T Vierde Blad. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS UIT DEN OMTREK. VAN ZATERDAG 22 MAART 1924. IERLAND. DE MISDAAD ALLE EEUWEN DOOR. JAPAN. HONDURAS. De revolutie. Brand. Geen briefwisseling tnssehen Maedonald en Polnearé. Parijs, 21 Maart. In bevoe®de kringen te Parijs en Londen is nleta bekend van een nieuwe briefwisseling tussohen Ram- aay MaoDoooaldi an Poincaré. Het geheime verdrag tnasehen Frankrijk en TsJecho451©wakfle. Het „Berliner Tageblatt'' houdt in een lang artikel de echtheid vol van het openbaar gemaakte geheime verdrag tusschen Frank rijk en Tsjecho^Slowakije en maakt tegen over de opmerking van Benesj, dat hij nog nooit een geheim verdrag heeft ondertee kend, tegelijkertijd een geheim verdrag tus schen beide landen van October 1918 open baar, waarin Tsjecho-Slowakije zich ver plicht zijn binnen- en buitenlandsche poli tiek gedurende het vredesverdrag te richten naar Frankrijk's goedvinden en tegelijker- tijd zijn weermacht onder contröle der Fran- stiien te stellen. De draadlooze dienst uit Praag meldt in- tusechen, dat er geen militair verdrag of iets dergelijks bestaat, /lat te Parijs gesloten is en den datum 28 October 1918 draagt. De „Ceshe Slovo" is van oordeel, dat de auteur van de publicaties niemand anders is dan de oud-Oostenrijksch-Hongaarsche ge rant SorgacL DPHBOHTiANDi Het proaes-Hltter. Dt lUck. München, 21 Maart De eerste staats- anwalt eischlte tegjem Hitler acht jaar ves- tingistraf wegetns hoogverraad; tegen Kriebel, Ptlhn/er en1 dr. Webier wegens „Mitwiasenschlaft" zes Jaar vestingstraf, tegen generaal Ludendorff wegens mede plichtigheid! aan hoogverraad twee jaar vestingstraf evenals tegen dir. Zritsch en Rehm; tegen Brütschier en Wagner wer den anderhalf Jaar vestingstraf wegens medeplichtigheid ge&iöcht, tegen Pernet (stiefzoon van Ludendorff) een Jaar en drie maanden vestingstraf. Alle beklaag den vallen in de termen voor verzachten de omstandigheden. Hedenmiddag om twee uur beginnen de pleidooien. De muiterij onder de officieren. Het blijkt, dat de muiterij, -die onder de officieren heeft plaats gehad, van grooteren omvang was dan uit de berichten^ die daar omtrent uit Ierland werden verspreid, kon worden opgemaakt. Het werd voorgesteld, alsof slechts hier en daar een paar officieren tot verzet waren overgegaan, doch bet feit, dat te Dublin veertig muitende offi< eieren in conferentie bijeen kwamen, onder wie verscheidene hooggeplaatste, wijst er (Belangwekkende processen in den loop der tijden). I. DE VALSCHE MARTIN GUERRE. Alle eeuwen door, ondanks geheel ver- schillendé toestanden van beschaving en ont wikkeling, zjjn vrijwel dezelfde hartstochten te constateeren, dlie de menschen geleid en bewogen hebben: dorst uaar bezit, naar eer, naar macht. En alle eeuwen door hebben misdaden plaats gehad om een dezer of wel enkele dezer tezamen te verkrijgen. Som wijlen zijn het minder de misdaden zeiven dan de omstandigheden, waaronder zij wer den bedreven en de wijze waarop, die het daaruit voortvloeiend proces belangwekkend maken. En dengene, die een blik werpt op de meest bekende dezer processen, op die, welke soms door het toeval, soms opzettelijk aan de vergetelheid zijn ontrukt, valt het op, dat ook op het gebied' van misdaad en slecht heid er „weinig nieuws is onder de zon"! In de jaren, dat de mogelijkheid van tele graaf of telefoon zelfs niet kon worden voor zien; dat aan een burgerlijken stand om de identiteit van de individuen vast te stellen, nog niet werd gedacht; dat de diligences in het meerendeel zelfs van de beschaafde lan den nog een onbekend iets waren, traden in bet stadje Artigat van de diocees Rieux in Frankrijk (tegenwoordig de hoofdstad van het gelijknamige kanton van het departe ment der Haute Garonne) twee kinderen in het huwelijk: de elfjarige