Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS BINNENLAND.. VmN DONDERDAG 3 APRIL 1924. Handelsschool met 3 en 5-]ar1gen cursus te Helder. Bij schrijven van den heer Inspecteur, daartoe gemachtigd door den Minister van Onderwijs is aan het bestuur en den directeur medegedeeld, dat aan het diplo ma Handelsschool dezelfde voorrech ten worden toegekend als aan het diploma H. B. 8., litterair-eoonomische afdeeling. Vrljz.-Dem. Bond. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie spreekt Maandag a.s. in Casino de heer Th. Ketelaar voor boven- genoemden bond. Voor nadere bizonder- heden verwijzen wij naar de advertentie. Variété en Operette ln Casino. Men schrijft ons: Het uitnemende Variété- en Operette- gezelschap, directie Busch en Heinemau dat vooral in ons land1 in de pers van iedere riohting zoo allergunstigst i-eoor- deeld wordt, treedt Zondags *ond hier ter stede in Casino op. Albert Heinemau zal o.m. de Proloog van Paljas zingen. Heineman is niet de eerste de beste zanger, van hem schreef het Nieuws v. d. Dag: De lied'eren gezon- fen door den bariton, Albert Heineman, onden ons het meest bekoren, zijn sonoor geluld en warm timbre deden deze schoo- ne liederen bijzonder tot hun recht komen. Een gang naar Casino zal niemand zich beklagen. De twee kluchten in één be drijf, die voor het voetlicht zullen komen: „01 wat eèn suffertl" en „Huwelijksver rassingen", zijn zeer vermakelijk. Aljes wordt beschaafd voorgedragen. Muziekschool „de Toonkunst". De leerlingen der verschillende koor- en solo-klassen van de Muziekschool „De Toon kunst" gaven gisterenavond eene uitvoering ten bate van de kas van de afdeeling Helder van het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies. De uit voering bestond uit eene herhaling van een gedeelte van de vroegere uitvoering der zangklassen; het geheele programma van dien avond zou thans te veel tijd ln beslag hebben genomen en de heer De Hoogh moest alzoo een keus doen. We kregen allereerst 4.mory's prachtige kindercantate „Naar de Heide". Zoowel wat woorden als muziek betreft, is dit een ju weeltje, geheel ln den kinderlijken toon ge houden en door en door zuiver en echt. Er was bij 's heeren De Hoogh's troepje een jongenskoortje van verrukkelijke zuiverheid en spontaniëteit: ais glas parelden de alt stemmen omhoog en hielden ons den gan- schen avond gevangen in een zachte, innige ontroering. Ook de me'sjeskoren weren goed Evenals den vor'gen keer zont? mejuffrouv Stcmpedissel de mezzo-sopraan-so'o's met haar glansrijk geluid en Dolly Veen decla meerde weer het sprookje van den put. Annie van der Waal had wel een beetje forsoher kunnen begeleiden. De slotmarsch van de oempah's wat aardig gevonden ln zoo'n cantate! werd met hulo van een naar leden van het Stedelijk Muz:ekcorps geMh's- treerd. Een drietal bloemstukken werd b'er overhandigd, aan mei. S., aan Dolly Veen en aan Annie v. d. Waal. Wij kunnen slechts even memoreeren waf werd opvevoerd. Twee meisjes en twee je gens (Gilia van Rijn, Tnius Sok, Jan Br'e's- man en W'llem Mijnders) zongen eén drie tal kwartetten, zeer zuiver en goed. M'r oomoliment, hoor! De Dalcroze-klessen (T, TI en TTL vertak ten „De mooie Jacht", mejuffrouw Beb Bnk- ker zong een tweetal liederen, en Iet van de Poll eveneens. Deze laatste jongedame heeft zeer veel gevoel en begrip van wat zij ver tolkt. De Me'sjesklasse B zong van Olman twee composities, het geestige verhaal van het maantje van De Génestet vooral werd me' smaak en humor vertolkt. De dames B. B»k- ker en Van de Poll zongen een tweeta' duetten. Na