4/3 X I 1 10. 11. 12. Ingezonden Mededeellng. Een zenuwstillend middel dat aan Uw zenuwachtiger! toestand een einde maakt en dat gejaagdheid, onrust en slapeloos heid doet ophouden is een koker Mynhardt's Zenuwtabletten. Prijs 75 et. By apoth. en drog. ven en sluiten zich bij de flauwe stemming aan. Zelfs suikerwaarden blijven niet achter en dalen mede, waarbij H. V. A. op 496 en Vorstenlanden op 198 kwamen, waarvoor weinig andere reden is, dan diat er geen koop lust van het publiek is. De beurs is feitelijk geheel in afwachten de en 'gereserveerde houding in verband met de buitenLandsohe politieke toestanden. Schijnbaar zijn die wat aan het opklaren, doch de val van het Belgische ministerie, door verwerping met de economische samen werking met Frankrijk, deed er weer geen goed aan. Eveneens doen de nog steeds ham geïnde 9chadieloosstellingsproblemen de we reld gereserveerdheid in acht nemen, terwijl de vriendelijke en vredelievende correspon dentie tusschen d)e Engelsche en Fransche premiers zelfs niet den minsten Invloed uit oefent op de beurzen. De daling in het Framsche ruilmiddel js blijkbaar nog steeds het einde niet genaderd. Dinsdag zakte de koers tot 10.80 in, zoodat de voorspelling, dat de franc een dubbeltje wordt, bijna bewaarheid is. OP EN OM HET BINNENHOF. Den Haag, 6 Maart. Van eene doode. De absenten. Scholen en schooltjes. De T. H. Exc. De Visser's verweer. Het Kort, oftewel Tachygrafisch, Analytisch Verslag is den 29en Februari 1924 overleden. Vruchteloos was de poging van den beer Duys om het te redden, evenals zijn streven om het leven van dit Kort Verslag nog te rekken tot half September.' De Kamer heeft met 55 tegen 16 stemmen den 29en van Sprokkelmaand beslist, dat het zal verdwijnen op 31 Maart a.s. Ik zal over dat votum niet lang napleiten. Mis schien is het waar, dat bij echt-pienter-koop- mannelijke wijze van exploitatie van de zaak nog iets te maken zou zijn geweest?Voor de Kamer-leden blijft er nu niets anders over dan gelijk een der hoogedelgestrengen mij toe fluisterde, vlak vóórdat de beslissing viel, scherp én aandachtig te luisteren. In plaats van: de presentielijst even te tee kenen, nominaal aanwezig té zijn, en dan: weg te loopen, naar foyer der Kamer of buiten het gebouw in het laatste geval hopend en biddend, dat er geen onzalig moment zal aan breken van hoofdelijk stemmen. Waarop (men denke aan het obstructie-geval van den heer Braat, kort geleden voorgeko men!), het „quorum" (het minimum van de 51), er niet zou blijken te wezen. Óp den laatsten dag van Schrikkeljaar-Fe- bruari-'24 heeft de Kamer de Hoofdstukken Hooge Collegiën van Staat, Nationale Schuld, alsmede de Wet op de Middelen voetstoots goed gekeurd. Maartoen stevenden we in het zeer-ruime, haast-onafzienbaar groote gebied der Begrooting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Het Hoofdstuk der Staatsbegrooting-1924, waarvan de Minster wel het allerminst „voor zijn pleizier" aan de groene tafel zou zitten, bij de verdediging ervan, gelijk Exc. Dr. De Visser zelf erkende. Men wist, de kritiek zou forsch worden. En de soc.-democratische onderwijs-speciali- teit Gerhard, de man van algemeen erkend ge zag, bespaarde minister De Visser zijn kritiek niet. Hij werd in de uiteenzetting zijner grieven telkens door praeses Kooien gestuit, waar de heer Gerhard afdwaalde naar dingen, bij de afd. Lager Onderwijs thuis-hoorend. De soc.