HELDERSGHECOURANT Tweede Blad. J. HEIJLOO, v/h.FILBRI, PLAATSELIJK NIEUWS alle Glazen. GEMENGD NIEUWS v VAN DINSDAG 27 MEI 1924. Opticien - Hoofdgracht 73.' SPECIAAL ADRES voor het spoedig vervaardigen van TWEEDE KAMTCP Wijziging Leerplichtwet en Lager Onderwijswet 1920. w I)s. K. H. Wallien, predikant bij de Herst. Ev. Lutli. Gemeente alhier, heeft het beroep naar de Ev. Luth. Gemeente te Weésp aangenomen. Volksonderwija Door het Comité togen de Onderwijs- veralechteringen is het volgende adres aan den Raad verzonden: Geeft met verschuldigde gevoelens te kennen, het Plaatselijk Comité van Actie tegen de Onderwijsverslechteringen, ge vormd door A. G. A. Verstegen voor de afd. „Helder" 8. D. A. P., O. Heyblok voor den Helderschen BestuurderSbond, H. J Marinus, voor de afd. „Helder" van Volks onderwijs, J. J. van Elsöcker, voor de afd, ,Helder", Bond: vaix Nedl Onderwijzers, dat het met leedwezen heeft kennis geno men van de reeds door dé Regeering ge nomen maatregelen ten nadeele van ons Lager Onderwijs, bij de zoogenaamd Tech nische Herziening in 1928, waardoor lo. het aantal leerlingen per onderwij zer belangrijk verhoogd werd, 2o. het geven van Vervolgonderwijs niet langer verplichtend werd gesteld, 8o. de salariëering van die onderwijzers bij het Vervolgonderwijs sinds de wet van 1920 voor rekening van het Rijk, weer ten laste gebracht werd van de Gemeente besturen, dat nu blijkens de verklaringen der Re geering nieuwe maatregelen beraamd worden om van Rijkswege op het Lager Onderwijs te bezuinigen, dat weliswaar bij Memorie van Ant woord inzake het desbetreffendè wetsont werp zijn teruggenomen de plannen: lo. dén leeftijd van toelating der leer lingen tot de Lagere School een jaar te verschuiven en dus te brengen op 6Vj 7l/i jaar, 2o. in te voeren voor de lagere leerjaren onderwijzeressen met eenvoudiger be voegdheid,, 8o. het uitstel tot invoering van het ze vende leerjaar tot 1930, dat echter in plaats daarvan worden voorgesteld de nieuwe volgende maat regelen: lo. het aantal leerlingen per onderwij zeres op te voeren tot 48, 2o. om scholen van minder den 144 leer lingen dé gelegenheid te geven tot d e aan stellingen van „assistenten", dat zijn totaal onbevoegde krachten, die onder toe zicht van een bevoegde, d. w. z. als er slechts een open deur is tusschen de twee lokalen, een leerkracht zullen kunnen ver vangen, terwijl tenslotte blijft gehandhaafd het voorstel den zevenjarigen leerplicht terug te brengen tot een zesjarigen, dat als gevolg van deze maatregelen in vele gevallen het. zevende leerjaar slechts zal kunnen blijven bestaan, indien de ge meente-besturen de leerkracht daarvoor zelf betalen, dat het aantal leerlingen per onderwij zer zoo groot zal worden, in de lagere klassen zal dit stijgen tot tó A 66 per klasse dat er van eigenlijk ondorwijs-geven geen sprake meer zal kunnen zijp, en de lagere scholen d:us zullen worden gedegradeerd tot kinderbewaarplaats, ten,zij de ge meentebesturen uit eigen kas groote be dragen beschikbaar stellen voor overtal- lige onderwijzers, dat de kleine scholen twee- en drie- mansscholen die toch reeds zoo'n moei lijk bestaan hebben, het voortaan in véle gévallen met één of twee leerkrachten zullen moeten doen, die dus in plaats van drie en.twee klassen voor hun reke ning zullen krijgen, ooms zélfs zeven en v i e r klassen, dat dit kwaad niet kan worden onder vangen door invoering der zoogenaamde assistenten, dat in dé eerste plaats deze onbevoegde krachten het werk van den onderwijzer eer