T Oerde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 8 MAART 1924 I. GRUNWALD. ONTVANGEN: Prima HEERENSTOFFEN Fa. I. GRUNWALD, MMS) RAAI 116 (Vervolg van het 2e blad). Hr. Ms. „Tromp". Niet Maandag, zooals wij in ons vorig nummer mededeelden, maar heden, Zater dag, wordt Hr. Ms. „Tromp" alhier verwacht. Vakschool voor Meisjes. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse G. M. A. 6. van Ballegooy, M. Cuypers, m! Dekker, J. Dirks, H Felkers, P. Gras, M C. W. Grootveldt, E. J. Harrebomée, E. v. d. Herik, Julianadorp, E. van Heteren, T. v. d. Heuvel, G. Hoebe, M. Koomen N. Kroon, C. M. Scbillemans. M. Vis, S J v d. Voorde, M. de Wildt AJlen bevorderd. Bevorderd van de 5e naar de 6e klasse D. Aarsen, A. Benschop, R. Bijl, E. Fon- teyn, C. Gorter, M. J. de Jong, C. Kossen, Anna Paulowna, L. C. Kraan, J. Linnebank, A. Meyers, G. C. Petersen, J. Scheffer, A. Stammes, Anna Paulowna, H. J. v.d.Waal, Anna Paulowna, de Wit, E. M. van Zeylen, de Koog, Texel, M. E. W. C. Beth- lehem. Niet bevorderd 1. Na afloop van den 3 jarigen cursus, werd het getuigschrift uitgereikt aanM. Czech, M. Monteny, M. Duinker, M. Hartland, A. M. Koch, J. Majolé, A. M. van Maldegem, A. Noorda, E. Noorloos, Koegras, C. J. Schippers, A. H. Spoel, P. Veer, M. Zegel, A. J. M. Zoete, Anna Paulowna. Van de leerlingen van den cursus in naaien en verstellen, hebben de volgende het onderwijs met vrucht doorloopenA. Sturk, G. Baas, M. Boode, M. van Dok, G. Hollander, M. van Huut, A. de Jong, M. Kamp, A. Klooster, D. Okel, R. Post, J. de Graaft', S. v. Dok. Naar wy vefftemen zal voor (ie Vereeni- gmg uh oesuyumg uer luoercuiose op Viyuag zjl iïiddu ajs. eeiie x ezmg woruen geiiouuen over ue tunerciuoseoesayuing uoor uen neer Dr. d. A. fuuo, arus, ieuaueur van her urgaan van ae Gennaxe v ereenrging. ueze xezxxig zal woruen gevolgd door de ver- tooiiiiig van ncnioeeruen, waarop net meuwsie op hei, geinen oer oesayaxng van ueze voias- z,eaie aanscnouw xyk zaï woruen voorgesieru. jne leziiig zaï genoaüen woruen in net Alge meen Mrnuur 'ienins, öpoorstraat, Nauerë aan- konuigingen zunen voigen. Ned. Vereeniging. van Huisvrouwen. Bij genoegzame deelname stelt de afd. „Herder aer Ned. Ver. van Huisvrouwen zich voor, over te gaan tot het opricnten van een cursus in znveedscüe gymnastiek, voor uames-ieuen en een voor kinderen van leuen. Beiae cursussen zulten onuer leiding staan van mevrouw ae BoerBrouwer, lee- rares M. O. Bicnamelijke opvoeding. Benen en kinaeren van leuen kunnen zich aanmeiuen Binsaag a.s. 11 Maart, 's avonüs van 69 uur in net gymnastieklokaal der H.U.B.O.-scftool, Molenstraat, waar üan ook ae nooaige inlichtingen gegeven wor den. Beden, die zich willen opgeven voor een cursus in batikken, kunnen dit doen bij mevrouw de BoerKorver, Spoorstraat. Als lid der Huisvrouwen-ver. betaien zij een ge- reduceeraen prijs. In de j.i. Binsdagavond gehouden leden vergadering werd ae aitreüenae presidente, mevrouw BekkerKlik, bij acclamatie her kozen. In plaats van mevrouw Krijt werd mevrouw Coimer als bestuurslid gekozen. A.G.O.-lezing van den heer Alt. Aansiaanaen Dinsdag heeft de reeas eerder aaugekonuigae lezmg van aen heer Alt piaats over Bachs „Mauheus-Passion". gezuig" is eigeiuijK eeh onjmsie omschrijving van uezen avonu; lezmg veronüersieit ae voorlezing van een op scürnt gesieia betoog, dat aikwijis heei inieressant kan zyn, maar in negen van ae Uen gevanen aoor ae lezmg veel van zijn waarüe verliest. De beer Alt daarentegen vertelt; bij impro viseert, bij üoceert gebeei uit vrijen mipuis, en dat bij zyn geboor weet te pakken en te boeien, bewyst bet groote bezoek, oat steeds aeze avon den kenmerkt. De beer Alt begint te verteben, en in aoeimooze stbte, in grooie spanning luis teren wij; geen woorü wnien wij missen, want aües, wat by zegt, is interessant. Wij krijgen inzicht in de geschiedenis van bet werk, dat bij