BINNENLAND. zettende spoorwegramp hij Bellinzona om te komen. Zijn dood Is gekomen In het heetst van den politieken strijd op het moment, dat voor hem zelf zoowel als voor de Dultsch- nationale partij beslissend beloofde te wor- ^Helfferich was niet slechts de knapste kop, doch misschien wel de éénige knappe kop onder de Dultsch-natlonalen. Zijn bekwaam heid op financieel en monetair gebied Is on aanvechtbaar. VEREENIGDE STATEN. Een nieuwe Internationale ontwapenings conferentie, President Ooolidge, die Dinsdag aan het jaarlijksche noenmaal van de Associa ted Press het woerd heeft gevoerd, heeft verklaard dat hij, als de definitieve rege ling van het Duitsche schadevergoedings- vraagstuk eenmaal stevig bevestigd is, voorstander zou zijn van het bijeenroepen eener nieuwe wereldconferentie oui een verdere beperking der bewapening en een, codificatie van het Volkenrecht te overwegen. Hij1 zeide dat de conferentie van Washington veel heeft gedaan om de harmonie en den igoeden wil onder de volken te herstellen, doch dat de quaestie betreffende de duikbooten, luchtvaart en landmacht nog niet is opgelost. Met betrekking tot het rapport der des kundigen gaf Ooolidge te kennen dat par ticulier Amerikaansohe kapitaal ter be schikking voor een leening voor Duitsch- land staat. De presidentsverkiezing. Het schijnt reeds thans vast te staan, dat president Ooolidge op het partijcongres der Republikeinen zal worden gecandi- deerd als partijcandidaat voor het pres! dentschap. De Democraten daarentegen zijn nog op zoek naar hun candidaat. Mo Adoo, wijlen président Wilson's schoonzoon, is zeer geschaad door de petroleumschan- dalen. De gouverneur van den staat New York, Alfred Smith, dia als couranten- verkooper was begonnen, heeft iets meer kans dan Mc Adoo maar geen zekerheid. Ook de voormalige Amerikaansche gezant te Londen John W. Davis wordt als mogelijk Democratisch candidaat genoemd Van de veelgenoemde „Derde Partij' is nog heel weinig te zeggen. Als moge lijke candidaat dier nog problematieke partij is enkel nog sprake van senator La Folette, den leider van het- „radicale blok" in het Congres. Vermeerdiering van zelfmoord bij vrouwen en kinderen. In de afgeloopen twaalf maanden heb ben, volgens een publicatie van de „So- cial Life League", tusschen de 16.000 en 16.000 Amerikanen zelfmoord gepleegd Deze cijfers zouden wijzen op een „zelf moordgolf". De vermeerdering van zelf moord zou voornamelijk voorkomen bij vrouwen en kinderen, grootendeels als gevolg van de „jazz spirit of the times". Niet minder dan 4000 jongens en meisjes hebben zich van het leven beroofd, naar aanleiding waarvan de „League'' zegt, dat de Amerikaansohe kinderen bande loos worden en de ouders den raad geeft, huwelijken op jeugdigen leeftijd en het naloopen van de jazzmuziek tegen te gaan. De dranksmokkelarfj. Gedurende het 1ste kwartaal van 1924 zijn in de opslagplaatsen der overheid van New-York {stad) voor niet minder dan 8 10,000,000 aan sterken drank ge borgen. Het waren in beslaggenomen voorraden. In verband met de bestrijding van den clandestienen drankhandel waren in dit kwartaal in de metropool 2427 per sonen in hechtenis 'gesteld, 171 auto's (met een gezamenlijk geschatte waarde van 8 182,125) in beslag 'genomen en 11 motor- booten (totale waarde 8 19,410). Het proces-Thaw. Harry Thaw, de millionnair, die acht tien jaar geleden den beroemden archi tect Stanford White 'doodschoot in het Madison Sqare Garden gebouw te New- York, omdat deze Thaw's toenmalige vrouw met zijn oneerbare attentie's ach tervolgde, heeft sindsdien zijn leven moe