HELDEBSCHE COURANT Tweede Blad. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAG 15 APRIL 1924. Aanbesteding. Gistermorgen werd door den architect J. J. Schoeffelenberger, in Hotel „Minne- boo" aanbesteed: het verbouwen van 2 woningen aan de Achtergracht ZJZ. 19 en 20. Ingeschreven werd door: J. J. Braggaar 8146.—; Gebra v. Pelt 3284,—; G. Betlehem 3670,—; G. Groot 3682,—; A. F. Bos 3740,—; Th. Minne- boo 8746,—; H. Rieuwers 8800,—; G. Lastdrager 8842,—; O. Bot 4207,35; H. O. v. Plas 4249,-; H. H. Londen 4300.—; A. F. Gomes 4426—, allen te Helder. De bouw werd gegund aan den laagsfen inschrijver, den heer J. J. Braggaar. Gewijzigde dienst der Politie. De wind. Commissaris van Politie maakt bekend dat in verband met een gewijzigde dienstregeling van het politiepersoneel met ingang van 14 April a.a de hulpbu- reaux van politie Westplein en Molen plein van 6 uur v.m. tot 10 uur n.m. en dat aan de Zuidstraat van 6 uur v.m. tot 6 uur n.m. zijn gesloten, zoadat het publiek zich gedurende die uren tot het doen van klachten1 en aangiften als tot het inroepen van politiehulp zal hebben te wenden tot het Hoofdbureau van Politie aan de Prins Hendriklaan na. 6, telefoon no. 26. Opening nieuwe weg Callantsoog. Nu de weg langs de duinen naar Cal lantsoog geheel gereed is, en daarmede een belangrijke verkeeraverbetering met deze gemeente is geschapen, meende het Gemeentebestuur aan de officieel© open stelling van dien weg eenige feestelijk heid te moeten verbinden. Daartoe zal het Gemeentebestuur van Callantsoog en het Polderbestuur Woensdagmorgen, 23 April, door het College van Burgemeester en Wethouders en den Raad dezer ge meente, officieel ten raadhuize worden ontvangen. Na aanbieding van den eere wijn, zal men in een aantal auto's te half twaalf van hier vertrekken ter bezichti ging van den weg. Het gemeentebestuur van Callantsoog biedt aan de bezoekers aldaar een lunch aan. De nieuwe weg geeft een korte verbin ding langs den voet der duinen. Terecht wordt in den nieuwen Gids voor Helder hieromtrent gezegd: „Zeker al meer dan veertig jaar wordt de behoefte aan laatst genoemden weg dringend gevoeld; doch vanwege de groote kosten bleef de aan leg, die met finantieele hulp van Rijk en Provincie zal plaats hebben, achterwege". Het is een sympathiek idee om aan deze openstelling een officieel en feestelijk ca chet te geven. Helder verkeert in de eigenaardige positie, dat de groote uitge strektheid van zijn landelijk gedeelte het om zoo te zeggen ontoegankelijk maakte voor de aangrenzende gemeente. Nu door dezen verkeersweg dat bezwaar minder groot is geworden, kan dat niet anders dan in het belang van beide plaatsen zijn. Vereenlging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek". Bovengenoemde vereemiging hield gis teravond op de bovenzaal van het café van Weelde haar jaarlijksche algemeene vergadering. Zooals teeds was ook ditmaal de bijeenkomst slecht bezocht, behalve het Dagelijksch Bestuur en eenige leden van het Algemeen Bestuur, was slechts één lid ter vergadering aanwezig. Nadat de notulen der vorige vergade ring (22 Mei 1923) waren gelezen en vast gesteld, kwamen de Jaarverslagen aan de orde. Zonder op of aanmerkingen werden die van het Bestuur en de Directrice goed gekeurd. Bij monde van deui heer Tuk werd na mens de finantieele commissie verslag uit gebracht over de rekening en verantwoor ding voor 1923. Deze werd volkomen in orde bevonden; in het bijzonder werd hul de gebracht aan den penningmeester voor het wegwerken van het bestaand© tekort. Den penningmeester, den heer T. van Heusden, werd onder dankzegging voor zijn beheer, decharge verleend. De gewijzigde ontwerp-begrooting voor 1924, alsmede de ontwerp-begrooting voor 1926 werdén vervolgens goedgekeurd. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari 1924 1000. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer T. van Heusden, citeeren wij het volgende: Ondanks alle pogingen om het finan cieel evenwicht te verstoren, is het ons weer mogen gelukken dit te handhaven Evenwel moge men bedenken, dat zulks geen waarborg biedt voor de toekomst. Zooals men zien kan uit dé rekening 1923 zijn de inkomsten van particulieren, vereenigingen en provincie beneden de verwachting gebleven, 't Is niet doenlijk in dit verslag deze aangelegenheid breed voerig te behandelen. Doch dit is duide lijk: dat gemis aan inkomsten heeft ver oorzaakt een verminderde uitgave en niet door zuinigheid, maar door inkrimping Dat de rekening sluit, is derhalve geen reden tot voldoening, maar een aanwij zing, dat het bestuur tracht te behouden zoolang 't kan, onze mooie Instelling waarvoor het hoopt, dat binnen niot al te langen tijd een betere perspectief zich zal openen, opdat zij weder moge opbloeien. Sommige posten van uitgaaf moesten noo'dwendig ruimer toebedeeld worden dan was voorzien en daar de post onvoor zien toch al zoo'n paradepost op do be grooting was en we van 't begin van 't jaar af bedacht waren op tegenvallers in de ontvangsten, lag 't voor de hand, dat alleen door besnoeiing, waar 't maar eenigszins mogelijk was, we voldoende elasticiteit konden garandeeren, waar dit vereischt werd. Een penningmeester moet naar zijn aard meer neiging hebben tot het exacte dan tot de bespiegeling. De harmonie der cijfers is nu eenmaal zijn ideaal. Waar hjj dis harmonie ziet, moet hij dit signalederen ter verbetering. Daartoe citeer ik uit een uitleenstati stiek, dat in 1923 zijn uitgeleend 54.476 banden. Daarvoor betaalt men contributie of leesgeld, niet waar? Totaal 1344 -j- 474 1818 gld,, d. i. per band 81/» cent. Maar in de uitgaven vindt u boekaan- schaffing 1000, bindwerk 670, salarissen ('k neem hiervan voor de uitleen de helft) 2035, artikelen voor uitleening 133 en niet uit te zoeken bedragen uit de posten ge bouw, vuur, licht, administratie, zoodat rond 4000 gld. stellig een te laag bedrag is en dan komen de kasten per band op Th cent. Ergo, in particulier bedrijf zou blijken geleverd te zijn beneden de helft van den kostprijs. 't Is nog erger. U betaalt met Uw con tributie ook Uw gezellig zitje in de lees zaal met vrij vuur en licht en lectuur. De bezoekstatistiek geeft U een getal van 17.185 bezoekers. D© totaalcontrubitie is 1344 gld., dat wil zeggen, dat u een entréeprijs wilt heffen van nog geen acht cent en daarvoor verlangt een vrij ruime- voldoening aan uw geestelijke behoeften plus gratis voorlichting. En dat bedrag was zelfs al verdiscon teerd biji de uitleening, zoodat we op beide veel ©n veel te kort komen, volgens een behoorlijk commercieel bedrijf. Dit nu is de leeszaal niet. Die heeft een sociaal, of zoo U dit afschrikt, een cultu reel interesse. Vandaar dat wij ook met vrijmoedigheid bij de overheid en bij de organisatie^ kunnen aandringen op het steeds meer verleenen van1 steun. Maar dat neemt niet weg, dat ieder voor zich zelf niet vrij uitgaat, zoo hij willens en wetens de aangetoonde disharmonie laat voortbestaan. Zie dan nu de begrootingsposten. De inkomsten moeten natuurlijk om hoog. En daar hebben we al de toe zegging te pakken, dat het rijkssubsidie weer een reuzesprong naar beneden zal maken. Als de minister van financiën zegt: „Fais ce que dois".dan heeft na tuurlijk de Penningmeester van de lees zaal de post van oorspronkelijk 8683, laat stelijk 2800 weer te knijpen en zet hem op 2200. Misschien moet 't nog lager, maar ik heb nog vertrouwen op 't inzicht van de burgerij van Helder dat zij tenminste zullen zorgen door overschrijding van de zoo be scheiden geraamde posten van contribu ties en subsiw.es, dat voor 't minst dit ge reduceerde totaal van 8800 verzekerd zal zijn. De uitgaven zijn natuurlijk daarnaar afgepast. Waar 't maar mogelijk leek, dat wjj wat zouden kunnen uitzuinigen of door te speculeeren op mogelijke prijs daling, hebben we gesnoeid om de begroo ting sluitend te maken. Of 't ons gelukken zal, zonder madeelig saldo uit te komen.