bebanoeit; «by legt oen naaruk op de schoon heden van de muziek; by behandelt den compo nist zeiven. Hoe beeft bij ons niet in de vooraf gegane avonden nader gebracht tot den grooten R.chard Wagnerl Den iaatsten keer behandelde de beer Alt oiens geestige werk „die Meister- singer von Nürnberg", waarin Wagner afre kende m°t zijn betweters en criticasters en ze voor eeuwig belachelijk maakte. Ditmaal is het een werk van geheel anderen aard, dat de beer Alt behandelt. De „Mattheus- Passion" behoort tot de gewijde kunst; de naam zegt dit trouwens reeds, daar de handeling ont leend is aan het Nieuwe Testament. Wij willen natuurlijk op deze voordracht niet vooruitloo- pen en zullen dus ook verder niets omtrent dit werk van Bach vertellen. Ook willen wij geen opwekking schrijven om Dinsdagavond naar den heer Alt te gaan luisteren. Wij doen dit daarom niet, omdat wij veronderstellen, dat_ na tuurlijk ieder, die kan, dezen avond wil bijwo nen. Maar wij willen er op wijzen, dat bet zaak is, zich spoedig van kaarten te voorzien, die, zooals steeds, in den boekhandel en bij Mej. Jordans verkrijgbaar zijn. Wy kunnen nog mededeelen, dat ditmaal de heer Alt, in plaats van de pianobegeleiding, enkele fragmenten met zijn viool zal illustree- ren en in onze stadgenoote, Mevr. Velthuys Huchshorn een bereidwillige helpster vond voor het piano-gedeelte. En natuurlijk ontbreken de lichtbeelden ook thans evenmin. Houd dus, als het eenigszins kan, uw Dins dagavond vrij om deze voordracht bij te wonen. U zal er geen spijt van hebbent Ingezonden Mededeellng. voor het VOORJAAR. Door voordeeligen inkoop op de grootste fabrieken in het buitenland, verbeneden elke concurrentie SPOTGOEDKOOPE AANBIEDINGEN. Bestelt bij ons Uw HEERENKLEEDING. Verbetering Spoorstraat. Naar wij uit goeden bron vernemen zal binnenkort een aanvang worden gemaakt niet het leggen van vernoogde tegel-trottoir in de öpoorstraat. Voorbereidende maatrege len zyii naartoe bereias getrotfen. Op deze belangrijke verbetering hopen wy te zijner tijd terug te komen. Een natuurverschijnsel. De vorige week in den nacht van Vrydag op Zateraag is te omstreeks 11 uur in onze gemeente ooor enkele late wanne!aars en eemge agenten van politie een merkwaardig nutuurversciiynsei waargenomen. By het aere lucht werd eensklaps alles hel verücht ais ware het aag en men kon alles goed waar nemen. Het hcnt, dat een eenigszins groene kleur naü, veraween even plotseling ais het gekomen was. Wij vernemen, dat netzeilde ook. in aiwere deeien van het land is waar genomen, o.in. te Wiraum (Friesland). Ben vuurbol verplaatste Zien met groote snelheia van het N.o. naar het Zuxaen, bleef plotse ling boven het plaatsje „staan" en werd ge- neei verduisterd aoor een groenachtige vlek. Ben rand' bleef over, die geed heht gaf. Na 5 teilen ongeveer, zoo aan aen hemel te heb ben gestaan, verdween de groene vlek en wierp üe vuurbol een zeer scnerp licht looa- recht boven ae aarde, welk iiont na ongeveer 3 tellen verdween. Het laatste, dat we aan de »B. CrC outieenen, is alhier voor zoover we weten niet waargenomen. De naleving der verkeersvoorschriften. Zooals men in het Politie-rapport in dit nummer kan lezen zyn gisteren aoor de po litie een aertien-tal processen-verbaal opge maakt tegen personen, die de voorschrnien vervat in het Motor- en Rijwielreglement niet nakwamen. Des morgens waren een tweetal agenten by de Groentenveiiing aan Het Koningsplein op controle en reeus in een korten tya weraen 7 overtreaers bekeurd, in net middaguur werd toen zicht gehouden op den hoek Koningstraatöpoorstraat en weraen een zestal personen aangehouden. W el een bewijs hoe zeer er tegen de eenvou digste verkeersmaatregelen (rechtshouden, benoorlyk bochten nemen) wordt gezondigd, wat ons trouwens over bekend was. Nu net goede jaargetijde schijnt aan te breken, doet de politie een goed werk door van stonde