NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GELD!GELD! Luxe- en Vrachtauto's, Motor-Rijwielen, Eerste Blad. BUITENLAND. N r. 6848 DONDERDAG 27 MAART 1924 52e JAARGANG Zij, die zich van heden af, voor minstens drie maanden op dit blad abonneeren, ont vangen het tot 1 April gratis. De schadevergoeding. FEUILLETON. Zenuw-stillend en Zenuw-sterkend zijn Mijnhardt's Zenuwtabletten FRANKRIJK Het spoorwegongeluk bfl Benestroff. Singapore. De verkeersstaklng te Londen. De onderhandelingen mislukt. De staking van werfarbeiders te Southampton. Op TERMIJN-BETALING onverschillig welk merk of prijs. Prijsopgaaf wordt kos teloos verstrekt. Aanvragen met brieven onder Nr. 168, Bureau van dit blad. Een aanvaring bf] Dungenesa IERLAND. Een botsing. NOORWEGEN. Het drankverbod. TSJECH O-SLOWAKIJE. De omkoop-affaires. Ingezonden Mededeellng. Infuenza en griep (Wordt vervolgd.) V HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—; Ned. O. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overig© landen f 4.20. Zondagsblad rasp. f 0.5if 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad rasp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteui^Uitgever: O. DE BOER Jr., HÉLDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct p. regel (galjard). Imgiez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kléine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 et. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. DE ADMINISTRATIE. Licht op voqr auto's en fietsen Donderdag 27 Maart 6.51 uur. Vrijdag 28 6.52 Man maakt zich in1 Engeland thans ook ongerust over de kwestie of Duitschiand inderdaad aan de verplichtingen van het vredestractaat van Verlsailles zal vol doen. Er zijn den laatsten tijd in Duitsch iand namelijk sterke nationalistische stroomingen aan het werk, die tegen de nakoming van dit tractaat zajn, en Frank rijk gevoelt zich daardoor ietwat onge rust. Ramsay Maodomaild, de Engelsche premier heeft er met bezorgdheid on langs gewag van igemaaikt, en een lid van zijn kabinet, kolonel Wedgewood, heeft thans de kwestie aangevoerd op een ver gadering van die arhedd'ersparfeiji te Lon den. Hij zeide daar o.a.: Als de nieuwe Deutschvölkische vrij heidspartij bij1 de verkiezinlg succes had zou Duitschiand beginnen zich te wape nen en zou men de schadevergoeding vaarwel kunnen zeggen. De arbeiders partij ziet die mogelijkheid met d'e ern stigste bezorgdheid! tegemoet, want het is duidelijk dat er geen regeling mogelijk: is zonder Duitsche medewerking, en alles wat medewerking moeilijker zou maken zal den tegenwoordigen chaos en wan hopige® toestand bestendigen. De Fran- sche verkiezing zal op de Duitsche na een week volgen. Onvermijdelijk zal zij een antwoord erop zijn. Laten wij daarom be seffen, waar wij aan toe zijn. Tot zoover kolonel Wedgewood. Natuurlijk komt ook Engeland's veilig heid in het gedilng als er een groote Duisch-nationalistische aanval op het tractaat van Vensailles los mocht komen De Duitsch vlootbedreiging is wel van de baan, maar de luchtzee strékt zich onaf gebroken boven alle landen en zeeën uit en een vloot biedt lang niet meer dezelfde veiligheid als vroeger. MacDonald en Polncaré. Uit Londen wordt gemeld: In weerwil van de officieele tegenspraak van de nieuwe onderhandelingen tussohen Mac Donald en Poincaré kan van zeer goed ingelichte zijde worden medegedeeld, dat het Maandag gebrachte bezoek van den Franschen gezant graaf de St. Aulaire op het departement van buitenlandsche za ken een direct uitvloeisel is van de cor respondentie, die gedurende de laatste 10 dagen heeft plaats gehad. Griekenland republiek. D© Nationale Vergadering heeft de door ELEANOR H. PORTER. 