-democraat vindt het gruwelijk, dat op de Onderwjjs-begrooting z. i. niet met het snoei mes, maar met de hakbijl is ingegrepen. De ver schuiving van het „rampzalige voorstel" betref fende het zevende leerjaar tot September be- teekent z. i. niet slechts bitter weinig, maar is tevens staaltje van jammerlijk wanbeleid. Het stopzetten van hét Nijverheidsonderwijs vindt hij, vooral in dezen tijd, schrikkelijk. Óp 1 Januari 1923 waren er in Nederland 150.000 leerlingen. Bij rationeele verdeeling zou men zegt de heer Gerhard zeer veel leer krachten kunnen missen. Eene opmerking, waarbij de katholiek, mr. Van Wijnbergen, zich aansloot. Ook z. i. zijn er te-veel schooltjes. En de vrijz.-democraat Ketelaar merkte, zoo langs zijn schrandere neus, op, dat minister De Visser „den kijk op de zaken is kwijt geraakt". Ik teeken van dit debat nog aan, dat de Vrij- heidsbonder mr. Dresselhuys met alle warmte steunde het denkbeeld om eene „nieuwe pacifi catie-commissie" te benoemen ter overweging van wat nu op Onderwijs-gebied moet worden afgedaan. De soc.-democratische Ir. Albarda betwistte met alle kracht, dat van soc.-democratische zijde aandrang zou uitgaan om tegen de pacificatie op te tornen. Als steeds was, mag van onpartijdig stand punt als het mijne is, worden gezegd, minister De Visser: helder, voor ieder begrijpelijk, de zaken eerlijk-objectief bekijkend. Z. Exc. van Onderwijs, K. en W. wees erop, dat het departe ment 157 millioen kostte, waarvan 110 aan sala rissen. Dat kèn niet! Moet men de salarissen verlagen of 't met minder getal menschen zien te doen? Aan het laatste wordt door Z. Exc. voorkeur gegeven. „Zijn de heeren" riep dr. De Visser op 29 Februari uit, „dan blind voor de werkelijk heid?..Die vordert, dat ieder zware offers nu brengtDie ook nrfj, minister, noodzaakt, van allerlei dierbare idealen op onderwijs-gebied prijs te geven? Voornaamste resultaat: Z. Exc. van Onder wijs, K. en W. wil de benoeming van eene nieu we pacificatie-commissie ernstig overwegen. Mits de wensch daartoe uitga van èlle leiders der groepen in de Kamer, met uitzondering van de communisten, die afkeerig zijn van de pacifi catie, de gelijkstelling. Dat is het groote resultaat van de Algemeene Beschouwingen. Prof. Visscher kwam met een voorstel om met 20.000 te verminderen den post van 240.000 voor Beurzen ten voordeele van onbe middelde en met goeden aanleg begaafde jonge lieden. Dit amendement had het karakter, de betee- kenis, van: afschaffing dezer Beurzen. Prof. Visscher, de warmbloedige en telkens aan de hagepredikers doende denken, verde digde zijn voorstel met beroep op den grooten plicht tot bezuiniging. 't Was wél eigenaardig, dat dit voorstel kwam van een, zeker hoog-intelligent man als prof. Visscher, doch die zelf uit kring van' zeer- kleine menschen via hulp tot wetenschappelijke vorming is gekomen. Minister De Visser bracht in herinnering, dat de Staat hier reeds zeer bezuinigde. Zoo is aan de toekenning van deze Beurzen, o. a. verbonden de verplichting om het geld aan den Staat terug te betalen, wanneer de omstandig heden dat gedoogen. t Was zeker in hooge mate opvallend en ver wonderlijk, dat dr. Visscher den minister op grortd van diens bestrijding, eene cameleon- tische politiek, alsook conflict met Groen's be ginselen ten opzichte van de Staatsbemoeiing, verweet. 't Eind was, dat de Kamer het amendement- Visscher verwierp met 55 tegen 14 stemmen. Ook hierbij, en later werd dat nog ver scherpt, bleek de toenemende „antithese", de al-grooter wordende afstand, tusschen chr.