ten slijten in gestichten voor misdadige krankzinnigen. Thaw was naar men weet te Philadelphia een proces be gonnen om zoo mogelijk zijn normaal- verklaring te verkrijgen. Inderdaad heeft na een pakkend pleidooi van Thaw's advocaat, Patterson de jury beslist, dat Thaw weer geestelijk normaal is en dat hij mitsdien competent is om zijn eigen thans weer zeer aanzienlijk fortuin te beheeren. Noch Thaw's moeder, noch zijn vroegere vrouw, Evelyn Nesbit, om wie Thaw den architect doodschoot, waren als getuige gedagvaard. Evelyn Nesbit, die uit' liet huwelijk met Thaw een zoon heeft, had zich tegen het herstel van Thaw in het beheer van zijn fortuin verzet, zulks in het belang van hun zoon, Zij had de vrees te kennen gegeven, dat Thaw in korten tijn zijn geld er zou door brengen, hetgeen in het belang van den zoon diende te worden voorkomen. De jury en de techters hebben anders beslist. Een aardbeving op de Filippijnen. Het Metereolcgisch Instituut te De Bilt heeft dezer'dagen een aardbeving geregi streerd en de veronderstelling uitgespro ken, dat de bron van deze aardbeving in de Filippijnen gezocht zou moeten, wor den. Deze veronderstêlling sohijnt juist te zijn geweest. Thans komt n.I. het bericht, dat hevige aardbevingen worden gemeld van de Oostkust van het eiland Mindanao en dat de vulkaan Bubuyan alle neder zettingen der inlanders in de omgeving bedreigt. MEXICO. Het einde van den opstand. De opstand in Mex^o schijnt vrijwel te zijn onderdrukt. De leider dér rebellen, generaal Marolal Oavazos, die de vorig week den mislukten aanval op Pachuca leidde, ls volgens een bericht uit New York aan de „Times" gedood, te zamen met zijn geheelen staf. Met zijn nederlaag is de opstand in de staten Hidalgo en San Luis Potosi thans geëindigd. Bevestiging is ontvangen van de be- riohten dat Don Garia Vigil, voormalig Siuvierneur van Oaxaca en generaal Iguel Dieguez in San Jeronlmo zijn te rechtgesteld. KORTE BERICHTEN. Naar de Echo de Paris uit Spiers ver neemt is de burgemeester van Munchiwei- ler Maandag, toeni hij- uit Pirtmasens terugkeerde, vermoord. Automobilisten, die uit Heidelberg kwamen, moeten hem met revolverschoten hebben gedood. Ini bet district Cork in Ierland zijn thans twee mannen aangehouden, in verband met den aanslag op Brltsche soldaten op den1 landingssteiger van Queenstown. LUCHTVAART. - De Amerikaansche vliegtocht rond die wereld. Van de vier Amerikaansohe militaire vliegers, die een vliegtocht om de wereld maken, 'zijn er thans drie aangekomen te Dutch Harbour, gelegen op een der Aleöeten. Het vierde toestel, dat is defect geraakt, wordt opgelapt in Portage Bay. Majoor Martin, de leider van het eska der, zal zich daar bij zijn drie makkers aansluiten. Van Dutch Harbour volgt een der grootste en moeilijkste vraagstukken van den geheelen tocht, nJ. de vlucht over de Berin,gstraat en in één etappe naar Japan. Daarna krijgen de vliegers het weer een tijdlang iminder bezwaarlijk en ge vaarlijk. Tegen dat dan het Noorden van den Atlantischen 'Oceaan moet worden overgestoken wordt het weer gevaarlijk. De Engelsche wereldvlucht Een telegram uit Bagdad meld, dat de Britsche vliegers op den tocht om de we reld vandaar naar Bóesjir vertrokken zijn en Maandag om half vier Basra voor bijgekomen zijn. Maelaren, de wereldvlieger, is na een volmaakte vlucht uit Bunderabbas te Ka- rachi aangekomen. Vreemdelingenverkeer In Noord-Holland, In een op aanstichting van de Vereeni ging 't Koggesohip te Amsterdam en de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Hilversum, gisteren te Amsterdam ge houden vergadering van Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer in Noord- Holland, is tot oprichting van een pro vinciale vereeniging voor vreemdelingen verkeer in deze provincie in beginsel be sloten. Tot uitwerking van het plan werd een oommissie benoemd, waarin de hee- ren B. W. Bakker, Hilversum; W. Bier steker, Helder; mr. J. P. Bosman, Alk maar; jhr. Mollerus, Haarlem, Stom, Am sterdam en P. L. de Vries, Zandvoort, zitting zullen nemen. De nieuwe bezuinigingen op hel onderwijs. Wij lezen in de Tijd: Er is op gewezen, dat in de Memorie van Antwoord inzake de onderwijsplan nen geen berekening van de te verwach ten besparingen is medegedeeld. Naar wijl vernemen, zullen de vermin dering van het totaal bedrag der salaris sen met 16 V, pet. en de wijziging van art. 28 (beperking van het aantal door het rijk te vergoeden leerkrachten tot één onderwijzer per 48 leerlingen) een besparing van 84 millioen opleveren. Daar edhter de afvloeiing der leerkrach ten een vijftal jaren zal duren, heeft men de totale bezuiniging, die het 48-plan brengt, behalve dus het bedrag, dat aan stonds wordt gevonden door verlaging der salarissen, over vijf jaar verdeeld te denken. De verlaging der ambtenaarssalarissen. Dinsdag kwam te Amsterdam het Co mité ter behartiging vaoi d!e algemeen© belangen van overheidspersoneel (A. O. O. P.) bijeen ter bespreking van de te ne men maatregelen nu de ambtenaren, als gevolg, van de intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, met ingang vah 1 Mei a.s. wil verminderen. Het comité besloot aan de drie bij, het A. O. O. P. aan gesloten organisaties, te weten den Ned Bond' van werklieden in overheidsdienst, d'en Cen tr al en Ned. Ambtenaarsbond en den Bond van Ned. Onderwijzers, te ad- viseeren den Staat der Nederlanden een proces aan te doen zoodra van een zijner leden de op 1 Juli 1922 genoten wedde wordt verminderd. In verband met het bij die Centrale Commissie voor G. O. in gekomen ontwerp van wet inzake de wij zigingen in de Pensioenwet 1922 werd vastgesteld, zoo spoedig mogelijk een nieuwe vergadering van het comité uit te schrijven. De uitvoer van groenten. Het bestuur van den Haagscben Bond tot, bestrijding van de duurte schrijft in een adres aan d'en minister van binnen landse, he zaken en landbouw, „dat de uit voer van groenten^ o.a. uit het Westland', dergelijke afmetingen heeft aangenomen, dat deze zelfs voor den middenstand, bijna niet te betalen zijn." Het verzoekt den minister een onderzoek naar dezen toe- 1 stand te doen instellen en zoodanige maatregelen te gelasten, dat aanstonds de Nederlandlsche onderdanen tegen noi prijzen de producten van Nederland s d dom zullen kunnen bekomen. Export van groenten en fruit naar Denemarken. De Deiensche regeering is voornemens, de Invoerrechten met 60 en meer te YCIndTei)0Iaam dait voornemen uitvoering wordt gegeven, zal er van1 export van groenten en fruit naar Denemarken geen' sprake meer zijn. in ver band daarmede hebben enkele belangheb bende vereenigingen zich in een adres tot onze Regeering gewend, waarin deze wordt verzocht, alle pogingen van invoer rechten voor Nederlandsche groenten en fruit in Denemarken1 te voorkomen. De Iconen ln dé Rotterdamsche haven. Nadat voor ©enige weken1 door den Oen- tralen Bond van Transportarbeiders on der zijn leden een referendum was uitge schreven <5ver de al of niet-aanvaarding van de nieuwe loonsvoorstellen van de Scheepsvaartvereeniging Zuid, moest voor d'en tweedein keer een referendum worden gehouden, aangezien den eersten1 keer de stemmen hadden gestaakt. De uitslag van het tweede