NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD Eerste Blad. BINNENLAND. Yereeniflinfl tol bestrijding k Tuberculose. Spoorstr. 126 Tel. 370 Nr. 6870, ZATERDAG 17 MfEI 1924, 62ste JAARGANG. VOLKENBOND. Veranderingen op tllP De rapporten der deskundigen. Instemming der Dultache ban kl era DUITSCHLAND. Nadat ik mijn laatsten slok koffie uit gedronken had, vroeg Ik Thérèse mijn hoed en wandelstok, die zij imij met wan- Ingezonden mededeellng. Pijnloos scheren De politieke situatie. ENGELAND. De Engeteeh-Russlsche conferentie. Zelfbestuur voor Engeland, Schotland en Wales. De woningpolltlek der regeering. De moeilijkheden ln de mijnindustrie. Te weinig peoorganlwv -de vrouwen. De terechtstellingen ln Siberië. Ingezxmden Mededeellng. INGEZONDEN MEDEDEELESG. KLEEDERMAKERIJ EN HEEREN - MODE - ARTIKELEN. Prima passende coupe. Vraagt stalen. Demunlclpallsatie van hulzen. De geheimen van de communisten. VEREENIGDE STATEN. De lnunlgratlewet Hoogwater ln verschillende staten. Ingezonden Mededeellng. SLEEPT GIJ U HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heidenette Courant 1ÏAO; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W; Indië p. zeepost f2.60; ld. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad mp. 10A0, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep, f 0.95, f 1.25, f 1J2Ö, f 1.60 Loeee mmunera der Courant 4 et.; fr. p. p. 6 ert Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redtacteur-UitgeverO. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 cl p. regel (galjard)Ingez. tmeded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ot. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder mo. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan an tijd van hoogwater (Taxal). Z o m e r t y d. Maan Zon Hoogwater Mei op: ond.: op: ond.: v.m.;n.m.: Zo. 18 m. 8.13 a. 5.10 5.02 8.51 8 58 9.20 Ma. 19 9.84 9 5.47 5.018.52 9.42 10.04 Di 20 10.47 6.32 5.— 8.53 10 27 10.50 Wo. 21 11.50 n 7.26 4.59 8.54 11.1411.38 'Do. 22 12.42 9 8.29 4 58 8.56 12.08 12.29 Vr. 28 9 9.88 4.56 8.57 12.56-.— Za. 24 1.23 9 10.50 4.55 8.58 1.23 1.51 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 17 Mei9.07 uur. Zondag 18 9.10 Maandag 18 9.12 Naar uit Parijs wordit gemeld, zou er een plan bestaan om in de volgende Algemeens Vergadering van den Volkenbond belang rijke wijzigingen voor te stellen in de func ties van verschillende organen door het Ver drag van Versailles geschapen. Zoo zouden b.v. de bevoegdheden van de Commissie van Herstel belangrijk worden ingekrompen, evenals die van den Raad van Gezanten., De centrale bond van het Dultsohe bankiersbedrijf heeft zijn Instemming be tuigd met de rapporten der deskundigen. Een tegen de regeertng gerichte motie der Dultsch-natlonalen. Het partijbestuur van de Duitsch-Natio- nale Volkspartij heeft een resolutie aange nomen, waarin het heet: „Wij eischeft,' dat de tegenwoordige regeering dn overeenstem ming met den uitslag der verkiezingen zoo spoedig mogelijk zal aftreden. Zij mist het recht om Duitschland in de onderhandelin gen over de rapporten der deskundigen nog te vertegenwoordigen. Wij protesteeren er tegen, dat het rijkskabinet wetsvoorstellen tot uitvoering dezer rapporten aan de Com missie van Herstel voorlegt, of ook slechts in voorbereidende besprekingen met de Commissie van Herstel een verklaring over het standpunt van Duitschland aflegt De Duitsch-nationalen zullen dergelijke verkla ringen niet als bindend beschouwen." In parlementaire kringen verklaart men, dat de regeering niet van zins is, zich aan deze eischen van de Duitsch-nationalen te storen. De rechts- en Itnks-radlcale agitatie. De rechtsradicaien ontwikkelen den laat- FEUILLETON. 