I Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAG 25 MAART 1924. De Wethouder D. H. Grunwald» zal deze week gedn. spreekuur houden. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer L. H. J. Veddler, is te -Bingem geslaagd voor het examen van Ingenieur voor Machinebouw. SchiettorreliL Naar wjjl vernemen zal het duinterrein ini de buiurt van het fort Kijkduin binnen kort worden ingericht, ais sfchietterrein voor amti-ïudhtv aart-geschut. Het ligt in de bedoeling dit terrein te benutten voor oefeningen van Land. en Zeemacht Slooping van oorlogsschepen. Door J. de Jongjh, Spoorstraat 101 alhier is oen adres aan Ged. Staten van Noord- Holland' gericht met het verzoek niet goed te keuren, dat de dloor de gemeente aan gekochte oorlogsschepen voor den in- achrijvingsprija worden overgedaan aan D. de Jong, die tegen toekenning van een gemeentelijk subsidie van 1600, het sloo- pimgsweric zal dloen uitvoeren door Heb dereche werkloozen. Adressant beroept zich op het feit, dat hij de schepen onder dezelfde bepalingen dloch zonder de 1600.subsidie heeft willen overnemen. Zuinigheid? Wij lezen in het Handelsblad Ieder op zijn eigen terrein. Dat is de leus bij de departementen. Oorlog en Ma rine zijn beste maatjes, maar met elkan ders zaken hebben ze niets noodig en daarin komen ze elkander ook niet tege moet, al zou daardoor besparing van rtikspeld mogelijk zijn. In: Helder is een marinehospitaal, ver telt de „Msbi". In Rotterdam liggen ma riniers. Wordt er nu te Rotterdam een marinier ernstig ziek, dan wordt deze ge transporteerd' naar Helder 1 Dat er te Rot terdam ziekenhuizen tito en in Den Haag een militair hospitaal is, hindert allemaal niet. Vrijdag arriveerde te Rotterdam, na een tochii van meer dan- vier ujut, de ma- rine-zieicen-auto uit Helder met het noo- dige personeel, vier man. Een zieke marinier werd ingeladen en de terugtocht begon. Voor het geld dat dit vervoer kost, uitsluitend en alleen om te voorkomen, dat een marinier ergere anders komt, dan in bet Marinehospitaal had hij weken elders verpleegd kunnen wordlen. Maar wat geeft het ook. Het rijk betaalt! Op onze informatie vernamen wij, dat het hier betrof de overbrenging van twee patiënten. Met de auto vertrokken van hier de chauffeur en de hulpchauffeur en een adjudant-ziekenverpleger. Opname in een ziekenhuis te Rotterdam had zeker plaats kunnen hebben, doch- de vraag is of de kosten van verpleging al daar minder zouden hebben bedragen dan het vervoer naar hier en de verple ging in het Maxime hospitaal. Bovendien gaat het niet aan om die kosten te verge lijken met hetgeen een particuliere auto busonderneming voor oen dergelijke tocht zou berekenen. Dat de Marine er overigens op gesteld is hare eigen patiënten te behandelen is ook in verband met mogelijke her- of afkeuring geenszins te laken. Een dappere daad beloond. Men zal zich herinneren, dat ten vorigem jare de 18-j.artge Prouwtje Koorn uit de Blnnenhaveni het 4-jarig dochtertje van den portier der rijkswerf Groenhard reddie. Zonder aarzelen sprong zij gekleed en al te water om wist het reeds zinkende kind te redden. Van verschillende zijdien is het moodigie jonge meisje voor deze spontane daad! gehuldigd'; die buurtbewo ners gaven haar een gouden horloge, en nog tal van andere huldebewijzen kreeg zij. Thans is ook officieel haar optreden gehuldigd; zij ontving hedenmorgen uit die handen van den Burgemeester de bron zen eerepenning voor menschlievend hulpbetoon, haar door de regeering toe gekend. Een gouden echtpaar. Het echtpaar A. Zeeuw te Huisduinen ls Wj de dorpelingen welbekend. Wat wonder, nu uitlekte dat d'e bedde oudjes Woensdag hun gouden bruiloft vieren, dat do bewoners gezamehMjk een actie op touw zetten om hen een cadeau te geven, dat klonk als een klok. En zoo werd na mens de dorpelingen een fornuis -overhan digd en meerdere nuttige dingen, en zui len, de Huisdlulners hun dorpsgenooten morgem ongetwijfeld ook nog in de bloe metjes zetten. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Het bestuur der Huiwvrouwenv eroenl - ging wekt bare leden en ook belangstel lenden nog eens op, de leiznig over Zweed- «che Gymnastiek, die Dr. Minkema he denavond 8 uur in hot Ohr. Mik Tehuis Ka naai weg, zal houden, bij te «wonen. Juist in1 dleze lezing wijst Dr. Minkema op het nut dfct de Zweedsche gymnastiek, zoowel voor kinderen als voor oudere menscben heeft. Hei Fanfarecorps „Helder", directeur de heer Th. Logtenburg, zal deelnemen aan het Nat. Concours van de Mnz.-Ver. „Ons Genoegen" te Alkmaar op 29 Mei, 1, 8 en 9 Juni a.s. in de 3de afdeeling Fanfare- en Marschwedstrijd. Het Ziekenholsvraagstuk. De plannen betreffende het Gem. Zie- j kenhuis zajn al geruimen tijd in een toe- stand van voorbereiding, zonder dat daar omtrent, uit den aard der zaak, veel uitr lekte, liet is niet goed ontijdig uit de school te klappen, en zelfs raadsleden, die hieromtrent vragen stelden wij denken bijvoorbeeld aan mevrouw van der Hulst, die dit in oen der laatste raadsvergaderingen- deed werden met den bekenden dooddoener ai-gepoederd, dat „hieromtrent spoedig nadere mede- deelingen zouden volgen". Uit dezen aanvang bemerkt do lezer al, dat wij hem vandaag niet zullen afpoeie ren-, a-l hebben wij dan ook vooralsnog meer bespiegelende dan positieve mede- deelingen te doen. De zaak is n.1. thans in zoodanig stadium gekomen, dat inder daad spoedig hieromtrent een voordracht van Burgemeester en Wethouders kan worden tegemoetgozien. Om den Raad zijn beslissing straks te vergemakkelijken, waron de autoriteiten van het Marine-hospitaal op het schitte rend denkbeeld gekomen alle Raadsleden en het College van Burgemeester en Wet houders eens uittenoodigen voor een be zichtiging daarvan. Zij waren, op oen viertal raadsleden na, Zaterdagmiddag 2 uur in het Hospitaal present (ook de se cretaris, de heer Kamman, en de direc teur van den gem. geneesk. dienst, dr. Rienks). Zij werden daar' allercharmantst ontvangen door den directeur, den diri- geerend officier van gez. Ie kl. Vrijdag, en een tweetal andere autoriteiten, den dirlgeerend off. van goz. 2e kl. Minkema, en den administrateur off. van adim. Ie kl. Rotgans. In twee gedeelten ving men do wan deling door het hospitaal aan, de eerste groep onder leiding van dr. Vrijdag en den heer Rotgans, de tweede onder lei ding van dr. Minkema. Het is geenszins ons doel een gedetailleerde beschrijving van een en ander te geven. Wel kunnen wij zeggen, dat het voor hem, die het Marine-hospitaal niinmer van onder tot -boven heeft doorkruist, een openbaring zal zijn als hij ziet hoe uitstekend deze Instelling is geoutilleerd. Wij durven zelfs te beweren, dat, de medische faculteiten onzer universiteiten niet beter zullen zijn uitgerust. Het is voor een leek moeilijk alles juist te omschrijven, en als men zioh aan vak termen houdt, heeft de lezer er weinig aan. Bovendien zullen vele lezers het hospitaal wel kennen en wel weten hoe schitterend men daar thans in elk op zicht ls ingericht. Voor dermatologisch onderzoek (huidziekten, enz.) is een ruime en lichte zaal beschikbaar; de Rönt- gen-installatie, de boogtezon, de operatie kamer, dat alles ls welbekend en toege rust met de modernste hulpmiddelen. Uit den aard der zaak komt men als pa tiënt In de operatiezaal niet aan de be zichtiging vqn het instrumentarium, waarmede de naroose gegeven wordt, toe; toch is dit buitengewoon interessant en geeft het een hoog denkbeeld van de menschelijkerwljs gesproken volmaakt heid, die hier -bereikt is. Zoo vindt men er een volledig uitgerust laboratorium voor het onderzoek van bloed, urine, enz., de konijntjes, de marmotjes en witte mui zen, die voor