HELDEISCHE COURANT Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 22 MAART 1924. gehoord do pfiacnen der Rageering om de salarissec te verlagen, DansomgevaL De Wethouder W. O. van Breda zal in plaats van Maandag de volgende week Woensdag spreekuur houden. De „K. IX". Blijken® een bij het Departement van Marine ontvangen telegram Is Hr. M.'s onderzeeboot „K. IX", onder bevel van den luitenant ter zee le klasse F. W. Cos- ter op haar uit uitreis naar Nederlatudbch- .:ndd6, 19 dezer te Tunis aangekomen. (Verbeterd bericht). Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd Vrijdagmiddag ten Raadhuize aanbesteed: a. het onderhoud der gemeentegebouwen, -bruggen, -riolen, enz.; b. het onderhoud van Verf- en Behangwerk aan gemeentegebou wen. enz.; c. de levering van Zand en het vervoer van materialen. Ingeschreven was: Voor perceel a. door J. O.'van der Plas t 8230; T. Griek f 8440; A. van der Wouw f 8868; G. Groot f 8921; Joh. Steeman f 8963; Firma Gebr. Van Pelt f 8979; fa. Minneboo en E Walboom f 9300; fa. Verburgt en Goes f 9696; W. A. Ran en J. Ran f 9900. Voor perceei b. door Gebr. Hooger- duyn f 1127; M. Kaleveld f 1287; J. de Kok f 1380; A. van Pelt f 1430; P. Vermeulen f 1440; S. Schellinger f 1490; H. Stam f 1500; J. Freeke f 1503. Voor perceel c. door J. Dienaar, zand f 1.15 per M., waalsteen f 1.12 per 1000, Friesche steen f 0.87 per 1000, puin f 0.52 per vracht, trottoirtegels f 0.50 per 100, trottoirband f 0.041/» per M., water per vracht f 0.50; W. Kaan, zand f 1.15, waalsteen f 1.10, Friesche f 0.70, trottoirtegels f 0.44, trottoirband f 0.03, water per vracht f 0.35; puin en grond f 0.40; L. de Bruin, zand f 1.44, waalsteen f 1.60, Friesche f 0.80, pyin f 0.69, trottoirtegels f 0.60, trottoirband f 0.02. Allen inschrijvers te Helder. Omtrent de gunning zal nader worden beslist. Arbeiders naar Cura^aa Naar wij vernemen zijn door tusachem- komst van de Arbeidsbeurs alhier een ze vental metselaars en twee fitters naar Ourayao vertrokken om aldaar geduren de 8 maanden werkzaam te zijn aan uitbreidingswerken van de Curayaosche Petroteum Mij. Buiten vrije overtocht heen en terug en een behoorlijke financieele regeling voor de achtergebleven gezinnen, wordt een flink loon doo rde betrokken arbeiders verdiend Onderhand/elingen worden gevoerd over verdere uitzending in verhand met mate rialen. Meni verzoekt ons plaatsing van de vol gende Motie. De Afdeeling „HeMler" van de onder- of fici ersvereeniging „Ons Belang" in ver gadering bijeen op Woensdag 19 Maart 1924, in het lokaal van den heer van Weelde, van oordeel, dat de stijgende levens standaard eert vermindering der inko mens niet wettigt, van oordeel, dat een eventueiele salaris- vermindering leidt tot armoede, van) meerling, dat de reeds toegepaste belangrijke verslechteringen benevens de in uitzicht gestelde inkomsten verminde ring niet in het belang is van een goede legergeest, van oordeel, verder, dat het dreigende spook der armoede de kwellende angst en zorgen een geest van ontevredenheid en verbittering heeft doen ontstaan, dringt eerbiedig, doch met klem, bij de Regeering en Kamer aan niet tot de voor genomen inkomsten vermindering over te faam, doch een eventueel tekort in de taatsfinanciën door het geheele Neder landsche Volk naar draagkracht te doen aanvullen, besluit deze motie ter kennis te bren gen van die leden van die Tweede Kamer der Staten-G ener aal en te plaatsen in de pers, en gaat over tot de orde van den dag. Bond van Nederlandsche Onderwezens. r De afdeeling Helder van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers was Donderdag avond uit den band gesprongen. De Bond, die uitsluitend de vakbelangen van zijn leden be hartigt, treedt uit den aard' der zaak weinig in het openbaar op; de tegenwoordige tijden gaven hem echter meer dan eens aanleiding tot het