Een STEP-TABAK Bord Pai Honigs Maïzena aS1'<^rlllt-10T,n?ire fraotie te?en het voor- ,Cïir-- rooker eischï GEMENGD NIEUWS Ingezonden Mededeeling. Ruwe en sohrale huid De commissies van deskundigen. PORTUGAL. Overstroomtngen. ITALIË. Een Japansch protest aan de Ver. Staten. OP EN OM HET BINNENHOF. Ingezonden Mededeellng. Ingezonden Mededeeüng. luchtvaart. Nog. een vlucht rond de wereld. De schorsing van mr. Van Haastert t«d handen en gelaat verzacht en geneest men het beste met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. Parijs, 20 Maart De deskundigen wer ken In stilte hard door. Alleen de hier verschijnende Aimerikaansche bladen lichten het publiek ovecr dien inhoud der discussie in. Van bepaalde zijde wordt verzekerd, dat dit nieuws tendentieus is. Tot nu toe omgaf een sfeer van wantrou wen' hun overleg. In de eerste plaats om den langen duur hiervan, wat de aan- drang o<m een eind eraan te melken doet opkomen en ln de tweede plaats omdat de vrees groeit, dat Duitechland de aan te bevelen maatregelen1 niet zal toepassen, waarmee slechts kostbare tijd verloren ware. Deze vrees wordt gevoed door de meening, dat de beide commissies onvol doende rekening houden met de nood zaak, ten opzichte van de Duitschers de zweep bij de hand te houden. Wat den langen duur van het onder zoek betreft merkt men op, dat de des kundigen gaandeweg hun taak hebben uitgebreid. Zij1 stellen zich niet met het bestudeeren van de Duitsche hulpbron nen tevreden, maar geven de middelen aan, hoe de Duitsche ibcgrooting in even wicht kan worden gebracht, evenals de basis, door de spoorwegen voor de leenin- g«n te leggen, zoo lang de 'begrooting niet voor alle uitgaven kan opkomen en stel len een lijst van betalingen voor. De des kundigen schijnen tot het Inzicht geko men te firfjn. dat Duitschland na een korte rust een progressieve vordering kan vol doen en dat het bulfcenlandsdh kapitaal op geen enkele leening wil inschrijven, zoo lang de Duitsche schuld niet omschre ven is. Dit echter is de taak der regee ringen. De oommissie schijnt de moei lijkheid anders te omzeilen, dat niet de te betalen bedragen, maar de verhouding tussohen kwijting en hulpbronnen wor den opgegeven. Bepaalde lndex-cijfers moeten de Duitsche welvaart aangeven'. Op grond' hiervan zal men dank ziji zie kere peroentages de sommen berekenen, die Duitschlandi voor het herstel missen kan. Over die peroentages moet men het eens worden. Men hoopt dat de deskundigen einde Maart of begin April hun rapporten kun nen indienen. Volgens de öhicago Tribune bestaat er over het feit, dat Frankrijk de sporen in het bezette gebied moet. opgeven, even als zijn militairen druk in de Roer, en die douane-grenzen tusschen bezet en niet- bezet Duitsohlatad vooral eenstemmigheid onder de deskundigen. Dit blad verwacht Duitscb verzet tegen bultenlanidsche con trole. Tengevolge van hevige regens zijn de Taag en de Mondeg» .buiten hun oevers getreden. Een deel van Lissabon staat on der water en een vijftiental menscheu zijn omgekomen. Ook in de provincie zijn ten gevolge van overstrooiningen personen om het leven gekomen. Een botsing tusschen fascisten en socialisten. Uit Palermo wordt aan de „Corriere d'Itah'a gemeld: Te PaliasoJa in de provin cie Syracuse hebben ernstige botsingen plaats .30isa<ï tusschen fascisten enr socia listen, doordat de socialisten den fascis tisch en caradidaat met steenworpen ont vangen hadden. De militie opende het vuur op d'e