HELDEME COURANT Vierde Blad- BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 24 MEI 1924. FRANKRIJK. De regeerliiggerteig. Langzamerhand gaan de komende poli tieke oplossingen zich afteekenen. De alge- meene overtuiging is, dat de socialisten zul len besluiten niet deel te nemen aan de re geering, maar men weet nu, dat dit Herriot niet verhinderen zal het premierschap te aanvaarden en dan een ministerie uitslui tend uit partijgenoot-en en onmiddellijke geestverwanten te vormen. Hijzelf zal dan zeker buitenlandsohe zaken nemen, hetgeen de medewerking van Briand, die hiervoor indien hij meedeed speciaal aangewezen zou zijn, vrijwel uitsluit. Officieel is bekend gemaakt, dat Painlevé de candidatuur voor het voorzitterschap der Kamer aanvaardt, hetgeen zeggen- wil, dat hij ook gekozen zal worden. Rechts merkt men -met vreugde op, dat dit het einde schijnt te beduiden van d-e campagne tegen Millerand, omdat Painlevé dezen immers op het Ely-sóe zou hebben moeten vervangen, indien hij- zou heengaan. Dit Is echter nog zoo zeker niet, want ten eerste kan Painlevé zeer goed eerst tot president der Kamer en daarna tot president der Republiek gekozen worden, en ten tweede zou eventueel ook Doumergue, de radicale president van den Senaat voor het Elysée goede kans hebben, omdat de Senaat en bloc vóór hem stemmen zou en rijm meer gematigde figuur ook de centrumpartijen niet erg verontrusten zou. Gezegd kan dan ook worden, dat de radicalen hun pogingen oim Millerand aan zijn woord te houden en -te doen- aftreden, nog volstrekt niet hebben opgegeven. Een voornaam probleem voor de nieuwe regeering blflft de verhouding tot Rusland, waaraan, immers zoowel Herriot als De Monzie met het oog op de hervatting der be trekkingen een bezoek hebben gebracht. Herriot heeft de bedoeling -te kennen gege ven zoo spoedig mogelijk een missie naar Moskou te zenden om te trachten de betrek kingen te herstellen. De toestand in Duitschland wekt onge rustheid en van radicale zijde komen ver schillende uitingen, waaruit blijkt, dat men daar nu niet te veel op een zwakheid van een nieuw kabinet rekenen moet Men is hier, zoo heet het ongeveer, van plan goed, maar niet gek te zijn en zich niet meegaand te toonen als de nationalisten in Duitschland de overhand behouden. We zullen mensche- Iflk, maar niet «wak egn, heeft Painlevé ver klaard. Herriot en de schadevergoeding. DUITSCHLAND. Nieuwe Fransche maatregelen. Naar de „Frankf. Ztg." meldt, hebben de Franschen het protest van het Dusseldorf- sche gemeentebestuur tegen de jongste in beslagnemingen ter zijde gelegd, hun maat regelen gehandhaafd en bovendien een nieu wen eisch gesteld. Zij verlangen thans, dat de stad onverwijld een stal zal bouwen voor 60 70 paarden. In geval van weigering wordt gedreigd met inbeslagnemingen, die voor de stad zeer onaangenaam zullen zijn en onverwijld zullen plaats hebben. Men veronderstelt, dat de Franschen het oog heb ben gericht op fabrieksgebouwen, geschikt voor stalling van paarden. Dusseldorf, 23 Mei. De Franschen eischen de ontruiming der particuliere wo ningen van ambtenaren bij het „Finanz- amï", welke morgenavond moet zijn afge- loopen. Het stadsbestuur moet