het serum-onderzoek wor den gebruikt, ontbreken niet. Anderhalf uur duurde de rondgang, die de raadsleden maakten door de gebouwen. De gemeente zou eventueel de beschik king krijgen over twee vleugels, elk van drie ineenloopende zalen, waardoor te zamen 80 bedden beschikbaar worden. De mannen-afdeeling is op de beneden-, de vrouwenafdeeling op do eerste verdie ping. De klasse-patiënten worden over de beschikbare zalen verdeeld. Rekent men, dat het tegenwoordige ziekenhuis voor slechts 40 patiënten plaats biedt, dan Is het duidelijk, dat hierdoor in een groot tekort voorzien wordt. Bovendien zijn er dan voor de -besmettelijke zieken de barakken, waarvoor eveneens over vloed van plaats ls. Aanvankelijk stelde de -marine nogal bindende eischen -aan het gemeentebe stuur, doch in latere conferenties is hier aan met igroote welwillendheid en loyali teit tegemoetgekomen. Zoo aan den wensrh van het gemeentebestuur om af zonderlijke evrpleging van de stadspa- tiënten en afscheiding daarvan. Het ge reserveerde gedeelte zal door -bijbouw van een muur geheel worden afgescheiden van het overige hospitaal, en bet verple gend personeel uit -het gem. ziekenhuis zal overgaan naar dit gedeelte. De ge meente-arts, dr. Rienks, blijft natuurlijk chef van deze afdeeling. En wat voor de gemeente het mooiste is: het oontract met de marine is zóó, dat de gemeente dit ten allen tijd kan opzeggen, het rijk niet. Mocht te eenigertijd dus deze rege ling bezwaren opleveren, dan is de ge meente vrij. Daartegenover staat, dat het bestaande ziekenhuis verdwijnt De geheel© inrich ting, voor zoover dat noodig la, ga-at over naar het marine-hospitaal, ook, zooals wij zeid'en, de verpleegsters, voor wie een apart zusterhuis aal wordlen bijgebouwd Er is evenwel één punt, waarop aan den wenisoh der gemeente niet is tegemoetge komen», n.1. de vrije spoedialistenkefiize. Voor speclalisteniliuii-p zUn die patiënten aangewezen op de chirurgen van hei, hos pitaal. Als men nu weet, dat de marine een staf van 60 a 70 medici bezit, waarui t die beste worden gedirigeerd naar het hospitaal te Helder, dan ls dit bewaar tenslotte vooi de gemoente niet van overwegenden aard. hoewel natuurlijk voor den betrokken ge meentelijken chirurg zeer onaangenaam. Het zou in ieder geval jammer zijn Indien -een zoo schitterende oplossing van otib ziekenhuis-vraagstuk op dit bezwaar zou moeten afstuiten. Uit bet bovenstaande blijkt, diat het ern stige bezwaar van- een voortdurend' te kort aam ruimte in het Gem. Ziekenhuis door deze regeling ondervangen wordt Op de Kenkgracbt is doorloopeud ruim te te kort; steeds liggen er thuis patiënten te wachten op het vertrek van anderen on? te worden toegelaten. En het spreekt wel haast vanzelf, dat dus reconvalescenten (herstellenden), voor wie een verblijf van een dlag of wat in het ziekenhuis nog wel goed zou zijn, toch maar naar huis worden gestuurd! omdat ziekeren op plaats wach ten. Da.t is ge-en toestand1, die mag worden bestendigd liet is ook niet een geval, dat zich nu en dan voordoet, neen, het is te genwoordig regel: er is doorloopend plaatsgebrek. Hieraan wordt ten volle te gemoet gekomen als bet ziekenhuis wordt overgebracht naar de Buitenhaven. Wij moeten ook nog wijzen op iets an dera Het verschil nl. met die primitieve barakken (de verblijven voor lijders aan besmettelijke zieikten) van het gemeente»- tiekenhuis en de magnifieke, in verschil lend opzichit koninklijk-ingerichte verblij ven in het bijgebouw van het hospitaal, Deze barakken zajn geboet volgens die eischen der moderne wetenschap inge richt; er is een ontsmetttingsoven, waar de kleeren worde© ontsmet, terwijl het ontsmet-te gedeelte absoluut geïsoleerd is van het besmette. Ook hier Is meer dan plaats genoeg. De lezer zal nu vragen: wat kost dit al les aan de gemeente? De gemeente vergoedt