zullen bemoeilijken dan verlichten. dat bovendien dergelijke krachten zon der salaris, of slechts met een kleine ver goeding ten plattenlande niet beschikbaar zullen zijn, alleen in Roomsche scholen zal men hierin door mannelijke en vrou welijke religieusen kunnen voorzien dat deze maatregelen de gemeenten, die hun onderwijs toch op peil willen houden, plotseling voor groote uitgaven zuilen stellen, wnardoor ófwel van bezuiniging geen sprake zal zijn, Ofwel bij volslagen onmacht dier gemeenten het Lager Onder wijs totaal zal worden gedesorganiseerd, zoowel wat het Openbaar als het Bijzon der Lager Onderwijs betreft, redenen, welke Uwen Raad' aanleiding mogen geven de Tweede Kamer te verzoe ken1 bedoeldé voorgenomen maatregelen der Regeering met beslistheid af te wij zen, en te willen bevorderen de noodige bezuinigingen daar te zoeken, waar ze meer inderdaad bezuinigingen zijn, en minder dé cultureele belangen van ons volk aantasten. Eigen Stoomboot Ondemem. „Esona". Als de zomer in het landl komt en het groen aan de boomen, dan begint onize Heldersche Stoomboot-dienst weer de tra ditioneel e Zondags-uitstapjes naar Alk maar (Schoorl, Bergen). Het behoeft geen verwondering te wekken, dat veilen van de goedkoope en rustige reisgelegenheid ge bruik maken om te genieten van een heer lijken dag in de boaschem van Bergen en Schoorl, welke nu in hun scboonsten tooi zijn. Laten wij hopen, dat het weer dé ko- mendé feestdagen medewerkt om het uit stapje tot zijn recht te doen komen. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. G'sterenmiddag werd in de bovenzaal van I et Chr. Mil. Tehuis door bovengenoemde Vereeniging eerie lezing gehouden over de bereiding van „Van Houtens Cacao". Een der vertegenwoordigers van deze bekende firina was, op nitnoodiging van het bestuur der Ver. v. Huisvrouwen overgekomen. Nadat Mevr.- Dekker—Klik de vergade ring geopend heeft, krijgt spr. geleg'enheid, óm aan de hand van lichtbeelden een en ander over de cacao en hare bereiding mee te deelen. Spr. begint met een korte inleiding over den invoer van de cacao hier te lande. In het begin der 16e -eeuw werd de cacao uit bet Westen ingevoerd. De cacao werd -door - de Indianen be schouwd als een godendrank. Menig In diaan had, naast zijn jachtgereedschap, een pot met chocolade staan. Spr. laat achtereenvolgens op het doek een serie plaatjes verschijnen, waarbij hij op zeer interessante wijze een .toelichting geeft. Allereerst wordt een cacaoboom ge projecteerd, en daarna een beeld van het bereiden van de cacao door de Indianen. De bereiding van de cacao bleef langen tijd ge heim en het gebruik beperkte zich dan ook tot de 17e eeuw uitsluitend tot'Spanje. Spr. laat een afbeelding van een oude chocoladefabriek zien, een primitieve in richting, die veel van een bakkerij heeft. De chocolade, die in een dergelijke fabriek be reid werd, was moeilijk verteerbaar. Het ge bruik van de cacao zou dan ook nimmer zoo'n hooge vlucht genomen hebben, als zij niet door verschillende verbeteringen, tot een der smakelijkste dranken, een een voe dingsmiddel bij uitnemendheid geworden was. De heer Van Houten wist in zijn product het zeer bijzondere aroma te ontwikkelen, zoodat spoedig Van Houten's Oacao om zijn voortreffelijke eigenschappen over de ge- heele wereld beroemd was en sedert dien de naam van het Nederlandsch fabrikaat met eere wordt genoemd Spr. toont hierna de groote voedings waarde van cacao aan en deelt een en ander over de vrucht mee. Hij laat een gedeelte van een