„adviemne que pourra". Tenzij het belangrijK subsidieverlies ge neutraliseerd wordt, is er geen sprake van oat aan het zoo veelvuldig uitgespro ken verlangen tot het op nedl brengen en houden van de boekerij, het aanschaffen van telkenmale aangevraagde periodieken kan worden voldaan. De druk van catalogi moest dit jaar worden stopgezet. De di verse posten zijn zoo besnoeid, dat we er alleen in 't gunstigste geval mee uitko men, terwijl de post onvoorzien niet van dien omvang is, dat daarmee een madeelig saldo zal kunnen 'bezworen worden. Als rijk, provincie en gemeente ons in den steek laten en daardoor Uw cultureel© belangen gevaar loopem, dan is onze eeni ge kans op uitredding in Uw eigen han den gelegd. Dan moeten meerdere men- schen al's lid toetreden, dan moet ieder lid meer bijdragen en in zijn organisatie ons belang, dus zijn eigen belang, voorstaan, alsook zijn kinderen vrijgevig hun ont spanningslectuur laten halen. Zorgt dus in elk geval, dat die eerste posten van de raming der ontvangsten ruim overschre den worden. Aan het verslag van de directrice wordt het volgende ontleend1: Nu op 14 Juli 1923 de leeszaal tien jaar bestond, was 't geen feestdag, maar is deze dag in alle stilte voorbij gegaan, on opgemerkt door degenen, die niet in on middellijk contact met de leeszaal staan Immers door de bezuiniging van alle kanten, waaronder ook de leeszaal zoozeer lijdt, was 't geen tijd om feest te vieren. Het-giebouw dat in 1913 met vele leege planken prijkte, kwam spoedig berg ruimte te kort. De ruimte, die afgeschei den was voor de uitleening, werd zóó veel te klein, dat het belendende huis bij de lees zaal werd' getrokken en in Augstüs 1922 in gebruik werd genomen. En dat deze meerdere ruimte geen overbodige luxe is, blijkt wel hieruitdat er eigenlijk nóg plaats te kort is! Een rustige studiezaal, afgescheiden vfcn die leeszaal blijft ge- wenscht, ©venals een kinderleeszaal. Het boekenbezit heeft zich in 10 jaar sterk uitgebreid en steeg van 1088 banden op 1 Januari 1914 tot 69Ö7 banden op 1 Januari 1924. De kinderbibliotheek, afdeeling van de Nutsbibliotheek, ging hl 1922 eveneens in handen van de leeszaal over. Ook het aantal kinderboeken is flink om hoog gegaan, n.1. van 198 banden op 1 Januari 1914 tot 1505 banden op 1 Januari 1924. Het ledental steeg van 1400 op 1 Januari 1914 tot 1000 op 1 Januari 1924. Wat de uitleening betreft kan het volgende worden aangetoond. In 1918 (van Sept tot Januari) werden 6661 Nuts- boeken uitgeleend, in 1914 24,644 Nutaboe- ken. Deze bibliotheek werd in 1921 in de bibliotheek der O. L. opgenomen. Met de uitleening uit de eigen biblio theek werd 16 Februari 1916 een begin gemaakt liet aantal uitgeleende banden der O. L. bedroeg dat jaar 2280 (-f 231154 Nutsboe- ken). In 1916 steeg dit aantal reeds tot 6339 banden 23.693 Nutsboeken). In 1923 werden 54.476 banden uitge leend! Het bezoekcJj!fer,datin 1918 6863 personen bedroeg, steeg in de mobilisatie- jaren tot 30.511, om daarna tot een meer normaal cijfer terug te keeren. In 1923 werden 17.185 bezoekers geno teerd. Op drukke uitleenuren is het be zoek aan de leeszaal echter niet altijd te controleeren. Uit bovenstaande cijfer® bemerkt men wel, dat de leeszaal gegroeid is