Tweede Blad. èbÉüÜUftHi PLAATSELIJK NIEUWS VA,1 DGNDERDA6 24 APRIL 1924. Opening van den Duinweg naar Callantsoog. DE GEMEENTE GRONDPOLITIEK Nadat ons vorig artikel over het grond bedrijf persklaar was, hebben wij kennis genomen van een ingezonden stuk van den heer J. J. Schoeffelenberger in het 3e blad der H. C. van Zaterdag 19 dezer, Met groote verbazing hebben wij van den inhoud daarvan kennis genomen, omdat elke lijn in het betoog ontbreekt en men eensdeels zou verwachten, dat hij onze richting uitzeilt, om dan weder te bemer ken, dat het roer weer andersom gegooid is. In de eerste plaats blijkt ook hij een toe- komst-lezer te zijn in verschillende zaken, Hij ook begint te vertellen, dat zeker wanneer wij zoo doorgaan (bedoeld wordt in hoofdzaak den grond uit te geven in er pacht) een belangrijke financieele strop koifrt, om verder in zijn stuk te voorspellen, dat de gemeente HeUdier toch niet noemens waard zal uitbreiden. Als dit laatste inder daad zijn gevoelen is, dan heeft hij niet al leen een fout begaan door het erfpacht stelsel te aanvaarden, doch de groote fout om grond aan te koopen, dat juist in hoofdzaak geschiedde om tijdig vóór de uitbreiding gereed te zijn. Bij hem zit dan niet de fout, welke hi, zegt te liggen in het erfpachtstedsel, en waarop hij terugkeeren wil, doch het in bezit nemen van den grond zelf. En daar op is niet meer terug te komen. Enfin, dit is dan maar voor rekening van den heer Sch. zelf. Doch die voorspel ling, dat de gemeente zich niet verder uit' breiden zal, zullen wijl goed doen met een korreltje zout te proeven; ook die van de groote optimisten, die wonder veel van de toekomst verwachten. Wij kijken ook in deze weer de praktijk een weinig aan en zien, dat vóór het miarine-personeel te Helder gecentraliseerd werd, het inwoner tal gestadig aan, na den terugval bij het eindigen der mobilisatie en de verwijde ring van het garnizoen, toch gestegen is boven die 30000 zielen. Alleen daarvoor moeten ongeveer 7600 woningen zijn. Er ontbreken dus nog 700 woningen. Daar bij komt, (en diaarop is zeer terecht bij de behandeling der begrooting de aandacht gevestigd) dat een groot aantal krot-wo ningen, voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking komen en voorts een niet on belangrijk aantal voor verbouwing. Op die zelfde oppervlakte der bestaande wo ninkjes kan eenzelfde aantal niet worden gezet, zoodat ook voor een gedeelte der aldus vervallen woningen in het uitbrei dingsplsan woningen moeten worden ge bouwd. Eerst moet dus een hoeveelheid woningen worden gebouwd, gel ij staande met tweemaal de hoeveelheid, welke stqat van den Brakkeveldweg af tot en met het geheele Tuindorp, eer er bij het tegen woordige zielental sprake zal zijn van vol doende woonruimte, met 2 of 3 speling Voorts blijkt de heer Sch. heit met ons eens te zijn. Immers schrijft hij: „Ik geef toe, al ware het geen erfpachtsgrand ge weest dat bouw evenmin veelvnldiger ge weest zou zijn" en hij illustreert dit met een door hem gedane poging, welke is mislukt. Als nu de heer Sch. goed gelezen had, dan zou hij hebben ontwaard, dat wij den bouwers er geen verwijt van hebben gemaakt, dat zij niet bouwden. Doch juist er op hebben gewezen, dat al ware het mogelijk geweest op vrijen grond te bou wen (waartoe toch nog gelegenheid vol doende bestond) toch om die redenen riet meer gebouwd kon zijn. En nu is de heele fout in de red'eneering van den heer Sch. vooral, dat waar hij erkent, dat het niet aan het erfpachtstelsel ligt, doch aan de moeilijkheid' om een sluitende exploitatie rekening te krijgen, dat hij; nu meent dien