HET 6EEFÏTE DENKEN NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GELD!GELD! C. van TRIET, Eerste Blad. Abonnementsgelden. vóór 15 APRIL BUITENLAND. Nr. 5851 DONDERDAG 3 APRIL 1924 52e JAARGANG FEUILLETON. dat er naar onze kleeding zoo'n groote vraag is. Koopt dit seizoen ook een gemakkelijk en zuiver passend COSTUUM bij ons; het bespaart U veel ergernis. SPOORSTRAAT 126. Telef. 370. Burger- en Unifform-Kleedlng naar maat. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. IudiiS p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f O.öif 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad re®p. f 0.96, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse nummers der Courafat 4 ct.; fr. p. p. 6 ot. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Aan onze lezers bnlten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het tweede kwartaal ten bedrage van 2.- per postwissel over te maken. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.16 verhooging. Over de abonnementsgelden lm de stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wij beleefd die kwitantie bij eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 3 April 8.02 uur. Vrijdag 4 804 VOLKENBOND. Rusland en de ontwapening. De „Times" ontleent aan de „Isvestia" van. 28 Maart het antwoord dat Tsitsjerin heeft gegeven op de circulaire van den Volkenbond d.d. 12 Maart inzake de ver mindering der "bewapening, en waaruit wij destijds in een telegram iets hebben medegedeeld. In haar antwoord zegt de Sovjetregee- ring dat, ten einde een algemeen© ver mindering der bewapening te bewerkstel ligen, de quaestie geheel moet worden gescheiden van die eener internationale organisatie als de Volkenbond. Zij stelt een onverwijlde bespreking voor van het ontwapemngsvraagstuk op internationale schaal, een parallel-loopende proportio- neele vermindering der bewapening in alle landen, het vaststellen van de nume rieke sterkte van het leger, de vloot en de luchtvaart naar verhouding van den omvang van den deébetreffenden staat, zijn bevolking en zijn financieele positie. De militaire uitgaven van elk land die nen definitief te worden vastgesteld en alle ongeregelde militaire organisaties te worden ontbonden. De Sovj et-regeering beschouwt den „zoogenaamden" Volkenbond in zijn hul digen vorm slechts als een1 politiek werk tuig van een bepaalde groep der mogend heden, en weigert daarom hem te erken nen. De politiek der Sovjet-regeering is geheel gericht op de pacificatie der we reld en de verdediging van de zwakken tegenover de sterken'. Zij is daarom steeds bereid eiken maatregel te besprken, die kan bijdragen tot het bereiken van dit doel, doch zij weigert haar steun aan elke organisatie, die zou kunnen dienen tot werktuig ter bevrediging van de ambities van bepaalde mogendheden of groepen van mogendheden. Het oommentaar van de „Isvesüa" op 'het Sovjet-antwoord verdient nog de door ELEANOR H. PORTER. 66) „Maar je 'zult geen baard meer hebben. Ik 2iou wel eens willen weten, hoé je er zonder baard uitziet." Zij keek hem aan- daohtig aan. De heer Smith lachte en haalde zijn schouders op. „Dat komt er van, als je vrijt onder den eenen naam en je gaat trouwen onder den anderen," kreunde hij. Toen vervolg de hij streng: „Ik waarschuw je bij deze Maggie Duff, dat Stanley G. Fulton vree- selijk jaloersch op John Smith zal zijn, als je niet oppast." „Dat had hij eerder moeten bedenken," hernam juffrouw Maggie met een guiti- gen blik in haar oogen. „Maar, vertel mij eens, zou je nooit onder je waren naam terug durven komen?" „Nooit! Nu, tenminste voorloopig niet. Het is waar, dat ik geen baard meer zal hebben. Maar, er blijven nog genoeg her- kenningsteekenen over: oogen, stem, grootte, manier van doen, loop en, enz. Gebrande brilleglazen konden dat niet allemaal verbergen, weet je. Bovendien kan ik ook geen bril blijven dragen, die zou mij nog meer op John Smith doen lijken. John Smith, herinner je je nog ■wel, droeg een tijdje een bril met gebrande glazen om Stanley G. Fulton voor de on bescheiden verslaggevers te verbergen. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard). Imgez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. aandacht. Het blad wijst er op dat het initiatief der Sovj et-regeering in d e quaes tie der ontwapening geen kans van wel slagen .heeft indien het niet door de an dere groote mogendheden wordt ge steund. De medewerking van Groot-Brit- tannië, dat zulk een overheerschende rol speelt in de gemeenschap der naties, zou in het bijzonder van waarde wezen, vooral in het huidige oogenblik, zulks met het oog op de pacifistische beginse len van de tegenwoordige leiders van dit land. In elk 'geval, zoo besluit de „Isvestia", is het de plicht der Sovjet-regeering te pogen den Britschen premier er toe te brengen het Sovjet-program, gelijk dit in de nota aan den secretaris van den, Vol kenbond is vervat, te aanvaarden. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. Het rapport der deskundigen. Parijs, 2 ApriL De Petit Parisien meldt, dat het moratorium, dat door het rapport dter deskundigen aan' Duitachland voor zijn betalingen wordt toegekend, volgens de laatste inlichtingen over vier jaar zou loopen. Volgens d'e Matin naderen de conclu sies der deskundigen dicht tot hetgeen Frankrijk vraagt. Nu een Amerikaansch blad, de New- York Herald, heeft gemeld, dat het rap port van de commiissie-Dawes in omvang nauwelijks voor het verdrag van Versail- les zal onderdoen, uit de D. A. Ztg. de vrees dat ook de inhoud doortrokken zal zijn van den geest van Versailles. Wat de Fransche bladen over de voorstellen der oommissie vertellen acht het blad on uitvoerbaar. Volgens hen zal Duitachland weliswaar een driejarig moratorium krij gen, doch in dien tijd zal het de bezet- tingskosten en de goederen-leveringen moeten blijven opbrengen. De lasten daarvan zijn echter zoo zwaar dat van een werkelijk moratorium geen sprake kan zijn. Ook de rijksregeering heeft her- haaldelijk verzekerd dat het rijk de vol strekt improductieve bezettin gskosten, die 400 millioen goudmark per jaar be dragen, nog slechts zeer korten tijd zal kunnen dragen, omdat anders de Duit- sche valuta nogmaals in het gedrang zou komen. En de commissie-Dawes heeft juist tot taak dat te verhoeden. Verder zullen de Duitsche nijverheid en landbouw 40 jaar lang met een hypo theek worden belast en de rijksspoorwe gen in een vennootschap worden omgezet, welks preferente aandeelen voor den duur van 50 jaar aan de commissie van herstel moeten worden uitgeleverd. Voor de na afloop van het z.g. mora torium van Duitschland te eischen beta lingen worden zulke fantastische som men genoemd' dat men onwillekeurig moet denken aan het ultimatum van Lon den, welks onuitvoerbaarheid toch juist den stoot heeft gegeven tot de instelling der commissies van deskundigen. Indien de inlichtingen van de Fransche pers juist zijn, acht de D. A. Ztg. den ar beid dezer commissies dan ook mislukt. „Zonder buitenlandsche kredieten lijkt de oplossing van het schadevergoedings- vraagstuk onmogelijk. Welke financier zal echter zijn geld wagen in een' land, waaraan zoo zware lasten worden opge legd? De deskundigen hebben een zeer verantwoordelijke taak op zich genomen Neen, Stanley G. Fulton kan niet naar Hillerton komen. Dus als Mohammed niet ■naar den berg kan gaan, moet de berg bij Mohammed komen." „Dat wil zeggen.Juffrouw Maggie's oogen begonnen gevaarlijk oproerig te kijken. „Ja, dat jij naar Chioago zal moeten komen." „En jou achterna loopen! Neen, dank je wel, mijnheer." De heer Simith grinnikte zachtjes. „Wat zie je er aardig uit, nu je je hoofd' zoo houdt." Onmiddellijk draai de zij het den anderen kant uit. „Oh, op die manier is het ook aardig," ging hij vroolijk voort. „Maar, over achterna loopen gesproken dat zal de heer Ful ton wel doen en je kunt er van op aan, dat dit niet zuinig zal zijn. Denk eens na] ken je iemand In Chicago? Heb je niet de een of andere kennis, die je kunt gaan bezoeken?" „Neen!" Juffrouw Maggie's antwoord werd op zoo'n toongegeven, zoo vlug en met zulk een nadruk, dat dit niet zonder verder vragen werd aangenomen. „Oh, ja, dat 'heb je wel," ging de man opgewekt voort. „Ik ken haar naan» niet, maar