NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. morgen (Woensdag). Koopt 'n Burgers EM. Superbe. BUITENLAND UITVERKOOP van BRAMLAGE's VOLKSKLEEDINGmagazijn, weststraat 11. J Nr. 5874. DINSDAQ 27 MEI 1924, 52ste JAARGANG. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-UitgeverO. DB BOER Jr., HELDER Buroau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 In verband met den Hemelvaartsdag verschijnt het eerstvolgende nummer van de Heldersche Courant Het Advertentieblad zal morgen NIET verschijnen. DUITSCHLAND. De politieke toestand. Uit Berlijn werd gisterenavond aan het „Hbl." gemeld: Vanavond twee belangrijke beslissingen. De eerste viel in de fractievergadering van de Duitsche Volkspartiji, die eenstemmig besloot de demissievan het kabinet te eischen om daardoor den. weg vrij te maken voor de vorming van een nieuwe regeering, die in haar samenstelling de gewijzigde par lementaire verhoudingen weerspiegelt. De tweede beslissing viel in de fractie vergadering van de Duitsch-nationalen, die na urenlange debatten besloten hebben de besprekingen met de drie regeeringspary tijen voort te zetten, zonder er daarbij an dermaal den nadruk op te leggen, dat eerst de personenkwestie (de candidatuur-von Tirpitz) móet worden geregeld. Het was te voorzien, dat de regeerings- partijen met de tegenvoorstellen van de Duitsch-nationalen heel weinig ingenomen zouden zijn. De drie fracties die van de Duitsche Volkspartij', van bet Centrum en van de Democraten kwamen gisteren avond bjjeen om van deze tegenvoorstellen kennis te nemen. Algemeen was men van oordeel, dat men met een nieuwe poging der Duitsch-nationalen te doen had om de zaak op de lange baan te schuiven en de definitieve beslissing over de vraag: „vóór of tegen de rapporten der deskundigen?'" andermaal uit te stellen. Daar men echter niet van plan was langer aan dit spelletje mee te doen, werd besloten op de Duitsch-nationale tegenvoor stellen niet nader in te gaan, maar als eenig antwoord het buitenlandsch politiek program der middenpartijen te publioeeren. 'Hierin worden de rapporten der deskun digen een stap in de richting van den vrede genoemd en opgemerkt, dat, aangezien de rapporten een ondeelbaar geheel vormen, .zij slechts in hun geheel aanvaard of verworpen! kunnen worden. Tegenstrijdigheden, die op verschillende punten in de rapporten en redactioneel in den tekst voorkomen, maken voor de vlotte uitvoering der rapporten nog onderhandelingen noodzakelijk. De rapporten zelf kunnen de middenpar tijen slechts onder- het voorbehoud aanvaar den, dat ook de deskundigen zelf ten aanzien van hun uitvoerbaarheid gemaakt hebben. Het Rijkskabinet heeft Maandagavond1 half elf besloten den Rijkspresident collectief zijn ontslag aan te bieden. Rijkskanselier dr. Marx begaf zich tegen.elf uur naar Rijks- president Ebert die de ontslagaanvrage aan nam, doch het Rijkskabinet verzocht voorloo- Èig de loopende zaken nog te willen afdoen, ie Rijkspresident zou hedenochtend de par tijleiders van den Rijksdag ontvangen. Naar verluidt, zal generaal Ludendorff op aanraden van verschillende invloedrijke par tijleiders vanmiddag niet deelnemen aan de eerste zitting van den Rijksdag. („Hbl."). Verijdelde aanslag. Het Beriiner Tageblatt verneemt, dat de politie in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Potsdam acht communisten aangehouden heeft, op wie ontplofbare stoffen, handgranaten emi revolvers wa ren aangetroffen. Uit het onderzoek zon gebleken zijn, dat die mannen opdracht haddien bij het inwijdlen van het monu ment een aanslag te plegen. Het optreden der Franschen ln het bezette gebied. Naar de „Frankf. Z." in verband met de inbeslagneming van gelden te Ludwigshar fen verneemt, heeft de directie van de rijks bank naar aanleiding van dit incident een schrijven gezonden aan de rijksregeering, waarin erop wordt gewezen, dat dit nieuwe voorval het gewicht en de noodzakelijkheid aantoont van den eisch van de directie om op den grondslag van het rapport-Dawes tot een regeling te komen, welke elke in beslagneming van particulier eigendom en vooral