in de af- geloopen tien jaar en dat Helder zijn lees zaal slechts moede zou Ikunnen missen! De leeszaal had1 en heeft nog vele moei lijkheden te overwinnen. Nu vooral, in de zen tijd van bezuiniging, kost 't heel veel moeite alles op rolletjes te doen loopen. Maar „al worstelende winnen wij krachten", en zoo hoopt ook de leeszaal, alle tegenslag ten spijt, steeds in bloei toe te nemen! Op 81 Deoember 1923 omvatte de biblio theek der Openbare Leeszaal totaal 6997 banden. Op 81 December 1922 totaal 6602 ban den. Aan contributies is volgens de gewijzig de ontwerp-begrooting 1924 geraamd een bedrag van 1650.—, en voor 1925 1700 (gewone contributies). De opbreng, sten van de leesportefeuille, de kinderbi bliotheek, oontributies van vereenigingen, moesten alle hooger geraamd worden in verband met de verminderde rijkssubsidie. Hierdoor is de geheele post, die op de be grooting voor 1023 prijkte met een bedrag van 8500,—, teruggebracht tot het be drag dat in 1928 ontvangen werd, n.1. 8282.98. Voor de begrooting 1925 wordt 8350.— geraamd. Opgemerkt moet wor den, dat dé post gewone contributies in 1923 beneden de raming is gebleven, doch voor dit jaar een verhoogd© contributie zal worden geheven, waardoor de post thans hooger geraamd kon worden. Door het derven der ten vorigen jare ontvangen extra gem.-subsidie ad 600, wordt de post „Inkomsten" op de gewijzigde ontwerp- begrooting 1924 geraamd op 8800.— (voor 1925 op 8850.—), terwijl in 1923 nog ontvangen werd 9372.26. De uitgaven zijn als volgt geraamd: voor het gebouiw (onderhoud, belasting, rente en aflossing, verzekering) is de ra ming vrijwel gelijk jian die voor andere jaren (de werkelijke uitgaven 1923 ble ven ruim 60.beneden de raming, zoo dat wij kunnen rekenen, dat hier de ra ming ruim is genomen), en bedraagt voor 1924 1160.—. Voor exploitatie ge bouw (verwarming, verlichting, waterlei ding en meubilair) is geraamd 666.— (begrooting 1923 800.—, waarvan echter besteed werd 72L—Personeel 4430. Hierin is begrepen het salaris van de di rectrice, dat van- 1725 is gebracht op 1800.— (en nog veel te laag is, zooals ieder zal toegeven), assistente van 660 op 720.—), leerling-ass.te (van 820 op 480.conciërge (van 1228.op 1260.en enkele andere uitgaven. De post Boekaanschaffing is verminderd van 1636.161/, tot 1475.—. Hierbij moet wor den opgemerkt, dat hij ten vorigen jare overschreden is met ongeveer f 100.aan boekwerken. De catalogus zal dit jaar niet verschijnen, hetgeen eene besparing op levert van 165.— Hierdoor is de poM Technische administratie van 867 terug gebracht tot de raming van 626.—. Van het Bestuur moesten volgens roos ter aftreden dr. O. EL Ketner, Voorzitter, Th. O. W. van Mierlo, Dr. EL <0. Redeke, Mevr. E. van UrkZwanenburg, O. M. Wimmers (lid Dag. Best.) en J. F. Schei- li nger (lid Dag. Best.). Verder was door vertrek de plaats van mevr. J. L. Redeke— Hoek opengevallen. Door het Algemeen Bestuur was voor gesteld in haar plaats mevrouw N. Boe lenRanneft te benoemen. Bij stemming werden de volgende cij fers behaald: Dr. Ketner 8, van Mierlo 9, dr. Redeke 8, mevrouw van Urk 0, Wim mers 9, Schellinger 0, mevruw Boelen 9, zoodat deze her- en mevrouw Boelen gekozen zijn. Wegens overlijden van mejuffrouw Klingen moest de finantieele oommissie opnieuw worden benoemd. Het Bestuur beveelt aan de aftredende leden, de hoe ren van Aken en Tuk, en in plaats van mejuffrouw Klingen, een der plaatsver vangende leden te kiezen. Als zesde lid (drie leden eni drie plaatsvervangend© le den) stelt het Bestuur voor notaris Engel maan. Gekozen worden als leden der fin. com missie de hoeren van Aken, Tuk en Brou wer (plaatsv. lid), resp. met 9, 6 en 6 stem men, als plaatsv. leden de hoeren