aan de marine voor eiken patiënt 5.50 per dag 6.50 voor specialistische .hiuiio). Daartegen over staat, dat de gemeente die martoe- pati-enteei, die zij thans nog heeft, moet af staan aan het hospitaal. De kosten zullen, naar wij meenen te weten, niet of niet noe menswaard grooter wordlen dan zij thans voor de gemeente zijn. Voor klasse-pa- ti enten is natuurlijk eene regeling ont worpen. Bovendien draagt de gemeente bij im de kosten van verbouw, dlw.z. er moeten voor de burgerafdeeling afschei dingen gemaakt worden. Maar dit zal niet dd som van 5000.overschrijden, zoodat, naar wij meenen te weten, die ft rxantieeJe regeling geen punt van ernstige discussie zal behoeven uit te maken. Toen de raadsleden na hun omwande ling weder in die recreatiezaal waren ver zameld en aldaar werden verkwikt met een kop thee, was de Burgemeester die tolk der aanwezigen om dank te zeggen aan de autoriteiten voor d'e hoffelijke ont vangst en het geleide, waardoor de moei lijkje beslissing, waarvoor straks de Raad zal komen te staan, wordt verlicht Ons dunkt na hetgeen wij gezien hebben, dat die beslissing thans ndiet meer twijfelach tig zal kunnen zijn, maar wij willen gaarne onze lezers in die gedegenheid stellen zich omtrent de zaak eens uit te spreken, om dat het goed is, diat die Raad de meening der burgerij hierover kent Voor ernstig^ zakelijke beschouwingen stellen wij onze kolommen: gaarne beschikbaar. B.innen- kort zal de betrekkelijke voordracht wel aan den Raad wordlen aangeboden. „Wilson en Lente". -Door de vrije groep „Ontwikkeling", onder welken naam zich de anarchisten te Helder hebben vereenigd, was voor Maandag een vergadering uitgeschreven, waar de bekende ex-predikant B. de Ligt zou spreken over beide hier boven ge noemde persoonlijkheden. Helaas was deze, op tournée door Noord-Holland, plotseling ongesteld geworden en te zijn plaats trad nu voor een klein gezelschap op de heer Bot secretaris van de Anti- militairistasche Vereeniging, sectie Hol land. Om de aanwezien niet nogmaals te moeten teleurstellen, had spr. hetzelfde onderwerp behouden, doch daar hij eenigstins onvoorbereid was op deze spreekbeurt, werd de clementie van de vergadering ingeroepen en zelfs gaf de voorzitter, de heer Vergaaij. ieder, die dit verlangde, de gelegenheid zijn entréegeld terug te vragen en heen te gaan. Zoover wij konden nagaan werd door niemand hiervan gebruik gemaakt. Wilson en Lente! Twee belangrijke persoonlijkheden. Zij z^jn het echter voor een deel door de om standigheden -geworden, zoo zeide spr. Wilson, bougeois-pacifist, idealist bezield met de beste voornemens. Hij beeft Ame rika eenige jaren uit den oorlog kunnen houden. Hij droeg reeds lang het idéé van den Volkerenbond te zich rond. Hij trekt er de Ver. Staten mee rond, propa geert hek maar wijst er tevens op, dat het wel kan gebeuren, dat Amerika een rol te het Europeesohe conflict zou moe ten spelen. Zoo werkte Wilson tevens mede aan het militairisme, en het was de tragedie van Wilson, dat hij op die ma nier, het goede willende, het kwade be reikte. Hoewel Wilson ai het mogelijke deed slaagde hij er niet te Amerika buiten den oorlog te houden. Dank zij Amerika's deelname werd de oorlog 'gewonnen, maar te 1917 valt een der goallieerden af: de Russische revolu tie breekt uit Bij den nu volgenden wa penstilstand komt Wilson met zijn 14 punten, waarvan in de praktijk zoo on geveer niets terechtkomt. Maar op de conferentie van Versaillea, waar Wilson izijn Ideeën ontwikkelde, was ook Clémenceau, de tijger, wiens ideeën lijnrecht tegen die van Wilson in gingen. Wilson noch zelfs Lloyd Geonge waren opgewassen tegen Clémenceau. Wilson hoopte nochtans Iets te bereiken, en inderdaad, de Volkenbond is opge richt, maar het is een paskwil van wat Wilson wilde. Het is een verbond van de overwinnende landen