HELDERSCHECOURANT Vierde Blad. BINNENLAND. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN'. GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 7 JUNI 1924. Georganiseerd overleg zeemacht Op 80 Mei j.1. zijn de oommissiën van georganiseerd oveiieg. voor de zeemacht A. en B. bijeengekomen in gemeenschap pelijke vergadering. Na vaststelling der notulen der verga dering op 15 en 16 Februari jl en be spreking der ingekomen stukken werd een voorstel in behandeling genomen, waaromtrent door den minister van mar rine advies werd gevraagd, inhoudende enkele wijzigingen in het Koninklijk be sluit betreffende het georganiseerd over leg voor de zeemacht o.m. in verband met de omstandigheid, dat één der voor deel neming aan 't georganiseerd overleg zee- macht in aanmerking komende perso neelsorganisaties den minister heeft me degedeeld, in de huidige omstandigheden niet verder aan het georganiseerd overleg te zullen deelnemen. Bij één der wijzigingen werd een kleine verandering in overweging gegeven, waarna de voorstellen, voor zoover betreft de artikelen 8,5 en 6, met algemeene stem men voor invoering, werden aanbevolen, terwijl bij' art. 8 zich 8 stemmen voor en 2 stemmen tegen de voorgestelde 'wijzi ging verklaarden. Hierna werden eenige verbeteringen aangebracht in het reglement van orde voor de commissiën van georganiseerd overleg zeemacht. Op 81 Mei daaraanvolgende vergaderde de oommissie B., ten einde advies uit te brengen op een verzoekschrift aan den minister van marine van den Bond van Monteurs der Kon. Marine, federatief met de Torpedomakersvereeniging Ons Vak belang, beoogende wijziging in de be staande blauwe werkkiel voor monteurs, welk advies door den minister onderzocht werd, zoomede om oen voorstel te behan delen van den Bond van marinë-onder-of- flcioren om den naam van onderofficier- machinedrijver te veranderen in onder- officier-machinist. Betreffende de eerstbedoelde aangele genheid werden mondelinge toelichtingen verstrekt door een vertegenwoordiger van den Bond van monteurs; na eenige dis cussie werd besloten den mimister van ma rine te adviseeren niet over te gaan tot de vervanging van de blauwe werkkiel voor de korporaal-monteurs door een blauwe werkjas, doch door hét aanbrengen van eenige wijzigingen aan de werkkiel aan de gevoelde bezwaren, tegemoet te komen. Het voorstel van den Bond van M. O. O. om den naam van dé onderofficieren-ma chinedrijvers te veranderen, zoodat deze voortaan zullen heeten korporaal-, ser geant-majoor- en adjudant-machinist vond algemeene instemming, waarbij werd voor opgesteld, dat deze wijziging niet anders beoogde dan naamverandering en dus geen verandering zal medebrengen in uni form, bezoldiging, rangsverhouding noch in de positie aan boord. Met algemeene stemmen werd besloten, den minister van marine In dézen geest te adviseeren! en inwilliging van dit verzoek ten zeerste aan te bevelen. Bezuiniging op subsidies. Naar de „Telegraaf" verneemt, hééft de Ministerraad in beginsel besloten, dat van Rijkswege gesubsidieerde instellin gen voor haar bezoldigd personeel een zelfde salarisvermindering zullen moeten Invoeren als voor de Rijksambtenaren ls vastgesteld. De hieruit te verkrijgen be sparingen zullen tot verdere verlaging van subsidie aanleiding kunnen geven. Het volgende systeem van salarisver laging is voor bedoelde instellingen ont worpen: voor gehuwd, mannelijk perso neel en kostwinners met ingang van 1 Mei j.1. met 5 pet. en met ingang van 1 October 1924 met 10 pet.; voor de ove rigen met ingang van 1 Mei 1924. een vermindering van 10 pet. Deze regeling behoort ook op de salarissen en verhoo gingen der nieuw benoemde of bevor- derdè functionarissen te worden toegepast. Het ligt voorts in de bedoeling om de besparing, aldus verkregen bij instellin