62) „Ik vrees, dat je je ook zoo gedraagt," zeilde zjj met voorgewenden' ernst. „Dat zou jij ook doen, wanneer jij: on dervonden had, wat ik heb moeten mee maken," gaf de heer Smith ten antwoord, terwijl hij een diepe zucht slaakte. „Als ik er aan denk, wat een hopeloozen war boel ik er van gemaakt heb door te be ginnen met.... Zie je, ik was niet van plan daarmede het eerst te beginnen. Ik was zoo bang, datdat zelfs, wanneer je van John Smith hield, je niet direct van mij zou houden. Maar het is anders, nietwaar lieveling?" Hij' hield haar op een armslengte van zich af, zijn handen op haar schouders. Zijn gelukkige oogen, die haar gezicht aandachtig hekeken, za gen de vragende uitdrukking daarop komen. „Niet van jou houden, als ik van John Smith hield?" Maar je bent toch John Smith, wat bedoel je eigenlijkj?" vroeg ze hem, terwijl ze hem van top tot teen opnam. „Juffrouw Maggie." Onwillekeurig sprak hij haar op de oude manier aan, maar zijn handen hielden nog steeds haar schouders vast. „Je bedoelt toch niet. Je kunt dat toch niet bedoelen, dat.... dat Je 't niet begreep.Dat Je niet be grijpt, dat ikbenOh, goede Ingezonden Mededeellng. :ena\ en^/ 287) dynastie vervallen verklaard en die re publiek ingesteld- Volgens een bericht uit Boekarest zou ko ning G-eorge van Griekenland besloten heb ben, geen afstand van den troon te doen. Kabinetscrisis. De Fransche regeering verslagen. Parijis, 26 Maart. De Kamer heeft de regeling van1 de amibtenaarspensioenen met 271 tegen 264 stemme® naar dé com missie terugverwezen, niettegenstaande de Lasteyrie, minister van financiën, de kwestie van vertrouwen gesteld had Poincaré heeft daarop het onMag van het kabinet aan Millerand aangeboden. De president heeft dit aanvaiard. Aan de N. Rott. Crt wordt uit Parijs gemeld1: Misschien heeft de niet erg veel gezag hebbende heer de Lasteyrie de vertrouwenskwestie het in sterke ban den als van Poincaré wei goed werkend pressiemiddel wat onvoorzichtig ge hanteerd en zoodoende den val der regee ring teweeg gebracht. Indien dat het ge val geweest is. dan blijft de mogelijkheid; dat president Millerand Poincaré op nieuw met de samenstelling van een kabi net belast en deze .een nieuw' ministerie samenstelt zonder de Lasteyrie, en dan misschien tevens zonder enkele andere te zwak gebleken ministers. Inmiddels moet geizegd, dat een onmid dellijk heroptreden van een afgetreden minister-president over het algemeen niet in de lijn van de Fransche politieke ge woonten: ligt De hinderlaag, waar de regeering in ge vallen is, zal wel door Tardieu, Maudel en de hunnen gelegd zijn. Deze zullen dan ook wel aanspraak maken op de vrijge komen portefeuillea Poincaré bereid aan te blijven. Parijs, 26 Maart Millerand drong er krachtig hij Poincaré op aan, bet werk, door hem met de algéheele goedkeuring van parlement en volk nagestreefd, voort te zetten. Poincaré antwoordde, dat hij den> levendigsben wenseh koesterde, dit beroep in bevestigenden zin te beant woorden. Poincaré verzocht vrijheddl, zijn ant woord op het verzoek van Millerand tot morgenmiddag uit te stelen, om Mille rand'waarschijnlijk zoo niet de definitieve samenstelling van het Kabinet, dan toch nauwkeurige aanwijrigingen te kunnen brengen omtrent de wijze, waarop