zij be staat. Zij is verantwoordelijk voor die kleur, die nu op je gezicht is. Maar, luis ter nu eens. Goed, draai je hoofd maar om, als je dat wilt en als je beter kunt luisteren," vervolgde hij bedaard. „Alles, wat je te doen blijft, is aan die dame te schrijven', dat je komt, en we gaan. Het doet er niet toe, wie zij is want Stanley G. Fulton zal wel een manier vinden om haar te ontmoeten. Vertrouw hem dat ge en zij loopen klaarblijkelijk gevaar werk tuigen te worden van een politiek die er op uit ia Duitschland te vernietigen." Potncaré en de commissie van onderzoek. In officieele kringen te Washington is men van oordeel, dat Poinoaré in zijn uit latingen laat doorschemeren, dat hij be denkingen zal opperen tegen het verslag van de oommissie van onderzoek. DUITSCHLAND. De Rijksdagverkiezingen. De Deutsch-völkische vrijheidspartij heeft Luidiendorff als eersten candidaat voor den Rijksdag op de lijst geplaatst; zoodat zijn verkiezing tamelijk zieker ia De militaire controle. Berlijn, 2 ApriL Gisteren heeft dó Duit sche gezant te Parijs den voorzitter van den Gezantanraad het antwoord overhan digd op de laatste ontwapeningsnota. In het antwoord staat am, dat volgens de Duitsche regeering de vraag in hoever de controlemaatregelen, verband houden de met de door de oommissie opgewor pen vijf punten, kunnen worden uitge voerd, stuk voor stuk moet worden be handeld. De Duitsche regeering stelt verder voor, dat de geallieerden zich voor de uivoering van de maatregelen van on derzoek. die zij over den stand der Duit- s-ht t'-uapei-ijg noodig ooriee en, tot den VolkenWrd wenden. De uitspraak in het proces-Hitier. 'Dinsdagochtend is in het proces-Hitier vonnis gewezen. Hitier, Poehner, Kriebel en Weber zijn elk tot vijf jaar vestingstraf, de kosteq van hun proces en 200 goudmark boete, bij niet betaling te vervangen door 20 da gen vestingstraf veroordeeld. Na verloop van zes maanden wordt voor deze veroor deelden een voorwaardelijke in vrijheids stelling in uitzicht gesteld. Ludendorff is vrijgesproken; hij zal echter de kosten van zijn proces hebben te dragen. Frick, Roehm, Brtlckner, Wagner en Pernet zijn wegens medeplichtigheid elk voorwaardelijk tot 1 jaar en 8 maanden vestingstraf, 100 goudmark boete (e.v. te vervangen door 10 dagen vestingstr.) en tot de kosten van hun proces veroordeeld. De termijn van hun voorwaardelijke ver oordeeling loopt tot 1 April 1928. Aan het Hbl. wordt nog gemeldt: Na de voorlezing van het vonnis stond Ludendorff op en verklaarde zijn vrij spraak als een schande te beschouwen tegenover zijn voortreffelijke kameraden, waarop het publiek luid „Heil!" riep. De president werd doodsbleek en laakte Ludendorff» woorden als een groote on gepastheid en droeg de politie op te oon- stateeren wie Heil! riep. Hitler's verdediger drong aan op on middellijke invrijheidsstelling hetgeen de president onmogelijk verklaarde. Voor het gebouw had een groote de monstratie plaats, welke bereden politie op de meest ruwe wijze uiteendreef, waarbij ookLudendorffs verdediger en eeni'ge journalisten klappen opliepen. De vonnissen hebben over het alge meen een slechte pers. De Zelt (Duitsche volkspartij) beschouwt het proces en het rust toe. Hij zal een bezoek komen afleg gen en jou ontmoeten en hij zal 't erg prettig vinden je te zien. Het overige zal heel gemakkelijk zijn. Een vlugge ver overing, bezoeken, diners, theaters, bon bons, bloemen en boeken. Dan zal de heer Stanley G. Fulton je ten huwelijk vragen. Je zult vreeselijk verbaasd zijn, maar je zult hem aannemen. En dan zullen wij trouwen," eindigde hij met een diepe zucht van voldoening. „Mijnheer Smith," zeide juffrouw Mag gie zachtjes. «Zeg, kun je mij niet andersbe gon hij humeurig, maar viel zichzelf in de rede. .Achteraf is het beter, dat je mij niet anders noemt, want zoo lang als ik hier ben, moet ik mijnheer Smith blijven. Maar, wacht maar, totdat je den heer Stanley G. Fulton in Chicago ontmoet. Nu, 'hoe heet die dame en waar woont ze?" Alles ten spijt lachte juffrouw Maggie, terwijl ze ernstig zeide: „Haar naam! Het is wat moois. Ik ben 'bang, dat