af aan met beleia, doch niettemin doortastend op te treden. Helaas leert de ervaring, dat een groot deal van het publiek om waarschu wingen en aanwijzingen weinig geeft, zoodat bekeuringen niet kunnen uitbiyven. Toch meenen wy goed te doen nog eens op het verkeerde van het „maar er op los ryden" te wijzen! Wij hopen binnenkort eens hierop terug te komen. De verdranken vrouw. Het vermoeden, dat het lijk van de bij Bur gervlotbrug opgehaalde vrouw dezeliae zou zijn dis die, wier opsporing door den Com missaris van Politie alhier, in ons Dinsdag- blad werd verzocht, is inderdaad juist geble ken. De vrouw, die aan zwaarmoedigheid leed, heeft zich dus door verdrinking van het le\en beroofd. Het stoffelijk overschot is i a door den echtgenoot te zijn herkend van Zijpe naar hier overgein acht, waar de be- g'.'tfrris gistermiddag te 1 uur van uit het woonhuis aan de Binnenhaven plaats had. Abortus-provocatus. Reeds eenigen tijd liepen er geruchten over een verdacht geval van zedekwetsenden aard, dat alhier zou hebben plaats gevonden. Wat wij daarover vernamen leek ons echter sterk overdreven, doch in den grond niet on juist. Uit den aard der zaak konden ons geen inlichtingen, hangende het onderzoek, door de politie- verstrekt worden. Uit hetgeen wij echter van andere zijde vernamen schijnt door iemand, die reeds langen tijd van der gelijke practyken verdacht werd, de abor tieve handeling met het gewenschte gevolg te zijn gepleegd, doch is het slachtoffer op genomen moeten worden in het ziekenhuis. Haar toestand schijnt vrij goeid te zyn. Voor zoover wij gewaar konden worden schijnt het vrij zeker, dat de politie hiermede een eind heeft gemaakt aan een schandelijk be drijf. Uit het PolltieraippOTt. Ridders der duisternis. Bekeurd werden een wielrijder en twee bestuur ders van handwagens, die zonder licht reden. Daarvoor zijn se niet! Bekeurd werd de bestuurder van een handwagen, die daarmede over het verhoogde trottoir aan den Ruyghweg reed. Verkeerszonden. Vrijdagmorgen werden op het Koningsplein ze ven en des middags op den hoek Koningstraat Spoorstraat zes personen bekeurd wegens het niet naleven van de verkecrsbepalingen (linksrijden, links een korte bocht nemen, e.d.). Sportief aangelegd. Aangifte werd gedaan van vermissing van sport artikelen uit een gebouwtje op het sportterrein aan den Bolweg. Een onderzoek heeft plaats. Correspondentie. Een nadere beschouwing over de Sportpark- plannen, in verhand mot de laatstgehouden ver gadering, alsmede een beoordeeling van het Nederlandsch elftal konden in dit nummer wegens plaatsgebrek niet worden opgenomen. N.V. Texeis Eigen Stoomboot-Onderneming. Winterdlenst ingegaan 1 October 1923. Dagelijks: Vertrok Texal: 8.— v.m., 11.— v.m., 2.80 n.m. Helder: 9.80 v.m.. 12— midd.. 4.15 n.m. Alleen dea Maandags: Vartrak T«xel 6 v.m. Vertrek Helder 7 v.iö. MARINE-BEGROOTING 1924. Aan het Voorloopig Verslag over de ingediende Nota s van W xjzxgmg op de iviarime-Begrooting onüeenen wij tiet volgende: Sommige leden verklaarden met bevreemding kennis te hebben genomen van de, bij de derde Nota van Wijziging gedane, voorsteden tot den aanbouw van nieuw materieel, zij acntten die voorstellen in strijd met de, na de beëindiging der xvabxnetscrxsis aigelcgde regeeringsverkiaring. Uaat de Kamer tnans met deze voorstellen meue, dan zullen aldus deze leden in volgende jaren nieuwe aanvragen tot den aanbouw van de alsdan uaarvoor in aanmerking komende onuerdeeien van net vlootpian niet uitblijven en zal de Kanier een weg worden opgedreven, waarop zij welbe wust verklaard neelt de Kegeering niet te willen volgen. Algezien van deze bezwaren wenschten de hier aan t woord zijnde leden zich met den meesten nadruk tegen deze kredietaanvraag voor nieuwen vlootbouw te verzetten. Er wordt thans aange vraagd, behalve een bedrag van J 550.000 voor den aanbouw van vliegtuigen voor uen