de pauze werd door alle zangklasser een Volkszang-nummer gezongen: „Moo Holland" van Beyerle, waarbij het publiek ir de zaal het refrein meezong. Dit sloeg we! in Het neusje van de zalm wa<* Lies .Sok met de Hullebroeckies: d'ens „Hemelhuis" werd om zoo t« zeggen vo'mpakt eezong°n. Prach tig materiaal en veel art'sticiteit! Een pret tige !eer,!nge voor mej'iffro"w Rooti'eb. dunkt me zoo. De ferde Dnicozo-k'assp vner,,e het aar dige „Bruiloftspaar" op. Een paar v«n de allerkleinste peuters vooron, parm°nt:g en wel. M'en Bakken Pn meju*fro"w Stomne- f^sse1 volgden (ook deze 'ettste met "ned s^emmateniaal), en tot slot zong *e vrouwen- Wa^enzads geog''gen drps'pi-inf- ?en panen ,.Hans un^ Grothe" en, mig, een nraeht'g nummer van ThuTe. Trai,msnmmen->grhf". dat wij H1 volgende ge'eg"nheM eens heter honen te hoeren. Toonkunst afdeeling Arnhem. Palmzondag (13 April) zal de afdeeling Arnhem dor Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst onder leiding van den heer M. A. Brandts Buys, Bach's Mattheus Pas sion opvoeren. Onder de solisten noemen wij mevrouw Noordewier-Reddingius (so praan), Tom Denijs (bariton), mejuffrouw Th. Verstegen, den Haag, (alt), Jos. Cron. Basel (tenor), Jac. Ph. Caro, Utrecht (bas). Leden van andere afdeel togen hebben vrijen toegang tegen betaling van de on- hosten van stedelijke belasting, bespreek- geld', e.d. Na toezending van huil diplo ma benevens 871/, cent aan het secreta riaat der afdeeling, Bureau V.V.V., Sta tionsplein J3, vóór 5 April, wordt hun een toegangsbewijs toegezonden. Lezing over Venetië. Wij herinneren aan de lezing over Ve netië, door Jan van Lumey (Mr. J. Fock) hedenavond in „Musis Sacrum" te hou den. Deze lezing gaat uit van A. G. O.; d« heer Fock heeft hier vroeger eens gespro ken over Rome en. de Barok en bewees toen een prettig causeur te zijp. Bovendien heeft de heer Fock een menigte lantaarn plaatjes, hetgeen de aantrekkelijkheid zijner voordracht verhoogt. Venetië is een heel interessante stad die op niet minder dan 117 eilandjes ligt en als de stad der kanalen' vermaardheid heeft gekregen. Te oordeelen naar hetgeen Jan van Lumey vroeger over Rome-ver telde, belooft deze avond zeer interessant te worden. Kant-herdenking. Den 22sten April 1724 werd te Eonihgs- bergen in Pruisen als de zoon van een zadelmaker geboren Immanuel Kant, een der grootste wijsgeeren, die ooit geleefd hebben. Zijn leer het zou ons te ver voeren, die "hier zelfs maar vluchtig uit een te zetten had grootem invloed op de denkbeelden van zijn tijd. Om er iets uit aan te geven: Kant was de man van den „categorischen imperatief", met welken naam bij: de stelling, waarvan hij uitging, aanduidde, namelijk dat de zedewet, die ons begeeren beheerscht, overal en te allen tijde geldig moet zijn-. Met andere woorden dtis: handel zoodanig dat het beginsel van uw willen als een algemeen» wét kan gelden. Het gevoel van welbehagen en het eigen voordeel kunnen dus nooit als beginsel voor 'de zedeleer gelden, daar zij slechts voor het individu bestaan. De plicht is het motief, dat den mensoh moet leiden. Daar zijn werken zeer moeilijk te be grijpen zijn, zijn er zeer vele commentaren en exegesen over geschreven, en de Kant- literatuur Is zeer omvangrijk. Er bestaat in Koningsbergen een „Kant-Gesellschaft" hétwelk in dit jaai*, het 200jarige geboorte jaar van den wijsgeer, herdenkingsbijeen komsten zal houden. Ook in Nederland be staat hiervan een afdeeling, welke op Dinsdag 22 April (den geboortedag) en Woensdag 23 April te Amsterdam ln het Athenaeum Illustre (de Agnieten-kapel. Oudezijds Voorburgwal 231) philosofisohe bijeenkomsten houdt Herdenkingsreden zullen daarbij wordenuitgesproken door Prof. Dr. H. IJ. Groenewegen, Prof. Dr. B. J. H. Ovink, Mr. Dr. Leo Polak, Prof. Dr. G. Heijmans, Prof. Dr. A. J. de Sop- per, Dr. J. D. Biereras de Haan, Dr. A. H, de Hartog zal na afloop van de vergade ring (de algemeene ledenvergadering op Woensdag) een voordracht houden over „De onsterfelijkheidsvraag". De verschillend» sprekers zullen niet langer dan een half uur spreken; discus sie wordt uit den aard der zaak niet toe gelaten. Niet-leden der afdeeling Neder land hebben tegen betaling van 1.pex persoon toegang. (Alleen op den eersten dag). Zoo mogelijk zal een kleine tentoon-, stelling worden gehouden. Tot zoover deze Kant-herdenking. Ook Helder zal aan de herdenking van de ge boorte van den grooten wijsgeer mede doen, op bescheiden schaal, zooals dat onze bescheiden stad past Het is het bestuur van de vereenigimg A. G. O., dat voor een gepaste hulde zal zorgen en dr. Ketner bereid vond' tot het houden eener voor dracht over Kant en zijn levenswerk. De juiste datum zal nog nader worden bekend gemaakt Moge deze voorloopige mede- deeling er toe bijdragen, dat velen hun kennis en wetenschap willen verrijken door deze lezing bij te wonen. Uit het Politierapport Een bewoner van de Spoorgracht deed aangifte, dat door een jongen een glasruit in zijn woning was vernield. Bij onderzoek bleek dat de jongen woonde aan den Ruijghweg en een voetbal tegen de ruit had geschopt, waardoor deze was gebroken. De schade zal worden vergoed. Denzelfden middag werden nog be keur^ wegens hinderlijk spelen in de Jonkerstraat een jongen uit de Wagen straat en één van de Spoorgracht. Bekeurd werd een bewoner van de Weststraat wegens bet linksrijden van den weg. Een korporaal-vliegtulgmaker deed aangifte, rijdende per rijwiel in de Kei zerstraat, te zijn aangereden door een bewoner van de Basstraat, die per rijwiel komende uit de Spoorstraat en gaande naar de Keizerstraat links door den bocht was gereden, waardoor een aanrijding plaats had. De aangeredene bekwam lichte schade aan zijn rijwiel. Proces-ver baal wordt opgemaakt. Een bewoner van de Vischstraat deed aangifte, dat hij uit een wiet twee riemen vermist. Een onderzoek wordt ingesteld. Een bewoner van de Keizerstraat deed aangifte in de Spoorstraat te zijn mishan deld door een bewoner van de Vischstraat, hetgeen wordt onderzocht. Een bewoonster van den Ruijghweg deed aangifte, dat, toen zij Dinsdagmid dag in de Koningstraat liep, zag, dat een hond een jongetje over den grond wierp en het kind in het linkerbeen beet, waar door oen bloedende wonde ontstond. Door een drogist werd het kind verbonden; het Een jongen van den Bonselaarsweg deed aangifte op den Kanaalwcg te zijn aangevallen en in zijn been te zijn ge beten door een hond van een bewoner van de Dijkstraat. Maatregelen zijn door de politie getroffen. Dinsdagmiddag werden door de politie wederom een viertal -bestuurders van mo torrijtuigen bekeurd wegens het over schrijden van de -maximum-snelheid. Een agent van politie, die in de Sluis dijkstraat per rijwiel reed, werd Dinsdag middag aangereden door een wielrijder, die op zijn rijwiel een mand met inhoud vervoerde. Hoewel de man rechts van den weg reed raakte hij zijn stuur kwijt door den zwaren last en had de aan rijding plaats. Van schuld was geen sprake. Laat maar staan. Door de politie werden naar het bureau gebracht een rijwiel en een handwagen, welke des avonds onbeheerd waren aan getroffen. Aamrereden. Een 