voor bijgangers begaven zich met levensgevaar in de bus en hielpen de overige passagiers op de schuit. Vijf der passagiers kregen min of meer ernstige verwondingen. Poging tot Inbraak. Gisternacht is bij de weduwe Peemen te Heylaar, onder Princenhage, een poging tot inbraak gedaan. Omstreeks middernacht drong een kerel het slaapvertrek van de vrouw binnen, De vrouw, opgeschrikt door het vallen van de klink van de deur, sprong onmiddellijk uit bed, en de kerel sloeg op de vlucht. De dief was den koestal binnen gedrongen. 's Morgens had de vrouw 672 in ontvangst genomen, welk bedrag zij ech ter onmiddellijk op de Boerenleenbank had gebracht. Zichzelf aangemeld. Bij de politie te Haarlem heeft zich aan gemeld de 32-jarige J. H., chef van een naamlooze vennootschap aldaar, die zeide in de laatste anderhalf jaar 3000 ten nadeele van die vennootschap ontvreemd te hebben. Ook zou hij zich aan valschheid in geschrifte hebben schuldig gemaakt. Dorus Rijkers-fonds. Ten bate van het Dorus Rijkers-fonds heb ben eenige dames-artisten van het revue-ee- zelschap Ier Hall, tijdens vertooningen "te Rotterdam van de revue Draadloos in het oostuum van visschersmeisjes in de zaal boekjes verkocht, getiteld: De eerste tocht van de Dorus Rijkers. Deze verkoop heeft in VAN EWIJCKSLUIS. De'vechtpartij te v. Ewljcksluls. Omtrent de vechtpartij van Zondagavond met zoo noodlottigen aflooop, waarvan reeds in het vorig nummer met een enkel woord melding werd gemaakt, blijkt, dat jaloezie feitelijk de grondoorzaak hiervan is ge weest. Wjj vernamen ten minste van zeer be trouwbare zijde het volgende: Te Van Ewijcksluis woont een zekere vrouw Bos, die voorheen getrouwd is ge weest met den arbeider Vermaten, die ech ter een dronkaard was, waarom zij zich ten slotte van hem had laten scheiden. Later kwam H. van Brederode bij haar als kostganger, met wien zij weldra, zonder dat het ooit tot een huwelijk kwam, in zeer intieme verhouding ging leven. Uit haar huwelijk met Vermaten nu, heeft vrouw Bos onder meer een 20-jarige doqh- ter, met wie K. van Erp, die ongeveer een jaar aan de Zuiderzeewerken arbeidt, doch zijn domicilie te Dordrecht heeft, verkee ring aangeknoopt, met goedvinden van de moeder van het meisje. Van Brederode echter, als vader optredende ofschoon hij, zoo we reeds zeiden, niet met de vrouw ge trouwd is, wilde tot dien omgang volstrekt geen toestemming geven, naar hij voorgaf omdat Van Erp Katholiek was, doch inder daad, naar wij vernamen, omdat hij zelf zinnen op het meisje had gezet. Vandaar een vijandelijke verhouding tus schen de beide mannen, die Zaterdagavonds en des Zondags, wanneer er dus niet ge werkt werd, in een der café's herhaaldelijk zich uitten in een heftigen woordentwist. Ook verleden Zondagavond was dat weer het geval, nadat Van Erp in het café van J. Keuris aan Van Brederode nog eens weer om diens toestemming tot verkeering met het meisje had gevraagd. De twist liep ten slotte zóó hoog, dat besloten werd om het buiten uit te vechten. Even buiten het café werd toen door Van Erp dadelijk de noodlottige messteek toegebracht, die Van Brederode in den onderbuik trof en tot in de ingewanden doordrong. Door de wond, ter grootte van een halven stuiver kwam, zooals later bij het geneeskundig onderzoek bleek, het darmnet naar buiten puilen. De getroffene werd, na voorloopige behande ling door dokter Olree, naar Helder ver voerd en maakte het Maandag, naar wij vernamen, vrij goed, Dinsdag echter scheen zijn toestand heel wat slechter te wezen. Van Erp werd, na verhoor van Burgemeester Lovink, in het arrestantenlokaal gesloten en is Dinsdagmiddag onder geleide van den gemeenteveldwachter Hartog en den rijks veldwachter Constanje gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Van Brederode, de getroffene, stond al gemeen bekend als een zeer onaangenaam, hoogst ongunstig type, terwijl Van Erp daarentegen de sympathie had van zijn medearbeiders. WIERINGERWAARD. De gemeente zal geëlectriflceerd worden. De laagste inschrijver voor den aanleg was het Ingenieursbureau Ouwehand te Bloemen- daal voor f 27.005.25. ANNA-PAULOWNA. Dinsdagmorgen in de vroegte heeft hier een doorbraak plaats gehad, ditmaal geluk kig echter van weinig beteekenis. Aan de Midden vliet, even voorbij het Kerkhof, was namelijk die daar aanwezige duiker bezwe ken, waardoor de dam door het toestroomen- de water uit den Middenvliet werd wegge- slagen. Met behulp van een noodschoeiing en het aanbrengen van een paar honderd zandzakken daarachter, heeft men het gat tiijwel weten te stoppen. Woensdagmiddag al hans zagen wij nog maar heel weinig wa- f tusschen de zandzakken, doorstroomen. MARKTBERICHTEN. Nehajrcrmarkt van Donderdag 6 Maart 1924. 12 paarden 200—390; 1 stier 250 22 golde- k°Zn Xf m f -225-350 52 idem vette 300 - 80; 40 kalfkoeien325-460; 404 nuchtere kalveren 12—26; 108 overhouders 36—47; 42 fai2en90Veon ,P' K'G- 1 066-0.74; 185 biggen f 150' q 09 f °-502.5°; 55 kippen irvro 792 K G' boter P- K-G. 2.35-2.55; 10907 kipeieren p. 100 5.50-7.50; 1432 eend- eieren p. 100 7.75

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2