referendum is, dat de loonsvoorstellen van de werk gevers in het havenbedrijf zijn aanvaard, Twee derde van de geldige stemmen heeft zich uitgesproken' voor aanvaarding. De nieuWe loonsvoorstellen komen hierop neer, dafr de loonsverlaging van de vaste arbeiders van 1.75 per week, die aan vankelijk was ingevoerd, ongedaan zal worden gemaakt, doordat aan de havonar bediders een totaal aan premies, eenzelfde bedrag als de verlaging bedroeg, zal wor den uitgekeerd1. Het loon voor de losse arbeiders, dat aanvankelijk op 6.50 per dag was gesteld, werd met 10 cent per dag verhoogd', tot 5.60 en werd dus op het zelfde peil gebracht als de loonen in de Amsterdamsche haven. De Christelijke organisaties hadden reeds tevoren de nieuwe loonsvoorwaarden aanvaard. De verschillende vakvereenigingen zullen nu verder onderhandelen met de scheep vaartvereeniging Zuid over diverse onder deden der nieuwe regeling. Aan1 den ar beidstijd wordt niets veranderd. De Rotterdamsche haven en de onder handelingen met Rusland. Een der Rotterdamsche berichtgevers van het „Hbl." schrijft: Nu de onderhandelingen tot regeling der betrekkingen tusschen Nederland en Sovjet Rusland werden voortgezet en ook de quaestie van de erkenning de jure daarbij aan de orde komt, mag men wel hopen dat de besprekingen, die Donderdag te Berlijn aanvangen, tot een overeenkomst tusschen beide landen zullen leiden, al dient men zich op dit tijdstip nog van het doen van voorspellingen omtrent den uit slag te onthouden. Handel en nijverheid, die met spanning den uitslag verbeiden, hebben nu althans de zekerheid dat er aan de zaak gewerkt wordt. Als het «tot de erkenning de jure van Sovjet Rusland komt, is voor de Rotter damsche haven het pleit beslist. Rotterdam wordt dan de Russische handelsbasis voor West-Europa. Naar wij vernemen koestert de Sovjet regeering niet slechts het voornemen Rotterdam te maken tot de haven waar zich de aanvoer van het Russische graan voor West-Europa en Duitschland con centreert, maar wenscht zij eveneens de producten der Russische petroleum-indu strie van Rotterdam uit te distribueeren Zij heeft dan ook reeds haar verlangens kenbaar gemaakt om voor dat doel de beschikking te krijgen over terreinen en tanks. Natuurlijk draagt alles nog een zeer voorloopig karakter, mede doordat eerst het resultaat der besprekingen van Berlijn moet worden afgewacht. Spoorwegpersoneel. Men meldt, uit Utrecht aan het Hbl.: In de Maandag gehouden conferentie tusschen de directie der Nederlandsche spoorwegen en de vertegenwoordigers der vijf erkende personeel-organisaties werden zeer uitvoerige besprekingen ge voerd over de op initiatief van den B.A. N. S. door de organisaties voorgestelde wijzigingen ln de conoept-overeehkomst inzake d!e loonsverlaging. De directie liad' aan een aantal wen- schen speciaal door don B.«A. N. S. naar voren gebracht, tegemoet gekomen. Bij de bespreking der positie der 'klerken deelde de directie o.a. mede dat het overcompleet in het kader klerken 'en commiezen zoo groot is, dat het nog wel geruimen tijd zal duren alvorens na d'e op wachtgeld ge stelden weder klerken benoemd worden. De directie had er geen bezwaar tegen dat de organisaties voor eventueeLe later© loonsverlagingen In verband met art. 86 hun recht tot procodeeren handhaafden. De directie verklaarde zich bereid mede te werken aan die instelling van een per- soneeLraad; waarvan de leden worden ge kozen volgens een nader in overleg met de organisaties te bepalen regeling. Om trent de gehuwde ambtenaressen, ver klaarde de directie, diat niet zeker is, d'at allen, geen