socialisten, die met geweren en revolvers gewapend waren en het vuur beantwoordden. De carabiniers kwamen tuBsehenbeiden, maar daar zij de ondie niet konden hierstefllen, maakten zij op hun beurt van hun vuurwapens gebruik. Men weet niet zeken of1 er dooiden zijn, maar er zijn een groot aantal gewonden. VEREENIGDE STATEN. Een Amerlkaansche invasie. Volgens de berichten uit de Ver. Sta ten staat Europa, maar vooral Frankrijk, aan den vooravond van een nieuwe groote invasie uit de Ver. Staten. Het zullen ech ter ditmaal geen soldaten zijn doch toe risten, die in het voorjaar en den zomer Frankrijk zullen bezoeken. Mag men de Amerikaansche dagbladberichten geloo- ven, dan zullen de groote stoomvaart lijnen die het verkeer tussohen de Ver. Staten en Europa onderhouden, slechts met de allergrootste moeite het vervoer baas kunnen worden. Wel verwachten deze maatschappijen vele reizigers, doch niet zoo overstelpend veel als zich reeds hebben aangekondigd. Er zijn verschei den oorzaken voor dezen te wachten rei zigers-stortvloed. Enkele der voornaam ste zijn; de Britsche tentoonstelling te Wembiy bij Londen, de Olympische Spe len te Parijs, het oongres van de Adver- teer-vere>enigin gen te Londen, waarop een bezoek aan Parijs volgt, het congres van den Internationalen Advocaten Bond te Londen, de Internationale Zondags- schol-oonverentie te Glasgouw en de Athle- tiek-feesten te Dublin. De correspondent te New York van de Daily Mail weet te melden, dat er dezen zomer 200,000 Amerikaansche bezoekers voor de tentoonstelling te Wembiy ver wacht worden. De Japansohe gezant te Washington heeft last gekregen, te protestoeren tegen art. 28 van de Amerikaansche Scheep vaartwet, waarbij preferentet spoorweg tarieven worden verleend aan ladingen, uit en naar Amerika met Amerikaansche schepen vervoerd. Men acht dit artikel een ernstig nadeel voor de Japansohe scheepvaart in de Stille Zuiderzee en, naar verluidt, wordt de kwestie van repre sailles besproken, als geen voldoening langs diplomatieken weg kan worden verkregen. Den Haag, 20 Maart. Tragisch geval. Van het spoorwegpersoneel. Loyaal Regen van molles. Een „strop je". Mr. Van Karnebeek aan 't woord. Voor de tweede maal moest de zoo uiter- mate-breed opgezette behandeling van de Wa terstaats-begrooting worden onderbroken. De eerste maal, zal men zich herinneren, was de oorzaak daarvan hoogst ernstige ziek te van een zoon des ministers. En Dinsdag middag j.1. had president Kooien aan te kon digen, dat in de avondvergadering van dien 18en Maart Hoofdstuk IX niet verder kon worden behandeld, daar Ir. Van Swaay het ongeluk had getroffen, dat een zijner andere zoons te Apeldoorn door een doodelijk onge luk, het aanraken van een eleotrischen draad, waardoor het leven van'den jongen ingenieur Van Swaay onmiddellijk werd uit- gebluscht, was getroffen. Groot is dte deernis, uitgaand naar den beminnelijken, be kwamen bewindsman, minister van Water staat, door dergelijke rampen getroffen, ^rwijl de last van het bewind reeds zóó zwaar óp hem drukt. 'Zooals ik reeds zei, ook bij de begroo ting van Waterstaat, {gelijk trouwens bij alle andere Hoofdstukken ditmaal!) is de „animo" tot debatteeren dermate overstelpend-warm, dat 't de vraag blijft, of de Kamer erin slagen zal om vóór Paschen met het Budget gereed te komen. De moeilijke, ingewikkelde kwestie van het spoorweg-personeel beheerscht thans vrijwel de geheele discussie over Hoofdstuk IX. In de vergadering van 14 Maart regende het moties. De 'heer Wijnkoop belichaamde zijn „desiderata" (handhaving van art. 36 R. D.V. en niet-korting van de 10 pet met res titutie van het ingehouden brok-loon) in eene. Mr. Oud, de schrandere en militante vrijz.