30 C WkJÊ wwm NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Glashandei. - Machinale Verffabriek. Eerste Blad. Heidersche Maatschappij tot Glasverzekering, Nr. 5840 ZATERDAG 22 MAART 1924 52e JAARGANG Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maanden op dit blad abonneeren, ont vangen het tot 1 April gratis. De Pensioenwet 1922 bij Gedeputeerde Staten. Aannemers van Schilderwerken. Int. Comm. Tel. 74. Geen huisvrouw behoeft de schoonmaak met zorg tegemoet te zien, VIM helpt haar snel en gemakkelijk door al het werk heen. Voor de verbruikers van VIM zijn fraaie cadeaux beschikbaar. Voeg het ronde kaartje van het deksel bij Uw Sunlight-uitknip- sels, waardoor U spoediger een geschenk ontvangt. VRAAGT ONS GESCHENKEN ALBUM! DE LEVER-S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN BUIUNLAND. ENGELAND. HELDERSGHECOURAN ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad re*p. f ó.Bt.f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad neep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag1-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. AD VERTENTIEN: 20 at p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redact! cm. tekst) 60 et. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijano. 4 ot. DE ADMINISTRATIE. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Maart op: ond.: op: ond.s ▼.m.:n.m.: Zo. 23 m. 9.26 a. 7.16 6.-6.1510.1010,80 Ma. 24 10.45 7.47 5.58 6.15 10.51 11-12 Di. 25 8 22 5.56 6.1611.34 11.57 Wo 26. 12.01 9.C4 5.53 6.19—.— 0.21 Do. 27 1 10 9.54 5.51 6.21 0.46 1.13 Vr. 28 2.10 10 51 5.49 6.22 1.42 2.15 Za. 29 3.01 11.55 5 47 6 24 2.53 3.36 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 22 Maart 6.42 uur. Zondag 23 6.45 Maandag 24 6.45 HET FEUILLETON is op pag. 1 van het 2e Blad opgenomen. Zooala in een vroeger nummer in dit blad' is vermeld» onthielden Gedeputeerde Staiten de goedkeuring, aan eene Verorde ning der Gemeente llpemdJam, waarbij op het gemieentepersoneei werd verhaald! de pensioenpremie tot het volle maximum, in art. 36 der Penadoenwert 1922 toegelaten. Dit berichtje, hoe simpel ook, bevatte in derdaad een zeer belangrijke beslissing, waarover men in ruimèn kring in groote spanning verkeerde en het besluit zal in kringen van gemeente-ambtenaren niet zonder vreugde zijn begroet Immers het was bekend, dat Gedepu teerde Staten van Noord-Holland in tegen stelling met hiunine Collega's van Zuid holland, Gelderland, Noordbrabant en Overijsel, tot nu toe alle ingediende pen- sioenvarordemngen, waarbij dit verhaal werd toegepast, zonder meer goedkeur den. Dat zij derhalve bet formeele stand punt innamen, dat die goedkeuring zich niet uistrekte over dep roateriëelen inhoud (fier verordeningen), doch uitsluitend over de vraag» of zij m. overeenstemming met de wettelijke bepalingen waren. In een Openbare zitting van Ged. Sta ten, -eenige weken geleden werd dit stand punt bestreden door den afgevaardigde van den Bóndi van Gemeente-Ambtena ren, die onthouding der goedkeuring der Upendaanscho Verordening bepleitte. Het is te begrijpen, dat een beslissing, zoo gansch afwijkende van die tot nu toe genomen, niet ai te stellig werd verwacht en dat dus de houding van .Ged. Staten thans een groote verrassing was. Immers, hoe staat het nu met de tot nu toe goed gekeurde verordeningen? Waren daar geen bijzondere omstandigheden bij aan wezig, die tot niet 'goedkeuring hadden bunnen lelden? Het is bijna niet aan te nemen. Waren die omstandigheden in het Ilpendamsche geval dan zoo verschrikke lijk afwijkend van wat men tot nu toe on der die oogen kreeg?Het is al even min te veronderstellen. Vandaar dat de buitenwacht, (en daar van bleek reedis in de pers) deze beslis sing van Gedeputeerde Staten beschouw de als een ommekeer in die tot heden ge volgde methode- Dit is intusschen niet bet geval. Met volkomen handhaving van het standpunt, dat dit soort verordeningen feitelijk niet aan de goedkeuring zijn onderworpen met de bedoeling, dat dit recht een ander dan zuiver formeel zou zijn, is men voor ilpen- d'am afgeweken, omdat het motief, dat het in die verordening bepaalde verhaal van premie rnobdig was, omdat