S. COLTOF, SPORTCOSTÜUMS Heeren-Castuums NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD f 15.50. KAMGAREN - JONGENSPAKJES BUITENLAND. KANAALWEG 141-142, HFFRFN f24.50, f29.50,135.00. ZATERDAG 3 MEI 1924 FEUILLETON. in de maten 46-48-50-52, Kleine Dienstregeling Spoor-, Boot- en Autodiensten. t HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING HWUnéhe Courant f 1.60; fr. ,p. p. binnenland f2.-, Ned. O. en W. t mXI n?n en weri«'° landen f 4.20. Zondagsblad P" 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad roep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losso nmninora de<r Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ét Verschajnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekenln# No. 16066. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Z o m e r t y d. Maan Zon Hoogwater opond.: opond.: v.m.:n.m.: 6.11 m. 8.59 5.25 8.29 10.0410.19 Zo. Ma. Di Wo. Do. Vr. Za. Mei 4 a. f> 6 7 8 9 10 6.39 9.51 5.23 8.31 10.34 10.50 7.10 10.50 5.21 8.32 11 06 11.22 7.47 11.41 5.19 8.84 11.30 11.55 8.30 12.32 5 17 8.35 12.12 12.30 9.20 5.16 8.31 12.49—.— 10.16 1.15 5 14 8.87 1.09 1.80 Lleht op voor auto's en Hotsen: Zaterdag 8 Zondag i Maandag 5 Mei 8.56 uur. 8.59 9.01 DUITSCHLAND. De Rijksdagverkiezingen. De houding der regeering. Het verkiezingsmanifest der rjjksre- geering heeft de woede der rechts-radi- cale pers ontketend. Zij vindt dat de re geering zich ais zoodanig ibuiten den strijd had moeten houden en nu zij dit heeft nagelaten spreeikt de D. nationale D. A. Ztg. van demagogie, volksmennerij. Daartegen teekent de Zeit, het orgaan der Volkspartij protest aan en bepleit het goed recht van de regeering, die den Rijksdag heeft ontbonden, om de kiezers voor te lichten. De partijen van uiterst rechts hebben dat recht tijdens het kei zerschap nooit bestreden, zoodat hun kri tiek van thans slechts uit spijt te verkla ren is en bewijst, dat de regeering ver standig heeft gehandeld. Vooral ook, om- ,dat thans zeer -groote belangen op het spel staan, met name in buitenlandsche politiek, waar dfeze verkiezingen» uitsluit sel zullen geven over de vraag of Duitsch- land het rapport der deskundigen moet aanvaarden en met alle kracht meewer ken aan een oplossing van het schadever- goedingsvraagstuk op den grondslag van de daarin vervatte voorstellen. De regee- rinig beeft gemeend de 'kiezers op het zeer groote gewicht hiervan te moeten wijzen. Zij; is trouwens vastbesloten, op den eens betreden weg voort te gaan en opnieuw een beroep op bet volk te doen als de nieuwgekozen Rijksdag baar zijn steun mocht onthouden. Handig wijst de Zeit dan de redactie van de D. A. Ztg. op bet oordeel van de nijverheid en met name van de Westfaal- sche zware nijverheid, diie het rapport der deskundigen gunstig gezind is, een gezindheid waarbij die van de D. A. Ztg., welk blad toch met de nijverheid op zoo goeden voet staat, vreemd afsteekt In het geheele Roergebied is geen indu strieel, die over de voorstellen der des kundigen anders denkt dan de rijksregee- riiïg. Dit stukje, waarvan S t resem ann blijk baar de opsteller is, bewijst, dat het ka- 8) door ANATOLE FRANCE. 25 October 1869. Nu mijn besluit vast stond en de voor- bereidlende maatregelen genomen waren, behoefde ik nog slechts mijn huishoud ster mede te doelen, dat ik op reis zou gaan. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik ]ang geaarzeld heb haar van mijn plan- n®n op de hoogte te brengen. Ik was bang v<>or haar vertogen, haar spot haar tegenwerpingen, haar tranen. „Zij is een goede ziel," zei ik tot mezelf; „zij is aan 10ij gehecht; zij zal mij willen terughou- den; en1 ik weet, dat zij' niet terugschrikt v°or woorden, gebaren en tranen, wan neer ze eenmaal iets in haar hoofd gezet heeft. In dit 'geval zal ze de conciërge, den' vloerenlboener, de matraskaardster ®n de zeven zoons van den groentenboer te hulp reepen; die zullen dan allen1 om jnij heen neerknielen en huilen en» zoo leel ijk zijn, dat ik toegeven zal, alleen om te niet meer te zien." Zulke afschuwelijke voorstellingen, rol- ke ziekelijk© droomen verwekte de vrees te (mijn phantasie. Ja, de vrees, de vin dingrijke vrees, zooals de dichter zegt, deed in imijn brein die vreeselijke som bere gedachten ontstaan. Want, ik heken het op deze vertrouwelijke bladzijden, ik ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (galjard). Ingez. imeded. (kolombreedte) als redacüon. tekst) 60 et. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 et., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met bï. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. binet voornemens is den nieuwen Rijks dag dadelijk weer te ontbinden als deze de maatregelen, die uit de voorstellen der deskundigen voortvloeien, mocht verwer kte (N. R. Ot.) De mijnwerkers aan de Roer. Een oonferentie van gedelegeerden van den ouden (socialistischen) mijnwerkers- bond heeft met 116 tegen 62 stemmen de scheidsrechterlijke uitspraak omtrent de overwerkovereenkomst van de hand ge wezen en besloten dait d!e mijnwerkers na 30 April slechts 7 uur per dag zullen werken. De strekking van dit besluit is nog on zeker. Donderdag was het nog niet in alle mijnen bekend en bovendien waren de ploegen zeer onvolledig in verband met de Mei-viering, waaraan hoofdzakelijk socialisten deelnamen. De andere mijnwerkersbanden hebben zich nog niet uitgesproken over het over werk. De viering van het Meifeest De pogingen van de communisten, om de verboden demonstraties met geweld door te zetten, zijn overal mislukt. De communisten kwamen wel in de buiten wijken bij elkaar, doch zij konden niet in het centrum van de stad doordringen, daar overal Schupo's op hun qui-vive waren, die er overal zonder veel moe'te in slaagden, de optochten uiteen te drij ven. Tot ernstige handtastelijkheden is het nergens gekomen. Alleen in het Noor den van Berlijn heeft een botsing plaats gehad, waarbij een wachtmeester van de Scüupo genoodzaakt was tot ze'fverdedi- ging van zijn revolver gebruik te maken. Hij trof een in Berlijn wonend neger, die communist is, en die een zeer dreigende houding aannam. De neger is naar het ziekenhuis gebracht Ook uit de provincie komen berichten, dat de 1 Mei-viering een zeer rustig ver loop heeft gehad. Tot een ernstige botsing tussehen de communisten en de politie kwam het te Koningsbergen, waar een troep commu nisten, met gummistokken gewapend eenige Schupobeambten aanvielen. Toen deze zich verzetten, viel er uit de menigte een schot, waardoor een wachtmeester gedood werd. Daarop gaven ook de po litiemannen vuur, waarbij een arbeider gedood werd en een ander zwaar ge kwetst. Te Hindenburg had een 'botsing met de politie plaats, waarbij» twee communisten gedood en enkelen zwaar gewond werden. De leiders der betoogers werden in hech tenis genomen. BELGIE. Del 1-Meldag. De le Mei is te Brussel en in de mees te andere Belgische steden in die beste or de gevierd. Geen enkel socialistisch afge vaardigde is in Kamer of Senaat versche nen. Op een communistische 1 Mei-betoo ging te Charleroi, welke door duizenden werklieden werd! bijgewoond, stelden de sprekers voor in het Mijnbekken Maan dag tot algemeen© staking over te gaan wegens de verlaging van de mijnwerkers- loonen met 8 procent. Dit voorstel werd luide toegejuicht. Ingezonden Mededeellngi naast „Casino". Wij orttvingen zoo Juist een pracht partij assortie. was hang voor mijn huishoudster. Ik iweet, dat zij weet, dat ik zwak ben, en dat ont neemt mij den moed in mijn strijd met haar. Deze strijd herhaalt zich ieder oogenblik en ik leg het altijd af. Maar ik moest toch mijn vertrek aan Thérèse mededeelen. Zij kwam juist in de bibliotheek met een arm vol hout om een vuurtje aan te leggen, een „vlamme tje" noemde zij het. Want de ochtenden zijn koel. Ik nam haar van terzijde op, toen zój voor den, schoorsteenmantel waarin haar hoofd bijna verdween, neer knielde. Ik weet niet, waar ik den moed vandaan haalde, maar ik aarzelde niet. Ik stond op, en