verken- mngsdiensit in Nederland, een eerste termijn van 3 nuilioen voor den aanbouw van 2 Uottieije- vaartuigen en 2 torpedobootjagers van de in het ontwerp Vlootwet 1924 bedoelde typen voor de vloot xn lndie, zoomede een beginternujn van J 1000 voor den bouw van een onderzeeboot-mij- nenlegger voor de vloot in lndië. Aangezien üe totale kosten van aanschaffing worden geraamd voor een ilottieljevaartuig op J 3.000.000, voor een torpedobootjager op J 4.750.000 en voor een on- derztjeboot-mijnenlegger op 5.500.000, zou de Kamer zich door het voteeren van dezen eersten termijn vastleggen voor J 21 millioen. Terwijl ja renlang het beginsel heeft gegolden, dat voor nieuwbouw niet meer mocht worden besteed dan j 4.200.000 per jaar, zal dit bedrag, indien ook de onderzeeboot-mijnenlegger in aanbouw komt, al leen reeds door hetgeen thans wordt aangevraagd belangrijk worden overschreden. De hier aan het woord zijnde leden vroegen voorts een nadere toelichting van de beteekenis der aanvraag van twee ilottieljevaartuigen voor den dienst in lndië. Onder verwijzing naar het medegedeelde op bladz. 15 van het verslag der interdepartementale commissie, waar genoemde vaartuigen gezegd werden bestemd te zijn voor „de afdoende verdediging van de mijnversperrin- gen te Tandjong Priok", stelden zij de vraag, 01 ook de Regeering aan deze vaartuigen die be stemming wenscht te geven. Mocht dit zoo zijn, dan zou deze aanvraag niet slechts in financieelen zin een terugkomen zijn op een door de Kamer verworpen wetsvoorstel, doch tevens een veron achtzaming van een der technische bezwaren tegen de verworpen Vlootwet, n.1. de vestiging der noofdbasis van de vloot te Tandjong Priok in plaats van in straat Soenda. Resumeerend verklaarden de tot dusver aan het woord zijnde leden in geen geval aan deze voor stellen hun stem te kunnen geven. Verscheidene leden verklaarden daarentegen met instemming uit de Memorie van Antwoord betreffende de Marinebegrooting te hebben ge zien, dat de Regeering vasthoudt aan haar mee rling, dat wettelijke regeling der maritieme ver dediging noodzakelijk is. Zij betoogden, dat van dit Kabinet ook geen andere opvatting kon wor den verwacht. Voorts meenden zij te mogen aan nemen, dat de Regeering ook van de urgentie van zoodanige wettelijke regeling overtuigd is. Waar de Regeering bij de behandeling van het ontwerp- Vlootwet die urgentie met den meesten nadruk op den voorgrond stelde, zoozeer dat zij van de totstandkoming der Vlootwet het aanblijven yan het Kabinet afhankelijk stelde, moet natuurlijk aangenomen worden, dat thans, nu dit Kabinet, door de wijze, waarop de Kabinetscrisis tot op lossing is gebracht, opnieuw de verantwoordelijk heid voor het bewind heeft te dragen, en ook de Minister van Marine, die in het bijzonder voor de maritieme defensie verantwoordelijk is, van het Kabinet deel bleef uitmaken, het Kabinet ook ten aanzien van zijn opvatting omtrent de urgentie eener Vlootwet nog steeds als homogeen moet worden beschouwd. Doch juist hierom had de indiening van de derde Nota van Wijziging eenige dezer leden eenigszins bevreemd, omdat zij daarin een ver zwakking zagen van het door de Regeering te recht ingenomen standpunt. Zij waren er niet ge heel zeker van, dat de nu aangevraagde schepen in het in te dienen algemeen vlootpian zullen pas sen. Is de Regeering, zoo vroegen zij, voornemens minder vaartuigen, of wel andere, te bouwen dan in het ontwerp-Vlootwet waren begrepen? Wat bedoelt zij met den aanbouw van twee flottielje- vaartuigen? Ook dezerzijds werd opgemerkt, dat zoowel uit het Rapport der Staatscommissie 1912, als uit het rapport der interdepartementale com missie blijkt, dat deze ook mede aanvankelijk be stemd waren voor de verdediging van de mijnver- sperringen voor de ontworpen vlootbasis te Tand jong Priok. Houdt de Regeering aan het plan van een vlootbasis te Tandjong