Lunchroom Neutraal. Departement Helder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Carton- en Houtslöjdcursus. Vrijdag a.s. houdt het Departement Hel der van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen eene algemeene ledenvergadering. Behalve de gewone zaken, die op zoo'n ver gadering worden behandeld, vermeldt de agenda ook: „Tentoonstelling van voorwer pen, gemaakt door de leerlingen der cur sussen in carton- en houtslöjd, toegelicht door den heer R. Kamman". iZooals velen bekend zal zijn, is de ver- eeniging er steeds op uit om de Heldersche jeugd gedurende den winter op de eene o. andere wijze aangenaam en nuttig bezig te houden. Gedurende den winter 1923/24 zijn daarom cursussen gegeven in carton- en houtslöjd, welke als geslaagd^ mogen worden beschouwd en nu zullen Vrijdag a.s. in het gebouw van de Nutsspaarbank de vervaar digde voorwerpen worden tentoongesteld voor de leden van het Nut. Zij, die de vereeniging willen steunen, kunnen zich opgeven als lid bij een der be stuursleden, o.a. den Secretaris, den heer H. Ph. Kottman, Binnenhaven 37. In aansluiting op onze mededeeling be treffende de zomerconcerten van de lunchroom Neutraal, kunnen wij mede- doelen, dat het eerste concert op Zater dagavond zich in groote belangstelling mocht verheugen. Het Luxor-ensemble, bestaande uit, de heeren Snaphaan, Bijs ter en Seebolt, gaf beschaafde, uitstekend verzorgde muziek naar keuze van den bezoeker. Een repertoire van niet minder dan 800 zeer uiteenloopende nummers, wordt aan den bezoeker uitgereikt; een electrisch lampje geeft het te spelen num mer aan. Zoowel bet lichtere genre als wat ernstiger muziek is vertegenwoor digd, zoodat in- den volsten zin des woord voor elk wat wils is. Deze concerten worden Zaterdags- en Zondagsavonds van 8 tot 11 uur gegeven. Hr. Ms. „G. 16". De torpedoboot G 16, welke vorige week een oefeningsreis naar Vlissingen, Dordrecht en Gorinchem zou maken, is, naar wiji thans vernemen, Dinsdagavond omstreeks 7 uur hij het verlaten van de haven van Veere over een zandbank ge- loopen, waardoor de schroef ernstig werd beschadigd. Na tot den vorgenden morgen voor anker te hebben gelegen, werd op eigen kracht naar Hellevoetsluis ge stoomd, waar gedokt is. Uit Helder werd per auto een' nieuwe schroef aangevoerd, waarna Vrijdag naar Nieuwediep kon wor den opgestoomd, waar de G. 16 Zaterdag binnenliep. De oorzaak van bet aan den grond loopen schijnt te zijn een fout op d'e kaart, waarop de diepte niet juist zou zijn aangegeven. Men meldt ons nog, dat van d'e militaire vrachtauto, waarmede de schroef naar Hellevoetsluis werd gebracht, Donderdag op den terugweg nabij Haarlem de motor in brand' is gevlogen, waardoor de auto moest worden achtergelaten. Uit het Politie-rapport Aangereden. Een bewoonster van <Jen Parallelweg deed Zaterdagmiddag aangifte, dat terwijl zij per rijwiel rijdende in d'e Keizerstraat op den hoek Keizerstraat—Spoorstraat is aangereden door een vrachtauto, welke volgens haar niet op de voorgeschreven wijze reed. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats en alles liep goed iaf. Een onderzoek heeft plaats. De verdwenen bok. Een bewoner van den Strooweg deed aangifte, dat hij1 van een stuk land nabij zijn woning een jonge witte bok vermist. Een onderzoek wordt ingesteld'. Roekeloos rijden. Door bewoners van de Binnenhaven en van Onrust werd hij de politie er over ge klaagd', dat Zaterdagavond omstreeks 8 uur een automobiel op roekelooze wijze over de Bassingracht had gereden. Aan gezien het nummer bekend is, zal dö be stuurder, vermoedelijk Iemand uit Scha- gen, er wel meer van hooren. Een lastige hond. Een meisje van den Brakkeveldweg d'eed aangifte, dat, toen zij Zondagmiddag op den Brakkeveldweg