eenmaal door hem goedgekeurden weg te moeten verlaten en tot verkoop van grond over te gaan. Uit zijn betoog blijkt toch, dat ook bij vrijen gjrond' geen meerdere bouw ware te verwachten geweest. Precies wat wij aanhoudend' betoogd hebben. Waar haalt In en dan toch in eens de verwachting vandaan, dat bij verkoop van grond wèl meer gebouwd zal worden? En daarop wordt een tweede verwachting ge bouwd, dat het dan naar hun inzicht opkomend gevaar van de financieele strop kan worden voorkomen. Waar is de lo gica van dfezen gediachtenigang? Men zou toch mogen verwachten van menschen als de heer Sch., die zelf on dervonden hebben, waar de schoen wringt en waarop wijl onmiddellijk de aan dacht vestigden, dat zij straks bij de be handeling der betrokken voordracht zou den zeggen, en uit eigen ervaring konden verklaren: „B. en W., ge hebt bet mis! Wij zijn niet belet in het bouwen van wo ningen 'door het erfpachtstelsel, doch door de moeilijkheid waarin de bouwnijverheid verkeert. Al verkoopt ge den grond aan bouwers, dan komt dezelfde gegadigde, die anders ook op erfpacht gebouwd zou hebben, maar er komen er niet meer. En uwe verwachting, geacht College, is op die meerdere hoeveelheid1 gebaseerd. Gij wilt dus helpen aan den verkeerden1 kant. Want daarmede helpt ge de bouwnijver heid niet uit de bestaande moeilijkheden, terwijl ge voor de gemeente een reeks van financieele madeelen opent Thans immers is volddende in den erfpachtscanon d'e rente en aflossing verdisconteerd. Voor elk stuk in erfpacht uitgegeven grond hebt ge geen kopzorg meer. Zoodra het stuk echter verkocht is, krijgt ge te zor gen, om daaruit de rente en aflossing te betalen. Ge moet dus zorgen, dat het geld telkens zoodanig belegd wordt, dat het dezelfde waarborgen' biedt, als thans de erfpachtnemer jaarlijks aan d'e gemeente betaalt. Daar ge uit de aangegane geld- leeningen niet kunt lichten de sommen voor aankoop van grond besteed, blijft ge dus 40, dan wel 75 jaar lang betalen de rente en aflossing ook van dit stukje ver kochte grond. Ge moogt dus het ontvan gen bedrag n et ineens aanwenden bij de betaling der in één jaar verschuldigde rente en aflossing, wijl wij alsdan de an dere jaren te kort komen het deel, dat wij toch fylijven verschuldigd. Ge moet geacht College, het ontvangen bedrag gaan beleggen en zien het zoodanig te doen, dat ge minstens 6 er van maakt anders verliest ge op de rente. Daar dit zeer bezwaarlijk is en wei haast een voor het College onmogelijke toer, kan men •toch beter blijven bij het 'erfpachtsteiseL waarin die rente en aflossing verdiscon teerd is. Dit klemt te meer, wijl ge aldus niet bevordert meerder woningbouw. Want ik heb bij ervaring ondervonden, dat daar de schoen niet wringt. Immers zit hem de kneep in ue moeilijkheid om een sluitende exuloitatie-rekening te krijgen en voor zoover het verkoop betreft, in onvoldoen de bouwkapitaal. Ik weet wel, dat wij als gemeenteraadsleden het niet in de hand hebben, om de moeilijkheden ten aanzien van een betere exploitatie-rekening te helpen overwinnen. Doch wei kunnen wi, helpen het bouwen voor den verkoop van huizen te bevorderen, door verstrekking van hypotheken of bouwcrediet. Dit laatste is voor de bouwers bijna nie; te krijgen, of tegen een rente van 71/2 En voorts, wijl hier gebouwd wordt voor het meerendeel voor menschen met gering financieel vermogen, kunnen de bouwers niet het -ebouwde kwijt, of zij moeten zei! de benoodigde hypotheek verstrekken o:1 aanbrengen. Daar kunnen wij helpen en en daar alleen, werkt hulp verstrekking doeltreffend". Daartegen word't nu ook door den heer