Eerste Blad. DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD J. HEIJLOO, v h.FILBRI, BUITENLAND. FEUILLETON. Opticien - Hoofdgracht 73. SPECIAAL ADRES voor het spoedig vervaardigen van i HELDERSCKECOURANT Licht op voor auto's on fietsen: Dinsdag 29 April 8.50 uur Woensdag 80 8.52 De antwoorden der geallieerden aan de Commissie van Herstel. De commissie van Herstel publiceert de Engelsche, Fransche, Belgische en Ita- liaansche antwoorden op de mededeeling van de rapporten der deskundigen en het door de Commissie genomen besluit. Poincaré verklaart, dat de raporten der deskundigen precies beantwoorden aan het doel, door de Commissie gesteld. Zij vormen een zeer belangrijk zeer volledig geheel. De Commissie kan thans het oor deel uitspreken, dat door de regeeringen wordt verwocht, de conclusies der des kundigen motiveeren, en dezen een exe- cutoire vorm geven door ze aan te1 vul len op zekere punten, die aan het onder zoek van de Commissie zijn overgelaten of niet door hen zijn opgelost De regeeringen zullen pas met vrucht kunnen handelen als zij het praetisch ge volg kennen, aan de conclusies der des kundigen gegeven door de Commissie van HersteL De regeeringen zullen dan hun conclu sies moeten vaststellen, opdat de voorge stelde plannen zoo spoedig mogelijk hun volkomen effect zullen hebben. Duitsch land en de Geallieerde regeeringen kun nen niet op dezelfde voet worden gesteld in deze aangelegenheid. De Commissie van Herstel kan rekening houden met de opmerkingen van Duitsch, dat zich zal kunnen laten hooren, en moet vervolgens haar beslissing bekend maken. Waar de deskundigen trouwens hebben verklaard, dat de economische en financieele een heid van Duitschland moet worden her steld, zoodra er een begin wordt gemaakt met de uitvoering van het plan, is Poin caré van meening, dat de Commissie op het kapitale punt niet van plan is haar conclusues te wijzigen. De regeeringen zullen onder elkaar de voorwaarden be spreken van een fusie of ruil van de door Frankrijk en België bezeten panden met die, welke onverdeeld aan alle geallieer den zullen worden overgedragen, maar die operaties kunnen niet plaats hebben voordat Duitschland metterdaad aan het ten uitvoer leggen van het plan is begon nen. Het staat aan de regeeringen, in ge meenschappelijke overeenstemming de noodige waarborgen vast te stellen. Poincaré eindigt: De Fransche regee ring zal, als het oogenblik daar in, in een geest ,van verzoening en eendracht, bij de besprekingen, die zullen plaats heb ben, alle pogingen doen, die vereenig- baar zijn met de levensbelangen van Frankrijk, otm, wat haar betreft, een spoedige ten uitvoer legging van de de finitieve beslissing van de Commissie mo gelijk te maken. De „N. Rott. Crt." geeft het volgend over zicht van de antwoorden der geallieerden op de nota van de commissie van herstel: Engeland maakt geen enkele bedenking en dringt bepaaldelijk aan op een zoo spoedig mogelijke staking van de maatregelen, die in het Roer-gebied de uitoefening der oecono- mische en fiscale souvereiniteit van het Duitr sche rijk belemmeren. Frankrijk bestempelt bij monde van Poin caré de verslagen als een „buitengewoon be langwekkend1 geheel", brengt hulde aan de groote competentie, die de deskundigen ge- door ANATOLE FRANCE. 