Martin Guerre en de tienjarige Bertrande de Rolz. Ons schijnt een dergelijk kinderhuwelijk niet alleen zon derling, maar tegelijk monstrueus; in die dagen echter was het geen zeldzaam voorko mend iets. De vorstenhuwelijken, gelijk de geschiedenis ons maar al te zeer leert, hadden het voorbeeld in dezen gegeven; de aristo cratie was de vorsten nagevolgd, en in tal van streken waren het weer de gegoede bur gerlijke familiën, die de voetsporen der aristocratie wenschten te drukken- Nadat 9 jaren na dit huwelijk de kleine Sanxi, een aardige jongen, geboren was, was op zekeren dag Martin Guerre plotseling verdwenen. Sommigen hadden hem gezien, den zak op den rug, den stok in de hand, den weg naar Toulouse opgaande, maar ver der wist men van niets. Het heette wel, dat Martin zijn vader had vertoornd, dat hij hem op, dat de muiterij toch tamelijk wijd om zich heen heeft gegrepen. Muitende Vrij staters schieten op Britsche soldaten. Queenstown, 21 Maart. Vier soldaten van den Vrijstaat openden machinegeweer vuur op een groep Britsche soldaten, die met verlof aan wal gingen. Naar vernomen wordt, werden een soldaat gedood en 17 per sonen gewond. Toen de aanvallers in een auto wegreden, schoten zij op het oorlogs schip „Scythe", roepende: „Up Tobin!" (Tobin is de leider der Iersche muiters). De gezonken onderzeeboot. Sasebo, 21 Maart. Men gelooft thans, dat alle menschen aan boord van de gezon ken duikboot dor Japausche marine 44 in getal zijn omgekomen. De telefoonsig nalen worden niet meer beantwoord. De regeering van Honduras deelt mede, dat de Hondureesche troepen bij vergissing hadden geschoten op het detachement Ame- rikaansche mariniers, dat door den kruiser „Milwaukee" aan wal was gezet en dat op rukte naar Tegucigalpa. De Hondureesche regeering heeft voor deze vergissing haar verontschuldigingen aangeboden. Volgens een bericht uit Washington heerscht te Tegucigalpa in Honduras een volslagen anarchie. Een gedeelte van de stad is verwoest. Donderdag zijn 170 Amerikaan- sche marinesoldaten van de „Milwaukee" de stad binnengerukt. China en Rusland. In verband met de kans, dat Japan eü andere mogendheden tusschen heiden zullen komen, indien de Russen Mantsjoerije mochten binnen vallen, wordt zoo'n actie tegen China onwaarschijnlijk geacht. Intus- schen is uit Moskou bericht ontvangen, dat de Russen troepen samentrekken aan de Mantsjoereche grens. Al pe: J oorzaak vermoedt men het wogwer van een brandende sigaret. Een lastige stoker. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. P.| oud 22 Jaren, geboren te Amsterdam, sto ker ,2e klasse. Hij was door den Zeekrijgs- raad veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf, omdat hjj in den nacht van 26 op 26 October 1028 aan boord van het Wachtschip te Willemsoord, toen hij het tusschendek had' bevuild, geweigerd beeft den zwabber uit te wringen. Hevig had hij zich tegafi zijn in arreststeliing verzet Met verbetering en aanvulling dor be wijsvoering werd dit vonnis door het Hof bevestigd. Woensdagnacht heeft er brand gewoed in de Brikettenfabriek Etna van de firma Peuschgans te Hoorn. Vrijwel alle ma chines zijn verbrand; alleen de groote stoommachine, die in een apart gebouw staat, la behouden gebleven. De brand weer werkte met 7 stralen en kon de aan grenzende perceel en behouden. De eige naar vertoeft in Frankrijk; de zoon deelde mede, dat de fabriek niet verzekerd was enkele maten graan had afgenomen en dat hij nu diens boosheid1 ontvluchtte. Maar dat alleen kan de reden niet zijn en men kwam a] spoedig tot de algemeene overtuiging, dat een zekere neiging tot vagebondage, de be hoefte om vreemde landen te zien en de dorst- naar avonturen hem op een onbeken den weg hadden geleid. Martin was afkom stig uit de Baskische landen, en de eigen aardige aardi dezer bewoners