deze gezin nen voorloopig in schoollokalen zonder kook gelegenheid onder dak brengen, waardoor het onderwijs weder ernstig wordt bena deeld. Er zijn n.1. reeds 14 scholen met 262 lokalen in beslag genomen, zoodat 7410 kin deren onvoldoende onderwij-s krijgen. In het rijksbankfiliaal te Ludwigshafen hebben de Franschen 63.000 frs. en 480.000 goudmark in beslag genomen, daar de Pal-t- ser gemeenten de haar door de regie wegens sabotagepogingen opgelegde boete niet kon den betalen. De crisis In het Ruhrgebled. De sluiting der Kruppfabrleken. Een gedeelte dier gletetaalfabrlek van Krupp wondt wegens kolengebnek mor genochtend en bet overige gedeelte Zar terdagochtend stopgezet. Dusseldorf, 28 MeL De Dultsahe regee ring heeft bet verleenen van ondersteu ning aan do stakers verbodem. Te Gelsenkirohen bebben opnieuw rein lotjes plaats geh-adi, waar de politie met de blanke sabel tuaschenbeidé moest ko men. Onder do botoogers bevonden zleh vele vrouwen. Do politieke krisis in Duitschland. Berlijn, 23 Mei. Op voorstel van de Duitsch-nationalen heeft gisteren nög een belangrijke bespreking tusschen den rijks kanselier Marx en admiraal Tirpitz plaats gehad. Dit onderhoud, dat aan dé houding der Duitsch-nationalen ten opzichte van het rapport der deskundigen was gewijd, moet De ex-kroonprins te Potsdam. Uit Potsdam wordt aan de Telegr. ge mekt: Do ex-kroonprins is Donderdagochtend met zijn gezin uit O els alhier aangeko men. Hij heeft zijn intrek genomen in het paleis „Caecilienhof". Het logt in zijn be doeling deel te nemen aan de inwijdigs- plechtigheid van hpt gedenkteeken voor de gevallenen van het regiment „Darde du corps". Hij hoeft zich tot de regeoring gewend en om toestemming gevraagd! om aan dteze plechtigheid deel te namen. Van regeo- ringswege zou hem te kennen gegeven zijn, dat hij verstandig zou doen Potsdam direct te verlaten. Het staat nog niet vaat, of hij aan dezen wensch van do regeering zal voldoen. Naar verluidt, zal de ex-kroonprins zich met zijn gezin naar het eiland Rugem be geven. Nader wordt nog gemeld: Ofschoon door de regeering gewaar schuwd niet te komen, is do ex-kroonprins gisteren naar Potsdam geikomem otm Zon dag een reünie van het Garderegimieait bij te wonen. Groote nationalistische de monstraties worden verwacht De communisten hebben eveneens hun aanhangers opgeroepen om do demonstra ties te verhinderen. Het ministerie van Btnmenlandsche Zat ken heeft de openbare demonstraties ver boden, doch de herdenking binnensbuis toegestaan. ZJJ heeft tegelijkertijd ver klaard, dat de aanwezigheid: van don ex- kroonprins ongewenscht is, daar dit een provocatie van ongeregeldheden befeee- kent De militaire macht te Potsdam is versterkt De regeeortog hoopt dien ex- kroonprins te kunnen bewegen vóór Zon dag weer te vwrtsekkeox Nog steeds krijgsgevangenen. In een plaatsje in Thuringen is een Dultsch soidlaat teruggeioord, die sedert 1017 in Russische krijgsgevangenschap heeft vertoefd. Hij beweert, dat er nog een groot aantal Duitschers in Rusland krijgsgevangen zijn. De vrouw van den reeds lang doodverklaarden soldaat stond juist op het punt een nieuw huwelijk aan te gaan. ENGELAND. Een paard voor den