de be lastingdruk in die gemeente zoo sterk was, absoluut geen hout sneed en dat die belastingdruk door dit verhaal overigens niet beduidend verminderd zou worden. Daargelaten, of deze overweging ook niet in sommige vroegere gevallen op haar plaats zou zijn geweest, gevallen, waarin het College zonder meer heeft goedgekeurd, kan toch worden erkend, dat deze beslissing een inbreuk heeft ge maakt op de tot nu toe star gevolgde werkwijze en <Kat dus ook voortaan de niet goedkeuring van gemeente- en water* schapsverordeningen op dit punt ver wacht mag worden. Het verzoek van den Bond van Ge- btenarRIb om de gemeente- r«n i6?0 te schreven, aan welke nor- niet bobben te houden, zal echter met worde® vervuld. Dit had trouwens dan al moeten ge schieden, vóór de eerste verordening ter goedkeuring was ingezonden, zooals Zuid- holland dan ook heeft gedaan. Wij; aarzelen niet, om uit te spreken dat we de houding van Ged. Staten van Zuidholiand juister achten dan die van ons eigen provincdaial bestuur en dat we de beslissing inzake Ilpendam dus toejui chen, al- erkennen wij direct, dat hiiermeê tegenover een deel dor gemeenten, .waar van de verhaalBverordendngen werden goedgekeurd, feitelijk een onbillijkheid is begaan, die niet meer te herstellen is. Doch onze lezers interesseert misschien de vraag, hoe het mogelijk Is, dat 'in een zoo belangrijke aangeflégenhedd zoo ge heel verschillend1 oordeel mogelijk is. We willen trachten hierop een antwoord te geven. Men herinnert zich, dat in die eerste editie der Pensioenwet geen premiebeta ling was opgenomen en dat de Eerste Kamier dit wetsontwerp verwierp. In een gewijzigd wetsontwerp werd toen door de Regeering de premieheffing in art 84 mogelijk gemaakt Maar zoowel in het verworpen ontwerp als 'in het nieuwe kwam Artikel 162 voor. waarin was bepaald, dat alle voorzienin gen en regelingen van gemeenten, ter uitvoering of naar aanleiding van deze Wet onderworpen zijn aan de goedkeuring van Ged. Staten. De voorstanders van de formeele metho de stellen zich nu op het standpunt dat waar bekend is, dat art. 162 in het eerste ontwerp een zuiver administratief voor schrift bedoelde te zijn, en de premiehef fing in de herziene Wet zielf aan de ge meenten tot een in de Wet zelf genoemd maximum is toegestaan, dip goedkeuring zich niet over die premieheffing uitstrekt. Dat feitelijk art. 162 in de tweede editie had' moeten vervallen, doch nu het blijk baar bij vergissing is blijvep bestaan, Ge deputeerde Staten de bedoeling des Wet gevers het meest nabij komen,, door de verordeningen alléén formeel te behande len en zich niet te bemoeien met de vraag d'er doelmatigheid. Deze redeneering is, wij erkennen het volmondig, van logica niet ontbloot, maar er staat toch een even sterke argumen tatie tegenover. Wij zullen nu maar niet doelen op de bepaling van Art. 161 der Pensioenwet, dat aan de op 1 Juli 1922 in' dienst zijnde ambtenaren de oude rechten waarborgt. Onder die rechten is, het premievrjj pen sioen, waar dat voorkwam» zeker niet het onbelangrijkste. Maar sterker is, hetgeen de Regeering zelve over dat goedkeuringsrecht zegt. Niet in de toelichting op de Wet zelf want daarin zal meen van de bedoeling en beteekends van art. 162 niets vinden. Doch wij bedoelen in de gewisselde stuk ken bij de behandeling van de Wijzigings wet van Maart 1923, toen eenige leden in het Voorioopig Verslag de uitdrukkeJijke vraag hebben gesteld, of het goedkeu ringsrecht van Ged. Staten zich ook over de premieheffing, bedoeld in Art. 36, uit-, strekt. Min'ster de Geer antwoordde daarop in zijn Memorie vam Antwoord, dat dit inderdaad het geval was, doch dat naar het inzien der Regeering, dit recht ln casu met groote voorzichtigheid zal zijn te hanteeren. Uit deze beantwoording blijkt wel, dat de Regeering het goedkeuringsrecht, be doeld in art. 162 eigenlijk Liever kwijt was en dat het er in elk geval n'et bewust in is blijven staan; doch hoe dit alles ook ziji, het is er en dan moeten het naar onze meenkig (zij 't dan met beleid, iets dat geacht moet worden bij Colleges als Ged. Staten, altijd te geschieden,) ook gebruikt worden. Wij meenen dan ook, dat de