organiseeren van een openbare verga dering, waarop de zaak van het openbaar on derwijs moest worden verdedigd. Maar in feestgewaad hadden wij den Bond nimmer gezien. Of er aanleiding was tot feesten? Geens zins. Eerder het tegendeel, eerder past in de zen tijd het rouwkleed en moeten klaaglie deren worden aangeheven. Dit zijn voor het openbaar onderwijs in het bizonder, de tijden van weening en knersing der tanden.En juist omdat het zulke droevige tijden zijn voor het onderwijs, was een feestelijke bijeen komst als deze noodig; juist, omdat op de af- deelingsvergaderingen de leden zoo slecht op komen, en omdat alle krachten dienen te worden gemobiliseerd om voor de zaak van het openbaar onderwijs op de bres te staan, juist daarom meende het bestuur van de afdeeling Helder eens een feestelijke bijeen komst te moeten beleggen, opdat men allen eens bij elkander zag, opdat men elkander eens beter leerde kennen, opdat men elkander helpen kan in den strijd. Als zoodanig beschouwd, kan men met een feestelijke bijeenkomst als deze vrede hebben: het is strategische tactiek, die misschien goe de resultaten zal afwerpen. Want het open baar onderwijs is in bitteren nood: vele en velerlei zijn de aanvallen, die er op gedaan worden en hard en verwoed zal de strijd moe ten zijn om het van den ondergang te redden. „O Nederland', let op u saeck". Voor den verslaggever valt omtrent een avond als deze weinig te vermelden. Nadat de bijeenkomst geopend was door den voorzitter, gaf deze een uiteenzetting van het ontstaan van dezen avond, die, in andere bewoordin gen, neerkomt op hetgeen wij boven schre ven. De afdeeling Schagen was met een tien tal leden vertegenwoordigd, en er waren ver schillende onderwijs- en andere autoriteiten aanwezig. De Burgemeester en de wd. In specteur van het L. O. hadden bericht van verhindering gezonden. De soirée stond onder de auspiciën van den heer Van der Mejj, den bekenden directeur van verschillende zang verenigingen alhier, die als organisator op dit gebied zijn sporen verdiend heeft, en die dan ook de oorzaak was, dat alles op rolletjes verliep. Zoo kregen we, na de openingswoorden, al lereerst de openingsmarsch van 't „strijkje", dat zich, voor dit zijn eerste optreden, uitste kend weerde, en een paar eenvoudige num mers voor debuut had uitgekozen. Daarna trad op „Golinia, minister van Pendorra", die een nieuwe staatsbegroting had ontwor pen, waarvan de posten onderwijs, kunsten en wetenschappen tot een minimum waren gereduceerd en slechts een paar honderd mil- lioen voor leger en vloot waren uitgetrokken. Hoe zegt Muita-tuli het ook weer: ,J)e opper ste uiting van smart is sarcasme"1 of iets der gelijks. Mejuffr. Moorman vertolkte op de piano Weber's Invitation la Valse, en een der Ungarische Tfinze van Brahms, zij werd ge volgd door mejuffrouw Groot, die, begeleid door mejuffrouw Steegers, een tweetal viool solo's ten beste gaf. Een voordracht „Ja, in de Bioscoop" was hieraan voorafgegaan. Me juffrouw E. Bakker en haar broeder, de heer Tj. Bakker, begeleid door Mejuffrouw P. Dunk, zongen vervolgens een tweetal liede ren van Abt, èn zang èn uitspraak waren te prijzen, en nadat Teunis de Straatveger was opgetreden, sloot het eerste deel van het programma met een drietal nummers van het strijkje. Na de pauze werd een tooneelstukjè in één bedrijf „Liefde" opgevoerd, 't Werd vlot gespeeld en de vertolkster van de rol van Mevr. Van Veen had beslist dramatisch ta lent. Zij droeg het geheele stukje. Voor een eerste poging lijkt ons deze avond wel geslaagd. Hopen wij, dat inderdaad bij de jongere onderwijzers en onderwijzeressen «^nig meerder inzicht komt in den errst der tijden, en dat zij trouw de vergaderingen be zoeken. Nederlandsche openbare onderwij zers, let op u saeck I Vereenlglng tot bestrijding der tuberculose. Gisterenavond trad in de