Foster's Rugpijn Nieren Pillen glazenflacons, geel etiket NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD Eerste Blad. ESPERANTO- WAFELS BUITENLAND De frissche Lentelucht iiscuièi Nr. 5873. ZATERDAG 24 MEI 1924, 52ste JAARGANG. Z o m e r t y d. Wapent Duitschland zich? Een beschuldiging van de „Daily Mail". Een Dultsche tegenspraak. Stopzetting der fabrieken van Thyssen. feuilleton. ENGELAND. De slaapziekte. -< FRANKRIJK. Ruim 400 millloen bezuiniging. RUSLAND. Vrees voor pokken. Het ontnemen van den groothandel particulieren. Isadora Duncan bQ een auto-ongeluk gewond. ALBANIË. Een ernstige toestand. Ingezonden mededeellng. MOCCA-TRIC-TRAC DEMI-LUNE VEREENIGDE STATEN. Voor do negers. Ingezonden Meded eollng. Pijnloos Scheren. Ingezonden Mededeellng. Wi] vestigen er de aandacht op, dat thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere verpakkingen. HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.Ö0; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f2.60; ld. p. mail en overige laaiden f4.20. Zondagsblad re»p. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Mqdeblad re«p. f 0.95, f 1.25, f 1.2Ö, f 1.60 Loese nummers deer Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 et., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v.d. bladi en met br. onder ne. 10 ct. p. adv. oitra)Bewijsno. 4 ct. Op* en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater Mei op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zo. 25 a. 1.56 m. 12.02 4.53 9.01 2 20 2.50 Ma. 26 Oi. 27 Wo. 28 Do. '29 Vr. 80 Za. 81 2.03 2.47 3.10 3.31 3.53 4.16 1.13 4.52 9.02 2.21 4.51 9.03 3.28 4.50 9.04 4 84 4 49 9.04 5.39 4.48 9.06 6.42 4.47 9.08 3.22 4 83 5.48 6.50 7.43 8.28 3.56 5.11 6.20 7.18 8 07 8.47 Licht op voor auto's en fietsen: Zaterdag 24 Mei9.28 uur. Zondag 259.31 Maandag 26 9.32 De „Daily Mail" is begonnen met de publicatie van een reeks .artikelen, die de bedoeling hebben om aan te toonen, dat Duitschland niet, zooals het Verdag van Versailies voorschrijft, ontwapend heeft, maar dat het integendeel zijn strijdkrach ten steeds uitbreidt, ver boven die gren zen in hét Vredesverdrag gesteld. De „Daily Mail" wijst ook nog op het verschijnsel, dat ongeveer 90 van gym nastiekclubs, studentenvereenigingen en andere verbonden, militair geschoold is. Deze clubs oefenen in het geheim en wor den in militaire wetenschappen onderwe zen volgens programma's, opgemaakt diQor het opperbevel van de Reichswehr; sommige van die vereenigingen staan zelfs in onmiddellijk verband met de ba- taiilons van da Reichswehr. Een Wolff-bericht uit Berlijn meldt, dat in officieele kringen de juistheid van deze beweringen wordt tegengesproken. Deze beweringen zijn, zegt het telegram, Zonder uitzondering pure verzinsels en tendentieuse verdraaiing der waarheid Het is officieel vastgesteld, dat die sterkte van het Duitsche leger niet grooter dan 100.000 man is en dat er in. Duitschland niet meer oorlogsmateriaal wordt ge maakt, dan het Vredesverdrag toelaat Het is onjuist, dat Duitsche officieren, die in 1918 tot den grooten generalen staf behoorden, thans werkzaam zijn voor militaire doeleinden in het ministerie van bdnnenlandsche zaken. Ook staat het Reiichswehr-ministerie in geen enkel op zicht in verbinding met gymnastiekclubs, studentenvereenigingen of andere verbon den. De directie der fabrieken van Thyssen maakt per aanplakbiljet bekend, dat zij tengevolge van het kolen-, cokes- en gas- door ANATOLE FRANOE. 