NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD 't Eind van bet liedje zal weer zijn; BIJ BRAM LAGE ie bet GOEDKOOPSTE Kledingmagazijn. Eerste Blad. J. HEULOO) v/h. FILBRI, BUITENLAND Nr. 5868 DINSDAG 13 MEI 1924, 52e JAARGANG Licht op voor auto'* on fietsen i HET 8CHADEVERGOEDING8- VRAAGSTUK. De Volkeribondscommlssie voor de hygiëne. Roemenië en Rusland. FEUILLETON. 12) DUTTSCHLAND. Het Dultsch-Russlsche Incident In een onderhoud met een vertegen woordiger van 't nieuwsagentschap Rosta zeide Rikof, dat het Duitsch-Russische in cident een1 zeer ernstigen toestand in het leven hadi geroepen. Botsingen tusschen Nationalisten en Communisten. Ingezonden Medodéellng, MIJNHARDT's Staa I-Ta bietten... Maag-Tabletten.. Zenuw-Tabletten Laxeer-Tabletten Hoofdpijn-Tabletten eo Opticien - Hoofdgracht 73. voor het spoedig vervaardigen van Dreigende staking ln de kolenhavens. De conferentie tusschen Poincaré en McDonald. Afstel waarschijnlijk. IERLAND. De aanslag bij Queenstown. FJctAN K kTjk. De verkiezingen ln Frankrijk. Ingezonden Mededeellng. (Wordt vervolgd.) HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldenche Courant 1lJJOj fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. p' ma4^ en avwlge landen f 4.20. Zondagsblad mp. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad roap. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1j60 Loese mxmmera dar Courant 4 et; fr. p. p. 6 et Dimdag 18 Mei i 9.14 uur Woensdag 14 9.15 Een telegram uit Brussel verzekert dat, volgens officieuze geruchten. Theunis en Hijmaaa niet een plan doende zijn, om van de vordering op Duitschland een ge- meensch ap pelijke schuldvordering te ma ken en haar om te zetten in een reeks van obligaties voor alle volken. Beteekent dit dat er aan de conclusies der deskundigen een vervolg zal gemaakt worden tot rege ling der schulden tusschen de geallieer den onderling? De bijzonderheden tajn te schaarsch, om er een oordeel over te kun nen vellen. Maar de plannen der Belgen hebben stelling wijder strekking d'an al leen overeenstemming tusschen de geal lieerden te bereiken over hetgeen er in het rapport staat Van groot belang zal nog zijn hoe de Zondag gehouden verkiezingen voor d© Fransche Kamer uit zullen vallen. De uitslag zal het antwoord geven op de vraag of PoincéLré de Banctie-politiek overwinnend' zal doorzetten, dan wel of hij zich wat meer tegemoetkomend zal too- nen. Zijn houding in den laatsten tijd wijst er op dat hij met een dergelijke mogelijk heid rekening^houdt De oommissie voor de hygiëne nit den Volkenbond heeft om gevolg te geven aam het Nederlandsche voorstel, ten einde de sanitaire formaliteiten te verminderen, die dé internationale scheepvaart belem meren* besloten, aan de regeeringen het sluiten van' particuliere schikkingen aan te raden, de practische middelen te bestu- deeren, die het sluiten van dergelijke re gelingen gemaikkelijk maken om zich ter beschikking van de regeeringenen te stel len als bemiddelingsorgaan, in geval van moeilijkheden bij de toepassing van der gelijke regelingen. Verder heeft zij beslo ten, aan den Baad voor te stellen, de ha ven Singapore tot zetel van het inlich tingsbureau voor epidemische ziekten in het verre Oosten te maken en het pro gramma van onderzoek naar heit bestaan van de epidemische moeraskoortsen vast gesteld, en de wereldvoorzdening van ki nine, vooral mot het oog op Z. O. Europa, waar de malaria zich op onrustbarende wijze uitbreidt Londen, 12 Mei. Volgens een bericht uit Genève heeft koning Ferdinand van Roe menië verklaard, dat de stand der betrek kingen tusschen Roemenië en Rusland geen gevaar voor den vrede meebracht. Drie dagen geleden is de Russisch-Roe- meensche commissie, die benoemd is om op vreedzame wijze de grenskwestie te on derzoeken, te Podolsk bijeengekomen. door ANATOLE FRANCJE. Het moderne Girgenti verheft op de acropolis van het oude Agrimentum zijn smalle, dicht opeen 'gebouwde huizen, waarboven een sombere Spaansche dom uitsteekt Van uit mijn raam zag ik in de richting van de zee halverwege de helling een witte rij' half verwoeste tem pels. Deze ruines zijn het eenige, dat nog