per rijwiel reed, zij werd' aangevallen door den hond van een bewoner van d'e Balistraat, die haar in haar mantel beet, waardoor deze werd' be schadigd'. Ondterzoek heeft plaats. Vechtersbazen. Zondagavond te 11 uur maakte de po litie een einde aan een vechtpartij op den Kanaalweg tusschen eenige martniera Een kwartier later moest op de Hoofd gracht opnieuw worden ingegrepen, waar na de vechtersbazen het hazenpad kozen. De drank. Zondagavond te 11 uur werd aan de po litie medegedeeld, dat in een woning aan de wachtstraat een ernstige twist plaats had en dat er kinderen huilden. De man bleek onder drankinvloed te verkeeren. De politie herstelde de orde. Gevonden Voorwerpen. Teni'z te bekomen &&n het Hoofdlbureeu ven Politie: Een bruine kinderportemonnale Inh. eenige centen, een grljie regenjas-ceintuur, een kope ren' hulsdeureleutel, een «tuk touw, een etui met ech ooi behoeften, een rood koralen hal»- kettinkje, een badhanddoek. En bij: W. C. van Dijk, Weezenstr'. 71, een colbertje. Komene, Anemoneetraat 86, een portemonnaie met inh. H. Anthonlus, Parallelweg 22, een tabakapijp. Van Raai te, Blometeeg 7, een taechje waarin beursje. Harme, Polderweg 6, een R.K. kerkboekje. Hoitlng, Diaconiestraat 2, een .beursje. A. de Moor, de RuljterstTaat 12, een etui met schrijfbehoeften. J'. Vee net ra. Middenstraat 48, Idem Idem. A. Borg, G-overestraat 20, een ceintuur. Noordeloos, Spoorstraat 25, een nikkelen ketting. A J Flink, Piet Heinetraat 17, een fietsband. E. van der Werf, Dijkstr. 26, een rood potlood. Walboom, Torenstraat 19, een paar motorhand schoenen. J. F. Vliefcman, Middenstraat 1, een broche. Rietwel, Van Galenetraat 26, een armband. K. Moorman, de Ruijterstraat 24, een leerboek voor natuurkunde. Meijer, Sohagenstraat 8, een wit wollen kin- derhandschoentj e. Ran, Weezematraat 86, eenige stukken tollet- zeep. Filiaal Van Alphen, Koningstraat 47, een handmof. Hemelrijk, Balistraat 19, een paar gymnastiek- schoenen Forrer, Spoorgraoht 39, een hond met ketting. Zon, Molenstraat 55, een fantasiebroche. Kromhout, Buitenhaven 42, een hond. INGEZONDEN. HET ZIEKENHUI8VRAAGSTUK. Indien het bericht in de Held. Crt. van Zaterdag j.1. waarheid bevat, dat de Minis ter bereid is „indien iemand, die voor ge meenterekening wordt verpleegd, zich door een eigen specialist wil laten behandelen, dezen ook in het Marinehospitaal toe te laten", dan is de oplossing van het Zieken- huisvraagstuk toe te juichen. Het gemeente bestuur heeft dan een prachtig en welver diend succes behaald door te volharden in haar afwijzende houding tegenover de dwaze bepaling betreffende de specialisten. Had men deze bepaling geaccepteerd, dan ware overigens een toestand ontstaan, die een unicum in Nederland zou zijn. Een zieken huis, waar wel huisartsen, doch geen specia listen worden toegelaten, bestaat nergens. Wel komen gemeentelijke inrichtingen voor, waar slechts de daaraan verbonden specia listen behandelen, doch dan is in de plaats steeds een ander ziekenhuis aanwezig, waar dit niet het geval is. Tenslotte zou ik nog twee opmerkingen willen maken. De inzender heeft het stukje van den heer Baas niet goed gelezen. Daar in wordt namelijk niet de Heldersche spe- cialst bedoeld, doch een van buiten, waar mede dan weer een toelating van alle specia listen in den lande wordt bepleit. En ten tweede: toen ik in m}jn eerste schrijven opkwam voor de vrije specialisten keuze van klasse-patiënten, meende ik be scheiden te zijn dóór mijn wenschen aan te passen aan bestaande toestanden in het zie kenhuiswezen. /Wil men een stap verder gaan en dat recht ook voor kostelooze pa tiënten opeischen, dan zal zich daar niemanó meer in verheugen dan ondergeteekende. Met veel dank, Uw dw., G. W. WOLTHUIS. HET ZIEKENHUIS VRAAGSTUK. Het zij mij vergund-, mijnheer de Redac teur, ook eenige woorden aan deze zaak te wijden. [Allereerst dan een antwoord aan die in de Held. Crt. van Zaterdag jj. schreef, dat de ingezonden stukken van W. 