HELDERSCHECOURANT Tweede Blad. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS VAN 7ATERDAG T4 MEI 1924 Redding van schipbreukelingen. Onder eere-voorzitterschap van burge meester mr. J. A. N. Paitijn heeft zich te 's-Gravenhag© een groot plaatselijk, comi té gevormd om aan de Noord»- en Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding v& schipbreukelingen bij. gelegenheid van haar 100-jarig bestaan een nationaal hul deblijk aan te bieden. Het dagelijksche bestuur van dit comité bestaat uit de hoe ren: kapitein ter ree b. d. A. L. Roeien, voorzitter, H, Rokin, hoofdcommies ter gem. secretarie, secretaris en A. Pieren, administrateur van het Nat. Zeeanans- fonds, penningmeester. Arbeidsvoorwaarden van het Amsterdam - sche gemeentepersoneeL Omtrent den stand der onderhandelin gen in het Georganiseerd Overleg voor de Anisterdamsche Gemeentewerklieden ver neemt het Hbl., dat de meerderheid der org anisatievertegenwoordigera onderling te rade is gegaan voor het formuleeren van voorstellen, waardoor naar hare op vatting gunstige verandering in de aan geboden voorwaarden kan worden ver kregen. DÓ Federatie van Overheidspersoneel heeft echter geweigerd zich ip dezen weg te 'begeven. Binnenkort zal wederom een vergadering dezer Centrale Commissie worden bijeengeroepen. „Het Volk" deelt mede, dat in de Cen trale Commissie voor Ambtenaarszaken de onderhandelingen zijn afgebroken. Met een voorstel der R.-K. Ambtenaarsver- eenlging, om de 5 verhoogde premie betaling eerst met Januari 1926, te doen ingaan, en in het aanstaande voorjaar in liet G. O. nader onder de oogen te zien of die 6 loonsverlaging wel noodig zal zijn een denkbeeld waarmede alle amb tenaarsafgevaardigden zich vereenigden wilden de vertegenwoordigers van B. en W. niet meegaan. Naar het Hbl. mededeelt, zijn bedoelde onderhandelingen niet afgebroken, doch verklaarden de vertegenwoordigers van B. en W. zich bereid wederom een ver gadering der Centrale Commissie over de salarissen te beleggen, wanneer de orga nisaties daarop schriftelijk aandrongen. Het Broeker spoor. Gemeld wordt dat de H. IJ. S. M. het aantal diensten op de lijn Alkmaar-Broek op Langendijk zal verminderen tot het aantal, dat volgens het contract met de gemeenten Alkmaar, Broek op Langen dijk, St. Pancras en Zuid-Scharwoude is vastgelegd. Met 1 Januari 1926 loopt het contract met deze gemeente af, die een ontvangst tot een bepaald bedrag heb ben gegarandeerd. De bedoeling moet zijn, alsdan den dienst op die lijn niet lan ger oneer te vervullen. Het aantal reizi gers is door de autobusdiensten zoodanig geslonken, dat de exploitatiekosten niet meer worden gedekt. Verbannen. Naar het Haagsche Correspondentie- bureau meldt is de Nederlander Smitt, vertegenwoordiger van da Nederlandsche kolonie te Petrograd, omtrent wien kort geleden een bericht in de pers ls versche nen en die, naar door de Russische regee ring aan dó Nederlandsche regeering was medegedeeld, uit Rusland zou worden gezet, thans in stede daarvan en ondanks zijn leeftijd en zijn slechten gezondheids toestand, naar den Oeral verbannen. Een kwestie bij de Ned. Vereen, van gezagvoerders. Op 15 Maart J.L heeft de aigemcene vergadering van de Nederlandsche Ver eeniging van Gezagvoerders bij de Bin nenvaart eenige leden, die zich onrecht matig in de plaats van het hoofdbestuur wilden stellen, geroyeerd en hen gesom meerd hun onrechtmatige actie te staken. In kort geding is thans door den presi dent der Amstea-damsche Rechtbank uit spraak gedaan. Tegen de heeren J. Meye- rink en J. Porte, beiden te Amsterdam, is in kort geding bevolen, dat de eerste ge daagde nalate zich, hetzij in geschrift, door woord of daad of op welke wijze ook te gedragen als voorzitter der edschende vereeniging en dat de tweede gedaagde zich er eveneens