14) door ANATOLE FRANCE. „Waarom lacht u?" vroeg ik. „Omdat ik een armzalige vrouw ben," was haar antwoord. En zij verdween, mij alleen en verbaasd op mijn steen achterlatend. Parijs, 8 December 1859. Mijn nog niet uitgepakte koffers lagen opgehoopt in de eetkamer. Ik zat aan een tafel, die rijkelijk voorzien was van al die goede dingen, welke ons geliefd Frank rijk voor fijnproevers voortbrengt. Ik at oen1 pAté de chartres, waarom je alleen je vaderland reeds zoudt liefkrijgen. Thé- rèse, die met haar handen over haar ■witte schort gevouwen, voor mij stond, zag met een' welwillenden, ongerusten en ftedelijdenden blik aan. Hamilcar schurk te zich tegen mijn beenen en spinde van Mjjdschap. Mij kwam het vers van een oud dichter te de gedachte: Wel ham, die als Ulysses, een mooie reis gemaakt heeft. «Welnu dan," dacht lk, „ik heb tever geefs rondgezworven, lk kom met ledige handen terug, maar ik heb, evenals Ulys- 8es, een mooie reis gemaakt." met behulp van Purol Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stukgaan der-huid. Handleiding gratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten. sten tijd overal een koortsachtige actie. Overal worden plannen ontworpen voor zoogenaamde Duitsche Dagen en Leger- dagen. Nu wordt weer uit Ftlrstenwalde, een stadje in de Mark Brandenburg, gemeld, dat aldaar Zondag een Ulanendag zal worden gehouden. Onmiddellijk hebben ook hier. de Communisten maatregelen genomen, oim met medewerking van hun Berljjnsche par- tijgenooten een machtige tegendemonstratóe op touw te zetten. Zoo deze beide demon straties niet verboden worden, krijgen we zonder twijfel in Fiirstenwald© een herha ling van de bloedige gebeurtenissen te Halle. De Communisten zijn het offensief reeds begonnen: in den afgeloopen nacht hadden ze van het Ulanenstandbeald te Ftlrstenwal de de linkerhand afgeslagen, waarover na tuurlijk in rechtsche kringen hevige ver ontwaardiging heerscht Dinsdag zijn te G-elsenfcirchen door de communisten een groot aantal biljetten aangeplakt, waarin „het strijdende Ruhr. proletariaat" wordt aangespoord gewa pend de woningen der kapitalisten bin nen te dringen en het geld er uit te halen. De politie moet, voor zoover zij niet aan de zijde der communisten staat, worden doodgeslagen. Hetzelfde geldt voor on derkruipers. Alle levensmiddelen moeten worden in 'beslag genomen en verdeeld. Onmiddellijk moeten .proletarische Hun- dertschaften worden gevormd Verder werden te Gelsenkirchen nog twee andierem vlugschriften verspreid, een waarin het spoorwegpersoneel en de transportarbeiders worden uitgenoodigd om zich bij de beweging aan de sluiten en een oproeping om met de separatisten samen te werken. - Donderdag zal het bestuur der D.-nat partij een vergadering houden, waarin volgens de „D. Tagesztg." besloten zal worden van de regeering categorisch te eischen, onmiddellijk af te treden en zich tot een nieuwe regeering zal zijn gevonmd te onthouden van verdere directe of in directe onderhandelingen over de rap porten der deskundigen. (De „D. T." hepleit volkomen verwer ping der rapporten, wellicht is dus hier de wensch die vader der gedachte.) De algemeene vergadering der Britsch- Russische conferentie na de openingszitting schijnt niet aan de verwachtingen te hebben beantwoord, aangezien het werk nog zeer weinig is gevorderd: Tastbare vooruitgang schijnt alleen te zijn verkregen op het ge bied van koopvaardij- en visscherijrechten, doch aangaande de wederzijdsche schuldvor deringen is men nog steeds niet verder ge komen. Naar van goed ingelichte zijde wordt gemeld, zouden de twee groepen elkander trouwen gaf; zij was bang, dat* ik weer op reis zou gaan. Ik stelde haar gerust door het verzoek, het eten om zes uur gereed te hebben. Alleen1 reeds het met den neus in den wind wandelen door de straten van Parijs, waarvan ik het plaveisel en de steenen eerbiedig lief heb, verschafte mij een in nige vreugde. (Maar ik had een doel; ik ging regelrecht naar de rue Lafitte. Al heel gauw azg ik den winkel van Rafaello Polizzi. Hij1 viel op door eeü groot aantal oude schilderijen, die, ofschoon door ver schillende beroemde namen onderteekend, toch een zekeren familietrek hadden, welke de gedachte aan een treffende ver wantschap van genie opgewekt zou heb ben, waneer hij niet eer het bewijs ge weest was van de