'en van den heer Baas, niet van sociaal gevoel ge tuigden en zjj het belang van de groote meerderheid ten achter willen stellen bij dat van één persoon. Die bewering van is onjuist. Men maakt immers bezwaar tegen de specialisten van de Marine, omdat die aan talrijke overplaatsingen bloot staan, zoo dat men te Helder nooit kan spreken van vast gevestigde specialisten en men de kans ioopt, dat een hier geplaatst Marine-specia list een zoogenaamd „aankomend" specia list is, die nog niet op veel ervaring kan bogen. Nu kan een beter gesitueerde zich de weelde veroorloven, zich in een andere plaats te laten behandelen, maar de over- groote meerderheid van de bevolking is aan gewezen op den Marine-specialist met wei nig ervaring. Daarom is het voor het overgroote deel der Heldersche bevolking Juist van heel veel belang, dat er te Hélder burger-specialisten zijn met ervaring, waaraan men zich met gerustheid kan toevertrouwen. En dergelijke specialisten zouden nu door die eene voorwaarde worden uitgesloten. Voorts vraagt laat men eens een ge meenteziekenhuis aanwijzen in Nederland, waarin andere doktoren worden toegelaten en vooral specialisten, dan die, welke aan die inrichting verbonden zijn. Mij dunkt, daarvoor behoeven wij niet ver te zoeken, want ons Heldersche Gemeente ziekenhuis is daar al direct een voorbeeld van. Behalve de daaraan verbonden Ge meente-chirurg, mag daar ook de Marine- chirurg opereeren. Andere voorbeelden, voor zoover mij be kend, zijn: Wormerveer, Oldenzaal, Goes en Gorinchem. Misschien zijn er nog meer gevallen. De door neergeschreven bewering, dat ieder patiënt, die in een gemeente-zieken huis wenscht opgenomen te worden, zich moet onderwerpen* aan den daarvoor aange- stelden geneesheer, is ten eenenmale on juist. Dat geldt alleen voor plaatsen, waar naast een gemeente-ziekenhuis ook andere zie kenhuizen bestaan, b.v. Amsterdam, Rot terdam, Nijmegen, Alkmaar en" andere. In Nederland geldt .in het algemeen de bepaling, dat men vriji Is in de keuze van specialist, in die plaatsen, waar naast een gemeenteziekenhuis, geen andere Inrichtin gen bestaan. En in dat geval verkeert juist Helder, zoodat men door het- aannemen van de be kende voorwaarde, juist te Helder een uit zonderingsgeval zou scheppen. E°n en ander is fiatuurlijk niet van toe passing op patiënten, die kostelooze behan deling genieten. Die patiënten zijn altijd aangewezen op de aan het ziekenhuis ver bonden geneesheeren. Maar daarom zou het Juist voor de minder gegoeden prachtig zijn, wanneer de bekende voorwaarde niet aan vaard werd en men den Gemeente-specialist wel in het Marinehospitaal toeliet. Ook moet nog worden opgemerkt, dat men □oor het aanvaarden van de voorwaarde be treffende specialisten, feitelijk een onrecht matige daad zou verrichten, want daardoor zou men het onmogelijk maken voor alle particuliere specialisten, om zich nier te "VAPtf 10fTl Daardoor zou o. a. w>rden uitgesloten, dat zich te Helder ooit een vrouwenarts zou vestigen, een specialist, die bij de Marine wellicht niet voorkomt. Bii voorbaat zou dan ook tegengegaan worden, dat Helder oo bet gebied van medi sche hulp vooruit zou gaan. Een en ander maakt dan ook op mij oen indruk, dat het algemeen belang in hooge mate geschaad wordt door het aanvaarden van de voorwaarde. Intusschen schijnt de zaak tusschen B. en W. en de Marine-autoriteiten op vrij dag j.1. reeds te zijn beklonken, behoudens goedkeuring door den Raad. Op hetzelfde moment verklaarde de Minister van Marine in de Tweede Kamer, dat hij