E UITVERKOOP Tweede Blad. BRAMLAGE'S PLAATSELIJK NIEUWS MN DINSDAG 20 MEI 1924. DE TARIEF-VERHOOGING VAN DE WATERLEIDING. INGEZONDEN MEDEDEELING. WOORDEN en DADEN. in VOLKSKLEEDINGmagmlJn: Weststraat 11. Dat is pas goedkoop! Oud en vertrouwd adres. VJQ., SJJ0 n.m, BJW RJn» Donderdag 5 Juni. Doneert Een huldiging. Balalaika Orkest Maatschappij tot bev. der Toonkunst Afdeeling Helder. VolkonderwHs afd. Helder. In de vergadering van den Raad, gehou den op Donderdag 15 Mei, waarvan een ver Siag van het verhandelde voorkomt in het nummer van Zaterdag 17 dezer, 4e blad, is mede aan de orde geweest een voorstel van het College van B. en W. om' het tarief voor levering van water door de gemeentewater leiding, niet onbelangrijk te verhoogen. Zoo als men uit liet verslag heeft kunnen ontwa. ren, is dit voorsiel niet afgehandeld, zulks als gevolg van een voorstel van orde om hei tot üe volgende vergadering te 'verdagen, ondanks het verzet daartegen van de zijde van het College van B. en W. Van de argu menten van de zijde van het'College daarbi, naar voren gebracht (om n.1. uitstel van be slissing te bestrijden) hebben wij met be vreemding kennis genomen. Immers werd door den wethouder Grun- wald naar voren gebracht, dat de Raad met het nemen eener beslissing reeds 0 weken over den tijd is, rente-verlies enz. zou wor den geleden en bovenal daardoor zeer waar< schljnlijk de begrooting niet zou kloppen Dit laatste is al heel vreemd in den monc van den wethouder. De begrooting is samen gesteld op de basis der nieuwe tarieven. Dus een ontvangst over vier kwartalen. Het Col lege stelt zelf voor, om de tarieven te laten ingaan op 1 April. Dus er is al een vol kwar taal voorbijgegaan, met het resultaat eener ongeveer mindere ontvangst van 7500. Als desniettemin toch nog verwacht wordt een voldoende ontvangst in de resteerende 9 maanden om de begrootingsuitkomsten te verkrijgen, danis daaruit in de eerste plaats de conclusie te trekken, dat er een tarief voorgesteld wordt, dat te hoog is. Voorts is bij de bepaling, dat het tarief in werking geacht wordt te zijn getreden op 1 April toch zoo'n groote haast niet bij de afhandeling van dit voorstel, wijl immers tusschentijdsche verrekening van geleverd water maar in zeer geringe mate plaats heeft en het overgroote meerendeel eerst wordt betaald na afloop van het 2e kwartaal. Het in batterij bréngen van dit zware geschut heeft dus geenszins de argumentatie van het College vóór de invoering van het voorge stelde tarief versterkt. Dit klemt te meer, als men bedenkt, dat door het indienen van het amendement- Zondervan er in den Raad een zekere weife ling is ontstaan over de van beide zijden ge bruikte cijfers. Ook dit had de betrokken wethouder der bedrijven kunnen voorkomen indien hij geen cijfers van het afgeloopen jaar gelanceerd had (die voor de nieuwe ta rieven waren gebouwd op gegevens van 1 Juli 1923) maar de uitkomsten van het le kwartaal 1924 (ook al was het geld nog niet ontvangen) had medegedeeld. Waar men im mers bijna zes weken over het eerste kwar taal heen was, had met eenigen goeden wil aan den Raad een geheel overzicht verstrekt kunnen worden van de uitkomsten van het oude, met daarnaast het voorgestelde tarief. Dóór was dan geen weifeling over mogelijk geweest. Hoogstens kan men dan voor- of tegenstander zijn over de indeeling van het tarief. Dat dus het voorstel van hét College gestrand is, heeft het aan zichzelf te wijten, door aan den Raad de gegevens te onthou den, die in de gegeven omstandigheden aan hem moeten worden verstrekt om bij zoo'n belangrijke aangelegenheid tot een juiste be slissing te kunnen komen, Nu dus binnenkort wederom de Raad voor de oplossing van dit vraagstuk zal worden gesteld, meenen