NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. vóór 15 APRIL PUROL PUROL J. HEIJLOOj v/h.FILBRI, BUITENLAND. Ontstoken en Smettende plekken BINNENLAND. v wam w-v' Nr. 5850 DINSDAG 1 APRIL 1924 52e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Licht op voor auto's en fietsen Dinsdag 1 April 7.58 uur Woensdag 2 8.-» HET FEUILLETON is op pqgina 4 van bet Eerste Blad op genomen. Abonnementsgelden. Aan onze lezers bulten de stad doen wJJ het verzoek de abonnementsgelden over het tweede kwartaal ten bedrage van ƒ2.— per postwissel over te maken. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden ln de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wij beleefd de kwitantie bij eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. De commissie van deskundigen. Uit Parijs wordt gemeld: Volgens de» laatste berichten zal het rap port der deskundigen niet spreken van een moratorium noch van betaalkracht, evenmin als van leveringen in nature of in baar. De „Information" leidt'daaruit af, dat de moge lijkheid van inflatie in Duitschland voortaan uitgesloten is. De Duitsche schatkist vindt geen crediet meer bij de nieuwe emissie- bank, die slechts particuliere wissels of door particulieren aangeboden schatkistbons dis conteert. Zelfs als geen internationale lee ning uitgegeven werd zou het rapport 1260 millioen goudmark aan eventueele inkom sten per jaar hebben losgemaakt en wel 300 als transportbelasting, evenveel aan in terest van hypotheken en obligaties en 660 als interest der obligaties der spoorwegmaat schappij. In 1924 en 1925 hoopt men 2500 millioen goudmark te kunnen leenen, even als volgende jaren, als Frankrijk daarvan 52 procent ontving, zou het veel meer krij gen dan de meest optimistische verwach tingen van de Roer-opbrengst voor dit jaar lieten hopen. De deskundigen hebben, zoo heet het, nu niets anders meer te doen dan zich omtrent die cijfers te verstaan. Londen, 31 Maart. De Daily Express be gint de week met een zeer sensationeel ge steld bericht dat de groote diplomatieke worsteling, die den Britschen belasting betaler met een monstrueuse onrechtvaar digheid kan bedreigen, op het punt staat te beginnen. Het blad verwacht namelijk dat het verslag der oommissie van des kundigen nu zeer spoedig ingediend zal worden en dat het er den Franschen om te doen is hun aanvaarden van dat rapport te doen betalen door Groot-Britannië met den afstand van zajn schuldvorderingen op Frankrijk. Volgens de Express bestaat er gevaar, dat MacDonald zijn begeerte om tot el- ken prijs tot oplossing te komen, hierin treden zal en op die wijze het 'Britsche volk het kind van de rekening te maken. Zooals men ziet, is hierin een punt als vast aangenomen, dat niet vast staat. De onder stelling immers, dat MacDonald tot eiken prijs de oplossing wil. Men neemt algemeen aan dat Loucheur tegen de Roer-expeditie was. Millerand's gemi-officieele boodschap nu zou ten doel gehad hebben duidelijk te kennen te geven dat desondanks terzake der Roer-bezetting geen verandering in de Fransche politiek te verwachten was, zulks dan met het verdere doel om de weigering om de Roer te verlaten en zonder dat wordt het werk der oommissie tot onvruchtbaarheid gedoemd als hefboom te gebruiken ten einde Engeland tot kwijtschelding van de schulden te bewegen. Lloyd George's on verwachte en felle interventie in het de bat zou een tegenbeweging geweest zijn. De bescherming van de republiek. 