iets half opgewekts heeft.. Al het overige is dor en woest Water en leven zijn uit Agrigentum verdwenen. Bet water, de goddelijke Neslis 1) van den Agrigentijn Empedokles, is voor alle levende we zens zoo onontbeerlijk, dat niets ver van rivieren en bronnen leven kan. Maar de haven Tan Girgenti, op drie kilometer van de stad gelegen, drijft een levendi- gen handel. Dus in deze doodsche stad, op deze steile rots is het manuscript van den geestelijke Jean Toutmouillé. Ik liet Een Siciliaansche godheid, door Em pedokles geïdentificeerd met het water, oen der vier elementen (water, vuur, lucht en aarde). Griéksch wijsgeer, wiens stelsel zeer maar buitengewoon oorspronke lijk ia Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-UitgeverO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Glrorakentn» No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct p. regel (gtaijard). Ingoz. tmeded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke retgel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Hij verwijt Duitschland het vertrouwen te willen winnen van de Buropeesche re actionairen door de vertegenwoordigers van een revolutionair land brutaal te be handelen. Ingeval Duitschland! zou weigeren satis factie te geven, zouden de handelsbetrek kingen met dat land tot een minimum worden beperkt of zelfs geheel worden verbroken. Te Haile zou Zondag, ter gelegenheid van de onthulling van een Moltke-stand- beeld een groote Völkische parade worden gehouden. Niet minder d!an 23 extr- treineni voerden de Völkische partijgan gers naar Halle, alwaar er naar schatting 50.000 tezamen kwamen. Prins Oskar van Pruisen, generaal Lu- dendbrff en andere vroegere hoog© mili tairen woonden de onthulling bij. Nadat de plannen voor deze Moltkeher- denking door de Völkischen bekend' ge worden waren, hadden de communisten toestemming gevraagd voor het houden eener tegenbetooging, hetgeen evenwel, was geweigerd Dit nam niet weg, dat op verschillende punten van de stad botsin gen plaats hadden, waarbij het ruw toe ging. Ook met de politie liegen de com munisten het aan den stok, zoodat zij de stad niet binnen mochten trekken. Naar aan de „Telegr." Wordt gemeld, had de bloedigste botsing in den omtrek van Halle plaats. De communisten, die in de voorsteden van Halle waren, wilden zich te voet naar de stad begeven. Om hen buiten Halle. te houden, had de politie ter verdediging der .stad loopgraven en barri caden opgericht. Te Woermüt? kwam het tot een gevecht De politie-preeident schat het aantal personen, dat daarbij gedood werd, op 10. Beweerd wordt, dat in het geheel 8 agenten gedood zijn en verschei dene anderen zwaar gewond. Het aantal gedoode communisten kon niet met zeker heid worden vastgesteld, daar hun partij- genooten de gevallenen van het tooneel van den strijd wegdroegen. Den geheelen dag werden overal com munisten gearresteerd en naar het hoofd bureau van politie gebracht, waar tegen den avond 400 arrestanten te zamen wa ren. In de avonduren werd de politie macht versterkt, daar men voor nieuwe 90 75 75 60 (291) Bü Apoth. en Drogisten. Ingezonden MededeèHng. ongeregeldheden vreesde als de 800 com munisten, die in het Volkspark omsingeld waren, vrijgelaten zouden worden. Berlijn, 12 Mei. De ernstige botsingen, die gisteren naar aanleiding van de ont hulling van het standbeeld van Moltke te Halle hebben plaats gehad, hebben zich in den loop van den dag nog herhaald. Op talrijke plaatsen in en om Halle is het tot ernstige gevechten gekomen aftrek kende rechtsradicalen en communisten, waarbij aan beide zijden bloedige koppen werden geslagen. In een restaurant in de buurt van Halle werdeh een aantal leden van „Stahlhelm* door communisten aan gevallen, Zij namen de vlucht en één hun- neer werd in het open veld door een oom- munist doodgestoken. Ook te Leipzig 'kwam het tot een bot sing tusschen uit Halle terugkeerende leden van Stahlhelm en communisten, waarbij een lid van dien bond werd dood geschoten. De moordenaar vrat Elsner. Graaf Arco, de moordenaar van Kurt Elsner, is, zooals men weet, in vrijheid ge stéld. De rest van zijn straf wordt hem kwijtgescholden, indien hij niet meer in oonflict met de justitie komt De graaf is nu te St Marin, waar hij thuis hoort, te rugzekeerd, en daar met veel pracht en praal ontvangen. De Bayrischer Kuiler vertelt, dat het kasteel van de familie Ar- oo voor die gelegenheid schitterend ver sierd was. De bevolking van het dorp bracht den moordenaar van Elsner gere- n-ades, Graaf Arco hieV' vervolgens' een receptie, die zeer druk bezocht werd. Ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur en van alle vereenigingen uit het dorp kwamen Aroo'begroeten. Toespraken wer den gehouden en er werd zelfs door een jonge dame een voor die gelegenheid ver vaardigd gedicht voorgedragen. Later was er tuinfeest en concert. Toen graaf Aroo in de concertzaal verscheen brachten de aanwezigen hem een ovatie. De graaf hield een korte toespraak om zijn dorps- genooten te bedanken voor de talrijke be wijzen van sympathie, die hij bij zijn te rugkeer had ontvangen. ENGELAND. De onderhandelingen tusschen de werk gevers en de afgevaardigden' der vakver- eeniging, in zake het geschil met de kolen- tremmers, zijn afgebroken. In alle kolen- havens zullen massa-vergaderingen van d'e kolentremmers gehouden worden, met h et doel om een algeheele stilligging van den arbeid te bewerkstelligen. In Engelsche diplomatieke 'kringen wordt het gerucht bevestigd, dat Mac Donald Poincaré heeft uitgenoodlgd, hem den 19den te Chequers te ontmoeten, en niet den 20sten, zooals aanvankelijk werd meegedeeld. Naar verluidt, is de uitnoodiging pas mij het huis van Michel-Angelo Polizzi wijzen en begaf mij' daarheen. Ik vond mijnheer Poltezl van top tot teen in het geel gekleed en tbezig in een pan worsten te braden. Toen hij mij zag, liet hij de steel van de pan los, hief zijn armen omhoog en stiet kreten van geest drift uit. Het was een 'klein mannetje, wien.zijn puisterig gezicht, zijn kromme neus en zijn vooruitspringende kin een physiognomie vol uitdrukking gaven. Hij sprak mij met excellentie aan, zei- de, dat hij dezen dag aan den balk zou schrijven en verzocht mij plaats te nemen. Het vertrek waarin wij ons bevonden, scheen tegelijk voor keuken, salon, slaap kamer, atelier en provisiekast te dienen. Je zag er kachels, een bed, schilderijen, een schildersezel, flessohen en Spaansche peper. Ik wierp een blik op de schilde rijen, die de muren1 'bedekten. „De kunstl De kunst!" riep hij uit en hief daarbij' weer zijn armen hemel waarts; „hoe verheven is de kunst, welk een troost schenkt zij! Ik, ben schilder, Excellentie!'" En hij wees mij op een heiligen Fran- ciscus, die nog niet voltooid was, en zon der schade voor de kunst en het geloof onvoltooid had kunnen 'blijven. Hierop lfèt hij mij enkele schilderijen van hoo- gere kunstwaarde zien, die echter op brutale wijze bijgewerkt schenen te zijn. „Ik restaureer oude schilderijen," zelde fajj tot mij. „Ach, die oude meesters, wat een gevoel, wat een genie!" „Dus u bent werkelijk tegelijk schilder, oudheidkenner en wijnhandelaar?* vroeg „Om u te dienen, Excellentie. Ik heb op dit oogenblik een zuooo, waarvan iedere droppel een vuurbolletje is. Ik zal Uwe Excellentie' eens laten proeven." „Ik boud heel veel van Siciliaansche wijnen," antwoordde ik, „maar ik ben niet naar u toe gekomen om te drinken, mijn' beer Polizzi." Hij: „O, dan voor schilderijen. U bent een kunstliefhebber. Ik vind het een onr uitsprekelijk genot liefhebbers van schil derijen bij' mij te ontvangen. Ik zal u het meesterwerk van Monrealese laten zien, ja, Excellentie, zijn meesterwerk. Een Aanbidding der Herders; een parel uit de Siciliaansche school 1" Ik: „Met heel veel genoegen wil ik dat doek zien, doch laten we eerst spreken over het doel van mijn komst." Zijn kleine, bewegelijke oogjes bleven nieuwsgierig op mij gericht en niet zon der angst en vrees bemerkte ik, dat hij de reden van mijn bezoek zelfs niet ver moedde. Geheel van streek en terwijl het koude zweet mij uitbrak, bracht ik op erbarme- lijken toon stotterend een zin uit, die on geveer op het volgende neerkwam. „Ik kom expres uit Parijs, om inzage te nemen van een manuscript der Légen de dorée, dat n mij geschreven hebt te bezitten." Bij