17) Na een halve eeuw stegen die herinne ringen helder en duidelijk op tot de op pervlakte van mijn «ziel, terwijl ik daar voortwandelde onder den sterrenhemel,, die sedert dien dezelfde gebleven is en welks onveranderlijke en heldere lichten ongetwijfeld^ nog heel veel andere school jongens, zooals ik toeri was, zullen zien opgroeien tot oude, hoestende kamerge leerden, zooals ik nu ben. Gij sterren, die de lichtzinnige of zwaarwichtige hoofden van al mijn ver geten voorouders bestraald hebt, in uw t helder schijnsel voel ik in mij een pijn lijk gemis en verlangen wakker worden; Ik zou zoo gaarne een nakomelingschap hebben, die u nog ziet, wanneer ik u niet meer zien zal. Ik zou nu vader en groot vader zijn, indien gij gewild, had, Clémen tine, gij', wier wangen zoo frisch onder uw rosé hoedje te voorschijn kwamen. Maar wij werd de vrouw van Achille Allier, een rijken buitenman uit de buurt Nevers, een halven edelman, want zijh vader, een boer, die staatsgoederen jn zijn bezit gekregen had, had met hun kasteel en hun goederen ook de oorkon- denjverzamelmg van zijn hoeren gekocht, i na uw huwelijk niet meer ge zien, Clémentine, en ik geloof, dat uw gebrek met ingang van 20 Med eenige bedrijven geheel moet stopzetten en in andere het werk slechts in beperkten om vang kan voortzetten. Het personeel der „Thyssenwerke" bedraagt ca. 8000 mam De slaapziekte verspreidt zich nog steeds over Engeland!. 18 nieuwe gevallen zijn te Birmingham geconstateerd, waar van vijf reeds den dood tot gevolg hadden De ministerraad keurde voorstellen goed tot bezuiniging op de credieten voor den dienst 1924, uitsluitend een verlaging der begrootingsposten betreffende voortvloei ende uit een meer economisch beheer der verschillende staatsdiensten binnen het kader der bestaande wetten. Het bedrag der bezuinigingen bedraagt thans 24Q mil lioen. Op de communistische paritjoonferentie te Moskou heeft Rykof medegedeeld, dat het deficit in dé begrooting tot 400 mil- lioen roebel goud is gestegen. De produc tie is tot de helft van- het vredescijf er ge daald. Rykof kondigde aan dat de cre dieten'voor den landbouw en industrie ten zeerste beperkt zuilen worden. Daar entegen verklaarde hij dat het onmogelijk is de militaire uitgaven te besnoeien. In Jekaterinenburg, Tsjeljabinsk en an dere plaatsen zijn, volgens de Roel, de laatste weken vele gevallen van pokken geconstateerd. De vrees voor een pokken epidemie, welke juist nu de malaria zoo zeer heerscht en ook pest dreigt uit te breken, een ramp zou zijn, schijnt niet on gegrond. Het besluit van het bestuur der commu nistische partij, voorschrijvende, dat de groothandel in Rusland (niet meer door particulieren mag worden uitgeoefend, is in werking getreden. Vele zaken zijn ge sloten em het bedrijfsleven te Moskou staat stil. Volgens een bericht uit Moskou beeft de bekende danseres Isadora Duncan een ernstig auto-ongeluk gehad op den weg van Psakoff naar Petersburg. Ze is aan een oog gewond en heeft bovendien een ernstig© zenuwaandoening gekregen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dot de binnen- 'landsohe en de internationale tdtastand van Albanië groote bezorgdheid! begint te wekken bij! de voornaamst© Europeesche kanselarijen. De grensgeschillen met Ser vië zullen naar alle waarschijnlijkheid naar den Volkenbond worden verwezen, op initiatief van de Britsche regeering. leven kalm en rustig in uw landelijke woning voorbjjvlood. Bij toeval hoorde ik op een goeden dag, dat gij dit leven ver laten hadt, een dochter, die op u gelijkt, nalatend. Bij deze tijding, die twintig jaar vroeger mijn geheele ziel in opstand ge bracht zou hebben, werd het heel stil in mij. Het gevoel, dat mij geheel vervulde, was geen bittere smart, maar diepe en stille droefheid van een ziel, die geleerd heeft van de groote lessen der natuur. Ik heb ingezien, dat, wat ik had lief ge had, slechts een schim was. Maar de her innering aan u blijft de bekoring van mijn leven. Uw lieflijke gestalte rust, na langzamerhand verwelkt te zijn, onder het dichte gras. De jeugd van uw dochter is reeds voorbij; haar schoonheid is on getwijfeld reeds ontbladerd. En nog altijd zie ik u, Clémentine, met uw blonde lok ken en uw rosé hoedje. Welk een heerlijke nachtl In edele rust spreidt hij- zijn vleugels uit over men- schen en dieren, die 'hij bevrijd heeft van het dagelijksch juk, en ik onderga zijn weldadigen invloed, ook al voel ik door een zestigjarige gewoonte de zaken nog slechts door de teekenen, die ze verbeel den. Voor mij bestaan er in de wereld nog woorden, zóó zeer ben ik philoloog. Ieder droomt op zijn manier den droom des levens.