'Aan het rijkskabinet, is een wetsontwerp toegezonden nopens de opheffing van het staatsgerechtshof ter bescherming van de republiek, in de plaats waarvan weer de ge wone rechterlijke colleges zullen optreden. De strafbepalingen van de wet- ter bescher ming van de republiek blijven niettemin onveranderd bestaan. Het vonnis tegen dr. Zelgner. (Zaterdagmiddag om half twee is het von nis in het proces tegen dr. Zeigner, den gewezen Saksischen eerste minister, geveld. Doos 00 - 60 30 ct. Ingezonden Mededeellng. (285) 11 j 83ApoTh.tnDroglR«a Z. is wegens vergrijpen tegen art. 331, al. 1 van het W. v. S. en wegens twee misdrij- ven, voorzien in art. 332 W. v. S., veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf en 3 jaar verlies van burgerlijke eererechten. Moebius is wegens medeplichtigheid van verduistering tot 2 jaar gevangenisstraf en 2 'jaar verlies van burgerlijke eererechten veroordeeld; voor beiden is de straf ver minderd met den duur van de voorloopige hechtenis. FRANKRIJK. De regeeringsverklarlng. Paijs, 311 Maat In de regeeringsver- klaring wordt er op gewezen, dat het nieu we kabinet geformeerd is met het doel de republikednsche eenheid en de nationale samenwerking te verzekeren. De regee ring zal de fiscale wetten toepassen, bezui nigingen aanbrengen, maar ze zal voor al les het werk voortzetten, dat ten doel heeft de oorlogsvergoeding te waarborgen, een werk dat door de kamers wordt verlangd. Evenals het nieuwe ministerie in de pers is de regeeringsverklaring in de Ka mer vrij koeltjes ontvangen. Rechts was men aanvankelijk ijzig, en in meerder heidskringen ontdooide men eerst wat bij de passages over de buitenlandsche poli tiek en de Ruhr-bezetting, waarbij Poin- caré met zooveel nadruk verklaarde, dat er geen sprake was van een verandering van koers. ENGELAND. De verkeersstaklng te Londen. Het trampersoneel heeft met 9428 tegen 4377 stem mende voorwaarden der direc ties tot bijlegging der staking aangeno men. Het werk zou hedenochtend worden her vat. IERLAND. Volgens berichten uit Dublin, is de Ier- sehe crisis nog steeds een bedreiging voor de regeering. Deze bedreiging is nog grooter geworden nu Mcgrath na zijn ontslag als minister zich ook wil onttrekken aan ver dere samenwerking met de regeering. Deze beschikt met inbegrip van de onafhankelijke partij over een meerderheid van slechts 8 stemmen in de Dail.. Met Mcgrath gaan zeker 4 en vermoedelijk zelfs 7 andere leden uit de regeerlngspartij, waardoor de par tijen in de Dail volkomen tegen elkaar zou den opwegen, of zelfs daar de voorzitter niet pleegt mee te stemmen 1 stem in de minderheid zijn. Dit feit zou den republi keinen aanleiding, kunnen geven een poging te doen om de regeering tot zich te trekken, waardoor alles wat bij het verdrag van Lon den is verkregen, feitelijk op losse schroe ven zou worden gezet-. Bovendien laat de gezondheidstoestand van Cosgrave zeer veel te wenschen en lijkt het waarschijnlijk, dat hij een groot deel van zijn werkzaamheden op den duur zal moeten afschuiven op O'Higgins, hetgeen al evenmin bevorder lijk is voor een krachtig bestuur. TSJECHO-SLOWAKIJE. De correspondent van de „N. Rott. Crt." te Praag schrijft: Het schijnt werkelijk wel, of er aan de verschillende „affaires" geen einde wil ko men. De laatste sensatie zoo er althans nog van sensatie mag gesproken worden, wanneer men nagaat- dat het publiek thans wel eenigermate „gehard" moet zijn vormt de inhechtenisneming van een afdee- lingschef in het ministerie van posterijen. Zijn afdeeling hield zich bezig met aanschaf fing van apparaten, bouwmateriaal, etc. Dit is voldoende, om te kuhnen nagaan, op wel ke wijze deze functionaris in staat was zich binnen twee jaar tijd een respectabel aan tal aandeelen eener kabelfabriek, voor Ingezonden Mededeellng. Keizerstraat 62-63 100.000 kronenmeubelen en andere arti kelen aan te schMfen en in het bezit te ko men van nog 150.000 kronen. In verband met deze corruptiezaak is ook nog aange houden de directeur der apparatenfabriek Telektra te Olmutz en die van de groote electrische apparatenfabriek Krizik, te Karlin. Verdere arrestaties worden ver wacht. Senator tfreka, van de nijverheidspartij, heeft naar aanleiding van al deze „affaires" een open brief arni president Masaryk in zijn blad doen opnemen, waarin hij de in stelling van een pferlementair-politieke zui veringscommissie voorstelt. „Als president hebt ge het volk toegeroepen: niet bang