kostwinster zijnde, ontslagen zullen worden. Ieder geval zal afzonder lijk overwogen worden. Bovendien zal eerst de ontslagregeling en de grootte dier uitkeering met do organisaties besproken worden. De directie heeft geen bezwaar, wijzi gingen aan te brengen ha de loonkringen, te regelen in overleg mei de organisaties; zij weigerde echter wijziging te brengen in de minima der nieuwe loonschalen; zij was echter wel bereid het minimum-sala ris voor een klerk te bepalen op 1050 in de eerste loonklasse. Voorts werd het mni,'I™P1 van een leerling-klerk bep aald op 900 eni dat van een adapirant-opzioh- jer en adspir.-werktulgk i'oor °hJ personeel op Duitsch grond- bied' zal ingaande 1 J'uli ©en nleuwfj uonregelling getroffen worden, terwijl de vlerde-klassers een afzonderlijke loon- nieuwe oiTfc A redeetlejW «vereen- comst nader worden vastgesteld. De kosten van het levensonderhoud ln Maart Het Indexcijfer der kosten van bet le vensonderhoud werd door het Bureau 2 b» talto zoek werd geconstateerd en van de prjj zon, die ln dezelfde maand' 'gegolden heb- b6Voor de totale kosten van het levOTwn- derhoud' vertoont het Indexcljfer m Maa 1924 sedert Maart 1920 een daling van 16.2 Stelt men Maart 1920 op KW, dan bedraagt bet cijfer voor Maart 19.4 dus 88.8. Bij de vorige berekening, over De cember 1923, bedroeg bet 88.1 of een da- ling vani 16.9 beneden het peil Maart 1920; zoodat zich van December 1923 tot Maart 1924 weder een lichte stij ging heeft voorgedaan, en wel van 0.8 Waar die duurte in September 1920 haar hoogtepunt bereikte met een stijging van 6.8 boven het peil van Maart 1920, be draagt de totale daling thans 21.5 tegen 22.2 in December 1923. Voor de voeding afzonderlijk is de da- liiug sedert Maart 1920 lm Maart 1924 16.7 tegen 17.6% in Decenü>er 1923, hetwelk een stijging uitmaakt van IJ. sedert de vorige berekening. (Tel.) ambtenaar van In het April-nummer van Hou® en Trouw schrijft de heer F. Oanté, dat het groot-winkelbedrijf een toekomst biedt voor jongelui van de Openbare Handels school. Dat bedrijf heeft gebrek aan een voldoende aantal goed geschoolde Hol- landsche jongelui; het heeft zich in de laatste jaren moeten voorzien van- buiten landers, meestal Duitschers, die bier goed gesalarieerde posities hebben gevonden, De heeren Jul. Ed. Gerzon, directeur der N. V. Gebr. Gerzon's Modemagazij nen, A. Goudsmit, directeur der N. V. De Bijenkorf, en Martin Kalker, directie N.V. M'Ode-EtabUssemenit-Hirsch Cie, heb ben hun volle instemming met het artikel betuigd. Emigratie. De heer S. L. Veenstra, directeur van het bemiddelingsbureau voor transatlan tische emigratie, meldt, dat de eerste be richten cxver en van de emigranten, door dat Ibureau uitgezonden (onder wie de Leidsche groep) uit Canada zijn ingeko men. Hun geleider, die ook de zorg voor eeni'ge door de emigratie-centrale Hol land uitgezondenen onderweg op zich nam, schrijft, dat allen behoorlijk z(fn ge plaatst. De loonen varieeren van 15 tot 40 dollar per maand boven kost en Inwoning. elders ter wereld gehuldigd principe eerst werken en den geld. .Behalve dat hierdoor de renten van mfllioenen voor het gouvernement ver- toren gaat, is bovenvermeld misbruik daarvan net gevolg. Daardoor wordt de regeering die in de meeste gevallen moet zorgen, dat de nieuwe functionaris bij het ontslag van den voorganger klaar staat om het work over te nemen, zonder oenlge noodzaak hoegenaamd gedwongen over do maand, waarin de onts ag-datum valt een dubbel salarlM te betalen, n.L het s». larls van den nieuwbenoemde ln zijn vorige functie en dat van den ontslagene, waartegenover