T Derde Blad. PLAATSELIJK NIEUWS I. DE J0NGH, Spoorstraat 48. VAN ZATERDAG 7 JUNI 1924. De wethouder W. O. van Breda ea in plaats van Maandag 9, Woensdag li dezer 's namiddags van 8—4.90 spreekuur houden; Tot hoofd eener openbare lagere schoo te Andijk^is benoemd de heer W. Klerk, onderwijzer O. L. School 7, Helder. I In verband met de tijd. salarisvermin- dering hebben de leden van de afd. Helder Bond van Ned. Ond. een gezamenlijk schrijv ven gericht tot B. en W, van Helder, dat n; onder voorbehoud hun verminderd salaris wenschen te ontvangen, m, a. w., dat zij hun rechten op het tekort ontvangen© geenszins prijsgeven; KDeze verklaring staat in verhand met d© voornemens van het A. O. O. P. om tegen den Staat te procedeeren, inzake de 6 en 10 tijd1, loonsverlaging). Onze plaatsgenoot, de heer Joh. M. Dulnker, slaagde op het 29 Mei j.1. te Den Haag gehouden Esperanto-examen voor diploma B, leeraar Esperanto. De heer J. Meuldijk, leerling der Radio school, alhier, slaagde gisteren te den Haag voor het Rijkscertificaat van Radio-telegrafist le klasse. TorpedSotboot 6 13. Hr. Ms. G 18 is, na het herstel der be komen averij Vrijdagmorgen naar Osten- die vertrokken. De adelborsten te Oostende. Zes Nederlandsche adelborsten zijn van morgen 11 uur officieel ten stadhuize te Ostende door den burgemeester, den heer Moreaux, ontvangen. De eerewijn werd hun aangeboden. Er werd gedronken op de broe derschap tusschen de Belgische en de Ne derlandsche marine. Inwijding van het nieuwe orgel van de Herst Ev. Luth. Kerk. Er is een oud spreekwoord, dat zegt; „Het einde kroont het werk". Dit woord werd gisteravond in de Luth. Kerk alhier, bewaarheid. Want gewerkt hebben de Lutheranen voor hun orgel, hard gewerkt, voor ze de kroon op hun werk zagen. En het is mede te danken aan het energieke doorzetten van den Lutherschen predi kant, Ds. Wallien, dat de Duth Kerk, mo menteel een orgel heeft, zooals er geen tweede in Helder is. •Een groote stroom van menschen ging om voor zeven uur reeds naar de kerk in de Weezenstraat. U kent toch. de Lu- thersche kerk wel? Al staat ze een beetje achteraf, kan men toch op bijna alle plaat sen in onze stad, de gouden zwaan, op den top van den toren zien schitteren. En het is zoo'n mooi kerkje, 't zou jammer zijn als u 't niet kende. Men voelt er zich direct thuis, zoo'n intieme, vriendelijke gezelligheid' heerscht er. En het was dan ook meer dan noodig, dat het oude orgel, d'at niet meer behoorde in een kerkgebouw als dat van de Luithersche, vervangen werd door een nieuw. Er. welk een nieuw orgel? Welk een sublieme klank! Vele waren er gekomen om de inwijding bij te wonen. En we merkten verscheidene officieel© personen op, o.a. de Burgemees ter, Ds. Waraers, Ds. Koster, Dr. G. Bak ker, ir. Schofcking, ir. Bijl, de pastoor der O.-ÉL Kerk e.a. Ds. Wallien opende deze inwijding met gebed en sprak hierna een woord van wel kom tot de aanwezigen. In het bijzander aldus z. eerw. heet mijne gemeenteleden hartelijk welkom. De kerkeraad! is verblijd over de groote liefde, die van1* de zijde van de leden ge toond is, in het geven van een offer of van hun tijd, als het noodig was. Aan Dr. Bakker bracht spr. een woord van dank voor de'welwillende medewer king, die deze de laatste dagen gegeven had. Daarna sprak Da Wallien zijn groot genoegen er over uit dat de Burge meester in het midden was. Spr. hoopte dat Z. Edelachtbare, van de Luthersche Gemeente, die klein in getal is, een goe den Indruk zoui krijgen. Een woord van hartelijken dank bracht spr. aan eenlge dames, die enkele jaren geleden bet eerste geld voor het orgel fond© verzamelden en daarna steeds hunne belangelooze medewerking hadden verleend. Gij, aldus spr. hebt moeite gedaan om het geld bij elkaar te krijgen, Gij hebt uw tijd er voor over gehad, en het is mede aan u te danken dat wij ons orgel kunnen inwijden. 