zijn, en niet stelen; hett kan u niet onverschillig laten, wanneer zeiere personen dit wacht woord veranderen in: niet bang zijn en kalm stelen1". I SPANJE. Een brijg ingestort Het' journal be' villa volgens het Algaba over de toen er zich tw t een telegram uit Se- >lk er een brug bij La adalquivir is ingestort eelionderd menschen op be vonden. Het ongejuk gebeurde toen er, on danks het verl brug reed. Totd opgehaald; vjjfti meer ernstig gel een autobus over de er zijn er dertig lijken menschen zijn min of tst. missarissen, die hebben weggejaai gezag zich hiert ten. Twee derbra RUSLAND. Antl-semltlsnvi ln Sowjet-Rusland. Volgens berichtüb uit Moskou zou er hij verschillende regimenten in de buurt van de hoofdstad ernstig anti-semitisme aan het licht zijn gekomoMen zouden verschillende troepen-afdeelingeó hun officieren en com- joodsche orgine zijn, zonder dat het centraal heeft durven verzet He regimenten zijn aan gewezen om naar de Chineesche grenzen te vertrekken in verband met de daar ont stane verwikkelingen, doch de troep wei gerde zich in de treinen te begeven. Naar het heet zijn er andere regimenten naar Moskou ontboden om de regeering, zoo noodig, te beschermen. ITALIË. Aardstortingen. Te Amalfi hebben Vrijdagavond wederom aardsehuivingen plaats gehad. Het dorp Vettica is geheel verdwenen. Het aantal slachtoffers bedraagt meer dan 150. Talrijke touristen zitten te Amalfi opge sloten, daar de weg langs de kust grooten- deels is weggespoeld. Meer en meer blijkt, dat de aardsehuivin gen in de omgeving van Amalfi in haar ge heel een ramp van zeer grooten omvang beteekenen. De ramp schijnt volgens de „Morning Post" het gevolg te zijn van voortdurende „tropische" regens, die de vooruitstekende rotspunten hadden ondermijnd, welke hon derden voet hoog, over den kustweg en de stadjes en dorpen langs de kleine baaien rondom Amalfi hangen. Het centrum van de catastrofe, ligt tusschen Amalfi en Posi- tano, soeciaai bij de beide rampzalige, reeds vaker genoemde dorpen Vettica Majori en Vettica Minori, die thans vrijwel van den aardbodem verdwenen zijn. Amalfi zelf, de onvergelijkelijk schoone badplaats,, die met ieder ander lustoord ter .wereld kan wedijveren, is er eveneens triest aan toe. In zijn heerlijke tuinen ligt puin tot geweldige hoogte opgestapeld', de boom- groei heeft ontzettend geleden, de beste en fraaiste hotels zijn door het- neervallend ge steente gebeukt, waarbij groote schade werd aangericht, het magnifieke Capuccini-kloos- ter zag zjjn terrassen door de rotsmassa's verbrijzeld wonder boven wonder werd hierbij niemand getroffen! en zooals al gemeld is' de heele plaats aan de landzijde geheel geïsoleerd. BULGARIJE. De „Ch'cago Tribune" yerneemt uit Sofia, dat de Bulgaarsche regeering heeft medegedeeld, een oompiot op het spoor te zijn gekomen, hetwelk ten doel had. in het land de republiek uit te roepen. Het com plot was op touw gezet door eenige hon derden agrarische en communistische leiders, die thans gearresteerd en geïn terneerd zijn. Zij zijn me erende el? vroe gere aanhangers van Stamboeliiski. TURKIJE. De Turksche zeemacht. Konstantinopel, 81 Maart. Uit Konstan- tlnopel wordt gemeld, dat de Nationale Vergadering te Angora het bedrag van de niHrine-begrooting, dat door de regee ring op drie millioen pond sterling gesteld was, verdubbeld heeft. Deze, extra-gelden zullen dienen voor herstel van een slag schip etn aanschaffing van een duikboot VEREENIGDE STATEN. Stormen en overstroomingen. Gedurende de laatste dagen hebben in Amerika hevige stormen plaats gevonden. Het totale aantal slachtoffers, tot dusver bekend', bedraagt 14. Men vreest echter, dat, wanneer de door wind, regen, sneeuw en hagelstormen verbroken verbindingen hersteld zijn, zal blijken, dat veel meer personen om het leven zijn gekomen. Ook de materieele schade is aanzienlijk. Uit verschillende staten, zooals Oklaha- ma, Arkansas, Kansas, Missouri, Blinois en Indiana worden