geen bezwaar had ook andere specialisten toe te laten. De heeren raadsleden, die het algemeen belang hebben te dienen, zullen goed doen, zich er van te vergewissen, wat met deze ministerieele verklaring bedoeld wordt en als voorts waar is, wat door den heer He ringa in zijn ingezonden stuk werd beweerd', dat de voorwaarde betreffende specialisten het gevolg is van een persoonlijke kwestie, dan zal de Raad goed werk verrichten, door al het mogelijke te doen, om die voorwaarde te doen vervallen, daar toch een kwestie tusschen twee personen niet mag worden gebezigd', om het belang van een groot deel onzer gemeentenaren te schaden. Met dank voor de plaatsing, Erfpacht en gemeentelijke hypotheek bank. M- de R-> v Een vierjarige ervaring met het eri- pacbtstelsel heeft B. en W. van Heldèr doen besluiten, voor te stellen aan den Raad het beginsel van uitgifte In erf pacht te wijzigen en als algemeene regel aan te nemen om die gronden, die thans in het bezit zijn der Gemeente, te ver- koopen en enkele stukken, waarvan de wenschelijkheid kan worden betoogd, dat zij in het bezit blijven der Gemeente, in erfpacht uit te gewen. Dit wil dus zeggen dat men thans reeds genoeg heeft van de dure grondspeculatie, welke men eenige jaren geleden met enthousiasme aanvaard had. Immers in den tijd toen de onroeren de goederen den hoogsten prijs konden gelden, kocht de Gemeente uitgestrekte terreinen om de bebouwd© gedeelten, die volgens menschelijk inzicht wel het eerst als bouwterrein in aanmerking kwamen, En hoewel op het beginsel, om deze bouw- terreinen aan de speculatie-woede der grondeigenaren te onttrekken, niet veel valt af te dingen; blijkt toch dat andere factoren het schoone plan vrijwel te niet doen. Reeds dadelijk bleek,dat credieten op erfpachtsgrond niet of zeer schaarsch te verkrijgen waren en hypotheekbanken wilden er niets van weten. Vele bouwers waren genoodzaakt, zoo het al gelukte een eerste hypotheek te verkrijgen, zelf de tweede voor hun rekening te nemen, waardoor zij gedeeltelijk de beschikking over hun handelskapitaal verloren. Dan was de erfpachts-canon voor eerste klasse grond ook niet mis en bedroeg soms meer dan 100 per jaar, terwijl de erf pachters bovendien nog de grondbelas ting voor hun rekening kregen. Nu komt de „vierstar"-stóhrijv er in uw blad van 5 dezer met het plan om dan maar een gemeentelijke credietbahk op té richten. Er zijn voldoende technische a's commercieel© krachten in gemeente dienst, die zulk een bank bestaanbaar maken! Maar zijn er ook de duiten? Of moeten wij maar weer leenen en nog eens leenen? Och, die financieele toestand der Gemeente is wel zoo, dat we ons opnieuw in dit avontuur kunnen wagen. Waarom niet, Jan Publiek in casu: de belasting betalers zijn er wel weer goed voor! De administratieve omslag die boven dien het erfpachsstelsel meebrengt is daarenboven van zulk een omvang, dat hiervoor alleen tal van ambtenaren noo- dig zijn. En hoewel ik niet in verdere détails kan treden, o.a. brengen de verhuurde landerijen, die nog op verkaveling wach ten, op verre na niet die rente op van het daarvoor ingestoken kapitaal, zoodat dit weer op de debet-zijd© der Gemeente rekening blijft, hoop ik, dat de Raad met de voordracht van B. en W. zal kunnen meegaan, opdat de financieele strop waartoe onze grondpoïitiek zeker zal lei den zoo klein mogelijk worde. Met diank voor de plaatsing. Achtend, Driestar. o Geachte Redactie. Nu de vier-star schrijver zoo uitvoerig de auto-sproeiwagen behandelt, meen ik- toch nog enkele punten naar voren te moeten brengen. Mijn plan was den wagen, nu de koop gesloten is, zelf historie te laten schrijven. lo. Zeker is een groot bezwaar verbonden aan het met emmers ledigen van beerputten. Maar 100-tallen van minder geriefelijke din gen bestaan er, die niet weggewerkt kunnen worden wegens kosten-bezwaren. Zoo is het in een ieders persoonlijk en gezinsleven. Zoo ook met de Gemeente. 