72 jaar heeft het oude orgel dienst ge daan. Door de Luth. Gemeente werd het van de Agnietenkerk te Amsterdam voor 200. gekocht. Het eenige dat nog over ls, en zal blijven herinneren aan het oude orgel, zijn de twee engelen, die boven de kerkeraadsbankeri staan, en met hun trom- Eetten als 't ware bazuinen; „Het oude eeft afgedaan, ziet het is alles nieuw ge worden. Toen ik voor twee jaar geleden hier kwam, heb lk tegen den scheidenden pre dikant gezegd, d'at er binnen twee jaar een nie»w. orgel zou zijn. En ik ben er van overtuigd, dat Ds. Visser mij in zijn hart heeft uitgelachen, maar ziet, het orgel is plannen maakten, hebben we ®®rst prijsopgaaf gevraagd aan de firma ■™™sterdam) en tenslotte zijn we dan ook bij dleze firma terecht geko- Ingezonden Mededeeilng. COLBERT-COSTUUMS men, omdat haar prijzen het bdlljjkst Va ren. Spr. dankte deze firma voor de reëel© behandeling en de uitstekende aflevering. Het plan voor het orgelfront was ook door de firma v. dl Burg gemaakt, doch kon door ons gewijzigd worden. En zoo wendden we ons tot een architect in onze gemeente, den heer Boon, die er dagen voor opgeofferd heeft om een nieuw front te teekenen. Een woord van dank bracht Da Wallien hiervoor aan den heer Boon. D© firma Starrenburg en Boerdijk maakte de verbreeding van het front, ter wijl de heer A. de Kok het schilderwerk verzorgde. Spr. dankte ook deze hoeren voor de goedie verzorging van hun werk, Welnu, gemeente, aldus Ds. Wallien verder in den 103eni Psalm staat: „Looft den Heer©", dit is het oude Te Deum Lau- damus. Laat ons dan den Heere loven met de klanken van ons nieuwe orgel, laat het ons een aansporing zijn, om, èn in ons ker kelijk- èn in ons maatschappelijk leven den Heere te loven. Laat ons aanheffen in vreugde en smart „Te Deum Lauda- mus", U, God, prijzen wij. Na deze toespraak van Ds. Wallien, kon met de verdere afwerking van het pro- gTamima worden begonnen. Vooraf willen we het orgel wat nader bezien. Aan den voorkant van de kerk is het front aange bracht, groot en eenvoudig. De breed© pijpen in het midden rijzen geweldig op en de beide rijen kleinere en smallere pij pen aan de kanten temperen dit grootsche, en brengen stemming in het front. Het is de bedoeling van den architect, den heer Boon, geweest om stemming aan het ge heel te geven en dit mag als bizonder ge slaagd heeten. Stemming behoort er te zijn in alle bedehuizen. Een mystieke sfeer moet er heerschen. De donkere eikenhout deur, die de firma Kok aan het front gaf, hield ook het wezenlijk rustige erin. Het orgel heeft twaalf sprekende stem men. Voorhet hoofdklavier Dulciana, fluit ïarmonique, gamba, octaaf 41, bourdon 161, echo trompet 81 en subbas 16 L Voor iet bovem-manuaal Aeoline, Vox Celeste, holle fluit, fluit dolce. Verder is er een dubbele koppeling voor de beide manua len, en een trede voor de zwelkast, die een irachtvol geluid doet ontstaan. Bovendien ia er een tremulant op het orgel. De lucht- Domping geschiedt electrisch. Bij den mo or is een Lucht- of schokbreker, ter voor koming van hinderlijke geluiden, die wel eens ontstaan, bij de trapblaasbalgen. Bij ev©ntueele storing ia de electrische gelei ding is een hulpblaasbalg aangebracht, met het gewone trapgysteem. Na deze korte beschrijving kunnen we d'e verdere punten van het programma be spreken. Door de Luth. zangvereeniging, onder eiding van den heer Brizee.werd een cam- tate gezongen van A, J. de Vliegii, getd- eldi, „Looft den Heer". Over t geheel wa ren de sopranen tegenover de alten te sterk, zoodat, voornamelijk in de hoogte, de altstemmen te veel verloren gingen. De ©noren waren in de lagere gedeelten ook beter dan in de hoogere. Dit was oor zaak dat het slot van het eerste couplet niet zuiver was. Evenzoo kwam het ons voor, dat de laatste regel van het tweed.