mijnheer Stanley G. Fulton zoo gewoon is steeds zijn zin te krijgen, dat hij vergeet, dat hij nog steeds mijnheer John Smith is. Er is echter een oude schoolvriendin," bekende zij deemoedig. „Dat wist lk wel. Nu, schrijf haar da delijk en zeg haar, dat je komt." „Maar, zij is missohien niet thuis." „Zorg dan, dat ze thuis komt. Zij moet er zijn en luister eens. Ik geloof, dat je moet zorgen er zoo spoedig mogelijk te zijn, nadat ik naar Zuid-Amerika ben ver trokken. Je kunt er dan zijn, wanneer Stanley G. Fulton te Chicago aankomt en het nieuws naar Hillerton schrijven. resultaat ervan als een verschijnsel van het innerlijk veranderen van het Duitsche volksidee!, terwijl de linksstaande Maden het vonnis glad afkeuren. Het Berliner Tageblatt spreekt van een vonnis door angst ingegeven en van een bankroet der justitie, terwijl de Vossische Zeitung het vonnis een „waardig" eind noemt van een „waardig" proces. De Germania zegt dat het rechtsbe wustzijn des volks en het prestige van den staat door het vonnis ten. gronde wordt gericht. Kahr, Lossow en Seteser. Volgens een naar rechts georiënteerd correspondentiebureau alhier worden om- trent de instructie tegen Kahr, Lossow en Seisser bizonderheden bekend, die er op wijzen, dat d'e instructie binnenkort zal worden gestaakt. Het O. M. ziet blijk baar in h>et optreden der drie heeren geen strafbare daden. UIT HET BEZETTE GEBIED. De onderhandelingen met de Micum. In de besprekingen der Micum imet de vertegenwoordigers der mijnwerkers- bonden werd de toelating der arbeidsver- tegenwoordigers tot de a.s. onderhande lingen tusschen de Micum en mijndirec- ties geweigerd. De voorzitter der Micum verklaarde, dat de overeenkomsten met de Micum ook na 15 April moeten worden verlengd, daar op dat tijdstip de herstelquaestie nog niet is geregeld. Een stopzetting der leveranties zouden de bezettende mogendheden als een her vatting van het lijdelijk verzet beschou wen en zij zouden dienovereenkomstig maatregelen nemen. FRANKRIJK. Poincaré in de Kamer. Toen Poincaré Maandag in de Kamer de regeeringsverklaring voorlas is de pas sage betreffende de koloniale politiek, ge lijk onze correspondent te Parijs reeds ge meld heeft, door de uiterste linkerzijde begroet met het geroep: Sarrautl Sarraut! Onmiddellijk antwoordde Poincaré: „daar ik niet het recht heb op interrupties te antwoorden, zal ik, telkens wanneer zich interrupties voordoen, opnieuw met mijn lezing begmnen". En' daar de uiterste lin kerzijde haar geroep voortzette begon Poincaré zesmaal opnieuw te lezen, totdat hij eindelijk ongestoord kon voortgaan. ENGELAND. Dreigende uitsluiting op de Engelsche scheepswerven. De directies van de scheepswerven heb ben besloten den 6den de aanzeggingen te verzenden, dat de uitsluiting 10 dezer zal ingaan voor alle vakvereenigingen, wier leden te Southampton Dinsdag het werk niet zullen hebben herval Vlootrevue te Splthead. Zaterdag 26 Juli zal de Engelsche ma rine een groote vlootschouw te Spithead houden, waaraan, 'behalve de Atlantische vloot, ook een aantal schepen van de re- servevloot Ml deelnemen. Hoewel het speciale eskader, dat een reis rond de wereld maakt, in Juli nog niet terug kan zijn, zullen er toch, ook al doordat de versterking van de Middelandsche Zee- Ingezonden Mededeellnfl. Zij' zullen het spoedig genoeg in de bla den lezen, maar ik geloof, dat het beter is, dat zij het eerst van jou hooren. De wederverschijning van Stanley G. Ful ton zal voor hen een heele gebeurtenis zijn, begrijp je. Want daar heb je bij voorbeeld Hattie, die er op rekent, dat in November de rest van het geld komt." „Ja, ik weet, dat het voor haar, maar ook voor de anderen, heel wat zal zijn. Toch geloof ik niet, dat Hattie werkelijk het geld verwacht. In elk geval heeft zij er den laatsten tijd nooit meer over ge sproken. Missohien komt het wel, omdat zij het te druk heeft met het treuren over de moeilijtkheden, waarin hun tegenwoor dig fortuin haar gebraoht heeft." „Ja, ik weet 'tzeide de man met een zucht, terwijl hij zijn voorhoofd fronste. „Dat vervloekte geld." „Neen!.... Neen!.... Ik wilde dat niet weer