6) Gij rust nu sedert lang op het kerkhof Mont-Parnasse onder een eenvoudige grafzerk, die het opschrift draagt: Hier rust ARilSTÏDE VIOTOR MALDENT Kapitein der infanterie Ridder van het Legioen van Eer. Doch dat was niet het opschrift, dat gij 'bestemd hadt voor uw oud karkas, dat zooveel slagen en pretjes medege maakt had. In uw papieren werd gevon den dit grafschrift van bitteren trots, dat men, niettegenstaande uw laatste wils beschikking, niet op uw 'graf durfde plaatsen: Hier rust Een Brigand de la Loire. toond hebben, hun onpartijdigheid' en hun erkenning van werkelijke feiten, maar maakt tenslotte eenige vijven en zessen en daaron der met name het voorbehoud, dat Frankrijk en België hun tegenwoordige waarborgen in de Roer niet kunneni laten opgaan in of ver ruilen voor nieuwe, alvorens Duitschland' het plan metterdaad tot uitvoering gebracht heeft. Daarna moeten de geallieerden biji gemeen overleg de waarborgen bepalen, welke de nieuwe regeling mocht vereischen. Anders gezegd': Duitschland moet eerst een begin van uitvoering laten, zien, vóór Frankrijk wijziging wil brengen in den tegenwoordi- gen toestand aan de Roer. België aanvaardt de conclusies der deskun digen in hun geheel en hoopt, dat de com missie van herstel geen tijd! verloren zal laten gaan met de maatregelen voor te bereiden, opdat het plan bij gemeen overleg tusschen de geallieerde regeeringen, met welke de Bel gische zich onmiddellijk in contact zal stellen, snel ten uitvoer wordt gebracht. Italië zegt de conclusies der deskundigen als een ondeelbaar geheel te beschouwen,, is bereid ze volledig te aanvaarden en is van meening, d'at de zaak haar beslag dient te krijgen door regeling tusschen de geallieer den van de vraagstukken, die binnen hun be voegdbeden vallen. Algeheele tegemoetko ming dus ook van Italië's kant. De aandacht dient er dadelijk op gevestigd te worden, dat het Belgische antwoord in ver gelijking met het Fransche een geheel zelf standig karakter toont en d'an ook geen en kele bedenking maakt. Het lijdt daarom nauwelijks twijfel meer, dat België zijn bekomst heeft, van de Roer- politiek. Voorts krijgt men den indruk, dat het Engeland' gelukt is, hij den stillen diplo- matieken strijd om de „ziel vap Italië" Frank rijk de loef af te steken. Wat het Fransche' antwoord aangaat, het is in zoover met de conclusies der deskundigen in strijd, dat de zen de meening uit hebben gesproken, dat Duitschland géén begin van uitvoering kan maken, vóór het zijn oeconomische en fiscale gezag in het Roer-gebied terug heeft. Niette min verlangt het een omgekeerde procedure. Als Duitschland geen onhandigheden be- ernat, is een definitief bijdraaien vaFrank rijk in den loop van het verdere schriftelijke of mondelinge overleg tusschen de geallieer den echter het waarschijnlijkst. De toestand van het oogenblik wordt te Londen als hoopgevend beschouwd!, maar als kiesch en met het oog op de voor de deur staande verkiezingen in Frankrijk en Duitschland wordt de grootst mogelijke zorg in -acht genomen, hem niet ingewikkelder te maken door eenig woord of gezegde, die mis schien tot een misverstand hij den een of ander zouden kunnen leiden. De nota van Poincaré wordt door de bladen die haar bespreken, beschouwd als behoed zaam en ontwijkend, maar in eeen geval de deur sluitend voor een schikking en men veTliest niet uit het oog bij de beoordeeling. dat dé Fransche verkiezing den elfden Mei plaats heeft. De heer Pierpont Morgan, de Amerikaan- scbe financier, van wien men zegt, dat hij belang stelt in de leening, die door de des kundigen is ontworpen, is te Londen aange komen. Hij weigerde zich tegenover de pers uit te laten. Bijeenkomst van deskundigen Inzake de wapenfabrlcage te Praag. Zaterdag is te Praag de vergadering begonnen van de speciale commissie, van deskundigen ingesteld door de sub-com missie van deskundigen, ingesteld door de sub-commissie van de gemengde com missie voor bewapening, waarvan Benesj rapporteur is. Het voornaamste punt der besprekingen is een voorstel voor een internationale overeenkomst, welke uit gewerkt is door den Canadees Carnegie De besprekingen omvatten in de eerste plaats een hernieuwd algemeen overzicht Na den slag bij Waterloo had Da- voust de overblijfselen van Napoleon's leger achter de Loire verzameld. Hoewel dit leger zich aan de Bourbons onder wierp en de troepen weldra werden af