zij slechts een enkelvou- dige prestatie ontvangt. En de regeering, die dit alles weet, gaat kalm door met deze geld verkwisting, die in een ™Hlcu- ller r^voudtg tot ""mogelijk- heden zou behooren. En hoe groot die verkwisting wel is, valt bij 'benadering niet te zeggen, gezien het enorme aantal mutaties in de Indische ambtenaarswe reld. Ging hot alleen om karig betaalde ambtenaren, dan nog zou het desnoods de oogen kunnen sluiten en hun in stilte dit buitenkansje willen gunnen." Uit de drie aangehaalde voorbeelden blijkt echter, dat zelfs de hoogst geplaat ste ambtenaren, waaronder een lid, van den Raad van Indlë, het niet beneden zich achten op deze wijze de schatkist te verlichten. Maar er zit nog meer aan vastl „Ontslagen; maar oolc verloven zoo schrijft het blad verder vinden steeds plaats in de eerste dagen der maand. Men schrijft'ons uit scheepvaartkringen, dat, zoodra er geïnformeerd wordt naar boot- gelegenheid en gevraagd wordt naar de boot, welke de eerste week der maand vertrekt, men dan dadelijk weet met een ambtenaar te doen te hebben. Onderwij zers b.v. krijgen verlof naar Europa op den' tweeden dag der maand, welke op de groote vacantie volgt, zoodoende genieten zij behalve hun Europeesoh verlof, nog een maand verlof ln Indlë, en deze laatste weer,... op vol tracteraont." Geldverkwlsting. De Indische Post, die sinds lang reeds ijvert voor een verandering van regime in de huishouding van den staat, „over tuigd als zij is, dat alleen daardoor en niet door van hoogerhand kloppend be volen begrootingen, üe Indische gulden veilig kan worden gesteld en een gezonde basis voor de toekomst kan worden ver kregen," heeft een nieuwe rubriek ge opend, die naar de redactie zich voorstelt, tot dat doel zal kunnen bijdragen. Het blad stelt zioh voor in die rubriek de talrijke gevallen te openbaren, waarin door achteloosheid, sleur, verkeerde op vattingen, wanbegrip, misplaatste royali teit en zelfs door corruptie, nog immer het geld van den belastingbetaler wordt verkwist. Onder het opschrift .Misplaatste royali teit" vangt het blad de nieuwe rubriek als volgt aan: „Er zijn van die krantenberichtjes, ge steld in ambtelijken stijl, die door den oppervlakkigen lezer worden overgesla gen, imaar waarin die oppervlakkige lezer, die tevens belastingbetaler is, wellicht wat meer aandacht zou besteden, als hij wist, welk nauw verband er bestaat tus schen dat proza en: zijn beurs. Wij zullen er een drietal citeeren: Onder dankbetuiging. Aan het lid van den Raad van Indië, den heer J. 8 is met ingang van 2 April eervol ontslag verleend onder dankbetuiging der regee ring. Ontslag aangevraagd. De resident van Rembank, de heer J. F. H., heeft eer vol ontslag met ingang van 5 Augustus verzocht. Otium cum dignltate. De regee- ringsoommissaris voor de bestuurshervör- ming, O., is op verzoek eervol en met recht op peneioen1 ontslagen met ineanz van 2 Juli aanstaande. -5°.° 'het oog alleen ambtelijke doodsberichten maar men vindt het data^e^ ^ras' "wanneer men op de Immers de heeren kiezen als datum van ontslag niet den eersten, dag van de nieuwe maand, zooals overal ter wereld gebruikelijk is, doch zeer listig den twee den. Het gevolg hiervan is, dat zij' over de geheele maand, waarin de ontslag datum valt, vol tractemnent trekken, en hun pensioen eerst na afloop van die vnulTL ,weikln« treedt. En voor dat aolie salaris doen die heeren die geheele maand niets. 