11-jarige jongen uit de Californie- straat deed aangifte, dat hij Woensdag middag, rijdende per rijwiel nabij het kruispunt Bierstraat—Molengracht en gaande naar de Spoorstraat is aangere den door een vrachtauto, die achteruit reed op verkeerde wijze. De jongen werd licht aan het linkerbeen gewond, terwijl het rijwiel weid beschadigd. Onderzoek heeft plaats. Het zevende leerjaar. Mej. Westeramn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen ge vraagd: 1. Is het den minister bekend, dat bij vele hoofden van scholen de meening heeft postgevat, dat bij het einde van den thans loopenden cursus (hier en daar met 1 Mei a.s.) de leerlingen der zesde klasse de school mogen verlaten, ook wanneer aan de school een zevende leerjaar ver bonden is 2. Is de minister niet van oordeel, dat het in strijd zou zijn met art. 8 van de thans geldende Leerplichtwet, indien naar die meening werd gehandeld, en meent Zijne Excellentie niet, dat het noo- dig is bekend te maken, dat art. 3 der Leerplichtwet op dit oogerablik nog on verzwakt geldt? De Rotterdamsche scheepvaart Nog vijf schepen opgelegd. Het aantal opgelegde schepen ln de Rotterdamsche haven is in de afgeloopen maand sterk verminderd. De vorige maaind waren opgelegd 14 Middelland- sche-Zee-schepen met een gezamenlijken inhoud van 103.740 ton. Thans zijn nog slechts.de volgende vijf schepen opgelegd: Rijndam (12.527 ton); Gaasterdijk (8373 ton); Binnendijk (6873 ton Warszawa (4321 ton) en Maras (1741 ton). (Tel.) De melkprijs. Te Zaandam is de prijs van de melk voor de verbruikers met 2 cent afgeslagen en gebracht op 13 oent per liter. Te Haarlem is Dinsdagmorgen een melkoorlog uitgebroken. Sommige melk veehouders verkochten de melk op straat voor 10 ct. per liter. Het credlet voor Zulderzeevlsschers. De voorzitter van de Credietvereeniging voor de Zuiderzee heeft, op verzoek van de visschersvereeniging te Spakenburg, bespre kingen gehouden met het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, ten einde een regeling tot stand te brengen, waardoor via de ge meentebesturen den Zuiderzee visschers, wanneer ze een enke.e maal door bijzondere omstandigheden niet in staat zijn de rente te voldoen op de aan hen- verleende rijksvoor schotten, de noodige steun zou kunnen wor- 'en verleend om dat verschuldigde alsnog te kunnen betalen-, waardoor de gelegenheid voor hen zou worden geopend om voor nieu we credieten in aanmerking te komen. De Credietvereeniging heeft thans bericht ontvangen, dat dit voorstel door den minister is afgewezen, omdat aan de credietverleening door middel van rijksgelden slechts de ge dachte ten grondslag ligt, voorschotten te verleenen aan visschers, welke zonder extra steun in staat zijn hun rente te voldoen. Mond- en klauwzeer. Met ingang van 33 dezer is het vervoe ren of doen vervoeren van. herkauwende dieren en varkens uit hét overige ge deelte des Rijks verboden: lo. naar een kring, omvattende de pro vincie Friesland en de eilanden Vlieland en Terschelling; 2o. naar een kring omvattende de pro vincie Groningen; 3o. naar een kring omvattende de pro vincie Drente; 4o. naar een kring omvattende provin ciën Qverijsel en Gelderland, voor zoo ver deze gelegen zijn ten oosten van den IJsel en den Rijn; 5o. naar een- kring omvattende het ge deelte van de provincie Limburg ten zui den en met inbegrip van de gemeenten Sustenen en Roosteren. Onder dit verbod' is niet begrepen de doorvoer van herkauwende dieren en var kens in gesloten, verzegelde spoorwa gens. Wanneer bijzondere redenen afwijking van het *ub A