bovenzaal van het Alg. Tehuis voor Militairen, Spoorstr., voor de Vereeniging tot bestrijding der Tu berculose Dr. J. A. Putto op, met het onder werp „Tuberculose en haar bestrijding". De Voorzitter van de Vereeniging, de heer H. J. Bolöingh, opende de vergadering met een woord van welkom aan Dr. Putto en de aanwezigen. Spr. wijst op de belangrijkheid van het onderwerp en geeft hierna het woord aan Dr. Putto. Toen ik aldus Dr. Putto het verzoek kreeg om U iets mede te deelen over de tuberculose en haar bestrijding, nam ik dit gaarne aan. Wij leven in een tijd van ma laise, loonsverlaging, enz., en deze tijd is bijzonder geschikt om het aantal t.b.c. pa tiënten, dat na den oorlog belangrijk ge daald is, weer te doem stijgen. U zou mij kunnen vragen: „waardoor ontstaat tuberculose?" In den ouden tijd dacht men dat de ziekte ontstond door be smettelijke dampen of gassen. Voor veertig jaar echter is het de Duitsche Dr. Roberl Koch geweest, die positief bewezen heeft, dat de tuberculose is als een plant, die voort woekert als men haar niet uitroeit. Niemand wordt geboren met tuberkelbacillen. Het is met den strijd tegen de bacillen precies als met soldaten in den oorlog. Ons lichaam is de vesting, die de vijand tracht in te nemen. Wanneer we nu maar goed ge wapend en geoefend zijn houden we den vjjand wel buiten. Het lichaam moet echter sterk genoeg zijn en voldoende tegengiffen bezitten, om de bacillen, die naar binnen dringen, direct te dooden Eerste vereischte blijft natuurlijk zich direct onder medische behandeling te stellen. Neem b.v. een steenpuist. Wanneer men hierbij direct deskundige hulp zou inroepen, zou het gevaar voor uitbreiding spoedig ge weken zijn. Wat gebeurt echter? Men ver waarloost de puist, de etterstof scheidt zich af en veroorzaakt op andere plaatsen van het lichaam meerdere puisten. Zoo vormt zich de z.g. negenoog, die niet zoo onschuldig is; en waamfn men moeilijker afkomt. Op dezelfde manier gaat het met de tuber kelbacillen. Eerst vormt er zich een knob beltje, dat weldra door meerdere gevolgd wordt. Daarna krijgt men de z.g. verkazing, dat is een groote t.b.c. plek in het 1'chaam. Wanneer men nu nog geen geneeskundige hulp inroept gaat het proces verder en krijjgt men in de long een met etter pevuld gat, waardoor het ademhalen moeilijker wordt. Ook dit geval van tuberculose is vaak door goede behandeling en krachtige voeding nog wel te genezen. Bij de longtuberculose, het meest voorko mend geval van t.b.c., is de besmetting bij onachtzaamheid van de zijde van den pa tiënt, tamelijk groot. Bij elke hoestbui komt een groot aantal bacillen naar buiten, die tot op een meter afstand besmetting kunnen veroorzaken. Wanneer we aangevallen zijn door t.b.c. bacillen, stelt het lichaam zich te weer en vormt tegengiffen, en wanneer het lichaam krachtig genoeg is, zal het overwinnen. We moeten zorgen voor een overmaat van te gengift en een gezond lichaam, zoodat bij een nieuwen aanval, deze direct afgeweerd wordt. Het kan gebeuren, dat iemand zwak is of ondervoedt, dan zal hij tegen de herhaalde aanvallen den strijd een oogenblik moeten opgeven, zoodat de bacillen de baas worden. Nu is het de taak van den dokter zijn weer standsvermogen zoo op te voeren, dat de bacillen het weer moeten verliezen en lang zaam aan gedood worden. Zooeven is er al op gewezen, dat de be smetting bij de long t.b.c. tamelijk groot is. De patiënt moet dan ook, wanneer hij hoest, steeds zorgen een zakdoek voor den mond te houden en deze zakdoek nergens anders voor te gebruiken. Moeders hebben nog wel eens de gewoonte om met hun zakdoek den mond van hun kinderen af te vegen. Een eerste vereischte ter voorkoming is zinde lijkheid. Evenmin als men een verband, waarmee een wond verbonden is geweest- op tafel laat slingeren, moet men ook zorgen, dat doeken, waarin besmettelijke