- Tk heb hem gedroomd in mijn bibliotheek. „Waarachtig hij is het! Goeden avond, mijnheer Sylvestre Bonnardl Waarheen wilde u zoo licht ter been wandelen, ter wijl ik met mijn cabriolet voor het station op u wachtte? U bent me bij het uitstap- Ïen ontsnapt en platzak keerde ik naar usance terug. Geef me uw taschje en kom bij mij ritten. Weet u wel, dat het lliliiliiiiiiiui£ noodigt uit tot het maken van uit stapjes en prikkelt den eetlust Neem een paar pakjes mee. U steekt se gemakkelijk bi) U. Uw winkelier levert ze U hygiënisch verpakt 21e zijn HET ouderwetsche wafelgebak, rijkelijk met natuurboter gesmeerd en met suiker en kaneel bestrooid, blijven croquant op de reis, zijn edel van smaak en hebben groote voedingswaarde. Prijs 38 cent per pakje. Vraag ook onze andere merken b.v. (pikant wafeltje met kofSesmaak) (zeer voedzame boter biscuit) BI la De Nedesrlandsche regeering zal, volgens den medewerker van de „D. T.", wellicht krachtig protesteeren tegen het optreden van de regeering van Tirana, die den Ne- derlandöchen financieelen adviseur, aan gewezen door den Volkenbond, summier heeft ontslagen op grond dat Albanië zich niet kon veroorloven 4000 per jaar te betalen voor zulk een ambtenaar. Wat den binnenlandschen toestand' be treft, schijnt Albanië weer eens bedreigd te worden door een burgeroorlog. Te Skoetari, in het Noorden, zijn de bevel hebber en de plaatselijke troepen, ge steund' door het gros der plaatselijke be volking, in hoofdzaak christelijk, in op stand giekomen tegen het bewind! te Ti rana; zij eischen de overbrenging van de hoofdstad naar Skoetari. Een dergelijke beweging is uitgebroken te Valona, in het Zuiden. Ongeveer 26 afgevaardigden, of een vierde der leden van het parlement van Tirana, hebben de wijk genomen naar Korfoe en weigeren terug te keeren naar Tirana, uit vrees voor gewelddaden hun ner tegenstanders. Zooals ieder jaar, heeft ook ditmaal een jaarverslag het licht gezien van de Ame- rikaansohe Nationale Vereeniging voor de .verheffing der kleurlingen (National Association tor the Advancement of Colo- red People) over haar werkzaamheden in het afgeioopen jaar. Deze organisatie komt op voor de rechten der negers op sociale en politieke gelijkstelling met de blanken, voor een eerlijke en milde toe passing der wetten te hunnen opzichte, en voor de bevordering van het onderwijs en de economische belangen der negers. Ook vecht de vereeniging tegen rechts verkrachting ten koste van negers ge pleegd, voor verlossing uit de gevangenis van negers, die daar door partijdige von nissen zijn terechtgekomen en voor belet ting van terdoodbrenging van tot de zwaarste straf gevonniste kleurlingen. Het jaarverslag een beknopte 'bro chure is voor een deel opwekkende en verblijdende lectuur, voor een ander deel stemt het tot vlammende verontwaardi ging. Verblijdend is, uit de brochure te loe ren, dat de hoogste autoriteiten in den lande, o.w. president Ooolidge, de ver eeniging welgezind zijn, dat de beteeke- nis van sommige neger-geieerden en -uitvinders waardeering vindt; dat het onderwijs en de ziekenjverleging van ne gers aan en door negers vooruitgang toont endat het aantal lynchingen in 1923 lager is geweest dan ooit te voren in één jaar. Maar het waren er dan toch nog altijd 26, van wie 24 op negers, één op een blanke, die een volkomen onschul- digen neger wilde redden, en slechts een op een blanke, die niets met het rassen vraagstuk te maken had. Afschuwelijk ook was het, uit de brochure weer eens te ervaren, dat in de zuidelijke staten der Unie den negers alle stemrecht door ge weld, list of bedrog wordt onfhoudein, dat de negers in vele gevallen geen eerlijke kans hebben als zij voor den rechter ko men, dat