Priok vast? Of zijn de hierbedoelde vaartuigen ook voor politiedien sten bestemd? De hier aan 't woord zijnde leden zouden het juister hebben geacht, indien met spoea een nieuw ontwerp-Vlootwet bij de Staten-Gene- raal ware ingediend, zoodat de behandeling daar van nog in dit zittingjaar kon plaats vinden; zij achtten dit zeer wel mogelijk. Zoolang niet een ontwerp-Vlootwet ter tafel ligt, blijft alles ten aanzien van onze maritieme verdediging vaag en onzeker. De nu gedane partieele aanvraag zou den schijn kunnen wekken, dat de Regeering een be slissing omtrent een nieuw ontwerp-Vlootwet ontwijkt. Verscheidene andere leden achtten deze bezwa ren niet geheel juist en konden zich met de thans gedane voorstellen zeer wel vereenigen. De Re geering toont daardoor, dat zij onze maritieme verdediging niet wil veronachtzamen. Door een ieder, die het oog richt op de marinepolitiek, die in alle andere landen, voor wie het bezit eener oorlogsvloot van beteekenis is, wordt gevolgd ook in zich bij uitstek vredelievend noemende landen als b.v. Rusland kan deze opvatting der Regeering slechts worden toegejuicht. Van een wedstrijd in bewapening is daarbij onzerzijds geen sprake, doch wel van de vervulling van onzen nationalen plicht tot handhaving, zoo noodig, van onze neutraliteit en ons zelfstandig volksbestaan. Door deze aanvraag, meenen zij, wordt op een nader in te dienen ontwerp-Vlootwet niet voor uitgel oopen; de Regeering toch acht deze schepen in ieder geval noodzakelijk. Aan den anderen kant behoeft niet te worden gevreesd, dat zij in het door de Regeering in te dienen vlootpian niet zou den passen; deze schepen waren ook in het alge meen plan van het ontwerp-Vlootwet opgenomen. Niettemin meenden ook deze leden op een zoo spoedig mogelijke indiening van een nieuw ont werp-Vlootwet te mogen aandringen. Andere leden, die op zichzelf niet ongeneigd waren de thans aangevraagde schepen toe te staan, indien deze voor onze maritieme verdediging en voor de handhaving van onze neutraliteit in lndië noodzakelijk zijn, wenschten intusschen uitdruk kelijk te verklaren, dat zij zich door het voteeren der aangevraagde gelden niet wilden vastleggen aan het plan van vlootaanbouw, gelijk opgenomen was in het verworpen ontwerp-Vlootwet. Met nadruk werd ook door deze eden gevraagd, welke de bestemming is van de aangevraagde flottieljevaartuigen. Met welk doel worden deze schepen zoo zwaar gemaakt? Is het de bedoeling hen ook te bezigen voor de verdediging der haven van Soerabaja? Sommige leden wezen op den geldelijken toe stand des lands, welke groote omzichtigheid bij het ontwerpen van vlootplannen noodzakelijk doet zijn. Zij vroegen, hoe het voorstel in dit opzicht moet worden beschouwd. Het vordert van het moederland voor dit dienstjaar een uitgaaf van ruim ƒ2 millioen, terwijl de Regeering aankon digt, dat op de uitgaven voor Defensie 12V2 millioen zal bezuinigd worden. Ook andere leden verzochten nadere toelichting omtrent de financieele beteekenis van het onder havig voorstel. Zij merkten op, dat volgens de Memorie van Toelichting tot de Marinebegrooting voor het dienstjaar 1924 ten laste der Staatsbe- grooting wordt aangevraagd een bedrag van 2.075.849 voor de voortzetting van den bouw van de O 9 t/m 11, voorts ƒ2.857.332 als aandeel in de kosten van aanbouw der kruisers „Java" en „Sumatra en der cmderzeebooten K IV t/m K XIII, terwijl bij de derde Nota van Wijziging wordt aangevraagd een bedrag van 2.050.500, derhalve totaal 6.933.281. Volgens het ontwerp- Vlootwet zou «de jaarlijksche annuïteit ten laste der Staatsbegrooting 8.5 millioen bedragen. Is, zoo vroeg enzij, de opvatting juist, dat derhalve thans 1.5 millioen gulden per jaar minder wordt aangevraagd dan bij aanneming van het ontwerp- Vlootwet ten laste der Staatsbegrooting zou zijn gekomen? Zal dit in de eerstvolgende jaren ook het geval zijn? Zoo