hij' het Kabinet denkt samen te stellen. De omkoopbaarheid der Fransche pers. De „Humanité" wisselt de publicatie van de brieven van Raffalowitsj af met die van eenige brieven van Kokoftsef, den vroege- ren Russischen minister-president, wiens optreden de vorige week in het proces van de „Matin" tegen de „Humanité", groot op zien gebaard heeft. Onder de thans door het communistische blad gepubliceerde brieven van Kokoftsef is er een van October 1906, gericht tot Maurice de Verneuil, den man, hemel. Maar ditmaal heb ik het werke lijk in de war gestuurd.," kreunde hij. Terwijl hij zijn handen van haar schou ders afnam, keerde hij zioh om en be gon de kamer op en neer te loopen. „Een prachtige geschiedenis is 't nu, dat moet ik zeggen. Juffrouw Maggie, ik moet u opnieuw ten huwelijk vragen voor. voor een anderen man nu." „Voor een anderen manl Daar begrijp ik niets van." Jufrouw Maggie was een beetje bleek geworden. „Dus je weet niet.je hebt een paar minuten geleden niet begrepen, toen ik .Ik eerst sprak.toen ik je vroeg over.over die twintig millioen. Zij hief dadelijk haar hand emeekend op. „Mijnheer Smith, laten wij, als 't u be lieft, niet meer over geld spreken. Ik geef er niet om.ik geef er niets om, als u geen geld heeft.? De heer Smith trok een lang gezicht. „Als ik geen geld heb," zeide-hij uit het veld geslagen. „Neen! O, ja, ik weet, dat ik zeide, dat ik dol op geld was." Ze kleurde weer. „Maar, ik bedoel niet.... en u kunt mijmij net zoo goed op proef stellen, wanneer u geen geld heeft. Nog meer zelfs. Ik héb 't zoo niet bedoeld, ik dacht pr niet over na, hoe u 't op zou nemen, en zeker niet, dat u zou denken, dat ik 't wilde. Dat is niet zoo, werkelijk niet Oh, maar begrijpt u 't dan niet?" „Begrijpen! De heer Smith maakte een gebaar van wanhoop. „En ik dacht, dat ik mijzelf verraden had Juffrouw Mag gie." Hij ging naar haar toe en bleef j dicht bij haar staan, maar raakte haar die in de financieele zaakjes tusschen de Russische regeering en Parijsche bladen zijn hulp verleende. Kokoftsjef beklaagt zich in dien brief over het poovere resultaat met het subsidieeren van Parijsche bladen tijdens den oorlog (den Russisch-Japanschen) be reikt. De „subsidies" hadden, wij hebben het herhaaldelijk verteld, ten doel het kranten lezend publiek gunstig te stemmen voor door Rusland en Duitschiand te plaatsen leenin gen. Kokoftsef spreekt in den door de „Hu manité" gepubliceerden brief de meening uit, dat het volstrekt nutteloos zou zijn tot het stelsel van de subsidies aan de pers terug te keeren, „Haar aanmatiging en haar om koopbaarheid' kunnen ons waarlijk niet aan moedigen opnieuw te beginnen." De „Huma nité" kan zich het genoegen niet laten ont gaan dit zinnetje uit Kokoftsef'» brief met vette letters te drukken. Het onderzoek naar de oorzaken van het spoorwegongeluk bij Benestroff heeft nog niet uitgemaakt wie daarvoor verantwoorde lijk gesteld moet worden. De machinist van den sneltrein OostendeBazel, die t leven eraf heeft gebracht, zegt, dat, toen hij het station Benestroff (tuschen Menz en Straats burg) naderde, de seinen op veilig stonden. De sneltrein bestond uit drie doorgaande rij tuigen Calais—Bazel, een slaaprjjtuig Oost endeKfcstantinopel en verschillende an dere rijtuigen uit Oostende of Luxemburg. Met volle vaart, ongeveer 70 K.M. per uur is de sneltrein op den goederentrein geloo- pen. De schok moet verschrikkelijk geweest zijn. De locomotief, de postwagen -en vijf