etter voorkomt, niet in aanraking komt met andere gezinsleden. In ons land zijn 80 90 duizend t.b.c. patiënten. Er sterven er jaarlijks ongeveer 8000. Bij de bestrijding kan men twee wegen volgen, nJ. de voorkoming der besmetting, dat is de directe bestrijding, en ten tweede de verhooging van het weerstandsvermogen of indirecte bestrijding. Het gebeurt dikwijls, in hoofdzaak bij de vrouwen, dat zij te lang met de ziekte rond- loopen. Op het allerlaatste oogenblik, wan neer ze te zwak en lusteloos zijn om te wer ken, stellen zij zich onder behandeling van een dokter. Het is dan vaak te laat. Spr. wijst er tenslotte op, hoe de uitoefe ning van ons beroep een machtige invloed heeft op onze lichamelijke gesteldheid. Veel menschen, die niet geschikt zijn voor hun betrekking verslappen geestelijk en licha melijk. Vandaar ook het groote nut van het geneeskundig onderzoek op school. Hierbij bepaalt de arts of de lichamelijke gesteldheid van het kind voor een bepaalde betrekking goed is. Jammer dat er in de 1100 gemeenten in Nederland nog maar 176 schoolartsen zijn! Ook voor de schoolvoeding voert spr. een pleidooi. Men mag er dan bezwaren tegen hebben, een feit is het, dat de kinderen ge zonder en sterker worden. lOnze woning moet ruim voorzien zijn van licht- en lucht. Want al is het niet beslist te 'eggen, dat de woning de oorzaak is van de besmetting, toch oefent zij ëen grooten invloed uit.' In kleine woningen, waar alles in één kamer huist, is de'besmetting oneindig veel grooter dan in ruime woningen. Met een aansporing om lid te worden van de Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose en het koopen van het Emmabloem- pje (e'nde April), eindigt spr. zijn interes sante lezing. De lezing werd verdu:de'ijkt en toegelicht door een aantal fraaie lichtbeelden, die over 't geheel zeer scherp op het doek werden geprojecteerd. Jammer was het, dat deze leerzame lezing door zoo weinigen bezocht werd. De menschen schijnen bioscoop en sport nog altijd interessanter te vinden dan een nuttige lezing. Aan het einde der vergadering bracht de heer Boldingh een woord van dank aan Dr. Putto voor zijn belangwekkende en du!de- lijke lezing. Ook spr. spoort de bezoekers aan (ook niet-be'oekers!) om lid te worden van de Vereeniging. Het groote nut van de bestrijding van een zoo gevaarlijke ziekte als de t.b.c. is, behoeft wel geen nader be toog. Dat zich dan ook velen op mogen ge ven als lid*, om door hun fnancieeien s'eun. de bestrijding te bevorderen. Het adres van den secreti-penningmeester is Ds. Koster, Kerkgracht, terwijl ook de heer Boldingh. Hoofdgracht 56, gaarne leden zal noteeren. Witte Bioscoop. De Witte Bioscoop .bestaat 11 jaar en viert deze week haar verjaardag met een tweetal groote eni mooie films. De eerste is getiteld „Wiens Baby ben- jij?" en de jieugdige baby Peccry gpeelt er de hoofd rol in. Het is een boeiende geschiedenis vol avonturen, die menige moeder zal' ont roeren en waaraan vooral kindieren plei- zier zuilen hebben. Het kleine meisje, dat de hoofdrol vervult, verliest in Italië haar moeder, en, door een noodlottig toeval, ook de beleidster, die haar naar haar Amerikaanaahe familie zal brengen. Op de mailboot is zij' aan de hoede toever trouwd van een Jongen man. die uitste kend- voor haar zorirt, doch de oorzaak is van hare vele avonturen die zij in New- Y-ork doorleeft. Want Giovanni, zoo heet haar vriend, miaakt deel1 uit van een smokkeL en misdadigersoomplot, en als de boot aankomt in New-York wordt hij gevangen genomen en de kleine Santuzza raakt aan 't zwerven. Zij komt in allerlei verwikkelingen, die tenslotte tot een goed einde leven, en de kleine Santuzza blijkt de kleindochter van een schatrijken Ameri kaan te zijn, hetgeen altijd een goed ding is in het leven. Aardige toorweltjes zijn er in overvloed; zoo wordt zjji op een oogenblik