geheel van onthoude zich te gedragen als secretaris van die vereeni ging en dat beide gedaagden zich onthouw den van het uitgeven van het blad „De Binnenvaart" als officieel orgaan der ven eenigihg.. De president dier Rechtbank bepaalde voorts, dat de schadevergoeding aan de vereeniging voor elke overtreding van deze bevelen wordt gesteld op 100 per koer of zooveel minder als de president zal vecrmeenen te behooren voor iedere overtreding. Herdenking Mobilisatie 1914. Er heeft zich in den lande onder voorzit terschap van Zijne Excellentie' W. H. van Terwisga, gep. luitenant generaal, oud-com mandant v$n het veldleger te Den Haag, een Nationaal Comité gevormd uit personen van allerlei stand en richting, om het feit te her denken, dat het op 81 Juli as. tien jaren geleden zal zijn, dat onze weermacht werd gemobiliseerd. Het doel van het Comité is, dat ieder Ne derlander zich in gedachten weer verplaatsen zal naar die dagen, toen alle verdeeldheid verdwenen was. Het ligt niet in de bedoeling den dag fees telijk te herdenken. De Herdenking, waar van de détails nog nader hekend zullen wor den gemaakt, za-1 een zeer eenvoudig .en sober karakter dragen; terwijl tevens ge poogd zal worden een fonds te stichten, om daaruit de slachtoffers van den mobilisatie- toestand, militairen, zoowel als burgers te steunen, indien niet reeds op andere wijze hulp genoten wordt. Een Provinciaal 'Oomité voor Noord-Hoi- land heeft zich gevormd, om de noodige lei ding te geven in de verdere uitvoering en te zorgen voor de oprichting van verschillende Kring-Comité's, die op hun beurt Plaatse lijke Comité's in 't leven roepen. In bedoejd Comité hebben voor Helder zitting de heeren: Ch. L. van de Bilt, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; W. Houwing, Burgemeester der Gemeente Helder; J. de Jong, Ambtenaar aan de Rijkswerf, Res. Ie luit. der Infanterie; H. Nyhakker, sergeant- vliegtuigmaker. Het bedenkelijk Insluipsel. (Schriftelijk beantw. vragen.) Op de vraag van den heer Ter Hall be treffende die data van ontslagneming door Indische ambtenaren antwoordde dó Mi nister van Koloniën: Dat de ambtenaren In Indië, die ontslag uit dien dienst vragen, den tweeden of den daarop volgenden dag der maand zouden kiezen als ingangsdatum van hun ontslag, kan, in zoo stellige formuleering, bezwaarlijk worden beaamd. In vele gevallen wordt een datum ln het midden of aan het einde eener maand gekozen. Niettemin bestaat zeker bij zeer vele ambtenaren daar te landle voorkeur voor een ontslagdatum ir den aanvang eener, maand. Het ls juist, dat dientengevolge over een gedeelte eener maand vol traktement wordt genoten, zonder dat daarvoor ar beid wordt gepresteerd, waartegenover staat, dat door dien vervanger o.q. gedu rende een deel der maand arbeid wordt verricht zonder daarvoor de aan het ambt verbonden bezoldiging te ontvangen. Het 'onderwerpelijk feit imoet beschouwd wor den in verband met do ln Indië geldendie algemeene regelen omtrent den datum van ingang der ambtsbezoldiging bij be noeming, welke regeling mede oorzaak zijn dat vele ambtenaren bij hun indienst treding of herplaatsing na terugkeer van verlof gedurende een 'gedeelte eener maantl dienst moeten doen zonder ambts bezoldiging te genieten. De wenscheliikheid eener wijziging van die regelen is bij de Indische Regee ring in overweging. Een record. De „Slamat" van do Rotterdamsohe Lloyd is Woensdagochtend om 9 uur te Priok aangekomen, meldit een Aneta-tele- gram uit Batavia. De boot vertrok Dins dag 29 April om vier uur uit Marseille, zoodat de reis gemaakt is in 21l/t dag, wat een record is. ROND DEN DAM. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Lente.... en meteen, voor den stads- mensch, een pijnigend verlangen naar „den buiten", een drukkende ontevredenheid, omuat hij, tusschen zijn huizen en muren, zoo gevangenisachtig zit opgeslotenZe ker, er zijn voor de „beter gesitueerden" ccmpensaties; zjj kunnen op de café-ter rassen uitpuffen en wat groen zien, zij kunnen zelfs per motor of auto in' korten tijd de bloeiende Bet/uwe bereiken om er een glimp op te vangen van het witte en zacht- rose bloesem-festijn der herlevende honger den: Maar wat van de volkskinderen rond de Westermarkt, van de Rozengracht en uit de Jordaan? Hun is de natuur veelal niet meer dan het stumperig pot-plantje in moe de r's vensterbank of de witte muizen in het dieren-keldertje om den hoek. De laatste jaren heeft „Ons Huis" onder leiding van de directrice Van Asperen van der Velde getracht in dezen althans iets te doen; men stelde zich tot doel althans een dag van het jaar een zoo groot mogelijk aan tal van deze kinderen volop in de natuur, in het vrije veld, onder den open hemel te bren gen. Inplaats van de moderne techniek te gebruiken om de natuur in de stad te brenr gen (zooals dat dezer dagen weer plaats vond met het draadloos „omroepen" van den nachtegalenzang!) requireert „Ons Huis" die moderne techniek, in den vorm van vrachtauto's, ter verplaatsing van de stad naar de provincie. En zoo had het jJ. Zondag weer de beschikking weten te krij gen over een drie-en-zeventigtal zware mo torwagens, waarmee het jeugdig grut, ruim tweeduizend gingen er in vanaf de Westermarkt naar Westeroord bij Haarlem vervoerd werden. Tusschen de bloemguir landes en het sparregroen tusschen de veel kleurige vlaggen op de wagens gluurden, glommen en lachten de glundere kinderge zichten en telkenmaal dat een auto vertrok steeg een juichkreet uit de jonge keeltjes op. Hen lentefeest, zooals men er zich geen aan doenlijker kan denken; een zegevierende optocht, een blij „baliet", waarbij alle andere (kunst)-balletten, oók het Russische! het op geen stukken halen! Waarmee niet gezegd1 wil zijn, dat de na tuur altijd boven de kunst gaat, of dat „kunst" zich, wil zij goed zijn, steeds direct bij de natuur moet aansluiten en van haar uitgaan. De vrijheid, de verlossing, die de mensch in de natuur .beleeft, schenkt ook het waarachtige kunstwerk, dat niet uit de direct-gegeven natuur-vormen werdi opge bouwd. Ook de moderne schilders, rfj, die aansluiten bij Picasso en de cubdaten, heb ben in hun beste werk de macht behouden tot het openslaan van het menschelijk hart, t- macht, die zich in de lente-natuur bij wijze van groeikracht en scheppingsdrift openbaart. Deze macht bleek bij die moderne Hollandsche schilders, d;e zich de iaatstq jaien in den Hollandschen Kunstenaars kring georganiseerd hebben, in zulk een mate aanwezig, dat hun jaarlijksche ten toonstelling tot een der belangrijkste ge beurtenissen in het vaderlandsche kunst leven werd. Middelpunt van deze groep kun stenaars vormden allengs Jan Slujjters en zjj, die men de Bergensche schilders zou kunnen noemen met de gebroeders Wieg man en Oolnot aan het hoofd. Door toedoen van den verzamelaar Boendermaker, die een belangrijke collectie van hun werk in bruik leen aan ons Stedelijk Museum afstond, wer den zij tevens een belangrijke factor in ons museum-wezen. Dezer dagen gingen de deuren voor hun jaarlijksche tentoonstelling weer open. Of zjj echter dit jaar wel geheel tot hun ver diende reputatie opleven is de vraag. (Men krijgt den indruk, dat er dezen keer wel wat veel op de uitgebreidheid en misschien wat te weinig op de hoedanigheid gelet is. Zoo treft men er een op uitnoodiging ingezonden werk van Belgische artisten, van wie men bij andere gelegenheden meestal beter en karakteristieker stukken mocht bewonderen (noemen wij als voorbeeld slechts Gustave de Smet); en ook de grootè inzending beeld houwwerk van den Belg Ernest Wijnants brengt geen openbaringen, al