-historischen en anü-revolutionnairen. Ik teekem nog aan, dat kolonel Duymaer v. Twist den „troostprijs" ontving: zoodxa Va der Staat het kan bekostigen, zal een leer stoel voor homoeopathie worden gevestigd. Een privaat-docentschap in de Hegeliaan- sche wijsbegeerte blijft „zweven".Dr. Penn dient zich voorloopig te troosten. Voor de subsidieering der gymnasia, enz. welke Den Haag, Haarlem en Arnhem versmaadden, is eene nieuwe regeling in de maak: een concept werd reeds ontwor pen. Prof. Visscher en mej. Van Dorp, spraken over de wenschelijkheid der opheffing van de Theologische faculteiten. „Voor zulke dingen is 't nu geen tijd van praten!" wees minister De Visser op de hem eigen, fiksch-paimantige manier af En Z.-Exc. had ook in deze groot-gelijk. In de vergadering van Woensdag 5 Maart is in de allereerste plaats verworpen een amendement van de soc.-democratische me- dloa, mevrouw De VriesBruins, strekkend om de Leidsche inrichting voor tropische hygiëne op te heffen. In die zitting is tamelijk veel gepraat over het nieuwe Leidsche Ziekenhuis. De communist dr. Van Ravesteyn betoog de, dat de „krankzinnige bezuinigingsmanie der bourgeoisie" z. i. gelukkig niet had kun nen verhoeden het tot stand-komen van dat ziekenhuis. Voorts beweerde dr. Van Ravesteyn, dat het een groot schandaal is, dat gratis-behan- délde patiënten dienen tot object-van-studie voor de medische studenten. Hij vergat int/usschen, dat óók betaalde pa- tienten tot zulke objecten strekken. In de vergadering van Woensdag is ge sproken over de nieuwe leerlingen bij de Delftsche Technische Hoogeschool. De inge nieurs waren nu aan het woord. 't Schijnt wel waar, dat zooals Ir. Feber zei, en door diens collega's werd toegegeven, de hoofdfout in deze is: overlading van het program, in het bijzonder wat de hulpweten schappen betreft. Inperking is mogelijk zon der dat de wetenschappelijke beteekenis van den ingenieur wordt geschaad: Minister de Visser is ook hier bereid tot medewerking. Z.Exc. erkent, dat verlichting moet komen wat de theoretische vakken be treft. Tegenover de zwaardere eischen ten opzichte van de technische. In de vergadering van 5 Maart is ook ver der gebleken, dat minister De Visser met billijke „desiderata" rekening wil houden. Voor den schranderen, maar soms wat hard van-stapel-loopenden, wat onbekookt- generaliseerenden vrijz.-democraat, mr. Mar chant, was 't op 5 Maart geen prettige dag De heer Marchant betoogde, dat minister De Visser het Onderwijs op pietluttig-onbe- nullige manier aan banden legt. De hoog-begaafde soc.-dem. Haagsche on- derwijs-specialiteit Ir. Albarda had hem, mr, Marchant, reeds beduid, dat deze laatste zich schromelijk vergiste. En daarna kwam Minister De Visser. En beduidde, dat hij het vrijheids-beginsel gedurende zijn gansche politieke carrière heeft hoog-gehouden. Ook: tijdens zijn ministerschap van O. K. en W. Door „proprio motu", geheel uit eigen beweging, Kon. Besluit uit te lok ken, krachtens hetwelk de lycea, enz. voor de hoogste klasse algeheel© vrijheid van be weging zullen krijgen. En ook: door den Onderwijs-Raad op te dragen, aan het departement (via eene sub commissie) voorstellen te doen ter bevorde ring der vrijheidrvan-beweging op onder- wijs-terrein. Dat woord van den chr.-historischen mi' nister maakte indruk op de Kamer-in haar geheel. En van mijn volmaakt-objectief standpunt mag wel getuigd, nogmaals, dat het gezag van den vrijz.