2o. Mijn leermeester, Prof. Voornack, heeft steeds gewaarschuwd voorzichtig te zijn met moeilijk controleerbare cijfers om trent benoodigde vermogens en verbuik van brandstof. De begrooting betreffende den sproeiwagen achtte ik niet aan den veiligen kant. Uitdrukkelijk heb ik in den Raad ge- zegd mij gaarne aan het oordeel van anderen te willen onderwerpen. Maar ils de direc teur van de Reiniging beweert, dat bij rijden met een snelheid van 10 K.M. per uur ln plaats van 25 K.M. minder benzine gebruikt wordt per 100 K.M. en de vertegenwoordiger tt m ®enz dan 10 méér benzine per 100 stèld n0° heeft, word lk niet gerustge- 8o. De sproeidienat geeft ƒ2000 van de ƒ3000 besparing, maar daarbij isdan ge rekend oo een watergebruik ad J 1800, wat wel een besparing voor het Retniglngsbe- W, «ifT* H* waterleidingbedrijf lijdt het verlies. Dan is gerekend op 90 sproeidagen. Dat is 90 ö'/a Bijna 14 weken! Rekenen we, dat in den zomer 40 beerputten RcM'gd moeten worden, waarvoor de auto zoon 20 dagen (niet achter elkaar) dus drie weken in gebruik zou zijn, dan komen we tot het resultaat, dat van 18 Mei da? in dag uit gesproeid zal worden! Dat is dan een gemiddeld cijfer. Duö krij gen we nóg mooiere en drogere zomers, zij het dan ten koste van een wat minder- mooie. Op die zomers heb ik nu niet zoo zeer tegen als wel op de du8,op£^^e besparing aan loon, waardoor de afschrij vingskosten fictief gedekt zijn! 4o. Naar ik meen, mag de auto over geen enkele brug van de gemeente, dus zal al tijd om moeten rijden. De auto s van de Marine mogen niet over den Singel rijden met het oog op de straat en ik heb al ver scheidene 'vernielde klinkerwegen gezien! 5o. Dat een auto voordeelig kén zijn, De- twist ik niet. Bij particulieren wordt veelal een paard of meer uitgespaard. En een paard heeft de eigenaardigheid altijd ver zorging noodig te hebben, ook als er geen werk is. Van zoodanige Inkrimping van oen stal der Reiniging wordt niet gerept, waarschijn lijk omdat de paarden toch voor andere dien- sten €r zijn* 6o. Wat de banden betreft. Zeker, deze worden voor 30.000 K.M. gegarandeerd. Ik heb als kostprijs van een nieuw stel 1200 genoemd en werd niet tegengesproken. Dat is 240 per jaar, terwijl opgegeven Is 100 per paar voor onderhoud, „dat later echter wel hooger zou zijn". De banden zijn wel goed, maar ook duurl Dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Ir. CORN. VAN DAM. Enkele halve dagen daartusschen ln dan niet wegens beerput-ledigen. Geachte Redactie. Vergun mij eenige plaatsruimte voor o.s. en wel naar aanleiding van het in gezonden stuk, voorkomende in het nummer van 5 April j.1., ondergeteekend met G. G. dan geachte Redactie is erg boos over de actie van het gemeentepersoneel, dat er tegen protesteert, dat een deel der neringdoenden belastingverlaging tracht te verkrijgen door loonsverminde ring op het gemeentepersoneel toe te passen. G. begint te klagen, dat er winkeliers zijn die f 30 f 40 per week belasting moet betalen. Maar beste G. is dat de schuld van het gemeèntepersoneel Is het ook de schuld van dat personeel, dat ge niet gehoord bent door den fiscus Als er bezuinigd moet worden, geachte G. moet dit dan maar zonder vorm van proces geschieden, ten koste van gemeente ambtenaren en -werklieden En ik vraag al weer aan G. of het dan de schuld is van het gemeentepersoneel, dat het volgens hem hier zoo'n rotte toestand is? Belasting betalenzegt G. Betaalt het overheids-personeel in 't algemeen soms géén belasting? Kan de overheidsdienaar met allerlei trucs de belasting ontduiken? Nog veel