door een van de leden der ben de ontstolen aian degienen, die haar in huis hadden genomen. Deze, zich ver volgd ziend, deponeert het kind in een grootevuilnisbak, en als de wagen der reiniging komit, wordt zij in de kar gewor pen. Als zij er uit is, blijkt, dat haar dier bare pop een lorrig ding met lompen bedekt is achtergebleven en een kran tenjongen, die zich over haar ontfermd, heeft, snelt den wagen achterna om de pop te redden. Haar bootbeschermer had er voor tweehonderdduizend dollar aan diamanten in verborgen, maar die jongen wist dtet natuurlijk niet. Aardig is ook de Joodlsche familie, die haar in huis neemt, ondanks het feit, dat ze straatarm zijn en zelf negen kinderen hebben. En zoo is het vol aardige, spannende avonturen. De kleine meid geeft alleraardigste mimiek en zeer natuurlijk «pel te zien. Het tweede groote nummer is een costuuimfüm uit Nanoleon's tijd. Dit feit al miaakt. haar aantrekkelijk; zij is veel romantischer en dus onwaarschijn lijker van aard, waar tegenover staat een veel rijker en grootacher regie. Aardig doen die oude, schilderachtige oostuums. Er komt veel militaire pracht en praal in voor; het verhaal is rijk aan afwisseling en boeiend, en het viel blijkbaar bij het publiek zeer in den smaak. Het grappige nummer wordt ditmaal gegeven door een komiek oud heertje van negentig jaar (1), die reuizedemonstraties in lichte athletiiek geeft tot groote wan hoop van zijn kleinzoon- en diens vrouw. Maar eenige weken van -grootvaderiljke training doen den kleinzoon Inzake licha melijke ontwikkeling veel goed. En dan moet opa het tenslotte afleggen. Het journaal om met het begjn te eindigen geeft vele interessante kie ken, maar het bezwaar daarvan is steeds, dat ze te fragmentarisch zijn en dikwijls ook voor Nederlanders minder interes sante dingen vermelden. Uitstekende muziek van het bekend© strijkje verhoogt het aangename van den avond Nederl. Vereen, v. Huisvrouwen. Zooais reeds eerder in' dit blad is -mede gedeeld, zal-, onder leiding van mevrouw ae Boer—Brouwer, leerares M. O. licha melijke opvoeding, een cursus in Zweed- sche gymnastiek begonnen warden voor leden der Huisvrouwenvereeniging en voor kinderen vlam leden. Om meerdere bekendheid te geven aan het nut der Zweedsche gymnastiek en aan de wijze, waarop deze wordt beoefend, stelt Dr. Mihkema zich voor, a.a. Dinsdag 25 Maart, "a-avonds 8 uur, in het Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg, een lezing te houden over bovengenoemd onderwerp. Deze lezing is niet alleen toegankelijk voor leden en huisgenooten, (vooral ook de echitgenooteni van onze leden zijn wel kom, met het oog op den cursus voor kin deren) miaar ook voor belangstellenden, die in deze inlichtingen omtrent deze cur sussen1 wenschen. Liefdadigheidsuitvoering „de Toonkunst". Hedenavond zal door verschillende dames, leden van de solo- en koorklassen der Mu ziekschool „De Toonkunst" (directeur de heer Toon de Hoogh) met den- verkoop Van kaarten langs de huizen worden begonnen. Deze kaartverkoop geschiedt voor een uit voering, die op Woensdag 2 April'a.s. zal worden gegeven ten bate van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Het uit te voeren programma is een ver korte herhaling van het vroegere, door de verschillende leerlingen hier opgevoerd. Als het hoofdnummer valt te vermelden de mooie cantate van onzen landgenoot Amory, „Naai de Heide". Deze cantate is geschreven voor kinderkoor en meisjes, mezzo^sopraansolo en declamatie, terwijl twee hoorns, een rompet, een trombone en een trommel he orkest in den slotmarsch zullen versterken. De mezzo-sopraansolo wordt door de wel bekende Aat Stompedissel, d e vor'ge malen meermalen als soliste op deze uitvoeringen^ is opgetreden, gezongen, en Dolly Veen zal natuurlijk weer het verhaaltje declameeren, dat de meisjes op de heide elkander ver