-democraat mr. Mar chant door deze discussie niet is verhoogd. Vooral door wat Ir. Albarda sprak, naar aanleiding van 's heeren Marchant's veel te felle kritiek op minister De Visser's beleid. In den zecr-laten namiddag van 5 Maart was' de Kamer tot het Nijverheidsonderwijs genaderd. Mr. ANTONIO. Ingezonden Mededeellng. die ge doet «werkt» het leder Uwer schoenen. Wat werkt en niet gevoed wordt gaat spoedig ten gronde. Behandel Uwe schoenen met Erdal, want Erdal is voedsel voor het leder. - Door de speciale samenstelling van Erdal bevat dit alles wat het leder noo- dig heeft - Erdal herstelt het leder in zijn oorspronkeliiken toestand. njwc mm - zuivere terpentijn D Dat beteekent: Viermaal een ongewijzigde advertentie ter plaatsing opgegeven in de „Heldersche Courant" tegen driemaal bere kening. Wij ervaren dikwijls, vooral bij hen, die een z.g. kleine advertentie plaat seny dat, wanneer een eerste plaatsing niet voldoe,nde succes op levert, vergeten wordt, om tijdig order tot her plaatsing te geven. Om onze cliënten voor schade en last tenge volge van een dergelijk verzuim te behoeden, adviseeren wij in den regel om direct opdracht te geven tot 4/3 X plaatsing. Zoodra men dan geslaagd is, deelt men ons zulks mede en wordt dan de overbodig geworden advertentie uitge licht. Onze cliënten zijn dan slechts schuldig het aantal malen, dat zij geadverteerd hebben. Probeert U dat ook eens! Deze bepaling geldt alleen voor advertentiën, welke niet volgens het goedkoop e tarief voor handels-advertentiën worden geplaatst. SPORTPARK-PLANNEN. Op Woensdag 5 Maart j.1. had in het lokaal v. Weelde op het Koningsplein de door Helders Belang uitgeschreven vergadering met de bestu ren der sportvereenigingen plaats. Behalve het bestuur van Helders Belang waren aanwezig ver tegenwoordigers van de voetbalvereenigingen, Helder, H.R.C. en Geel Wit, van de Marine Sport- vereenigiug Zeiemacht, van de IJsclub Het Noorden, van de gymnastiekvereenigingen O.K.K. en Pro Patria, van de Heldersche Korfbalclub en van de H.B.S.V. De voorzitter, de heer Biersteker, opende de vergadering met een woord van welkom en rele veerde vervolgens de verschillende artikelen in de Heldersche Courant, waarin verschillende Sportparkplannen besproken en aangeprezen wer den. Deze plannen wil de voorzitter even terzij stellen en slechts de vraag stellen: Is een sport park te Helder noodig, of m.a.w. is het voor een goede beoefening der verschillende takken van sport noodzakelijk, dat over een beter ingericht terrein wordt beschikt? De voorzitter vermeent voor zich, dat deze vraag wel bevestigend be antwoord zal worden en voegt er daarom direct de vraag aan toe: Kan een sportpark op gemak kelijker wijze tot stand komen door meerdere samenwerking tusschen de sportvereenigingen? De heer Thijssen (H.R.C.) vraagt, waarom de le vraag gesteld is, daar deze op een vorige vergadering reeds bevestigend beantwoord is, en voorts heeft de heer Th. den indruk, dat Hel ders Belang de taak van het voorloopig bestuur van het v. Hooydonckfonds heeft overgenomen. De voorzitter antwoordt, dat Helders Belang absoluut de taak van het voorloopig bestuur niet heeft overgenomen, doch slechts bemiddelend optreedt. De vergadering blijkt voorts unaniem van oor deel dat een beter sportterrein noodig is. Op de vraag of meer samenwerking tusschen de voetbalclubs mogelijk is, door b.v. e.enige clubs te combineerentot één, wordt algemeen ontkennend geantwoord. Mocht zulks nog ge lukken, dan zullen er altijd weer ontevredenen komen, die toch weet, een nieuwe club stichten. Daarna stelt de vJsrzitter de- vraagIs het dan voor ieder van de bestaande clubs van be lang, dat een beter terrein wordt gemaakt, naar huring waarvan door elk der clubs kan worden meegedongen? De heer Joh. Bakkér licht deze vraag toe, door het volgende ideé. Eén voetbalclub kan het terrein huren voor nagenoeg het geheele jaar, terwijl het terrein Zoo groot gemaakt moet worden, dat naast voetbal gelegenheid moet