bedoelde verbod noodaar kelijk maken, kan zoodanige afwijking worden toegestaan door den betrokken commissaris der Koningin onder de door den betrokken Inspecteur van den vee- artsmijkundigen dienst aan te geven voorwaarden. (StCt) Een aanklacht tegen de Nederlandsche pertJ. De oorrespondent van de N. R. Ct. te Berlijn seint d.d. 31 Maart: In het Aprilnummer van het maand schrift Deutsche Rundschau verschijnt een artikel van den- heer Charles L. Hart- mann, dezelfde die in de Humanité ont hullingen heeft -gedaan omtrent het ver strekken van -geldbedragen aan Fransche bladen door de voormalige Russische re geering, welke bedragen in laatste instan tie zouden hebben gediend om die bladen te beloonen voor het wekken van een gunstige stemming in het financieel be leid van genoemde regeering bij het geld- beleggend publiek. Dit nieuwe artikel zal in ons -land de aandacht trekken, om dat er terloops gewaagd wordt van „18 Belgische en Nederlandsche bladen", welke mede bij' deze corruptiezaak zouden zijn betrokken. In dit artikel staan de namen van die Belgische en Nederlandsche bladen niet genoemd. Ik kan echter mededeelen, zoo wel waarop de aanklacht van den schrij ver aan het adres van de Nederlandsche pers berust, alsmede welke bladen door hem zijn bedoeld. De heer Hartmann is namelijk in het bezit van eenige honder den -bescheiden (brieven en kwitanties), waaruit volgens hem voornoemde niet- eervolle financieel» betrekkingen van ook Nederlandsche bladen tot de voormalige Russische regeering zouden blijken. Daarbij is onder meer een kwitantie van het dagblad De Telegraaf, gedateerd 1 December 1916, over de uitbetaling van 80,000. Op de kwitantie staat met pot lood aangeteekend: „dit blad ontvangt volgens overeenkomst per jaar 60,000, waarvan de helft op 1 Juni en de helft op 1 Deoember betaalbaar is. De overeen komst wordt geacht voort te duren, tenzij zij voor 1 Juni van een loopend jaar met' ingang van het daarop volgend jaar wordt opgezegd." In denzelfden bundel bescheiden bevin den zich kwitanties van: Het Amsterdam- sche Effectenblad (2700 francs), Het Nieuwe Algemeen Effectenblad (eveneens Amsterdam) 83980.40), De Nederland sche Financier te Amsterdam 1078), Algemeen Handelsblad 1063.80) en De Tijd. De heer Hartmann beweert in het bezit te zijn van de heele briefwisseling tus- schen den toenmaligen Russischen minis ter van financiën en den toenmaligen Russischen gezant ln den Haag, over een geval gevoerd. De bescheiden die in het bijzonder op de Nederlandsche pers be trekking hebben zullen nog nader worden bewerkt. Wij wenschen ons natuurlijk op grond van het bovenstaande in het minst niet met de beweringen van den heer Hart mann voorbarig te identificeeren, moe ten integendeel al zijn beweringen ge heel voor zijn rekening laten. Nu even wel de zware -beschuldiging van corruptie aan onze pers, die op dat stuk een naam te verliezen heeft, wordt geuit in de Deut sche Rundschau en morgen door de tele graaf naar alle winden zal zijn verspreid, schijnt het in het belang van onze pers in het algemeen en van de beschuldigde bladen in het bijzonder, dat tevens, voor- zoover op het oogerablik mogelijk, worde medegedeeld, wat en wie de schrijver met die algemeene beschuldigingen bedoelt. De heer Charles L. Hartmann, iemand van over de 70, vertegenwoordigde vroe ger, gedurende l1/» jaar de Amerikaan- sche handelsbelangen in Batavia, werd in Frankrijk wegens spionnage bij verstek ter dood veroordeeld en was Lenin be hulpzaam, toen deze met toestemming van de opperste Duitsche legerleiding uit