NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE MISDAAD VAN SYLVESTRE BONNARD Eerste Blad. BUITENLAND BINNENLAND C Nr. 5876. WOENSDAG 28 MEI 1924, 52ste JAARGANG. Lloht op voor auto's en fietsen FEUILLETON. Het rapport-Dawes. Het Duitsch-Russlsche Incident Een politieke moord. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mljnhardt's Zenuwtabletten VEREENIGDE STATEN. Hevige stormen. Elf dooden; 24 gewonden. Het arbeidsconflict aan de Roer. ENGELAND. De straal des doods. Jaarwedden van gemeente-ontvangers In Noord-Holland. Spoorweg-personeel. Ingezonden MededeeHng. De Handelskamer. De arbeidsvoorwaarden van het Amsterdamsche gemeente-personeel. Voor do groote gezinnen. V n p HELDERSCHECOURANT ABONNEMENT PER 8 MAANiDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f ÏAO; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. IimBö p. zeepoat f 2.60; ld. p. madl en overig© landen f 4.20. Zondagsblad map. f 0.S0, f 0.70, f 0.70, f 1.20. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f L26, f 1.00 Loeee munmere deor Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redlacteui^Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (galland). In+roz. medied. (kolombreedte als redaetloo. tekst) 60 et. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 rogels 40 ct., elke regel meer 10 cl bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d.blad en met br. onder mo. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 el Donderdag 29 Mei9,94 uur. Vrijdag 80 Mei9.36 DÜITSCHLAND. De regeerlngscrisis. Ebert draagt aan Marx de vor ming van een nieuw kabinet op. Rijkspresident Ebert heeft den rijkskan selier dr. QMarx opgedragen, een poging te ondernemen, om op de basis van het zooge naamde burgerlijke blok (d1. w. z. van de Duitsch-uationalen tot de Democraten) een kabinet te vormen. De eerste zitting van den nieu wen Rijksdag. Een „kwajongens bende". De Berljjnsche oorrespondent van het „HbL" meldt: Men had verwacht, dat de oonstitueerende vergadering van den nieuwen Rijksdag rub- tig zou afloopen. Dat het echter zoo'n kwa jongensachtige en voor alle parlementarisme diep beschamende herriebende zou worden, hadden waarschijnlijk zelfs de pessimisten niet gedacht. Men was vrijwel volledig opge komen. Slechts een aantal communistische afgevaardigden, die, gelijk bekend is, sedert eenige dagen in voorarrest zitten, ontbraken. (Hoofdnummer van do variété-voorstelling was natuurlijk generaal Ludendorff. Giste ren nog vreesden de op sensatie belusten, dat hij zou wegblijven, maar hij, was er: zelf bewust, in gekleede jas, met het IJzeren Kruis le klasse. De communisten hadden kindertrompetjes, sirenen, fluitjes en andere lawaai-instrumen- ten meegebracht, en deponeerden op de „Ta fel van het Huis" een bijzondere hulde aan generaal Ludendorff, een blauwe bril met opdracht, een handschoen (vanwege het toe werpen, weet ui) en een boüquet bloemen, waarvan me echter de grap ontgaan is, en nog eenige andere kinderachtigheden. Een bepaalde agenda was er niet, men kwam om „hierl" te roepen en de aanwezigen te tellen. [Nauwelijks had de voorzitter drie woorden gezegd, of de communist Katz verleende zich zelf het woord en begon op alles wat leven heet te schelden, omdat niet onmiddellijk be raadslaagd werd over zijn voorstel, om de ge vangen fractie-leden op vrije voeten te stel len, alle politieke gevangenen los te laten en nog veel meer. Daarna vólgde de grap van het aflezen der namen en het „present" roepen. De geestigheid bestaat hierin, dat de com munisten bij bepaalde namen gezamenlijk een dierlijk gebrul aanheffen en vooruit af gesproken geestigheden debiteeren. BJj den naam Ludendorff duurt het gebrul natuurlijk vele minuten. De opgeblazen ge neraal knikt slechts langzaam met het reus achtig groote hoofd in hun richting. Daarna staat plotseling de heele 'éomm. 'fractie op en brult de Internationale. Dan is het geduld van Geheimrat Galle uitgeput en hij duwt den president van twee dagen de hooge zij den in de hand. Bock (de tijdelijke presid'ent) begreep, dat hij deze moest opzetten en dat dan betere door ANATOLE FRANCE. 