© vers te sterk gezongen werd. Heel wat be ter was het derde couplet. U looft de zon met hare stralen, TJ looft 't groene woud en 't blauwe meer, En duizend bloemen in de dalen, Verheffen Uwen naam, o Heerl Hiervan was de inzet mooi, en de slot regel was zuiver,wat samenzang betreft. Ook het recitatief, waarvan het eerste oouplet door de damespartijen alleen ge zongen werd, was mooi en zuiver. En het slot was buitengewoon goed. Een keurig gezbngen nummer was Psalm 150, van M. H. 't Kruis. Een mooi en krachtig lied. De heer G. van den Burg, organist te Amersfoort, wijdde het orgel in. En er was geen beter organist voor te vinden ge weest. We hadden eerst al gelegenheid gehad zijn spel te bewonderen bij de bege leiding van de zang, en we popelden er naar, hem alleen te hooren. Welk een subliem nummer had' hij1 in ïfindel's Concerto in F. 't Was, of men gebracht werd naar een 's zomersch bosch, om een vogelconcert te beluisteren. Nu eens riep een koekoek dichtbij of ver weg, dan weer hoorde men een merel flui- ;en of een nachtegaal zong in wonder zoete klanken. De vogelstemmen zwollen aan tot een machtige muziek. Hoe mooi was die bourdon in dit nummer, hoe don eer de subbas en hoe schitterend van ge luid de andere tonen. In de Oantabile van Max Reger kwam het bizonder fijne van de fluit, goed' tot zijn recht, terwijl het hierop volgende Andante Religioso, van denzelfden oomponist, ons onder be- oring bracht door zijn subtielheid en zui verheid van klank. O, orgelmuziek is zoet als zacht-stroo- mende beken, als wind die ruischt door groene boomen, als murmelende golven, waarlijk, als men'de bekoring van de mu ziek ten volle ondergaat, en men zijn ziel voelt wegdeinen op golven van klank en harmonie, dan gelooft men diep en klaar de woorden van Beethoven: „Muslk isi höhere Offenbarung als alle Weiaheit un< Philosophie". Het laatste nummer door deni organist gespeeld was van L. Boëlmann „Suite Gothique". Hoe mooi tfqnen hier de over gangen van het Choral in Menuet, Priëre en Toocato. Een overgang van het wilde, hartstochtelijke in het stU biddende. He. Toocato, aanvangende met vroolijk trippe lende, lichte pasjes van klank, en ein digende met een krachtig en juichend for tissimo. Mevrouw Jleanne Zijlstra—Bijlo, sopraan, zong eenige Duitsche vorsen, waarvan èn uitspraak èn voordracht, uitstekend waa Wij berinneren ons het „O Jesulein stisz, o Jesulein mild!" van Éaoh, ook mevr. Noorderwier—Rendingius gehoord te heb ben, en toen was de aandacht der hoor ders niet grooter en spannender dan nu. Alles bij elkaar, was het Neen prachtige avond die in de annalen van de Luthersche Kerk alhier, een groote plaats zal inne men. Ds. Wallien dankte aan het einde allen die tot het slagen van dezen avond had den meegewerkt Spr. zelde geen woorden te kunnen vinden, om het juiste woord van dank te brengen. Een enkel woord richtte hij hierna nog tot den heer Brizee, die 's Zondags het orgel in de kerk zal be spelen. Spr. zeide „uit het oude orgel hebt gij gehaald wat er inzat wij hopen dat gij het ook uit het nieuwe zult doen". Na dankgebed' en het zingen van Ge zang 4071 en 10 verlieten de aanwezigen het kerkgebouw. Van Houten's Cacao. „De firma C. J. van Houten Zoon heeft de eer U uit te noodigen voor een zeer besloten evening party op 6 Juni a.s. in het gebouw Musis Sacrum, Helder, onder leiding van de heeren Polak. Zij stelt zich ten doel U k^pnis te doen ma ken met. haar