cacaoplantage zien en het afhalen der vruchten door de inlanders met groote stokken, die van messen voorzien zijn. De cacaoboomen bereiken ongeveer een hoogte van 5 6 M. Een merkwaardigheid is, dat 'e cacaoboom het geheele jaar door bloeit, zoodat men altijd tegelijk bloesem en vrucht aan denzelfden boom aantreft. De vruchten hebben eenige gelijkenis met een dikke komkommer en zijn voorzien van tamelijk zware groeven. Spr. had eenige vruchten en boonen meegebracht, die tijdens de pauze bezichtigd werden. In de vruchten bevinden zich de boonen, die na een matig gistingsproces den goe den smaak en het. juiste-aroma verkrijgen. Spr. brengt ons hierna in de fabrieken van de firma Van Houten te Weesp; hij laat" ons de hygiënische bewerking zien van de verschillende cacaosoorten. De bewer king geschiedt meest machinaal, en een groot aantal machines staan dan ook in de vele gebouwen op het fabrieksterrein. Onder de pauze werd thee geschonken en bekwamen de vele bezoeksters een proefje van Van Houten's bonbons en Napolitains, terwijl aan den uitgang een pakje, waarin een monster goud- en monster bruin-etiket en een doosje Napolitans, aan ieder werd uitgereikt. Mevr. Dekker—Klik bedankte spr. voor zijn leerzame lezing, en voor de belangstel ling, en sloot hierna deze bijeenkomst. Balalaika Orkest Het aangekondigde concert door het Groot-Russische Balalaika-orkest, onder leiding van flDr. Vladimir Pogoreloff zal plaats hebben op Woensdag 4 Juini in Casino. Uit het Politio-rapport. Een werkplaats aan den Dijkweg bleek des nachts fce zijn opengebroken en doorzocht. Een bewoner van de Viaohmarkt deed aangifte van vermissing van een heerenrijwiel, dat hij dies nachts buiten zijn woning had laten staan. Naar aanleiding van een twist tus schen twéé personen aan den Dijkweg stelde de politie een onderzoek in, waar bij bij één hunner een revolver met scherpe patronen werd aangetroffen, wel ke werd uitgeleverd. - Een meisje aan de Westgracht is op het Koningsplein aangiereden door een motorrijder, die naar links passeerde. De bestuurder reed door, hoewel het meisje kwam te vallen en haar rijwiel gedeelte lijk werd vernield. Hij is echter bekendL - Een tweetal minderjarige vrouwen, die zwervende te Amsterdam waren aan getroffen, werd' door de politie van die plaats naar hier overgebracht om aan de ouders te worden teruggegeven. Een marine-schepeling deed aangifte van verdwijning van een heerenrijlwiel uit een fietsenbergplaats nabij het Wacht schip. Op de Botbrug is een wielrijder uit de van Limbiirg-Stirumstraat door een melkventer uit de Weezenstraat, die met zijn wagen links van den weg reed, aan gereden. Het rijwiel werd ernstig bescha digd. Zondagnacht is een marine-schope- ing door een anderen marine-man mis handeld, doordien hem een klap in 't ge- aat werd toegebracht, - Telefonisch werd aan de politie ken nisgegeven, dat op de Weststraat een man met een hooivork op vreemde wijze rond liep. Door twee agenten werd die man, Ingezonden Mededéellng. die afkomstig uit Anna-Paulowna en krankzinnig bleek te zijn, aangehouden en naar het Hoofdbureau overgebracht. Door de politie uit Anna Paulowna is hij later per auto naar die gemeente overgebracht Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag omtrent de nieuwe overwegingen in de afdeelingen. In de algemeene beschouwingen merkt de minister op, dat men onderscheid dient te maken tusschen zijn beleid als onder wijsminister en zijn beleid als bewinds man, die in dezen tijd van flnantieelen nood heeft