-democraat, besprak in eene zeer in teressante rede de vraag, waarom de Directie der Spoorwegen zoo bang is voor eene rech terlijke uitspraak over dat art 36? De heer Oud wil niet betwisten, dat er verandering moet komen in de dïenstvoorwaarden van het spoorweg-personeel, maar hij wenscht dat dit niet geschieden zal door machtsmisbruik. De heer Wijnkoop had 0. a. gevorderd: intrek king van de den aandeelhouders gegarandeer de rente. Dit ware natuurlijk contract-breuk, doch om zulke kleinigheden bekommert zich de heer Wijnkoop niet. Best!, riep mr. Oud' uit .Maar vergeet niet, dat dwang-uit- oefenen om van art. 36 R.D.V. af te komen, evenmin loyaal of correct mag worden ge noemd! En hij diende eene motie in, waarin dat gevoelen is uitgedrukt. Gelukkig dringt al-meer het besef door, dat de houding van de Directie-Spoorwegen ten opzichte van dat veelbesproken art 36 (de rechten van het personeel waarborgend) niet door-den-beugel kan. De leider van den Vrij heidsbond, mr. Dresselhuys, bleek in deze den heer Oud met alle warmte te steunen. Hij noemde het gedoê der Directie beneden haar waardigheid en verklaarde die houding niet te begrijpen. Geeft het antwoord, dat Z. Exc. straks zal geven, den heer Oud geen aanleiding om zijne motie in te trekken, dan heeft deze al licht eenige kans Ik teeken van het op 14 Maart gevoerde „spoorweg-debat" nog aan, dat de katholieke Henri Hermans de hopelooze verdeeldheid onder het personeel de bron der ellende noem de. Zonder eenheid, zei hij, is ook in deze niets goeds te bereiken. De soc.-democraat. Van Braambeek die weigerde om met den heer Wijnkoop nu reeds tot daadwerkelijk verzet op te ruien, wenscht een nieuw orgaan tei behartiging van de spoorweg-belangen. De Kamer is z. i. daartoe onbevoegd en ongeschikt. Ook dit „desideratum" is in eene motie belichaamd. Terwijl nog eene vierde motie werd gebo ren. Zij heeft den heer Wijnkoop tot „ver wekker", en vordert intrekking der Sta- kingswetten van April 1903. Ik mocht reeds opmerken, slechts voor de motie-Oud' kan misschien eene meerder heid worden gevonden. Ingeval ook dit niet door het duvelken der „politiekerij" wordt verijdeld! De zitting der Tweede Kamer van Dins dag 18 Maart was een blijde voor de soc.- democratische fractie. Haar hoogbegaafde leider, de heer Troel stra, was voor het eerst na zijne jongste ziek te weêr present. En den zilveren jubilaris J. H. Schaper, den sub-ieider van de fractie, werden van alle kanten gelukwensehen gebracht. „Vogels van diverse pluimage", partijgenooten zoo wel als leden van gansch-andere „kleur" sta ken hem echt-hartelijk de hand toe. Men kon wel zeer duidelijk waarnemen, hoeveel sym pathie en achting men in de Kamer dezen kranigen auto-didact toedraagt, die, vaatje- buskrui't als hij is, wei-eens aite heftig kan opstuiven, maar van wien allen beseffen, dat hjj „au fond" een nobele, fyngevoelende, ook vriendelijk-gemoedelijke man is. Ontvangen werd het reeds aangekondigde soc.