doet in ons beeldhouw-arm land een levendig plastisch talent, dat zich in klei en steen kan uiten, altijd prettig aan. Overigens wint Polet, een onzer schaarsche jonge beeldhouwers uit de Radecker-eohool, het met zijn groot-geziene en gehouwen arbeiders-figuur, zijn gedron gen Venus ln rood-gemetalliseerd beton, wat qualitelt betreft van den Belgischen collega. Een eereplaats werd ingeruimd voor drie slukken van den betreurden Breltner, die tot nu toe ln de collectie van_ zijn leerling Maks verborgen waren gebleven. Vooral het groote Dam-tafireel-bij-avond, met de wit- bemutste dienstmeisje», de koppen van schimmels, het rijtuig op den achtergrond en de verlichte winkels, toont den Meester nog eens in al zijn impressionistische kracht. Jan Sluijters ls natuurlijk ook weer aanwezig en als altijd moet men ook thans zijn kranige schildersdrift bewonderen. AI verlangt men tenslotte toch meer dan kranig-i heid, vlotheid en drift, die ons de sensueele naakten en stillevens voor oogen brengen. Een verlangen, dat toch ook, zeer zeker, in de kern van den Hollandschen Kunstenaars kring aanwezig is. Van die kern ontbreekt dit keer, jammer genoeg, Matthleu Wieg man, die in de Vondelstraat op 't oogenblik afzonderlijk exposeert, 't Best wordt zij nog vertegenwoordigd door W. Schumacher, die met zijn synthetisch gebouwde landschappen uit Italië en zijn krachtige portretten tot een van de belangrijkste figuren van deze, toch zeer bezienswaardige tentoonstelling behoort. Er zijn er, die alle tentoonstellingen van schilderijen.... uit den tijd achten. Die smalend van „kunst aan touwtjes" spreken en oordeelen, dat we nu eindelijk eens afge daan moesten hebben met die kinderachtig heid van koetjes en landschapjes en por- tretjes-in-lijstjes. De schilderkunst als los verschijnsel, als aparte categorie, heeft vol gens hen afgedaan; ook zij heeft zich te socialiseeren, zich Ln te voegen in het mo derne sociale milieu, wat dan o. a. kan be reikt worden via de architectuur. De schil derkunst heeft niet los tegen den wand aan te hangen als een min of meer bijkomstige versiering, maar zij heeft dien muur zelf te veroveren en te helpen het karakter van dien muur tot uitdrukking te brengen. Zon der hier verder op de zaak in te gaan, kan wel gezegd wórden, dat onder veel moderne kunstenaars de muurschildering wederom in het brandpunt der belangstelling kwam te staan. Men mag ons Gemeentebestuur dank baar zijn, dat het meer en meer de neiging vertoont aan deze artisten de gelegenheid te geven van die belangstelling ook praotisch te getuigen. Zoo kreeg de schilder Jan Gre- goir onlangs de opdracht in het nieuwe ge bouw voor den Geneeskundigen Dienst op de Achtergracht (dat ook uit architectonisch oogpunt belangrijk is) een wand1 te_ deco reeren. De opzet van 's schilders arbeid kon men dezer dagen reeds zien; langs den muur trekt een stoet van menschen van alle leef tijden, kinderen, volwassenen en grijsaards voorbij, de „Levensgang" symboliseerend. Andere figuren steunen hier en daar hen, die moeizaam gaan of reiken waternappen om den dorst te lesschen. Waarmede dan ln beeld wil gebracht zijn het werk, dat in dit gebouw door den Geneeskundigen Dienst verricht wordt. Het valt te hopen, dat het Gemeentebe stuur op dezen weg zal voortgaan. Het over- groote meerendeel van onze dienstlokalen lijkt toch altijd nog eerder op de holle ruim ten van een tuchthuis en de troostelooze hokken van een gevangenis, dan op ver trouwde woningen, waar -men de gemeen schap dient zooals het dan toch eigenlijk moest zijn. Alleen zou 't mogelijk wel wat moeilijk zijn de passende symbolen te vin den voor het decoreeren van de muren der belastingkantorenTenzij men zich met een reeks uitgeknepen citroenen zou wen- schen tevreden te stelleni Ook in het muziekleven hebben