Sch. aangevoerd, het bezwaar tegen een gemeentelijke hypotheekbank. Hij spreekt uit een vrome wensch, ml. dat het Rijk dit maar maar moet doen. Dus hij is het in principe er wel mee eens, doch laat de uitvoering aan andere organen over, waarvan hij' weet, dat daarvan momenteé niets te verwachten is. Neen heer Sch., dat is inconsequent. Ge kunt medewerken door zelf de .helpende hand uit te strek ken. Dan gaat het niet aan te zeggen: „ik doe het niet," en verwijst naar uw buur man, terwijl ge weet, dat die ook niet helpt. Bovendien is uw bezwaar veel te veel opgeblazen Ge weet heel goed, dat de enkele maal, dat een verzoek zal inko men voor verstrekking van hypotheek het daarvoor uit te brengen advies een werkje is (met het op schrift stellen) van hoogstens een paar uur. En dat dus de betrokken technische ambtenaar in he- geheel niet aan zijn d'agelijksche arbeid onttrokken wordt, want de betrokken wo ning heeft hij reeds tijdens dén bouw meermalen bezocht en van te voren de teekeningen grondig bestudeerd voor de bouwvergunning. De administratieve werkzaamheden zul len zeker minder.zijn, dan bij verkoop van grond het geval zal zijn. Want bij de Uit voering van d'i-t laatste zal men eerst in de details ontwaren welk een veelomvatten de administratieven arbeid daaraan vast z't. En die moet geleverd worden, wijl an ders het College geen voldoende gegevens krijgt en ook geen advies zou kunnen worden gegeven omtrent het beleggings- vraagstuk. Bij de verstrekking van hypotheek kunt ge zooveel zekerheid' krijgen, juist op erfpachtsgrond, als men maar bedin gen wil. Zwaardere lasten ontstaan dus voor de gemeente niet, want alle kosten komen, evenals thans, voor den kooper, Zijn er zwaardere lasten naar de m-eening van dien heer Sch. voor de gemeente, laat hij ze dan noemen! Dat is de eenige weg. Wil men niet hel pen? Welnu, dan geen hypotheekbank Doch men vermeene dan niet, dat verkoop van grond wel helpt Uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat wij van meerling zijn, dat dan eerder de gemeente voor financieele zorgen zal kómen te staan. Die wil men vermijden. Acooord'. Doch dan moet juist het voorstel van B. en W. verworpen worden. Te 's-Gravenhage slaagde voor het machinisten-examen, diploma B, de heer J Bos alhier. Gouden Huwelijksfeest van P. Goudswqardt. Gister herdacht de h- er P. Goudswaard!, Steengracht 6, zijn gouden huwelijksfeest. Piet Goudswaardt is in arbeiderskringen een zeer goede bekende. Een groot aantal jaren vervulde hij de functie van president van het Ziekenfonds „Helpt Elkander", welke vereeniging mede onder, zijn leiding zooveel góeds heeft verricht en waarvan hij thans nog Eere-Voorzitter is. Hoewel het Stedelijk Muziekkorps vele verzoeken voor serenaden- moet afwijzen, ook al vanwege haar deelneming aan het Pinkster-Concours te 's-Graveland, hetwelk voor de uitkoming in de Eere-afdeeling zeer zware sludie vereischt, vermeende het korps voor Goudswaardt eene uitzondering te moeten maken. Onder leiding van den waarn. Directeur, den heer Haanstra de heer Ter Hall is ziek werd onder zeer groote belangstelling gisterenavond het gouden echtpaar een sere nade gebracht, waarmede zij zeer verrast waren. Aan bewijzen van sympathie heeft het dien dag niet ontbroken. Rectificatie. Abusief werd in ons vorig nummer ver meld, dat het Paaschcongres der S.D.A.P. te Amsterdam gehouden werd. Dit berust op een schrijffout; men leze Arnhem. De verkoop van strikjes op 2en Paaschdag ten bate van de sanatorium- stichting van „Ons Belang", vereen, van ond.