wij goed te doen, om ook onze meeming kenbaar te maken. Na rijp beraad zijn wij n.1. -tot de conclusie gekomen, dat hoe aantrekkelijk -tariefverhooging ook is, wfll het de gemakkelijkste .manier is om het bènoodigde geld- binnen te krijgen verhooging van den prijs van het water niet noodzakelijk is. Wij achten -n.1. alleen dan tariefverhoo ging gerechtvaardigd indien alle andere po gingen om tot een sluitende bedrijfsrekening te geraken, uitgeput zijn. Dit geldt voorn-a melijk voor water, wijl dit artikel door het overgroote meerendeel onzer bevolking niet op andere wijze te verkrijgen is en het zoo'n voorname rol speelt in onze huishouding en volksgezondheid. 'Daarom is het, meer nog dan anders noodig, orn -te streven- naar een zoo economisch mogelijk beheer. En daarop meenen wij thans v.n. de aandacht te moe ten vestigen. Over het eerste punt, waarbij met kracht 1 dient gestreefd- te worden naar een- voor onze gemeente betere oplossing, is blijkbaar het College het volkomen eens. Wij bedoelen een ernstig streven, om met de provincie in onderhandeling te treden over wijziging van het aangegane contract. Wat is ni het geval? In bijlage No. I, voorkomend© op blad-z. 9 van de toelichting op de begrooting der wa terleiding komt n.1. het volgende voor: Aankoop van water van het Provinciaal Waterbedrijf De berekening der kosten van de aan te koopen- hoeveelheid water, geschiedt volgens het met het P. W. N. gesloten contract, op hasis van het volgende: Raming van kosten verbonden aan den aanleg van een leiding SchoorldamHel- oer, bij suppletoire levering van 200.000 Helder1" -'aar' 'n een laag-reservoir te 32000 M. buisleiding, wijd 200 m-M., 57 K.G. per M. 0.12 per K.G. geleverd 218.300 32000 'M. buisleiding alsvoren, in het werk gebracht ƒ3.40 per M 108.800 Toeslag voor hulpstukken, kunstwerken 34.000 Tezamen 301.600 Berèkening van den Waterprijs 1. Vaste vergoeding aan het P..W, N. ad 10l/i van het aanleg- kapitaal f 37.976.40 2. Aankoop van 200.000 M". (consumptie), 10.000 M8. (lekverlies) water 0.09 18.900. 3. Aandeel in de algemeene kosten 10.000.- 66.876.40 Hierbij gevoegd Se rente en afschrij ving van het kapitaal benoodigd voor den eersten aanleg der toevoerleiding van hef P.W.N. (kosten van toezicht, rente gedu rende den bouw, enz.), n.1. 28.320 (zie volgno. 12 bij-lage 4 dezer begrooting) te zamen 2.623, bedragen de kosten van aankoop in 1924 dus 66.876.40 en 2.623 is 69.499.40 of per M». 0.847497." Hiermede hebben wij volledig genoemde bijlage overgenomen. (Wat treft ons nu bij de uitkomsten van dit contract, zooals uit deze bijlage blijkt? In de eerste plaats dit, dat blijkbaar de gemeente volkomen overeenkomstig den eersten opzet van het contract heeft gehan deld. Is dit ook van de zijde van het P.W.N het geval? En zoo neen, ls daarmede bij het berekenen van de kosten ten behoeve der gemeente Helder gemaakt, voldoende reke ning mede gehouden? Zijn wij immers wel ingelicht, dan is er geen buisleiding aangelegd van Schoorldam af, maar zelfs van Bergen. Voorts is er geen 8 dui-msleiding in zijn geheel gelegd-, maar tot 't Zand een- 10 duims en verder een 8 duimsleiding. Vermoedelijk is dit gedaan om met dezelfde 'toevoerleiding, ook de ingeze tenen van Callantsoog van water te voorzien. Doch indien- dit juist is, dan kan nooit de berekening in het verschil in buisleiding (810 duims) eene zoodanige zijn, dat men de 8 duims geheel in rekening brengt bij de gemeente Helder, omdat het provinciaal be drijf nooit Callantsoog van water had kunnen voorzien met een twee-dulms buisleiding vanaf Schoorldam. Er moet dus minstens gestreefd worden naar herziening van het contract, omdat blijkbaar de buisleiding -tot aan 't Zand is ge legd van een