deze woorden hief hij zijn armen op, sperde zijn imond en oogen wijd open en' gaf blijken van de grootste gejaagd heid. „O, het manuscript van de Légende It&liaansche wijn. Vrijdagmiddag verzonden en werd de aanvaarding ervan nog dienzetfden avond ontvangen. Er zal gesproken woorden over het herstel en de rapporten der deskun digen. Londen; 12 Mei Reuter verneemt, dat ten gevolge van Poincaré's nederlaag bij de verkiezingen -de samenkomst met McDonald waarschijnlijk niet zal plaats vinden. Het is vrijwel zeker, dat de samen komst tusschen de Britsche en Fransche premiers binnenkort zal plaats vinden, doch wanneer er een nieuwe Fransche re geering aan het bewind komt, moet de conferentie noodzakelijkerwijs worden uitgesteld, om' den nieuwen Franschen premier gelegenheid te geven zich te oriënteeren. De regeering van den Ierschen vrij staat ia thans vier personen op het spoor, dié deel hebben genomen aan het schieten op ongewapende Britsche verlofgangers te Queenstown. Er zijn aanplakbiljetten rondgezonden, waarin déze personen wor den gesignaleerd. Men vermoedt, dat zij zich ophouden in het district Macroom in het graafschap Cork. Een nederlaag van Poincaré Zondag hadden in Frankrijk de alge meen© verkiezingen plaats. Hoewel Maan dag nog slechts gedeeltijk de uitslagen bekend waren, viel toch reeds te consta- teeren, dat een aanmerkelijke verschui ving naar links heeft plaatsgehad, veel grooter dan men verwacht had. De koerswijziging van Poincaré in meer linkschen geest, de verbetering van den franc door verstandige financieele maat regelen, Poincaré's meer toenaderende stemming tegenover de ex-vijanden en de bondgenooten, die ous de laatste paar maanden hadden doen denken dat het land hem liever houden zou dan het met een nieuwe ploeg te probeeren, blijken weinig of "een wijziging "©bracht te hebben in den wensch van het Fransche volk de meer internationale gevoelens krachtens tot uiting te doen komen. Naarmate de verdere uitslagen bekend gemaakt worden- zijn is de oorspronkelijke indruk geheel bevestigd. Men kan waar schijnlijk spreken van een belangrijke linksche overwinliing. Het gebeele zwaartepunt van de nieuwe Kamer is naar links verplaatst, en de star tistieken, waarmee men echter nog voor zichtig zijn moet, kennen aan het linksche blok een meerderheid van een dertigtal stemmen toe. Gegeven de nederlaag door de aftre dende meerderheid geleden en in weerwil van het feit dat de in functie zijnde mi nisters allen herkozen zijn, acht men het toch hoogst onwaarschijnlijk dat Poincaré zal aanblijven, dit afgescheiden van de formeele ontslagimdiening van het minis terie, welke na elke verkiezing gebruike lijk is. Voor de vorming van een nieuw ministerie zijn het thans mannen als Herriot en Painlevé uit de radicaal-sociar listen, Blumen Paul Boncour uit de socia listen, die in aanmerking komen. De groote vraag is nu natuurlijk in hoe- Verre dit wijziging zal brengen in de al- dorée! Een parel, Excellentie, een robijn, een diamant! Twee miniaturen, zoo vol maakt, dat men zou meenen het Paradijs te zien. Hoe streelend voor den blik! Die kleuren, die als het ware aan de bloem kronen zijn ontnomen, zijn éen ware lust voor de oogen. Julio Olovio1) heeft niets heerlijkers voortgebracht." „Laat het mij' zien!" zeide ik, zonder mijn ongerustheid of hoop te kunnen ver bergen. „Het u laten' zien," riep Polizzi uit. „Hoe zou .ik bet kunnen, Excellentie? Ik helb het niet meer! Ik heb het niet meer!" Hij scheen zich de haren uit het hoofd te willen trekken. Al had hij ze allemaal uit zijn huid gerukt, dan zou ik het hem niet belet hebben. Maar hij hield uit zich zelf op, zonder zich veel pijn gedaan te hebbed. •„Wat?" riep ik toornig uit; „wat? U laat mij uit Parijs naar Girgenti koimen, om me een manuscript te laten zien, en nu ik er ben, zegt'u me, dat u het niet meer hebt. Dat is schandelijk, mijnheer. Ieder fatsoenlijk mensch zal met mij' uw gedrag afkeuren." Wie mij toen gezien had, zou zich een vrij goed denkbeeld hebben 'kunnen vor men van een dol schaap. „Het is schandelijk, het Is schandelijk!" herhaalde ik en stak mijn van woede be vende armen