der geallieerden, en bet is het instrument geworden in de handen der Lloyd Georges en Olémen- ceau's, het Instrument dat den oorlog op economisch terrein voortzet Dat de ideeën van Wilson ten opzichte van het zelfbeschikkingsrecht, der kleine naties niet werden doorgevoerd, bewijst de geschiedenis van Opper-Silezië, dat ondanks de volksstemming ten gunste van Duibschland, toegewezen werd aan Polen. En in verschillende conflicten greep de Volkenbond niet te, ondanks de bedoeling, die aanvankelijk voorzat.. Met tal van voorbeelden toont spr. dit aan. Voor ons anarchisten spreekt het van zelf, dat Wilsons ideeën niet konden wor den doorgevoerd. Wilson was aanhanger van het kapitalistisch stelsel en de con sequenties daarvan brengen mede, dat dergelijke ideeën niet kunnen werden doorgevoerd. Zelfbestemmingsrecht aan koloniën kén een kapitalistisch land niet geven, omdat het de koloniën en de werkkracht der inboorlingen voor zijn imperialistische politiek noodig heeft. Niettemin was Wilson uit het ons vij andige kamp der kapitalisten een der besten, maar hij doorzag niet de conse quenties van zijn leer. Het ls de tragedie van zijn leven, dat hij aan zijn idealen te gronde ging. Hij kon zich niet los maken vap het eccmomdflch vooertbren- gingsproces. Wij kunnen uit Wilson's leven de los trekken-, dat van 'een levensinzicht als het zijne, noodzakelijkerwijs de conse quentie d'er bisïiufclrimg van de ideeën vastzit. Daarom kunnen wij anarchisten onmogelijk vertrouwen stellen te den Volkenbond, in tegenstelling met de S. D. A. P., die dit alle landen doet. In het tweede gedeelte van zijn rede behandelde de spr. Lente. Als men zijn beteekenis goed wil be grijpen, moet men op de hoogte zijn van zijn leven en de partij, te wier dienst hij stond!. Een uitvoerige biografie over hem bestaat nog niet, omdat nojg niemand on bevooroordeeld genoeg tegenover hem staat. Er is evenwel een brochure over hem verschenen, te het Duitsch, waarin verschillende data worden vermeld. Mil- lioeneni communisten in alle landen zien met eeni geloovig gemoed1 naar- hem op, zooals' de Mahomlmedanen: naar hium pro feet, de christenen naar Jezus opzien. Spr. gaat aan die hand van bedoeld ge schrift eenige data uit Lentes leven na. In 1870, toen -hdj geboren werd; waa in Rusliand) nog volop die czaxemregeerteg. De arbeiders werden verdrukt, en slechte langs illegalen weg bomden die revolutio nairen werken. Lemites broeder, die óók revolutionair was; werd ter dOod gebracht, en dit heeft op zajn gemoed ©en grooten invloed ge had. In 1887 sluit hij zich bij de revolutio nairen aan en werkt in 1890 te Peters- burg in 't- geheim. In 1897 wordt hij voor 3 jaren naar Siberië verbannen. Hij be zoekt verschillende steden te bet buiten land, waar hij de revolutie predikt Even na bet congres der S.D.AJP. te Londen te 1903, komt de spitsing tusscben bolaje- wiki en memsjewiki. In 1905 breekt de RussischJapansche oorlog uit, en het blijkt spoedig, dat Rus land de verliezende partij wordt. Er bre ken opstanden uit; en reeds wordt te het zelfde jaar do eerste Russische sovjet op gericht Initussdhiem is de czaar gedwon gen tot verschillende concessies, en de boeren eitc. krijgen allerlei vrijheden, die zij tot-nog toe niet benden, te Dec. breekt in Moskou een opstand uit; Lente neemt een gewichtig aandeel in de organisatie; het eerste communistsiche dagblad ver schijnt In 1906 besluiten de bolsjewiki en mensjjewkii tot gezamemlijken strijd. Het parlementarisme is in Rusland ingevoerd, het is wel hemelsbreed' verschillend van diat der West-Europeesche landen, maar er komen toch langzamerhand moer vrij heden. Bij hot uitbreken van den wereldoorlog is Lente te Brussel, waar hij bezig is mes een organisatie der Russische emigran ten, Lente reist naar Zwitserland en blijft daar tot 1917, het belangrijke jaar voor Lehin en Rusland. In Februari vain dat jaar hebben idle boeren er genoeg van. Een staking breekt uit, er komt muiterij onder het leger, zij bevrijden verschillen de revolutionairen: do burgeroorlog breetot uit. Lente beert 8 April uit Zwit serland' via DuitscManb en Zweden naar Rusland' terug. Voor de eerste maal wordt in Rusland bet Mei-feest gevierd. 