tellen. Verder werken enkele leden der staf- mu7'ek in den slotmarsch mede, en zal Annie van der Waal de pianobegeleiding op zich nemen. Van het programma moet ook vermeld worden het aardige nummertje van Dalcroze ..De mooie Jacht", door de dr'e Dalcroze- klessen uit te voeren. Het Vrouwenkoor zal een driestemmigen canon van dr. Joh. Wp- gen°ar, „Hans und Grethe", uitvoeren-, als mede een- vies'emmig koor van L. Thuille, „Traumsommernacht". De entrée bedraagt 40 cent, heigeen dus voor niemand een beletsel behoeft te zijn hedenavond een kaart te koopen, te m'nder, daar de opbrengst van dezen avond gekee' aan de kas van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacant:eko'onres ten goede komt. Voor de Vrije Groep „Ontwikkeling" zal a.s. Maandag optreden de bekende ex- pred'kant Barend' de Ligt. Deze enrnente spreker zal een lezing houden over „Wiison en Lenin". Het belooft, gezien de beide gToote figuren uit de oorlogs- en vredesbeweging, een leer zame avond te worden. Geref. Zangvereen. „Halleluja." De Zangvereeulgirtg „Halleluja" en die omöerafdieeling, het kinderkoor „De Har- pe Davids", geven Woensdag 26 Maart een zanguitvoering in de Gereif. Kerk Spoorstraat Medewerking wordt verleend door mej. M. C. Gtliïthert—Breet (Alt) en den heer J. A. v. d'. Vliet ,p<iano en orgel) Voor iverdleire 'bijlzondertieden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Zang- en Reciteer-Vereeniging „Harmonie". Naar wij vernemen geeft bovengenoem de vereenigiu™ onder leiding van den heer P. Brizee, voor begunstigers en intro ducé's een uitvoering op Donderdag 27 Maart a.s. in Casino, waarbij o.a. 0™©- voerd zal worden „De Lievellngisspijs", zangspel met orkestbegeleiding. „De Big van het 168ste" ln Casino. Men schrijft ons: Zondagavond wacht het uitgaande publiek een zeer vrooüjke avond. „De Big van het 168ste", het stuk, dat hon derden malen in Nederland en tien-tallen keeren- alhier is opgevoerd, wordt dan weer voor het voetlicht gebracht. Deze geestige militaire klucht, dit Fransche, lichte-luchtige blijspel vol grappen en grollen, vol leuke, pittige tooneeltjes, zal ongetwijfeld weer een schitterend succes hebben. Een buitenge wone attraotie is zeer zeker het optreden hierin van den bekenden komiek Jan Nooy. Deze vervult de allerdolste rol van „Sjeffie", terwijl „de Big" wordt uitgebeeld door den uitstekenden- acteur Valk van Spiegel. Nie mand zal zich zijn gang naar „Casino" be klagen. Het geheel is goed' verzorgd en wordt uitmuntend gespeeld door het hier zoo gunstig bekend staande toneelgezel schap van net Rozentheater te Amsterdam, directie Joh. Langenaken. De vorige malen, dat „de Big" hier ging, was het „uitver kocht". Men doet' dus goed' zich bijtijds van plaatsbewijzen te voorzien. Een ontploffing. Gisteravond omstreeks 8 uur werden de bewoners van de Balistraat en omge>- ving opgeschrikt door een harden slag, welk© aan «een ontploffing van krult deed denken. Er was ook min of meer kruit damp te bespeuren, doch die oorzaak kon aanvankelijk niet wórden ontdekt De ont ploffing had) vermoedelijk op een dier er ven achter het woningen-complex plaats. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd; die een onderzoek zou Instellen naar déze zaak. In den na-cht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks half een kwam bt} het bal dn „Casino" een meisje, vermoedelijk door 't zwikken van dien' enkel plotseling te vallen, bij welke val zij het rechteronder- beem boven dien enkel gebroken bleek te hebben. Gelukkig was in de zaal een marine-dokter aanwezig, die geholpen door enkele aanwezigen een noodverband aanjlegdie. Door tusscbenlkomst der po litie werd! het meisje daarna per rader- brancard naar haar woning vervoerd. Zooals vanzelf spreekt bracht het voor gevallene nogal wat consternatie te weeg. Een ware gebeurtenis. Onder dezen titel