terwijl ik mijn kamer op en neer liep, zeide ik zoo langs mijn neus weg met die brutaliteit, welk© aan lafaards eigen is: „A propos, Thérèse, ik ga naar Sicilië. Toen ik dit gezegd had, wachtte ik in angst en beven. Thérèse gaf igeen ant woord. Haar hoofd en haar muts bleven in den schoorsteen verscholen, en niets in haar houding verried ook maar de minste opwinding. Zij schoof houtjes on der de houtblokken; dat was alles. Eindelijk zag ik haar gezicht weer; -het was kalmi, zóó kalm, dat het me eenigs- zins boos maakte. „Die oude juffrouw," dacht ik, „heeft werkelijk geen hart. Zij laat me gaan, zonder de minste tegenwerping te maken. Laat het vertrek van haar ouden meester haar dan zoo koud?" „Ga uiw gang, mijnheer," zeide zij ein delijk „maar maak, dat u om' zes uur weer thuis 'bent; wij hebben van avond een gerecht, dat niet lang af kan staan." FRANKRIJK. De 1-Meldag. Aanvallen op tramwagens. Bij het verlaten van 1 Mei-vergaderin gen trokken groepen betoogers langs den boulevard de Vilette en wierpen met stee- nen, stukken ijzer en andere projectielen naar de tramwagens, bestuurd door leden van de „Union Civique". Verscheiden ruiten werden verbrijzeld. Er werd een revolverschot gelost naar een tram. De reizigers werden licht gekwetst door glas scherven. Er had een aanhouding plaats. FRANKRIJK EN JAPAN. Schrijvende over de opnieuw 'groeiende Fransch-Japansche entente gewaagt de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph van een bericht, volgens het welk de gouverneur-generaal van Indo- China bij' zijn aanstaand bezoek aan Ja pan voornemens is, te onderhandelen over de toelating op groote'schaal van Japan- scbe emigranten in Ïndio-China. De mede werker voegt hieraan toe dat het Fran- sche doel ongetwijfld is, zich door middel sche dLcl ongetwijfeld is, zich door middel gelijk te beveiligen tegen een Russisch- Duitsch verbond. Een Reuter-berioht uit Tokio vestigt d'e aandacht op dezelfde kwestie. Men ver wacht, zegt dit bericht, dat de samenspre- kingen tussehen Merkln, den gouverneur- generaal van Indo-»China en de Japansche regeerintg over de handelsrelaties in het Verre Oosten zullen leiden tot een nieuw handelstractaat dat Japan reeds te Parijs heeft voorgesteld. Intusschen wordt uit Tokio officieel medegedeeld dat geen politiek vergelijk tussehen Frankrijk en Japan overwogen wordt. Napels, 10 November 1859. „Oo tra calle vive, magne e lave a faocia." „Ik begrijp je, vriendlief; ik kaïn voor drie centimes eten, drinken en mijn ge zicht wasschen^ en dat alles met een schijf watermeloen!, die je op een tafeltje te koop aanbiedt. Maar Westersche voor oord eelen beletten mij om met de noodige onbevangenheid deze eenvoudige vreug de te smaken. Trouwens hoe zou ik wa termeloenen kunnen eten? Het kost me al moeite genoeg, om me .ia die menigte op deni been te houden. Welk een nacht vol lich en leven in Santa Lucia *)I Vruchten liggen opgestapeld in de door veelkleu rige lantaarns verlichten winkels. In de ketels op de in de open lucht brandende kachels stoomt het water en sissen de gebakken spijzen. De geur van gebakken visch en warm vleesoh kietelt in mijn neus en doet mij niezen. Bij die gelegen heid merk ik, dat mijn zakdoek mijn jas zak op een geheimzinnige manier ver laten heeft Ik word geduwd, opgelicht en in alle richtingen rondgedraaid door het vroolijlkgte opgewekste, levendigste en handigst© volk, dat men zich maar denken kan. Daar slingert een jonge vrouw, juist als ik haar prachtige haren sta te bewonderen mij met haar veer krachtige en sterke schouders drie pas sen achteruit in de armen van eem ma- caroni-eter, die mij ongedeerd met een glimlach opvangt. Ik ben te Napels. Hoe ik er met enkele Een» wijk in Napels. Het wemelt in Napels van roliera zafcken- DENEMARKEN. Het program der nieuwe (socialistische) regeering. Woensdag heeft de premier M. Stau- ning zijn progxamrede in het Folketing •gehouden. Hij zeide, dat de minister van buitenlandsche zaken in zijn politiek de gedragslijn