gedankt, ontzagen de royalisten zich niet hun allerlei misdaden aan te wrijven en vatten onder den scheldnaam brigands de la Loire allen samen, die tot het laatste leger van Napoleon behoord' haddien. „Thérèse, wezullen morgen een im mortellenkrans op het graf van den bri- gaüd de la Loire gaan leggen." Maar Thérèse is niet hier. Trouwens hoe zou zij hier op den Rond-Point des Ohamps Elysées bij mij zijn? Daar aan het einde van de avenue teekent de reus achtige deur van den Are de Triomphe, onder wel'ks gewelven de namen gegrift staan van oom VictoFs wapenbroeders, zich af tegen den hemel. De hoornen der avenue ontvouwen in de lentezon hun eerste teergroene blaadjes, nog angstig zich in de koude te wagen. Naast mij' rollen de rijtuigen naar het Bois de Bou- logne. Ik heb mijn wandeling tot op die mondaine avenue' uitgestrekt, en nu be vind ik mij plotseling voor een kraam, waarin peperkoeken en flessohen met coco, 1) waar als stop een citroen op zit, staan. Een aïme, kleine jongen,- onder wiens lompen een gebarste 'huid te voor schijn komt, kijkt met wijdgeopende oogen naar al die lekkernijen en heerlijk heden, die niet voor hem zijn. Met een onschuldige brutaliteit toont hij zijn be geerte. Zijn ronde oogen zijn star gericht op een groote taai-taai pop. Het is een generaal en lijkt eenigszins op oom Vic- tor. Ik neem hem, betaal hem en geef hem aan den armen jongen, die er zijn hand niet naar uitsteken durft, want een vroeg ontwikkelde ervaring heeft hem geleerd niet aan 'het geluk te gelooven; in zijn blik, welke op dien van een groo- ten hond gelijkt, lees ik: „Het is wreed van u, mij' voor den gek te houden." „Kom, pak aan, kleine dwaas," zeg ik tegen hem op mijn gewonen barschen Ingezonden Mededeeling. over het geheele vraagstuk. Daarna werd de vraag behandeld of men het ontwerp- Carnegie zou aanbevelen, zich zou bepa len tot algemeene aanbevelingen om het opengelaten vraagstuk af te doen, dan wel aan de sub-commissie een reeks voor stellen zou indienen, welke zoowel tot hpt een als het ander zouden kunnen dienen en waarin algemeene beginselen zouden worden neergelegd met het ontwerp-Car- negie als grondslag. Dit ontwerp verbiedt de particuliere vervaardiging van muni tie en oorlogstuig door particulieren zon der vergunning der betrokken regeering. Deze vergunning dient uitdrukkelijk te vermelden voor welke artikelen zij geldt De houder verplicht zich geen enkele op dracht van een vreemde regeering te aanvaarden zonder toestemming van de eigen regeering en een regeering het voorrecht te geven voor den aankoop van elk octrooi inzake de wijze van aanmaak. 1 j België en Frankrijk. Uit Brussel wordit aaau de 'N. Rott. Crt. gemeld: Over het verschil van inzicht tusschen België en Frankrijk over de nieuwe phase der herstelpolitiek laten de meeste Bel gische bladen zich slechts op zeer voor zichtige wijze uit. Een uitzondering even wel maakt de meer Fransche dan Belgi sche Nation Beige, welke den toestand zeer ernstig acht nu de Belgische minis ters een besluit nemen over de oriantee- ring van de Belgische politiek ten aan zien van den nieuwen toestand, gescha pen door de publicatie van het rapport der deskundigen. Het blad vreest den te rugkeer van de Belgische regeering naar d e„politique de bascule" en meent, dat België door het verlaten van het Roer gebied een productief pand zou inwisse len tegen den schim van een Duitsche be lofte. Volgens de Nation Beige is er slechts één politiek goed, die van Poin caré. 4 Naar aanleiding van het bericht van den Parijschen correspondent van Le Soir, meldend, dat het nieuws als zouden Theunis en Hijmans na hun onderhoud met Poincaré naar Londen gaan, te Pa rijs onstemming heeft gewekt, stelt Het Laatste Nieuws de vraag of Theunis en Hij mans niet meer naar Londen zouden mogen gaan zonder eerst toestemming