gen, die behalve Rijkssubsidie, ook flnnn- cieelen steun van andere openbare licha men ontvangen, tusschen de subsidiee eerende openbare lichamen teverdeelen, en wel naar verhouding van het in 1923 door ieder toegekend subsidiebedrag. Het Schoenenwetje. Dezer dagen is aan den Raad van State om advies toegezonden een ontwerp van wet tot nadere verlenging van den geldig heidsduur van de Sohoenéniwet, welke met Ingang van 1- Juli a.s. komt te vervallen. Gelijk de minister van arbeid, handel en nijverheid onlangs in de Tweede Ka mer heeft meegedeeld, zal binnenkort het thans geldende invoerverbod kunnen wor den ingetrokken. •Het wetsontwerp beoogt nu de bevoegd heid, aan de Kroon gegeven, bij eenvou dig Koninklijk besluit een invoerbeper king in bet leven te .roepen, nog eenigen tijd te handhaven, zulks teneinde een snel ingrijpen mogelijk te maken voor het geval do invoer binnen - korten tijd weer abnormale afmetingen imocht gaan aannemen, hetgeen bij de tegenwoordige economische verhoudingen in het buiten- 1 and niet denkbeeldig wordt geacht. Ook met liet oog op haar preventieve werking zal, meent men, een verder voortduren van die bevoegdheid groot nut kunnen hebben. De leiding van. de 8JXA.P. De Telegraaf meldt: Naar wij vernemen koestert rnr. Troel stra het voornemen, om gezondheidsrede nen bet leiderschap van de S. D. A. P. en zijn Kamerlidmaatschap nog vóór de stem bus van 1925 neer. te leggen. Tn de kringen van het Nrdérl. Verbond van Vakverenigingen hoopt mén, dat de plaats van mr. Troelstra zal worden inge nomen door een der voormannen uit de vakbeweging, bijv. den heer Stenhuis. In de kringen van de S. D. A. P. verwacht men daarentegen, dat de partijleiding aan een drr jongere politici zal worden toe vertrouwd, met name den heer Albaida. Verhooging Tabaksaccijns. De secretaris van den Anti Tabaks Ac cijns Bond deelt mede: Ontving dé Bond begin dezer week van dén minister van financiën het bericht, dat Z. Exc. omtrent zijn voornemen ten aan zien van eventueele verhooging van den accijns op tabaksartikelen noch ontken nende noch bevestigendemededeelingen kon doen, thans heeft het Bondsbestuur de officieuse tijding bereikt, dat de regee ring binnen enkele dagen bij de Staten- Generaal een ontwerp van wet zal indie nen, waarbij dé accijns op sigaren met 5 pet. en die op cigaretten met 10 pot. wordt verhoogd. Uit het drukkersbedfljf. De - federatie der werkgeversorganisa ties in het boekdrukkersbedrijf heeft aan de besturen der werknemersbonden be richt gezonden, dat het de huidige collec tieve arbeidsovereenkomst met ingang van 8 Januari 1925 wenscht te beëindigen. Zij verklaart zich evenwel bereid over een nieuwe overeenkomst met de gezellen» organisaties te onderhandelen. Arbeiders naar Frankrijk. De Dienst dor werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling maakt bekend', dat thans gevraagd worden voor Noord- Frankrijk. a. arbeiders voor de bietencultuur, loon 300 francs per HA met huisvesting en halven kost; b. melkers, loon 250—800 francs per maand met vollen kost en huisvesting; c. voerlieden, vertrouwd met akkerar- beid met paarden, loon als onder b; d. maaiers, loon als onder b; e. houthakkers, die tot 25 francs per dag kunnen verdienen (zonder kost). Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de ar beidsbeurzen, de correspondenten der ar beidsbemiddeling en, voorzoover deze in lichtingen ter plaatse niet kunnen worden verkregen, bij den dienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, Bezuidenhout 80 's-Gravenhage (doch dan alleen schriftelijk). De Koninklijke Paketvaart Mij. Naar uit Batavia wordt gemeld, is de Paketvaart Mij. voornemens over te gaan tot den aanbouw van een groot aantal nieuwe schepen, ter vervanging van oude en ter uitbreiding van de vloot. In de afgeloopen week werden de laatste besprekingen dienaangaande ge voerd met den directeur in Nederland, den heer Hummel, die Zaterdag met de plan nen per s.