-off. der landmacht, heeft 870.881/ opgebracht. Voorwaar een succes. Het is dan ook voor het bestuur een groot genoegen langs dezen weg een woord van dank te brengen aan allen, die hiertoe hebben medegewerkt. Emmabloem-colleete, Op Vrijdag 26 en Zaterdag 26 April zal de jaarlijksche Emmabloem-collecte plaats hebben. De opbrengst van die col lecte vloeit in de kas van de Plaatselijke vereeniging tot bestrijding der tubercu lose. Het comité acht een woord van op wekking om toch vooral onze bloem te koopen gewenscht, niet omdat het vreest dat de beteekenis van dien bloemverkoop niet bekend is. Het is overtuigd dat ieder weet, dat de vereeniging helpt zonder onderscheid van beroep, godsdienst, poli tiek of stand, dat zij op allerlei wijze de gevreesde volksziekte bestrijdt, door steun, versterkende middelen, uitzending naar sanatoria, ligtenten en vooral hygiënische opvoeding en voorlichting en verstrek king van verplegingsmateriaal. Maar wel is een woord van opwekking noodig in deze tijden waarin er zouden kunnen zijn die door verkeerd begrepen zuinigheid hun gave terughouden en geen bloempje koopen. Stel dus onze verkoopsters niet te leur die aan al de huizen en op straat verkoopen en gaarne in hun busje een dubbeltje of meer zul len ontvangen. Er is geld, veel geld noodig. Moge zonnig lenteweer den verkoop begunstigen. Het Emmabloemcomité bestaat uit de damesM. W. J. Houwing—Calten, eere presidente, J. W. FockNoorduyn, pre sidente, N. C. BaasKoopman, J. C. M. Gratamavan den Berg, G. Kosterde Boer, v. MierloSchouten, C. Rienks Riedel, A. P. de Ven—Boon, K. H. WiersmaBakker, H. J. Boldingh, se oretaris. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In Maart werd de Leeszaal bezocht door 1316 mannen en 195 vrouwen, totaal 1511 personen. Uitgeleend werden 635 studie werken, 2525 romans en 2327 kinderboe ken, totaal 5487 banden. Aangeschaft werden die navolgende werken: Bahr: O, Menschl; v. Bruggen: Het ver stoorde mierennest; Duhamel: Het bezit van die wereld; Fiaubert: Saliammbö; Fo- rest: Het leven en sterven van Anne Mar- j-orie Lam; Heynes: Kinderen Noord-Hol lands; Idzerda: Neerlands fotokunst; L.E.: Onder de republiek; idem: Silhouetten; Leoipold: Uit de leerschool van de Spade, dL 2; Maten: Het hypotheekbankbedrijf en zijne boekhouding; Oudemans: Uit het leiven van Johannes Brahms; Pol: De mui terij op den walvischvaarder en de ver dere wonderlijke avonturen van Arthur Gordon Pym; v. Raalte: Jeugdliefdes van kunstenaars; Robbers: litteraire smaak; v. Royen en dé Vooys: Mechani sche technologie, dl 2; SchartenAmtink: De jeugd van Francesco Campana; Starke: Brandverzekering; Thiry: In ,,'t hofken van Oliveten" en 7 andere verhalen van simpele menschep; Visscher: Van de arme Friesche heide; v. Wessem: Wat borduur ik op mijn japon; idem: Breien; idem: Haken; idem: Het nieuwe jumper- boek; v. Woensel Kooy: Een en ander over het leiderschap. Ten geschenke ontvangen: Faubel: Professor Bolland?s on-zuivere rede over vrijmetselarij; T- Munster: Wat doet de middernachtzending? Slotemakex de Bruine: Christelijk sociale studiën, dl. 2; Stratton Port er: Sproetje; Feest nummer Nationale vereeniging voor Han delsonderwijs; Gedenkboek der volksuni versiteit Amsterdam 19181923. GEMEENTERAAD. Vergadering vfen den' Raad der Ge meente Helder te houden op Dinsdag 29 April! 1924, des avonds 8 uur. Agenda: Beëediging waarnemend Gemeente-Se cretaris. Vaststelling der notulen van de verga dering van 18 Februari 1924. Ingekomen stukken, waaronder: Besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland dd. 26 Maart 1924 tot ver daging van hunne beslissing omtrent het raadsbesluit van 22 Februari 1924 tot het ruil-en van grond met het R.