Zwitserland naar Rusland reisde. Deze laatste omstandigheid moet den lezer een gissing omtrent de herkomst van de stuk ken aan de hand doen. „De Telegraaf* contra „Het Volk". Namens de beide hoofdredacteuren van „Het Volk" werd Dinsdag voor de Eerste Kamer der Rechtbank te Amster dam door mr. M. Mendeis gediend van conclusie van antwoord op den eiscb van de N.V. Dagblad „De Telegraaf' tot schadevergoeding, naar aanleiding van het in „Het Volk" van 17 Januari 1.1. op genomen artikel betreffende het uitgeven van speciale bijvoegsels, waarvoor de Russische regeering „aan het blad van de heeren Holdert en Schröder" een be drag van 60.000 zou hebben betaald. „Het Volk" drukt de conclusie van antwoord af en wij ontleenen er het vol gende aan: Gedaagden ontkennen van het artikel kennis te hebben gedragen vóór de ver schijning. Het werd geschreven door den redacteur F. van der Goes, die in de uit oefening van zijn arbeid zulk een mate van geestelijke zelfstandigheid bezit, dat hjj zijn copy niet aan de hoofdredactie ter inzage pleegt te geven. Van een eigen daad van gedaagden is hier geen sprake, daar gedaagden het artikel niet geplaatst hebben en eische- resse juist in dat plaatsen het onrecht matige ziet. Evenmin bestaat er volgens gedaagden aansprakelijkheid wegens nalatigheid. Trouwens eischeresse heeft in geen en kel opzicht aangeduid waarin die nalatig heid zou bestaan, en zij heeft nog veel minder eenige nalatigheid uitdrukkelijk gesteld, terwijl het artikel ook niet is ge schreven door iemand die in dienst van gedaagden is, zoodat hunne vermogens rechtelijke aansprakelijkheid wel is be weerd, doch op geenerlei behoorlijken grond steunt. Indien hier al van een onrechtmatige daad «prak» mag zijn, dan sou veeleer de uitgeefster van het blad, die zoowel de hoofdredacteuren als ook de overige leden der redactie aanstelt en in haar dienst heeft, in dit geval vermogensrechtelijk aansprakelijk zijn te achten krachtens artikel 1403 Burgerlijk Wetboek. Hoe dit zij, de vordering is in alle ge val verkeerdelijk tegen gedaagden inge steld en hunne aansprakelijkheid is niet, althans geheel onvoldoende, gemoti veerd en derhalve behoort deze vordering reeds op dezen, grond te worden afge wezen. Hierna wordt in de conclusie van ant woord gezegd, dat de heide gedaagden er prijs op stellen nadrukkelijk te erken nen, dat zij met de beschouwingen in het geciteerde artikel vervat, akkoord gaan, en zij bereid zijn die tot de hunne te maken. Gesteld wordt o.a. dan verder, dat „De Telegraaf' de juistheid van het bedrag van 60.000 als door haar genoten, niet heeft durven ontkennen en dat het eerste Russische hijvoegsel, hetwelk op 17 Juni 1917 verscheen, een ergerlijke misleiding van het publiek en zoo goed als zeker ook van de medewerkers is geweest, aan gezien het „geheel het karakter heeft gedragen alsof het een publicatie ware, gesproten uit eigen en onafhankelijk initiatief van eischeres en waarvan zij de kosten droeg, omdat zij, eischeresse, het voor het Nederlandsche publiek van be lang achtte, dat het Ingelicht werd over Rusland's hulpbronnen en financiën. Niemand die het redactioneele inleiden de artikel las en niet tot de ingewijden behoorde, heeft ook maar één oogenblik kunnen vermoeden dat het bijvoegsel „slechts gecontracteerde reclame" was voor de Russische oorlogspolitiek „ge kocht en betaald" en dat de „medewer king der Russische regeering, behalve in het verstrekken van eenige optimistische beschouwingen en cijfers over de staats financiën", voorloopig èn vooraf alleen bestond in het neertellen