bracht men met zijn vertrek in verband. Hoe het zij, acht lange jaren bleef Martin weg; zijn kind S'oeide op tot een aardig, speelsch knaapje; ertrande nam als quasi-wedfuwe haar intrek eerst bij haar vader, later bij haar oom Pierre Guerre, die hoofd der familie was geworden. En alles ging zijn gewonen gang in Artigat, en men was op het punt Martin Guerre ge heel te vergeten. Totdat-, even plotseling als hij was verdwenen, Martin op een goeden dag weer in de straten van het stadje ver scheen, bJJ buren- navraag doende, oude ka meraden de hand drukkende en zich, zonder eenige aarzeling te toonen, naar zijn oud huis begevende. Toen hij vertrok had hij snor noch baard, en bij kwam terug met een ringbaard' en met zware snorren; zijn gezicht was gebruind^ hij was dikker geworden, maar voor het oog waren zijn trekken nog zoozeer aan die van Martin Guerre voor acht jaren gelijk, dat niemand twijfelde of hij was het. Niemand, ook niet de verlaten Bertrande, die zich onmiddellijk in zijn armen wierp en hem op zijn verlangen den kleinen Sanxi toonde, dien bij met kussen overdekte. Men slachtte het vette varken ter eere van den terugge keerden zoon, vrienden en bekenden kwa men uit alle deelen van het stadje toeloopen; men stelde vragen aan Martin Guerre, en men ontving antwoorden, zoo duidelijk, zoo gedetailleerd', zoo Juist, dat men aan zijn identiteit niet kon twijfelen, hadde men daar aan ook maar gedacht. Verwijten werden er bijna niet gedaan; Bertrande zelf had hem vergeven- en wien bleef dan nog iets te ver wijten over? Om zijn vertrek te verklaren, vertelde hij, dat een plotselinge afkeer hem had bevangen van het gelukkige, vreedzame, maar eentonige en saaie leven, dat hij leidde; dat hij zich had geschaamd niets in de we reld te zijn en te doen. Een paar landsknech ten, die door Artigat gingen, hadden hem ertoe gebracht dienst te nemen bij een com pagnie en onder de vanen van Koning Hen drik II, die tegen de Engelschen en tegen den Keizer was te veidë getrokken, had' bij gestreden. Hij had de belegeringen van Metz, van Toul en van Verdun bijge woond, en vertelde ervan met levendigen gloed. Toen in 1666 de wapenstilstand te Motor-ongeluk. Woensdagavond omstreeks half twaalf reed een heer uit Koog aan de Zaan in volle vaart omet zijn motor tegen de af- slultbocnnen aan de Kleverlaan te Bloe- mendaal. Het motorrijwiel vloog door het hekwerk, terwijl de berijder er overheen tuimelde. Hij zelf kreeg lip- en beenwon den, terwijl zijn machine door een pas- seerende locomotief werd meegesleurd en versplinterd, zoodat er zoo goed als niets meer van overbleef. De machinist stopte 100 M. verder, daar hjj toen eerst merkte dat er leta haperde. De draadlooze. Een amateur aan de Zuidkust van Ni. Wales (Australië) beweert duidelijk mu ziek en zang gehoord te hebben van een oiuroepstation in Californië. Hij gebruikt daartoe een eenvoudig ontvangtoestel met slechts twee lampen. Indien blijkt, dat het inderdaad bedoeld station was, dat hij hoorde, is dit een. wereldrecord voor draadlooze telefonie op langen afstand. Onder den trein. Op het spoorweg-station Nijmegen is Vrijdagmorgen een ernstig ongeluk ge beurd. De mailtredn Hamburg- lissin- gen, die om 11 uur te Nijmegen was stopt aldaar slechts l1/» minuut; de heer en me vrouw Nielsein uit Kopenhagen waren ternauwernood even uitgestapt, toen de trein zich weer in beweging zette. BjJ het ovetrhaaat instappen gleed mevrouw N. van de treeplank en werd haar de linker arm afgereden. Zij is naar het Wllhel- mima-Ztekenhuls overgebracht. De onveiligheid ln Dultschlaud. Struikroovers hebben Donderdag een geldtransport van de Haltener Bpreng- stoff-fabrik bij Haltern aangevallen. De man die het geld btf zich had, werd neer geschoten, de koetsier van den wagen, waarin het geld werd vervoerd, gewond. De