be staan voor de beoefening van athletiek, open luchtspelen voor de scholen, tennis, enz. De heer Luyckx (Geel Wit) acht dit plan on mogelijk. De heer Stam (Zeemacht) spreekt over plannen tot het stichten van een athletiekkrlng, waarvan de leden van alle clubs individueel lid kunnen worden, waardoor 1 groote athletiekver- eeniging kan ontstaan, die onder deskundige lei ding zal oefenen en dan zeer zeker belang zal hebben bij een goed veld. Overigens is men nagenoeg algemeen van oor deel, dat slechts 1 voetbalclub in het Sportpark kan spelen en niet meerdere. Hierdoor is dus uitgesproken, dat het plan van het voorloopig bestuur niet uitvoerbaar is. Rest nog de mogelijkheid een sportpark te combineeren met een ijsbaan. Dit blijkt slechts mogelijk te zijn, wanneer het voetbalterrein niet onder water gezet wordt. Men moet dan echter oen groot terrein huren, daar de ijsbaan behoor lijke afmetingen moet hebben en dat groote ter rein voor athletiek niet noodig is. Die opzet lijkt oneconomisch en hoewel geen definitieve uit spraak in dezen werd gedaan, leek het plan niet wel uitvoerbaar. De voorzitter zegt thans te willen eindigen en leest een conclusie voor als gevolg van de besprekingen, welke conclusie aan het voorloo pig bestuur zal worden gezonden. Hierover ontstaat nog eenig debat, daarde sportvereenigingen blijken geen vertrouwen in dat voorloopig bestuur te hebben. Men wil dat voorloopig bestuur geheel op zijde zetten en thans overgaan tot het benoemen van een nieuw bestuur, dat een verbeterd sportterrein zal ont werpen. Het bestuur van Helders Eelang zegt, dat zulks thans niet mogelijk is. De bedoeling van deze vergadering is slechts de wensehen van de sportvereenigingen te leeren kennen en die wen sehen aan het voorloopig bestuur over te bren gen, opdat dit zijn plannen in de aangegeven richting kan wijzigen. Helders Belang is dus verplicht te doen, wat op de vorige vergadering is besloten. Wil het voorloopig bestuur geen ■gehoor geven aan de wensehen, dan kan men altijd nog zelfstandig te werk gaan. Tenslotte wordt dan aangenomen, dat de vol gende conclusie ter kennis van het voorloopig bestuur wordt gebracht. De vergadering geeft het voorloopig bestuur van het van Hooydonkfonds in overweging aan te sturen op een eenvoudiger plan, daarvoor op een volgende algemeene vergade ring een commissie te doen 'benoemen uit sport mensehen en anderen, welke commissie tevens, in overleg zal treden met de IJsclub Het Noorden, terwijl het voorloopig bestuur uitgenoodigd wordt aan het bestuur van Helders Belang te willen mededeelen, of het aan dezen wenk van de vergadering gehoor wenscht te geven. Plaatselijk Comité voor de Olympische Spelen. Dinsdagavond hield bovengenoemd comité met de subcommissies waarvan do meeste lelden aan den oproep gehoor hadden gegeven in het Chr. Militair Tehuis aan den Kanaalweg een vergadering ter vaststelling van de definitieve plannen. Nadat de voorzitter, de hoer H. Schiirmann, de vergadering geopend had, las de secretaris, de heer Luyckx, de notulen van de vergadering in „Musis Sacrum", welke onveranderd werden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een mededeeling van het N. O. C., dat aan de commissie 500 propaganda-papiertjes, (om in te sluiten in uitgaande brieven) waren ter hand gesteld. Belangstellenden kunnen die gratis bij den secretaris bekomen. Voorts was er een schrijven van liet N. O. C., waarin werd mede gedeeld, dat de heer Dick Laan, amateur-film- operateur oen film had opgenomen van de reis van de „Jacob van Heemskerck" naar Noor wegen. In verband met het feit, dat