van zestigdui zend, toen nog bij uitstek gave Holland- sohe 'guldens." Verder wordt gesteld, dat „het plaatsen van de gewraakte beschouwing in „Het Volk" wel verre van, gelijk eischeres het gelieft voor te stellen, in te druischen tegen de goede zeden, integendeel een daad was, die de publieke moraliteit is ten goede gekomen, omdat zij juist aan toonde hoezeer door de slechte zeden van eischeres was gezondigd tegen de eischen van financieele ongereptheid, waaraan tot dusver de Nederlandsche journalistiek verondersteld -mocht worden te voldoen." Gedaagden verzoeken de Rechtbank ten slotte eischeres niet ontvankelijk te ver- klaren. Spoorwegpersoneel In de Zondagavond gehouden vergade ring van de afdeeling Utrecht van den Bond van Ambtenaren bij de Nederland sche Spoorwegen is met 129 tegen 64 stem- men besloten, het voorstel van de directie inzake loonsverlaging te aanvaarden. Het conflict ln de Twentsche textiel nijverheid. Dinsdagavond is in Ons Huis te Enschede een vergadering gehouden van de afd. En schede van de Eendracht. Het aantal aanwe zigen werd geschat óp 1200. De bondsvoor zitter, de heer Rengelink, bracht verslag uit van de Haagsche conferentie. Nadat het voor ste! van den heer Zaalberg (7V» loonsver laging, 1 poetsuur per week én -100 overuren per jaar) met algemeene stemmen was ver worpen, werd het voorstel van ce organisaties (5 loonsverlaging ufvoefg 'besproken en als uiterste concessie door de vergadering met zoo goed ais algemeene stemmen aange nomen. De nfdeelingen Deventer. Goor, Delden, Boekelo, Oldemzaal, Hengelo en Losser van de Eendracht hebben een gelijke beslissing genomen. Woensdag werd te Utrecht een gecombi neerde hoofdbesturenvergadering gehouden. De Federatie van Textielarbeiders, die het voorste] van den heer Zaalberg èn dat der organisaties verworpen- heeft, heeft de an dere organisatiebesturen u'tgenoodigd tot een Vrijdag te houden vergadering, ten einde 'tot een gemeenschappelijk optreden te ge raken. Loonsverlaging ln het baggerbedrijf. Het collectief contract in het baggersbe- drijf is eindelijk door beide partijen getee- kend. De arbeiders krijgen een loonsverla ging van 15 Het weer ln Maart Voorloopig overzicht van het weer in Maart. In de maand Maart was de dage- lijksche maximum temperatuur gemid deld één graad Celsius beneden normaal; in de eerste drie weken was het minimum dagelijks onder het vriespunt en gemid deld twee tot drie graden beneden nor maal, daarna een graad er boven. De hoe veelheid neerslag bedroeg ongeveer 41 te gen 46 millimeter normale maandsom. De Bilt bad 115 uren zonneschijn, tegen ruim 107 uren normaal; de eerste twee deka- den hadden zeer veel zon. Elerrapen. In het geheele rjjk Is: a. het zoeken, rapen en buiten open bare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van wilde eenden toegestaan tot en met 16 dezer; b. het ten; verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van wilde eenden toegestaan tot en met 17 dezer; c. het zoeken, rapeni, ten verkoop ln voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen, afleveren of vervoeren van eieren van het vorige in artikel 1 der Jachtwet 1923 'genoemd waterwild niet toegestaan. (8t.0t.) mm mam Een vr"e "aa' met entKnis'as! publiek bleef tot het einde toe luisteren. Dat lastige voetballen. Nog steeds: het links-hónden. Roei met de riemen, die je hebtl Mishandeld. Kwade honden. ventje bleek in de Wagenstraat thuis te hooren. De politie stelt een onderzoek in. Te snel rijden. Een te zware last.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5