DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD Eerste Blad. BUITENLAND Volkskleeding "Magazijn Nr. 5809, DONDERDAG 15 MEI 1324, 52e JAARGANG HET SCHADEVERGOEDING». VRAAGSTUK. Een onthulling. FRANKRIJK. De samenstelling der nieuwe Kamer. De kabinetscrisis. FEUILLETON. 18) Poincaré en MacDonald. De meentng ln Dultschtand. De meening ln Engeland. DUITSCHLAND. De agitatie der links- en rechts- radlcalen. Ingezonden mededeeUng, Maak gebruik van het voordeel der U i t V e r k O O P-prijzen in BRAMLAGE's WESTSTRAAT 10. BEKIJK MIJN UITSTALKASTEN EENS. De gebeurtenissen te Halle. ENGELAND. Uit het Lagerhuis. ITALIË. Een reusachtig proces tegen communisten. Ingezonden MededeeUng. Vijfhonderd belasttngaccountants opgeleid. RUSLAND. NOORWEGEN. Steun uit Moskou voor de stakers in Noorwegen. SPANJE. De Spanjaarden ln Marokko. VEREENIGDE STATEN. De ophanging van zes Italianen. De lmmlgratlewel Mijnongeluk ln de Ver. Staten. CHILL Een station en honderd hulzen verwoest. JAPAN. De nederlaag der regeerlng bij de verkiezingen. CHINA. Soen Yat Sein overleden. KORTE BERICHTEN. HELDERSCHECOURANT Lloht op voor auto's en fietsen Donderdag 15 Hei9.18 uur, Vrijdag 16 Mei9.20 Nu de Fransche verkiezingen zulk een on verwacht resultaat hebben opgeleverd en de heer Poincaré heeft besloten 1 Juni als pre mier al te treden, Is de „Evening Standard" in staat, de waarheid te onthullen over de be-i sprekingen, dezer dagen tusschen den heer Rarnsay MacDonald en de heeren Theunls en Hljnians te Ghequera gevoerd. Het blad verneemt, dat deze besprekingen inderdaad een mislukking (a frost) waren tengevolge van de onverzoenlijke houding van Poincaré en dat het lot van het rapport-Dawes en daar mede de reconstructie van Europa aan een zijden draad hingen. Wel was in bovenbe doelde besprekingen voldoende goede wil aan wezig, doch er was geen voldoende grondslag, waarop deze goede wil kon rusten^ teneinde tot overeenstemming te komen met Parijs op andere voorwaarden dan die van Poincaré. Volgens ©en officieele statistiek zal de nieuwe Kamer als volgt zijn vastgesteld: Conservatieven 20 zetels; republikeinen 177; links-republikeinen 52, links-demo craten 75; radicaal-socialisten 189; repu- hlikedmsche socialisten 85; socialisten 102, communisten 29. Vier herstemmingen. Poincaré heeft aan Havas meegedeeld, dat hij den lstesn Juni, den dag waarop de nieuwe Kamer in functie treedt, presi dent Millerand het ontslag van het kabinet zal aanbieden. Tot dien dag zal het minis terie zich beperken tot die behandeling der loopende zaken op dusdanige wijze, dat het komende kabinet niet gebonden wordt door besluiten, waaraan het vreemd is. Poincaré en zijn ambtgemooten zullen zich met name onthouden van de voorge nomen, toepassing dier wetsbesluiten, wel ke tot een miljard aan bezuinigingen moesten lelden en reeds gereed) waren om bij den raad van state te worden inge diend. De regeering behoudt zich niette min het recht voor langs administratievep, weg bij de verschillende departementen over te gaan tot die bezuinigingen, welke de organieke wetten niet aantasten. Het zal aan de komende regeering staan te beslissen, in overleg met het parlement, of die wetsbesluiten uitgevoerd of ingetrok ken dienen te worden. Deze laatste oplos sing schijnt te moeten overwegen, zonder dat men daarom van de politiek van In krimping afziet, waartoe men tot andere middelen zijn toevlucht zal moeten nemen. Uit Parijs wordt aan het HM. gemeld: Dat Poincaré zou heengaan, was van be gin af duidelijk, maar omtrent zijn opvol ger blijft voorloopig onzekerheid