& „Patria" naar Nederland is vertrokken. Het ligt in de bedoeling een achttien tal schepen te bouwen binnen den kortst mogelijken tijd, wijl volgens de regee- ringsoontracten de aanbouw grootendeels moet geschieden op Nederlandsche wer ven. De plannen der K. P. M. openen gun stige aspecten. Het doel van den heer Hummel bestond hoofdzakelijk uit de. voorbereiding en de verwezenlijking van de uitbreidingsplan nen, welke, hoewel nog in een begin-sta- dium, spoedig zullen worden uitgevoerd Hbl. De staking bfl „Werkspoor" te Amsterdam. Donderdagmiddag na vier -uur was het weer de gewone drukte in dé omgeving van de Nederlandsche fabriek op de Oosterbur- gergracht. Het was echter rumoeriger dan vorige dagen, immers het was 5 Juni, dé dag waarop het ontslag der stakers inging, welk ontslag beteekent, dat verkregen pensioen* rechten over vorige diénstjaren zijn verval len. De verwachting, dat er heel waf werk willigen zouden oploopen, had de gemoed-e ren verhit. Die werkwilligen zijn slechts in kleinen getale komen opdagen, maar de op gewonden stemming was er nu eenmaal en bleef er, en zij uitte zich in hoofdzaak tegen de aotualisten. De actualisten-haat heeft bij- de stakers en hun. aanhangers een grooter omvang aange nomen. Dat is op zichzelf volkomen verklaar baar, de stakers zien in- de aotualisten, -r- wier streven zooals vanzelf spreekt, den -toe stand slechts kan verscherpen, zonder .een oplossing van het conflict te bespoedigen de -personen, die trachten hun strijd te bre ken. Maar -er komt iets -bij, wat minder goed te verklaren valt en wel dit, de stakers zien nu opeens overal- spoken. Wie op Oostenburg loopt, er wat jeugdig uitziet en -niet den indruk maakt tot de handP arbeiders te behooren, wordt voor aotualist aangezien. Een der verslaggevers heeft het aan den lijve ondervonden. Hij- -liep, in gezelschap van een collega, te speuren of zich bij het thuisbrengen der werkwilligen ook onregel matigheden voordeden. De beide journalis ten werden eerst eens critlsch opgenomen, dan besproken -en ten slotte gepromoveerd Itot aotualisten. Deze verslaggever was weldra door een groep mannen en vrouwen omringd en zijn betoog, dat hij» uitsluitend daar was als 'kran tenman, -had geen succes. Een- -poging tot legitimatie met den -perspenning lokte slechts een schouderophalen uit, welke on schuldige beweging word gevolgd door een paar minder onschuldige klappen en stom pen, die raak waren. üf nu, „de man, die de klappen gaf", tot de stakers behoorde, is moeilijk uit te maken. Niet onmogelijk echter is het, dat de „knok-| kers" geen metaalbewerkers, maar stakende beiers zijn.. Wel staat vast, dat de vrouwen de mannen ophitsen en krachtig riepen van „vuile ron selaar" on wa-t dies meer zij. Een agent van politie heeft den verslag gever gebracht tot de halte van lijn 9 bij de Muiderpoort. Een aantal stakers volgde de tram tot den Dam en stelde zich tenslotte voor het bureau Vfrn het „Handelsblad" op, wachtend tot de „ronselaar" weer naar bulten zou komen. Een half uur hebben de mannen op den N. Z. Voorburgwal gepost. Toen lieten zij zich overtuigen, dat dé verslaggever inder daad verslaggever was, en daarna hebben zij hem, dit zij tot hun eer gezegd, met rust ge laten en zelfs geen poging meer gedaan hem te volgen. De actualisten-haat begint te ontaarden in een terreur. Overigens verliep het thuisbrengen dér werkwilligen in gesloten vrachtauto's vrij kalm, dank zij de krachtige politie-maatre- gelen. Ook uit andere verschijnselen blijkt, dat de stakingsleiddng in de laatste dagen haar menschen niet meer in de hand heeft. Meer en meer mengen zich onder hen elementen uit het