meer haalt G. er bij en noemt dan de werkloosheid. Geen schilder- of timmerwerk geschiedt meer, want de belasting is te hoog. Maar G., waar bleef het schilder- en timmerwerk, toen de belasting niet hoog was? Vraag eens aan de huurders van arbeiderswoningen wat er in de laatste 20 jaar aan hun huisje is gedaan Hoe- vele malen moet de Gezondheidscommis sie ingrijpen vanwege den rotten toestand en de totale verwaarloozing der woningen? Is ook dat weer, vraag ik in gemoede, de schuld van het gemeentepersoneel G. jeremieert verder. Op de huizen veilingen worden weinig perceelen ver kocht Ja G., die goeie tijd raakt uit. Nog kortelings was het de tijd dat kapitale sommen werden besteed aan perceelen, die de helft van het besteede bedrag niet waard waren. Gelukkig komt er kentering en ik raad de huurders aan, voor zij iets koopen, goede informatie te nemen naar den toestand der woning. Er zijn er ge noeg ingevlogen G., en de menschen .krijgen leergeld. Kijk er eens G., er was een tijd, dat er aan dat gemeentepersoneel niet ge dacht werd, toen het met schrale inkomens naar huis ging. -Waar bleven toen de protesten van het soort waar G. onder thuis hoort? Dat was de goeie tijd van G. c.s., die nu het hardst schreeuwen dat zij moeten offeren, nu de toestand even ge keerd is. Nu willen zij vliegen naar Alk maar, Heemstede, Bloemendaal, paradijzen waar niets betaald moet worden. Ik zou zeggen, G. wacht geen dag en geen nacht en bestorm dat luilekkerland. Kom dan over een paar jaar terug en laat uw re kening eens zien hoe goedkoop het levens- onderhoud daar ls. Ja G. in het geheele land schreeuwt men over den overheidsdienaar, en lk zou hem willen aanraden: richt met uw vrienden daartegen het protest vKd"mmr ËSUS'uSSÜ; kundï h? b®h°orHJke wijze, terzake stuk u nntio' begrooting stuk voor dan kunt u6enen' yn er dan tekorten, Donds al J? proPaReeren om die ponds- L. gewjjze naar eer en geweten op te rengen, niet alleen door het gemeente- nersoneel, maar door alle gemeentenaren. P Dat is de weg die aan den door u ge noemden rotten toestand een einde zal mikesta niet aan de zijde van hen om de protesteerende winkeliers te boycot- ten, maar toch kan ik mij den toestand van het betrokken gemeentepersoneel in denken. Het gemeentepersoneel opwekken om mede te werken om tot bezuinig ng o komen, tot behoud van eigen loon. Juist GL dien kant moet het heen dat is beter dan de menschen zoo maar de das om te doen. Hierin sta ik en velen aan uw zijde. Daaraan zullen de vakorganisaties mee moeten werken en zal men tot betere resultaten komen, dan erin de hetze die thans tegen het overheidspersoneel gekweekt wordt en waarvan men ook in onze gemeente een sliert te pakken heeft gekregen. Gezamenlijk trachten de rotte toestan den weg te nemen om tot belastingver laging te komen. Dat is beter dan alle critlek, die zoo vele malen geleverd wordt, zonder onder zoek, zonder kennis van zaken. Gezwam in de ruimte, waarmede niets bereikt wordt dan heete hoofden en koude harten. Een overheidsdienaar (ln 's Rijksdienst). Geachte Redactie. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw blad ter beantwoording van het ingezonden stuk van den heer Jac. Verfaille, voorko mende in uw blad van Zaterdag 5 April jl Bij voorbaat dankend. Is boycot noodzakelijk? Mijnheer Verfaille is een democratisch man. Dat zegt hij zelf. De beoordeeling hier van ligt echter bij het overgroote deel der nwoners van Helder. Hij wenscht, zooals blijkt uit zijn ingezonden artikel, de ambte naren en werklieden laten zorgdragen, dat Je belastingverlaging, waarop hij zoo gere kend heeft, er komt. Hij wil daartoe allen, welke in overheidsdienst werkzaam zijn, een stuk van bun maand- of weekloon afknagen, om daardoor te ontkomen