roovers zijn met hun buit ontkomen. Een drama Te Sèvres heeft een notarisklerk in een aanval van waanzin zijn vrouw, zijn dochtertje en zichzelf gedood. Hoewel de man rijk was en een' zeer goede positie had, tobde hij over de duurte, vreezende dat hij de zijnen in ellende zou achter laten. Een aardig gezelschapsspel. In ons Advertentieblad van jJ. Woensdag plaaisten de G.R.E.S. Economie Schoenfa brieken te Heveadorp (Gelderland) een ad vertentie van haar fabrikaat, en deelden daarin mede, dat ieder kooper van Maandag a.s. af gratis in het bezit kan komen van haar gezelschapsspel, C.R.E.S. Wandelspel. De firma zond ons bedoeld spelletje toe, en wij aarzelen niet te verklaren, dat het een van de aardigste spelletjes is, die wij onder de oogen kregen. Het is een variant op het oude, beproefde ganzenbord, maar in plaats van doobelsteenen vervaardigde de ontwerper een gummi tolletje. Dit tolletje is voorzien van cijfers, die het aantal oogen aangeven, terwijl dan zes verschillend gekleurde gummi fiches voor eiken speler de plaats aanwijzen en het aantal waarop hij uit den pot recht heeft. Het aardigste ervan is, dat de kinderen bet onmogelijk breken kunnen, zoodat het jaren en jaren mee kan. Vaucelles werd gesloten,-had Martin Guerre, verlangend zijn land terug te zien, verlan gend ook naar vrouw en kind, de wapenen neergelegd, en hier was hij nu. Alles ging goed, gedurende maanden, ja jaren. Des avonds, rustig bij het vuur ge zeten met zijn vrouw, haalden beiden herin neringen uit vroeger dagen op en meer dan eens kwam uit Martin's geheugen een bij zonderheid naar voren, die slechts de echt genoot zelf kon weten. Martin werd een ge zocht verteller; een trouw echtgenoot, die in drie jaren tijds zijn vrouw twee kinderen schonk, waarvan er een spoedig stierf. Tot dusverre bleven beiden bij oom Pierre Guerre inwonen, deze administreerde ook de erfenis van Martin's vader, en Bertrande had onder zijn eigenlijk voogdijschap geleefd. Dit werd Martin, na verloop van een drietal jaren, moede; hij wilde zich een eigen tehuis stichten; hij vroeg afrekening aan zijn oom. Een afrekening, voor die dagen niet zonder belang, omdat alleen zijne goederen een waarde van 7.000 livres vertegenwoordigden. Dit voorstel viel weinig in den smaak van oom Pierre. Hij ried het hem af; Martin en zijn vrouw waren aldus goed gevestigd;, en hij belastte zich gaarne met het beheer. Het kwam tot minder aangename woordenwisse lingen, vervolgens tot twisten, ja eindelijk tot handtastelijkheden. Zoover kwam het zelfs, dat oom Pierre een zekeren Jean d*Es- corneboeuf, die, voor een geheel andere zaak, van den Senechal van Toulouse de bevoegd heid had verkregen om Martin Guerre in arrest te stellen, op hem afstuurde, terwijl hij tegelijkertijd een oompiot tegen hem smeedde, dat hem het leven had kunnen kos ten, indien zijn jonge vrouw zich niet over hem had geworpen en op die wijze de be dreiging van het reeds opgeheven ijzer had verlamd. Schijnbaar schikte zich alles, het arrest van Martin werd opgeheven, en oom en hij schudden elkander de hand. Maar die vredestichting was inderdaad slechts .schijn. Want den volgenden dag deed Pierre Guerre zich in zijn waren aard ken nen; hjj stelde tegen Martin een vervolging in, op grond van niets meer of minder danf dat hij een schurk en een oplichter was, die zich vaischelijk voor den werkelijken Martin Guerre uitgaf en daarin op wonderbaarlijke wijze was geslaagd, geholpen door een tref fende gelijkenis. Twee getuigen kon hij aanvoeren, een her bergier en zijn vrouw uit een in de nabijheid gelegen' oord, die hem waren komen vertel len, dat een soldaat toevallig daar verblij vende. den naam van Martin Guerre had hooren noemen. Toen men dezen soldaat SCHAGEN. Het is natuurlijk voor eene tentoonstel: hngscommissie zeer bevredigend