syndicalistische en communistische kamp en waaraan wordt, toegeschreven, dat de kalmte, die deze staking -tot voor enkele dagent kenmerkte, tot een jacht op werkwil ligen, en actualistische jongelingen, is over gegaan. Donderdagavond over negenen zag een tweetal agenten van het posthuis In de Java- straa-t een sterke troep arbeiders, op den eer sten indruk een ware knokploeg, -trekken verder op, de Indische buurt In. De agenten waren niet bij machte die troep tegen te houden, zij waarschuwden het bu reau Muiderpoort,'waar men een sterk deta chement voor de Indische buurt samenstelde. Intusschen -trok de knokploeg verder, zin gende en schreeuwende door de arbeiders buurten, met honderden versterkt, zoodat het wel een optocht werd' van duizend personen. Het ging naar de Raouwstraat, waarin, naar het heette, op No. 61 een werkwillige van „Werkspoor" woonde, behoorende tot de aotualisten. Vóór het perceel aangekomen werden van het bovenhuis, waar de gezochte scheen- te wónen, de ruiten ingegooid. Of de menigte plannen had. om verder te gaan met het vernielingswerk, kon niet blij ken, want na het verbrijzelen der ruiten arri veerde een sterke politiemacht, die onmiddel lijk een charge uitvoerde om de massa te verspreiden. Dat ging niet gemakkelijk, eenige malen moest worden gechargeerd. Met den gummistok is tenslotte de massa uiteen gedreven. Tijdens de charges werd de politie met sieenen' bestookt, uit de wegbedekking ge broken, doch niemand van de ordeherstelleh- de macht werd1 gewond. Van- de rélletjesma- keis kreeg daarentegen menigeen een ge duchte opstopper. Arrestaties werdén niet gedaan, omstreeks -tien uur was de rust in de Indische buurt weergekeerd. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen om elk terroristisch optreden* van welke zijde ook, krachtdadig tegen te gaan. Vrijdagmorgen is aan de Rotterdamsche Droogdok Mij. een staking uitgebroken. Veertig draaiers hebben het werk neerge legd, omdat zij weigerden zg.m „besmet" werk voor „Werkspoor,, uit te voeren. Het dok „Safbang". Het dok „Sabang" is gisteren sectiegewijs naar IJmuiden- gesleept. De tocht heeft van vijf tot elf uur in den morgen geduurd. Het schutten te IJmuiden vérliep vlot. De sec ties zijn gebraeht naar de visschershaven. Daar zullen zij aan elkaar worden geklonken. Als dit werk gereedi is, zal de reis naar Sa- bang beginnen. Nachtvorst Volgens mededeeling van- het centraal verkoopbureau der coöperatieve aardap pelmeelfabrieken te Veendam, zijn Woens dugn acht op de lichte gronden in de Veen koloniën de fabrieksaardappelen zoo goed als geheel afgevroren. Ook het gewas op de zwaardere -gronden heeft geleden. Valsche spelers. In opdracht van een expediteursfirma ging de 16-jarige kantoorbediende F. P. uit de Lambertusstraat, bij die firma werkzaam, naar het bijkantoor van de Amsterdamscbe Bank op den Ooolsin-gel te Rotterdam om een chèque van f 8000 te Innen. De jongon kreeg tevens opdracht, nadat hij' het geld ontvangen had, voor een bepaald bedrag rentemarken te koopen. Nadat hij, na ont vangst van het geld, hij eenige wisselkanto ren te vergeefs getracht had, aan die opdracht te voldoen, kwam hij- op de Noordblaak bij de Nieuwstraa-t in aanraking met een schar relaar in valutawaarden. Deze man wist da delijk iemand, die hem aan rentemarken zou kunnen- helpen. De jongen ging met hem naar een café in de Sint Laurensstraat, waar bij- op een bovenkamertje gelaten werd; in afwachting van de komst van den geldwis selaar. Terwijl hij- daar wachtte, kwamen er in hetzelfde kamertje een paar mannen, die gingen zitten kaarten. Aangelokt door -het spel, ging de jongen meedoen; hem werd ge zegd-, dat,de minste inzet ƒ25 was. Hij' ver loor, zette 50 en verloor weer en om nu het verlies terug te winnen, zette hij tot twee maal' toe 500, doch