uit. Michel-Angelo Polizzi liet zich in de houding van een- stervenden held op een stoel neervallen. Ik zag hoe zijn oogen Een1 Itallaansch miniatuurschilder ui' de zestiende eeuw. Ingezonden medadeeUngn gemeene buitenlamdöch© politiek, door Frankrijk gevolgd!. De meer behoudende bladen betoogen dat de omstandigheden geen belangrijke afwijking van de tot dus ver door Poincaré gevolgde politiek toe laten en wijzen op het voorbeeldi van En geland, waar men ook van het aan het be wind komen der socialisten onder Mao Donald een groote verandering in Enge- lands traditioneele politiek verwachtte, ter wijl die toch in hoofdlijnen onveranderd gebleven ia Zooals te verwachten was, juichen de linksche bladen. Ze betoogen de noodza kelijkheid voor Poincaré been te gaan, maar waar ze vooral op aandringen is thans het aftreden van Millerand'. Deze heeft in z*n boodschap van 27 Maart, tij dens de onverwachte crisis van het vorige kabmet-Poincaré verklaard, dat hij, in dien de kiezers zich vijandig mochten too- nen tegenover de politiek van het natio nale blok, daaruit ten aanzien van zich zelf de Doodige conclusies zou trekken. Hoewel op straat de drukte groot was, vielen geen onregelmatigheden voor. Lloyd George, die te Londen voor die Nationaal Liberale Federatie het woord heeft gevoerd, verklaarde dat geheel Europa zich verheugt over het nieuws der groote liberale overwinning in Fran krijk. Dit is een gebeurtenis van groote beteekenis. Hij hoopte en geloofde stel lig, dat zij zal leiden tot dé zoo noodige pa cificatie der wereld. De Kamer bestond toen ze uiteenging uit de volgende partijen en groepen: rech terzijde (waartoe o.a, de royalisten en bo- napartisten behooren) 25; Entente repu- blicaine (groep van Arago, die zelf ver slagen is) 162; républicains de gauche 54; gauche républicaine 83; action républir caine 46. Tegenover déze partijen van het Nationale Blok, of althans de politiek van dit Mok steunende, stonden dan: radicalen en radicaal-socialisten 83; répüblicains so- cialistes 31; socialisten 60. En eindelijk 14 communistenvan verschillende schakee- ring en 21 oiiafhankelijken of wilden. In het geheel 569. Weliswaar moest de Ka mer 626 afgevaardigden teilen, maar er waren door sterfgevallen en' andere oorza ken 57 vacaturea De nieuwe Kamer zal slechts 584 leden tellen. Behalve van' de Koloniën' (9), zijn thans alle uitslagen bekend. Gekozen zijn: conservatieven: zeven herkozen, vier nieuwngekozen (totaal 11); republikeinen: 91 herkozen, 46 gekozen (totaal 137); links-republikeinen: 70 her- Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen1 tot het genezen van galzucht, verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogist zaken. zich met tranen vulden en hoe zijn tot nu toe boven zijn hoofd golvende haren verward over zijn voorhoofd vielen. „Ik ben vader, Excellentie, ik ben va der!" riep hij handenwringend uit. En snikkende -voegde hij er aan toe: „Mijn zoon RafaeÜo, de zoon van mijn arme vrouw, wier dood ik sedert vijftien jaar beween, Rafaello, Excellentie, heeft zich te Parijs willen vestigen; hij heeft in de reu Lafitté een winkel gehuurd, om ra riteiten te verkoopen. Ik heb hem het kostbaarste, wat ik bezat, gegeven; mijn mooiste majolica's, mijn mooiste Urbino-x) faiënces, mijn prachtigste schilderijen, en wat voor schilderijen, signor! Zij schitte ren mij nog tegen, wanneer ik ze me weer voor den geest baai. En allemaal onder- teékend! Ten slotte heb ik hem het ma nuscript van de Légende dorée gegeven. Mijn eenige zoon! Den zoon van mijn goede, zalige vrouw." „Dus," zeide ik, „lag, terwijl ik, op uw schrijven vertrouwend, het manuscript van den geestelijke Toutmouillé in het hartje van Sicilië ging zoeken, datzelfde manuscript op nog geen vijftienhonderd meter van mijn huis in de étalagekast in de rue Lafitte." ,Daar lag het, dat is de heilige waar heid," antwoordde Polizzi, plotseling weer gekalmeerd; „en het licht er nog, dat ge loof ik tenminste, Excellentie!" Van een1 plank nam hij een kaart, die bij mij gaf met de woorden: Stad in Italië, met beroemde faiënce- fabriek-

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1