mede te werken tot ingrij pende bezuiniging op een van de duurste gebieden van staatszorg. Uitvoerig ver dedigt de Minister zijn beleiddoor enkel teohnische herzieningen bereikt men da noodige bezuinigingen niet, zoodat dus veel verder moet worden gegaan, n.1. door terugbrengen van het aantal onder wijzers. De Minister wil overigens gaarne het verwijt dragen aan den eersten aan drang der Kamer gehoor te hebben ge geven, mits slechts de voorgestelde ver mindering bereikt wordt. Niet uit lief hebberij zaait de Minister onrust; rust te hebben en de zaken te laten zooals zij zijn ware gemakkelijker, maar het is niet het standpunt, dat de regeering in dit tijdsgewrioht mag innemen. De Minister wil gaarne er toe medewerken het Kon. besluit betreffende den toelatingsleeftijd terug te nemen, indien de aanhangige bezuinigingsmaatregel onveranderd wordt aangenomen. Ditzelfde geldt ook voor de hulponderwijzeressen. De Minister is niet afkeerig het vraag stuk omtrent bezuiniging bij het onder wijs te doen onderzoeken door een com missie uit verschillende staatkundige partijen, zooals bereids aan de hand is gedaan, maar hij betwijfelt of er eens gezindheid bestaat in den wensch om het werk der pacificatie commissie te herzien. De Minister becijfert, dat de nieuwe, schaal van art. 28 bij onveranderd salaris zou ileiden tot een uitgave van bijna f 76 millioen voor 26449 leerkrachten. De verlaging der salarissen zal ongeveer f 124 bedragen, zoodat er een bedrag van f 63 millioen overblijft. In totaal wordt een vermindering van 6946 leer krachten verkregen. Op het oogenblik bedraagt het totaal bedrag aan voorschot ten aan de gemeente- en schoolbesturen (voor 1924) f 92j millioen (bijna)dit wordt door de voorgenomen wijzigingen teruggebracht (tot f 63 millioen, zoodat een bezuiniging wordt verkregen van f 29 millioen (besparing op salarissen f 12 inkrimping van personeel f 16 mil lioen). De technische herziening der L. O. wet van 1923 zou bij volledige doorwerking een besparing van pl.m. f 8 millioen lebben opgeleverd. De Minister zet verder uiteen hoe hij zich de overige besparin gen denkt. Door den thans voorgestelden maat regel wordt de inkrimping van het getal onderwijzers in veel sterkere mate be reikt dan bij de Wijzigingswet 1923. De Minister wenscht voorts vast te houden aan den zesjarigen leerplicht en toont met een voorbeeld aan, dat het terug nemen van de eerst voorgestelde wijzi ging van art. 8 der L. O. wet een groote tegemoetkoming van hem was. Verder kan hij om bezuinigingsredenen niet gaan. Beperking van do «inrichtich van het zevende leerjaar tot de gevallen, waarin zioh een zeker minimum-aantal .leerlingen aanmelden zooals in over weging werd gegeven zou geen zin hebben. Immers juist waar zich weinig leerlingen voor het zevende leerjaar aap- melden zal de meeste kans bestaan, 'dat de invoering geen nieuwe kosten mee brengt. De Minister is voorts niet bereid ver goedingen krachtens art. 203 tot 1929 uittebetalen, en evenmin om den termijn in art. 193 tweede lid te verlengen tot 1 Jan. 1930. Hij kan geen toezegging doen een speciale salarisvermindering te bevorderen voor R.K. onderwijzers van een'religieuse orde. De argumenten van mejuffrouw van Dorp in haar nota be treffende het Fransch op de lagere school komen hem onjuist voor, zooals de Mi nister uitvoerig uiteenzet. De argumen ten, dat door het assistentschap vooral het platteland zal lijden, acht de Minister eveneens onjuist. Met waardeering vernam de minister dat vele leden instemming