T Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BUITENLAND. VAN ZATERDAG 8 MAART 1924. duitschland. engeland. OORDEELEN, NIET VEROORDEELEN. Het ingezonden stuk van den heer H. in het tweeue biaa van üe Held. Ort. vau Dmsüug 4 Maan i924 üoet ons vreemd aan, zoowei voor wat betreft uen aanbel', ais verscmnenue geneer ten van uat beioog. immers begmt bet artikei met: „Hoor üe uiieenzening vaii üen heer qiq: met bevremgu, ben ik zeil aan hel zoeken ge gaan,".... en uau voigt een beschouwing met cyiei's, waarin üe mzenuer vermeent aan ie 100 nen waarom z. i. üe Keiniguigsuienst m üeze gemeente omiooaig auur geexpioiteerü worm. V oor wij nu overgaan om hetgeen in dit siuk naar voren gebracht worut in ouuerueeien te be- sprexen, moet ons toch iets van 't hart. in ue eerste piaais uan hebben wy toegejuicht de pogingen van buiten het gemeenieoesiuur siaauue persohen, om zich van üe gemeenteza ken op ue noogie te stenen. He oorzaxen, üie tot oie beiangsiemng geietü hebben, taten wij tnans rusten, ai worut in zexere mate üoor üie oorza keu een objecneï oorueet over üen gang van verschineuoe gemeentelijke bemoeangen met zoo zeer bevomeru. Hooiuzaak waarom wij üit toejuichen is, üat heiaas over het aigemeen üe burgerij te weinig beiang stett in dien gang van zaken, net „hoe en „waarom" niet hebben leeren kennen en beoorueeten en dus üe uit komst het belastingbiljet üe burgerij op meestai onaangename wijze herinnert aan het feit, üat- zij at of met met beiangsteiiing den gang van zaken voigenfle, toch in ue algemeene lasien hebben bij te uragen. Nu kan men echter moeilijk alle zaken be oorueeten. Hoch er is thans een mentaliteit, die aiies, zeifs zonüer kennis van zaken, v e r oorüeelt. Umüat wij meenen, oat juist dit in gaat eii het meeste albreuk doet aan een ge zonüe democratische ontwikkeling van ons maatschappelijk teven, daarom vermeenden wy goed te uoen, eens iels meer over ue openbare zaak, speciaal die der gemeente in dit biaü te moeten schrijven. Daarom ook schreven wy onoer het motto „Veoa", ornaat wy meenoen met eenige kennis van zaken de burgery van voorhchtittg te kuimen dienen, voor zoover oie voorlichting nu eenmaal van otlicieele zyüe ont breekt en net „weten" naar ons bescheiden kunnen bij te brengen, opdat daardoor een gezond oordeel zouue kunnen ontstaan. Daarbij sieiien wij ons tot taak, om waar di o i. noou.g gewenscht en mogeijjx is, oe vinger te 'leggen op verkeerde toestanden, opaat üoor op ueze wijze de openbare meening te beïn vloeden, door de daarvoor gekozen vertegen woordigers, naar wegneming dier verkeerdhe den kan woruen gestreefd. Want op den üuur zat aan deze pogingen gevolg gegeven moeten Men trachte echter bij het openbaar bespre ken van alle daarvoor in aanmerking komende zaken, steeds zoo objectief mogelijk te zijn. In de eerste piaats hierom, wijl oe openbare be sturen toch zelf in z.ch dragen de geneigdheid om verkeerdheden weg te nemen. Daarbij moe ten die echier van alle en niet van éen zyae worden bekeken. En waar mogelijk opper vlakkig bezien, de opiossing zoo maar voor het grijpen ligt, daar kan men wel eens, bij aan dachtiger beschouwing van het onderwerpeiyke vraagsiuk tot de overtuiging komen, dat het inceruaad toch zoo eenvoudig niet is. Bovendien hebben wij vermeend, de zaken als zaken" te moeten behandelen, ter vermy ding'van allerlei gevoeligheden, dus ook de per sonen en politieke overtuiging van de verte genwoordigers buiten de discussie te houden. Wii voeien wel, dat ons een en ander niet zoo gemakkelijk afgaat, vooral ook omdat nu zooveel menseden van den inhoud van het ge schrevene kennis nemen, die nu eenmaal niet op