ook dit geld was hij In een ommezien kwijt. Toen drong tot hem door, dat hij met oneerlijke menschen te doen moest hebben, waarop hij wegging en op straat een politieagent te hulp riep. Een on derzoek werd ingesteld; doch de mannen wa- Deze week zette goed in. Zondagmiddag in het Concertgebouw het feestconcert ter eere van Bernard- Zweers, nationale betooging, die omdat zij den dieperen kern- van ons vaderlandsch kunstvermogen gold, meteen boven de engere -inheemsche grenzen uit ging en van algemeen- men-schelijke betee- lcenis werd; Maandagavond' in hetzelfde ge bouw de lezing van Lord Robert Cecil, die, omgekeerd omdat zij van algemeen menschelijke betoek-enis was, meteen de beste kern van onze volksziel raakte. Op-beide gelegenheden werd een beroep gedaan op onze beste vaderlandsche traditi es. In de onder Mengelberg uitgevoerde sym- phon-ie van Zweers „Aan- mijn Vaderland", werd! aansluiting gezocht hij de liefde voor do natuur, voor hei en bosch, wei, duin en zee van het „eigen land", terwijl die En- gelsche ex^minist-er van Buitenlandsche Za ken in zijn Volkenbond-rede ons bezwoer den zin voor vrede en vrijheid! en interna tionale gerechtigheid hoog, en ons -niet al te angstvallig en benepen van het langzaam- opbouwende werk in Genève verwijderd' te houden. De week zette goed' in. Maar men mag ook de week niet prij'zen voor zij ten einde is, en zoo kwam dan ook reeds Woensdagmid dag de terugslag in den vorm van een „ouderwetsche" Raadsvergadering, gevuld met tumult, scheldpartijen en wat dies meer zij en onderbroken door twee abrupt aange kondigde „schorsingen", r Het is ons, en speciaal de Gemeente werklieden en -ambtenaren, niet gegeven dezen keer zoo zonder meer, geleidelijk, met het rijpen van den zomer, de genoegelijke vieugden van de vacantle-wereld in te zei lenÉérst moet nog de gevaarlijke zand bank van de vacantie-toeslag-kwestie gepas seerd zijn. En nog steeds -niet heeft de loods van het „georganiseerd overleg" ons er om heen kunnen brengen. De kwestie der vaeantie-toeelagen zit vast aan die der salaris-verlagingen en genoemdl overleg is nog altijd bezig zich met slakken gang door de materie heen te werken. Het beste 3s maar de slak, zonder ontijdig aan dacht aan haar té wijden, kalm te laten voort kruipen. Doet men dat -niet, dan bestaat er groote kans, dat zij het -heelemaal opgeeft en in haar schulp zich schichtig terugtrekt. Men kan het dan ook terecht betwijfelen of het veelvuldig publiceeren van berichten over „den huidigen stand der onderhandelingen", waaraan de -pers zich de laatste weken druk bezondigde, wel gewenscht of nuttig is. Dé zonde werkt nu eenmaal, helaas, aan stekelijk en zoo volgde in de Raadszitting van Woensdag wethouder Wierdels het slechte voorbeeld, door de pers gegeven, en maakte openbaar, dat in het georganiseerd' overleg tenminste al „overeenstemjning was verkre gen ten aanzien van den vacantie-toeslag". Deze zou nJ. over 1924 20 voor volwasse nen en ƒ10 voor jeugdige werklieden be dragen. En hij verklaarde verder, dat. „na heden" aan lederen gemeente-werkman, die met vacantie gaat en ook aan hen, die reeds met vacantie zijn, deze toeslag zou gegeven warden. De wethouder had' deze mededeeling doen voorafgaan aan de herstemming over de motte-Doornbusch, waarover indertijd de stemmen gestaakt hadden en die het aan B. en W. gerichte verzoek inhield de uitbetaling der vacantie-toeslagen, hangende het overleg, niet op te schorten. De heer Wierdels moest voor zijn zonde zwaar boeten.Allereerst bracht zij hem de fiolen van- de Wijnkoopsche furie over het hoofd, inaar ook van andere dan van com munistische zijde werd hem het doen van zijn mededeeling verweten. De heer Wijn koop sprak van „onjuist" en „onwaar", later, toen ten zijnen behoeve de vergadering al eens geschorst was geweest, zelfs van „leugenachtig". Z. L had' de wethouder ten doel gehad de stemming over de-motie te hé- invloeden. De voorloopige fonnuleering over de vacantie-toeslagen zei niets, zoolang men geen- uit-eindelljke overeenstemming over de arbeidsvoorwaarden in hun geheel bereikt had Niet zoo scherp luidde de kritiek van den liberalen heer Boissevaln, van den antl- revolutionnalren heer Spier en van- den chris- telij k-historischen heer Ophorst. 