kunstgrepen, waarvan het penseel van Polizzi Senior gebruik maakte. De aan dergelijke verdachte meesterwerken rijke winkel kreeg een vroolijk aanzien door allerlei kleine rari teiten; als dolken, metalen kannen, drink nappen, terra ootta vaasjes, koperen rand werk en Spaansoh-Arabische schotels met metalen weerschijn. Op een met een wapen voorzienen lede ren Portugeeschen fauteuil lag een exem plaar van het gebedenboek van Simon Vostre opengeslagen op een bladzijde met een astrologische figuur en op een kleer- koffer lag een oude Vltrivius met fijn meesterlijk uitgevoerde gravures van ca- riatiden en telamonten.Deze schijnbare Vitrivius was een bekend Romeisch bouwmeester, die een werk over de archi tectuur nagelaten heeft Oariatiden zijn vrouwenfiguren of bustes, die als pijlers of consoles dienen, telamonen of atlanten mannenfiguren, die voor hetzelfde doel gebruikt worden. wederzijds verwijten, de conferentie in de war te willen sturen en onnoodig te rekken. De Engelsche premier deelde in het Lagerhuis mede, dat de regeering bereid was een oomtmissie te vormen inzake de vraag of de huishoudelijke aangelegen heden van Engeland, Schotland en Wales zouden kunnen worden behandeld door ondergeschikte lichamen, gekozen op een nationale basis voor elk land in plaats van door het parlement In een mededeellng aan de plaatselijke autoriteiten betreffende de woningpoll tlek zegt de regeering, dat overeenstem ming is bereikt over de subsidie, welke voor elk huis gedurende veertig jaar der tien en een half pond sterling zal bedra gen, waarvan tweederde door de regee ring en een derde door de plaatselijke besturen zal worden betaald. De mede deellng zegt voorts, dat de huurprijzen gelijk zullen zijn aan die van voor den oorlog. Een 8taktng vermeden. De dreigende nationale mijnwerkerssta king zal, naar men gelooft worden verme den. Donderdagavond werd er overeenstem ming bereikt De mijnwerkersleiders bevelen het aan vaarden der overeenkomst aan, ofschoon de voorwaarden niet alle eischen inwilligen. De voorwaarden bieden over het algemeen den mannen een verhoogd- minimumloon, het welk 40 bedraagt boven de standaard- loonen van voor den oorlog, terwijl de stan daardwinsten lichtelijk worden verminderd De mijnwerkers genieten voorts een ver hoogd aandeel in alle surplus-winsten, n.L 88%, terwijl de mijneigenaren 12% sur- plus-winst zullen ontvangen. In de Britsohe vakbeweging is men verontrust door het feit, dut slechts een half millioen1 van de drie millioen wer kende vrouwen lid van een vafcvereenl- ging zijn. Het aantal vrouwelijke leden is sedert 1921 met 400.000 afgenomen. De algemeene raad heeft de vakvereeuigings- besturen aangespoord deze vrouwelijke leden terug te winnen. De staking op den Amoerspoorweg ls onderdrukt, aldus de Russische bladen. Het stakingsoomité is gearresteerd. De geheele spoorweg is bezet door strafexpe dities, die jacht maken op stakingsleiders. Op alle stations zijn militaire rechtban- Het Consultatiebureau Ie geopend lederen Dinsdag van 7—8 uur 's avonds, in de voor malige Stads-Apotheek naast het Ziekenhiue. Consult koeteloos. M. J. W. RIENKS, Olreoteur. wanorde, die vakkundige schikkingen verborg, de bedriegelijke nonchalance, waarmede de voorwerpen in het gunstigst licht neergelegd waren, zou mijn wan trouwen nog hebben doen toenemen, maar dat, hetwelk de naam Polizzi mij inboezemde, kon niet grooter worden, om dat het grenzeloos was. Mijnheer Rafaello, die als het ware de ziel van al die niet bij elkaar passende en door elkaar heen geworpen voorwer pen was, leek mij een phegmatieke jonge man, een'soort Engelschman. Hij toonde in het geheel niets van de verheven ga ven van zijn vader voor 'gebaren en woor denpraal. Ik vertelde hem het doel van mijn be zoek; hij opende een kast en haalde er een manuscript uit, dat hij op tafel legde, waar ik het op mijn gemak bekijken kon. In mijn geheele" leven heb ik nooit zulk een emotie ondervonden, wanneer ik tenminste eenlge maanden uit mijn jeugd uitzonder, waarvan de herinering, ook