dezelfde wijze daarover oordeelen. Natuurlijk doet het ons goed, om over het geen naar voren gebracht wordt, van gedachten ?e kunnen wisselen. Doch wij meeneri, alstejch te mogen stellen, dat men dan by het onder werp blijft, waarover geschreven is en het met weer in een heel ander verband ge rui verband zij even herinnerd aan hötfe't'^a y de vorige maal niet geschreven hebben over de h o o g e k o s t e n der Reiniging om daarin punten aan te wijzen, of eyentueel die die te hoog geëxploiteerd wordt. Ook met, om oe cijfers gedetailleerd aan de lezers teonthoude. Doch dat wij bespraken de vraag of het billy was te eischen, dat de andere Pro^u£tievne drijven zooveel winst in de gemeentekas moes ten storten, dat minstens het naüeelig saldo der reiniging daardoor gedekt zou worden. D eisch noemden wij eene onbillijke, wijl daardoor dat deel der algemeene lasten, welke door de reiniging veroorzaakt worden, alleen gedragen zou worden naar evenredigheid van het gebruik van gas, water en eieotriciteit en dus het g e b r u i k daarvan en niet het i n k o me n zou bepalen, het deel der te dragen last. Die stel hng als men ons bestrijden wil moet men Inplaats daarvan komt nu de geachte inzender met een beschouwing over den Reinigings dienst dat die dienst te duur as, aanvangende met bovenstaand citaat. Daarover hebben wtf ons verwonderd, omdat ten eerste toch daaraan onze beschouwing niet gewyd was, dochi bo dien het den schijn wekt, alsof wy '8 de lezers zouden hebben onthouden eene g tailleerde uiteenzetting van de posten van dit bedrijf. Het ging toch niet over d« °ndar(Je®'(f van het verlies, zijnde in 1922 121.7^ over het totaal geraamde tekort over 1924 van rond 130.000, of dit bedrag door de aangeslo tenen der andere bedrijven opgebracht moest worden. v> Het lag echter wel in onze bedoeling, om ach tereenvolgens de verschillende gemeentelyke diensten en bedrijven te bespreken, om daarin dan tevens onze meening naar voren te d gen, over de wijze waarop door reorgani bezuiniging kan worden verkregen. Nu de geachte inzender H. het Reiniging - bedrijf aangesneden heeft, doch daarin volgen onze overtuiging, de zaken wel wat al te ee - zydig belicht, gevoelen wij ons genoouzaax daarover eerst onze meening kenbaar te maken. Voor wij echter overgaan om den Reini gingsdienst en dan tevens het genoemde artixei van den heer H. verder te bespreken, gevoelei wij ons genoodzaakt, om enkele, in dit laats e stuk voorkomende, scheeve voorstelungei recht te zetten. In de eerste plaats dan, wordt gezegd, voorgesteld werd den Reinigingsdienst te re- organiseeren en daartoe het vuil door middel van onderlossers in zee te storten. Dit is niet juist, althans het werd niet voorgesteld aan den Raad. Eenige leden echter gaven in overweging om het eens met onderlossers te Drnhppron n - -fl - - vwim iilOl VUt probeeren. D i e proef is genomen en mislukt W at nog volstrekt niet wil zeggen, dat het stor ten van vuil in zee mislukt is. Verder schrijft de heer H.: „Ik vond verder, dat deze auto de gemeente „niet kon binnen rijden, dan nadat 2 houten „bruggen in de fortgrachten door dammen „vervangen waren, wat thans van Rijkswege „gebeurt." Wat toch al niet een eventueel aan te schaf fen motor-sproeiwagen-beerketel kan veroor zaken! Zelfs kan dit het Rijk bewegen om dam men in de fortgrachten te maken en daarvan nog wel de kosten te dragen 1 De zaak i® echter een beetje anders. De gemeente Helder was, tot voor kort niet anders te bereiken, dan over de bruggen aan den Rijksstraatweg naar de Binnenhaven en de brug aan den Huisduinerweg. Al deze brug gen zijn in beheer en onderhoud bij het Rijk. (Dep. van