prins» Amerikaansche deelnemer» aan een oon- oours-hlppique te Wembiey hebben een Mexicaanschen mustang mee naar Enge- lang gebracht, om dien don prins van Wales, in verband met „zijn liefde voor ruitersport", ten geschenke aan te Meden. Het is een vurig dier van acht Jaar oud. De koningsgezinde Engelschen, die er al zoo lang op aandringen dat dé prins met zijn gevaarlijke sprongen te paard zal ophouden, zullen wellicht bedenkingen opperen tegen de aanvaarding van dit geschenk. Emigratie op groote schaal. Te Londen verluidt, dat de ESngedsohe en Australische regeering onderhandelen over een groot kolonisatie-plan. Het heet dat 20 miilioen ten koste gelegd zou worden aan nederzetting van 100.000 emi granten uit Engeland in Austraihé. De „doodeltyke straal". Het bericht dat de heer Grdndell- Matthews, de uitvinder van den „doodo- lijken straal", met een Fransche combi natie in onderhandeling ls getreden, heeft in Engeland groot opzien gewekt. Matthews heeft tegenover Engelsche jour nalisten verklaard dat hij van de Engel sche regeering zonder meer het verzoek had gekregen, het beginsel zijner uitvin ding mede te deelen en dat men hem gee nerlei garantie had willen geven voor verdere geheimhouding Bovendien had de admiraliteit, die ln dit geval op den voorgrond trad, verlangd, zelf de proefne mingen te mogen doen. Hierop was de uitvinder niet ingegaan» Hij verklaart echter de mogelijkheid open te laten, dat Engeland' alsnog zijn 'uitvinding koopt, dan wel toetreedt tot een Fr arisch syndi caat voor oommercieele exploitatie. Ten gevolge van deze mededeelingen hebben eenlge bekende persoonlijkheden, waar onder Admiraal Mark Kerr, een comité gevormd om te trachten de noodige gel den bij elkaar te brengen, teneinde de uit vinding voor Engeland te behouden Naar men zegt is een betrekkelijk gering be drag daarvoor voldoenda Een draadloos N. T. A.-bericht meldt nader, dat het Engelsche ministerie van Oorlog zich tot den heer Grindell-Mat- thews heeft gewend, die zich van Lyon, waar hij zich bevindt tot het voeren van onderhandelingen met een Fransche com binatie, naar Londen zal begeven om ten overstaan van regeeringsambtenaren een proef te doen met den „doodelijken straal". VEREENIGDE STATEN. De nieuwe emlgratlewet President Ooolidlge heeft die nieuwe im migratie-wet met de uitslidtingsclausule tegen de Aziaten (lees: Japanners), wel ke wet bedoeld is om 1 Juli as. van kracht te worden, naar het Oorogree terugge stuurd met het verzoek, haar zoo te amon- deereni, dat zH niet kwetsend' meer zal zijn voor Japan. De President heeft over de zaak geconfereerd met secretaris van Staat Hughes en senator Reed. Er besbaat voor de handeling van president Ooolidlge, een bekend precedent In 1010 zond president Wilaom die ag. Jomes Merchant Marine Bill1 ongeteekend naar het Gangree terug, met het verzoek er wijzigingen in aan te brengen, zóó dat de wet niet in strijd zou wezen met de verdragsverplichtingen der Unie. Het Congres gedroeg zich toen naar de wen ken van dien President en wijzigde-de wet in den door Wilson gewenschten zin. Dit is dus al weer een scherp conflict tusschen dien President en de Volksverte genwoordiging.'Bij de vorige