al zou ik honderd jaar oud worden, tot aan mijn laatste uur even levendig in mijn ziel zal blijven als op den eersten dag. Het was inderdaad het manuscript, door den bibliothecaris van sir Thomas Raleigh beschreven; het was inderdaad het ma nuscript van den geestelijke Jean Tout- mouillé, dat lk zag en aanraakte. Het werk van Voragine was merkbaar be snoeid, doch dat was van minder belang. De onschatbare toevoegingen van den monnik van Saint-Germain-des-Prés kwa men erin voor. Dat was de hoofdzaak I Ik wilde de legende van den- heiligen Droc- tovée lezen; lk Ikon niet; las alle regels tegelijk; en er was een lawaai in mijn ooren als van een1 watermolen, 's nachts op het land. Ik bemerkte echter, dat het manuscript de kenteekenen van de meest C.VANTRIET, t ken geïnstalleerd, die het recht hebben dood vonnissen uit te spreken. Het aan tal gefusilleerden wordt geheim gehou den, maar het is zeer groot. Uit Blago- wesjtsjenSk, dat dicht aan de Chineeeohe grens ligt, zijn vele beambten naar Ohina gevlucht. Een van de maatregelen van de bolsje- wiki was alle onroerende goederen ln de steden te municipaliseeren. Den eersten tijd werd geen huurgeld gegeven, maar later, toen de staat ophield alle uitgaven van de gemeenten te betalen, moesten de steden de huizen op kapitalMische wijze gaan exploiteeren, hetgeen natuurlijk slechts tot het aantal ambtenaren heeft geleid. De gemeenteraden hebben zich tot de regeering met het verzoek gewend van de huizen bevrijd te worden. Nu heeft de regeering de noodzakelijkheid van de-# municipalisatie ingezien en heeft een des betreffende decreet uitgevaardigd. Be halve huizen zullen odk erven en tuinen teruggegeven worden, mits de vroegere huiseigenaars zich verplichten de huizen te herstellen. In communistische kringen van Peters- burg en Moskou wordt nu veel gesproken over de volgende onaangename geschie denis. Te Petersburg werd op bevel uit Moskou de rijksambtenaar Andrusjenlko, die tot de communistische oppositie be hoorde, gearresteerd. Hij werd naar het huis van "bewaring gebracht en is sinds dien verdwenen. Zijn familie, die te 8e- bastopol woont, heeft geen bericht van zijn dood ontvangen. De verontruste moe der en zuster van den verdwenen ambte naar gingen naar Petersburg om te we ten te komen wat met hem gebeurd was. De autoriteiten zeiden dat Andrugjenko aan een hartverlamming was overleden en zij wezen de plaats aan waar het lijk was begraven. De moeder vertrouwde de zaak niet en wendde zich tot de procura- tuur met het verzoek het lijk te laten op graven en een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den dood. Na veel moeite ls dit haar gelukt, maar het bleek, dat het graf het halfvergane lijk van een vrouw bevatte. De moeder beschuldigt nu de autoriteiten van moord op haar zoon, daar dit de eenige reden kan zijn waarom de plaats van zijn 'graf geheim gehouden wordt. Om deze voor hen onaangename zaak te sussen, werd aan de oude vrouw de betrekking aangeboden van directrice van een asyl van verwaarloosde kinderen en een tegemoetkoming in den vorm van zes maanden salaris voor haar overleden zoon. De vrouw weigert echter te transi- geeren en eischt een gerechtelijk onder zoek. onloochenbare echtheid bezat. De twee miniaturen van Maria Lichtmis en Pro- serpina's kroning waren onbeholpen van teekening en schreeuwend van kleur. Zwaar beschadigd in bet jaar 1824, zooals de catalogus van sir Thomas vermeldde, prijkten zij nu weer in volle frischheid. Dit wonder verraste mij nauwelijks. En bovendien wat gaf ik eigenlijk ook om die twee miniaturen! De legende en het gedicht van Jean Toutmouillé, dat was de schat. Ik keek er het moois af, zooveel me dat maar mogelijk was. Ik trok mijn gezicht in een onverschil lige plooi alvorens mijnheer Rafaello naar den prijs van het manuscript te vragen, en terwijl ik op zijn antwoord wachtte, deed ik een schietgebedje, dat de prijs mijn door de kostbare reis zeer vermin derde spaarpenningen niet te boven zou gaan. Mijnheer Polizzi antwoordde