ja, dan zou dit door deze leden met instemming worden begroet. Nadere toelichting werd voorts gevraagd om- ttent de beteekenis van het aangevraagd bedrag van 1000 voor de voorbereiding van den bouw van een onderzeeboot-mijnenlegger. Daar de Re geering dit bedrag aanvraagt als een begintermijn, zou men gaarne vernemen, of de Kamer zich met dit bedrag bindt voor dit kostbare vaartuig. Zoo ja, op welken grond wordt dan voor dit kostbare vaartuig een zoo luttel bedrag als eerste termijn aangevraagd en hoe heeft de Regeering zich de financiering van dit vaartuig gedacht? In hoeveel tijd zal dit vaartuig klaar zijn? Is de aanbouw van dit vaartuig urgent en, zoo ja, waarom. In verband met de mededeeling der Regeering, dat het voornemen bestaat de aangevraagde sche pen hier te lande te doen bouwen, merkten de leden, die het voorstel bestreden, op, dat zulks bezwaarlijk als een ernstig argument voor den voorgestelden aanbouw kan gelden, te minder waar de arbeidsloonen slechts een gering percen tage van de totale bouwkosten zullen beloopen. Andere leden, die evenzeer erkenden, dat deze mededeeling, opgevat als aanbeveling van het, voorstel, slechts van bijkomstige beteekenis kan zijn, hadden niettemin van dit voornemen met in stemming kennis genomen. Zij zouden gaarne be vestigd zien, dat het de bedoeling is ook die sche pen hier te lande te doen bouwen, waarvan de plannen in overleg met buitenlar.dsche firma's zullen worden gemaakt. Met het oog op de geprojecteerde grootte der aangevraagde flottieljevaartuigen werd gevraagd, o* deze schepen op de Rijkswerf te Nieuwediep zullen kunnen gebouwd worden, of zij zullen wor den gedreven door motoren en dan wel door stoom en ook of er voldoende munitie voor deze schepen aanwezig zal zijn. Men vroeg voorts, of de Regeering bereid is de teekeningen en plannen voor jagers en flottieljevaartuigen op de griffie der Kamer ter inzage van de leden te leggen en hoe groot de tonnenmaat dezer vaartuigen is. Reddingswerk. De secretaris der Noord- en Zuid-Holland- sche Reaaing-MaatscJiappy, Amstel 342, aeeit ons üet volgende meae: Aan boord van het s.s. „Jaroslavl", dat zicii nog steeds gestrand bevindt op de Ja- cobsbruggen by ierschelling en waarop zieft een aantal menseden bevinaen, in dienst van de firma Dros en Doeksen, was gebrek aan levensmiddelen ontstaan. Er woei op den len Maart j.1. een storm uit Bet Westen met itooge zee. N adat de firma Dros en Doeksen pogingen hadden aangewend, eerst met een sleepboot en later met de groote reddingsvlot, proviand aan boord te brengen en deze pogingen door de hev.ge branding mislukten, word door genoemae firma de hulp van de „Brandaris" ingeroepen. Deze nulp werd door den Commissaris der N.- en Z.-H. Reddingmaatschappij gaarne verleend, temeer daar deze toont van de „Brandaris", de moeilijke omstandigheden in aanmerking nemende, een uitstekende oefe ning was. Niettegenstaande de hooge branding, slaag de de „Brandaris" er in langszijde te ko nten en het schip te provianüeeren. De „Brandaris" was bemand met K. van Urk, schipper; D. Tot, stuurman; B Swart, mach.mst; B. Lettinga, C. Wiegman en C. van Rees, matrozen, en heeft wederom haar goede hoedanigheden getoond. Behalve dit bericht omtrent de „Branda ris" kwam nog bericht in omtrent een tocht van de reddingvlet te Gaast, op 3 Maart 1924 bij harden wind uit het Noordwesten en on stuimige zee. Dit was een oefentocht, doch er zat een stoomboot vast op de Makkumer- waard en zoo had de bemanning een geschikt doel om te bereiken. Bij deze boot gekomen bleek het aan de bemanning van de redding- vlet dat het roer der stoomboot gebroken was, waarop op diens verzoek, de kapitein der stoomboot werd medegenomen naar den wal teneinde een sleepboot te bestellen. De reddingvlet van Gaast heeft bij dezen tocht uitstekend voldaan. Het reddingvaartuig van Gaats, een klein plaatsje op de westkust