van eigendom van de rijksbank door de bezettingsautoriteiten onvoorwaardelijk uitsluit FRANKRIJK. t Poincaró verklaarde in een redie te Bar-le-Duo, dat een regeering, diie Frank- rijks veiligheid! ook maar in de geringste mate verwaarloost, hem in de eerste riji har er tegenstanders zal vindein. Hatln contra Humanlté. In het lasterproces van de „Matin" tegen Soewarien en den directeur van de „Huma- nitéf' naar aanleiding van artikelen omtrent de beweerde omkoopbaarheid van de Fran- sche pers, met name van de „Matin", ver oordeelde de rechtbank Soewarien tot 200 frs. boete en 10.000 frs. schadevergoeding en den directeur der „Humanité" tot 200 frs..'boete. Om nieuwe wrijving te vermijden gaf de rechtbank geen last tot publicatie der moti veering van het vonnis. ENGELAND. Het Itallaansche Koninklijke paar ln Engeland. Londen, 26 Mei. Begeleid door vier Engelsche torpedojagers en met een lucht- escorte van vijf vechtvli gtuigen heeft het stoomschip „Maid of Orleans" hedenmor gen den koning en- de koningin van Italië van Galais naar Dover gebracht voor hun officieele bezoek aan Londen. Hunne majesteiten worden vergezeld door hun zoon en dochter, den prins van Piemont en erfgenaam van den Italiaanschen troon, en prinses Mafalda. De koninklijke bezoekers kwamen om een uur te Dover aan en bij het binnen komen van de haven losten de kustbatterijen sa luutschoten. De prins van Wales, vergezeld van den «Italiaanschen gezant en het gevolg, dat aan het koninklijk echtpaar gedurende zijn bezoek is toegevoegd, gingen aan boord om de gasten uit naam van koning George te begroeten. Aan de haven wachtte een bijzondere trein en 's middags werden de bezoekers aan het Victoriastation door ko ning George en koningin Mary afgehaald. Crisis In het vooruitzicht? De Daily Maai meldt, d'at het conserva tieve hoofdkwartier zijn agenten in bet heele land last heeft gegeven, zdcb gereed te houden voor een algemeeue verkiezing binnen drie maanden. „Natte" schepen. Nn die Engelsche en die Amerikaansche overeenkomst inzake aloohoihoudende dranken aan boord van schepen door de, regeeringen is bekrachtigd nemen de En- f elsche booten die naar Amerika vertrek en, ook dadelijk den gebeden voorraad voor heen- en terugreis uit Engeland mede. De Berengaria, die heden uitgaat, neemt 20,000 flesschen stout en ale mee, 600 flesschen whisky, 600 flesschen cham pagne, 600 flesschen rum, 600 flesschen jenever, benevens likeuren en wijn van al lerlei soort mee. Dei Engelsche pers over Herriot's program. Herriot's verklaringen aan den correspon dent van de Berlijnsehe „Vorwfirts" trek ken sterk de aandacht, met name zijn uitla ting: „Als ik morgen aan de regeering kom, kan de Duitsche republikeinsche regeering zich niet vertrouwen tot mij wenden. Ik wS in vrede leven met het Duitsche volk en het zou de grootste eer van mijn leven zijn, om alle Europeesche naties met elkaar te ver zoenen." De .JDaily News" zegt, dat het volk van Europa niet minder dan het Duitsche volk uit zulke woorden hoop kan putten. Bij- de aanvaarding van Poincaré's erfenis peigert Herriot wijselijk het legaat van het 'zwaard. Zijn wensch naar vrede zal verwezenlijkt worden als hij de bevrijding van het Roer gebied onderneemt. Hij heeft een goed begin gemaakt. De „Manchester Guardian" zegt, dat Her riot, die reeds gezegd heeft de regeling der deskundigen te aanvaarden., tot Duitschland openhartig en eenvoudig spreekt als tot een buurman, met wien Frankrijk vrede wil hou den. De Europeesche politiek krijgt daar door plotseling een ander aanzien. Herriot tracht Frankrijk en Duitschland met elkaar te verzoenen door hun gemeenschappelijke belangen te vertolken. Daardoor ontstaat een nieuwe hoop voor Frankrijk, voor Duitsch land en voor Europa. I)e uitvinding van Grinden Matthewa De uitvinding van Grindeil Matthewa (de zoogenaamde „straal dies dloods") zal heden door deskundigen van het lucht- ministerie onderzocht worden. Ingezonden Mededeellng. V Het mooie weer komt Ook dr. Wall, lector van de universiteit te Shèïfield voor eleotrologjie, beweert een dergdüjken straal ontdekt