-democratisohe ontwerp tot het instellen van een enquête in verband met het geschil in de Twentsche textiel-nijverheid. Dit initia tief-ontwerp zal reeds in het begin der vol gende week in de afdeelingen worden onder zocht. De Kamer kon den 18en eerst te drie uur de Begrooting van Buitenlandsche Zaken „aansnijden", om eene tegenwoordig vaak- gebruikte uitdrukking te bezigen. Eerst werd een paar uren „geboomd" over 1992 w^zi®'n£ Oorlogsbegrooting van En daarbij bracht de heer K. ter Laan ter is altijd een ge zond voedsel voor de kinderen en de meeste zijn er erg op gesteld. Geeft hen dan bij voorkeur pap van de zuivere, voedzame en toch licht verteerbare Let op de slaitzegels a's kenmerk van echtheid. sprake het zeker niet onbelangrijke zaakje van een partijtje militaire kleeren e. d. van 200.000 gedemobiliseerde!^ die te Zeist der mate zorgvuldig en behoedzaam zouden „be waard" zijn, dat Vader Staat er een schade post door heeft te lijden, door sommigen be groot op tien millioen gulden, door anderen op 21/» millioen, door wederom andere schat ters op achttien ton. De heer Ter Laan achtte de zaak van genoegzaanen ernst om eene motie in te dienen welke aangelegenheid ter wereld leidt tegenwoordig niet tot moties in het Parlement! welke de Kamer zou doen uitspreken, dat met deze kleedingstuk- ken1 op onoordeelkundige wijze is gehandeld, terwijl zij de aanzienlijke verliezen, daardoor geleden, zou zeggen te betreuren. Uit de toelichting van minister Van Dijk bleek wel, dat men deze zaak vermoedelijk ietwat heeft „opgeblazen". Zij komt hierop neer, dat de kleeren-massa afkomstig was van Landweer-mannen. Voor 56 pet, waren het totaal-afgedragen, versleten dingen. Pogin gen om het zoodje „en bloc" te verkoopen, waren niet gelukt. Wanneer men de kleede ren had laten sorteeren, reinigen, oplappen, teneinde ze voor z.g. fweede kleeding van den troep bruikbaar te maken, dan had dit tonnen aan arbeidsloon gekost. Terwijl de waarde er van verklaarde Z. Exc. van Oorlog, ten slotte op 70 80.000 neerkomt, Intus- sohen, de minister gaf toe, dat hier fouten zijn begaan. De ongunstige gelegenheid' tot berging (te Zeist) wab erkende ook de Leger-Oommissie, voornaamste oorzaak van de'ellende. Mot en vocht richtten onher stelbare schade aan. Na deze toelichting scheen de motie-K. ter Laan wel een tikje te bar. 'Zij werd verworpen met 4930. Zuiver LinksRechts! Waarom bij een aangelegenheid als waar over 't hier ging, een- politieke stemming de decisie moet gevenwie vreemdeling is in het Binnenhbfsch Jeruzalem, zal op deze vraag niet gemakkelijk een antwoord' kunnen vin den!.... De Kamer heeft de rest van den 18en Maart, den avond van dien dag tot bijna mid dernacht, vervolgens de zitting van Woens dag 19 Maart lot ca. zeven uur in den avond gewijd aan de Algemeene Beschouwingen over de Begrooting van Buitenlandsche Zaken. Ik begin met te constateeren het door 'eder, die thans vruchtbaren arbeid der Kamer hoopt en verwacht, bijzonder te betreuren feit, dat de chr.-historjsche fraotie een amen dement heeft aanhangig gemaakt, strekkend om ons gezantschap bij' den H. Stoel af te schaffen. Men weet, dat de verhouding tusschen katholieken en chr.-historischen. vooral in den loop der jongste crisis nóg koeler is ge worden dan deze reeds was. En nu komt men met dit voorstel, dat door den allerfelsten vijand van hotgeen er van de Coalitie rest, natuurlijk uitbundig zal worden toegejuicht. Ik, als neutraal en onpartijdig overzich- ter, heb er geen oordeel over te zeggen. Maar wèl mag ik van mijn standpunt herha len: dit kneppel in 't hoenderhok werpen geeft al bitter weinig blijk van het beaef, dat juist thans alles moet ontweken worden, dat verdeeldheid zaait, de