de laatste week belangrijke gebeurtenissen plaats ge had. In de eerste plaat9 natuurlijk de uit tocht van het Concertgebouw-orkest met en benevens het Toonkunst-koor naar Parijs, waar onder Mengelberg's leiding de eer van het muzikale Holland en speciaal die van het muzikale Amsterdam hoog wordt gehouden. Ten tweede de huldiging van' Bernard Zweers, onze Hollandsche oomponist bij uit nemendheid, onder wiens leiding en bezie ling een heel geslacht van musici opgroeide. Naast het verleenen van den Nederland- schen Leeuw door de Regeering, huldigde ons Gemeentebestuur hem op zijn zeventig jarig feest met het aanbieden van de gouden medaille der gemeente Amsterdam. Een van de groote verdiensten van Zweers is neker geweest, dat hjj het oude vooroor- eel ais zouden teksten van onze eigen dich ters zich niet voor toonzetting leenen en men zich daartoe uitsluitend tot Duitsche o: Fransche verzen wenden moet, uit de wereld geholpen heeft. Zijn ode „Aan de Schoonheid", op woorden van den dichter Boutens, geven wel een doorslaand bewijs hoe vierkant bezijden de waarheid dit voor oordeel was. Een belangrijke gebeurtenis, .maar dan een van helaas „negatief" belang, is op mu- ziekgebeid ook het rondzenden van een cir culaire van B. en W. aan de verschillende muzikale instellingen en vereenigingen, die subsidie uit de Gemeentekas ontvangen. In deze circulaire wordt aangekondigd, dat met het oog op den berooiden toestand van de Gemeentekas en op de dringend© noodzaak tot straffe bezuiniging, het komend jaar de steun van Gemeentewege aan het hoofdste delijk muziekleven aanzienlijk zal moeten worden ingekrompen. Het is een waarschu wing aan de betreffende Instellingen, die men hun. voor dat de verlaagde uitkeerin^en in den Raad zullen worden vastgesteld, wilde doen toekomen. Men zal thans reeds, heet het, daarbij in den vorm van een vaderlij ken, maar inderdaad wel wat.... goedkoo- pen raad, moeten trachten door middel van het aanwerven van nieuwe leden en dona teurs de andere inkomsten te verhoogen. 't Is trouwens de laatste dagen in de buurt van B. en W., ln de regionen van het Prin senhof heelemaal een misse boel. De bespre kingen in het „Georganiseerd Overleg" ge voerd naar aanleiding van de voorgenomen ver'ttginc de:1 gemeente-arbeiders en ambte naren-traktementen hebben tot niets ge voerd. Dagenlang werd geconfereerd' en nog staat men op het doode punt, zoodat B. en W. er reeds ernstig over beginnen te denken de behandeling in den Raad, die de.volgende week zou plaats hebben, nog maar weer wat uit te stellen. Komt tijd; komt raad; koant ook het ult-eindelijk slagen van het gemeen schappelijk overleg, denken zij misschien. Lest het ors ook hopend met hem denken! Het conflict bij Werkspoor kwam even eens nog niet tot een oplossing. De staking duurt er voort. Toch zal ook hier het overleg te eeniger tijd moeten slagen, tenzij men met on^e actualisten denkt, dat op de wijze der Intimidatie iets te bereiken valt. De laat ste dagen doen onze vaderlandsche Musso- lini-aanhidders n.1. pamfletten met zware be dreigingen tegen stakers aanplakken. Zij bereiken er echter alleen mede, dat zelfs zij, die ant.i-stakings-gezind zijn, hun optreden niet anders dan kwajongensachtig brutaal achten. Wat ook de uitredding uit de huidige arbeidsconflicten moge zijn, hierover is 'edere Hollandsche nuchterling het toch ze ker wel eens, dat deze nooit, voor ons, kan komen op fascistische wijze. De onbewaakte overweg. Dondierdagnamlxldag heeft de sneltrein Groningen:Leeuwarden op een onbe- waakten overweg bij Twijzel-Veenkloos ter een knaapje van drie jaar overreden. De dood trad onmiddellijk in- De autobus. Donderdagavond zes uur moest een autobus van den dienst Heerjansdam Rotterdam aan de Kille uitwijken voor een paar stoeiende honden, die