jongste be slissing van Ged. Staten in deze een zeer belangrijke is, en dat, zooals de Oprechte Haarlemmer 18 Maart j.L dan ook reeds zeer terecht opmerkte, dit College tot nu toe zijn goedkeuringsrecht niet met groote voorzichtigheid heeft gehanteerd, want de personeelen van vele gemeenten en wa terschappen, waarvan de verordeningen klakkeloos zijn goedgekeurd zijn zonder noodzaak dikwijls nu ernstig in hun sala ris gekort. Haarlem, 213*24. M. Ingezonden Mededeellng. Ingezonden Mededeeling. gevestigd te HELDER - opgericht 1904. Directie: Firma GEBR. HOOGERDUIJN, MIDDENSTRAAT 18 - ZO—22. In deze Maatschappij worden alle glasruiten verzekerd tegen de laagste noteering. Direct plaatsing van gebroken ruiten. Een nieuwe briefwisseling tusschen MacDonald en Polncaré. Ld Londen wordt gemeld, dat ex een nieuwe briefwisseling tusschen Mac Donald en Poincaré gaande is. De Brit- sche premier zou er bij Poincaré op heb ben aangedrongen, dat deize toestemt in d:e toelating van. Duitschland tot deai Vol kenbond, waardoor een belangrijke garan tie zou worden verkregen tegen een nieu we botsing tusschen d'e beide landen. Als Duitschland lid) werdi, zou Engeland zich kunnen verplichten zijn strijdkrachten ter beschikking te stellen der mogend heid, op welke een onuitgelokte aanval wordt gedaan. Op deze wjjze zou kunnen worden tegemoet gekomen aan den wensch van Frankrijk een militairen waarborg te hebben en zouden werkelijke defensieve tractaten naar oud model, zoo- ais die voor den oorlog bestonden, onnoo- dig worden. UIT HET BEZETTE GEBIED. Een Fransche krijgsraad heeft 28 Palt- seTs, die hebben deelgenomen aan de ver drijving der separatisten uit Lautexecken veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 maand tot 1 jaar en boeten van 150 tot 1000 goudlmark. Vijfbeklaagden die niet verschenen waren zijn bij verstek veroor deeld tot 2 jaar gev. straf. DUITSCHLAND. Ebert contra de „Deutsche Tageszeitung". Rijlkspresident Ebert heeft tegen de „Deutsche Tageszeltung" een aanklacht wegens laster en beleeddgihg ingediend, daar het blad den president een der orga nisators van de staking der munitie-arbei ders in 1918 had) genoemd. Het proces-D'Armont Voor het Rijksgerechtöhof te Ledpzig begon Donderdag het spionnage-prooes tegen den Franscben kapitein D'Armont uit Parijs, die in September 1928 in de buurt van Singen ln Baden werd gear- steerd. Hij werd1 veroordeeld tot twaalf jaar tuchthuisstraf en 6.000 goudmark boete. De boete wordt beschouwd als door de voorloopige hechtenis te zijn gedelgd De Oberreichsanwalt had twaalf jaar tuchthuisstraf en 10.000 mark boete ge- eischt. Zeeroof. Voor de rechtbank te Hamburg heeft een merkwaardig geval van zeeroof, die vermoedelijk gepaard is gegaan met moord, gediend. De bekl. was een inge nieur, die in April 1921 kennis maakte met een schipper, die pas eigenaar was geworden van )een nieuw «zeilschip, de Anne. Hij wist den schipper te overre den hem op zijn eerste reis (naar Amrum met een lading kolen) mee te nemen Be halve de ingenieur en de schipper was een bootsman aan boord. De Anne ver trok 29 April uit Hamburg en heeft medio Meite Amrum gelost, en' een retour vracht naar Hamburg ingenomen. Van hetgeen verder is gebeurd staat alleen vast dat het schip op 25 Mei te Huil >s binnengeloopen. Aan boord bevond zich toen nog alleen de Ingenieur, de twee anderen waren spoorloos verdwenen Ili.i trachtte het schip met de lading voor den spotprijs van 200 van de hand te doen, doch de haven-autoriteit te Huil vond dat aanbod verdacht en liet hem inrekenen. Een paar maanden geleden is hij uitge leverd. Voor de rechtbank beweerde hij dat de schipper hem te Amrum zijn schip had verkocht om zich zelf op een Ameri- kaansch schip te laten aanmonsteren. Zijn bootsman had dit voorbeeld gevolgd. De vtouw van den schipper verklaarde e'-hter als getuige dat de onderteekening van haar inan op de z.g. koopacte ver- valscht was en dat deze ook veel te blij was geweest met zijn eigen1 sahip om elders weer voor loon te gaan varen. Een raadsel is het hoe de beklaagde, een nietig zenuwachtig mannetje, de twee stoere zeelui uit den weg kan hebben geruimd. Wegens