te hebben. Tot- dusver'heeft hij geen proeven op gpoote schaal genomen, maar hij beweert dat zijn uitvinding een groot verschiet opent voor chirurgische operaties. Hij heeft er patent op genomen en werkt zijn uitvinding thnn« uit Familie-proces. Voor de rechtbank te Edinburgh beeft juffrouw Oonstance Mary Lyon een pro ces-aanhangig gemaakt om. erkend te wor den als oudste wettige dochter van graaf Strathoona (wiens familienaam Lyon is). Zij beweert voor het huwelijk harer ouders te zijn geboren, doch bij dit huwelijk te zijn erkend. Indien zij haar proces wint zal zij dus een nicht zijn van lady Eliza- beth BowesLyon, die met den hertog van York is gehuwd. NOORWEGEN. Het arbeidsconflict ln Noorwegen. Christianla, 26 Mei. Het groote arbeids conflict in Noorwegen is thans geregeld. De stemming ^onder de arbeiders gaf een meerderheid vóór de aanvaarding van het voorstel van den rijksbemiddelaar. Van de 60.000 arbeiders, die bij het con flict betrokken waren1, vallen 6000 haven arbeiders buiten de overeenkomst Van de overige 55.000 arbeiders hebben er slechts 19.000 gestemd, met het resultaat dat ruim 10.000 zich vóór en ruim 8000 zich tegen de aanneming verklaarden. Het werk wordt vandaag en morgen hervat op de oude voorwaarden, doch men zal onmiddellijk beginnen te onder handelen over een nieuw loontarlef voor alle vakken. ZWEDEN. De leger begrooting door de Tweede Kamer verworpen. De legerbegrooting van die Zweedsche regeering, welke door de Eerste Kamer was aangenomen, is door de Tweede Kar mer verworpen. Deze heeft een amende-* ment aangenomen van de sociaal-demo craten, om de bewapening aanzienlijk in te krimpen. Volgens dit amendement zou die leger begrooting worden verminderd van 85 tot 52 mllioen Kronen, de vloot-begrooting van 40 tot 24 millioen Kronen, terwijl van de 27 infanterie-regimenten slechts 14 zul len worden behouden. Bovendien zullen ook de andere wapenen naar evenredig heid worden verminderd. Op grond van het moeningsverschil tus- schén de beide Kamers zou thans, vol gens de grondwet, een gecombineerde zit ting van beide colleges de zaak in het reine moeten brengen, doch dit wordt, wegens het principieels verschil, niet mo gelijk geacht. Het huidige kabinet is nog niet tot af treden gedwongen, doch dit wordt geens zins onwaarschijnlijk geacht. RUSLAND. Volgens berichten in de Duitsche bladen uit Riga zjjn er den laatsten tijd zooveel per sonen door de sowjetregeering in balling schap gezonden, dat de inwoners van Tobolsk tegen een vergrooting van het aantal hebbeii geprotesteerd. Er bevinden zich daar reeds 23.000 politieke bannelingen, waarvoor het moeilijk is de noodige levensmiddelen te ver- k rijgen. In het gebied van Amoer is pest uitge broken. Uit Moskou zal met spoed een medi sche expeditie naar de bedreigde streek ver trekken. Razzia's onder de Russische studenten. De Sovjet-regeering is thans bezig, een weldige razzia te hóuden onder de studenten aan haar inrichtingen van onderwijs. Of lie ver: onder haar adspirant-studenten. De dui zenden jongelieden, die zich voor het hooger onderwijs komen aanmelden, worden aan een waar kruisverhoor onderworpen en naar de resultaten van dit „scherp examen" beoor deeld1. En wie blijkt, niet voldoende gedrenkt te zjjn in de heiltbeorieën van het bolsjewis me, wordt niet alleen uitgesloten van de aca demie, maar ook verbannen. Zoodat het heel goed kan zijn, dat candidaten voor de univer siteit b.v. van Moskou bij den aanvang van het studiejaar bemerken, dat ze in Siberië inplaats van in de KremMn-stadi zitten. Er zijn voor deze karwei speciale commis sies ingesteld, die de massa's liefhebbers door de communistische zeef laten stroomen; De lieden van zuiver rood nat siepelen er door, de droesem blijft bovenop liggen. iZoo zijn, naar de „Times" meldt, al 8000 studenten verbannen, hetgeen groote op winding heeft teweeggebracht.1 Dezer dagen manifesteerden de studenten voor Zinovjef's bureaux en moesten door de bereden politie verpreid worden, die 900 arrestaties ver richtte. Uit Moskou alleen zullen waarschijn lijk 20.000 studeerende