bestaan. Voor de vorming van het nieuwe kabinet hangt alles af van de beastng, die de so cialisten nemen zullen omtrent hun al of niet deelnemen aan de regeeocing. In het eerste geval voorziet men een miniHterle-Hrariot, hoewel deze persoon lijk de voorkeur schijnt te geven aan het presidentschap der Kamer, waarvoor Pó- ret ais te rechtsch niet meer in aanmer king komt In het tweede geval zal Briand wel weer premier worden, terwijl dan het door ANATOLE FRANCE. „Hier is het adres van mijn zoon. U zoudt mij ten zeerste verplichten, indien u het aan uw vrienden1 zoudt willen mede- deelen. Hij bezit een' volledigen voorraad kunstvoorwerpen: faiënces, geëmailleerd porceleln, weefsels, schilderijen, in het kort alles' en nog wat, en allemaal antiek, op mijn woord van eer. Gaat u maar eens naar hem toe; hij zal u het manuscript van de Légende dorée gaarne laten zien. Twee miniaturen van een wonderschoone frischheid." Willoos nam ik de kaart, die hij mij toestak. Die man maakte misbruik van mijn wakheid door mij nogmaals te vragen den naaim van Rafaello Polizzl bekend te maken. Ik had reeds mijn hand op de deur knop, toen de Sicillaan mij bij mijn arm ^reep. HJj scheen1 een ingeving te heb- 06Qit »0, Excellentie," riep hij uit, „wat een «ad is toch Girgenti! Zij heeft Empedo- het levenslicht geschonken! Wat een groot man en wat een groot burger! 6011 ^oen^le^<^ van geest, welk een Qeuigdzaamheid, welk een ziel! Beneden aan de iMwen staat een standbeeld van ministerie heit karakter dragen zal van een republikeinsch© concentratie en steu nen zal op een meer gematigde meerder heid dan wanneer die samenwerking dier radicaal-socialisten en socialisten voort- duurda Wat Millerand1 aangaat, hij schijnt In ieder geval te willen wachten op de bij-, eenkomst dér nieuwe Kamer. Slechts wan neer het programma, dan gekozen, de» president der republiek dan volkomen on aannemelijk lijken mocht, zou hij heen gaan. Men schrijft aan enkele socialisten het plan toe, zoo spoedig mogelijk herziening van het proces-Oaillaux te vragen. Het onderhoud' van Poincaré met Mac Donald op Chequers zal niet doorgaan. Het zal aan Poincaré's opvolger staan de thans onderbroken besprekingen met de geallieerden te hervatten. De nederlaag van Poincaré en het na tionale blok wordt door alle Berlijnsche bladen met blijdschap begroet Tevens meenen deze bladen echter, dat men niet al te veel van het nieuwe régime ln Frank rijk zal moeten verwachten, daar anders de teleurstelling wel eens te groot zou kunnen zijn. In de verantwoordelijke kringen te Lon den is nog niets bekend over de mogelijke gevolgen van de politiek© crisis in Frank rijk. De algemeene indruk is echter, dat er geen drastische verandering in de Fransche buitenlamdische politiek te ver wachten valt. De uitslag der verkiezingen acht men hier voort te vloeien uit blnnen- landsche kwesties, zooals de verhoogde belastingen. Uit Berlijn woendt aan het Hbi gemeld: Do oom mimisten, die blijkbaar teleurge- .steTd waren over het weinig succes, dat ze met hun grooten „aanslag" op Halle heb ben gehad, geven intusschen hun pogin gen in die richting niet op. In de JRote Pahne" kan men lezen: „HaJLe, een be gin!", een hoofdartikel, waarin geweldig met straatbetoogingen en gevechten wordt gedreigd!. In den Pruisischen Landdag heeft In tusschen de communistische fractie een motie ingediend, waarin de Duiteche Dag te Halle aan scherpe kritiek wordt onder worpen. De politie heeft een Moedigen aanval op de arbeiders gedaan en dit bloed moet gewroken worden. Daarom moge de Land dag