betuigden met de voorgestelde wijziging van art. 28 der L. O. wet. Ook hij verwacht, dat die wij ziging mede zal bijdragen aan het streven naar beperking van het stichten van schooltjes met gering aantal leerlingen. De Minister moet zioh verzetten tegen elke poging, welke er toe zou leiden, dat de beoogde bezuiniging niet zou worden, bereikt, en hij meent ook niet te moeten ingaan op de bezwaren, welke tegen het zoogenaamde 48-leerlingenstel»el werden te berde gebracht. Vergiftiging door klezeisteenzuur. De schipper van het in de Koningsha ven te Rotterdam liggende licbterschip Willem van Drie! 64, G. van Teerfelen ge-i naamd, voelde zich Zaterdagmorgen on wel. Zijn ongesteldheid ging met duizelig heid en brakingen gepaard. Later op dien dag werd de man weer beter en hij schonk er verder geen aandacht meer aan. Des middags werden echter ook zijn 8 kinde ren ziek, bij welke zich dezelfde verschijn selen voordedien. Dr. Pooit, wiens hulp werd Ingeroepen, constateerde, dat de kin deren en ook de schipper vergiftige @as- sén hadden ingeademd. Bij onderzoek bleek nu, dat zich in het ruim van het schip, waar zich een groot aantal kisten met „ferra solution" bevond, dampen van kiezelstoonzuur hadden ont wikkeld. Waarschijnlijk door den regen was de solution nat geworden en op deze wijze waren de dampen ontstaan, De drié kinderen, de l1/,-jarige Geer- truida, dé 8-jarige Johannus en de 5-jarige Oorneiia, werden onmiddellijk per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar opgeno men. Zondagnacht is het jongste kind aan de gevolgen overleden. De toestand van de beide andere kinderen is vrij ernstig Geheime distilleerderij. Rijkskommiiezen en politie hebben gis teren te Leiden bij den kleermaker Van E. een distilleerketel in beslag genomen en bij een opkooper aldaar een in elkaar gednikten distilleerketel, die eveneens heeft toebehoord aan Van E, Dwaze weddenschap. Bij een uitstapje van een troepje school jongens uit Munchen nam een der jongens de weddenschap aan achter elkaar 20 ba nanen op te eten en dan 8 liter bier ta drinken. De jongen won de weddenschap, doch overleed 3 uur later. In vrfjheid gesteld. Erna Bisohur, de ziekenverpleegster, die onlangs werd gearresteerd onder ver dacht haar eersten en tweeden man, de moeder en den broeder van haar eersten man te hebben vermoord, om in het bezit te komen van de erfenis, is Vrijdag weer in vrijheid gesteld. Het zorgvuldig onder zoek heeft niets bezwarends voor haar op geleverd. Slapte. Aan de Vereen, Kon. Tapljtfabrieken te Deventer wordt met Ingang van morgen, slechts 4 dagen per week gewerkt, wegens slapte. Alleen de Smyrna-afdeeling werkt met volle kracht de geheele weefc door. De verdwenen nachtwaker. Het bureau V. D. meldt: Naar aanleiding van medédeelingen van den te Almelo tot 13 jaren gevangenisstraf veroordeelden inbreker Franken, zijn de vo rige week zonder resultaat onderzoekingen gedaan naar den sedert 29 Augustus 1923 vermisten nachtwaker te Goor, Hermanus van Ommen. Van gistermorgen negen uur af heeft het parket te Almelo, bijgestaan door de maré- ckaussée te Goor en dr. Hulst, politiedeskun dige te Leiden, met. behulp van een wichel- roedelooper nasporingen gedaan. Gistermiddag te ongeveer twee uur werd het lijk gevonden op ongeveer 30 centimeter diepte op een terrein in de nabijheid van de boterfabriek „Weddehoen". Franke is 's middags naar „Weddehoen" overgebracht, waar hij de plaats heeft aange wezen, waar het lijk van den vermisten nachtwaker uit Goor, die in