als die ten toonstelling blijkt goed in elkaar te zitten, het is in de meeste gevallen een financieel succes als de expositie veel bezoek trekt. Daarvoor worden dan ook allerlei lokmiddelen gebruikt. Er zijn er, waar aan den 5l)0sten of lOOOeu bezoeker een verrassing wordt uitgereikt, hier en daar gaat men er als een aantrekkelijkheid een concqurs-hippique aan verbinden. Beha gen maakt in dit opzicht eene vermei dows- waardige uitzondering. Daar woïdt geen en- trée geheven, ook al daardoor wordt bjj eenig goed weer die tentoonstelling zeer druk be zocht, waardoor de tentoonstelling aldaar voor de neringdoenden een zeldzame dag van ont vangsten is. Doch alle lokmiddelen baten niet als de tentoonstelling zelve niet eene verza meling vormt van uitgezochte dieren, een bewijs levert van den hoogen stand, waarop landbouw en veeteelt staan. Zij moet een spie gel zijn van de kennis en ontwikkeling, die de boeren in hun vak hebben verkregen. Dan komen er bezoekers en koopers, vooral deze laatsten mogen niet ontbreken. Doetincbem geeft aan den kooper van een eerste prijs-koe of vaars eene herinneringsmedaille, daar wordt voor eiken goedgekeurden fokstier een aanvoerpremie van 2.50 gegeven. Te Schagen hoorden wij de vrees uitspre ken, dat de tentoonstellingen dit jaar minder kans hebben op veel best vee, dan in vorige jaren het geval was. Dit zou dan een gevolg van de tongblaar zijn. Vooral ln het Zuiden van Noord-Holland' en in Zuid-Holland heeft de ziekte hevig geheerscht. In Hollands Noor den en Westfriesi^nd; waar de ziekte slechts sporadisch voorkwam, zal de nadeeligé invloed veel minder voorkomen. De tongblaar en vooral het koude, schrale weer zijn de onder werpen van het gesprek op de markt. Op het slachtvee wordt de druk natuurlijk minder ge voeld, dan op het bedrijfsvee. Vette koeien en nuchtere kalveren waren zelfs iets beter dan verleden week. Voor kalveren werd een jaar geleden meer betaald; gewone slachtkalveren liepen van 12 tot 16 gulden, uitvoerkalveren van 15 tot 20, kalveren voor de fok 20 tot 28. Vette koeien kosten in le kw. f 1.25, 2e kw. 1.05 1.15, kalfkoeien met goede kwaliteit traag; schapen idem; voor export; werd niet gekocht; voor de weide 36 tot 46; vette varkens met matigen handel lie pen tot 74 cent, zouters 64 a 66 cent; biggen 1.50 a 2.50 per weekleeftijd. Boter is in korten tijd belangrijk in prijs gedaald, prijs per pond 90 cent a 1. Vanwege de Centrale Suikermaatscb'appij te Amsterdam werden dit voorjaar contracten afges'oten op vasten prijs en naar suiker prijs. De vaste prijs zal vermoedelijk 18 bedragen. Naar suikerprijs is een schaal vastgesteld, waarvan wij hier enkele voorbeelden geven. Suikerprijs 25, gehalte 14 prijs 16.10 20, 14 17.10 27, 14 18.10 25, 15 17.60 26, 15 18.70 27, 15 19.80 De bietenprjjs hangt dus in dat geval af van den suikerprijs en van gehalte. Te Amsterdam is op 59-jarigen leeftijd overleden C. Blekermolen, groothandelaar in vieesoh. Wij meenen een kort woord van waardeering te moeten wijden aan de nage dachtenis van wijlen den heer Blekermolen, die op de veemarkten in Hollands Noorden algemeen bekend was als een eerste klasse echter den z.g.n. Martin Guerre had aange wezen, had hij ontkend, dat het deze was, en gezegd, dat de werkelijke Martin Guerre in Vlaanderen was achtergebleven. Hij kon zich niet vergissen, want deze laatste had een hcuten been tengevolge van eene verwon ding, opgedaan in den slag van St. Laurent. Bertrande onmiddellijk ondervraagd, bleef volhouden, dat de z.gji. valsche Martin Guerre haar werkelijke man was; voor haar bestond aanvankelijk geen twijfel. Maar door z.g.n. bewijzen in het nauw gebracht, week haar zekerheid steeds -meer, en eindelijk bleek zij bereid om, zij het ook in het ge heim, de aanklacht tegen dengene, dien zij totdusverre als haar