dit schip einde Maart te Heldor weer binnenkomt en do bemanning (en ook vele anderen) ongetwijfeld deze film zal willen zien, verzocht het N. O. C. aan het comité alhier zoo mogelijk de film alhier te doen vertoonen. Te Haarlem gesohieJdo dit reeds met groot succes. Het comité besioot zoo mogelijk een opvoering alhier te bewerkstelli gen, door zich in verbinding te stellen met de bioscoopdirecties, mits deze bereid zijn oen deel der recette aan het N. O. C. af te dragen. Daar toe word het schrijven in handen gesteld van de Pers- en Propaganda-commissie, evenals een schrijven betreffende bijzonderheden over de Olympische Spelen. De secretaris doelde mode, dat hij van liet N. O. C. 500 speldjes ten verkoop .ontvangen had; hij had er reeds GO van verkocht. De voorzitter deelde mede dezer dagen oen sport- enthousiast- te hebben ontmoet, die, toen hem de plannen werden medegedeeld, direct 25. voor het goede doel ter hand stelde. De gevor, die onbekend wenschte te blijven, deed daarmede een zeer navolgenswaardige daad. Daarop kwamen de sub-commissie-verslagen aan de orde, allereerst dat van de Pers- en 1 ro- paganda-Commissie. Bij ontstentenis van notaris Engelmaan bracht de secretaris, de heer v. d. Leeuw, mondeling verslag uit. De comniisie had iu het bijzonder de reclame door middel van drukwerk (brochure, programma, advertenties, aanplakbiljetten, e.d.), alsmede door persberich ten, reclame-projectie in de bioscopen en schouw burgen (o.m. werd medegedeeld, dat de „Casino dir. deze gelegenheid 'geheel belangloos had aange boden), filmvoorstelling en straatdoeken, aan een onderzoek onderworpen. Besloten werd, dat deze reclame door de P. P. C. in samenwerking met het Comité zal worden uitgevoerd. Voorts werd medegedeeld 1 en conform besloten om voor den openluchtdag en de zaalavonden een gecombineerd programma samen te stellen, waar in, indien de kosten dit toelaten, een beschrijving van de Olympische spelen in de oudheid en tegenwoordig zal worden opgenomen. Ook in de omliggende plaatsen zal t.z.t. propaganda worden gemaakt. Het verslag der P. P. C. werd daarna goedgekeurd. De heer v. d. L^euw stelde daarna voor een Eere-comitó te benoemen, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Door het comité zullen worden aangezocht de Burgemees ter van Helder, de Vice-Admiraal en de Directeur van 's Rijks Werf. De heer Joh. Bakker las daarop het- schriftelijk verslag van do subcommissie voor den openlucht- dag voor. De korte inhoud daarvan is uit ons verslag van de subcommissie-vergadering (Held. Crt. van 23 Februari) wel bekend. Mondeling werden daaraan verschillende bijzonderheden toe gevoegd. Zoo bleek de vereeniging „Alcmaria Victrix" verhinderd om op 9 of 16 Maart een wedstrijd te spelen. Dé heer Lammers (Helder) deelde mede, dat het bestuur dezer vereeniging besloten had èn haar terrein èn haar le elftal beschikbaar te stellen, ook voor den mogelijken wedstrijd HelderH.R.C. Hij moest echter tot zijn spijt zeggen, dat van het N. V. B.-bestuur geen uitstel van competitiewedstrijden was ver kregen. Voor half April achtte hij een wedstrijd, waaraan Helder zou kunnen deelnemen onmoge lijk. Hij wilde echter ook wel later spelen. Spr. zeide, dat hij wist, dat de N.