bepalen, dat de gezinnen van de ver moorde arbeiders uit de staatskas onder steund worden, dat de gevangen genomen oommunisben schadeloosstelling krijgen en dat de schuldigen, met name de opper- president Hörsing, de hoofdcommissaris van politie Runge, en de inspecteurs van politie, onmiddellijk ontslagen en gestraft zullen worden. De leden van het Pruisi sche kabinet moeten onmiddellijk aftre den. (Volgens een Wolff-bericht zou al leen liet aftreden van Severing worden verlangd en ten slotte nog dé opheffing van den cavielen staat van belieg). Terwijl aldus de communisten probee ren, alsnog politieke munt uit de gebeur tenissen te HalLe te slaan, gaan de Deutsch-völkischen voort, nieuf© plannen te beramen. Aangemoedigd! door hun „succes" in Halle, willen ze binnen zeer korten tijd in de Onmiddellijke nabijheid van Berlijn verschillend© Duitsche Dagen, naar het model van die te Halle, organi- seeren. Naar verluidt schijnt echtor de Pruisi sche regeering uit die gebeurtenissen te hem, dat ik nooit voorbijga zonder mij-n hoed af te nemen. Toen mijn zoon Ra faello op het punt stond naar Parijs te gaan, oan in de rue Lafitte een antiqui teitenzaak op te richten, heb ik hem me degenomen naar de haven van onze stad en hem aan den voet -van het standbeeld van Empedokles mijn vaderlijken zegen gegeven. „Gedenk Empedokles", heb ik tegen' hem gezegd. Ach, signor, wat heeft ons ongelukkig vaderland een nieuwen Empedokles hard noodig! Wil ik u naar het standbeel brengen, Excellentie? Ik wil gaarne uw gids zijn, om de ruïnes te bezichtigen. Ik zal u den tempel van Oastor en Pollux, den tempel van Jupiter Olymipicus en Juno Luclnia, de oude 'bron, het 'graf van Theron en1 de Gou den Poort laten zien. De gewone gidsen zijn ezels. Ik ben een goede gids; wij kun nen, als u dat wilt, opgravingen1 doen en wij zullen schatten ontdekKen. Ik heb ver stand van opgravingen, dat is me om zoo te zeggen aangeboren. Ik ontdek meester werken in de groeven, waar de geleerden niets gevonden hebben." Het gelukte me, mij van hen los te maken. Maar hij liep ine na, hield mij onder de trap tegen1 en fluisterde me in het oor: „Luister, Excellentie; ik zal u naar de stad brengen en u onze Girgentijnsohe schoonen laten zden, Siciliaansohen van klassieke schoonheid. En ook kleine boe rinnetjes, als u wilt!" „De duivel hale je!*1 riep ik veront waardigd uit. 1) Tyran van Agrigentum, overleden ln 472 dhr. Halle leering te hebben getrokken en voornemens te rijn, deze dagen, onver schillig of ze fan' rechts- of links-radicale zijde worden georganiseerd, absoluut te verbieden. De „Lofaal Anzeiger" publiceert een of ficieel rapport omtrent de gebeurtenissen te Halle, waaraan het volgende is ont leend. De schietpartij zou niet hebben plaats gehad, indien de communisten niet de po- Li tie hadden aangevallen, die uit een huls werd beschoten. De aanvallers waren voor bet grootste gedeelte afkomstig uit Leip- zig en Berlijn. Aan de kloppartijwerd spoedig een eind gemaakt, doordat ©en afdeeling Schupo de communisten in den rug aanviel, zoodat men een groot aan tal communisten kon gevangen nemen. Daarbij bleken deze laatst en te beschik ken over een eigen geneeskundigen dienst, waaruit volgt, dat zij op een bot sing waren voorbereid. De communisten verlieten dé treinen naar Halle ten deed© reeds enkele stations vroeger om te voor komen, dat zij door de politie in het hoofd station werden vastgehouden. Het debat over het intrekken dér Mc Kenna-rechten is Dinsdagavond in het Lagerhuis begonnen. Baldwin, de conservatieve leider, diende een