Waterstaat-Oorlog en Marine). Ze verkeeren in een verregaanden staat van ver val, zoo, dat de Minister van Waterstaat de uit vaardiging van een Kon. Besluit bevorderde, waarin het verkeer over die bruggen voor vrachtauto's werd verboden voor wagens met een zwaardere asbelasting dan 2000 K.G. Dat is toch absurd. Want daardoor wordt in dezen tijd van toenemend vrachtvervoer van en naar eene gemeente van 30.000 inwoners deze feite lijk totaal afgesneden. Wel was inmiddels een brug op kosten der gemeente gemaakt over de liniegracht, waardoor de Middenweg met den Strooweg verbonden werd, doch dan moest dit verkeer gaan over wegen, die op dit verkeer niet berekend waren en waarvan trouwens het onderhoud komt ten laste van de Polderbesturen. De uitvaardiging van dit Kon. Besluit was daarom mede zoo absurd, wijl ongeveer te gelijkertijd in andere gemeenten genomen raadsbesluiten, ten doel hebbende om het zware vrachtauto-verkeer binnen de grenzen hunner gemeenten te beperken, vernietigd worden als zijnde in strijd met het algemeen belang. In tegenstelling dus hetgeen voor an dere gemeenten niet oirbaar geacht werd, werd hier de gemeente feitelijk van dit ver keer uitgesloten, alleen als gevolg van het niet voldoende uittrekken van de noodige gelden voor het onderhoud dier bruggen. Daar nu na den wereldoorlog ook voor de deskundigen is komen vast te staan, dat de bestaande verdedigingsmiddelen te land, geen defensieve waarde meer bezitten, en de water- toe en afvoer toch beheerscht kan worden, zonder het behoud van bruggen in den Rijksstraatweg langs het Noord-Hol- landsch-kanaal, (met uitzondering van de bascule-brug) is door het Rijk besloten, om de bruggen, door dammen te vervangen, wijl dit goeükooper is, dan het jaarlijks onder houd of vernieuwing dier bruggen. Men ziet, dat dit absoluut niets uitstaande heeft met een aan te schaffen vracht-auto voor den Rein. gingsdienst. Verder frappeert ons de opmerking over het aanhouden van het desbetreffende voor stel in den Raad, wijl de betrokken W ethou- der niet onmiddellijk kon beantwoorden, op „het eerste het beste zakelijke argument, dat er tegen geuit werd." Op dit hierin als „z a k e 1 ij k" gekwalifi ceerde argument, komen wij in het vervolg van dit artikel wel terug. Doch vooraf zij op gemerkt, dat die gang van zaken toch geens zins afkeuring verdient. Als men in het genot is, van het bezit van eenige kinderen, zal men ondervonden heb ben dat deze niet zelden vragen stellen, waarop men het antwoord scnuldig moet blijven, of op zijn minst, eerst nog eens rij penjk na moet denken alvorens een juist ant woord daarop te kunnen geven, vooral als men dit kmd bij slot van rekening toch met het antwoord moet afpoeieren. Dit gaat ech ter nu eenmaal niet met het Dag. Bestuur eener gemeente tegenover vragen en opmer kingen van uit den Raad, vooral niet ais het „zakelijke" argumenten zijn. En dus werd nader onderzoek toegezegd. In hoeverre de naar voren gebrachte ar gumenten „zakelijk" waren, getuigenis af legden van deskundigheid, zullen wij tevens aan een nadere beschouwing in dit artikel onderwerpen. Bij beoordeeling van de kosten der diverse diensten en bedrijven van onze gemeente, gelieve men steeds goed voor oogen te stel len, de bijzondere wijze waarop onze ge meente gebouwd is. Neemt men de kaart van de plattegrond der gemeente voor zich, dan ontwaart men, eerstens dat de verschillende deelen van de gemeente vrij ver uit elkaar liggen en twee üens dat na rato van het aantal inwoners, de bebouwde oppervlakte zeer groot is. Trou wens zullen maar weinig inwoners zich heb ben kunnen voorstellen, dat de geheele op pervlakte van de gemeente