vereeniging met twee anderen door hem is vermoord^ is be graven. Een vriend van Franken, een Duitscher, die al heel wat op z'n kerfstok heeft, is in verband met deze zaak gearresteerd. Onder den trein. De eenmanswagem op de spoorlijn ZwolleKampen heeft op een niet afge sloten overweg nabij Zwolle het drie-jarig dochtertje van zekeren Westerhof aange reden, dat haar zusje tegemoet liep, dat van, de Zondagsschool' kwam. Het kind overleed1 tijdens het vervoer naar het sta tion Zwolle. Vergiftiging? Dezer dagen is te Leiden de echtge- noote van den heer Z. overleden ondier omstandigheden, welke op vergiftiging wijzen. In verband hiermede zal morgen het lijk gerechtlijk worden geschouwd. Beroofd van 25.600.— in ©en hotel t© Amsterdam. Een Duitscher had Zaterdag van een filiaal van de Amsterdamsche bank te Arn hem een bedrag opgenomen van ƒ25.400, hetwelk hem uitbetaald' werd in 26 biljetten van 1000 en in 4 van 100. Met dit geld begaf hij zich naar Amsterdam en dés avonds kwam hij in eenigszins beschonken toestand in een hotel in de Beursstraat aan. In dit hotel logeerden een paar bij de politie wel bekende vrouwen, die in den regel het Dam rak des avonds en des nachts onveilig ma ken. In plaats van naar haar woning 16 de Kromme Mijdrechtstraat te gaan, namen ze haar intrek in het bewuste hotel, waar zij reeds eenige keeren gelogeerd had'dén. Een der vrouwen, een Duitsche, die meermalen verdacht is geweest van roof, kwam in de kamer van haar landgenoot terecht. Tegen den ochtend verliet zij het hotel, na het be drag van 25.400 onder het hoofdkussen van het slachtoffer weggehaald te hebben. Met dit geld is zij vermoedelijk regelrecht naar het Oentraal-Station gegaan en zal hoogst waarschijnlijk de wijk naar Duitschland1 ge nomen hebben. Er bestaat reden om aan te nemen, dat de telegrafische- verzoeken tot aanhouding, die de politie van het bureau Warmoesstraat naar de Grensstations zond, tt laat zijn gekomen. Des Zondags werd een huiszoeking gedaan in de Kromme Mijdrecht- straat, zonder resultaat evenwel. Autobus van den dijk. Een autobus van D. Verhoef. Zonen, rijdende van GorinchemAsperen op Geldermalsen en terug is gistermiddag half zes op den Spijkschen Dijk bij' Gorin- chein van den dijk gereden door heit bre ken van een as. Er zaten tien passagiers in, die allen gievrand werden en naar het ziekenhuis te Gorinchem werden ver voerd. De meesten konden het, na ver bonden te zijn, weer verlaten, Eenige ernstiger gewonden moesten ter verple ging blijven. Motor gesprongen. Uit Hoogezand meldt men ons, dat Zon dag in het Winschoterdiep van een motor jachtje de motor sprong» zoodat alles in brand vloog. De bemanning, de heeren Gebr. Wijsbeek aldaar en- een monteur, moesten door een der stuk geslagen ruiten ontvluchten, doch bekwamen hevige brandwonden. Per auto werden ze naar hun woning vervoerd. Een noodlottig auto-ongeluk. Een zeer ernstig auto-ongeval heeft Zon dagavond omstreeks zes uur te Kaldenkir- chen (Duitschland) plaats gehad, waarbij vier personen het leven lieten, drie zeer zwaar werden gewond en nog eenige andere per sonen lichte kwetsuren hebben opgedaan. Een elftal dames en heeren had met een Ford-vrachtauto een uitstapje gemaakt naar een der naburige plaatsjes bij Kaldenkirchen en zich in den vrabhtauto zeer genoegelijk ingericht. Een vaatje bier, benevens glazen en banken vormden het interieur. Bij den terugkeer van het uitstapje werd op den hoek van den Breyelschen- en Brachterweg een zeer scherpe draai genomen. Het gevolg hier van