mij, dat hij niet meer over het manuscript kon beschikken, daar het hem niet meer toebehoorde, en dat het met andere hand schriften en enkele wiegedrukken, in het Hötel des Vent 'bij opbod verkocht zou worden. Dat was een harde slag voor mij. Met moeite wist ik mij te beheerschen en kon ik ongeveer het volgende antwoorden: „U verrast mij, mijnheer. Uw vader, dien ik onlangs te Girgenti bezocht, ver zekerde me, dat u dit manuscript in uw bezit hadt. Het zal toch uw bedoeling niet zijn me te doen twijfelen aan het woord van uw vader." „Ik had het inderdaad!" antwoordde Rafaello mij met den grootsten eenvoud; „maar ik heb het niet meer. Ik heb dit kostbare manuscript verkocht aan een kunstvriend, wiens naam ik niet noemen mag, en die zich om redenen, die ik even eens verzwijgen moet, verplicht ziet zijn Het buitensluiten der Japanners. Het Huis van Afgevaardigden heeft met groote meerderheid, met voorbijgaan van het veto van den president, het herziene immi- gratiewetsointwerp aangenomen, hetwelk o. a. voorziet in de buitensluiting van Japan ners van immigratie na 1 JuM. Uit verschillende staten komen berich ten van hoogwater, erger dan ooit in de laatste halve eeuw is voorgekomen. Na drie dagen regen in Virginië zijn de ri vieren de Shenandoah en de Rivanna op sommige plaatsen dertig voet hooger dan gewoonlijk en1 zij stegen volgens een be richt van Dinsdag uit New-York aan de „Times" nog steeds. De Potomao heeft in Maryland vele mijlen van den Baltimore and Ohio Rail- way overstroomd en voor de tweede maal iederen dag naar uw werk, afgemat en uitgeput door pijn in den rug? Bij dui zenden is dit het geval. En het is zoo vaak onnoodig, want meestentijds is de oorzaak een nierkwaal, die door Fosterts Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls verwaarloosd, omdat zij zich zoo onge merkt jarenlang kunnen ontwikkelen zon der dat men de ware oorzaak verdenkt En noch de broodwinner, noch de moeder van het gezin kunnen, wanneer eindelijk de oorzaak wordt begrepen; voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezond. Voortdurende rugpijn is een waarschu wing van nierzwakte, evenals pijnlijke, ongeregelde urineloozing en abnormaal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rheumatische pijnen; hoofdpijn, vermoeidheid, zenuwachtigheid en duize ligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraandoeningen het gemak kelijkst te genezen. Gebruik Fosterts Rugpijn Nieren Pil len om de zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te versterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alleen en zeker op de nieren en blaas werken; verklaart bet 'groote suc ces van Fosterts Rugpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). verzameling te verkoopen. Mijn cliënt, wiens volle vertrouwen ik geniet, heeft mij opgedragen den catalogus samen te stellen en de auctie, die 24 December a.s. gehouden zal worden, te leiden. Indien u mij vw adres wilt geven, dan zal het mij ^eu eer zijn u den cttalogus, dte ter perse is en waarin u de Légende dorée onder No. 42 beschreven zult vinden, te mogen doen toekomen." Ik gaf hem mijn adres en ging heen. De welgevoeglijke gewichtigdoenerij van den zoon beviel mij al even slecht als 't onbeschaamde gebarenspel van den vader. In den grond van mijn hart ver foeide ik de kunstgrepen en listen van deze minne schacheraars. Ik begreep heel goed, dat die twee schelmen onder één deken lagen en dat zij deze auctie bij opbod door- bemiddeling van een deur- waarder-taxateur uitgedacht hadden, om, zonder dat men daarvoor een verwijt zou kunnen maken, het manuscript, dat ik zoo gaarne wenschte te bezitten, tot een ongehoord hoogen prijs op te drijven. Tk was in hun macht. Dit is juist het onge lukkige van onze wenschen, zelfs, van onze meest onschuldige, dat zij afhanke lijk maken van anderen. Deze gedachte was zeer pijnlijk voor me, doch benam mij de begeerte, om het werk van den geestelijke Toutmouillé te bezitten, niet. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1