Helder ongeveer even groot is als van de gemeente Amster dam vóór de laatste annexatie. Dat is dus de oppervlakte met Huisduinen en Het Koegras inbegrepen. De bebouwde oppervlakte ver toont naar verhouding een zelfde verschijn sel. Dat dit van nadeeligen invloed is op de exploitatie van de diensten en bedrijven der gemeente kan een elk zich wel voorstellen. In de groote steden heeft b.v. de gasfabriek, waterleiding en het electrisch net, op dezelf de afstand, waarschijnlijk 3 tot 5 a 6 aanslui tingen, tegen hier één, wat dus wil zeggen, dat de kosten dier geleidingen, de rente en afschrijving, hier gedragen ntoet worden door één, tegenover 5 of 6 verbruikers in de groote steden. Dit zelfde geldt ook voor aan- leg en onderhoud van straten en rioleenng. Doch in bijzondere maté drukt dit op de ex ploitatie van de reiniging, omdat dit de da- gel ijk sche benood.igde arbeids krachten in zoo'n nadeeligen zin beïn vloed. Wanneer dus vergelijkingen gemaakt worden, tusschen de kosten van onze dien sten en bedrijven, met die in andere ge meenten, moet deze voorname factor vooral niet uit het oog worden verloren. Ter bestrijding van dit euvel heeft men wel eens voorgesteld om ook hier huizen met meer dan één verdieping, geschikt ter bewoning van meerdere gezinnen te bou wen. Als men echter de particuliere bouwers over de oplossing in dezen zin van het vraagstuk raadpleegt, dan hoort men dat hier die oplossing door hen niet bevorderd kan worden, wijl - met een geringe uitzon dering de inenschen nu eenmaal liever over een zelfstandige woning beschikken en de bouwers bevreesd zijn, dat by voldoende woonruimte de woningen geschikt voqr meerdere gezinnen, niet voor bewoning in aanmerking zullen komen. En daar zy alleen kunnen bouwen uy mogelyken verkoop of renuabele exploitatie, naar moeten zy met ueze opvatting nu eenmaal rekening hou- uen. Bovenalen, de bestaande uitleg is er en zyn uus ae kosten oer üoor üe gemeente te verrichten diensten daardoor in nadeeli gen zin belast. Voor de Reiniging komt daar nog bij, dat de belt op een niet onbelangryken aistand geplaatst is buiten üe bebouwde kom der gemeente; wel is waar een grootscheeps vaarwater, wat de afname van verschillende artikelen gunstig beïnvloed, doch het na deel heeft der daaraan üagelijksch verloreu tyu (en dus gelu) van het vervoer der vuil nis uit de gemeente naar de belt. Daaraan moge in een tijd van goedkoope arbeids krachten niet veel aandacht besteed zijn, nu is het een factor van eenige beteekeuis. Men zou bij de oplossing van het vraag stuk eener goedkoopere exploitatie dan ge neigd zyn, om te grypen naar grootere en snellere middelen van vervoer in plaats van paarden-auto- tractie. De toepassing van dit middel zal echter alleen dan ïnueruaad aanbevelenswaardig zyn, als het goeükooper is. Vergelyking met datgene, wat te dien aanzien in andere gemeenten geschiedt gaat echter weer mank. Eerstens omdat onze straten niet bijzonder geschikt zijn voor flinke vuilnisauto's, maar bovendien, wijl die in onderling verband, niet voldoenae rendabeien arbeid kunnen verrichten. Dit is een gevolg der eengezinswoningen, waar door niet voldoende vuilnis uit een beperkte omgeving kan worden vervoerd. Daarbij diene men rekening te houden met de tech nische eischen aan zoo'n vervoermiddel te stellen, welke hierop neerkomen, dat feite lijk alleen een auto met electro-motor voor dit werk geschikt is. Doch dan moet er ook een laadstation gebouwd worden van vrij hooge kosten, die met de rente en af schrijving, ook der auto's en deszelfs onder houd, de kosten van vervanging van ar beidskrachten (menschefl en paarden) niet alleen te niet doet, doch