10) Als vanzelf duurde het vrij1 uitgebreide diner tamelijk lang. Ik ben een goede wijnproever en sta op dat gebied waar schijnlijk boven de middelmaat. Mijn gast heer, die al heel gauw merkte, dat ik een kenner was, schatte mij hoog genoeg, oan te mijner eër een fijne CMteau-Margaux te ontkurken. Ik dronk eerbiedig den be roemden en edelen wijn, welks bouquet en pit niet genoeg te loven zijn. Het manna stroomde vurig door mijn aderen en .bezielde mij met jeugdig vuur. In de schemering, die de iboomen grooter deed schijnen en als met een geheimzinnig waas omgaf, zat ik naast mevrouw de Gabry op het terras en het was mij een waar genot aan imijn geestige gastvrouw mijn indrukken weer te geven met een levendigheid en woordenrijkdom, welke voor een man, die, zooals ik, geheel van phantasie ontbloot is, hoogst opmerkelijk waren. Ik schilderde haar spontaan, en zonder van een ouden tekst gebruik te maken, het zacht weemoedige van de avondstemming en de schoonheid van onze geboorteplek, die ons niet alleen met brood en wijn, maar ook met denkbeel den, gevoelens en geloof voedt en die tijden zouden aanbreken. Hij doet dit dan ook en verlaat onder het knalroods koorge zang de vergadering. De zitting is uiteengejaagd, maar er volgt nog een naspel. De Ludendorff-partlj wil niet achterblijven en antwoordt met twee coupletten van „Deutschland1 über alles". Dan valt links opnieuw met de Internationale in en onder die verheffende klanken verlaat men de zaal, en de tribune.is weer verlaten. De Duitsch-National en hebben gisteren besloten hun eisch dat de president van den Rijksdag uit hun midden moet worden gekozen te handhaven. Georg Bern/hard, de hoofciradacfceur van de VosÈdsche Ztg., heeft dertigen tijdi im de Ver. Staten vertoefd en vertelt over die op vattingen daar omtrent het rapport- Dawes: „Voor die Amerikanen is het een soort nationaal heiligdom geworden. De door snee-Amerikaan bent weliswaar poch de grondslagen, noch den ondergrond ervan, maar. het is hem genoeg dat een Ameri kaan verantwoordelijk ie voor deze voor stelen, om ze als volstrekt rechtvaardig en practisch te beschouwen. Elke voor waardelijke aanvaarding acht hij „affront" ofschoon hij onderhandelingen achteraf over toepassing en bijzonderheden van zelf sprekend vindt. Ten aanzien van Duitschland is de stem ming in de Ver. Staten deze: „De Duit- schors hebben voortdurend een beroep op ons gedaan en verzekerd diat zij zich bij de uitspraak van deskundigen zouden neer leggen. Laten zij dan nu 00b woord hou den." Moskou, 27 Mei. Op het congres der communistische partij heeft Kr««gm aan gedrongen op het nemen van „beslissende maatregelen" jegens de Duitsche regee ring, inzake het incident met de Russi sche handelsmissie. Berlijn, 29 Mei. In een bosch bij Berlijn is het lijk gevonden van een 15-jarigen jongeman, die doodgeschoten was. Op de borst van het lijk was een kaartje beves tigd, waarop geschreven stond: „Dood aan de fascisten. Het Uitvoerend Comité van de Oommunistisohe Partij. Opgeknapt 26.5.24." Aan den achterkant van het kaartje stond een lijst van 12 namen van leden van den Bismarckbond onder het opschrift „Zwarte ijst". Onder deze na men bevond zich ook die van den ver moorde, waarachter een kruisje was aan gebracht. De jongeman nam in den Bis marckbond een vooraanstaande plaats in ën men vermoedt derhalve, hier met een ooiitieken moord te doen te hebben. INGEZONDEN MEDEDEELING. I Matthews met een man van de Daily Express, heeft de uitvinder verklaard, dat de Britsche regeering een klein aan bod' heeft gedaan, hetwelk hij geweigerd heeft in overweging te nemen. Matthews keert heden naar Parijs terug, teneinde de onderhandelingen met de Franschen te hervatten. Jackson, (Mississippi), 27 Mei. Ten ge volge van hevige stormen, die gisteren in het zuidelijk deel van Mississippi hebben gewoed, werden elf personen gedood en 24 gewond en werd zware materieele scha de'aangericht Essen, 27 Mei. De Hüte Phoenix te Duis burg is wegens 'kolengebrek stopgezet, waardoor 8000 arbeiders Werkloos worden. In een mededeeLing, uitgegeven door bet luchtministerie over de proeven met den zoogenaamden straal des doods wordt gezegd: Nadat de proeven waren afgelegd' voor de deskundigen van bet ministerie werd aan den uitvinder voorgesteld, een uitgebreider proefneming te doen. Volgens een interview van Grindell Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het vorige jaar aan de gemeente raden advies gevraagd over een verlaging der jaarwedden van de gemeente-ontvan gers in verband met de vermindering van werkzaamheden door overgang van de inning der plaatselijke inkomstenbelasting naar het Rijk. De „Telegraaf" verneemt thans, dat in verband met de ingekomen adviezen, Ged. Staten van N.