zoodanige capaciteit om den geheelen kop van Noord-Holland van water te voorzien en niet alleen ten behoeve van de gemeente Helder. Het gemeentebestuur zal minstens mogen eischen, dat de kosten van het aanleggen der buisleiding tot aan 't Zand toe, voor rekening van het P.W.N komt. Dit komt nog sterker naar vorens als wi; zien uit deze bijlage, dat 3.40 per M. bere kend is voor het in het werk brengen van deze leiding. Is, zoo vragen wij ons af, er verschil tus- schen het in het werk brengen eener buis leiding van 8 of 10 duims? En als de ge meente Callantsoog daardoor mede thans van water voorzien kan worden en de ingezet© nen dan 30 cent per AP. betalen, d.i. mét alle daarbij komende kosten van admlnistra tie en inning en- ons door dezelfde buislei ding, met een verlengstuk uitsluitend voor de gemeente Helder ('t ZandHelder) heb water geleverd krijgen voor 35 cent per M8. in laag-reservoir en dus daarenboven de kos ten van het oppompen naar den toren, de distributie- en administratiekosten bij elkaar ongeveer 13 cent per M3., danja, dan profiteert toch het P.W.N. van de toevoer- leiding door de gemeente Helder te betalen. Voort® wordt ons ook nog eens in reke ning gebracht 28.320 voor kosten van -toe zicht en renteverlies tijdens het werk. Dit vergt dus een afschrijving van 1129.20 en rente ƒ1493.80, totaal ƒ2623. Heeft het P.W.N. geen -toezicht moeten houden op het leggen der buisleiding ten behoeve der waterlevering aan Callantsoog? En is daarbij geen renteverlies geleden? Is dit verrekend? Is alles wel voldoende in min dering gebracht? Gezien de uitkomsten der prijszetting, vooral met het oog op het feit, dat onze gemeente minstens 200.000 M8. af neemt, kunnen wij dit onmogelijk aanvaar den. Blijkbaar is het College van B. en W. van meening, dat de gemeente Helder te veel in rekening is gebracht. Maar dan moet, al vorens men voorstellen doet tot verhooging der tarieven door de ingezetenen te betalen, onomstootelijk vaststaan, welk bedrag het bedrijf voor het betrekken van water van het P.W.N. betalen moet. Zelfs zal niet enkel bij de beslissing van den Directeur van dit bedrijf mogen- worden berust, indien- die beslissing niet gunstig uitvalt voor de ge meente. Een tweede punt, waarop de aandacht dient te worden gevestigd, is de -bezuiniging op het bedrijf der gemeente zelf. Volgens de begrooting van 1923 was er een ra-ming der inkomsten en uitgaven van f 201.508.08; voor 1924 v*m 228.933.52. een verschil dus van- 22.425.44. Hierbij zij opgemerkt, dat voor 1923 geen winst en voor 1924 een winst geraamd is van ƒ67.01. Die meerdere ontvangst is geraamd als volgt: 1. Voor waterlevering meer ƒ18.695.44 2. Voor Huurwatermeters en®. 1.780. 3. Aan rente meer 2.000.— Totaal 22.425.44 Nu blijkt uit het verslag in het nummer van Zaterdag, dat reeds in 1923 meer werd ontvangen dan d-e raming: 1. Voor waterlevering ƒ12.596.021/» 2. Voor meterhuur 1.184.86 8. aan rente 4.828.15 Totaal 18.108.631/, Bovendien bleken de uitgaven ongeveer f 6000 beneden de raming té zijtn gebleven, zoodat er een winst is gemaakt van 24.136.231/». Als men deze gegevens in de eerste plaats bekijkt, dan reeds vraagt men zich af, of het noodig was met alle geweld een -tarief verhooging te willen doordrijven. Immers blijkt daaruit, dat de ontvangsten wegens waterlevering in 1923 slechts 6000 blijven beneden de raming voor 1924. Dit kan reeds dadelijk voor 1/3 worden gecompenseerd door de raming aan te ont vangen rente op te voeren tot 4000. Er is geen enkele red-en om aan te nemen, dat in 1924 minder aan gekweekte rente zal wor den ontvangen als In 1923, toen het reeds 4328.15 heeft opgebracht. Blijft dus slechts een tekort van 4000. Moest daarvoor nu een tariefverhooging worden