zelfs overschrijdt. Vandaar dat de oplossing in die richting niet kan worden verkregen. Eén uitzonde ring is er, en daarop komen wij later terug. Gezocht moet dus worden in een goeü kooper wijze van afvoer van vuilnis, ook weer voor zoover verkoop van vuilnis niet ,tot hoogere inkomsten kan leiden, daar daaraan ten grondslag liggende kosten van arbeid om het vuilnis tegen dien bepaalden prijs verkoopbaar te maken. Uit de besprekingen en verdere in dit blad gevoerde discussie is gebleken, dat men ook gedacht heeft, om de vuilnis aan te wen den onmiddellijk tot bemesting en ophoo ging van land, of tot demping van daarvoor in aanmerking komende grachten. Het is onze overtuiging, dat bij de uitvoering van die plannen niet voldoende rekening gehou den is met het feit, dat dan toch de zoo zeer bezwarende kosten van de benoodigde ar beidskrachten vrijwel dezelfde zullen blij ven, terwijl toch dan alleen van bezuiniging sprake zal kunnen zijn, als daarin juist de beperking gezocht wordt. Nu zegt de heer BL: „Juist, daarom wil ik het ongemotiveerde hooge loon verlagen." Waarom het toch altijd het eerst daar ge zocht? De paarden bij de Reiniging kosten ook veel. Zij hebben goed voer en een war men stal noodig om den zwaren arbeid te kunnen volhouden. Daaraan kan dus niet worden getornd, op gevaar anders spoedig de beesten naar de slachtbank te moeten leiden. Menschen die zoo'n onaangename, doch desniettemin nuttigen arbeid voor de gemeenschap verrichten, mogen o.i. niet in de eerste plaats het object zyn, waarop men zijn bezuinigingswoede richt. Eerst en dat is tevens een goede stimulans moet toch minstens blijken, dat met een andere, meer doeltreffende reorganisatie niet tot het beoogde resultaat kan worden gekomen. Hoe dit mogelijk is, althans hoe wij dit zien daarover de volgende keer. n Ingezonden mededeellng. De vrijwilliger J. de Boer, van den Ka- deriandstorm is met ingang van 1 Maart be vorderd tot korporaal. Centraal Genootschap voor Klnderherstel- lings- en Vacantlekolonies. Afdeeling Helder. Jaarvergadering, gehouden op Donderdag avond 6 Maart, in het Alg. Mil. Tehuis, Spoor, straat. Het bezoek was als steeds uiterst gering. Na .ezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, kwam aan de orde het Jaarverslag over 1923. Het luidt als volgt: Het vijftiende verslag. Niet van een sport demonstratie, maar van het kalme werk van stelselmatig trachten te repareeren de zwakke plekken in het maatschappijmateriaal, het men- schenkind. Staat niet hoog ter beurze genoteerd. Hoevelen vernemen dit verslag? En hier op de jaarvergadering èn hierna (zonder maals) als de pers het in nog wijder kring wil kenbaar ma ken? 't Zou juist daarom wel de moeite kunnen ioonen van eens te willen narekenen, hoe reeds vyftien jaar lang hier ter plaatse een kleine groep menschen in praktijk bracht de fanfare van den laatsten tijd: „Houdt de moed er maar ml" Houdt er den moed in bij de ouders, die hun al te teedere spruiten zien verminderen, al maar verminderen. Houdt er den moed in bij de weinigen, die pogen te redden, wat dreigt onder te zullen gaan en telkens weer kloppen aan doovemansdeur om steun, omdat het nu eenmaal noodzakelijk is, dat voor 't doen herleven van inzinkende energie, geld en telkens weer geld moet beschikbaar zijn. Verwacht nu evenwel geen becijfering hier over. Wie nochtans daarvan op de hoogte zou willen komen, moge weten, dat alle mogelijke inlichtingen steeds verstrekt kunnen worden. Al het werk wordt regelmatig en goed geregis treerd. Nu volsta ik met uit de exploitatie 1923 te releveeren, dat acht kinderen zyn uitgezonden naar de bosschen, terwyl van de groep