'Maar toch zij was er: en zoo „begreep" de -eerste 's wet houders mededeeling niet, „betreurde" de tweede haar, en achtte de derde haar „be vreemdend-".De aangevallen wethouder verdedigde zich met te verklaren, dat hij den Raad uit een ©enigszins ingewikkelde positie had willen redden de vorige maal -gingen er menschen met vacantie, terwijl men niet wist wat er met den vacantletoesla-g moest geschieden en -nu had inen dan tenminste -eenl-g houvast. -Eind van het hedi was tenslotte, nadat de voorzitter-burgemeester zich bij' het harts tochtelijk zingen van- Wijnkoop-dissonanten nog enkele malen geërgerd had opgewonden, - een dit keer vrijwel unaniem gezongen slot-accoord: het, met- één stem „tegen", ver werpen van de -motie-Doornbusch. En nu dan maar weer de overieg-slak kalm aan- voort laten tobben. De avondvergadering bracht de Midden- standers in het vuur. Er is n.1. sinds eenigen tijd bij het begin der Willemsparkwegbuurt, op den hoek van Baeri-e-van Eeghenstraat, een houten- bloe- mententje verrezen, waarin ais uitverkorene onder het gilde der, op straat handelende* bloemenverkoopers, Nathan Blom troont en er zijn geurige, kleurige waar den voorbij gangers voorhoudtVoor dit geïmprovi seerde straatwinkeltje betaalt deze uitver korene aan de Gemeente 80 per jaar „pre- cario", hetwelk, van hoogst-deftige ambte naars-stijl in gewoon Hollandsch overgezet zijnde, zooveel, als „huur" beteekent.-De in de buurt gevestigde bloemen-winkeli-ers* die natuurlijk op veèl hooger huurlasten- ritten, achtten dit een door de gemeente in de hand gewerkte ontoelaatbare vorm van concur rentie. Gevolg: adressen- en behandeling in den Raad. Wethouder Ter Haar, die het geven van de vergunning aan gezegden Na- than te verdedigen had, -gaf eigenlek de adressant-en gelijk; inderdaad kon een- derge lijk kioskje schade doen aan- het bedrijf der in „echte" winkels huizende bloemisten en het. oprichten van meerdere van dergelijke kioskjes, bij wijze van balf-vaste straat-win keltjes, (verzoeken daartoe waren reeds bij B. en W. ingekomen) kon ook uit een schoonheids-oogpunt niet bevorderlijk aan de belangen van de stad' heeten. Het Nathan Blomsche geval zou, verklaarde hij, ©en al leen-staand uitzonderingsgeval blijven Maar van waar dan- deze -uitzonderlijke uit verkiezing van Nathan Blom? vraagt men zich af. De man is ©en zware t.b.c.4ijder, -hij heeft buitenlucht noodig en.de „hoofd commissaris" heeft zijn verzoek „zeer ge steund", antwoordde de wethouder. Af doende was het antwoord allerminst: er zijn meerdere zware -t.b.c.-lijders.. er zijn meer menschen, d-ie buitenlucht noodig hebben, en meerdere speciale protegé's van den- hoofdcommissaris zullen- er óók wel rijn! Maar op een uitverkiezing is nu eenmaal nooit verhaal- en zoo zal Nathan in- zij-n bloe- men-tent blijven tronen als symbool van één der vele ambtelijke mysteriën.... En de adressen der verbolgen middenstanders wer den „ter afdoening" in handen van B. en W. gesteld. De nota inzake vaststelling van den maxi mum kleinhandelprijs voor aardappelen gaf daarna nog aanleiding -tot wat critiseérende opmerkingen, waartegen echter onze gemeen* telijke levensmiddelendictator wethouder De Miranda niet veel moeite had zich staande te hóuden. Hij wees er op, dat B. en W. inder tijd, na een principieele discussie, de mach tiging van den Raad