rijtuigen van den sneltrein zijn, evenals ver scheidene wagens van den goederentrein, versplinterd. De acht lijken, die uit den wrakhoop te voorschijn zijn gehaald, waren gruwelijk ver minkt. Een wagop is nog niet doorzocht kun nen worden en men vreest, dat ook daarin nog lijken gevonden zullen worden. Uit Bazel wordt aan het „Hbl." gemeld: Het is zeer waarschijnliik, dat alle Neder landers ongedeerd zijn bij het spoorwegonge luk bij Benestroff. Het onderzoek naar de oorzaak van de spoorwegramp bij Benestroff, waarbij acht menschen gedood, zestien menschen ge kwetst zijn, heeft aan het licht gebracht, dat een wisselwachter dé schuldige is. Nadat de man den goederentrein had laten passeeren, is hij, zonder den wissel te verzetten, in slaap gevallen. Toen nu de sneltrein kwam aan- daveren, is deze in volle vaart op den goe derentrein geloopen. De wisselwachter sliep zóó vast-, dat het schrikwekkende geraas van de botsing hem niet eens heeft wakker ge maakt. ENGELAND. Bij de verdere behandeling van de ma- rinebegrooting in het Lagerhuis is van conservatieve zijde het vraagstuk van de vlootbasis van Singapore ter sprake ge bracht, waarbij werd gewezen op den wensch van Australië en Nieuw-Zeeland om voort te gaan met den aanleg daar van. Ieder jaar bevindt zich in de zeeën in de buurt van Singapore voor een waar- nietaan. „Ik dacht, dat, nadat ik gespro ken had.... overover die twintig millioen, dat u zou begrepen hebben. dat u wist, dat ikStanley Fulton zelf ben." „Dat u wie is?" Juffrouw Maggie stond onbeweeglijk, hem verbaasd en perplex aan te kijken. „Stanley Fulton. Ik ben Stanley Fulton. Maar Maggie, kijk mij niet zoo aan. Ik dacht, dat ik je dat gezegd had. Heusch, ik dacht 't." Voetje voor voetje ging z© achteruit. De verbazing en verslagenheid in haar oogen had plaats gemaakt voor woede, bijna afkeer. „Is u mijnheer Fulton?" „Ja, ja, maar. „En u is hier geweest al die maan denja, jaren.onder een valschen naam, voorgevend iemand te zijn, die u nit was.met ons sprekende, etende aan onze tafels, ons vertrouwen winnen de, toelatende, dat wij met u over u zelf spraken, zelfs voorgevende, datOh, hoe kon u 't doen!" Haar stem begaf haar. JMaggie. lieveling," smeekte hij op haar toetredende. „Als je me wil laten vertellen...." Maar ze legde hem dadelijk het zwij gen op, zich in haar volle lengte verhef fende. „Ik ben niet uw lieveling," beet ze hem kwaad toe. „Ik gaf niet mijn liefde aan u!" Maggie!" smeekte hij. Maar ze trok zich nog verder terug. „Noen! Ik gaf 't aan John Smith, in wien ik een gentleman zag. Een arme man, ja, ik dacht, dat hij arm was. Maar een man, die tenminste recht op zijn de van 1000 millioen pond aan schepen en ladingen, die Britseh eigendom1 zijn en dit op zichzelf is een voldoende reden tot het scheppen van een behoorlijke vlootbasis als steunpunt voor de bescher ming van een 'zoo groot belang. Ammon, de secretaris der admiraliteit, zeide dat de bescherming dezer schepen en ladin gen een reden was geweest voor de ver plaatsing van de kruisersflottielje. Boven dien had de Engelsche zeemacht in vroe ger jaren een voldoende bescherming opgeleverd en zij is in staat dit ook voortaan te doen zonder het bouwen van nieuwe dokken enz. te Singapore. De daar bestaande dokken zijn in staat de nieuwe kruisers op te nemen, waarvoor thans de kiel is gelegd. Het stichten van een vlootbasis te Sin gapore zou ontegenzeggelijk de politiek van samen-werking door den premier uit eengezet 