5 Mei wordt een ooalitieregeerlng opgericht van mensjewifci em bolsjewiki De gebeurte nissen volgen elkander snel op, en Lento ziet zich tenslotte genoodzaakt door de coalitie-regeering van Kerensky opnieuw te vluchten. De Kerensky-regeering valt, en Lento', die in Finland verblijtfhoudt, keert in Oct. terug; Trotsky komt in regeering, 11 Nov. wordt Lente aan- het hoofd der regeertog aangesteld1; de troe pen van Kerensky worden verslagen en de revolutie neemt snel toe. Decreet op decreet verschijnt, Lento ontwikkelt een geweldige werkkracht, het -gaat goed; het vredesverdrag van Brèst-LitofSk komt tot stand», de demobilisatie volgt, de boeren kunnen naar hun haardsteden terug- keeron. Lento, die van zijn 17e jaar af onafge broken voor de revolutie beeft gewerkt, is thans aan het hoofd der revolutie ge plaatst. Wat wij thans ervan zien, ver schilt hemelsbreed van Lenin's ideeën. De Russische bolsjewiki geven de schuld aan de houding van WesbEuropa. Dat is gedeeltelijk waaT, maar ook heeft Lento, door de omstandigheden gedwongen, din gen giedaari, die te strijd waren met het ware communisme. Wat tenslotte in Rus land gebrouwen is, is niet het communis me dat zb zich droomden. Lehin zet de bolsjewistische koers voort tot 1921, hij wijkt niet af. Reedis in 1921 begint verzet tegen de sovjet» van de zijde der anarchisten. Zij zien dat het op den duur spaakloopt, en nemen stelling tegen de regeering. De bolsjewiki beginnen van koers te veranderen, er worden oomces- s'es gedaan aan kapitalisten. Slechts een klein gedeelte van de bevolking ls com munistisch, vooral' bij de boeren is heftig verzet, en ofschoon hun weerstand passief biïijft, moeten toch concessie» worden ge daan: er wordt besloten tot een nieuwe economische politiek (N.EJP.). Er komtbo- venJd'Bni een' nationalistisch© fjoJÏ op en dit wordt te de hand gewerkt. De Russische communisten konden niet anders dan zij deden, omdat zij slechts een klein percen tage aanhangers hadden. Lente zelf had de grootheid van karakter om te erken nen, dat hij vergissing op vergissing heeft begaan; op het al-Russisch congres heeft hij het erkend en gezegd, dat men een stap terug moest gaan. Ook Trotsky verklaarde de N. E. P. noodzakelijk ter wille van do boeren. De oude geest van onderdanigheid' komt weer op onidler de arbeiders. Rustend wordt een militaristisch land; het roode leger moet óók dalenen voor den btonenlündschen vrede, en Trotlsky maakt de laatste jaren propaganda voor do Yereenigde Staten vani Europa met ©en 'gezamenlijke oor- logsbegrooting. De ontwikkeling van het imperialisme, zoo zegt Trotsky, zal er toe leiden; diait niet meer afzonderlijke landen oorlogfvoeren, maar werelddeeilen. De Russische revolutie is verloopen in een communistisch imperialisme; men ver leent concessies aan tal van kapitalisten te Ide hoop te behouden wat men heeft. Zij beseffen niet, dat dit alle» ten gevolge heeft dat de revolutie zal' verloopen. In plaats dat zij» zeggen: Rusland is niet rijp voor communisme, en wij willen niet lan ger de verantwoordelijkheid dragen, trachtten tij die te behouden. Het is ver keerd, omdat het tem optichte van die idéé van het communisme ongunstig werkt. De boeren1 zeggen nu: wat brengt onls uw communisme? Wij moeiten er niets van hebben. Het ls de tragedie van Lente dat hij het zoover heeft laten komen. De Russische bolsjewiki zitten op den troon en1 veroordeelen de anarchisten en sociaal-revolutionairen tot gevangenis