motie in, verklarend' dat het onraad zaam zou zijn om ondier de huidige moei lijke omstandigheden deze rechten op te heffen, waarmede zooveel werkgelegen heid behouden is gebleven. Namens de regeering was reeds medegedeeld, dat de motie door de regeering els een motie van wantrouwen zou worden beschouwd. De motie van Baldwin werd met 817 te gen 252 stemmen verworpen temidden van luide toejuichingen der regeeringspartij. Op 28 Februari 1921 werden, na het pro- clameeren eener staking te Florence, 45 marinematrozen en 18 carabinieri van Li- voerno naar Florence gedirigeerd om de orde te handhaven. Te Empoli werden die vrachtauto's waarmede zij vervoerd wer den, door communisten aangevallen met revolvers en bommen. De carabinieri en de matrozen werden ontwapend; negen hunner werden gedood' en tien ernstig ge wond. Er werden 182 communisten ge arresteerd en na een onderzoek, dat drie jaar heeft geduurd, is, naar de „Times" meldt, de zaak thans voor het AsslzeHhof En ik vluchtte de straat op en liet hem met open armen staan. Toen hij me niet meer zien kon, zonk ik neer op een steen en1 begon, met het hoofd in de handen na te denken. „Was ik dus naar Sioilië gekomen, om zulk© aanbiedingen te moeten ^hooren?" vroeg ik mezelf af. Ongetwijfeld was die Polizzl een schurk en zijh zoon niet minder. Maar wat had den zij voor met mij? Ik kon het niet doorgronden. Intusschen was ik aardig terneergeslagen' en bedroefd. Ben zachte stap, een geruisch van klee- ren deed mij oprijken, en ik zag prinses Trépof naar mij toe komen. Zij gaf mij een teeken, dat Ik moest blijven zitten, nam mijn hand en' zeide zacht tot mij1: ,Jk zocht u, mijnheer Sylvestre Bon» nard. Ik wilde u nogmaals zeggen, hoe blij ik ben, kennis met u gemaakt te heb ben. Ik zou u zoo gaarne een aangename herinnering aan onze ontmoeting achter laten." En terwijl zij sprak meende ik onder haar voile een traan en een glimlach te zien. De prins kwam nu ook dichter bij en bedekte ons met zijn reusachtige schaduw „Dimitrl, laat mijnheer Bonnard je kostbare bezit eens zien!" En de gewillige reus gaf mij een luci fersdoosje, een leelljk, klein spanen doosje, versierd met een blauw en rood geschilderden kop, die volgens het onder schrift Empedokles voorstellen moest. ,Jk zie het mevrouw. Maar de afschu welijke Polizzl, naar wien1 lk u raad mijn heer Trépof niet te zenden; heeft mij voor mijn heel© leven een afkeer doen krijgen van Florence in behandeling gekomen. Men rekent, dat het proces vier maanden zal duren. Sommige der 182 communis ten worden van moord! beschuldigd, an dere van medeplichtigheid. Er zijn drie vrouwen onder de gevangenen. Het oa* tal getuigen bedraagt 200 en aan de jury zullen 2000 vragen worden voorgelegd. De meest belangwekkende figuur onder dief beklaagden is een zekere Rossi, het hoofd dier communisten te Empoli, dien men „volkscommissaris" placht te noemen. Evenals alle andere beklaagden^ ontkent De „Daily Mali" meldt uit Genua, dat de Italiaansche regeering aan vijfhonderd accountants een speciale opleiding van zes maanden 'geeft, welke eind dezer maand voltooid is, als wanneer zij over het geheel© land op de belastingplichti gen zullen worden losgelaten, voorzien van uitgebreide bevoegdheden. Volgens het Engelsehe blad zijn de zakenmen- schen druk beziig zich voor te bereiden op de aanvallen van deze mobiele colonne. Volgens berichten uit Riga heeft de sowjet-regoering aan al hare handelsaf- deeïing in het buitenland opdracht gege ven' om met Duitschers gestoten contrac ten te annuleeren en geen levering van welken