artikelen, door: expositie luxe-artikelen, lichtbeelden, aanbieding van haar over de geheel© wereld bekende fabrikaten, On dansera. Musis Sacrum Jazz-band". En dan de naam. (Nietwaar, daar rolt u toch wel even van om. Een „zeer besloten evening party", waar de krant bij mag zijn! Zoo dan hebben wij ons tegen 8.15 opgemaakt naar de Koning straat, hebben een fleschje tetrachloras car- bonicasgekocht, een extra, speciaal-gere- serveerden zeifbinder omgedaan, onze nagels gepoetst, gevijld en bijgeknipt, een coup de brosse gegeven aan onze schoenen, enzoo- vport, enzoovoort, en zijn, ganschelijk niet zonder nervositeit, ter deure uitgetrokken. 't Viel mee; 't viel reusachtig mee. Want eenmaal binnen, kwam daar de vertegen woordiger der firma Van Houten naar ons toe en troonde ons mee naar een uitgelezen) collectie, in de voorzaal van „Musis Sacrum" geëxposeerd, 't Waren allemaal producten van de firma Van Houten. Want ais u denkt, dit Van Houten's we reldberoemde cacao enkel en alleen maar Van Houten's cacao is, dan vergist u zich deerlijk. Van Houten's cacao is: éen uitge lezen collectie van de fijnste, uitgezochtste bonbons, van sinaasappelreepen, pastilles, flikjes en croquetjes, katteiongen en oublies, en ik verzeker u, ik verzeker u positief: bet water komt u ervan in den mond. Maar laat ik geregeld vertellen. De heer Taylor dan, vertegenwoordiger der firma en welbekend bij de Helderscben, daar hij zelf te Helder gewoond beeft, de heer Taylor verhaalde ons, en zijn verhaal komt ongeveer op het volgende neer: De firma Van Houten is de aloude, wereld bekende cacaofirma. Van Houten's cacao is van oudsher de beste en goedkoopste in ge bruik. Dat is een overwonnen standpunt, waarover niet meer gediscussieerd' wordt. Tijdens de oorlogsjaren hield de firma zich op den achtergrond; baar product was No. 1 on zij wilde niet worden gedwongen door allerlei ersatz den goeden roep ervan In dis krediet te brengen. Nu na den oorlog langzamerhand de toe standen wat normaler worden, achtte de firma het wenschelijk haar product opnieuw naar voren te brengen. Inmiddels heeft zij zich aan nieuwere eischen aangepast en zich meer en meer toegelegd ook op de fabricatie van bonbons en al dat andere kleingoed. En daarvoor meer in 't bizonder was deze expo sitie ingericht. Nu is een dergelijke expositie van het fabrikaat der firma hier al meer gehouden, o. a. voor de Vereeniging van Huisvrouwen, maar op deze wijze, als een evendng-party, nog niet. Dit was iets geheel nieuws en wij behoeven niet te zeggen, dat de heeren Polak aan het initiatief en de organisatie van dezen avond niet vreemd waren. Het is, voor de firma, zoo wel gemakkelijk: zij behoeft slechts de expositie in te richten en het pu bliek is er. Aizoo vonden de dames en heeren', die van de uitnoodigingen der firma gebruik maak ten, een tafeltje welbereid. Want dat „on dansera" was de magneet geweest, die veel jongelui naar de Koningstraat had gelokt. En zij werden daar gul en goed onthaald1: stonden niet schaaltjes met de allerfijnste flikjes gereed om te worden versnoept? Was niet een gezellig strijkje gemobiliseerd' voor jazz'en en one, two-, three-, four- en sinds kort ook five-steps? En nu spreken: we niet van de lichtbeelden, die vertoond werden, en die een Rijkje gaven op de fabricage van het product, en van het welkomstspeechje, door den heer Jac. Polak gehouden. Maar wel noemen wij' het overheerlijke kop cacao, dat de firma met kwistige hand' ronddeelde, en het snoepje, dat u, met en benevens wat kies pijn, oogenbllkken van intens snoepgenot bezorgt. Denk eens aan: er waren de meest luxueuse luxe-doozen, prachtlg-opgewerkte, si erlijk-beschiiderde, geraf f ineerd-elegante. Er