6 nau"wste samen met het onzinnige systeem, dat in Indië wordt ge- yolgd oan de civiele ambtenaren vooruit te betalen; in afwijking met het overal EERSTE KAMER. In de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal werd Woensdagmiddag een begin gemaakt met de algemeen© beschouwingen over de Staatsbegrooting 1924. Hierbij leverde de vrijzinnig-democratische hoogleeraar prof. Van Embden een fel pleidooi voor een poli- tieleger en afschaffing van het staand leger. De toekomstige oorlog wordt in hoofdzaak een chemische, en alleen reeds uit moreele overwegingen mogen wij ons hiertegen niet verdedigen, zegt spr. De evolutie der oorlogs techniek noopt tot bepaling van een nieuwe houding, zoowel wat betreft de ontwikkeling der luchtvaart als de chemische krijgsvoering. Namens zijn fractie diende spr. een motie in, waarin een onderzoek werd gevraagd naar de kwestie of het voor een kleinen staat nog mogelijk is door het onderhouden van een oorlogsweermacht 's lands veiligheid te die nen, en de regeering uitgenoodigd wordt daartoe een staatscommissie te benoemen. Baron De Vos van Steenwijk (c.-h.) hield een betoog over den achteruitgang van het parlement, en uitte daarbij de volgende ge harnaste woorden: Men kiest de partijbonzen, zij die boven aan de lijst weten te komen, het zijn de han digste, de gladdekkers, de slimmerikken, niet bepaald bewuste schurken, een aller gevaar lijkst zoodje strebers, politicaster, die het land als politieke commis voyageurs door reizen. Het vriibiljet op den trein maakt hun het reizen gemakkelijk. Zij reizen els houtsnip pen overal heen. Wat een bestaan. Déplora- bel en dégoutant en overal geven ze handjes ln kroegjes en afgelegen gaten. Wat 'n vak! roept spreker uit. Zij zetten do candidatenlijsten ln elkaar. Zoo komt een object soort, mannen van de zooveelste klasse in het parlement, die gebruik weten te ma ken van de stupiditeit van de massa. Een propagandist moet anderen binnen laten, maar niet zelf binnen gaan. Dat beseft men niet meer. Ons parlementair stelsel laat de anomalie toe, dat een politiek partijleider ver vangen wordt door een veehouder. Spr.'s hart bloedt, wanneer bij ziet, waar heen het parlementairisme heeft geleid. Dit laat 'aan duidelijkheid niets te wen- schen. GEMENGD NIEUWa Poging tot berooving. De caféhoudster, juffrouw J. J., stond Dinsdagnacht omstreeks half-een, nadat de zaak gesloten was, in haar café ©an den Visschersdijk te Rotterdam, het ont vangen geld na te tellen. Met haar bevond zich alleen nog in het café de in hnar dienst zijnde kollner M. J. L. van der W., die het een en ander opruimde. Terwijl de juffrouw aan hot geld tellen was, ls de kellner haar stilletjes genaderd en heeft hij haar een hevigen slag op liet hoofd toegebracht, zeer waarschijnlijk met de bedoeling, zich van hot geld moester te maken. De vrouw begon ontzettend te gillen en om hulp te roepon. Toen heeft dé kellner haar beet gegrepen en met oen mes drie steken in don rug toegebracht; daarna heeft hij de vlucht genomen. De juffrouw, die vrij ernstig gewond is, is in het ziekenhuis opgenomen. Agenten vaji politie, die gewaarschuwd werden, hebben den gevluchten kellner gevonden en aangehouden ln een brand gang op den Visschersdijk, waarin hij met een jas over het hoofd in een hoek g©* doken zat. Een straat met spijkers. Toen Zondagmorgen een groep fietsers voor het P.A.S.gebouw in de Parklaan sa>- nenkwamen om een propaganda-rit voor de 1 Mei-demonstratie to ondernemen, vond zij de geheele Park] aan volgestrooid met kleine spijkertjes. Bij onderzoek bleek deze aanslag op die rijwielbanden het werk te zijn geweest van ©en aantal joflfedlg© t Het groot-winkelbedrijf. OOST-INDIE.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 2