krachtproef (de uiitkeering aan die oudHStrijders) heeft president Ooolidge het vierkant afgelegd tegen het Congres. Hoe zal het ditmaal gaan? Uit Sault-Sainte Marie komt bericht, dat op het Boven-Meer een stoomschip de Orinoco is vergaan. De geheeie beman ning, uit 46 koppen bestaande, is omge komen. KORTE BERICHTEN. Volgens een bericht in do Dultsohe Ma den hebben de bolsjewiki te Archangel een prop agand a-bureau opgericht voor de daar komende buitenlandsohe matrozen. Bij Schweidinitz ln Sllezië ls tijdens een hevig onweer de hagel een voet hoog ge vallen eh herschiep het landschap garui- men tijd in een jjswoestenff. De strijd tegen het stof. Het „Hbl." schrijft: Nu wij, met uitschakeling van de lento, zoo opeens in den vollen zomer zijn geko men, staat de Stadsreiniging weer voor de moeilijke kwestie hoe de stof op afdoende wijze kan bestreden. Elk Jaar stijgt het aan tal zware auto's, elk Jaar wordt het vraagstuk dringender. Reeds jaren geleden heeft de Amsterdam- sche Reiniging proeven genomen met stof- werende middelen. De resultaten waren niet slecht, maar de kosten te hoog. Daarna is gewerkt met hvgroooopische Bouten, chloor- calcium en chloormagneadum. Deze zouten trekken vocht aan; zij houden de bestrating voortdurend vochtig en absorbeeren het stof. De zouten hleken wel deugdelijk, maar had den één groot bezwaar. Als het ni. kort na de uitstorting hard regende, spoelden zij totaal weg, zoodat nuttelooze kosten waren gemaakt. Daar in warme tijden, wij hebben het dezer dagen weer 'gezien, vaak plotseling een bui losbarst, is met het storten van de zouten niet voortgegaan. Na den oorlog is verder gezocht naar stof-' werende middelen, welke afdoende zouden zijn eh niet te veel zouden kosten. Er is ge werkt met teer, welke het bezwaar*had, dat de voeten er aan vastkleefden. Thans heeft dr. Erslev, een Deen, een teer-praeparaat samengesteld, dat het groote voordeel heeft direct te emulsioneeren. In de gewone sproei wagens wordt het praeparaat gedaan, waar na water wordt toegevoegd, iu verhouding van 100 liter (6 pot») praeparaat tegen 1900 liter (06 pet.) water. De emulsie vloeit zoo gemakkelijk, dat zij door de gaatjes van de gewone sproeiwagens zonder bezwaar heen gaat. In Nijmegen «tjn met deze wijze van stof- best rij ding op uitgebreide schaal proeven genomen. Het resultaat was zeer goed De 6 pet» emulsie wordt, 24 uur na de eerste sproeiing, nogmaals gestort. Dan blijft zij liggen en is de weg stofvrij. Bij droog weer moet het sproeien elke week herhaald. Het sproeien met gewoon water kan dan achter wege blijven. Of het systeem economisch zal blijken, zal de practijk moeten leeren. In elk geval wordt er heel wat water gespaard. En gewoon water helpt slechts zeer tijdelijk. Dezer dagen wordt te Amsterdam een proef genomen met deze besproeiing. Nu eerstdaags de sproeiaufo voor de ge meente hier zal arriveeren, verdient het wel licht aanbeveling om ook hier de proef te nemen. Vooral ook in verband met de water- besparing. Door don bliksem getroffen. De 80-jarige pas gehuwde landbouwer J. van E. te Eindhoven is gisteren, toen hij met een kar naar huis reed, door den bliksem getroffen eni gedoodi Een Jaloersch