'belemmeren, en bovendien da goede trouw van Engeland aan verden king bloot stellen. Er zou ©en nieuwe sfeer van wantrouwen worden gescbapeü, en de wedijver in de bewapening in het verre Oosten zou opnieuw worden aan gewakkerd. Het ©enige land waartegen de nieuwe vlootbasis van beteekenis zou kunnen zijn, was Japan, dat nog steeds lijdt onder de gevolgen van de groote aardbeving, en dat vermoedelijk niet zal treden in een nieuwen wedstrijd in bewa pening. •De motie der conservatieven, waarbij het besluit van de regeering om van het plan voor een vlootbasis te Singapore af te zien, werd bestreden, en met 287 tegen 211 stemmen verworpen. De onderhandelingen tot bijlegging der Londensche traimstaking zijn mislukt. De werknemers weigerden het aanbod der directies om 5 sh. loonsverhooging per week te (geven en den eistóh van het per soneel tot betaling van nog 3 sh. aan ar bitrage te onderwerpen te aanvaarden. Londen, 26 Maart. De vereeniging van locomotiefmachinisten en -stokers, die in nauwe betrekking staat met den Trans- portarbeidersbond, heeft vandaag aange kondigd, dat zij Vrijdag tegen midder nacht, wanneer de verk eersstaking dan niet is bijgelegd, de staking voor de on der,grondsche spoorwegen zal afkondigen Een draadloos bericht wijst er op, dat een groot gedeelte, zoo niet de helft van de arbeiders der Londensche ondergrond- scbe spoorwegen lid is van den Nationa- len Bond van Spoorwegarbeiders (de N. UJl.) Totnogtoe bleek de Nationale Bond niet geneigd het stakend' omnibus- en trampersoneel te steunen, doch het be stuur komt morgen bijeen om te overwe gen, of het een solidariteitsstaking zal af kondigen. Londen, 26 Maart. De werkgevers in de scheepsbouwnijverheid te Londen hebben vanmiddag besloten voor allle scheeps werven de algemeene uitsluiting, waartoe zij reeds in beginsel besloten hadden, door te zetten, daar de pogingen om de stakers te Southampton te bewegen, het werk te hervatten, zijn mislukt. Ongeveer honderdduizend arbeiders worden door de uitsluiting getroffen. naam had. Ik gaf 't niet aan den heer Stanley G. Fulton, 'spion, bedrieger, die van 't leven een maskerade maakt om zichzelf te vermaken. Ik ken den beer Stanley G. Fulton niet en wensch hem niet te kennen ook!" De laatste woorden eindigden in een geluid, dat veel op een snik geleek. Maar juffrouw Maggie, met nog altijd opgericht hoofd, draaide hem haar rug toe en ging naar het venster. 'De man, blijkbaar voor een «ogenblik niet wetende wat te doen, bleef haar met een treurigen, ontstelden en hopeloozen blik gadeslaan. Toen keerde hij zich om en ging doodsbleek in de richting van de deur. Bijna met zijn hand op den knop keek hij langzaam naar de vrouw om. Hij weifelde zichtbaar, toen begon hij met een toonlooze stem te spreken. „Juffrouw Maggie, vóórdat John Smith geheel uit uw leven verdwijnt, zou hij nog dit willen zeggen. Niet om Stanley G. Fulton te rechtvaardigen, maar om een verklaring van hem te geven. De be doeling van Fulton was niet om op te treden als spion of bedrieger, noch om van het leven een maskerade te maken en zichzelf te vermaken. Hij was een een zame oude man.hij voelde zich oud. Hij had noch vrouw, noch kind. 