van het vorige jaar er nog twee een driemaandsche ver pleging in '23 nableven. Dat gaf de afdeeling een debetpost voor dit exploitatiejaar van ruim dui zend gulden. Ons regelmatig aankloppen om bijdragen bij onze meueuurgers öracnt ter besiryaiiig uer un- gaven üyna nonaeru guiaen in xas. Niet uiompeien s.v.p. We neDben met met vernes gewerkt. in ue vijftien jaar van ons bestaan hebben we aüeen twee keer oe u.tzenumg moeten stopzet ten om 't voortbestaan mogeiyx te maken, oat wii zeggen twee keer üeouen zwakke kmueren zich moeten reuaen of..Neen vut maar met m. Vui liever onze kas beter, aat zooiets niet oehoeft te passeeren. Onze penntngmeesteresse propageert ue gaafheid van ue guiuen-jeugu en ue traint uaartoe een zuinigheio, me niet üe wys- neid beur.egt. Bomt uan toch ter vergauenng en neemt nota van hare becjjleringen. Naast üe veie gaven, are uitgaan naar ver-ai, zuüen dan ook meeraere giften bestemd woruen voor dicht by nuis. 'k Mag U inlichten, wy vragen niet voor een enkeie maal, met voor een speciaal geval, met voor een onvoorzien-uooa-ongeval. Wij vragen voor ae steeas terugkeerenae, steeds zich voor- uoenue kwaue kans van 't leven. Moeten aus regeimatig ontvangsten stenen tegenover regel matig gevoraerae uitgaven, tenzy U goedvindt, uat me uitgaven niet geuaan woruen. 't Zal me benieuwen of die gepiaatste gedach- iensireep beter prikkelt tot uooroenken, üan myn woorden tot nu konden bewerken. Is er nu niet eens iemand, die in staat is in onze ge meente een regennatige contributie-afdracht te noen vloeien, me een on-onaerbroken uitzending van zwakke kinderen garandeert. Gaarne sta rk nem of haar mijn piaats af. Bij de aanstaande bestuursverkiezing mag op aanbeveling mjjner- zijus gerekend woraen. Aan het finantieei verslag is het volgende ont- eend: Inkomsten: by uragen aer ouaers ƒ148.35, der gemeente 397.oU, contributie 96.75, by- uragen van vereemgmgen ƒ375.10, van parti culieren 115.80, opbrengst zilverpapier ƒ24.84, saldo vorig jaar 1091.91 V», rente J 37.01. Uit gaven: verpieging 785.50, reis- en verblijfkos ten 167.4o, vracht 10.51, contributie Centr.1 Genootschap 15, vergaaeringen 6.50, druk werk 35.21, onvoorzien 14.78. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1923 68, op 31 December 83. De finantieeie bescheiden zullen worden na gezien en verslag hierover uitgebracht. De con tributie voor het Centr. Genootschap werd vast gesteld op 15. Verkiezing bestuursleden. De aftredende be stuursleden werden by acclamatie herbenoemd Benoeming afgevaardigde alg. vergadering. Aan 't Bestuur werd overgelaten eventueel üe benoeming van een afgevaardigde naar de alge meene vergaaering te Amsteraam op Zaterüag 3 Mei. Koloniehuis te Nunspeet. Door 't Bestuur was voorgesteld voor den bouw van het huis te Nun speet 25 beschikbaar te steden. Dit werd aan genomen. Tenslotte hadden besprekingen plaats inzake verp.eging van nieuwe patientjes naar Nun speet, van gevallen van wanbetaling inzake uit zending van 't vorig jaar, alsmede van propa ganda voor het winnen van leden. Op Hoop van Zegen. Mevr. Esther de Boervan Rijk. Men schrijft ons: Na haar overweldigend succes in België en Frankrijk zal onze kieme en toch zoo groote „Kniertje" ook hier ter stede een enkeie opvoe ring geven van Heijermans' meesterwerk „Op Hoop van Zegen". In alle blauen hebben we reeds gelezen hoe ze ook in het buitenland als een actrice bij de gratie Gods erkend' is. En geen wonderl want naar spel is zoo intens groot, zoo fijn en toch zoo zonder eenig bravour. Haar eenvoud maakt haar werk zoo groot. Het is een zeer gelukkig idee van den heer Polak, directeur van „Casino", geweest om alles in 