waren de meer courante soorten: de Va- nita, de Vanta, en, vooral de tijdschrift- doos. Want dat heb lk u nog niet verteld: het mooie „Ons Eigen Tijdschrift" der firma, dat aan de bezoekers gratis verstrekt wordt, kan tegenwoordig ook langs anderen weg dan via een leeggedronken goudmerkbus ver kregen worden; als u elke maand een „rijd- Ingezonden Mededeellng, Beleefd aanbevelend, Het van ouds bekende Rijwiel-Magazijn schrift-doos" bonbons koopt, vindt u daarin elke maand' een bon. En wat is nou één doos bonbons per maand. De firma moest er maar een weekblad van maken.... Maar we zijn nog niet klaar: er waren doozen met een eleganten fluweel gewerkten pierrot; er was een doos met een van veeren vervaardigd deksel, kortom, de denkbaarst luxueuse doozen. Aardige St. Nicolaas-surprises, ge vuld met flikjes en chocolaad'jes, er waren tabletten, waarvan vooral de Melkora bekend is, er waren reepen, napolitaines, pastilles, croquetten, kattetongen en oublies. En alle artikelen gefabriceerd volgens de eenig- goede methode: de Zwitsersche. Ja, en er was nog meer: er waren jonge meisjes, die een Pierrot en Pierette-dans uit voerden, er waren 8 Japansche meiskes met een waaierd'ans, en er waren voor de fraaiste danseuses doozen bonbons beschik baar gesteld. En zooals de heer Polak al heeft aangekondigd, krijgen den Tweeden Pink sterdag eene herhaling. Behoeven we na dit alles nog te zeggen, t het dan storm zal loopen?. Voor de vlekken in t colbertje, zlet-u. Benzine riekt zoo en ik ben er ais de dood voor. Serenade. Gisterenavond werd aan den heer Van Zweden, Stationsstraat alhier, door de Oranje Harmoniekapel een serenade gebracht, ter gelegenheid van zijn 85-jarige echtvereeni- ging. De heer Van Zweden heeft zich voor de oprichting van en tijdens het bestaan van deze nog jonge muziekvereeniging, steeds zeer'verdienstelijk gemaakt, en dit was voor de Oranje Harmoniekapel terneer een reden om den dag van gisteren voor hem en zijn familie tot een onvergetelijken te maken, Begrijpelijkerwijs trok de muziek een groot aantal menschen. De verbetering van de Spoorstraat Het aanleggen van' de trottoirs in de Spoorstraat vordert geregeld en men krijgt reeds nu een indruk welk een belangrijke verbetering hier tot stand komt. Tusschen de Breewaterstraat en den Parallelweg is de zaak thans vrijwel gereed'. Echter is het ons opgevallen, dat men tus- schenn „Beilevue" en het gebouw d$r Obr. Jongeliingsvereeniging aan één zijde geen trottoir heeft gelegd, hetgeen zeer waar schijnlijk verband houdt met de stalhouderij van den heer Thijssen, welke aldaar is ge vestigd'. Het komt ons echter voor, dat men iet niet verhoogde gedeelte wel wat te ruim genomen heeft en dat het voldoende zou zijn als alleen de ingang van de stalhouderij en de daarnaast gelegen, steeg vrij' bleven. Vóór hotel „Beilevue" zou ook wel een tegeltrottoir kunnen worden gelegd, wat het aspect op deeen hoek zou verbeteren. Tevens willen wij, nu zoo langzaam aan de verbetering haar voltooiing nadert, eens wij zen op het ongewenschte van de aanwezig heid van een groot aantal wagens, handkar ren, rijtuigen e. d. in de Spoorstraat op ver schillende uren van den dag. Niet alleen, dat het verkeer ter plaatse meermalen er door belehimerd wordt, maar ook het aanzien van onze hoofdstraat wordt er niet door verhoogd; Het is ons bekend', dat de politie er nu en dan wel achter heen zit, doch de betrokkenen schijnen zeil weinig medewerking te ver- leenen. Hoewel het plaatsen van dergelijke obsta kels bij' politie-verordening verboden is, evenals het plaatsen van voorwerpen op de voetstraat (trottoir). Nog vestigen wij1 d'e aandacht op het feit, dat het publiek, als de trottoirs