ophalen!" verontschuldigde zij zich haastig met een blik vol begrijpen. „Het is niet dat nare geld. Bovendien heeft Hattie een les gehad. Ik 'ben er zeker van, dat zij in haar nieuwe omge ving heel anders zal zijn. Maar, mijnheer Smith, zal ik nooit -meer hier terugkomen? Kunnen wij nooit meer hier komen?" „Natuurlijk kunnen wij dat over ©eni gen tijd, wanneer alles voorhij is en zij vergeten zijn, hoe de heer Smith er uit zag. Dan kunnen wij terugkomen. Intus- schen, kan jij' alleen voor een korten tijd komen. Ik zal je niet voor lang laten gaan, maar ik begrijp, dat je je vrienden zult moeten opzoeken. Bovendien zijn er al die speeltuinen, die zuigelingen en schooner melk voor de straten. „Sdhooner melk voor de straten!" vloot ten koste van de Atlantische vloot nog niet 'haar beslag zal hebben gekre gen, ongeveer 120 schepen aan de revue deelnemen, w.o. 10 slagschepen, 7 lichte kruisers, 60 torpedobootjagers en flottiel- geleiders en ongeveer 14 duikbooten. Ten einde een deel van de reservevloot ter beschikking te hebben moet een ge deelte van de marinereserve voor zomer- oefeningen worden opgeroepen. Sinds 1020 is zulks uit bezuinigingsoverwegingen achterwege gebleven. Staking. De staking van de bouwvakarbeiders op de tentoonstelling te Wembley neemt een 'zeer -grooten omvang aan, hetgeen vooral dlaaraan is toe te schrijven, dat niet alleen de 13.000 arbeiders die bij het bouwen zelf betrokken zijn het werk heb ben neergelegd, doch dat zij ook anderen, w.o. de decorateurs en technici hebben gedwongen zich aan te sluiten, o.a. door het afbreken van de stellingen waarop weid' gewerkt en door intimidaties van verschillenden aard. Als de staking niet spoedig wordt bijgelegd; vreest men dat bet noodzakelijk zal zijn, de opening, die op 23 dezer zou plaats hebben, uit te stel* len. BELG IE. Nieuwe belastingen. Op de ministeries zijn op het oogen blik verschillende nieuwe belastingen in bewerking, welke ongeveer 800 miljoen frank moeten opbrengen, o.a. een belas ting op de aandeelen aan toonder, zegel rechten, registratierechten voor hypothe ken, leges (griffierechten) enz. Griep. Naar ons uit Brussel wordt gemeld is het aantal (griepgevallen den laatsten tijd in de groote centra, vooral te Gent, weer aanzienlijk toegenomen. Vele dezer gevall len zijn van slependen en dus vaak van gevaarlijken aard. SPANJE. Overstroomingen. Uit Madrid wordt gemeld: Zware regens zijn begonnen te vallen in de provincie Toledo. De Taag, die de laatste dagen gevallen was, is opnieuw sterk gezwollen. Tal van dorpen zijn door het water omringd. De stad Gramada ligt. nog steeds mid den in het water. Verscheiden huizen zijn ingestort. Tal van dorpen zijn verwoest De schade wordt op een vijftig miljoen geschat „Ehwat?? Oh, ja, de melk is voor de zuigelingen, niet waar?" Maar wat het ook zij, je zult terug moeten komen, om al die dingen, die je zoo lang hebt willen doen, ten uitvoer te brengen. Maar. Er kwam een droefgeestige uitdrukking in zijn oogen.... „Je zult toch niet te veel tijd hier willen doorbrengen? Chi cago heeft een paar zuigelingen, die schooner melk noodig -hebben, weet je." „Ja, ik weet 't, ik weet 't." Haar gelaat verhelderde langzamerhand. „Je kunt dus wat van je liefdadigheid daar aanwenden. „Het is geen liefdadigheid," viel zij hem plotseling met vlammende oogen in de rede. „Oh, hoe haat ik dat woord ik bedoel de manier, waarop het gebruikt wordt. Ware liefdadigheid is liefde, niets dan liefde. Ik geloof, dat 'het liefde was, die John Daly er toe bracht om 'honderd dollar aan het pensioenfonds te schenken, nadat hij dit geld eerst uit de meisjes achter de toonbank geperst had, en me vrouw Morse liep overal te vertellen, dat die beste mijnheer Daly zoo liefdadig ge weest was. Liefdadigheid! Niemand heeft behoefte aan liefdadigheid.... uitgezon derd een paar luie schurken, zooals die bedelaars van Flora. Maar, wij wenschen allen onze rechten. Wanneer de helft van de wereld de andere helft haar rechten gaf, zou er geen 1 iefdadigheid noodig zijn, geloof ik." (Wordit vervolgd).

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1