't werk te stellen nog dit seizoen „ons Hollandsch Kniertje" h.er te krlj gen, met haar geheeie groote gezelschap, be staande uit 20 personen. Om een ieder in ae ge legenheid te steden, deze voorstelling bij te wo nen, zijn de pryzen voor üeze kostbare opvoe ring zeer billijk gemaakt en kunnen we met Hol lanosche trots onze „Kniertje" den 13en Maart welkom heeten. (Zie verder 3e blad). De uitvoering van het vredesverdrag. Donderdag is de nota van den gezanten- raad aan den Duitschen gezant te Parijs overhandigd. Hoewel de tekst niet bekend is gemaakt, wordt omtrent den inhoud gemeld, üat van Duitschland bevredigende verkla ringen worden verlangd inzake de volgende vijf punten: Reorganisatie van de politie. Hervorming van een zeker aantal fabrie ken. Uitlevering van het nog overgebleven ver boden materiaal. Opgave van de statistieken over de Duit- sche militaire strijdkrachten en van den aan maak van oorlogsmaterieel voor, tijdens en na den oorlog. Wettelijk verbod voor den uitvoer en den invoer van oorlogstuig en de recruteering in overeenstemming te brengen met de bepalin gen van het vredesverdrag. In geval Duitschland in deze voorstellen niet mocht treden zullen de geallieerden van de hun by het verdrag verleende rechten ge bruik maken en beslissen wanneer de con trole zal eindigen. De geallieerden verwerpen het Duitsche betoqg van 9 Januari volgens hetwelk de eigenlijke controle ten einde zou zijn en de Volkenbond de rest moet overnemen. Er schijnt overigens nogal verschil van opvat deze nota. De Fransche nationalistische bla den betoogen, uat ae beaoeiing is, aat we- üer flink legen HuitschJand wordt opgetrok ken, maar ue Engeiscne opvatting, uat de controle niet te nmuenyk moet zyn en üe militaire controle-coimnias.e weldra zal moe ten woruen vervangen uoor een garantre- comne met veel imnuer ïngrypenueii werk- xrnig scnynt voor ue ïnternauonaie vernou- oiiigen ue oelaugrykste. ENGELAND EN FRANKRIJK. Op üe kwestie of het gelukken zal Engeland en rrankryk uh oveieciioiemimiig ie mengen, L1pi een oermat van uen gewoouiyx goeu nige- mnlen conespoüucnt ie rraiys van ue „uaiiy neiaiu een oeiangiyx nent. net beiicüi, xomi merop meer, dat Italië (in casu Mussoamj urang neen uugeoeieiiu op rrauxiyx terzaxe van ue Koei-pOiinex eic., «aaiuiiuer iume neeft ie lyuen. iveeus vroeger nau luussoun aangeuiongeii op aansimtrng van rianxiyx oy ue opaauscue itauaanscne en.ome voor ue ivriuuouauusuie ziee, wente zmn rnmt mgen ue nrnscne ViOoicencenuaue in ue waie- ien van Maita. v ooi'iS oemofde Mussolini steun van Italië voor rranxryxs beie.a m ue kwest.e van ae nriniscne scnaueveigoeuing, inu.en Eranxryk van zyn xani oeiouiue ue nauaanscüe staamy- verneiu aan voiuoeime yzerens mi notnarmgen ie neipen voor nei vernoogen van naar pruuucne mei r mimoen ton in nei jaar. f ranxiyx nau geen zm ai een breuk met En- geianu en wees aanvanxeiyx üit aanboa af. In een tweeue gesprex mei uen r ransuilen gezaiu gaf iuuasoiiin o. a. te v.rstaan, uai oe nauaanscne Staamiuusine ernstig ïeeu onuer oe aisiuiung van nei noer-gebieu en uat, muien ue rianscne regeermg aan ue itauaauscne rnuus- tr.eeien geen compensatie Wuüe geven, gemk iviussoiiüi in zyn vong gesprex mei narrere ge- vraagu nau, ny verpuuu 2ou zyn zmn aan Bnge- lanus Kam te scnaren tegen ue Boer-poimek van FranKryk. v Het ornmouellyk gevolg van deze nauwelijks vernoien beweging zaï zyn, aat zy Pomcaré uen weg van verzoening mei Bngeianu, enen nn reeus oerew scnyni m ie Siaan, opemyxer zal oparyven. De reuen ervoor is mei ver te zoe- xen. rrankryk uurit Engeiana mei voorgoed tot zyn tegensiunaer maxen. Franxryk en itanë zyn hauueismeueoingers