jongelieden uitgewe zen of verbannen worden. Een zeer treurig gevolg van een en ander is een toeneming van het aantal zelfmoorden onder de studee rende jongelingschap. Verleden jaar werden 80.000 nieuwe stu denten tot de inrichtingen van onderwijs toe gelaten, dit jaar komt men niet boven de 13.500. Tal van „arbeiderscolleges" te Mos kou, Leningrad, Simbirsk, Tambof en elders moeten bij gebrek aan studenten gesloten worden. Bij het lager en middelbaar onderwijs is de toestand enorm veel slechter geworden. Waarbij de nadruk wel inag vallen op het feit, dat ondanks den zeer hoogen levensstan daard de onderwijzerssalarissen 20 bedra gen van die van vóór den oorlog. SPANJE. De Spanjaarden ln Marokko. De bladen melden, dat de Spanjaarden bij de geslaagde operaties in Sidi Messaud twee honderd drie-en-zestig dooden en twaalfhon derd gewonden hadden. De troepen zijn naar de kust teruggetrokken ter voor bereiding van nieuwe krijgsverrichtingen tegen de Rif- kabielen. TÜRKUE. De kwestie van MosoeL Uit Konstantinopel wordt aan die En gelsche bladen gemeldi, dat die Engelsch- Turksche onderhandelingen over het be twiste gebied van Mosoel op het doodle punt zijn gekomen. Fethi-bei edscht voor Turkije overgave van het gèheele district; Sir Percy Oox voor Engeland handhaving van de tegenwoordige grens, behoudens een Meine wijziging. Indien geen overeenstemming te berei ken is, moet die Raad van den Volkenbond volgens het tractaat van Lausamne in de zaak een beslissing vellen. SYRIË. Volgens een bericht uit Konstantinopel breidt zich de opstand in Syrië uit. Steeds grootere troepen opstandelingen doen stel selmatige aanvallen op de Fransche munitie- en verplegingscolonnes. De opstandelingen hebben een ultimatum gesteld, waarin van de bezettingstroepen geëischt wordt het land1 te verlaten. VEREENIGDE STATEN. De presidentsverkiezing. Hoewel men nog geheel in het duister tast, wie tenslotte als candidaat der Demo craten voor het presidentschap der Repu bliek zal worden aangewezen, gaat het met de kansen van Mac Adoo niet slecht. Reeds thans hebben tal van delegaties van de De mocratische partijoonventie opdracht gekre gen, hun stemmen uit te brengen voor Mae Adoo. Deze is naar men zich allicht herinnert een schoonzoon van wijlen president Wil- son en een oud-minister van financiën. Ofschoon MacAdoo tot nu toe reeds zeker is van een grooter aanhang in de conventie dan een zijner concurrenten in den wedstrijd om dè Democratische candidatuur, beschikt hij nog volstrekt niet over de benoodigde meerderheid; en er zijn heel wat delegaties, die door de staten, die zij vertegenwoordigen, zjjn vrijgelaten. President Coolldge, Volgens een bericht uit Washington, zouden de dokters van president Coolidgö wegens een verergering van diens toe stand den president hebben verboden ac tief deel te nemen aan de campagne voor zijin herkiezing. De nieuwe lmmlgratlewet Washington, 26 Mei. President Ooolidge heeft vandaag die nieuwe immigratiewet geteeikend. Na teekening van die immigratiewet pu bliceerde president Coolidige een verkla ring, waarin hij de wet in baar algemeene lijnen goedkeurt doch de bepaling, welke bepaalde rassen, in het bizonder de Ja panners, uitsluit, betreurt. De Ver. Staten en., het Hof van Internationale Justitie. Washington, 26 Mei. De Senaats-oora- mlssie voor de buitenlandsche aangele genheden heeft een resolutie aangenomen, waarin er op wprdt aangedrongen dat de Ver. Staten zich zullen aansluiten bij het Permanente Hof van Internationale Ju stitie Ingezonden rirrifuleellng. ie. goedkoop, mooi, solide 2e. 20,30 tot 40 goedkooper 3e. UITVERKOOP-prijzen Drie vliegen In een klap. Dat alles vindt U In den OUD EN VERTROUWD ADRES. KORTE BERICHTEN. Op de Wolga is een boot, die een trans port van 200 soldaten vervoerde, veron gelukt. Tien van de opvarenden zijn ver dronken. Bij1 een korte aardbevihg in Oost-Galicië heeft zich bij Lemberg een breede aard- spleet gevormd, waaruit brandende gas sen strodtnen. De draadlooze telefonische verbinding met Amerika. Aangaande den draadloozen telefonischen dienst, dien men tusschen