straffen. Lente, die zijn leven heeft geofferd aan zijn ideaal, heeft dat niet bereikt, hij zag. dat hij met zijn middelen niet kon berei ken wat hij zich droomde. Een van de fouten van Lente was, dat hij tegen de arbeiders aaide: vertrouw op ons. Maar er ban geen betere samenleving komen indien niet de arbeiders tioh be wust wiorden1 van hun eigen kracht. Spr. begeeft zich te een uiteenzetting van net verschil tussohen communisme en anarchisme. Welk© lessen kunnen wij uit de levens van Lente en Wilson trekken? Dat wij aan den eenen kant moeten breken mei een kapitalistische samenleving; doch diat w" aan den- andejen bant niet moeten1 ver trouwen op leiders, doch op eigen krach ten. Ieder probleem dat zich voordoet, moeten wij onder de oogen zien en be- studeeren. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt Marine Sanatoriumfonds. Vrijdag 28 Maart a.s. zal ten bate van bovengenoemd Fonds de laatste Tooneel- en Cabaretavond in dit seizoen worden gdgeven. Gezien het flinke succes, dat de spelers bij de vorige uitvoering oogstten, zal deze uit voering ook door velen worden bijgewoond. Opgevoerd1 zal worden het kluchtspel in één bedrijf, genaamd1 „O, die Neus!" van Gustav Kraus en Julius Nied-t, onder leiding van den heer G. Steffens. Verder zullen verscheidene voordrachten worden- gegeven. Men. zie hiervoor de aanplakbiljetten. De prijs der plaatsen, met inbegrip van een programma is bepaald op 0.70. Voor het overige verwijzen wij naar de advertentie. A. G. O.-leztog mr. Fock. Zooals reeds met een enkel woord was aangekondigd, zou de heer Fock alhier Don derdag voor A.G.O. optreden en eene lezing houden over Venetië. Met het oog even-wel op enkele andere bijeenkomsten, die dien avond worden gehouden o. a. treedt in de Nieuwe Kerk de bekende predikant ds. West- mijse op heeft het A.G.O.-bestuur ge tracht deze lezing uit te stellen. Mr. Fock was zoo welwillend zijn voor Helder gereser- veerden avond een week te verzetten. We krijgen dus nu bedoelde lezing op Donderdag 3 April, en A.G.O. hoopt, dat zij, d-ie van plan waren deze week naar den heer Fock te gaan, de volgende week daar tegenwoordig zullen zijn <met nog heel wat bezoekers meer). Men ziet, het A.G.O.-bestour doet steeds al het mogelijke om andere vereeni- gingen niet in de wielen te rijden. Als van de zijde der andere vereenigin-gen nu ook rekening wordt gehouden met hetgeen elders in de stad plaats heeft, kan dat niet anders dan in het belang zijn van beide partijen. Na mr. Fock krijgen we in April nog onzen stadgenoot, dr. Ketner, die de Kant-herden king zal vieren in een. rede over dezen wijs geer, waarmede dan voor dezen winter de rij der lezingen gesloten wordt. Morgenrood. Zoo mogelijk, was Casino Zaterdag avond! nog voller idian anders, om de tweede uitvoering in dit seizoen van de gemengde zangvereenigtog „Morgenrood" bij te wonen. f Met een zestal zangnummers had de heer van ddr Meij een succes, zooals hij nog niet gehad heeft. Goed' genuanceerd, zuiver van toon en duideüiijik; -uitgespro ken», waren ze ten zeerste waard gehooid te worden. Voor een uiitstekend instrumentaal ge- dleelje wias gezorgd; door d'e dames Odba Hanise, viool, Jeane Ham-se, cello, en den jongeheer Leo Borgart, piano, die met bun» muziekleer aar den heer van d'en Bo gaeridle een goed' gekozen programma ten gehoore brachten. De bijvalsbetuigingen waren zoo sterk dat ex tra-nummers moesten» worden ge geven. Een tooneelstukje en een geani meerd' bal besloten den atondl De ontploffing. De ontploffing, welke Vrijdagavond in do Balistraat en omgeving is gehoond blijkt te hebben plaatsgehad te een zink put achter den winkel van W-esterhout, Waarin de loop jon een carbid had gewor pen, welke tot ontploffing kwam zonder ongelukken te veroorzaken.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5