-Holland aan de gemeente raden een algemeene verlaging van 80 zal voorstellen. Deze verlaging zal voor de in functie zijnde ontvangers geleidelijk worden toegepast over eenj tijdvak van 5 jaar.. Utrecht. In een heden gehouden cönferentie tusschen de directie derNed. Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vakbonden, werd de reeds door ons gepubliceerde regeling van de terugbe taling der teveel ingehouden loonkorting, nadat een verbetering was aangebracht voor het werkplaatspersoneel, in alge meene lijn aanvaard. De directie verklaarde zich bereid, om ieder gegrond bezwaar in zake te weinig gerestitueerde loonkorting "onder de oogen te zien, indien het verschil meer dan 2/10 procent van de jaarbezoldiging bedraagt. Voorts wer den uitvoerige besprekingen gehouden eens ons allen in haar moederlijken schoot zal opnemen als kinderen, ver moeid door een langen dag. „Mijnheer Bonnard", zeide de bemin nelijke vrouw tot mij; „u ziet die oude torens, die boomen, dien hemel; is u het piet met mij' eens, dat al de personen der sprookjes en[ volksliederen als vanzelf uit dit alles ontstaan zijn? Kijk, daar is het pad, waarlangs Roodkapje naar het bosch ging, om hazelnoten te plukken. En daar in den steeds wisselenden1 en altijd half besluierden hemel zijn nog de sporen der feeënwagens te zien; en in dien Noorder toren heeft vroeger de oude spinster kun nen wonen, aan wier spinnewiel de Schoone Slaapster zich gestoken1 heeft." Ik dacht nog over die gracielijfce woor den na, toen mijnheer Paul mij tusschen de rookwolken van zijn zware sigaar door vertelde van een prooes, dat hij' in zake een recht om water af te voeren aan de gemeente aangedaan had. Mevrouw de Gabry, wie de avondlucht te koud begon te worden, rilde onder haar doekje en verliet ons, om naar haar kamer te gaan. In plaats ook de mijne op te zoeken, ging ik naar de bibliotheek terug, om de hand schriften verder te onderzoeken. Hoewel mijnheer Paul, die wilde, dat lk ging sla pen, zich er tegen verzette, keerde ik naar de „boekerij", zooals men vroeger zeide, terug en ging bij het lamplicht ver der werken. Nadat ik vijftien bladzijden gelezen had, die blijkbaar door een doimmen en verstrooiden kopiist geschreven waren, want ik had eenige moeite de beteekenis ervan te begrijpen, haalde ik uit de wijd openstaande zak van mijn Jas mijn, snuif doos te voorschijn, maar deze natuurlijke en bijna instictmatige beweging kostte mij ditmaal eenige moeite en inspanning; toch opende ik de doos en nam er een paar korreltjes van het welriekende poe der uit, die op het plastron van mijn overhemd onder mijn nu van het genot beroofden neus vielen. Ik 'ben er zeker van, dat mijn neus zijn teleurstelling dui delijk liet blijken, want hij is zeer expres sief. pij heeft meer dan eens mijn intiem ste gedachten verraden1, met nóme toen ik onder' de oogen van mijn collega Brieux in de openbare bibliotheek te Cou- tances het charterboek van Notre-Dame des Anges ontdekte. Hoe blij was ik niet! Mijn onder hun bril kleine en' doffe oogen lieten er niets van blijken. Maar het zien alleen van mijn van onder wijd open staanden wip neus, waarvan de vleugels trilden van vreugde en trots, was voor Brieux een bewijs, dat ik een mooie vondst gedaan had. -Hij onthield het boek, dat ik in mijn hand hield, lette op de plaats waar ik het, toen ik wegging, wegzette, ging het, zoodra ik mijn hielen gericht had, halen, schreef het heimelijk over en publiceerde het gauw, om mij efen poets te bakken. Doch terwijl hij meende mij te bedriegen, bedroog hij zichzelf. Zijn uitgave wemelt van fouten en ik had de voldoening er groote flaters in te kunnen aanwijzen. Doch om weer tot ons punt van uitgang terug te keeren: bet was alsof een zware slaperigheid op mijn