minnaar. In een perceel op dien O. Achterburg wal te Amsterdam woonde de eerste maan den van dit Jaar een 20-jarig stoker met een vrouw. Hij had1 zich haar lot aange trokken en verlangde, dat zij met hein een deugdzaam leven zou leiden. Maar in dit graebthuis woonden nog eenige vriendinnen van de geliefde. En 's-avonds zat gewoonlijk het heele dames gezelschap voor de ramen van de bene den-voorkamer genoeglijk, bijeen. De stoker hadl zijn beminde herhaalde lijk verzocht niet aan die gezellige bij eenkomsten deel' te nemen, maar zonder resultaat. In den avond van 20 Maart LL vond1 hij haar weer met haar collega's voor de ramen, en toen hij haar waarschuwde, lachte ziji tegen een Chinees die voorbij- wandelde en naar de veie schoonen op keek. Dat was den stoker te machtig. Hij trok uit zijn gordel een kris, plantte dat wapen in arm en borst van de minnares en maakte zich uit de voeten. Zoo stevig zat de verroeste dolk in den bovenarm, dat de vriendinnen het er niet uit konden trekken en haar met kris en al naar het Binnengasthuis brachten» Donderdag stond de stoker terecht, be schuldigd van zware mishandeling, subs. van poging tot misdrijf. De bekl. was het met de dagvaarding niet eens. Hij had in drift gehandeld. Waarom, wilde hij in het openbaar niet medebeden» Dr. J. de Smet, als deskundige gehoord, meende dat hier geen sprake was van zware mishandeling. De sneden in arm en borst hadden niet veel te beteekenen. Het O. M. verklaarde dat het moeilijk was om de motieven van bekl. na te gaan. Hf) bad meer uit ruwheid en drift dan uit slechtheid gehandeld. In Amerika wilde beklaagde een heter leven beginnen. 8pr. requireerde wegens poging tot zware mis- handeling een gevangenisstraf van acht .maanden. De verdediger wees er op hoe bekl al les gedaan had om zijn minnares, die ver slaafd1 was aan cocaïne en nicotine, te hel pen. Er was wel een strafbaar feit ge pleegd!, maar geen zware mishandeling noch een poging daartoe. Hij vroeg vrij spraak, suba uiterste clementie. (Telegr.) Een duur paardje; De geallieerde militaire oontröle-com- missie, die al zoo lang op nonactief staat, blijft niettemin een duur paardje. In die maand December heeft generaal Noliet, alleen voor dé autoritjes dér commissie leden, de Duitsche regeering 181^00 goudmark in rekening gebracht! Dat zijn uitsluitend pledzierritjea geweest, zegt de Frankf. Ztg, want toch'en voor zaken zijn niet gedaan. De gezamenlijke onkosten der oommissie hebben in December niet minder dan 1V> miilioen goudmaxk bedra gen; terwijl dé kosten van het geheel e Duitsche officiers-korps in die maand slechts 688,000 goudmark beliepen, dLw.z. nauwelijks de helft. Dat komt omdat een luitenant van de oontréle-oommissie meer salaris geniet dan een Duitsch minister. Als de voorstellen der deskundigen er doorgaan, zullen deze nuttelooze controle- kosten, ten laste van de schadevergoeding komen en dan zullen de geallieerden, naai de Frnkf. denkt, eerder bereid zijn hét toe zicht, gelijk het verdrag van Versailles voorziet, aan den Volkenboqd over te la ten. De moord op Emllv Kava Onlangs hield de politie in station Water- loo te Londen een man aan, genaamd Patrick Mahon, directeur van