van Poincaré te ontvangen. FRANKRIJK. Een hittegolf ln het Zuiden. Te Perpignan heeft de thermometer de laatste dagen boven de 88 gr. Fahrenheit gestaan. De lucht is verstikkend, overal heerscht een buitengewone droogte en de wijnbouwers duchten een ramp. ZWITSERLAND. Het spoorwegongeluk te Belllnzona. Uit Berlijn wordt nog, gemeld: Het aantal slachtoffers van het onge luk bij Bellinzona schijnt grooter te zijn dan vermoed werd. Er worden nog steeds lijken onder de puinhopen uitgehaald. Za- i Een uit citroen en zoethout bereide drank. toon, „neem en eet; jij bent gelukkiger dan ik op jouw leeftijd was, je kunt lus ten bevredigen, zonder je te onteeren. En gij, oom ViOtor, aan wiens wonderlijke trekken deze taai-taai-generaal mij deed denken, kom, glorierijke schim, om mij mijn nieuwe pop te doen "vergeten. Wij blijven eeuwig kinderen en jagen steeds nieuw speelgoed na." Zelfde datum. Op een zeer bijzondere wijze is in mijn geest de familie Oooooz met den geeste lijke Jean Toutmouillé vbrbonden. „Thérèse," zeg ik, terwijl ik mij in mijn fauteuil laat vallen, /vertel me eens, hoe het met den jongen Oooooz gaat en of hij zijn eerste tanden al heeft, en geef me mijn pantoffels eens aan." „Die heeft -hij zeker," antwoordde Té: rèse, „maar ik heb ze niet gezien. Den eersten mooien voorjaarsdag ls de moe der met het kind verdwenen, meubelen en bleeren achterlatend. Ze hebben ii haar dakkamertje acht-en-dertig leege pominadepotten gevonden. Het is onge looflijk. In den l'aatsten tijd! kreeg ze nog al vee] bezoek en u kunt wel begrijpen, dat ze op dit oogenblik niet in een nonnen klooster zit. De nicht van de conciërge zegt, dat zij' ze op de boulevards in een equipage heeft zien rijden. Had ik geen gelijk, toen ik zei, dat -zij den sléchten weg op zou gaan?" „Térèse," anwoordde ik, „deze jonge vrouw is noch op den slechten noch op den goeden weg. Wacht het einde van haar leven af, om een oordeel te v»ellen. En wees zoo verstandig om niet te veel met de conciërge te praten. Madame Coc ooz, die ik eens op de trap gezien heb, scheen veel van haar kind te houden. Die liefde zal haar aangerekend worden." terdagochtend vond) men nog een deel van een verkoold1 lichaam. DUITSCHLAND. Communistische actie. Ondanks het verbod van de overheid schijnen de Duitsche oommupisten vast hesloten te zjjh 1 Mei toch straatbetoo- glingen te houden. Vannacht zijn overal affiches aangeplakt, die de arbeiders op roepen aan deze betoogingen deel te ne men. Ook maken de communistische voor mannen in de verschillende bedrijven propaganda ten gunste van de.betooging. De sociaal-democraten en de leiders van de groote vakverenigingen spreken hun nerzijds de hoop uit, dat aan de commu nistische uitnoodiging geen gevolg zal worden gegeven, aangezien betoogiingen onvermijdelijk tot botsingen met de poli tie aanleiding zullen geven. Reeds nu heeft de politie uitgebreide maatregelen getroffen ten eindehet verbod: té laten eerbiedigen. Aangezien de landdag van Thuringen onlangs heeft besloten 1 Med niet langer als wettelijken feestdag te erkennen zul len in heel Thuringen alle betoogingen op 1 Mei verboden zijn. Ook op de scho len zullen geen Meifeesten worden ge houden. Te Hamburg hebben sociaal-democra ten en communisten toestemming gekre gen tot het houden van straatbetoogingen buiten het centrum der stad. Het nieuwe te Jena verschijnende or gaan van de Thuringsche communisten is bereid1 door de regeering Van Weimar verboden en dit tot den dag der verkie zingen. Naar Wolff uit Stuttgart meldt, geno ten de leden van de Duitsche tsjeeka, die aldaar in hechtenis genomen zijn, een weekloon van 60 mark, verhoogd met 50 percent duurtebijslag. Ieder lid was voor zien van twee revolvers, de noodige hoe veelheid' ontplofbare stoffen en van cul tures van buiktyphus en cholerabacillen, welke