denkvermogen druk te. Voor imi} lag een oorkonde, waarvan leder het belang zal Inzien, Indien lk zeg, omtrent de hoofdlijnen voor den in te stellen personeelraad. De directie zal met deze besprekingen rekening houden en een ontwerp-regeling aan de organisaties zenden. De Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren, de Vereeniging van Kaas handelaren in Noord-Holland en de Ver eeniging van Kaashandelaren te Bode graven en Omstreken schrijven in een adres aan den minister van financiën: dat de coöperatieve groothandels-ver- eeniging de Handelskamer geen reden van bestaan meer heeft, sinds de vrije concur rentie in alle takken van bedrijf de prijzen wel zoodanig heeft omlaag gedrukt, dat van prijsregelend optreden door de Han delskamer geen sprake meer is,; dat aan nevenbedrijven door de Handels kamer een ongeoorloofde concurrentie wordt aangedaan, daar zij in het leven wordt gehouden door geld, dat in den vorm van belastingpenningen is opgébrachti; dat handel en industrie thans gebukt gaan onder een druk van belastingen, die gezamenlijk de draagkracht voorontwik keling en instandhouding van het bedrijf reeds in vele gevallen te boven gaat, sinds door progressieve belastingheffingen een verlies bijna niet meer door winst kan worden ingehaald en daardoor aanleiding geeft tot kapitaalsvernietiging. Adressanten verzoeken daarom den minister, het daarheen te leiden, dat de Handelskamer geen flnancieelen steun van het Rijk meer zal genieten. Heden en eventueel volgende dagen zal in het georganiseerd overleg de onder handelingen voortgezet worden, waarin op een zoo spoedig mogelijke beslissing zal worden aangestuurd. „Het Volk" verneemt, dat toch nog een compromis-overeenkomst met B. en W. tot stand zal komen, niet geheel uitge sloten is en het blad geeft aan, in welke richting de oplossing zal worden gezocht. De redactie herinnert er namelijk aan, dat van de zijde der werklieden-organi saties in een der vergaderingen van het centraal overleg geneigdheid is getoond, onder bepaalde voorwaarden aan de leden vergaderingen te adviseeren zich niet te verzetten tegen een verlaging van de loonen met 2 pet. Intusschen staan de soc.-dem. wethou ders van Amsterdam aan scherpe aan vallen van de gemeentewerklieden bloot. In „Ons Weekblad", het orgaan van den modernen Bond van werklieden in overheidsdienst, heeft men het college van B. en W. al voor volgelingen van Cofijn zien uitmaken. En wanneer er dan zoo schreef dit orgaan later in onze kringen met verontwaardiging wordt ge zegd, dat ze van de roode wethouders dit nooit hadden verwacht, dan zeggen wij: wij ook niet. „Het Volk" tracht nu olie op de golven te gooien. Wat nu de loonsverlaging be treft deelt het mede, dat het allerminst onmogelijk zou zijn te bedingen, dat later de loonsverlaging geheel of ten deele dat er melding in gemaakt wordt van een konijnenhok, dat in 1212 aan den priester Jehan d'Estourville verkocht werd. Doch hoewel ik het 'groote gewicht ervan zeer goed voelde, schonk ik aan het document niet die oplettendheid, welke zoo'n oorkonde gebiedend eischt. Mijn oogen wendden zich, hoe ik mij er ook tegen verzette, steeds weer naar een kant van de tafel, waarop uit een oogpunt van historische wetenschap niets bijzon ders te zien was. Er stond slechts een vrij dik Duitsch boek in een zwijnsleeren1 band met koperen spijkers op de vlakke zijden en zware ribben op den rug. Het was een prachtexemplaar van het slechts om zijn houtsneden aanbevelenswaardige verzamelwerk, dat onder den naam Neu- renberger Kroniek algemeen bekend is. Bet boek, waarvan de platte zijden eenigszins open stonden, rustte op het middengedeelte van de snede. Ik zou niet kunnen zeggen, hoe lang mijn blikken zonder eenige reden op dien ouden foliant gerust hadden, toen zfl plot seling door een zóó vreemd schouwspel geboeid werden, dat zelfs een man, die totaal gespeend was van fantasie als ik, er sterk door getroffen moest worden. Plotseling zag ik, zonder haar komst be merkt te hebben, een kleine dame op den rug van het boek zitten; de eene knie was gebogen, het andere been hing naar beneden, zoo ongeveer in de houding, die de amazones van het Hyde Park of het Bois de Boulogne te