zal volgen, die gedurende een aantal jaren steun heeft ontvangen van alle zijden en waarvan het doel is voor Denemarken goed© en vriendschappelijke betrekkingen met alle naties te verze keren. In de huidige buitengewone zitting zul len maatregelen worden voorgesteld om te komen tot stabiiiseering en verbetering van de Decnsche (kroon. De pegeerlng zal trachten om de nog steeds aanzien lijke werkloosheid tegen te gaan door het vermeerderen van de Deensche productie en den uitvoer. De regeering wil trachten de staats uitgaven te beperken zonder de sociale wetgeving aan te tasten en ook de inkom sten en uitgaven voor openbaar nut en de staatshuishouding in het algemeen in evenwicht te brengen. Ten slotte zal een herziening van de belastingwetten onder de oogen worden gezien. Rasmussen, minister van verdediging, in het kahinet-Stauning heeft aan de pers van Kopenhagen meegedeeld, dat hij in herfstzitting van het parlement een voor stel tot ontwapening zal indienen. Set voorstel van dezelfde strekking, destijds door de sociaal-democraten in de militaire commissie ingediend, werd ver worpen maar nu zal het weder worden ingediend als regeeringsontwerp. Het grondbeginsel zal ontwapening zijn en de instelling van een internationaal noodige politiewacht aan de 'grens en ter zee. De kosten zullen zeven tot acht niILlioen bet- dragen of een zevende van de tegen woordige militaire uitgaven. Indien de Rijksdag het voorstel aanneemt zal er een volksstemming op volgen. De herfstmanoeuvres worden dit jaar niet gehouden en de minister hoopt dat de Rijksdag in den komenden winter kan besluiten om ze geheel af te schaffen. VEREENIGDE STATEN. Een beschuldiging tegen president Coolidge. Uit Washington wordt melding ge maakt van een nieuwpolitiek „schan daal". Beweerd wordt dat president Coo lidge aan Henry Ford zou hebben be loofd, hem voor den duur van honderd jaren een concessie te geven op een 'be paald staatsbezit, waarna Ford zijn can- didatuur voor het presidentschap introk en Coolidge's aanspraken op het presi dentschap ondersteunde. President Coo lidge loochende de juistheid van de be schuldiging. Internationale oonferentie te Washington over wapeningen. De Senaat heeft die marine-begroeting ad 275,000,000 goedgekeurd. Evenals het Huis voegde ook de Senaat aan de be grooting een clausule toe, betreffende de wenschelijkheid om het bijeenroepen te Washington van een oonferentie ter zake van beperking der wapenihgen te land en in de lucht, de uitnoodigingen niet te beperken tot deelnemers aan de conferen tie te Washington in 1921, doch ook die misvormde en verminkte overblijfselen van mijn bagage gekomen ben, zou ik niet kunnen zeggen, om de doodeenvoudige reden, dat ik dit zelf niet weet. Ik heb in één voortdurende opwinding gereisd, en ik geloof zeker, dat ik er in die lichtende stad uitzag als 'een uil in doodsnood. En vanavond is het nog veel erger. Met de bedoeling de volksnooden te bestudeeren, ging ik naar de Stradi de Porto, waar ik op het oogenblik 'ben. Om1 mij heen ver dringen zich de drukke groepen voor de winkels met levensmiddelen, en ik drijf rond als een wrak te-midden van die levende golven', welke, wanneer ze drei gen u te verzwelgen, u toch nog liefkozen. Want dit Napolitaansohe volk heeft bij al zijn levendigheid toch nog iets zachts en vleiends. Ik wordt niet heen en weer gestooten', doch gewiegd en het komt me voor, alsof die menschen mij door het heen en weer schommelen staande in slaap zullen brengen-. Terwijl ik over het lav-a-steenCn plaveisel van de Strada wan del, bewonder ik de pakjesdragers en vis- schers, die loepen te praten, zingen, roo- ken en -gesticuleeren, met een verrassen de snelheid tiwisten en zich weer verzoe nen. Met al hun zinnen tegelijk genieten zij van het leven, en in onbewust© wijsheid weten zij hun begeerten aan de kortheid van bet leven aan te passen. Ik liep op een druk bezochte kroeg toe en las hoven, de deur dit vierregelig 'gedichtje in Napo- litaansch dialekt: Arnioe, alli-etgre magmainmo e bevimmo Nfin dhe n'ce stace noglio a la lucerna: Ohi ea s'a 1'outro muimo nc'e vedimmo? Chd &a s'a 1'autro muiiiio nc't tavernaP Ingezonden mededeeling. Van de kleine Dienstregeling der Spoor-, Boot- en Autodlensten, zooals deze als bijlage gevoegd was bij de Hel- dersch© Courant van Donderdag j.L, heb ben wij nog een klein aantal beschikbaar. Zij zijn aan ons bureau verkrijgbaar 3 cent per stuk. Adm. Heldersche Courant andere naties uit te noodigen van welke de President der Unie het raadzaam acht dat zij zullen! worden gevraagd. De mijnramp In VirglnlS. Uit Wheeling wordt gemeld: Men heeft alle hoop thans laten varen nopens het in leven zijn der bedolven mijnwerkera De redders zagen zich den weg door het water versperd. De tornado ln het zuid-oosten. Uit Atlanta wordt gemeld: Tengevolge van de noodlottige tornado van Woensdag zijn volgens een nadere schatting honderd personen gedood en tientallen gewond, terwijl er velen ver mist worden. De materieele schade wordt op tien millioen dollar geraamd. CUBA. Een revolutionaire beweging. Ontevredenheid, die reeds geruimen tijd in de provincie Santa Cl ara heerschte, kwam Dinsdag tot uiting, toen een deta chement nabij Las Vilas tot muiterij! over ging en onder den roep: „Weg met Zayas" 'oprukte. (Dr. Alfred Zayas is de president van Cuba.) Gevreesd wordt, dat Ingezonden Mededeeling. RUGPIJN WAARSCHUWT. Iedere hardnekkige pijn in het smalle gedeelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. Zware, sle pende rugpijn en scherpe steken bij buk ken of plotseling koeren, wijzen op ge zwollen, onsboken nieren, pijnlijke, over werkte en vermoeide nieren. De taak def nieren is om het urinezuur uit het bloed te filtreeren. Kouvatting, koorts, overwerking en buitensporighe den overspannen de nieren en veroorza ken ontsteking. Zulk een in den aanvang lichte ontsteking leidt bij verwaarloozing mettertijd tot niergruis, waterzucht, rheu- matiek of een chronische nierkwaal. Let op uiw nieren, zoodra de rug pijn begint te doen. Zie toe of de urine afwij kingen vertoont, te sohaarsch of te veel vuldig geloosd wordt, brandend, pijnlijk en vol bezinksel 'is, een abnormale kleur heeft enz. Let ook op hoofdpijn, aanvallen van duizeligheid, een voortdurend ver moeid gevoel en zenuwachtigheid. Als uw nieren verzwakt zijn, gebruik dan Fosfcer's Rugpijn Nieren Pillen, het geneesmiddel, diat ruim 50 jaren lang zwakke nieren heeft genezen en over de heele wereld wordt aanbevolen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). Vrienden, laten we vroolijk eten en drinken, Zoolang er olie in de lamp is: Wie weet, of wij elkander in de andere wereld weder zién? Wie weet, of er in de andere wereld een •herberg is? Dergelijke raadgevingen 'gaf ook Ho-1 ratius aan zijn vrienden. Gij kreegt ze, Posthumus; gij: hoordet ze, schoone Leu- oonoe, die de geheimen der toekomst we ten wild-et. Die toekomst is thans het ver leden, en wij kennen haar. Het was wer kelijk de moeite niet waard om 'zoo te tobben over iets van zoo weinig beteeke- nis, eni uw vriend gaf blijken van gezond verstand, door u te raden wijs te zijn en uw Grieksche wijnen aan te lengen, Sa- pias, vina 'liques. Zoo boezemen een schoon land' en een heldere hemel kalme -genoegens in. Doch er zijn onrustige zie len, die altijd een verheven ontevreden heid aan den dag leggen; dat zijn de edelste. Gij 'behoordet tot deze, Leuoonoe; en» thans, nu ik op mijn levensavond ge komen -ben in de stad, waar uw schoon heid schitterend straalde, groet ik eer biedig uw weemoedige schim. Zielen als 'de uwe, die later leefden, waren de zielen van de heiligen der 'Christenheid, en hun wonderdaden' vullen de Légende dorée. Uw vriend Horatius heeft minder groot moedige nakomelingen en ik herken een van zijn kleinzonen in den persoon- van den dichteriijken herbergier, die juist on der zijn epicuristisch uithangbord wijn in kopjes staat te -schenJkón. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1