gekregen hadden om-, wanneer noodig, prijsregelend op te treden. Nu de overeenkomst met de aardappelhan delaren verbroken is, had1 het College dan ook het recht, ter „regeling" van den prijs, met een coöperatie in zee te gaan. Ter verkoop van d© coöperatie-gemeente-aardap-peleri zijn een tiental tentjes in de stad geplaatst. Dat zij in een behoefte voorzien* verklaarde de wethouder, blijkt wel hieruit, dat bij een vier- daagschen verkoop in deze tentjék is omge zet: 57.155 K.G„ wat 10 van de gebeele consumptie van de hoofdstad beteekent, Tenslotte kreeg de heer Eilaas de Vries er nog een voorstel door om de N. V. „De Opera" ƒ5000 subsidie te geven over het afgeloopen speelseizoen. Wethouder Wibaut had eerst verklaard, dat B. -en W. er niets voor voelden om over het afgeloopen seizoen nog subsidie te gaan geven, -maar dat „een subsidie-aanvraag over 1924—'25 in de meest ernstige overweging zou genomen worden". De heer De Vries sloeg toen een handig géoonst-rueerde brug en stelde voor: „de 5000 subsidie over het afgeloopen speelseizoen te geven, echter niet om het te kort te dekken, doch om de Opera in staat te stellen met het oog op het komende seizoen, de voorbereidende maatregelen te treffen". Een groote meerderheid wandelde over deze brug en de Opera is voorioopig weer gehol pen. Wat valt tóe te juichen! Want.... in de opmerking van den heer Wijnkoop, deze n.l„ dat „practisch de opera het meest aan volkskunst grenst", schuilt ontegenzeggelijk veel waars. Raadsvergaderingen hebben dikwijls iets bedompts en pietluttigs en na afloop onder vindt men nogal eens de behoefte er dadelijk „uit te vliegen". Een mooie kans tot blij vende vermeerdering van de uitvliegmidde- 1-en is ons helaas deze week ontnomen. Naast spoor -en tra'm en boot hebben we één, zegge één dag gelegenheid1 -gehad er ook per „auto- diligenoe" uit te vliegenEr was namelijk een geregelde dienst Amsterdam,Utrecht per omnibus-reis-auto georganiseerd-. En naar verluidt, bestaan er olannen- dergelijke dii-ensten tusschen meerdere hoofdplaatsen in te stellen. Deze eerste proef op Utrecht ls echter een leelijke mislukking gebleken: den tweeden dag reeds heeft men het, bij' gebrek aan passagiers, opgegeven. Wel wat gauw! Men moet het toch, als bit elke beginnende zaak, even kunnen uitzingen en daarbij het publiek, en vooral' ons Hollandsche, toch even gelegenheid geven de kat althans ge deeltelijk uit den boom -te kijken! ren al met het geld verdwenen. Als verdacht van medeplichtigheid is de koop-man L. V. aapgehouden. Oplichter gearresteerd. De recherche heeft in een café op den Coolsingel te Rotterdam aangehouden den 28-jarigen .A. een Nederlander, die al eenige jaren te Parijs woont. Hij wordt verdacht van oplichting en verduistering van een groote partij diamanten, ter waarde van ongeveer 600.000 franc, ge pleegd ten nadleele van eenige te Parijs gevestigde juweliers. In zijn bezit zijn ge vonden twee juweelen, vermoedelijk: toe- behoorende aan den juwelier H. Oohen te Parijs, benevens een belangrijk bedrag aan geld. Hij ia ten beschikking van de justitie gesteld. Kindermoord. Gisteren is op de Moerdijksche brug een kinderlijkje van het mannelijk gsslacht ge vonden. Vermoedelijk heeft men het uit een trein in het water willen- werpen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den Medegedeeld door -het Kon. Nederlandach Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: 771.7 Neufahr- wasser; laagste 766.9 Valentie. Verwachting: Zwakke tot matige Z.-Oosfeljjke wind; ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. O Uitbreiding der vloot. Ongeregeldheden. Vacantie-vreugden. Uitvoering van ,fiesmef' werk te Botterdam geweigerd. Lord Robert Cecll. Reis-auto's. Een uitverkiezing.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 13