de mineraalwaterfa- briek, die aan de garderobe van het station een tasch kwam afhalen, welke daar enkele dagen tevoren was geetationneerd en waar op bloedvlekken zaten en welke bij opening met bloed bevlekte yrouwenkleeren en groot mes bieek te bevatten. Den dag daarop ont dekte de politie in een landhuisje dicht bij de badplaats Eastbourne, in een koffer het verminkte lijk van een jonge vrouw, waaraan het hoofd ontbrak. Bij onderzoek bleek het slachtoffer een zekere juffrouw Emily Kaye, een boekhoudster, die van 7 tot 12 April in een hotel te Eastbourne had gelogeerd. Dezer dagen heeft de magistraat aan Pa trick Mahon in het openbaar een verhoor afgenomen. Uit de verklaringen, door hem afgelegd, blijkt, dat men hier te doen heeft met een afschuwelijk geval. Mahon ontkent, dat hij mejuffrouw Kaye zou hebben ver moord, ofschoon hij toegeeft, dat hij het lichaam van het slachtoffer in stukken heeft gesneden. Hij had1 mejuffrouw Kaye een maand of tien leeren kennen en was met haar in een intieme verhouding gekomen. Op een avond in het midden van April wa ren zij al twistende thuisgekomen. Deze twist liep zeer hoog, en in haar woede zou mejuffrouw Kaye Mahon een bijl naar het hoofd hebben geworpen. Er ontstond daarna een handgemeen, waarbij mejuffrouw Kaye te vallen kwam en met haar hoofd terecht kwam op den kolenbak. Mahon constateerde dat zij dood was en dééd vergeefsche pogin gen om haar levensgeesten weder op te wfkken. In zijn angst over het gebeurde had hij daarop zich van het lijk op dé boven aan- gegevene wijze trachten te ontdoen. Dit is de lezing, die Mahon van het geval geeft. Het Openbaar Ministerie heeft echter op verscheidene teekenen gewezen, waaruit zou moeten blijken, dat het geval zich ge heel anders heeft toegedragen. En het hier waarschijnlijk een geval van moord geldt. MARINEBERICHTEN. Hr. Ms. JL 8" en „Z 4". Hr. Ma Z 8 en Z 4 zijn 22 Mei te Horten aangekomen. LEGEKBERIOHTEN. STOOM VAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Hot aa .„Voordel", van de Btoomv. Mij. Nederland, werd hedenochtend ca 0 uur van Batavia te Umuldein en a. 0 uur te Amsterdam verwacht Benigkalls, thuisr„ pass. 21 Mal Gibraltar. Riouw» vertr. 22 Mei v. A'dam n. Batavia. Koningin der Nederlanden, ultr„ vertr. 01 Mei v. Genua. Kon. Hollandscho Lloyd. Ratterdamsohe Lloyd. Burgerlijke Stand van Heldor 0 Herriot heeft aan een oorrespondent der „VorwSrts" verklaard, dat hij regeling van het vraagstuk der schadevergoeding op den grondslag van het rapport der deskundigen wenscht Inbeslagneming van woningen te Dusseldorf. Inbeslagneming van rijksbankgelden. geen positief resultaat hebben opgeleverd, aangezien de Duitsch-nationalen bun tijdens den kiesstrijd gepropageerd standpunt -tegeu het rapport niet willen prijsgeven. 17 Mei per s.s. Tambora uit 0.-I. in Neder land teruggekeerd Serg.-seiner G. A. Rietveld, serg.-eohrljver EL Vos, erg.-kok P. Neufegliae,kwartierm. A. Blokland, B. de Haas, korp.-seiner O. Kom mer, ko rp. ziekenverplH. C. Louwhoff, korp.- kok M. Jl Meneert, matroos le kL W. F. Heis terkamp, Al H. G. J. van Gunstenen, A. Eïallie, J. A. Veribeek, matr. 2e kl. K. Stijl, I. J. Leen- houts, korp.