dienen moesten om stiekum in de spijs gebracht te worden van hen, die men uit den weg wilde ruimen. De in be slag genomen revolvers waren geladen, voor de helft met dum-dum-kogels. Tot de aangehoudenen behoorén de Berlijn- sche schrijver Ernst Poege, een der stich ters van de Leipzigerafdeeling van de communistische partij, Johaunes Szon en Rudolph Margiea 20.000 arbeiders uitgesloten. Ongeveer 20.000 arbeiders in het Ben- lijnsche bouwbedrijf zijn gisteren döor de patroons uitgesloten, daar de timmerlie den, die kort voor Paschen de staking hadden geproclameerd), geweigerd! heb ben het werk te hervatten. Over het ont staan .van, het conflict kan nog het vol gende worden gemeld: Op 30 Maart zijn de bestaande loon- overeenkomsten afgeloopen en bij de on derhandelingen over een nieuwe collec tieve overeenkomst wilden de patroons, dat de 0-urendag zou worden ingevoerd. Een door beide partijen geraadpleegden scheidsrechter meende, dat alleen voor werken van openbaar belang de werktijd van 9 uur zou mogen worden geduld, maar ook hiermede wilden de vertegen woordigers der arbéiders zich niet ver eenigen. Voorts hebben de patroons zich bereid verklaard een loon van 78 penning per uur te betalen, terwijl de arbeiders 84 penning tot een mark eischea. In het heele bedrijf staat thans het werk stil. De a.s. Rijksdagverkiezingen. Berlijn, 28 April De rijksregeering wijst in een proclamatie aan de bevolking op de groote beteekenis van de aanstaan de rijksdagverkiezingen jen waarschuwt „Wat dat betreft hebt u gelijk, mijn heer; het ontbrak den kleine aan niets. In de heele buurt zou er geen te vinden zijn geweest, die beter te eten kreeg, mooier opgeschikt en heter verzorgd werd dan hij. lederen dag deed zij hem een frisch slabbetje voor, en van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat zong zij voor hem, dat het een lust was." „Thérèse, een dichter heeft gezucht: „Het kind, waartegen zijn moeder niet geglimlacht heeft, is niet waard aan te zitten aan de tafel der goden, of zich uit te strekken in 'het bed der godinnen." 8 Juli 1852. Daar ik gehoord had, dat de bevloering van de kapel der Heilige Maagd te Saint- Germain-des-Prés evrnieuwd werd, ging ik naar de kerk in de hoop daar eenige door de werklieden blootgelegde inscrip ties te zullen vinden. De arohitekt maakte mij opmerkzaam op een steen, dien hij op zijn smullen kant tegen den muur had laten zetten. Ik 'knielde neer, om de op dien steen gegraveerde inschriptie te ont cijferen en las in het halfdonker van het gewelf fluisterend deze woorden, die mijn hart deden kleppen: Cy gist Jehan Toutmouillé, moyne de ceste église, qui fist metter en argent le menton de saint Vincent et de saint Amant et le pié-des Innonoens; qui tou- jours en sou vivant fut preud'hamme et vaylliant. Priz pour 1'fime de lui tegen een overwinning! van de radikale partijen. De bladen van recihta zijn van oordeel, dat de regeering hiermede het parool heeft gegeven, dat de vijand rechts is te zoeken. De nationalistische pers oefent dan ook scherpe kritiek op de regeering en zegt dat zij door dit manifest invloed op de verkiezingen tracht te oefenen zoo- dat de verkiezingen van 4 Mei als nietig moeten worden beschouwd. Daarentegen steunen de iinksche bladen de regeering. De nieuwe kazerne te Dusseldorf. Zaterdag'hebben we melding gemaakt van den eisch van de bezettingsautocitei- ten betreffende den bouw van een artil leriekazerne te Dusseldorf. Nader lezen we in de „Frankf. Ztg." over deze quaestiq, dat de Franschen reeds geruimen tijd geleden dezen eisch hadden gesteld. Wegens de bezwaren van de gemeentelijke autoriteiten was de aan gelegenheid voorgelegd aan het hoofd kwartier te Mainz. De eisch is daarop opnieuw gesteld met die toevoeging, dat het gebouw voor Oct. gereed, moét zijn. De kosten worden geraamd op 16 