van Friesland, gele gen tusscnen Workum en Makkum, is een door middel van luchtkisten onzinkbaar ge maakte kleine reddingvlet, die door zeilen en roeien kan worden voortbewogen. Hondt den dief! Donderdagmiddag vervoegde zich in den sigarenwinkel van Hillen op de Groenmarkt te den Haag, een persoon die wat kocht en een biljet van 300 ter wisseling aanbood. Hij poogde echter toen hij het wisselgeld ont vangen had, met dat geld en het biljet zich uit de voeten te maken. De chef, dat ziende, sprong over de toonbank en rende den dief achterna. Het werd een wlide jacht door Hoogstraat, Nobelstraat en Juffrouw Ida- straat. In laatstgenoemde straat vluchtte de dief een fietsenwinkel iy maar werd daar door den eigenaar weer naar buiten gezet. Toen viel hij in handen van een agent van politie, die aan de jacht had deelgenomen. Naar het politiebüreau aan de Groenmarkt vervoerd, bleek het te zyn een 28-jarige han delsreiziger, een Nederlander, wonende te Parijs. Hij werd te beschikking van den com missaris gesteld. Haar man geworgd. In de Parijsche arbeiderswijk Glignan- court heeft een 44-jarige vrouw van Neder- landsche afkomst, Bertha Bloemhof uit Amsterdam, die sedert achttien maanden met Henri Hazotte, beambte bij de Com pagnie du Métropoiitain, was gehuwd, haar man geworgd. Hazotte was een gruwelijke dronkaard, die zijn vrouw voortdurend be dreigde en zijn geld verdronk. Tijdens een heftige woordenwisseling haaide de man een mes voor den dag, waarop de angstige vrouw den half bedwelmenden dronkaard naar de keel vloog en hem worgde. Ze gaf zich daarna zelf bij de politie aan. Op een jachtopziener geschoten. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen een arbeider te Elsloo, die op ■een jachtopziener in het jachtveld een schot hagel loste, waardoor de getroffene een oog heeft verloren, nes jaar gevangenisstraf ge- ëischt Moord? Het parket te 's-Hertogenbosch heeft zich gisteren naar Helvoirt begeven, waar in de heide het lijk is gevonden van een man die vermoedelijk is doodgeslagen. Het slachtoffer is gebleken te zyn de 81- jarige opzichter der gemeente-bosschen F. Brekelmans. Als vermoedelijke dader is aan gehouden e® naar den Bosch overgebracht de 81-jarige landbouwer H. B. uit Vlijmen. De oorzaak van den doodslag schijnt te zoe ken te zijn in een ruzie over het kappen vu hout. Kolendamp. Te Zandvoort is een bejaard echtpaar door kolendamp-vergiftiging om het leven geko men. Toen men de ongelukkigen op hun bed vond liggen, moest de dood reeds acht uren te voren zjjn ingetreden. Geen geschikte portefeuille. Een jongen te Woubrugge (Z.-H.), die vier briefjes van 100 moest wegbrengen, was zoo onvoorzichtig deze in de klep van zijn pet op te bergen. Door een plotselingen ruk- wmd vloog deze hem evenwel van het hoofd, waardoor de vier bankbiljetten „naar de vier winden verstrooid werden". Hij slaagde er gelukkig in er drie terug te vinden; het vier de echter moet nog gevonden wordenl Valsche munters. f Te Essen zijn een groot aantal valscb munsters ingerekend. Zij waren „georgar, seerd" in twee groepende eene fabriceerd valsche biljetten van een biljoen mark, 100 dollar en van allerlei noodgeld en brs die op de clandestiene valuta-beurzen in bezette gebied in omloop. De biljetten j 100 dollar werden gemaakt uit biljetten v 1 dollar en meestal aan Nederlanders i handen gespeeld. De vervaardiger is ee*i beruchte internationale zwendelaar die al herhaaldelijk van valsche munterij was ver dacht, maar zich telkens aan vervolging had weten te onttrekken. De tweede bende legde zich toe op de vervaardiging van Pruisische goudmark- biljetten. Haar man gedood. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft terecht gestaan een 31-jarige gehuwde vrouw en moeder van twee kinderen wegens dood slag op haar man. Ter terechtzitting bleek, dat de verslagene misbruik maakte van sterken drank en daardoor dikwijls zijn vrouw mishandelde. De woede van den man werd bovendien aangewakkerd door een ver denking, die hij tegen zijy vrouw had, dat er een ongeoorlooiüe verstandhouding be stond tusscnen deze en een huisvriend. z,oowel bekl. als deze huisvriend ontkenden ait evenwel, maar zeiden samen te werken 111 het belang van den Verslagene, om hem van den drank af te helpen. Op den avond van 27 Juli, na een ruzie, was de man de üeur uitgeloopen, kwam later aangeschoten muis en maakte weer ruzie, waarop hij een uolk nam en deze zyn vrouw in de linker- oorst stak. De vrouw haalde den dolk uit ae wonde en liep den man achterna, waarop aeze, in de donkere kamer, volgens haar zeggen, in den dolk is geloopen. Hij werd zoo üevig gewond, dat üy nog denzelfden nacht aan verbloeding is overleden. De bekl. ontkende het opzet gehad te hebben haar man te dooden. Het O. M. eischte vier jaren gevangenis straf. De verdediger, mr. Bosman, concludeerde tot vryspraak. SPORT. Het N. O. C.-*pcldje. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal door ge heel Nederland van 9 tot en met lti dezer de z.g. Oiympsche week worden gehouden. Gedurende (leze week worden alle krachten geconcentreerd op de inzameling van gelden voor de uitzending van Nederlandsclie sportmeuschen naar de Olym pische spelen, welke dit jaar te Tarys gehouden worden. Het is voor de Nederlandsche sport wereld een eerezaak om te zorgen, dat ons land te Harijs een behoorlijk liguur slaat. Daarom ixoopt het Ned. Olympisch Oomité, gesteund door verschillende plaatselijke comite's, niet in haar verwachtingen teleurgesteld te worden. Bij voor keur in de komende Olympische week koope elk spuriiieihebber tegen zö cent het N. O. O.-speldje. Kenvoudig, doch degelijk door de Edelmetaal- oednjven van Kempen, Hegeer en Vos te Utrecht voor dit doei vervaardigd. De netto opbrengst dient voor het vorenomschreven doel en gaarne ogevelen wij het speldje in de publieke belang- steiliug aan. Het is van nu al aan verkrijgbaar by de bestuurseden (.tevens subcommissie-leden) van verschillende sportvereeuigmgen, bij het secretariaat van het plaatselijk comité, aan het bureau van ons blad en by enkele (.nader te melden) winkeliers. Bovendien zal er op ver- schilende byeenkomsten, wedstrydeu en vergade ringen mee worden gewerkt. Ook na de Olympi sche Week wordt de verknop voortrgezet. Voetbal. De wedstrijden voor Zondag. N. V. B. Het weer is thans van dien aard, dat we - met ons Hollandsch klimaat kun je 't wel nooit weten! vermoedelijk een mooien voetbal zondag tegemoet gaan. Dat is wel noodig om ten minste den achterstand wat in te halen. Aïd. 1 (.Westen) le klasse. Een belangrijke wedstrijd heelt te Amsterdam plaats, n.1. Ajax I eyenoord. Het zou ons niet verwonderen als het een gelijk spel werd, al mag niet vergeten worden, dat de Rotterdammers er alles op zul len zetten, omdat ze de puuten zoo noodig heb- ben- D.F.C. zou een falen vu de leiders zeer ter stade komen. De Dordtenaren spelen „uit" tegen H.V.V., welke strijd nog niet door "hen gewonnen is. Ook hier kon het wel eens op een puntenverdeeling uitdraaien. H.F.C.—V.O.C. is van minder beteekenis en ook hier moeten we een gelijk spel in 't vooruitzicht stellen. 2c klasse A. De leiders moeten Q.S.C. een be- zoek brengen; een wedstrijd, welke Alcmaria victrix kan en daarom moet winnen, willen de kampioenskansen behouden blijven. EDO KaV,Mngt kan 6611 klein» overwinning behalen. Hollandxa zal wel met Z.V.V deeien Spartaan zal D.E.C. wel kloppen. B Od het programma staan: D.O.N.A.R.-Hilversum ffam pong Hercules, Olympia-H.V.C, D o!sï-zSlJ 3c klasse A. Beide 3e klasse clubs zijn uitsta dig. H.R.C. speelt haar Iaatsten ,.uit"-wedstriid tegen Watergraafsmeer. Een goede ovor!:! kan de roodhemden nog kans op de in ni010/ geven. Of zij het zdover zullen brengen? Wtt

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9