op heizeuue terrein in nei buitemanü. Het is natuuriyk niet mogelyk, zoo maar te beoorueeien, of ueze voorsiewng van üen En- geiscüen correspondent in ane opzmüten jinst is. vv at men ecmer wei kan zeggen is, aai oe actie, weike ny aan Mussonm loescnryft, past in net kauer van uiens voortvarenüe wpioinaue. Het proces-Hitier. Donderdagochtenu om naif nen werd het pro ces uoor een oramanscn incment oncterbroKen De verueager „ousnzrat" Koüi protesmerue in scnerpe wuuruen tegen üe gevangenneming van kapuew W eiss, uen perscnef van üe pmschis- ien. „mis er arresiatms nooaig zyn zoo nep ny un waarom worut aan aegene, op wien ue bioedschuiü van het gebeurue op en 9 Nov rust, met ingerekend?" Op üie Zinspeling op Von Kahr volgden toe- juicmngen van ue pubneke tribune. oortgaan- oe zewe bom: „Het u. m. scnynt üoor een ware arrestatie-woeae te zyn aangetast!" By me woor- aen sprong ae off. van jusutie Stengiein opge- wonuen op en zeme: „Bet U. M. heelt zich veel laten wegevanen, maar thans is oe maat vol. Getgeiyxe Uitingen zal het niet over zyn kant raten gaan". y öpi. verklaarde aan de verdere behandeling geen oeei te zmien nemen en het O. M. over te uragen aan uen substituut Ebarat. ueze aeeme eenter meae, voorsüands het voor been! van zyn cnef te voigen en instructies aan zyn superieuren te zunen vragen, waarop Boni üooneiiü uitriep: „Er zulten nog wei meer offi cieren van jusutie komenl" Onaer groote opwinamg werd daarop de zit ting vercaagd. Na een naif uur kwam de rechtbank terug: de substituut-officier van justitie aeeme meüe zün aanwezignetü hier stechts ais een formeeie nood- zaxeiykiieiü te beschouwen. Hy vroeg oe recht bank oe behanaenng op te scUorten. Kohi verktaarae nu net U. M. niet te hebben w men krenken en namens üe geheeie verdedi ging veizekerae öchramm, dat üe verdediging er naar zou streven ae veraere behanaeiing van net geding op hetzelfde hooge peil te houoen, waar op ze tot dusver heeft gestaan. Om tien uur veraaagoe de president toen de zitting tot Vrijdag. Een Stradivarius ontdekt. By een huiszoeking in de woning van een prosutuee neeft üe Benynsche poiitm een kost- iiiiie Stiaoivanus ontuext. De vrouw verklaarde uat zy het instrument van een haar onbekenden man naü gekocht. De viool is in beslag genomen. UIT HET BEZETTE GEBIED. T, Rijksbank te Koblentz heeft de Kynlandcommissie 63022 goudmark in beslag laten nemen. Dit bedrag moet dienen tot schadevergoeding aan üe separatistischen leider Smeets, op wien indertijd een aanslag is gepleegd, waarby Raiser, de zwager van S., is doodgeschoten. De Duitsche autoritei- keeren^11 geweigerd de vergoeding uit te Volgens een bericht in de Berlynsche bla den is de toestand te Pirmasens in de Palts verergerd. De Franschen gaan door met het in hechtenis nemen van personen en de on veiligheid neemt toe. Een katholieke zieken- verpieegster werd, toen zy van een zieke naar huis keerde, door Marokkaansche sol daten lastig gevallen en in een wachtlokaal der I'ransche bezetting gesleept. Botsing tusschen de politie en arbeiders der Badische AnUin und Sodalabrik". De uitgesloten arbeiders der „Badische ,ln, und Sodafabrik" drongen heden in de fabriek en haalden de arbeidswilligen eruit. By een botsing met de politie werden vijf tien personen gewond. Een nader Wolffbericht meldt, dat er on geveer 50 gewonden en twee dooden zijn. Singapore. I, Vulge,ns d? Daily Mail heeft het kabinet Donderdag het rapport ontvangen van de CTjboommisie uit het kabinet, die onderVi- i- J y was met een onder- ting te bestaan omtrent de strekking van zoek van de voorstellen betreffende het

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5