-K. Kerk bestuur der parochie der H. H. Petrus en Paulus. Schrijven van Gedeputeerde Staten van Noordholland, houdende bericht van ont vangst van de Verordening tot wijziging der Verordening, regelende de samenstel ling en den werkkring der vaste raads- oommiissiën, als bedoeld in art. 54 der Ge meentewet. Mediedeeling van Gedeputeerde Staten van Noordholland, dat zij de Verordening op den prijs van melk aan H. M. de Konin gin ter vernietiging hebben voorgedragen wegens strijd met de wet en met het al gemeen belang. Goedkeuringsbesluiten van Gedeputeer de Staten1 van Noondl-Holland op de raads besluiten van 18 Maart ji. tot uitgifte van gronden in erfpacht aan M. A. Hebbink en T. Prins. Bericht van ontvangst van Gedeputeer de Staten van Noordholland betreffende de Verordening op het stationneeren met bespannen rijtuigen en motorrijtuigen. Besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholiandl van 9 April 1924, no. 58, tot vastst elling van de rekening van Ontvang sten en uitgaven over het dienstjaar 1922. Gemeente-Ziekenhuis. Voorstel tot het sluiten van een con tract betreffendle opneming van' burger patiënten in het Marine-hospitaal en tot het beëindigen van dé overeenkomst met den chirurg aan bet Gemeente-Zieken huis verbonden. Algemeen© Polltle-verordenlng. Voorstel tot wijziging van de Algemeen© Politieverordening. Verkeerswezen. Voorstel -tot aankoop van een perceel Militairen landsgrond, behoorende tot de Louise-batterij. Grondbedrijf. Voorstel tot verhuring van gronden, be hoorende tot het Grondbedrijf. Tapverbod. Voorstel a'angaandle het tapverbod! ge durende d'en kermistijd. Rechtspositie. Voorstel tot wijziging van art. 86 van van het Arabtenarenreglemeait en art'. 37 van het Werklieden-reglement. Slachtplaats. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de Vereeniging voor vee- verloskunde om in Koegras een slacht plaats voor het verrichten van noodslach- t'ingen aan te wijzen. Melkcentrale. Voorstel om aan Burgemeester en Wet houders pen arediet te verleenen van hoog stens 500.voor onderzoek naar de mo gelijkheid van stichting eener melkcen trale. Subsidie. Voorstel om1 afwijzend te beschikken op het adres van de Noordhollandsche Ver eeniging „Het Witte Kruis" om toeken ning van' een subsidie. Adres Lebbe. Voorstel om afwlj-zend te beschikken op verzoek van F. W. Lebbe om schade loosstelling wegens het niet gedurende het volle jaar 1923 verrichten der door hem aangenomen werkzaamheden voor de gasfabriek. Begraafplaats. Voorstel tot vaststelling eener veror dening op de Algemeene Begraafplaats, alsmede van verordeningen tot heffing en invordering van begrafenisrechten. Bewaarscholen. Voorstel tot toekenning van subsidie aan dé bewaarscholen voor 1924. Stortplaats. Voorstel om de stortplaats bij reorga nisatie der Gemeente-Reiniging niet aan de Fabrieksgracht, maar op een terrein aan de Bassdngracht te stichten. Gratificatie. Voorstel om aan J. Stins een gratifica tie te verleenen. Handelsschool. Voorstel tot het verbouwen van de o. 1. school aan de Hoofdgracht, tot onttrek king van een deed der verbouwde school aan den openbaren dienst en tot verhu ring van dit deel aan de Heldersche Win- keliersvereenigmg. Grasgewas. Voorstel tot verhuring van het grasge was van een gedeelte der inundatiekade aan J. de Bruin. Bijlage. Voorstel om de bijlage tot de Raads- notulen in boekjesvorm te behouden. Belastingen. Voorstel om het raadsbesluit van 18 Maart 1924 in te trekken en tot het vast stellen eener nieuwe wijzigingsverorde ning' tot heffing van rechten voor het ge bruik van