teruggekeerden echtge noot had beschouwd, te ondersteunen. (Aan den rechter van Rieux werd nu het woord gelaten. Deze ondervroeg allereerst Martin Guerre; nam hem een lang en minu tieus verhoor af, waaruit de beklaagde echter zoo zegevierend mogelijk te voorschijn trad; op geen enkele vraag, hem terecht gesteld, was hjj het antwoord schuldig gebleven; bij had herinneringen opgehaald, die onmogelijk iemand anders d'an de werkelijke Martin Guerre kon te voorschijn brengen. Op zjjn verzoek werd bij met Bertrande geconfron teerd; ook werden enkele andere getuigen gehoord, die hem, ware hij werkelijk Martin Guerre, van zeer nabil betroffen. Zoozeer nam de zaak een wending te zijnen gunste, dat de sequestratie van dé goederen en de persoon van Bertrande werd' gelast ge durende het verder onderzoek. Nu had even wel de reeds aangehaalde soldaat, die dezen bal aan het rollen bracht, ook den naam ge noemd van een zekeren Du Tilh, genaamd Pansette, afkomstig uit Sagias, van welk in dividu kon worden geconstateerd, dat deze geruimen tijd uit zjjn geboorteplaats was ver dwenen. Een onderzoek te dezer plaatse werd, zoo goed als dat in die dagen mogelijk was, ingesteld, maar met dat al bleven er een 80 of 40 getuigenissen ten gunste van den be klaagde over, die hem als den werkelijken Martin Guerre herkenden, waartegenover dan stonden een 50, die in hem den genoem den Arnauld1 Du Tilh meenden te zien; een 60 of 70 anderen twijfelden, maar vonden de gelijkenis met Martin Guerre toch wel frap pant! Van den rechter van Rieux werd een waar Salomo's oordeel gevergd, en hij toonde zich waardig tot deze taak. Want wat deed' hij? Hij liet den kleinen Sanxi voor zich brengen, en constateerde na langdurig on derzoek, dat deze niet op zijn vader, maar wel on de zusters van Martin Guerre geleek. En en deren toch zeker niet overmatig vasten grondslag sprak hij als rijn oordeel uit, dat grossier, die voor zijn bedrijf altijd het beste vee kocht. Daarbij was hij een solied koop man, en een royaal handelaar, met wien ieder gaarne zaken deed'. Als trouwe bezoeker van de Schager markt zal hij nog langen tijd bij velen gemist worden. De Schager Vereeni- glng tot het houden van jaarlijksche Paasch- tentoonstellingen verliest in hem een jurylid, wiens kennis van vet vee hoog stond aange schreven. De kantoorbediende le kl. bij de posterijen K. de Breed wordt van Wonnerveer overge plaatst naar Helder. Herijk van maten en gewichten zal te Schoorl plaats hebben'op 4 April' eu te Ber gen op 9 April a.s. Te Barsingerhoru is overleden' de heer S. Spaans, vrijzinnig lid van den gemeenteraad aldaar. De heer J. Schenk aan den Meeldijk zal zijne plaats innemen. Donderdagavond had te Schagen de jaar vergadering plaats van het Onderlinge Hit- tenfonds. Bij de opening bracht voorz., de heer P. Raat, hulde aan het overleden be stuurslid, den heer P. Koemeester. Door onvoorziene omstandigheden was in 1923 geene vergaderjpg gehouden. Notulen, jaar verslag en rekening en verantwoording over 1922 werden onveranderd goedgekeurd. In, het boekjaar 1922 waren drie hitten- afge schreven en ter bestrijding van de kosten v as een omslag van 3.6 geheven. In 1923 hadden geene afkeuringen plaats. Daarin •■-as alzoo geen omslag toegepast. De kosten van administratie en verdere onvermijdelijke onkosten werden gedekt door de rente van het kasgeld. Tot commissaris werd' herkozen de heer H. Raven, gekozen werd de heer P. Posker. Ter bevordering van het verga- deringbezoek had onder de aanwezigen eene verloting plaats van 60 pet. reductie omslag voor 1924. Voorstellen van het bestuur ter bevordering van het aansluiten als lid, wer den met algemeene stemmen aangenomen. Met een opwekkend woord werd daarna de vergadering gesloten. Gerrit Bak en Johannes Kramer, beiden van Schagen, slaagden resp. voor