aard ook aan Duiischliamd te dioen, of van Duitschland aan te nemen. Dit be sluit is genomen ln verband met den in val dier Duitsche politie in de handélsaf- deeüng te Berlijn. Ook heet het, dat alle concessies door Duitschers i!n Rusland bezeten zouden riju geannuleerd, i Christiania, 14 Mei. De Internationale van Moskou heeft 5000 gouden roebels ter beschikking van de stakende havenarbei ders gesteld en heeft tegelijk de leiders aangespoord' hun beet te doen de staking tot een algemeene, over alle bedrijven en het geheel© land uit te breiden. Londen, 14 Mei. Er zijn hier nadere be richten ontvangen omtrent de jongste- ge vechten in Marokko. De stelling van Mess» joead, waar deze gevechten plaats hadden, was sedert eenigen tijd omsingeld door de Kabylen en zoo goed ais geheel afgesneden. De operaties, die thans met succes zijn be kroond, hadden ten doel de zich daar bevin dende Spaansche afdeeling te ontzetten. Dit is gelukt, doch de Spanjaarden hebben er circa vijfhonderd' man aan dooden en gewon den bij verloren, ln hoofdzaak inboorlingen. Een bekentenis een reden tot beswaring. Dezer dagen deelden wij medé, dat te Amtie Oity, in den staat Loulsana, zes Itar lianen waren opgehangen wegens het doodschieten, drie jaar geleden, van den eigenaar van een restaurant, ofschoon was komen vast te staan, dat slechts één der zes beklaagden het noodlottig schot bad gelost. Uit nadere bizonderheden, die wij over diït geval in Engelsehe bladen aan troffen, blijkt dat men hier te doen heeft met een zeer merkwaardig geval De eige naar van het restaurant, een zekere Gal meis, werd doodgeschoten toen hij de zes Italianen stoorde, die bezig waren met de berooving van een bank te Amite. Bijge staan door bloedhonden, vond dé politie de bendie terug in een verlaten huis, waar zij van Empedokles, en dit portret Is nu niet erg geschikt om me vriendelijker tegenr over dien ouden wijsgeer te stemmen." „Het is leelijk," zeide zij, maar zeld zaam. Zulke doosjes zijn zoo goed als on vindbaar. Je moet ze op de plaats, waar ze gemaakt worden, koopen. 's Ochtends om zeven uur was Dimitri al in de fa briek. U ziet, dat we onzen tijd niet ver loren' hebben." „Dat zie ik zeker, mevrouw," antwoord de ik op bitteren! toon; „maar ik heb mijn tijd verspild en heb wat lk zoover zoeken kwam, niet gevonden. Zij scheen belang te stellen in mijn tegenslag. „Hebt u iets, dat u verdrietig maakt?" vroeg ze me. „Kan ik u in iets behulp zaam zijn? Wilt u mij uw verdriet niet vertellen?" Ik vertelde het haar. Mijn verhaal was lang, maar zij' kwam er onder den indruk van, want ze deed me daarna een aantal tot ln de kleinste bijzonderheden afdalen de vragen, die ik voor even vele bewijzen van belangstelling hield. Zij wilde den juisten titel van het handschrift weten; het formaat, hoe het er uitzag en hoe oud het was; en zij vroeg mij het adres van Rafaello Polizzl. Ik gaf het haar en deed op die manier (o, macht van het noodlot) wat de af- sobuwlijke Michel-Angelo Polizzl aan me gevraagd had. Het Is somtijds moeilijk een einde te vinden. Ik begon mijn klachten en' ver- wenschingen opnieuw. Ditmaal echter lachte mevrouw Trépof. (Wordt vervolgd.) Tngwrnnrtm MededeeUng. haar arresteerde. De rechters deden drie jaren lang vergeefs moeite om vast te stel len, wie van het zestal het noodlottige schot had gelost. Met Paschen kwam de ontknooping, toen één der bende, een ze kere Boy Leona, den bijstand van een geestelijke vroeg, tegenover wien hij be kende, diat hfl degeen was, die Oaimeshad doodgeschoten. De geestelijk© zeide, dat hij geen