er oorden zijn waar zij nog in bijna onvermomde slavernij worden ge houden en waar zij gewoonlijk als lijf eigenen beschouwd én behandeld worden. Daarentegen is het een heugeiyk feit, dat de regeeringen der afzonderlijke sta ten dikwijls krachtig optraden tegen het wangedrag en de willekeur van plaatse lijke autoriteiten, die de negerbevolking willen terroriseeren of knevelen. Er schijnt inderdaad op het gebied van het rassenvraagstuk in 1923 in de Unie vooruitgang te zijn geconstateerd, doch veel blijft nog te doen over. Wat echter in 1923 in de Vereenigde Staten mogelijk was, moge blijken uit de volgende paar voorbeelden, die wij uit vele aan het verslag ontleenen. Te Bishop, in den staat Texas, werd de neger dr, J. Smith, een geneesheer, in de gevangenis gezet en levend verbrand, nadat hem eerst de handen en de voeten waren afgehakt. Er werd beweerd, dat de dokter met zijn auto een wagen met blan ken had aangereden. Hij had schadever goeding aangeboden, doch dat was door de blanken geweigerd, die een klacht hadden ingediend. Later had de dokter nog een Mexicaansche vrouw aangereden, en toen was hij gevangen gezet en daarop gelyncht. Te Adamsville, in Alabama, was de 60- van hier naar het kasteel ruim zeven ki lometer is?" Wie sprak mij daar van den bok van zijn cabriolet zoo luid toe? Mijnheer Paul de.Gabry, neef en erfgenaam van mijn heer Honoré de Gabry, die in 1842 tot pair van Frankrijk verheven en onlangs te Monaco gestorven was. Het kasteel van Paul de Gabry was het doel, waarheen ik me met mijn door mijn huishoudster vol gepropt valiesje begaf. Deze voortreffe lijke man had met zijn twee zwagers de goederen geërfd van mijn oom, die, voort gekomen uit een advocatenfamilie, in zijn kasteel Lusanoe een aan manuscripten rijke bibliotheek bezat, waarvan er som migen uit de 13de eeuw dateerden. Om die manuscripten' te inventariseerem en catalogiseeren1 kwam ik naar Lusance op verzoek van mijnheer Paul de Gabry, wiens vader, een gentleman en een1 uit stekend boekenkenner, tijdens zijn leven in zeer vriendschappelijke betrekkingen tot mij gestaan bad. Eerlijk gezegd hadi de zoon de edele neigingen van zijn vader niet geërfd. Mijnheer Paul heeft zijn lief de ftan de sport verpand; van paaiden en honden heeft hij1 veel verstandl, en van alle wetenschappen, die de onuitputtelijke begeerten der menschen kunnen bevre digen of misleiden, zijn paarden- en bon denfokkerij de eenige, die hij ten volle kent. Ik kan niet zeggen, dat het voor mij een verrassing was hem te ontmoeten, daar ik met hem afgesproken had, maar ik moet bekennen, dat-ik, medegevoerd door den natuurlijken loop van mijn eigen gedachten, het kasteel Lusance en zijn bewoners zoo zeer uit het oog ver loren had, dat de aanroep van een land Vóór het inzeepen éérst de baardopper- vlakte stevig inwrijven met een weinig Purol. Hierdoor laat zich de meest ge voelige huid volstrekt pijnloos scheren, Purol in doozen van 80, 60 en 90 cent. bij Apoth. en Drogisten. Vraag meteen bij hen de gratis Handleiding over Pijnloos Scheren. jarige neger MciBridge op een wandeling een paar blanke kinderen tegengekomen, die van hem waren geschrokken. De ouders maakten er van dat hij een aan slag op de kinderen had beproefd, doch de rechter wilde daarvan niet hooren en ontsloeg den man van alle rechtsvervol ging. Toen haalden, blanken den neger uit zijn huis en sloegen hem dood. Te Jacksonville werd een neger go- lyncht omdat hij, er van beticht werd, te hebbengegluurd! door een slaapkamer raam van een blank meisje. Weliswaar bleek uit de rapporten, bij de politie ingo- komen," dat de beschuldiging waarschijn lijk onwaar was, doch de neger werd ge vangen, geboeid en met kogels doorzeefd. Te Pickens, in Mississipi, had ;een blan ke 60 (Amer.) oenten aan een neger ge leend en wilde daarvan 10 ets. interest hebben. De neger weigerde. Ziende aan komen, dat dit hem zijn leven zou kun nen kosten, nam hij de vlucht Een