tot 18 millioen' goudmark. De stad Dusseldorf heeft daarom, wijzende op den huldigen toestand en de a^. beraadslagingen over het rapport dei! deskundigen nogmaals geweigerd de kazerne te bouwen. BEIEREN. De nationalistische partij heeft tot het Beiersche ministerie van binnenlandsche zaken gericht, waarin zij dien minister sommeert zijn ontslag te nemen. ENGELAND. De Engelsch-Russische conferentie. De Russiche gedelegeerde Rakofsky heeft een mededeeling aan de pers gezon den waarin hij zegt, dat het eenige mid del tot oplossing van de kwestie van de Russische schulden van vóór den oorlog en van. de bevordering van den Engelsch- Russ. handel' het sluiten van een leening zou zijn, waarvan het grootste deel in En geland zou besteed worden. De bestel lingen waren reeds opgemaakt -Voorts verklaart'hij categorisch dat Rusland nimmer z,ekere eischen van de bankiers zou toestaan, die neerkomen pp een on duldbare poging om zich te mengen in Russiche binnenlandsche aangelegenhe den. Ook zouden eigendommen niet aan de vroegere eigenaars worden teruggege ven, maar hun ondernemingen zouden aan hen verpacht kunnen worden op den grondslag van concessies. Spoorwegongeluk. Zaterdagochtend is een electrische trein op een stilstaanden trein buiten het Eustonstation (Londen) gereden. Hierbij! zijn 2 personen om het leven ge komen en werden 25 menschen gewond. Bondon Bridge. Twee groote zolderschuiten zijn aan weerskanten van den verzwakten pijler van Waterloo Bridge te Londen gemeerd, om te verhinderen dat andere vaartuigen in de buurt ervan konden komen. Duikers hebben het bericht boven ge bracht, dat er een scheur is in den voet van den pijler, welke naar hun meening, veroorzaakt zou zijn door een Zeppelin- bom, die in 1917 rakelings langs de brug gegaan en in de rivier ontploft is. Storm ln Engeland. Een hevige storm heeft Zondag over de Britsche eilanden gewoed van zuidwest Ierland tot het Noorden van Engeland De wind had een snelheid van meer dan veertig mijl per uur. De storm ontstond door een verrassende en geheel 'onver- Ingezonden Mededeeling. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. En kele doses Poster's Maagpillen hebben een verrassende uitwerking. Zij. beteren leverstoriiigen en genezen galzucht, ver stopping en .slechte 'spijsvertering. Prijs per- flacon van vijftig, versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. l) Hier ligt Jean Toutmouillé, een mon nik van déze kerk, die de kin van St. Vin cent en van St. Amant en een voet der onschuldige kinderen in zilver liet zetten; die tijdens zijn leven steeds een. wakker en loyaal man was. Bidt voor zijn ziel. Zacht veegde ik ibet mijn zakdoek de stof af, die dezen 'grafsteen besmeurde, weg: ik zou hem hebben willen kussen. „Hij is bet, het is Jean Toutmouillé!" riep ik uit. En het was alsof boven uit de gewel ven de echo dien naam met donderend geweld, als in stukken gebroken, op mijn hoofd terugslingerde. Bij het zien van het ernstige en ver stomde gezicht van den naar mij toe ko menden koster schaamde ik mij over mijn geestdrift en maakte ik me uit de voeten tusschen de twee wijwaterkwasten door, die twee op elkaar naijverige kerkknech ten me kruiselings over- mijn borst toe staken. Toch was het zonder eenigen twijfel mijn Jean Toutmouillé; de Vertaler van de Légende dorée: de biograaf van de heiligen Germain, Vincent, Ferréol, Fer- rution en Droctovée was, zooals ik ver moed had, een monnik van Saint-Ger- main-des-Prés. En welk een goede, vrome en vrijgevige monnik! Hij liet een zilve ren kin, een zilveren hoofd en een zilve ren voet maken, opdat die kostbare over blijfselen bedekt zouden worden door een blijvend omhulsel. Maar zou ik ooit zijn werk loeren kennen, of zal deze nieuwe ontdekking het gemis slechts vergroot en? (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1