gereed' zullen zijn, minder dan ooit reden heeft om onnoo- dig op den rijweg te loopen en deze aldus te versperren, zooals herhaaldelijk voorkomt. Men loopè dus zooveel mogelijk op het trot toir en houde rechts. Of zou alleen een verbod om onnoodig den rijweg te betreden voldoende uitwerking heb ben? Men vergete niet, dat wij met onzen tijd mee moeten. Mond- en klauwzeer. Mond)- en' klauwzeer heerscht bij W. Ambruul, Doggersvaart; P. Pluister, Rijksweg 82; K. Hoornsmian, Schoolvaart 6; H. Kootstra, Kortevliet 10; W. Raven, Midden vliet 9; Gouwenberg, MiddOnvliet 7; P. Bos, Doggersvaart 4; J. Kikkert, Doggersvaart 7. Brievenmail voor Hr. Me. „Tromp". 7, 10, 11, 12 en 18 Juni naar Bordeaux, aatste buslichting hoofdkantoor 8.80 a., stadsbussen lichting 2. Daarna blijft de correspondentie te Melder bewaard. In de brievenmalen worden alléén op genomen volledig gefrankeerde gewone Drieven en andere stukken over de adres zijde voorzien van kruisstrepen. RAADÉK) VERZICHT. Op de vergadering van Dinsdagavond is de Raad er eindelijk in geslaagd' den rijste- breiberg door te worstelen, waaraan hij reeds een drietal zittingen vroeger begonnen was. Als eerste punt stond op de agenda de verdere behandeling der nieuwe waterleiding- tarieven. Zooals men zich herinneren zal, was de Raad den vorigen keer in de discus sies hierover blijven steken, nadat de heer Zondervan een amendement op de voorstel len van het College had ingediend, hetwelk bedoelde over de geheele linie tot verlaging te komen. De heer Zondervan had dit amen dement, dat een mindere opbrengst gaf dan de voorstellen van het Ooilege, verdedigd door er op te wijzen, dat de praktijk steeds uitwees, dat de ramingen van de begrooting altijd zeer laag waren, en de werkelijke op brengst tenslotte zeer meeviel, dat de voor stellen van B. en W. opnieuw tot een hoo gere dan de geraamde opbrengst leidden, zoo- dat dus de gemeente noodelooze bedragen van de burgerij eischte. Deze zaak was in de Oommissie van Bijstand', waarvan de heer Grunwald, als wethouder der Bedrijven, voor zitter is, ampel besproken; aldaar toonde men den heer Zondervan aan en deze gaf dit ook toe dat zijn progressie slechter was dan die van de nieuwe voorstellen van B. en W. De heer Zondervan gaf toen een ander amendement aan, hetwelk, de O. v. B. eveneens onaannemelijk vond, doch dat hij' handhaafde en dat thans mede het onderwerp van de verdere discussie van Dinsdagavond uitmaakte. Het heeft geen zin meer nog over dat nieuwe amendement ultteweiden nu de Raadi het niet heeft aanvaard^ en zich, zij' het ook slechts met 13 tegen 8 stemmen, neerlegde bij de nieuwe, hooge, tarieven van het water, zooals die door het College waren ontworpen. Na afhandeling van dit punt kwam aan de orde een voorstel van Orde, van de zijde der 8.D.A.P. 'ingediend', strekkende om een tweetal onderwerpen, die onderaan de agenda waren geplaatst, direct na de waterleiding- tarieven te behandelen. Deze onderwerpen waren een adhaesiebetuiging aan een adres, door het Comité van Aotie tegen de Onder- wjjsverslechting aan de Tweede Kamer te verzenden, alsmede de door den heer Zon dervan aangevraagde, reeds enkele malen verdaagde interpellatie over de toestanden bij de poliite. Na eenig heen en weer gepraat tusschen den Voorzitter en den heer Zon dervan, legde deze zich tenslotte neer bij de pertinente toezegging, dat in eik geval beide punten nog dezen avond zouden worden be handeld. En zoo werd' eerst eenig „klein goed" afgedaan, hamerstukken, noemt de Voorzitter ze, omdat ze meestal zonder of met zeer weinig discussie onder den hamer door gaan. Voor deze punten kunnen wij naar het verslag verwijzen; slechts willen wij ervan aanstippen, dat