me nigte trok er op uit om hem te zoeken, doch vond hem niet, en schoot toen maar zijn 18-jarige zuster dood. In de plaats Marlb'w was men niet ge steld op negers; zij mochten er niet over nachten. Een blanke hotelhouder, Birch, nam desniettemin een neger aan als por tier. Toen een menigte den neger kwam lynchen, wilde Birch den man bescher men, doch werd zelf neergeschoten, even als zijn portier. Het rapport bevat ook uitvoerige bij zonderheden over het proces, dat in 1919 was gevoerd' tegen de negers, die een rol hadden gespeeld in de z.g» „Arkansas riots", de troebelen in Arkansas. Bij dat proces waren die negers tot allerlei barre straffen veroordeeld. Het Opperste Ge rechtshof d'èr Unie heeft die vonnissen Foster-Mc Clellan Co. London. edelman op den weg, die zich, zooals men dat noemt, als een mooi, lang lint uit strekte, mij als een ongewoon geluid in de ooren klonk. Ik heb redenen om aan te nemen, dat mijn gezicht door een zekere stupide uit drukking, die het hij de meeste maat schappelijke transacties aanneemt, mjjn onbetamelijke verstrooidheid verried. Mijn valies vond een plaatsje in de ca briolet en ik volgde mijn valies. Door zijn goedhartigheid en zijn eenvoud viel mjjn gastheer dadelijk in mijn smaak. „Ik heb niet het minste verstand van uw oude perkamenten," zeide hij;' „maar er zijn op het kasteel andere menschen, met wie u er over kunt praten. Behalve den pastoor, die boeken schrijft, en de dokter, die, hoewel liberaal, een zeer aan genaam persoon is, zult u er nog iemand vinden, die u goed te woord zal kunnen staan, mijn vrouw nj. Zij is geen geleer de, maar er is, geloof 'ik, niets, dat zij niet bij instinct raadt. Ik reken er verder op, u lang genoeg bij' ons te hebben, om u kennis te laten maken met mademoi- selle Jeanne, die feeënvingers en een engeleniziel heeft."1 „Behoort die zoo rijk begaafde jonge dame tot uw familie?" vroeg ik. „Neen, dat niet," antwoordde mijnheer Paul, wiens oogen gericht waren op de ooren van het paard, dat over den in de maneschijn blauw schemerenden weg draafde. „Het is een jonge vriendin van mijn vrouw. Vader of- moeder heeft zij niet meer. Haar vader heeft ons in een financieele speculatie gewikkeld, waaruit wij niet alleen met den schrik te voor schijn gekomen zijn." Dan schudde hij zljh hoofd, en waar schuwde mij, terwijl hij aan het gesprek een andere wending gaf, dat ik het park en het kasteel, die twee-en-dertig jaar lang onbewoond hadden gestaan, in een zeer verwaarloosden toestand zou vinden» Ik vernam van hem, dat zijn oom Ho noré tijdens zijn leven op zeer slechten voet had gestaan met de stroopers, waar op zijn (boschwachter schoot, alsof het ko nijnen waren. Een van hen, een wraak zuchtige boer, die van den landheer een lading hagel in het gezicht gekregen had, had hem op een goeden avond achter de deur van de kolfbaan opgewacht en hem bijna doodgeschoten, want de kogel had zijn oorlel medegenomen. „Mijn oom," voegde Paul eraan toe, „trachtte te weten te komen', vanwaar het schot gekomen was, doch hij zag niets, en keerde', zonder zijn pas te versnellen, naar het kasteel terug. Den volgenden dag ontbood hij zijn rentmeester en gaf hem bevel het huis en het kasteel te slui ten er geen levende ziel meer in toe te laten. Hij verbood uitdrukkelijk, dat men tot zijn terugkeer iets mocht aanraken, iets op het land of aan de muren mocht in stand houden of herstellen. Hij mom pelde nog tusschen zijn tanden, zooals in het bekende liedje, dat hij met St. Jutte- mis zou terugkomen. "En, evenals in het liedje, ging St. Juttemis voorbij, zonder dat men hem zag terugkeeren. Verleden- jaar is hij te Cannes gestorven en mijn zwager en ik waren de eersten, die het twee-en-dertig jaar lang verwaarloosde kasteel betraden. Midden in den salon hebben we een kastanje boom gevonden; en om in het park te kunnen wandelen, moesten er tenminste nog lanen zijn." (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1