zich op den weg bevonden. De bus reed een lan taarnpaal onderste boven en sloeg om. De acht passagiers ln de bus werden door el kaar geworpen en vier hunner werden door glasscherven gewond. De kap van het voertuig moest worden stukgeslagen om de inzittenden te bevrijden. Een 12- jarige jongen reed per fiets achter de bus aan. Hij zag het ongeluk niet tijdig genoeg aankomen en reed inr volle vaart op het inmiddels verongelukte voertuig in. Daarbij werd! hij ernstig aan bedde beenen verwond! en moest naar het zieken huis worden vervoerd. De vier gebles seerde autobuspassaigiers kondem nadat ze door den Geneeskundigen Dienst ven- bonden waren, hun tocht voortzetten. De bus is totaal ontredderd. Juwelier-beroovers. Dinsdagmiddag kwamen ln een juwe lierszaak op de Plaats te 's-Gravenhage twee Fransch sprekende heeren binnen, die eerst gedurende een kwartier voor de étalage hadden staan kijken. Zij vroegen den winkelier eenige boordenspelden te mogen zien, die in de étalage uitgestald waron. Toen de winkelier het gevraagde niet spoedig genoeg kon vinden, werd door een der heeren gevraagd of hij: het bedoelde stuk even mocht wijzen. De win kelier had daar geen bezwaar tegen en de vreemdeling bukte zich om in de étalage te kijken. 4 Terwijl de winkelier zijn aandacht op het aangewezen stuk gevestigd had, beeft de vreemdeling kans geizien om een standaard1 met 5 brihantringen uit de éta lage weg te nemen. Zij boden den winkelier bun excuses aan voor de veroorzaakte moeite en gin gen onder het voorwendsel van geen keus te kunnen maken, heen. Eerst Woensdagmorgen nadat be kend geworden was, dat vermoedelijk de zelfde twee individuen in Rotterdam do- zelfde truc uitgehaald hadden werd het gestolene gemist. De verkoopswaarde v.an de ringen met steemen bedraagt onge veer 8500. Het geheele geval heeft zich binnen vijf minuten afgespeeld. Vermoedelijk zijn die dieven naar Am sterdam vertrokken. Vliegwiel uit elkaar gesprongen. Donderd agmiddag ia in de koperplette- rij „De Vlijt" te Apeldoorn een1 vliegwiel uit elkaar gesprongen. De stukken van het gevaarte, dat een middellijn had van 6 V, in. en eenige duizenden kilo's zwaar was, vlogen door die muren en het dak. De machinist werd aan hoofd en handen ge wond. De verwoestingen aan het gebouw zijn oorzaak, dat het bedrijf eenige wekeD zal moeten stilliggen. Een clandestiene bierbrouwerij door gonzen verraden. Eenige dagen geleden zagen jagers, die hun werk verrichtten in een moerassige streek dicht bij Council BluffB ln den Amerikaanschen staat Iowa, tot hun ver bazing een groote troep wilde ganzen, die zich op de zonderlingste manier aan stelde. De dieren, gewoonlijk zoo buiten gewoon schuw, en-voor den mensch heel moeilijk te benaderen, namen op de komst der mannen niet alleen niet de vlucht, maar huppelden op rare, onhandige ma nier over den girond, tolden in het rond, stonden moeizaam weer op, en lieten zich net zoo gewillig bij den nek pakken en gezegden nek omdraaien, als de op gan- zenvleesch meest beluste anensch slechts kan verlangen. Het scheen,'dat de beesten leden aan de een of andere mysterieuze ziekte, die in de allereerste plaats hun na tuurlijke schuwheid als hij tooverslag had doen verdwijnen. De volgende dagen hetzelfde tooneel. Ware slachtingen werden door de lief hebbers van een boutje onder de kake laars aangericht, maar de overige bleven er even goedmoedig om rondhuppelen. Wat meer zegt, lederen dag groeide hun aantal; het Leek nu wel, of magische krachten de dieren naar kilt oord der ganzendwaa^heid lokten. Het gerucht over deze vreernsoortLgie bevinding drong intusschen ook door tot de ambteharen der drankbestrijding, die dadelijk de lucht kregen van een „zaakje". Ze onderzochten het moeras, en ontdekten al spoedig een onderoardsche ruimte^ waar een geheime