-H. V. B. dien dag wel uitstel zou geven. De heer v. d. Akker (H.R.C.) zeide, dat, hoewel hij geen mandaat had, zijn vereeniging wel zou willen deelnemen. Hij zou daarover overleg plegen met zijn mede bestuursleden. De heer Stam (Zeemacht) was van oordeel, dat het nog te vroeg in 't jaar was om athletiek in de 0]>en lucht te beoefenen, en het daarom beter was dit achterwege te laten. Getracht zal worden om aan den voetbalwedstrijd een korfbalwedstrijd te doen voorafgaan. De voor zitter stelt voor, dat het Comité alsnog zal trach ten voor Helder op 16 Maart uitstel te krijgen, waartoe wordt besloten. Gelukt dit niet, dan zal de openluchtdag later worden gehouden. Aan de subcommissie wordt daarop blanco mandaat ver leend om deze zaak nader te regelen. Aan de orde was daarna het schriftelijk ver slag van de Zaalavond-subcommissie, hetwelk door den heer Th. Stam werd voorgelezen en toe gelicht. Medegedeeld werd, dat de vereeniging „Geel Wit" om godsdienstige redenen niet aan de uitvoeringen kan deelnemen. In plaats daar van zal de heer Brinkman met een aantal dames rythmische gymnastiek en een ander nummer geven. Overigens wordt het verslag (evenals dat der andere commissie) onveranderd goedge keurd, met opdracht aan de commissie tot uitvoering. Vermeld dient te worden dat de directie van „Casino" op buitengewoon billijke condities de zaal beschikbaar stelde. De heer Luyckx deed daarna mededeeling omtrent den verkoop van het N. O. C.-speldje. Daarmede zal ten spoedigste begonnen worden, de vereenigin- gen zullen elk een aantal voor hun rekening ne men, terwijl ook verschillende winkeliers zullen worden aangezocht om een kaart met speldjes in hun zaak op te hangen. Zoo noodig zal ook aan het Gemeentebestuur vergunning tot straatver koop worden gevraagd, terwijl tevens zal worden verzocht de zaalavonden en den openluchtdag vrij te willen stellen van vermakelijkheidsbelasting. Bij de rondvraag werd ter sprake gebracht de idee om op de zaalavonden als attractie een z.g. Amerikaansche verkooping van verschillende voorwerpen te doen houden, waarvoor wel be langstelling bleek te bestaan. Staande de ver gadering bood de heer Lammers twee tulbanden, het filiaal van de firma van Alphen aan den Brakkeveldweg een taart, de beer Luyckx twee flesschen champagne en dokter Schiirmann een levend biggetje aan. Men hoopte dat nog meer dere personen iets beschikbaar zullen stellen (adres: de heer Luyokx). Dan kwam ter sprake het beschikbaar stellen van prijzen voor de voetbalwedstrijden (even tueel ook andere). De heer Stam diende een voorstel in om vanwege het Comité in 't geheel geen prijzen beschikbaar te stelen; dit voorstel werd met 9 tegen 7 stemmen verworpen, zoodat voor de beide voetbalwedstrijden resp. 11 zil veren en 11 bronzen medailles beschikbaar zul len worden gesteld. Uitgesproken werd de ver wachting, dat ook particulieren prijzen zouden willen beschikbaar stellen (adres; als boven). Niemand moor het woord verlangend, sloot de voorzitter met een opwekking tot ijveren voor het goede dool te ruim half 12 de vergadering. De subcommissie voor den openluchtdag zal vermoedelijk op nader te bepalen plaats en uur bijeenkomen ter vaststelling van het programma. De reclame-campagne begint spoedig en met volle kracht! dig was verklaard, heeft evenwel in den nieuwen tijd zijn plaats hernomen. De Ne- derlandsclie Bond van Paardenslagers heeft voor het ros een plaatsje op de Paasohten- toonstellingen weten te veroveren. De gou den medailles, die de Bond daarbij als prij- zij beschikbaar stelde, zulten ook wel van invloed geweest zijn. Rotterdam, Amster dam en Zaandam hebben thans eene goede plaats op hunne exposities voor het paard ingeruimd. Als bijzondere bepaling heeft Rotterdam daarbij opgenomen, dat de paar den niet gemerkt mogen zijn, waaruit «blij ken zou wie de eigenaar was; eigenaren mo gen by de keuringen niet aanwezig zijn; bekroonde paarden moeten ter slachting worden