was, dat het gewicht van den auto te veel naar één kant ging en het geheele gezelschap onder den ondersteboven gekanteldén auto terecht kwam. Inmiddels toegesnelde hulp hielp mede de passagiers uit hun netelige positie te redden. Vier heeren bleken gedood te zijn: t. w. Halthausen, Wienen, Sehliesser en Nillis-, sen. Den heer Sehliesser waren scherven van een bierglas in de. keel gedrongen, terwijl een ander den stuurstoel in de borstkas had ge-i kregen. Drie dames hebben zeer zware ver wondingen opgeloopen. Een minister „ontvoerd". De JEngelsche Btudenten hebben van tijd tot tijd studentikooze invallen, die in het brein van vastelandsche studenten niet opkomen. Men herinnert zich wel licht, dat destijds studenten te Liverpool Asquith, de daar ter stede het woord moest voeren, aan het station hebben „geschaakt" en hem naar een heele andere vergade ring hebben gebracht. Thans komt uit Edinburgh het bericht dat daar ter stede studenten den minister van Schot land, den heer Adams, hebben „ontvoerd", toen deze een bezoek bracht aan de Schot- sche National Gallery, en een losprijs eischen van 500 pond sterling, die ten goede zal komen aan het Koninklijke ziekenhuis. INGEZONDEN. Oost-Souburg, 23 Mei 1924. M. de R. Zeer toevallig kwam ik in bet bezit' van Uw blad d.d. 20 dezer, waarin een verslag voorkomt van een vergadering van de Afd. Helder van „Volksonderwijs". Mag ik naar aanleiding van- dat verslag een plaatsje in Uw blad verzoeken? In genoemde vergadering trad als debater o. a. op een zekere heer Scherpenhuysen (naar ik hoor gepens. korporaal van de Ma rine, mij overigens onbekend), die meende ervaringente moeten verhalen van het openbaar onderwijs alhier en volgens uw verslag frappante staaltjes daarvan mee deelde. Hoe die mijnheer van ervaringen kan spreken, is mij niet recht duidelijk. Volgens mij verstrekte inlichtingen, heeft genoemde heer nooit kinderen op de open bare school alhier gehad. Zijn kinderen be zochten de „School met den Bijbel". Jam mer voor hem, dat hij toch nog niet de beste school heeft gehad; althans volgens de „praatjes" van de menschen; wist hij niet, dat de school voor O. V. O. dan Je school was? Het antwoord van den spreker, den heer Klaas de Vries: „Dat de school in geur van slechtheid staat, zegt nog niet veel; er wordt in dat opzicht zooveel gelasterd", kan den heer S. te denken geven. Zijn „ervaring", een van „hooren zeggen" natuurlijk, begint er al aardig op te lijken,. Uit welken tijd de frappante staaltjes da teeren, weet ik niet. Mocht het wezen tus schen 1 Mei 1922, den datum, waaropik in functie trad, en 20 Maart 1923, waaróp de heer S. deze gemeente metterwoon verliet, dan ben ik zoo vrij, ze als verdachtmaking van de openbare school te beschouwen. Je kunt nu eenmaal in Helder gemakkelijker over die slechte openbare school van Oost- Souburg spreken dan over de Heldersche school. Het publiek slikt het dan wel. De heer S. zij in het- vervolg wat voorzichtiger: een Heldersche krant kan zelfs in Souburg te recht komen. Van de slechtheid dier openbare school zal ik slechts één staaltje releveeren: Op 1 April 1923-was het percentage der toegeiate- nen tot de Ambachtsschool te Middelburg aan de openbare school het hoogst; dit jaar waren er geen candidaten. De jongens ma ken het er goed; de heer S. kan gerust zijn. M. de R., mijn vriendelijken dank voor de oegestane plaatsruimte. Hoogachtend, J. DE BRUIJN, Hoofd der Openb. School te Oost-Souburg. .<a&

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 5