doorgezet, die in 3 kwartalen omstreeks 20.000 zou heb ben opgebracht? En dit, terwijl in het bedrijf zelf nog vol doende punten aan te wijzen zijn-, om meer dan 4000 te besparen! Als wij iets schrijven, dan willen wij dit als altijd gaarne bewijzen ook. Mo menteel wordt aan salarissen (kosten van beheer) betaald 5285.95, plus 824.80 aan pensioenen, totaal f 6060.76. Daarop is min stens 3000 te bezuinigen. Het komt ons althans zeer ongerijmd voor om dit bedrijf zoo te belasten met een deel van het salaris van verschillende functionnarissen, die he bedrijf absoluut niet noodig heeft te dragen Er wordt b.v. voor een teekenaar opgebracht f 1066.67 plus 168.80 ls 1280.47, die' zeer weinig of in het geheel geen teekenwerk voor dit bedrijf verricht. Mocht waarschijnr lijk wel eens een grafiek worden vervaar digd, dan is het onzin om daarvoor het be drijf 1230.47 te laten betalen. Voorts zijn er momenteel werkzaam als prise d'eau-terreinwerkerfitter, 3 man en is er voor 2 halve tijdelijke krachten een be drag geraamd. Dit is ook op de exploitatie van het pompstation 2 man of voor bijna 4000 te veel. Voorts zijn, bij de, tegenwoord-ig-uit-den- tijd-zijnderwerkwijze benoodigd-: een le machinist, een voorman-machinist en 2 machinisten, vormende een uitgaaf van salaris en pensioen van ruim.... ƒ9000. Dit kan met 2 man geschieden. Besparing ƒ4500. Voor gas is geraamd ƒ15600. Vol doende is 4000 aan electrische energie. Be sparing 11600. Voor onderhoud is benoo digd voor de on-econofnische gasmotoren een jaarljjksch bedrag, waarvoor bijna elk jaar nieuwe electro-motoren gekocht kunnen worden. Heeft men bezwaren, als b.v. geen- vol doende bedrijfszekerheid, of verbruik van electrici-teit in de speruren, men late dan een gasmotor in reserve staan. Belangrijke ver betering tevens, daar de oppompcapaciteit, door het hoogere toerental der electro-moto ren, belangrijk verhoogd wordt en dus min dere werktijd noodig is om het verbruik van het- water volkomen te beheerschen. Voorheen heeft men tevens de aanzuig pompen, die het water halen uit de prise d'eau, op de filters brengen en in den rein- waterkelder voeren, gekoppeld aan de pom pen, die het water van den reinwaterkelder opvoeren naar den toren. Die eerste hebben (gehad) 20 meer vermogen, om het ver lies-bij de reiniging te compenseerén- en al- fus steeds voldoende water te kunnen heb ben voor het oppompen naar den toren. Nu wordt echter van het P.W.N. 200.000 M8., dus ongeveer de helft van de benoodigde hoeveelheid water betrokken en ontvangen in den reinwaterkelder. Het werk der aan- zuigpompen voor die hoeveelheid is dus overbodig. Doch als de pompen voor den toren In bedrijf worden gesteld, pompt wijl ze aan elkaar zfln gekoppeld men toch ook het water uit de prise d'eau. Dus wordt de motor, onnoodig belast. Ook deze scheiding kan met de plaatsing van electro- motoren worden aangebracht. Zoo hij elkaar hebben wij hierboven een aantal objecten van reorganisatie en bezui niging opgenoemd', die uitgevoerd kunnen worden, want de hoogspanningskabel ligt tot in het pompstation. Noodig is slechts de plaatsing van een transformator van vol doende capaciteit. Wordt een -en ander zoo spoedig mogelijk aangepakt en uitgevoerd, dan ié niet alleen de -tarief-verhooging overbodig, maar zal -te vens dit een zekerder waarborg van winst met de bestaande tarieven opleveren als met het voorstel van het Ooilege van B. en. W. kan bereikt worden. En al zal men over de uitvoering der reorganisatie van de boven in het kort aangegeven werkwijze nog lang willen „praten", dan nog is in het boven staande voldoende aanwijzing te vinden, waaruit blijkt, dat èn het voorstel van B. en W. èn het amendement des heeren Zonder- van "overbodig is om het in de begrooting voor 1924 beoogde resultaat te bereiken. N.V.Texelfc Eigen Sft*mrfMi«t-<>raLernonüng Op w*®fcd)agBn: Vertrek Texel: <V~ 8»— vjitu, 11,— Vertrek HeMör: if— vjru, Qj90 v.hl, 18,— mididL, 4.10 rua, 6^0 run. Op Zon- ent Feeöbdagem: Vertr. Texel: 0,— v.