politieke hartstochten prikkelt, daardoor den arbeid der Volks vertegenwoordiging belemmert. Niet minder dannegentien afgevaar digden hebben aan de Algemeene Beschou wingen over Hoofdstuk III (Buitenl. Zaken) deelgenomen. En 't was eerst Woensdag middag te circa half vier ure, dat minister Van Karnebeek zijne groote rede ter beant woording en verduidelijking kon beginnen. !t Was eene .werkelijk prachtige, schitte rende, meesterlijke rede. Z. Exc. had zich weten los te maken van het gemaniëreerde, wat-kille, dat den indruk van hetgeen hij be oogt, wel eene schaadde. Mr. Van Karnebeek was nu veel warmer van toon; gaf z'eh meer, liet zich op menig moment gaan in gloed volle taal. De ministei; begon met een aantal „kleine punten" af te doen. Ik stip ervan aan, dat de klachten over bemoeilijking van het Neder- landsch-Duitsche grensverkeer, alsook de dure tarieven voor grensverkeer per auto in onderzoek zijn. Dr Lovink had 0. m. gevraagd, of men met in plaats van een examen voor consulaire ambtenaren in te stellen krachten kan recru- teeren uit de studenten bij de T. H. S. of bij de handels-faculteiten? Over deze kwestie wordt overleg gepleegd, dat voorverdere ontwikkeling vatbaar is maar. t betrin hier eene buitengewoon lastige en lngewik- k<De heer Brautigam had Dinsdag-avond eene belangwekkende rede gehouden over de oude, zoo gewichtige Rijn-kwestie. Daarbij had de soc.-democratische afgevaardigde uit Rotterdam toegegeven, dat de ^ken ach in eene voor onze belangen gunstige richting ontwikkelen. Minister Van Karnebeek nam met genoe gen nota van öie verklaring en wees er op, dat de arbeid van de Ntderlandsche de egatie van zeer groot nut is geweest. Nooit zijn waarde en beteekenis van de Rqn-akte uit_he oog verloren. De delegatie heeft met vee^ succes het wijze „fortiter in re, suaviter ln modo" (krachtig met de daad, zacht in oen vorm), toegepast. De minister verklaar e de Rijn-akte eene goede en voegde eraan toe, dat daarin z. i. niet zoo heel veel moet worden ^VeeFwas gesproken over Nederland's han delspositie. Van hetgeen mr. Van Karnebeek hierover Woensdag-middag zei, teeken ik aan, dat Z. Exc. „niet den indruk beeft ge kregen, dat onze handels-politiek een hinder paal is bij het sluiten van handels-verdra gen". En de minister zei ook nog: „Neder- land doet niet aan imperialisme, niet aan be dreigingen of chicanes, en juist daardoor wordt zijne houding door het buitenland ge waardeerd en draagt zij vruchten." Heel wat was ook gesproken over onze ver houding tot Rusland. Den minister was er verwijt van gemaakt, dat wij, wat het slui ten van een handels-verdrag met de Sovjet republiek betreft, „weêr heelemaal achteraan komen". Maar de heer Van Karnebeek toon de aan, dat indien Nederland thans een han dels-traktaat met Moskou sluit, het „nog eerst op de helft" staat der landen, die daartoe al of niet overgingen. Een toonaangevende rol behoeven wij niet te spelen. En dat de ont stentenis van een handels-verdrag met Rus land ons nadeel heeft berokkend, betwist Z Exc. van Buitenlandsche Zaken. De kwestie van de erkenning-de jure is iets, dat nog met andere dan mercantiëele overwegingen verband houdt. Maar mr. Van Karnebeek verklaarde toch te hopen, „dat het oogenblik niet zoo ver meer af-ligt, waarop Rusland in de familie der Europeesche Sta ten zal worden opgenomen." Dit klinkt wel gansch anders dan betgeen men bij vorige gelegenheden op dit stuk van den minister kreeg te hooren!.... En