staanplaatsen gedurende de kermis of jaarmarkt in de gemeente Hel- d'er. Tarief waterlevertng. VoorsteQ tot wijziging van art. 4 der .Verordening, bevattende de voorwaarden, voor de levering van water voor de gemeente Helder. Grondbedrijf. Voorstel om in beginsel te besluiten tot wijziging van de Verordening op het gemeentelijk Grondbedrijf. Benoeming. Voorstel tot het aanwijzen van een Voorzitter van de Commissie van Toe zicht' op het Lager Onderwijs. Aanbevo len woxd©n: 1. A. Vos, Kapitein-luitenant ter Zee. 2. W. J. Bakker, Arts. Ter visie. Ter visie, zijn gelegd a. de antwoorden van Burgemeester en Wethouders op die vragen van: den heer D. de Zee, betreffende het be noemen van een conciërge van d'e school aan de Van Galenstraat; den heer D. d'e Zee, betreffende het overwerken déor werklieden aan bet stel len van schoolmeubelen voor de Bchool aan de Van Galenstraat; den heer J. J. Schoeffelenberger, be treffende het naar huis zeilden van leer lingen van de school te Julianadorp, bij ziekte van het onderwijzend personeel; dén heer R. Boogaard, betreffende het openstellen en verwarmen van het afslag gebouw aan het Havenhoofd; b. dé tarieven voor bet gebruik van het Zwembad, zooals deze voor het sei zoen 1924 zijn vastgesteld. Reclames. Wij hebben reeds met een enkel woord melding gemaakt van het voornemen om het fe t van de openstelling van den nieuwen duinweg naar Callantsoog met eenige feeste lijkheid vap de zijde der gemeentebesturen der beide belanghebbende gemeenten te doen plaats hebben. De dag, waarop deze gebeur tenis zou plaats hebben, was bepaald op Woensdag 23 dezer. Door Burgemeester en Wethouders van Helder en Callantsoog waren voor deze ge legenheid verschillende uitnoodigingen rond gezonden. Het programma was als volgt op gesteld: te half twaalf receptie ten raadhuize van Helder.- Hier zou de eerewijn worden rondgedeeld1, waarna in auto's de tocht langs den weg -een aanvang zou nemen. Het ge meentebestuur van Callantsoog had den gas ten op haar territoir een lunch aangeboden. Te half twaalf waren in de Heldersche raadzaal een aantal genoodigden bijeengeko men. Allereerst waren daar het Gemeente bestuur van Helder, bestaande uit de heeren W. Houwing, burgemeester; D. H. Grun- wald, A. G. A. Verstegen en W. C. van Breda, wethouders; J. Kamman, secretaris. Verder het gemeentebestuur van Callants oog, de heeren Koster, burgemeester; Kruis- veld en Sleutel, wethouders; de Stellingcom mandant, vioe-admiraal C. Fock en diens ad judant-, de luitenant ter zee le kl. Hoogh; J. Zwart, kapitein der genie; Dijkgraaf en Heemraden van den Polder „Het Koegras", n.1. de heeren J. Verfaille, Van der Veer, Dito, Glas en Sleutel (reeds als wethouder van Callantsoog genoemd); Man-n, opzichter, en A. J. de Jongh, secretaris. Tenslotte de heeren Prins en Hoorn, directeur en adj.r directeur der Nederl. Basalt-Maatschappij, onder wier leiding de weg tot stand is ge komen. Van een' viertal gpnoodigden was bericht van verhindering gekomen. De heer J. Ver faille (Langestraat 84) schreef o. a.: „Voor velen, die dezen weg voor hun werkzaam heden moeten gebruiken, zal deze verbete ring zeker gelden, maar ook niet minder voor hen, die dezen weg voor hun genoegen zul len gebruiken. Nu nog aan beide kanten van den weg een fietspad tot verruiming van den weg, dan zijn wij met- dezen weg geheel in de lijn. Zoo behoort dan thans de droge, mulle zandweg, zooals ik dezen tientallen van jaren gekend heb, tot het verleden". De heer A. W. Michels, lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, schreef o. a.: „Hoe gaarne ik Woensdag 23 dezer