*, 11,— v.m, 6,80 bjb. Vertr. Helldfar: 0,V-Me 10»mM8-, fl.425 mm. Bioscoop-avond, ten bate van de uitzen ding van Nederlandache vertegenwoor digers naar de Olympische Spelen te Parijs, „TivolT-taoeooop. Ds. W. B. Onnekes heeft eervol ont slag aangevraagd bij het Provinciaal Kerk bestuur van Noord-Holland wegens ver trek naar Paramaribo. Zondag 25 Mei zal de afscheidsrede worden gehouden in de Nieuwe Kerk. Voor het eindexamen voor Electro- techniek vanwege het Genootschap „Ma thesis Scientiarum Genitrix" te Leiden, slaagde onze plaatsgenoot P. J. van Os Onze vroegere plaatsgenoot de heer F. Ekarn/p, slaagde voor eerste officier Groote Stoomvaart. te geven door de Muzdekver. „W-innubst", op Dinsdag 20 Mei, van 8 tot half 10 uur, in de Muziektent in het Plantsoen. Programma 1. Mit standarten, marsch arr. H. B. Schenkels. 2. Thétis, ouverture Jules Watelle. 8. Léda, valse Gabriel Mier. 4. Parade aux Flambeaux Alfred Richart. 5. Mimi Pinson, mazurka Gabriel Mier. 6. Le Roi d'un jour, ouverture Ad-r. Rinchardt. 7. Le Désenseur, xnarsche Aug. Eenhaes. Op Zaterdagmorgen j.L werd aan den serg. maj. adm. J. O. Recourt van het reg. kust-art. de gouden medaille voor trouwen dienst uitgereikt. Op verzoek van den jubilaris had de uitreiking plaats in allen eenvoud door den regiments commandant, den kolonel J. L. Bels, op diens bureel in de kazerne Langestraat. Na afloop van de officleele uitreiking wachtte den serg. maj. Recourt echter eene verrassing. De onderofficieren en vele oud-onder officieren van het garnizoen waren, zon der medeweten van den jubilaris, in de gelegenheid gesteld zich te vereenigen op de korpsbibliotheek in de Langestraat, om hem op spontane wijze te huldigen, Zoodra hij getooid was met het eeremetaal werd hij naar de korpsbibliotheek geleid en stend weldra te midden zijner kame raden. Bij monde van den adj. o.o. instr. H. Schenkius wenschten de onderofficieren hem geluk met deze onderscheiding en in een gloedvolle rede schetste spr. den jubilaris als geplichtsgetrouw onderoffi cier en goed kameraad. Hierbij werden hem een rooktafel met ingrediënten en een oorkonde, vermeldende de namen der aan de huldiging deelnemende onder officieren en oud-onderofficieren van het garnizoen aangeboden. Spr. verzocht hem deze te willen aanvaarden als blijk van kameraadschap. Hij hoopte, dat de jubi laris nog vele jaren mocht genieten van een welverdiende rust in gelukkig en tevreden samenzijn met zijn gezin. Want, zegt de eene zijde der medaille, dat deze wordt toegekend voor 36-jarigen trouwen dienst, de keerzijde der medaille is, dat het tijdstip van gedwongen, maar ook wél verdiende rust, niet verre meer is. Aan zijne echtgenoote werd een mand met bloemen aangeboden, waarbij zij werd gehuldigd als de echtgenoote die haar man in moeilijke tijden ter zijde stond en het mogelijk maakte, dat hij steeds en onder alle omstandigheden zijn dienst met opgewektheid heeft kunnen ver richten. Met een driewerf hoera van alle aa: wezigen voor den jubilhris en zijn gezin en een kort woord van dank door den met deze huldiging zeer verrasten jubi laris, was deze intieme, maar tevens zeer treffende, huldiging afgeloopen. Blijkens eene in dit nummer voorko mende advertentie zal het Balalaika Or kest niet Vrijdag a.s. in „Oasino" optreden, dooh op een nader te bepalen datum in Juni. Dir. A. J. Leewena. Dinsdag 27 Mei geeft Toonkunst haar 2e Vocaal Concert, met medewerking van mevr. Jeanne Zeilstra-Bijlo, sopraan. Op het programma komen ditmaal o.a. twee werken voor die ten volle de be langstelling verdienen der toehoorders, nam.