ook: in Rusland zelf is intusschen heel wat anders geworden in de Sovjets-sfeer! Over de garantie-verdragen, het denk beeld van sir Robert Cecil, in verband met den Volkenbond was de minister het warmst van toon. En hier kreeg mr. Dresselhuys aller-bitterste pillen te slikken! De afgevaar digde had scherpe kritiek geoefend op de houding van minister Van Karnebeek, die van deze militaire garantie-verdragen niet wilde weten. Mr. Dresselhuys had verklaard, dat Z. Exc- daardoor den Volkenbond te- gronde richt. Tegen dat betoog was mr. Marchant in een geharnaste rede opgekomen, die minister Van Karnebeek een „volkomen juist" ontlokte. En ook de heer Troelstra had de opvatting- Dresselhuys bestreden. Maar nu kwam de minister. En hij pareer de den Vrijheidsbonder op eene wijze, die den heer Dresselhuys lang zal heugen!.... De minister wees op het zeer groote ge vaar, dat juist in die garantie-verdragen ligt verscholen. Zij zouden verplichten tot bij stand, economisch en militair. De Volken bond zou slachtoffer daarvan worden. En met de onafhankelijkheid, zelfstandigheid van Ne derland ware het gelijk mr. Marchant zei, gedaan, indien het zich door dat denkbeeld van den heer Cecil zou laten verlokken. Dit zou ingaan, zooals mr. Troelstra heeft ge zegd, tegen do fundamenteels sentimen ten van het Nederlandsche volk. De kans, dat mr. Dresselhuys nog eens ge roepen zal worden om de portefeuille van Buitenlandsche Zaken te aanvaarden, is door dit geval niet grooter geworden. De vergadering van 20 Maart was blijk baar sterk onder den indruk van het chr.-bis- torische voorstel tot afschaffing van ons ge zantschap bij den Paus. Bij de replieken werd geboren eene motie-Troe'stra, het wensche- üjk verklarend, dat bij de onderhandelingen met Rusland rekening worde gehouden met de wenschelljkheid om de betrekkingen, poli tieke en economische, met de Sovjet-repu bliek zoo spoedig mogelijk aan te knoopen. Minister Van Karnebeek verklaarde de beide moties overbodig en tevens ongeraden, tot misverstand aanleiding kunnende ge ven. De heide moties werden verworpen. Die van den heer Wijnkoop met 87 tegen die van den voorsteller, de motie-Troeistra met 24 tegen 63 stemmen. t Eindelijk kwam aan de orde het voorstel tot afschaffing van het gezantschap bij den H. Stoel. De heer Schokking lichtte het met een enke! woord toe, verwijzend naar de vroeger door hem en zflne fractie tegen dezen post ontw'kkelde bezwaren. De heer Marchant geeselde in een vlijm scherp speechje het ten opzichte van de Re geering vijandige voorstel. De heer Rutgers verklaarde namens de e-S(hokk'ng te zullen stemmen. Daarmeê was h^t doodvonnis erover uitgesproken. Mr. ANTONIO. Ingezonden Mededeeling. Wie zenuwachtig is, onrustig en overspannen en een kalm, ge zond raenseh wil worden, gekrnike eenigen tijd de kalmeerenda en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Koker 75 et Bjj apoth. en drogisten. DAMRUBRIEK 's 'n Juttertje* opgenomen. De vliegtocht om de wereld. Uit Eugerae, ln demi steat Oregon (VBt.) is bericht ontvangen, dhttwee legervilqg- tuigeo, die aan den vliegtocht ooi de *e- reld deelnemen, de tweede halteplaats in goedé ordle hebben bereikt. Het derde vliegtuig was verplicht ge- weest een noodlanding uit voeren bj Oottanwood, in dem staat Oaiifornie. Het Amer. dept. van oorlog heeft gelast dat er oorlogsschepen rullen gaan naar de Gele Zee om indien noodig den vliegers hulp te verkenen. Een poging van Engeleche vliegers