Marinus van de Poll (beiden plaatsv. leden) en- no taris Engelmaan. Bij de rondvraag spreekt de heer Ans- pach, gedelegeerde van dén Bond van Korporaals Kon. Marine, zijn leedwezen uit over het geringe bezoek en vraagt of hiervoor geen maatregelen kunnen wor den genomen. De Voorzitter zegt, dat uit zuinigheids- overwegingen de jaarverslagen niet meer aan de leden worden rondgezonden, doch aan de Leeszaal verkrijgbaar zijn. Vroe ger zat daarin de oonvocatie vast, doch ook toen was het bezoek meestal Plecht Nog .enkele kwesties werden voorts ter sprake gebracht, en de vergadering daar na gesloten. In de na afloop gehouden- vergadering van het Algemeen Bestuur werd tot lid van het Dagelijksch Bestuur gekozen in de plaats van mevrouw Redeke mevrouw Boelen1Ranneft. Poppenkastvertoonlng. Wij verwijzen .thans naar de in dit num mer voorkomende advertentie betreffen de de reeds aangekondigde poppenkastver tooning op Zaterdag 19 April a.s., des middags te half twee door twee Rotter- damsche onderwijzers, die daartoe spe ciaal overkomen. De toegangsprijs is, met inbegrip van plaatselijke belasting, op 12 cents gesteld, zoodat veel jongens en meisjes van deze gelegenheid gebruik zullen willen maken. Kaarten zijn aan een zestal in de advertentie genoemde adressen verkrijgbaar. Daar een enkele vertooning wel niet voldoende zal zijn, kunnen wij mede- deelen, dat Donderdag hieromtrent na dere mededeelingen worden gedaan; wel raden wij aan spoedig de kaarten te koo- pen, daar men dan kans heeft bij1 de eer ste voorstelling toegelaten te worden. Van de lente; die er niet is, en van de nieuwe wegen. Zou werkelijk nog het voorjaar komen? Zondag leek het er een beetje op. Een dag van stralende zonneschijn, maar van guren wind, dien men maar beter deed nog altijd' zooveel mogelijk te ontwijken. Zoo in de luwte van de huizen was het voorjaar, maar op den dijk heerschte nog de schrale kilte, die ons maar niet verlaten wil. Vele wandelaars waren dezen Zondag in de straten. Nietwaar, wij allen snaldien naar warmte, zon en voorjaarsgeur. Wij allen willen zoo gaarne er eens uit; de wel heerlijke, maar op den duur toch minder ge zonde kachelwarmte zoo gaarne verwisselen voor wat zonneschijn, wij willen eens zien hoe de jonge knoppen gaan uitbotten, hoe de bloesems duwen en dringen naar buiten. Wij willen het duinlandschap weer eens zien, dat onze troost en onze vreugde is, wij wil len de zee weer eens hooren ruischen, wij willen de katjes zoeken in de duinen en die lenteboden medebrengen naar huis.... Wij willen.... ach, wij, willen het voorjaar, wij hebben het zoo noodig, zoo bitter lang is deze winter. Wij zijn tenslotte geen Eski mo's; en wij voelen het als een onrecht, als de natuur ons de lentemildheid1 onthoudt. Wat komt er op die manier terecht van onze wandelingen, van onze uitstapjes in de omgeving? Straks, ais de zomer er is a 1 s hij komtl is de zon te warm, dan gaan wij liever liggen in .de duinpannen of in het koele water van de Noordzee. Nu is het daar voor nog te koud, en is juist een wandeling geschikt om ons heerlijk warm te maken. Maar wat- komt er op die manier, en met zoo'n voorjaar, van deze plannen terecht? We hebben nu eenige mooie wegen rond de stad1. Pas is er weer een bijgekomen, de weg, die van den Strooweg even voorbij de R.