namen wij in ons vorig nummer het verhaal op van een ooggetuige, die gezien had hoe men onder aan de steenen glooiing een hondje hact vastgebonden met de bedoeling het op deze wijze een wreeden dood te doen sterven. Naar aanleiding hier van vervoegde de eigenaar van bedoeld hondje zich ten onzen kantore. Het blijkt, dat het beestje het huis was on-tloopen en blijk baar door anderen opgevangen, die er zich op deze laffe en wreede wijze mede „vermaak ten" ('t is maar wat men vermaken noemtl). De kinderen waren zeer aan het beestje ge hecht en hadden vele -tranen vergoten toen zij hoorden, wat hun vriendje overkomen was. Zou de schrijver van dit stukje zijn adres aan ons bureau willen opgeven? Dan kan hij zich met den eigenaar van het hondje in ver binding stellen. Uit het Polltle-rapport Nautische aspiraties. Door de politie wérd Dinsdagmorgen aan gehouden zekere H. B., verdacht van diefstal van een sextant en een kompas. Door de po- i't'e te TJmuiden was in beslag genomen en ia°r hier gebracht een octant, welke bij on derzoek door den aangehoudene bleek te zijn ontvréémd van een in de Binnenhaven alhier liggend vaartuig en te IJmuiden verkocht. Na verhoor werd hij op vrije voeten gesteld. Klein goed. Bekeurd werd iemand ter zake het links rijden per rijwiel. Een bewoner van de Laan deed aang'fte, dat door een jongen een ruit in zijn woging 's vernield1. Onderzoek heeft plaats. Twee personen- werden bekeurd terzake het berijden van de voetstraat en een wegens het rijden zonder licht. Laffe streken. Docr bewoners van de Baiistraat werd aan 'e polit'e medegedeeld, dat zij sinds eenigen ijl lun katten vermisten, zonder dat zij dit eenden verklaren. Op aanwijzing werden gls- ermiddag een -tweetal jongens uit die straat langehouden, die tenslotte bekenden enke'e katten in een val te hebben gevangen en 'a°rna te hebben gedood. Vastgesteld ken w orden, dat een der dieren gevild en de bu:d '•«rkoeht :s, waarna de veetee'ovende k^a^en opbrengst hebben gedeeld. Tegen de jon gens wordt proces-verbaal opgemaakt. Baldadige jongens. Een bewoner van den Kanaalweg deed aan- gif e, dat door baldadige jongens de schuttin gen van twee huisjes aan de Smidstraat wor den vernield. Een onderzoek wordt ingesteld. Niet de eerste keer. Bekeurd werd een beworer van de Oude Kerkstraat, die een met 1 paard bespannen wagen deed besturen door een jongen be neden den leeftijd van 16 jaar, welk feit hij bij herhaling heeft gepleegd. Kippen ontvreemd. Een bewoner van de Achterbinnenhaven 'eed aangifte, dat uit een hok, staande op een afgesloten erf vier kippen ten zijnen nndee'e zijn ontvreemd-. Een onderzoek heeft- plaats. Gevaarlijke honden. Donderdagavond kwam een jongen van den Kanaalweg aangifte doen, dat hij 'n de Weezenstraat door een hend van een bewoner van die straat in zijn- rechterbeen was gebeten, waardoor een niet ernsüge bloedende won 'e was ontstaan. Nadat te jongen voorloopig was verbonden, werd door de politie een onderzoek ingesteld en werden tegen dengene, onder wiens hoede le hond stond, maatregelen genomen. Eenige uren later deed een bpworer van de le Schagendwarsstraat aang'f.e van eenzelfde feit. Zijn dochtertje wss tweemaal aangevallen door den hond van een Teworer van de Kroonstraat, waarbij het kind in het rechterbeen werd gebeten. Ock in dit geval werden maatregelen genomen. Een vreemd geval. Donderdagavond te kwart voor twaalf trof de politie aan den Kanaalweg een man aan, die bewusteloos op straat lag. Nadat hij bet bewustzijn teruggekregen had, werd hij n?sr het bureau geleid en verklaarde hij docr een-ge hem onbekende- personen, in verband met een liefdesgeschieden's, bewusteloos te zyn geslagen, doch wilde hij verder daarover niet uitweiden. Hij werd daarna on vrije voeten gesteld. Onderzoek heeft plaats.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9