aangeboden; het slachtbewijs moet bij de uitreiking der bekroning worden overgelegd. Van de andere tentoonstellingen zullen wij te gelegenertijd nog eenige bijzonder heden mededeelen. In den handel wordt een spreekwoord gebruikt, dat luidt: de spie ring doet de kabeljauw afslaan. De betee kenis daarvan is dan dat overgroote aan voer van een minder duur marktproduct een nadeeligen inVloed uitoefent op den prijs van een beter, een duurder product. Genoemd spreekwoord werd door een han delaar gebruikt, toen wij spraken over den prijs van vette koeien. „Zeker," luidde zijn opmerking, „de koeien loopen in prijs terug en in 't bij-zonder is dit het geval in den nuchtere kalveren tijd." De koeien waren onder dien invloed stug en minder in prijs. Eerste kw. 1.15 1.20 per K.G., 2e 1.05 a 1.10, een groot deel werd verkocht beneden 1.Ook de nuchtere kalveren waren lager in prijs. Slachtkalveren voor het binnenland 10 15, voor het buiten land 15 25; voor de mesterij 20 30. Met de opruiming van de sneeuw wordt aan schapen weer meer aandacht ge wijd. Lammeren voor den uitvoer 44 47.50, overhoud ers voor de weide 37 45. In de vette varkens kwam al heel weinig verandering. Slachtvarkens 70 74 ct. per K.G., uitvoerbiggen 60 66 ct. per K.G., biggen per weekprijs 1.75 2 50 De melkfabriek aan den Molenweg te Schagen heeft voor de melk van 7 Jan. tot 2 Februari een gemiddelden prijs van 10.15 per 100 K.G. betaald. SCHAGEN. Gelijk wij in ons vorig overzicht eenigs- zins beschreven hebben, zoo was het feest van het nieuwe leven voor ongeveer 15 eeuwen in de lage landen langs de Noordzee. In den loop der eeuwen heeft het zuiver godsdienstig feest een symbolistisch karak ter gekregen. De Germaan offerde na de 10de eeuw niet meer zijn beste strijdros, zijn tweede ik, waarop hij ter jacht het wilde zwijn of den oeros aohtervolgde, of waarop hij met heldenmoed op den vijand instormde aan Ostra of Frija, maar het werd later een feest van fijne vleeschge- rechten, Luculius waardig. Het paard, dat om godsdienstige redenen als officier waar- DAMRUBRIEK. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldersche Courant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. De Hoofdklassecompetitie van den Neder- landschen Dambond is geëindigd en het „V. A. D." is er weer in geslaagd (voor de hoeveelste maal nu al?) het kampioenschap te veroveren. De laatste wedstrijd», welke tevens de beslis sing moest brengen, werd door het „V. A. D." met- 146 gewonnen. Aan het tweede bord kwam tusschen H. J. Hilbers van Utrecht en Herrn. de Jongh van het „V. A. D." de volgende stelling voor: mrnWA nm '%m. "müt H Éil Vmk Stand in cijfers: Zwart: 2, 6, 8,11/14,16, (21, 24/26 en 30. Wit: 27, 28, 31, 33, 35/41, 43 en 46. Herm. de Jongh met Zwart, speelde: I; 12 18! waarna Wit zich dacht te bevryden en 2. 27—22 18 27 3. 3122 speelde.Er volgde echter* 3- 16-21! 4. 37 17 13—18 5. 22 13 U 42 6. 13-9 14 3 7. 41—37 42 31 8. 36 27 met schijfwinst voor Zwart. In den diagramstand is de Witte stelling na w't'S fr^en ze* 1218, echter zeer slecht. Bijv S S e was we' 4034 geweest. 1- 12—18 2. 40-34 14-19 3. 38—33 8-12 4. 34—29 2—8 5. 29 20 25 14 6. 35 24 19 30 enz. met belangrijk voordeel voor Zwart. Eenige zetten later ontstond de volgende stand: £r?rt: ii/18,16'19' 24> 25 en 30. Wit: 36, 39, 33/35, 28 en 22. Zwart forceerde nu de winst als volgt: 1- 12—18! 2. 22—17 gedw. 1122 3. 28 17 19—23! 4. 36—31 gedw. 16211 17 26 23—28 18:36 36—41 41—47 24—29 47:45 45—1 145 gewonnen. 5. 6. 7. 8. 9. 33:22 26—21 21—16 1611 35:33 11—6 39—34

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2