„Carmen Saeculare" van Diepen- brock en „Zigeunerlieder" van Brahms. Betreffende het, op het gedicht van Horatius (17 voor Chr.) gecomponeerde werk van Diepenbrock, hetwelk op 6 Mei, bij gelegenheid van het 7e eeuwfeest der Napelsche Universiteit te Pompeji is uitgevoerd, schrijft de Telegraaf dato 11 Mei o.a. het volgende „De uitvoering van Diepenbrock's „Car- „men Saeculare", uitgevoerd door een „koor zangers en zangeressen opgesteld „op de trappen van den tempel van „Jupiter, is een groot succes geworden, „en wat meer «egt, was van voortreffelijk „gehalte. „De muziek die a capella is geschreven, „werd onder diepe stilte aangehoord door „duizenden toehoorders die het Forum te „Pompeji geheel vulden en uit alle oorden „der wereld waren toegestroomd. „Na het grandiose slot brak er een „eindeloos gejubel los en ontkwam de „dirigent „Maëstro Pape" niet aan een „bis der laatste strophe. „De Napelsche kranten komen heden „uit met uitvoerige berichten over Diepen- „brock's oeuvre en zijn vol bewondering „voor het „Carmen Saeculare" van onzen „eersten componist, die met één slag in „Italië is beroemd geworden De „Zigeunerlieder" van Brahms vormen een oyolus van heerlijke, warmgetinte en spontane uitingen in dien stijl, waarvan de raszigeuners alleen het geheim kennen en waarin de'piano-begeleiding een belang rijke plaats vervuld. Personen, in het bezit van een tabaksvergunning, gedateerd op 1 Juni, worden er aan herinnerd, dat zij het vergunningsrecht vóór 1 Juni a.s. bij den ontvanger alhier moeten voldoen. Gisterenavond -trad voor de Afdeeling Helder van de Vereeniging „Volksonder wijs" de heer Klaas de Vries uit Amsterdam op met het onderwerp „de openbare school en haar machtige beteekenis". Erg groot was de belangstelling niet, ongeveer een honderd-tal bezoekers bevolkten de zaal van „Scala". Nadat de bijeenkomst door den Voorzitter der afdeeling, den beer H. J. Marinus, ge opend was, die er op wees, dat d-e vergade ring is uitgeschreven, omdat van kerkelijke zijde tegenwoordig zeer veel werk gemaakt wordt om de openbare school te ontvolken ten bate van de bijzondere school, kreeg de heer De Vries het woord. Als ik heb gemeend aan uw verzoek te moeten voldoen, om hier over de openbare school -te spreken, past daarvoor een excuus, aldus de spr. Hoe kan men op zoo'n mooien zomeravond nog belangstelling wenschen voor een vergadering? Het is dan ook het hooge belang voor onze kinderen, dat ermee gemoeid is, dat ons den moed daartoe geeft. Wij kunnen dat -niet anders doen in deze dagen, nu op ons onderwij® wordt beknib beld, nu het aangevallen wordt en achteruit gezet in beteekenis. Spr. gaat vier jaren in de geschiedenis terug, een korte spanne tjjds toch maar. Wat hebben wij in 1920 niet gehoopt en verwacht? De verbeteringen voor ons lager onderwijs en de beëindiging van den school strijd. Indien men waarlijk van meening is, dat de openbare school niet ls de school van waarheid-, zoo zeide spr. eens een Fransoh minister van Onderwijs, welnu, men stelle de gelegenheid open een andere te kiezen. -Maar de overheid, zoo voegde deze spreker er bij, blijwe buiten dat bizond-ere. Spr. was het daar niet mee eens: Indien het recht vaardig is, betrachte -men ook rechtvaardig heid, -mits de waarborgen voor de school goed zijn. Wij leven in zware tijden. Wij hebben met elkander de normen vast te stellen voor de nieuwe komende samenleving, en dat nieuwe moet worden -beheerscht door de moraal der rechtvaardigheid. Clémenceau zeide in Straatsburg: wij vreezen geen en kele wetgeving, indien maar rekening ge houden wordt met ieders recht En