bierbrouwerij was in gericht. Groote hoeveelheden mout lagen op den .grond; en de'wilde ganzwi, die daar regelmatig op bezoek kwamen, had den eenvoudig van de" mout gesnoept en warensmoordronken geweest Liefdesdrama. Uit Bergen (België) werd Maandag aan het Laatste Nieuws gemeld: Voor eenigen tijd had ©en slager dier stad een buurvrouw, zekere Elvire Olaes, eebtgenoote Alphonse Matton, geschaakt en had zich met haar te Brussel geves tigd. Verleden Donderdag werd de min naar dit leventje beu, keerde naar Bergen terug en let de vrouw in den steek. Haar echtgenoot ging ze dan terughalen en keerde gisteren met haar terug. Toen ze voor de woning van' den slager waren, liep de vrouw er plots binnen. De man was er gelukkig nog tijdig bij, om haar een re volver uit de handen te rukken en een moor te beletten. Zenuwachtig trok El vire Claes dan de echtelijke woning bin nen, maar kon er niet blijven. Zij stelde dan ook voor een wandeling te doen, om op verhaal te komen. Toen man en vrouw echter langs de vaart kwamen, sprong deze laatste te water. Alphonse Matton sprong haar achterna- en werd door zijn vrouw vastgeklampt, zoodat ze beiden in de diepte verdwenen. Ooggetuigen van het drama konden slechts twee Lijken op halen. Veelbelovend© Jongelingen. Drie Parijsche jongens, een zeventien jarige leerling-typograaf, een vijftien jarige schoolknaap en het dertienjarige zoontje van een kruidenier, besloten de wijde wereld ln te gaan. De oudste opper de het plan om naar Amerika te vertrek ken en wist de twee jongeren er van te overtuigen dat het schoolleven, op den duur geen' bevrediging biedt! De klein ste zorgde voor het noodige geld door met de rust en de zekerheid van een be roepsinbreker uit een kast van zijn rader een portefeuille met 110.000 francs bóns der Nationale Verdediging weg te nemen. Alvorens te vertrekken deden zij eenige inkoopen, en de oudste schreef een vrien- delijken afscheidsgroet aan zijn ouders De kwajongens zijn te Straatsburg go- pakt en naar Parijs teruggestuurd. Van de groote som, die zij bij zich hadden, was nog maar •weinig uitgegeven. Vol gens de Matin waren zij in het bezit van duro revolvers en dolken. Men vraagt zich af hoe de kinderen zich die wapens hebben kunnen verschaffen. -Een rechter! Te Moskou heeft, naar de „Dni" meldt, dezer dagen terecht gestaan Knjazef, de pre sident der gouvernementeel© rechtbank te Woronezj, beschuldigd van moord op zijn secretaresse-typiste. Knjazef had reeds langen tijd getracht, een ongeoorloofde relatie met deze jonge dame aan te knoopen en teneinde haar gunst te winnen haar herhaaldelijk promo tie laten maken en haar tenslotte in een zeer verantwoordelijke functie geplaatst. Toen deze middelen faalden, bewerkte hij terugzetting en tenslotte haar ontslag, in de hoop, dat de geldverlegenheid, waarin zij zou geraken, haar meer gepeigd zou maken in zijn voorstellen te treden. Ook dit bleek echter niet het geval en toen, mede door Knjazefs eigen bekentenissen, een en an der aan het licht kwam, werd hij in zijn functie geschorst Drie maanden later heeft Knjazef het meisje op straat vermoord1. Het vonnis luidde: tien jaren cellulaire gevangenisstraf. Valsche munters. Te Warschau hebben zes lieden terecht gestaan, die op groote schaal Amerlkaansche paspoórten vervalschten, teneinde Russen naar Amerika over te smokkelen. Ook is ontdekt, dat een bende zich bezig hield met de vervaardiging van valsche Amerlkaansche 20 dollarbiljetten en van Poolsche biljetten van 60.000 mark. Een groote hoeveelheid van dit papier moet in circulatie zijn ge- bracht bij» personen, die voornemens waren naar Amerika te vertrekken. V IS Lentefeest van „Ons Huls". l)e Hollandsche Kunstenaars kring. Muurschilderingen. Bernard Zweers.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5