aan den z.g. belas tingdruk en te komen tot verlaging daarvan. Zoo demokratisch is mijnheer Jac. Verfaille aangelegd, misschien aangeboren, dat hij den ast, welke op zijn, schouders drukt, op de ruggen wil leggen van hen, die niet te veel bezitten en arbeiden voor de gemeenschap, waarvan ook hij deel uitmaakt Zoo demokra tisch is mijnheer Jac. Verfaille geworden, bepaald onder de tijdsomstandigheden, dat bij niet veroordeeld wenscht te worden, zon der gehoord te zijn. Mijnheer zegt het goed, doch deed verkeerd. Alle georganiseerden, vanaf modern tot uiterst katholiek, willen overleg. Willen dit niet alleen, doch doen hun uiterste best, doen de meeste pogingen, om te komen tot overleg, daar, waar overleg noodzakelijk, wenschelyk en gebruikelijk is. Wjj doen niets anders dan overleggen. Doch, mijnheer Verfaille deed een stommiteit, die, wanneer hij het vooraf had kunnen voorzien, hij zeker niet gedaan zou hebben. Als uiterste enormiteit begaf hij zich op een terrein, waarvan hij had moeten afblijven: hij stelde zich tegenover een uitspraak van den Raad, en adresseerde aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Zonder natuurlijk het door hem zoo gewaardeerde overleg met de betrok kenen in toepassing te brengen. De betrokkenen, welke het liedje der be zuiniging wat meer hadden hooren blazen, trokken zich de wijze van adresseering aan, en zij hielden met hen, welke indirect niet betrokken waren, een bespreking, welke tot succes leidde. De eerste vergadering toch be sloot o. m., de winkeliers de gelegenheid te geven om hun standpunt te wijzigen, omdat er onder hen waren, die door misleiding op het adres hadden geteekend. De tweede ver gadering sprak zich uit, om de weigeraars niet te boycotten, doch allen in de pers te vermelden. Ziehier, mijnheer de Redacteur, de feiten. Ziehier, mijnheer Jac. Verfaille, ons demo kratisch standpunt ondersteund door tallooze katholieken en chrisrtelijken. Jac. Verfaille wil niet gevild worden. Ook wij niet, al zjjn we dan ook ambtenaren en werklieden in overheidsdienst. Het adres omvatte o. m. een ageeren niet alleen tegen de belasting uitsluitend, doch tegen de algemeene verarming. Algemeene verarming? Hoe toont U zulks aan? Zooals t"WJüeEe"lnzeilder in dezeIfde courant door te schrijven, dat er winkeliers zijn, die 30 40 gulden per week belasting moeten op brengen? t Is te mal. Geen cijfers geen bewijzen. Ik constateer, heer Verfaille dat »p een dergelijke manier de algemeene'ver arming larie is, dat het ls een praatje voor Jjj2* T berrIn* en a»d«™ nief l5X mincf?* tJ»®1 er 6611 a'Rwnoene verar- lï ^nt^.aa" cnd«r de winkeliers, daar- toodje ijjden? Zouden al deze ver- ISÏ 7, v1W8 het nIet beter M1gen, wanneer de in hun weelde badende Rijks- en Gemeente-ambtenaren en -werklieden nog wa meer verdienden? Onder ons gezegd, be taalt geen onzer 80 of meer guldens per week belasting Wfi willen graag cijfers zien. Geen mededeeltng, dat er zoovele failleer den. Dat kunstje kennen we. Al deze gefail- leerden hebben dit aan zichzelf te danken, omdat zij hun gelden noodeloos hebben ve> spild, verkwanseld, verspeculeerd. Al de ge- failleerden, al deze talloozen waren oorlogs- Tm H€6ft de heer Verfaille goede oude instellingen naar den kelder zien gaan? Hij geve daarvan de bewijzen. Maar al dat nooaeiM' o» Wij achten den Raad der Gemeente als cnmn«u«7an ?ehee]e Heldersche volk i®??0®8 om d6 zaken overzien, zonder te lelden naar den zoo gewraakten SSff Knder 18 vj9lar weelderigheid ln onze gemeente-huis- w2n* ge8Proken- Een blik op onze bank instellingen doet. anders aan. "kweten van verschillende Jl^ï??^!^e',3edaCihten elkaar dulden in de maatschappij'vervolgt en besluit de he »r

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 6