dat was juist het mooie in de wet van 1920, dat dit recht daarin tot uiting kwam. Maar tegelij kertijd vroegen wij de zoo noodige verbete ringen, noodig geworden door den verderfe- Hjken schoolstrijd. Wij hebben ervoor gestreden, wij hebben steeds gezegd, dat de finantieele gelijkstel ling noodig was. En 88 onzer afdeelingen spraken zich vóór gelijkstelling uit. Wij overwogen, dat in ons sectarische vaderland- het goed was tot dergelijke eenheid' te ko men, en wij koesterden de hoep, dat hieruit eenmaal de ééne onverdeelde school zou ko men, die wij- noodig hebben. Wij hebben wel gevreesd, dat er nevelen zouden opko men, maar wij hebben den strijd- aange durfd. Wij zijin overtuigd, dat dit tijdperk is een doorgangstijd-perk, waaruit de openbare school weder verrijst. Wij- gaan thans diep door het moeras. Men spreekt van de „neutrale" school, z.elfs van een „bizondere neutrale" school. Óns openhaar onderwijs is niet neutraal, het heeft zijn positief karakter, neergelegd in de wet op het 1. o. Dat is niet maar weinig, het is zeer veel: in de zedelijke waarde, die wij aan het karakter willen verleenen, der kinderen. Eerbied' aankweeken voor ieders godsdienstige overtuiging wil ons onderwijs. „Zalig zijn de reinen van hart, want zij zullen God zien!" De openbare school leidt tot reinheid des harten, tot deugdzaamheid, tot trouw. „Zalig zijn de vreedzamen, want zü zullen God zien". De openbare school kweekt vreedzaamheid, zachtmoedigheid. Met alle kracht wordt aan de zedelijke op voeding gewerkt. Er wordt gezegd, ook spe ciaal van Helder, dat er zooveel roode onder wijzers zijn. Spr. kent alleen „goede" en „niet goede", de onderwijzers moeten- zijn mannen en vrouwen, die op de school niet aan poliitek doen. Het wordt wel beweerd zoo van hier als elders. In een debat zeide een dominé tot spreker, dat een onderwijzer aan de kind-eren gezegd had, dat de mensch hij zijn dood uiteenviel in niets dan stof. Toen het op namen noe men aankwam, bleef deze spr. in gebreke: hij wist het niet, had het ergens gelezen. Spr. dwong hem -toen het artikel -te noemen: het was geschreven door het hoofd van een chr. school in Leeuwarden, J. Kui-per, ln diens werk „Christelijk Volksonderwijs"; het was geschied- te B. Bij verder onderzoek bleek, dat deze schrijver het uit het „Ker kelijk Weekblad" had overgenomen-: een blad, dat meer dan 60 jaar geleden in streng- orthodoxe kringen gelezen werd en volko men oncontroleerbaar meer was. Op deze wijze wordt een. campagne tegen de openbare school gevoerd. In het debat had spr. wat scherp gezegd, dat een man als deze onderwijzer enkel maar goed was voor het christelijk onderwijs. In den loop van spr.'s ervaring is bij het op-en- baar onderwijs slechts tweemaal iets derge lijks voorgekomen. Eenmaal in Hardinx- veld; de bedoelde onderwijzer is ontslagen. Anderhalf jaar later was deze onslagen on derwijzer bij het christelijk onderwijs; thans is hij burgemeester van W-oudrichem (onder Kuyper aangesteld). Spr. vroeg onlangs de zen- burgemeester in een persoonlijk gesprek wat er toch gebeurd' was, waardoor hij was ontslagen: „het was niet zoo erg", zei hij, ,ik heb gezegd: „met St. Juttemis, als de kalferen op het Ij® dansen en Onze Lieve Heer Hendrik heet". „En vind-tzglj dat niet erg?" zei spr., ik vind- dat verschrikkelijk, voor ©en onderwijzer." \Tfans is ons land bijna overstroomd: met 3 i zond ere scholen en schooltjes. Eenig in Europa, nergens zoo te vinden. De verwij dering tusschen de burgers wordt hoe langer hoe grooter. De milliodhen, die uitgegeven moesten worden om ons onderwijs" op te voeren, worden besteed, zooals een hoog leraar zeide, „uit lust om schoolbestuurtje I

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5