-vl'gtmr. (M) D. C. Hoogerdijk, stoker le kl. B. A.* L. Rutten, serg.-m.dr. D. M. Langerhorst, korp.m.dr. G. Arendso, J. Sjardyn, eerg.-mjaj. d. mars. N. J. Hofland, ma rinier 2e kl. A. Holtman, J. A. Metsemakers, H. Tombal, J. M. Wegman en K. H. MoraaL De luit. ter zee 2e kl. J. J. Wichere thans dienende in de O.zeed.kazeme wordt den 26en Mei a.s. ter beschikking gesteld en la bestemd om 6 Juli a,s. por part gelgenheid naar O.-I. te vertrekken. 23 Mei: serg.-tkmn. P. A. Hillerström van Hospitaal Willemeoord naar Wachtschip Wil lemsoord; id. J. Koelewijn van Wachtschip Willemsoord naar Hospitaal Willemsoord. 28 Mei: eerg.-in.dr. W. Hanekamp van v. Speijk naar Heemskerk. 26 Mei: id. M. H. Antonisse van Wachtschip Willemsoord naar Gelderland. 23 Mei: serg. d. mars. W. H. Wlllemsen van Aid. mars Rotterdam naar Marinakaa. Am sterdam. 16 Juni: mach.<ir.-ma]. G. J. Lauwer» van Wachtschip Willemsoord naar van Speijkld. G. J. Augustijn van id. naar G 13; eerg.-m.dr. J. Schenk van v. Speyk naar de Kooij. De bevolen overplaatsing van den mach.dr.- maj. M. G. Giliease van van Speijk naar G 19 is ingetrokken. 2 Junieerg.-kofc J. Brandenburg van- Wacht schip Willemsoord naar Heemskerck; id. E. A. C. de Hom van Heemskerck naar Wacht schip Willemsoord. Met ontslag uit den Zeedienst: 1 Juni: schoenmaker L. Kenter. 4 Juni: stoker le kl. J. PollLng, korp.-konat. P. Krebs en stoker-olieman J. H. de Vries. 9 Juni: marinier le kl. H. S. Regendorp. 16 Jupl: serg.-hofm. P. J. K. Buyn. 18 Juni: (marinier le kl. J. S. Carton. 21 Juni: militair werkman J. Eelinan. 23 Juni: marinier 2e kl. B. H. M. Keiler. 2ö Jhinl: stoker le kl. J. Melchior. 1 Juli: marinier le kl. O. TanI». 8 Jhili: korp.m.dr. 2e kl. A, van Iterson. 20 Juli: militair werkman J. Voorthuysen. 21 JHilitorp.-majC. J. Nlpius. Transport, hetwelk den 24en Mei 1924 onder bevel van den sohrijver-maj. C. F. Amsterdam per s.8. Jan Pietersz. Coen naar O.-I. zal ver trekken Schrijver-maj. C. F. Amsterdam (transpedt.) serg.-sohrijver W. Ofeigsen, ,timmerm»-miaj. L. Zwakman, serg.-timm. R. Zwols man, serg.- ziekenveipl. A. van Andel, serg.-vliegtm. N. Dhont, serg.-bottelior D. Mink, serg.-monteur I. J. Lindenberg, serg.-mach.dr. K. Beuken kamp, korp.-zvpl. J. N. v. d. Bijl, id. ~D. Ko- ningstein, korp.-bottelier A. Ooms, id. J. Bouw, korp.-kok J.. Oudkexki, korp.-toxpedoinr. TL van Hoevelink, korp.-m.dr. 2o kl. J. A: Mentjox, id. H. Taffijn, korp.-vliegtanr. S. Hoomans, id. •S. Noordink, id. Ji van Ommen, id. R. Vegtot, id. J, A. Neugebauer, timmennansinaat B. Terne, schoenmaker P. Gildemeijer, stoker-olie man EL Maas, id. A. J. de Bont, ld. A. de Heer. Totaal 9 onderofficieren en 18 korpls. en manschappen. Off. van goz. le kl. van de zeemacht E. P. Hartlieb is uit Oo6t-Indiö teruggekeerd. Off. van den M.S.D. 2e kl. Jl N, Kramer, ge plaatst bij het dep. van mar., wordt 16 Juni a.s. ter beschikking gesteld. Bij Kon. besluit van 20 dezer is benoemd, bij het wapen der art., 'bij het reg. kust-art., tot kap. le luit. J. H. C. Smoltzer, van het 8e i eg. veld-art. Manoeran, vertr. 21 Mei v. Ghlmonoaakl n. Java. Prinses Juliaaa, vertr. Ï1 Mei- v. Batavia n. A'dam. Rotti, uitr., arr. 22 Mei te SaJbong. Johan de Witt, uitr., vertr. 