met U de officiëele opening van den weg Helder—-Callantsoog, waaraan ook ik met groote belangstelling mijn bemoeiingen heb gewijd, bijwoonde, tot mijn leedwezen moet ik mij verontschuldigen. De Woensdag is, zooals U weet. de -tot nu toe eenige verga derdag van Ged. Staten, waar ik niet dan- om zeer ernst'ge redenen wil wegblijven. Ik behoef hier niet- aan toe te voegen^ dat ik Woensdag in gedachten met U ben en dat ik de Gemeente met dezen nieuwen ver bindingsweg van harte geluk wensch en ook voor de toekomst den bloei en de ontwikke ling van Helder naar krach-ten zal helpen bevorderen." De heef Lovink, burgemeester van Anna Paulowna, oud-burgemeester van Callants oog, was door ziekte verhinderd persoonlijk aanwezig te zijn, en drukte daarover zijn leedwezen uit in deze bewoordingen: „Ondertusschen verheug ik mij bijzonder over de tot standkoming dezer verbinding, waarmede ik Uw Best-uur zoowel ais den polder Koegras en de gemeente Callantsoog van harte geluk wensch en hop ik zeer, dat deze nieuwe toegangsweg tot- Helder aan de gestelde verwachtingen zal beantwoorden, voordeel zal brengen aan Uwe gemeente en nolder en tenslotte zal blijken te zijn een zemm voor de geheele omgeving." Tenslotte was een schrijven ingekomen van den heer P. Loopuijt -te 's-Gravenhage, eveneensdoor ziekte verhinderd over te komen. De geschiedenis van den weg. Alvorens verder te gaan, willen wij -in het kort de wordingsgeschiedenis van dezen- weg mededeelem. De lezer zal hieronder de rede van den wethouder van Publieke Werken, den heer W. C. van Breda, vinden-, die om trent de voorgeschiedenis uitvoerige en be. langrijke mededeelingen deed. In aansluiting daaraan het volgende: Al omstreeks 40 jaar -werd de behoefte aan een bestraten weg tusschen Helder en Cal lantsoog gevoeld, maar de totstandkoming daarvan stuitte steeds af op de geringe me dewerking van de zijde van Gedeputeerde Staten. Dit College stond op het, overigens niet onjuiste standpunt, dat bij de doortrek king van dezen weg geen provinciaal belang betrokken was. Als zij een communicatie tusschen twee plaatsen onderling zouden be vorderen-, aldus Gedeputeerden, dan zou daarmede een precedent worden geschapen voor allerlei andere gelijke wensehen. Zooals wij- zeiden, was dit standpunt, hoe zeer teleurstellend), op zichzelf niet verkeerd. Jarenlang bleef de toestand aldus, en toen !n 1919/20 het College Adriaanse-De Ven- Verstegen in het Dagelijksch Bestuur der gemeente Helder kwam, was de toestand nog steeds in hetzelfde stadium, dus vrijwel op het doode punt. Niettemin besloot dit Col lege nogmaals te trachten een nieuwe poging bij Gedeputeerde Staten te doen, en het werd daarin krachtig gesteund door den- heer Lo vink, destijds burgemeester van Callantsoog, thans in dezelfde functie te Anna Paulowna. Wellicht, dat -ook andere invloeden, particu liere belangen, die bij de betrokken inge nieurs van den Waterstaat invloed hadden, de zaak tegenhielden. Hoe het zij, er kwam geen verandering in den toestand'. Toen de heer De Zwart wethouder van Pu blieke Werken werd, stond de zaak aldus, dat pog'ngen waren gedaan een rijkssubsidie van 50 te krijgen en de kwestie inderdaad op het Departement van Arbeid al was be sproken uit het oogpunt van werkverrui ming. De gemeente Helder toonde zich be reid een subsidie van 20.000 beschikbaar te stellen, indien het Rijk 50 gaf en de Pro vincie 30%. De gemeente Callantsoog zou dan harerzijds voor aankoop der nog benoo digde terreinstrooken moeten zorgen, al» mede voor binnen haar territoir noodige ver-

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5