Engeland' en de Ver. Staten tot stand hoopt te brengen, wordt gemeld, dat de groote moeilijkheid was een behoorlijk verstaanbare verbinding te krijgen gedurende de daguren. Gedurende den nacht gelukte de overbrenging bijna zonder fouten met een behoorlijk klank volume, doch op den tijd, dat het kt beide landen dag is, was het geluid zoo zwak, dat het bijna onverstaanbaar werd. Men is thans bezig deze moeilijkheid uit den weg te rui men, waarmee echter nog wel vermoedelijk eenige maanden zullen heengaan. Een nieuwe vinding van Marconl. Volgend die „Daily Express" heeft Mar conl een nieuw systeem voor draadloos seinen met korte golven uitgevonden, dat het mogelijk maakt voor een tiende ge deelte der tegenwoordige kosten berich ten van de groote radio-stations nar ieder deel van de wereld te zenden. LUCHTVAART. Naar de Kon. Luchtvaartmaatschappij meedeelt, neemt het gebruik, diat van de bestaande luchtverbindingen wordt ge maakt, thans allerwege zoozeer toe, dat de luchtvaartmaatschappijen het vervoer meer aan kunnen. Zooals bekend! is, on derhoudt de Kon. Luchtvaartmaatschappij dagelijksche diensten' op Londen, Parijs, Hamburg en Kopenhagen. De toeloop van passagiers is in den laatsten tijd zoo bui tengewoon toegenomen, dat zij zelis door haar diensten op alle lijnen te verdubbelen nog niet aan de aanvraag zou kunnen vol doen. Zij heeft haar geheele materieel in de vaart moeten brengen en moet nog dagelijks velen teleurstellen. De Amerlkaansche wereldvlucht De Amerikaansche vliegers, die onlangs in het marinevliegkamp te Kasumiga Ura, vijftig mijl Noord-Oostelijk van Tokio, zijn aangekomen, hebben gisteren een bezoek gebracht aan Tokio en zijn geestdriftig ontvangen. Aan het déjeuner bij den Ja- panschen minister van oorlog zijn hun herinneringsteekens overhandigd als aan de eersten, die de Zuidzee door de lucht hebben overgestoken. Men verwacht, dat de Amerikanen Woensdag of Donderdag van Kasumiga Ura zullen wegvliegen, na dat zij hun nieuwe motoren hebben gebro- baerdi. De Amerikaansche vliegers, die met hun drie vliegtuigen veilig zijn aangekomen op- het Kasoemiga-oera, het meer ten noord oosten van Tokio, dat de vliegbasis is van de Japansche marine, hebben onderweg nog een avontuur gehad, dat te pikant is om het onvermeld te laten. Bij den tocht van het eiland Attoe (Aleue- ten) naar Paramoesjir (Koerilen) vlogen de Amerikanen in tegen een harden wind, die onder de vlucht aanwies tot een storm met. sneeuwjacht. De Amerikanen zagen zich om lijfsbehoud genoodzaakt tot een daling bij de Kommandorski-eilanden, ongeveer halverwege Attoe-Paramoesjir voor de kust van het schiereiland Kamsjatka gelegen. Daar streken zij neer in een baai. Maar zoo- Ingezonden Mededeellng. Iedereen heeft bij tijden een zacht laxeermiddel noodig voor de lever en ingewanden. Foster's Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuur lijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust en goed humeur worden door Fos ter's Maagpillen verzekerd. Prijs per fla- oon van vijftig versuikerde pillen 0.65; in apotheken en drogistzaken. HELDERSCHECOURANT AIMMNEIMiKNT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldereche Courant fl.60; Ir. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepost f 2.60id. p. maal en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0A0, f 0.70,10.70, f 1.20. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.G0 Losse mummei» dor Courant 4 cl; fr. p. p. 6 ol Poet-Girorekening No. 16068. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (paljard)Ingez. meded. (kolombreedte als rodaetion. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 cl bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. (Lblad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Licht op voor auto's en fietsen: Dingdag 27 Mei 9.33 uur Woensdag 28 9.34 De middenpartijen gaan niet in op de tegenvoorstellen der Duitsch-nationalen. Het Kabinet afgetreden. Ludendorff niet bi] de eerste zitting van den nieuwen Rijksdag tegenwoordig. De uitspraak. Pest

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1