hevige onweersbuien gemeld. Het lage land rondom Pittsburg is door den snellen was van de rivier, geheel ondergeloopen. Te Cumberland ia de geheele handels wijk overstroomd. De spoorwegbrug is weggespoeld. Talrijke auto's zijn midden op den weg in den steek gelaten. Honder den kooplieden en kantoorbedienden wer den in de kantoren geïsoleerd!, terwijl de electrische centrale der stad buiten be drijf werd gesteld. Ten Westen van' Cum berland verdween een gedeelte van den Baltimore en Ohio spoorweg. Alléén in deze streek wordt de materieele schade reeds op meer dan 5 millioen dollars ge schat. Voorts vreest men een aanzienlijk verlies aan menschenlevens. Te Shawnu (Oklahama) zfijn 8 personen gedood en 70 gewond tengevolge van een tornado die 200 huizen tegen den grond heeft gewaaid. Te Kansas is één persoon verongelukt. De Philippijnen. Tengevolge van een oproerige beweging onder de leden van een fanatieke gods dienstige sekte op de Philippijnen heeft er een bloedige botsing plaats gehad een strafexpeditie door de politie afgezonden, waarbij meer dan 200 inboorlingen werden gedood. KORTE BERICHTEN. Twee mijnwerkers zjjn gedood1 en dertien gewond bij een ongeluk, dat Zondagnacht heeft plaats gehad1 in de Rot Royetor kolen mijn bjj Glasgow. De voortvluchtige Parijsche bankier Si- mon, die onlangs na een geruchtmakend bankroet uit Parijs is gevlucht, is te Boeka rest in hechtenis genomen. Bjj Charlestown in Viginia zjjn vijf-en- twintig mijnwerkers in de Ynkon-mjjn door een ontploffing gedood LUCHTVAART. Een nieuw Engelsch vliegtuig. De eerste amphibie-vliegboot met twee motors van de wereld heeft zjjn voorloopige proeftochten volbracht en is aan het lucht- ministerie overgedragen. Er kunnen 12 pas sagiers in behalve de vlieger en zijn helper. Onze Nederlandsche Vliegtuigindustrie. Naar het HbL verneemt, heeft de K.L.M. bij de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfa- briek te Amsterdam, alsmede bij 4e N. V. Nationale Vliegtuig Industrie in den Haag, een order geplaatst op een groot driemotorig verkeersvliegtuig. Elk der beide fabrieken zal een eigen ontwerp uit brengen, dóch in belde ontwerpen zal de motor-installatie bestaan uit drie Siddeley „Puma" motoren. Voorts vernemen wij nog, dat de Natio nale Vliegtuig Industrie van de Indische militaire Luchtvaart Afdeeling thans in 't geheel vier jager-verkenners van het type F. K. 31 in bouw beeft verkregen. De Britsche vlucht om de wereld. Londen, 31 Maart. De Britsche vliegers, die den tocht om de wereld doen, hebben gisteren op weg van Rome naar Athene weer buitengewoon slecht weer gehad. Zij moesten op een meer op Korfoe neerdalen. Lichte averij aan hun vliegtuig moet her steld worden, vóór zij de reis kunnen voortzetten. Er dreigt een staking onder de vliegers en hun helpers in de Britsche vliegkam pen. De nieuwe vliegdienst-combinatie stelt namelijk voor met ingang van 1 Mei de looneh te verlagen. OOST-INDIE. Ontsporing. De Soerabaja-expres is Zaterdag bij Pantjaeken ontspoord. Alle rijtuigen op één na zijn uit de rails geloopen. Er zijn geen dooden of zwaargewonden, behalve dat een inlandsch oonducteur, die bedolven werd onder koffers uit den bagagewagen, doodelijk is gewond. Overigens alleen lichtgekwetsten'. De oorzaak is, dat kwaad willigen laschplaten hebben losgemaakt. Een baan schouw er werd gearresteerd. Ingezonden Mededeellng. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor het spoedig vervaardigen van Handel met Rusland. Een Nederlandsche delegatie uit Rotter dam, Amsterdam en IJmuiden is naar Rus land geweest, om handelsbetrekkingen aan te knoopen; wat de IJmuider reeders aangaat voor den afzet ven visch, ook van haring. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat alle stoomtreilers zouden kunnen va ren, Waarschijnlijk zouden er dan ook Ne derlandsche treüers in de Witte Zee mo gen visschen. Daarvan zal echter eerst sprake kunnen zijn, als de Russische re geering de jure erkend! wordt. De zomertijd. De minster van binnenlandsehe zaken en landbouw, jhr. Mr. Ruys de Beeren- brouck, heeft een oommissie benoemd, welke de voor- en nadeelen aan den Zo mertijd verbonden, zal nagaan en aan de hand van de uitkomsten van haar onder zoek over den wetteljjken tijd zal advi- seeren. De vakbeweging. Het ledental der onderscheidene vak bonden bedroeg op 1 Januari j.1.: Nederl. Verbond van Yakvereenigingen 182,893 (1 Oct 1923 182,656); R. K. Verbond 101,110 (104,320); Christel. Verbond 53,967 (54.917); Neutraal Verbond 32,222 (43,609); Nationaal Arbeidssecretariaat 13,627 (15.918). Het conflict ln de Twentsche textiel nijverheid. In de vergadering van den R.-K. Tex- tielarbeidersbond, den Neutralen Bond en de Landelijke Federatie te Enschedé is, naar de Tijd meldt, besloten het voor- stel-Zaalberg niet te aanvaarden. Het spoorwegpersoneel Aan de leden van den Bond van ambte naren van de Nederl. Spoorwegen en de ongeorganiseerden zal de bekende ver klaring in zake art. 36 R. D. V. ter teeke- ning worden voorgelegd. In verband met de afloop van de be spreking zal het hoofdbestuur der Neder landsche Vereeniging van spoor- en tram wegpersoneel het proces in zake de 4de klasse-standplaatsen intrekken. Aangezien de directie van de Neder landsche Spoorwegen in de Zaterdag ge houden oonferentie verklaard heeft niet bereid te zijn, tegemoet te komen aan de wensohen van den Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoor wegen, zal deze organisatie in een buiten gewoon oongres te Utrecht op Dinsdag a.s. over dé voorgestelde regeling beslis sen. De afdeelingen hadden opdracht Maandag de 'beslissing te nemen. Voor het korte uitstel is de medewerking van de directie en de minister van waterstaat ingeroepen. Ingang der loonsverlaging op 1 Jan. j.I. In de gehouden conferenties tusschen de directies der Ned. Spoorwegen met do vertegenwoordigers der vijf vakbonden, heeft, naar de Telegr. verneemt, de direc tie. geweigerd, de loonkorting van 10 te doen ingaan op 1 April a.s. inplaats van op 1 Januari. Het contract is daarna afgesloten tusschen de directie met de Nederlandsche Vereeniging, den Prot. Christelijken Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel, met St. Raphaël en den Neutralen Bond. Het contract werd niet afgesloten met den B.A.N.S. Een verkla ring inzake het afstand doen van proces rechten zal thans alleen gevraagd worden van de leden van den B.A.N.S. en de on georganiseerden. Indien de leden van den Ingezonden Mededeellng. Geestelijke en lichamelijke kracht vo1- gen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt dr gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewanden en helpt de lever om gezond, voedend, bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde pillen 0.65; ln apotheken en drogistzaken. !l HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. lndiö p. zeepost f 2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp.f0.5t.. f 0.70,f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Loaae nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ot. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galj&rd)Imgez. meded. (kolombreedte ale redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elko regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Blauw Kamgaren en Laken Costuums by ons slechts: f 2 23, 30, 35, 45, 57. Sport-Costuum van sterke Eng. stof, ge heel gevoerd, diverse kleuren en prima afwerking, van 9 tot 16 jaar, in alle modellen, f 8 Styging 50 ct per maat. Verder in prijzen van: f 11, 12.50, 15. Norfolk-Pakje, sterke stof. leeftyd 5 jaar, f 4. iStyging 25 ct per maat Vraagt Uwe kennissen, die bij ons kochten, of het naar genoegen was Wy zijn 20°/0 goedkooper dan elders en brengen de grootste keuze hier ter plaatse in Heeren- en Jongenskleeding. VRAAGT ZICHTZENDING en vergelijkt kwaliteit, prys en afwerking. 0

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1