moord heeft hij dan ook niet terechtgestaan, alleen wegens zeeroof. Daarvoor is hij veroordeeld tot 15 jaar tuchthuis. BEIEREN. De volksrecht te Mümchem heeft heden twee mannen, die op 9 Nov. na den. staats greep van Hitier aam het hoofd van een groote menigte onder het geschreeuw: weg met de Jodenj" door Müinchen zijn getrokken» in de koffiehuizen maar joden hebben gezocht en daarna woningen van joden zijn binnengedrongen en de bewo ners hebben mishandeld' en bestolen, tot 3 en 7 jaar gev. straf veroordeeld. De prins van Wales. De aandacht in het Lagerhuis, geves tigd' op de gevaren waaraan de Prins van Wales 'zich -voortdurend blootstelt, waar bij kolonel Brabazon Moore de bezorgd heid van het Huis vertolkte, is officieel ter kennis van den Koning gebracht. Voorts is niet-officieel besloten dat een oommissie uit het_Huis den Prins zal be zoeken teneinde hem mede te deel en, hoe de volksvertegenwoordiging over zijn roe keloosheid1 denkt. Churchlll verslagen. Churchill is verslagen bij' da verkiezing in het abdy-district van Westminster. De uitslag was Nicholson (conservatief) 8187, Ohurchil! (onafhankelijk) 8144, Soott Duckers (liberaal) 290, Fenner Brockway (onafhankelijke arbeiderspartij) 6165. (Ohurchil is noch thans'n zeer sterke candidaat gebleken, daar hij in dit conser vatieve district slechts 43 stemmen bij dien conservatieven candidaat tan achter blijkt gebleven te zijn.). Staking ln den scheepsbouw. Indien de staking aam de scheepsbouw- werven te Souithampton voort mocht du ren na de conferentie te Carliste tusschen de werkgevers en- werknemers is een uit- sluit'ng te wachten die honderdduizend man in bijna alle centra van scheepsbouw zou treffen. De toestand wordt ernstig, maar niet hopeloos geacht. FRANKRIJK. De verkiezing in Frankrijk. Parijs, 20 Maart. De Kamerverkiezing is op 11 Mei bepaald. De quaestie der Savolsche zóne. Te Bern is hier een nieuwe Fransche nota ontvangen omtrent de zóne-quaestie. Daarin stelt Framkriik d'e benoeming voor een Framsch en een Zwitsersch jurist, ten e.nde een ontwerp te maken' voor een ar bitrale regeering van het geschiL TSJECHO-SLOWAKIJE. Het z.g. geheime verdrag met Frankrijk. Naar het „BerL. Tagebl." verneemt, is Ie „Brünner Tagesboie" wegens het overnemen van de onthullingen van het „Berl. Tagebl." over het geheime verdrag tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije i'oor de Tsjechische regeering in beslag gi'Domen. De meeste Luitsche bladen te Praag hadden het Beriijnsohe bericht niet overgenomen1, blijkbaar uit vrees voor In beslagneming. Zoowel uit Rome als uit Boedapest wordt aan het „B.T." gemeld, dat de in druk, dien de onthullingen hebben ge maakt, buitengewoon groot is en dat men in Italië zoowel als in Hongarije van de chtheid der documenten overtuigd is. TURKIJE. Verplaatsing der vreemde legaties verzocht Kemal pasja heeft den tot dusver in Konstantinopel gevestigd en vreemden ge zantschappen verzocht haar zetels defini tief naar Angora over te brengen. Ingezonden Mededeeling. Ouderdom en Gezondheid De oude dag verklaart biet noodzake lijk nierzwakte, rugpijn, stijfheid der spieren, rheumatische pijnen en last met de urine bij mensohen op leeftijd; want terwijl sommigen jong zijn op 80-jarigen leeftijd zijn anderen oud als zij 60 zijn. Maar de oude dag brengt 'gezondheids- wijsheid. Oude mensohen zijn- verstandig door de harde ondervinding, en zij zeg gen: „Wees opgewekt, maar ga niet laat naar bed. Vermijd zware maaltijden en buitensporigheden. Neem lichaamsoefe ning en de noodige rust." Zoovelen ver- waarloozen deze eenvoudige regels en worden bijgeivolg te spoedig oud. Foster's Rugpijn Nieren Pillen passen oude menschen. Zij regelen de urinewe gen zonder de maag, lever of ingewan den te verstoren. Zij bevrijden bejaarde personen van rugpijn, verminderen de aanleg voor rheumatiek en helpen om de kwade gevolgen van urinezuur op het ge zicht, het geheugen en het gehoor tegen te gaan. Duizenden danken hun goede gezondheid aan Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken, f 1.76 per flaoon (geel etiket me' zwarten opdruk). 1

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1