de heer Van Lod naar veler hart sprak 'toen hij een ruimer openstelling van de begraafplaats bepleitte. Thans is de toeloop op de daarvoor vastgestelde uren in derdaad te groot, en, naar uit de discussie bleek, iaat de instructie van den doodgraver weinig ruimte 'toe om zelfs bij begrafenissen op een uur, waarop het kerkhof officieel niet open is, het publiek toe te laten. Hopen wij, dat de interpellatie van den heer Van Loo tot wat ruimer toepassing van de verordening leidt. De heer Bok deed een poging om voor Huisduinen dichte bebouwing te krijgen. De heer Bok voerde als motief aan o. a. de koude winden, die ailen groei belemmeren en wilde voor de woningen, die in het uitbreidingsplan zullen komen, beschutte erven. De Raad' voelde er niet voor, en daar 's heeren Boks voorstel niet gesteund werd, kon het niet in oehandeling komen. Zoo naderde men tot het adres van het Co mité van Actie. Hieromtrent was het College niet eensgezind; eensdeels wilde dit het adres eenvoudig voor kennisgeving aannemen, an derdeels wilde het adhaesie betuigen. Zooals de lezer heeft kunnen zien uit het inmiddels verzonden telegram, won de laatste groep het. De heer Heijblok, die in deze de verdediger was, behaalde daarmede een succes, dat in- tusschen vrij: platonisch was, daar het wets ontwerp even goed wel door de Tweede Ka mer zal worden aangenomen, waardoor het openbaar onderwijs wederom een stap ach teruit gaat. Maar in ieder geval, de raads- meerderheidi heeft aan haar gemoed lucht ge geven, hetgeen óók wat waard is. En toen waren wij genaderd' tot de reeds lang tevoren aangekondigde, interpellatie- Zondervan over de politie. De lezer vindt in het nummer van heden die interpellatie in extenso afgedrukt; wij willen over deze zaak natuurlijk geen opinie weergeven, omdat wij wel aan den Burgemeester kunnen overlateri recht te zetten, wat scheef is. Maar in het algemeen willen wij wel iets over deze gestie van den heer Zondervan zeggen. De politie is het eenige instituut eener ge meente, waarover de Raad' geen zeggenschap heeft. Het is het fameuse artikel 188 der Ge meentewet, dat den Burgemeester de zorg oplegt en de verantwoordelijkheid voor de rust en de openbare veiligheid: Inderdaad zijn in de laatste jaren gevallen bekend van» ergerlijk machtsmisbruik van burgemeesters, die als ware potentaten optreden en daarin niet doof den Raad kunnen worden belet loogstens kan men dus, zooals hier thans door den heer Zondervan is geschied', door middel van eene interpellatie aan de misstan den of machtsmisbruik publicatie geven. Nu lijkt ons, tegenover den Burgemeester van Helder, een interpellatie als deze in hooge mate onbillijk, grievend, en onverdiend. Welke ook de fouten van de nieuwe reorga nisatie mogen zijn, en ongetwijfeld' zullen aan de organisatie der politie ook hier wel 'outen aankleven wij meenen, dat de Bur gemeester van Helder een behandeling als deze niet heeft verdiend. Onze burgemeester s het tegendeel van een potentaat; Integen deel, hij' heeft zich in groote kringen onzer samenleving de sympathie weten te verwer ven. En het is daarom jammer, dat 4e heer Zondervan gemeend heeft van zijn immuni teit als raadslid gebruik te moeten maken door het uitspreken van verdachtmakingen ook tegen de personen van de hoofdambte naren van ons politiecorps. Zijn Interpellatie maakte in den Raad geen gunstlgen indruk, en wij vreezen dan ook, dat zij zijn prettige c Prent dit In Je hoofd, dat I. DE JONG het lichtst en beste Rijwiel verkoopt. Het merk „MARINE-MONUMENT" Is al ovpral bekenk. Zelfs de zwakste vrouw fietst licht en gauw, daar zelfs een kind, bij sterken wind, er tooh niet mee op zij wil.

Heldersche Courant | 1924 | | pagina 9