-K. begraafplaats naar den Huisdui- nerweg voert. De nieuwe weg loopt achter de. begraafplaatsen langs, in de richting van de duinen. Bij de terreinen van de waterlei ding buigt hij rechts af en leidt dan langs de bassins der Waterleiding. Vervolgens loopt hij langs de „Tuintjes", buigt met een flaifwen bocht langs „Driehuizen" van het ,;Zeehad Huisduinen" en loopt vandaar recht aan op den Huisduinerweg. Het is een fraaie weg, die door de aansluiting op den Mid- denweg-Strooweg zeker een druk verkeer tot zich zal trekken. Uit dit oogpunt bezien is het. jammer, dat de uitmonding op den Huisduinerweg zoo scherp is. Op drukke zomerdagen zal men op dit punt terdege moeten uitkijken. Wellicht is hier nog ver betering mogelijk, door deze uitmonding op den Huisduinerweg te verbroeden. Maar wat hebben we aan zoo'n weg bij dit gure weer?.Want reeds is de wind weer gedraaid naar het Westen, en Maandagmor gen plaste de regen neer op onze straten. Reeds hangen de luchten weer laag en voor spellen zij voor de Paaschdagen niet veel goeds. Nog een nieuwe weg valt te vermelden, namelijk de weg naar Callantsoog. Voor wandelaars natuurlijk te lang, zelfs voor fiet sers is het een behoorlijk uitstapje. Maar er zal, meenen wij, dezen zomer wel druk ge bruik van worden gemaakt door auto's en fietsen. Dan wordt het aardige badplaatsje, dat onze naaste buur is, meer bekend bij de Heldersche menschen, maar omgekeerd, lee- ren de Callantsoogers misschien Helder wat beter kennen. En wie weet valt het ze niet erg mee. Want onder ons gezegd: Callantsoog heeft den naam, maar Helder spant de kroon! Zonder eenig chauvinisme, kan men dat ge rust zeggen. En misschien zien de Callants oogers het zelf ook wel. Maar dan moeten die lage luchten verdwij nen; dan moet de zomer ontbloeien (van het voorjaar komt toch niets meer terecht) en dan moet eerst de weg officieel geopend zijn! Dit zal Woensdag na Paschen gebeuren, zooals men elders in dit nummer vindt ver meld. Lieve lente, schenk uw zegen, Vriend'lijk voorjaar, kom, o, kom Zoo zongen wij vroeger op school. En dan kwam de lente werkelijk. Maar nu Uit het Polltie-rapport. Een kwajongen- Door een bewoner van1 de Zuidstraat werd Vrijdagmorgen aangifte gedaan, dat zijn 8-jarig dochtertje, dat een bood schap moest doen, in die Keizerstraat door een jongen1 van püm. 14 jaar was aange houden, die trachtte haar haar geld! af te nemen. Doordien het meisje begon te gil len, ging die jongen op den loop en kon rij 't geld behouden. Een onderzoek heeft plaats. Baldadigheden. Bij dé politie werd" geklaagd, diat des namiddags jongens over de schuttingen In den tuin van de R.-K. school aan die Jonkerstraat klimmen, aldaar boomen en planten beschadigen en hout weghalen, Onderzoek zal' plaats hebben en toezicht worden gehouden. Rijwiel ontvreemd. Door een bewoner van de Prins Hen driklaan werd1 gisteravond1 aan het bureau Zuidstraat gebracht een Jongen, die in de Spoorstraat reed op het rijwiel van' eerstr genoemde, dat einde November 1923 was ontvreemd. De aangehoudene bekende het feit; hij werd! in bewaring gesteldi, bet rij wiel in beslag 'genomen, terwijl een onder zoek plaats heeft. Graszoden ontvreemd. Een bewoner van de Van Hogendorp- straat deed aangifte, dat van een door hem gepacht stuk land aan den Ruyghweg tel kens graszoden werden gestoken en dat dit Vrijdagmiddag ook weer was gebeurd. De politie stelt een onderzoek in. Vechtpartij. Een caféhouder aan de Keizerstraat verzocht gisteravond assistentie, omdat in zijn inrichting werd gevochten. De poli tie trof ter plaatse een aantal marine sche pelingen aan, die aan het vechten waren geweest. Op verzoek van den café-houder werd één hunner uit het café verwijderd. Medeplichtig. Naar aanleiding van de aanhouding van een persoon, die zich schuldig had1 ge maakt aan rijwieldiefstal, (zie voren) werd nog een jongen aangehouden, die daaraan medeplichtig bleek en zelf ook een rijwiel had ontvreemd. Dit rijwiel, dat uit elkaar genomen was, werdi ten zijnen huize in be slag genomen. Een derde jongen is even eens bij een en ander betrokken. Onbeheerd motorrijwiel. Proces-verbaal zal worden opgemaakt tegen den bestuurder van een tweewielig motorrijtuig, die dat gisteravond onbe heerd liet staan aan den Kanaalweg. Gevonden Voorwerpen. Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: een knot katoen met een haakpen en ©enig haakwerk, een gestreepte meisjesmuts, een scheermes, een kinderportemonnaie met eenig geld. en bij: J. O. Ballegooi, Torendwarsstraat 6, een zijden zakdoekje. P. Reints, Breewaterstraat 96, een ring en een sigiarenpjjpje. Dijkshoorn, Molengr. 26, een bankbiljet. Noordink, Achterstraat 62, een R.-K kerk boekje. S. Kuiper, Bassingracht 66, een bril i. etuL Bremer, Achtergr. W. Z. 53, een porte- monnaie met inh. Dienaar, 2 Vroonstraat 93. een ijsmuts. Albers, Anjelierstraat 31, een huisdeur- sleutel. Smit, Molenstraat 6, een kinderarmbandje. Postkantoor, een vulpen. Scholier, Bloemstr. 44 een huisdeursleutel. Visser, Fort Erfprins, een horloge met ketting. de Wit, Brouwerstraat 76, een rozenkrans. J. Adriaanse, Molenstraat 2, een wagen- lantaarn. G. Stam, Californiestraat 44, een boor. de Lange, Schagenstraat 73, een dames horloge. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd plaatsing van onder staande. De tweede collecte met muziek van het Fanfarecorps „Helder" voor de uitgesloten Textielarbeiders heeft opgebracht 104.157» Nog ontvangen van den heer D. G. 1. Aan Koningsweg 1 bezorgd 8.25 Aan Goversstraat 18 bezorgd 1. Totaal 10Ö.401/» Vorige afdracht 150.40 Totaal generaal 259.807» Den gevers onzen harteiijkón dank. J. W. v. TEEGKELENBURG H, 'Secretaris H. B. B. - o DE GEMEENTE GRONDPOLTTEEK. Volgens denvierstar schrijver zou ik schermen met een bedrag van f 100 per jaar voor een stuk eerste klasse erf- pachtsgrond, niettemin wordt voor de perceelen aan den Singel ongeveer dit bedrag betaald; het zijn wel grootere perceelen aan den Ruijghweg, maar men heeft dit toch maar elk jaar op te brengen, plus de grondbelasting. Zeer zeker is deze canon te hoog, van daar dat hier op al een enkele maal reductie is toegestaan, wat ook weer tegenover anderen onbillijk is. Dat verlaging de inkomsten zou ver minderen, is nog al duidelijk, doch daar zou tegenover staan dat de perceelen ook gemakkelijker van de hand gingen, even als goedkoopere artikelen vlotter koopers vinden, terwijl bij dure prijzen de uitgifte of verkoop stagneert. Men meent dan door hoogen prijs meer te winnen, maar door den langoren duur derft men weer aan renteverlies. Dat de grondpolitiek een strop zal worden, staat bij mij onomstootelijk vast, trouwens dit is ook het inzicht van B. en W., vandaar hun advies tot verkoop. Weet de vierstar-schrijver niet dat overal in den lande, ook hier, de grondprijzen ontzettend dalen en dat overal geweldige klappen vallen En wanneer hij dan be weert, dat er maar circa 2 duizend gulden verloten is sinds de aankoop der gronden, dan vraag ik hem in gemoede of hij denkt, dat, wanneer wij op dit oogenblik de massa ten verkoop aanboden, hij den inkoopprijs plus de rente minus 2 duizend gulden zou ontvangen Geen sprake van. Bij duizenden zouden de terreinen kel deren, evenals dit overal elders reeds geschiedt. Wanneer de Gemeente denkt voor den kostprijs de perceelen van de hand te doen, voorspel ik haar een uiterst gering succes en zal opnieuw blijken welke beste commercieels krachten de Gemeente bezit om ons voor stroppen te vrijwarenEn wie heeft er nog illusie van winst Dat particulieren de Gemeente plukken als ze er kans voor zien om in den duren tijd hun gronden van de hand te doen, wie zal het hun euvel duiden Maar laat de Gemeente dit eens probeeren en hetzelfde standpunt innemen, zij lijdt onvoorwaardelijk fiasco. Nieuwe wegert. L-C

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5