absolutie kon schenken, tenzij hij zijn misdaad! in het openbaar beleed!, het geen Leona den volgenden dag deed. Al gemeen verwachtte men, dat door deze bekentenis het lot der vijf anderen gun stig zou worden beïnvloed. De goeverneur van den staat echter verklaarde, dat Leona's eigen mededeeling zijn lotgenoo- ten niet kon ontlasten en elk hunner in tegendeel bezwaarde. Dienovereenkomstig werden zij veroordeeld tot dien dood door den strop. Ongerustheid te Washington. Washington, 14 Mei. Algemeen wordt verwacht, dat het wetsontwerp inzake de uit sluiting der Japanners in zijn huidigen vorm door beide Huizen zal worden aangenomen en president Ooolidge aan het einde der week ter ondërteekening zal worden aangeboden. Diplomatieke en politieke kringen te Wash ington zijn iü- beroering gebracht door den ernst van den toestand. Algemeen is men van oordeel, dat Coolidge geen andere keus heeft dan het ontwerp te teekenen. In sommige kringen wordt de meendng geuit, dat Japan, teneinde zijn afkeuring te toonen, zijn gezant zou kunnen terugroepen om het gezantschap in handen van een zaak gelastigde over te laten. Uit Gilman, in den staat Colorado, wordt gemeld; dat tengevolge van een aardstorting Zaterdag j.L 5 mijnwerkers van de buiten wereld zijn afgesloten. Er worden pogingen aangewend hen te redden en inmiddels hoopt men hun voldoende lucht en voedsel te kun nen bezorgen door middel eener pijpleiding, die toevallig in hun omgeving uitmondt en 90 voet diep den grond ingaat. Te Autofagasta (Ghiili) zijn het station en honderd) huizen verwoest door de ont ploffing van twee wagons kruik Vele per sonen.' werdén gewond. De laatste verkiezingsuitslagen toonen aan dat dé regeeringsoandidaten nauwe lijks een derde van de zetels in het nieuwe Huis hebben verkregen, terwijl de geza menlijke OTvmositie 282 zetels heeft verwor ven op een totaal van ongeveer 460 zetels, niet medegerekend' de 20 onafhankelijken, die zich waarschijnlijk bij de oppositie zulen aansluiten. Negen uitslagen rijn nog onbekend. Uit Hongkong wordt di.d. 14 Mei geseind: Soen Yat Sen is overleden. (Met Soen Yat Sen, de begaafde leider der Jong-Chineesche beweging uit het eerste decennium dezer eeuw, de groote man van de revolutie, die in Februari 1912 de Mandsjoe- dynastie onderwierp, en die in April 1921, krachtens besluit van het Zuid-Chineesche parlement te Caniton, „president der Ghinee- sche republiek" werd, is een der meest mar kante figuren van een modernen, een vrij, liberaal en aan het cosmopolitische leven aan gepast China heengegaan. Van het blok der middenpartijen komt in Duitschland' niets. De D. V. P. wensoht sa menwerking van alle burgerlijke partijen, Konstantinopel, 14 Mei. In de streek van Erzeroem heeft een hevige aardbeving plaats gehaid. Verscheidene dorpen wer den verwoest Tot dusver worden 50 slachtoffers gemeld, In verschillende streken van Italië is de weersgesteldheid zeer abnormaal. In sommige streken is zelfs sneeuw gevallen waardoor aan den oogst veel schade is toe gebracht. Volgens een bericht uit Athene aan de Neue Freie Presse hebben er in Albanië bij Tirana en Durazzo heftige gevechten plaats gehad tusschen de bewoners van het Noordelijke en die van het Zuidelijke gedeelte van het land. Aan beide zijd© werden ernstige verliezen gelerl r. Uit Madras wordt naar via Berlijn wordt bericht gemeld,, dat de radla van Godivara, die twee jaar lang een kleine bergvesting aan de regeeringstroepen weerstand had geboden, in een gevecht ge sneuveld zou zijn.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1