om Oostwaarts om de wereld: te vliegen ral naar de Daily Mail bericht, aanstaande week beginnen. De commandant van het vliegtuig is Stuart Mac Laren, die verge zeld wordt door don vlieger-officier Pion- der en een sergeant, Andrews. Zij vertrek ken Dinsdag met hun Vickera-amphibie- vliegtuig. Den eersten dag vliegen rij tot Lyon, vervolgens in étappes tot BrindlsL, Athene en Kairo. Dan wordt de mailroute door de woestijn tot Bagdad gevolgd en langs den zijweg van Basra en Karatsji naar Calcutta. Van hier gaat de reis over Rangoon en Honkong naar Tokio, waar na een zeer gevaarlijk gedeelte komt n.L het oversteken van de Zuidzee langs de keten van de Alêoeten-eiiandengroep Vervolgens gaat de tocht langs de kust van noordelijk Amerika tot Vanoouver en dwars door Canada, waar zoo noodig ge daald wprdt op rivieren of meren. Van Toronto af gaat het den Atlantischen Ooe- aan over. Men hoopt den gieheelen tocht om de wereld te volbrengen in ongeveer drie maanden. Het hof in den Bosch heeft thans uit spraak gedaan ter zake van de door den raad van toezicht en discipline aan mr. Van Haastert opgelegde disciplinaire straf van schorsing voor den tijd van 6 maanden (in verband metde zaak van den moordaanslag te Valkenswaard). Het hof veranderde deze zaak ln een schor sing van één maand op grond van de overweging, dat mr. Van Haastert de „beide schelmen" niet spoedig genoeg van z<jn kantoor beeft verwijderd. Omtrent de z.g.n. „moordadviezen" ao- oentueerde het hof de vrijspraak van mr. Van Haastert nog scherper dan de raad dit reeds had gedaan door de overweging, dat de woorden „o-danks gewichtige ver moedens in zijn nadert" niet in een vrij sprekend vonnis thuis hooren. Mishandeling, den dood tengevolge hebbende. De Rotterdamsohe rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van J. D., we duwe H. L., beklaagd geweest van hei toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, den dood tengevolge hebbend. De recht bank achtte de vrouw schuldig aan het subsidair ten laste gelegde, maar haar niet strafbaar, daar zij in wettige zelf verdediging had gehandeld. Zij werd mitsdien ontslagen van alle reohtsvervol- ging, terwijl bevel werd gegeven tot ver nietiging van den dolk, waarmede het feit is gepleegd. In de zitting van 6 Maart is deze zaak behandeld, zij betrof de op 28 Juli 1928 n de echtelijke woning gepleegde mis- andeling, waarbij de man na eerst de rouw een1 dolkstoot te hebben toege bracht, met hetzelfde wapen doodelijk werd getroffen. TTHoeti.0EM" w«aiY«nomen door mr. E.D. géëischt h8<i 4 ^BTen gevanKenif,st:ra* Fraude op het rijk ^paspoorten kantoor. Pe Uaagsche politie heeft aangehouden rie klerken van het Rljks-paspoorten- Kantoor te 's-Gravenhae, verdacht van verduistering van gelden, welke verkre gen waren door het ongerechtigd gebruik van visumstom peis. De vreemdelingenpolitie merkte, dat oen buitenlandsche artiste in het bezit was van een jaarvisum, terwijl haar slechts een korter verblijf in ons land mocht worden toegestaan. TTierna bleek, dat de fraude meermalen gepleegd waa Het geld, dat voor het werd gebracht, hielden de klerken achter. Van de aangehoude nen is er een op vrije voeten gelaten, de Wh? /ffr ter **»cWkk1ng van de justitie gesteld. F>en huls Ingestort. P °amPotido (Portugal) Is een onlangs Sïl r u. mn vier verdiepingen in- pestort. Er zijn 16 dooden, terwijl nog 30 memëhen onder het puin bedolven zijn.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2