22 Mei v. Colombo. Madoera, vertr. 22 Mei v. Muroran n. Shanghai Prins der Nederlanden, thuisr» éertr. 22 Mai •v. Perim. Eemland, uitr., vertr. 22 Mei v. Rlo Jlaneixo. Maasland, uitr., pass. 21 Mei Teneriffa. Salland, vertr. 23 Mei v. Hamburg n. Ank- werpen. Waterland, thuisr., pass. 22 Mei Oueasant. Kon. Paketvaartmaatschappij. Swartenhondt, v. A'dam Batavia, arr. 00 Mal te Port Said. Flandria, uitr., vertr. 21 Mei v. Las Palmas. Gelria, thuisr., vertr. 21 Mei v. Viga Kan. Weet-Lralisehe Maildienst, Van Rensselaer, thuisr, pass. 22 Mei Florea. Halcyon Lijn. Juiianapark, v.» Hamburg en Antwerpen n. 4. Levant, arr. 22 Mei ta Malta. Stad Amsterdam,e v. Roaario n» R'dam, pon. 22 Mei Finisterra Holland—Amerika Lijn. Loerdam, v. R'dam n. New-Orleana, vertr. BI Mei v. Vara Crue. Rotterdam, v. R'dam n. New-York, vertr. B9 Mei v. Sonthampton. Spaarndam, v. R'dam o. New Drlaons, bbxSb, 23 Mei v. Corona. IJiselsdijk, uitr., vertr. 22 Mei v. Fremantle n. Adelaide. Ülommersdijk, arr. 23 Mei v. New-York te R'dam. Maasdam, arr. 23 Mei v. N. Orleans te R'dam. HollandAustralië Lijn. Aagfeekerk, vertr. 22 Mei v. Antwerpen n. Hamburg. Holland—O.-Agifl LQd. Oldokerk, uitr, vertr. 22 Mol v. Lissabon. Ouderkerk,* uitr, vertr. 23 Mei v. Shanghai. Westerdijk. uitr, vertr. 22 Mei v. Penang. Hoilaud—Britwh-IndlB lijn. Meerkerk, uitr, arr. 23 Mei te Port Sald. HollandOost-Afrika Lijn. Heemskerk, thuisr, arr. 22 Mei te Suez. HollandZuid-Afrik» Lijn. Jlagersfontein, uitr., vertr. 29 Mei v.: Wal- vischbaai. Springfontein, vertr. 21 Mei v. Port Natal n. East London. Holland—Weet-Afrika Lijn. Djocja, arr. 22 Mei v. West-Afrika te A'dam. Mercurius, uitr, pas®. 22 Mei Bevealer. Hennes, vertr. 28 Mei v. A'dam n. West-Afrika Patria, thuisr, arr. 22 Mei te Suez. Merauke, uitr, arr. 21 Mei te Soerabaya. Slamat, arr. 21 Mei v. R'dam te Batavia. Garoet, uitr, pas». 82 Mei Perim. Goentoer, thuisr, vertr. 23 Mei v. Colombo. Insullndo, uitr., pass. 22 Mei Perim. Bandoenlg, uitr, pass. 22 Mei Pantel 1 aria. Gorontalo, arr. 22 Mei v. Hamburg te Bramen. Kawi, uitr, pass. 22 Mei Finisterre. Modjokerto, thuisr., pass. 22 Mei Gibraltar. Patria, thuisr, vertr. 22 Mei v. Port Said. Stoomvaartmaatschappij Oceaan» Machaon, v. Japan n. R'dam, pass. 22 Mei Perkn. Antolycus, v. Japan n. R'dam, vertr. 22 Mei v. Shanghai. Euimaeus, v. Japan n» R'dam, vertr. 21 Mei r. Oolombo. Glaucus, v. Japan n. R'dam, arr. 22 Mei te Londen. Sarpedon, v. Japan n. R'dam, pass. 23 Mei Gi braltar. Helenus, v. Japan n. R'dam, arr. 22 Mei te Penang. Jav»China—Japan lijn. Tjikinl, v. Batavia n. Hongkong, vertr. 22 Mei v. Cebu. Tjibodas, vertr. 21 Mei v. Shanghdl n. Keedung. Tjibesar, v. Hamburg n. Chili, pass. 22 Mei Dungenasa. JavaNow-Yarfc Lijn. DJaim/bi, vertr. 20 Mei v. Batavia n. New-York. van 22 en 29 Mei 1924. 'BEVALLEN: E. J. Gillesse-den Hamer, z.; C. J. Bouwers-Bals, H. Dierüaar-Bakker, d.; M. J. Sloking-Griek, z.; E. ten Broeke-Hem- ming, z. OVERLEDEN: L. Snieder, 46 jaar; M. Witte, 67 jaar. VISSCHERIJBERICHTEN. 22 Mei 1924. Aangevoerd door 11 korders:: 2700 imiddel- tongen p. stuk 0.25-0.36; 1200 kleine ton-

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 13