paard hebben. Zij was zoo klein, dat haar schommelend voetje niet tot de tafel reikte, waarop de sleep van haar japon in mooie plooien niet zou doorgaan, wanneer inmiddels het indexcijfer van de kosten van levens onderhoud weer zou gaan stijgen. Daar naast betoogt de redactie van het sociaal democratische hoofdorgaan, hoe noodza kelijk bezuiniging is. Er is een tekort op de begrooting van 10 millioen. De gemeente wordt van re- geeringswege onder steeds grooter flnan cieelen druk gezet. Op die wijze zou be lastingverhooging onvermijdelijk worden, waardoor ook de geheele arbeidersklasse zou worden getroffen. Voor een bedrijf als de diamantnijverheid zou dit bijvoor beeld fnuikend zijn. Voorts wijst „Het Volk" er de gemeente werklieden op, dat voor het rijksperso neel de organisaties van overheidsper soneel zich eenige maanden geleden be reid hebben verklaard tot een verminde ring van de arbeidsvoorwaarden, die heel wat verder ging dan het Amsterdamsche gemeentebestuur thans wenscht. Het spoorwegpersoneel heeft ook in heel wat grooter verslechtering moeten berusten. En het blad voegt daaraan toe: de ge meentewerklieden zullen zich onmogelijk op een bevoorrecht eiland kunnen hand haven, daarbij ook wijzend op de wan verhouding tusschen de arbeidsvoorwaar den der gemeentewerklieden en die welke thans in het vrije bedrijf gelden. In eene gisteravond in „Salvatori" ge houden ledenvergadering van den moder nen bond van gemeentewerklieden heeft de voorzitter, de heer Snikkers, uitvoerig den stand der loononderhandelingen uit eengezet. Door de vertegenwoordigers van het Ooilege was te kennen gegeven, dat niet- aanvaarding van de vermelde vijf procent premie-vermeerdering de onderhandelin gen zou doen vastloopen. Dan zou aan den Raad de beslissing worden voorgelegd over de oorspronkelijk ingediende voor stellen. Het bestuur stelde aan de vergadering voor aan de onderhandelingen in de O. O. A. te blijven deelnemen en te trach ten de positieverslechtering van het ge- meentepersoneel zooveel mogelijk tegen te gaan. Over dit voorstel ontspon zich eene uitvoerige, zeer geanimeerde discussie. Het resultaat was, dat met 339 tegen 325 stemmen, en een groot aantal in blanco uitgebracht, het bestuursvoorstel werd gaanenomen. Het bestuur van den Nederlandschen R.K. Bond voor groote gezinnen schrijft in een adres aan de Koningin: dat de groote gezinnen door hun getal sterkte onevenredig moeten bijdragen in de hier te lande geheven belastingen, inzonderheid de verteringsbelastingen dat deze heffing niet in evenredigheid staat met hun draagkracht, in het bijzonder niet bij vergelijking met het draagver mogen der ongehuwden en van de kleine gezinnen, zoodat er bij het bestaande belastingstelsel meer belasting wordt ge vorderd, waar minder draagkracht is dat adressant daarom eerbiedig verzoekt het daarheen te leiden, dat er te dezen opzichte voor het groote gezin billijkheids- neerviel. Doch haar gelaat en haar vor men waren die van een volwassen vrouw. Haar gevulde boezem en de ronding van haar, taille konden zelfs een ouden geleer de, zooals ik ben, daaromtrent niet in twij fel laten. Ik durf, zonder vrees van imjj te vergissen, beweren, dat zij mooi was en er hooghartig uitzag, want mijn ikono- grapische studiën hebben mij reeds se dert langen tijd geleerd de zuiverheid van een type en' het karakter van een gelaats uitdrukking te herkennen. Het gelaat nu van deze dame, dié daar zoo onverwachts op den rug van een Neurenberger Kro niek zat, droeg het stempel van adeldom, vermengd met guitigheid. Zij zag er uit als een koningin, maar als een grillige, en alleen uit de uitdrukking van haar oogen maakte ik reeds op, dat zij ergens een groote macht met een even groot wil lekeur uitoefende. Om haar mond lag een gebiedende en ironische trek en haar blauwe oogen lachten verontrustend on der de zwarte, zuiver gewelfde wenk brauwen. Ik heb altijd hooren zeggen, dat zwarte wenkbrauwen blondines mooi staan, en deze dame was blond. In 't kort, zij maakte een imponeerenden indruk, niettegenstaande zij klein was. 1) Ikonographie is de kennis, de weten schap der beelden, medailles, schilderijen enz. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 1