't Is waar, hij had niemand om lief te hebben, maar had ook niemand, die hem liefhad. Wilt u dat als 't u belieft niet vergeten? Hij had een heeleboel geld, zooveel, dat hij er zelf geen raad mee wist. Oh! hij heeft verschillende manieren geprobeerd om het uit te geven, ïnaar dat doet hier niets ter zake. Het is niet de moeite waard, om daar nu over te «preken. Het resultaat kwam in hoofdzaak hierop Ingezonden Mededeeünfl. Londen, 26 Maart Het Duitsche stoom schip Helmdal 'is gisteravond ter hoogte van Dungenesa tijdens den mist in aan varing gekomen met het Japansche stoomschip Toko© foefu Mar©©, dat ge zonken ia. Van het gezonken schip dat uit Bremen kwam en via Rotterdam op weg was naar Japan, worden 23 opvaren den vermist. De Helmdal, die vanmorgen met boegschad© hier aankwam, had 16 geredde Japanners aan boord. Uit Dublin wordt gemeld, dat een groot deel der wapenen en uitrustingstukken, die de rebellen uit Gormanstown en Daldonnel hadden weggenomen, bij de regeering inge leverd zijn. Men verwacht, dat de rest binnen een etmaal zal binnenkomen. Naar verluidt, is Thomas, de Engelsche minister van koloniën, onder politiebescher ming geplaatst, naar men gelooft in verband met Iersche dreigbrieven, die hij ontvangen heeft. Het graafschap Leitrim is Dinsdag In beroering gébracht door het bericht van een botsing tusschen Vrij'staatsohe troe pen en een bende ongeregelden in het bergachtige oord Rossan.' Met vermoedde verdachten in een afgelegen boederij en bijgebouwen. De luitenant, die de Vrij- staatsche troepen onder zijn bevel had, is gesneuveld, één muiter gevangen geno men. De regeering heeft thans bij het Stor ting het ontiwerp ingediend om de wet op het drankverbod in te trekken en het ver bod te vervangen door een staatsmono- polia Het vroegere stelsel van locaal option zal met ingang van 1929 weer worden in gevoerd. Praag, 26 Maart. Het officieel politie blad vermeldt de iinhechtenisneniing van Litzmann, een hoog ambtenaar van de le- verantie-afdeeling van het ministerie van posterijen. Litzmann had steekpenningen aangenomen. Hij heeft bekend. kan men het beste bestrijden door het gebruik der Sanaplrln-Tabletten (Mijn- hardt). Koker 75 ct Bij apoth. en drogisten. neer, dat hij tot de overtuiging kwam, dat hij niet zoo verstandig was, als hij misschien moest zijn." De man hield een oogenblik op. Juf frouw Maggie stond nog steeds met toe- gekeerden rug voor het raam. „Eindelijk kwam de tijd," vervolgde de man, „toen Fulton zich begon af te vra gen, wat er van zijn millioenen zou wor den als hij er niet meer was. Hij'voelde er iets voor oim een groot gedeelte daarvan achter te laten aan eenige van zijn familie leden, maar hij had geen andere bloed verwanten dan eenige'neven en nichten in het Oosten en wel in Hillerton." Juffrouw Maggie zuchtte onhoorbaar. „Hij wist niets van deze menschen," ging de man lusteloos met een toonlooze stem door, „daarom vroeg hij zich af, wat zij met dat geld zouden doen. Ik ver moed, dat hij hetzelfde voelde, als wat u vandaag zeide, namelijk, dat men moet weten hoe vijf dollar uit te geven om met vjjf duizend te kunnen omgaan. Fulton begreep dus, dat alvorens hij iemand vijf tien of twintig millioen dollar gaf, hij gaarne zou weten, wat men er waarschijn lijk mee zou doen. Hij had verschillende gevallen gezien, waar plotselinge weelde groot verdriet gebracht had. „Dus, toen maakte hij ©en plan. Hij zou ieder van die drie familieleden hon derd duizend dollar geven, en dan onbe kend, zou hij trachten in kennis met hen te komen en zién, wie van hen het beste met de twintig millioen zou kannen om gaan. Het was dus een dwaas plan na tuurlijk, dwaas, bespottelijk van het be gin tot het ©inde. Het

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1