de Am bachtsscholen te Helder en Alkmaar. BREEZAND. Donderdag 20 Maart had de Nutsver- eeniging „Vriendenkring" een bijeenr komst met dames in de zaal van den heer Jb. Borst. De voorzitter dé heer A. Raap, heette de aanwezigen welkom. Spr. had op de zen laatsten nutsavond wel een ©enigszins grooter opkomst verwacht, maar de plot seling weer zoo felle koude zou aan deze mindere opkomst wel niet vreemd zijn geweest. Voorts wordt medegedeeld dat, behoudens nadere toestemming, vermoe delijk; nog een extra nutsavond' tegen een geringe entréo zal gehouden worden, waarvan de opbrengst gedeeltelijk zal komen ten bate van „Huiszorg". Na de opening werden de notulen ge lezen en onveranderd vastgesteld met (tank voor de accurate weergave. De lezing werd gehouden door den heer J. Molenkamp, die daarvoor geko zen had: „Waarom de Mottige te laat kwam," een schetsje dat met groote aan dacht werd aangehoord, terwijl de heer J. Wiggers een niet minder belangstel lend gehoor had voor de vaste bijdrage, getiteld: „De Hartenverwisseling of da gevolgen van een operatie." Toen volgde het tooneelstukje: „Hoe Jetje gevrijd werd," opgevoerd door de de beklaagde zich inderdaad ten onrechte in de positie van Martin Guerre had ingedron gen, en niemand anders was en zijn kon dan Arnauld Du Tilh, genaamd Pansette. Zoodat hij als bedrieger en oplichter veroordeeld werd om bet hoofd te verliezen en na zijn dood gevierendeeld te worden. .Ta, men spotte er niet mede in die dagen! Het kan niet al te zeer verwonderen, dat de valsche Martin Guerre gelijk wij hem nu mogen noemen, zich bij deze uitspraak niet neerlegde. Hjj teekende hooger beroep aan bij de rechtbank te Toulouse en voor deze heeft zich daarna bet merkwaardig rechtsgeding af gespeeld, merkwaardig om bet object zelf en ook om de bijkomende omstandigheden, waar van ons door Jean de Coras, destijds raads heer bij bet Parlement van Toulouse en kan selier van de Koningin van Navarre, de bij zonderheden tot in de kleinste onderdeden zijn beschreven. Deze Jean de Coras heeft aan dit rechtsgeding zelfs geheel een boek werk gewijd, dat later in het Latijn is ver taald. Naar den aard dier dagen was de in leiding langer dan het eigenlijk boekwerk zelf; zoo uitgebreid zette deze schrijver zijn onderwerp op, dat in die inleiding de vraag of Achilles op werkelijk loyale wijze Hector onder de muren van Troje heeft gedood, er uitvoerig in werd besproken. Het kan dan ook geenszins verwonderen, dat de nauwge zette rechtsgeleerde, die zich in Jean de Coras meer dan eens vertoont, niet tevreden was met slechts te verhalen van het verloop van het proces, maar in de beschrijving ervan zijn eigen standpunt invlocht. Zoo stelde hij de Inderdaad niet. onbelangrijke vraag of Martin Guerre zich door zijne lange afwezigheid niet schuldig had gemaakt aan alles wat was ge schied', en of hij eigenlijk niet aan zijn vrouw een vrijbrief had gegeven om het met de echtelijke trouw niet al te nauw te nemen? En tegelijk vroeg hij zich af of Bertrande de Rolz niet diende te worden veroordeeld, wan neer kwam vast te staan.dat degene, dien zij voor haar man had gehouden, niet de werke lijke Martin Guerre was? Oo welken grond dit laatste berustte, tenzij d'an dat men baar wilde straffen voor overtreding, hoe onwille keurig ook, van de goede zeden van dien tijd, is niet wel uit te maken; het merkwaardige in dit geval was wel, dat er van bigamie geen sprake kon zijn, eenvoudig omdat er geen. tweede huwelijk gesloten was! Maar laten wij den beklaagde voor zijn rechters te Toulouse verschijnen. HU bevond' zich aanstondis in nad'eeliger positie dan te Rieux, wijl hij nu niet meer als Martin Guer re werd beschouwd, m9ar als de oplichter Du Tilh genaamd Pansette, die had te bewijzen,

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 13